Gelukwens van Mao bevat veel venijn MAREL Inbraak en explosie in pompstation Fediter-monument weg? LANCIA Langzaam licht in het artsenconflict Nieuwe Leidse ComiraMt r Op Chroesjtsjefs verjaardag „Gebrek aan eenheidis van voorbijgaande aard wassenaar Afscheid van onvergetelijk Mexico Rusland wijst Amerikaans plan weer af Man verdronk: publiek keek rustig toe pil# Spoorwegovergang is voorrangskruising Commentaren Vrijdag 17 april 1964, 45ste jaargang recteur: F. DIEMEK jofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD »Stanfvastigh is gheblcv 3,35, p.kw. 10,05 Half tot zwaar bewolkt met tüdel(jk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Lagere tem peraturen. (Zie voorts pag. 5) De Chinese communistische leiders hebben Chroesjtsjef geen plezier ge daan met hun wat al te vriendelijk gelukwens-telegram. Daarin noemen zij het „gebrek aan eenheid tussen u en ons" van voorbijgaande aard en zeg gen zij, dat beide volkeren ongetwijfeld in het geval van een grote wereld crisis zij aan zij zullen staan tegenover een gemeenschappelijke vijand. Deze Chinese verklaring is koren op de molen van hen die het niet eens zijn met Chroesjtsjefs voorstel het tot een definitieve breuk met China te laten komen. De inlhoud van het telegram zal van invloed zijn op de kleine top conferentie, die ter gelegenheid van de viering van Chroesjtsjefs zeven tigste verjaardag (heden) in Moskou wordt gehouden en ook op de plannen, een conferentie van alle communistische partijen ter wereld samen te roe pen ter veroordeling van het gedrag van communistisch China. De bood schap was ondertekend door Mao Tse Toeng als voorzitter van het cen trale comité van de Chinese communistische partij en andere Chinese leiders. Zoals we gisteren meldden, verklaar de Chroesjtsjef woensdag nog Mao Tse Toeng, dat deze worn I zijn hoofd had. die daarin draaiden en kronkelden. Het telegram is dan ook geen vriendelijk gebaar tegenover Chroesjtsjef. Verschillende onderdelen van het telegram zijn zonder meer dub belzinnig. En het gebgar van de Chi- n moet dan ook worden uitgelegd als een poging om het Chroesjtsjef moeilijk te maken, zijn verjaardag te gebruiken om de oppositie tegen het optreden van communistisch China te organiseren. Grote nadruk werd in het telegram gelegd op de „banden tussen onze par tijen, onze landen en onze volkeren". Over de regering van de Sowjetunie en haar leider (Chroesjtsjef) zwijgt men in alle talen. Aan het begin er van wordt gezegd, dat China „voor de communisti sche partij en het volk van de Sowjet- e de warmste gevoelens en de hoogste achting heeft en hen van harte geluk- t met het grote werk, dat sinds de oktoberrevolutie van 1917 is verricht" De verjaardag van Chroesjtsjef biedt een unieke gelegenheid tot overleg de geschillen in de internationale munistische beweging. Of het gesprek i het telegram van Mao nog van een leien dakje zal gaan, moet worden be twijfeld. Twee belangrijke vragen zullen in elk geval aan de orde komen: 1. Of nu nog een poging moet worden gedaan, het conflict bij te leggen en de openlijke aanvallen op elkaar te beëindigen, en 2. of Chroesjtsjefs oproep tot het bijeen roepen van een internationaal commu nistisch congres moet worden gesteund. Sommige Oosteuropese leiders hadden al voordat zij naar Moskou kwamen, be zwaren tegen het verstoten van Rood- China uit de internationale communis tische beweging. De mogelijkheid is ze ker niet uitgesloten, dat zij thans' nog sterker zullen pleiten voor het zoeken naar een oplossing van de problemen, die de Sowjetunie en communistisch China verdeeld houden. De enige niet-communistische staats man, die totdusver in Moskou is aange komen om de viering van Chroesjtsjefs verjaardag bij te wonen, is de Finse pre sident Kekkonen. Wel ontving de Rus sische premier gelukwensen van presi dent Johnson, de Westduitse kanselier Erhard. de vroegere Britse premier macMillan, president Tito van Joego slavië en vele andere regeringsleiders. Er waren voor de diplomatieke verte genwoordigers in Moskou geen recepties ter gelegenheid van de verjaardag van Chroesjtsjef georganiseerd. Medegedeeld werd, dat Chroesjtsjef de titel „held van de Sowjetunie" heeft gekregen. Hij ont ving ook andere onderscheidingen. klassewagens bel voor proefrit In een tankstation aan de rijksweg Utrecht-Amsterdam, vlak bij het ii dustrieterrein Lage Weide, heeft ee explosie vannacht een enorme rava ge veroorzaakt. De ontploffing het werk van een of meer inbrekers die er de kluis mee open wilden krij gen. Hun methode bleek echter niet zo efficiënt Niet alleen het tankstation werd half geruïneerd, maar ook het geld in de kluis in totaal f 5413-35 plus ongeveer f 600 aan bui tenlands geld bleef vrijwel niet: over. De daders zijn zelf waarschijn lijk zo geschrokken, dat ze zonder buit ijlings de benen hebben genomen. Ze waren het tankstation binnenge komen door een raam waarvan ze een ruit kapot hadden gemaakt. De politie neemt aan dat dit niet lang na midder nacht was. De elektrische klok is na melijk om vijf over half een stil blijven De ingemetselde muiurkluis van 40 bij 20 bij 30 centimeter heeft een gecombi neerd sleutel- en cijferslot dat alleen kan worden geopend door de exploitant zeil', de heer E. W van Leusden uit Breuikelen. De pompbediende die het station 's avonds afsluit, doet het geld dat hij heeft ontvangen in een plastic buisje en gooit dat door een stalen ko- in de kluis. Door deze koker moet vannacht ook de springstof in de kluis zijn aangebracht. De lading is waar schijnlijk met een lont aangestoken. Bij de explosie schoot de muurkluis gedeeltelijk open. De ravage in het sta- was ontzettend. Zo werden alle ruiten, die alleen al een waarde van f 3000 vertegenwoordigen, vernield, zelfs de telefoon lag aan diggels op de grond. HET werd gisteren steeds duide lijker, dat onderhandelingen in het Belgische artsenconfliot op po litiek niveau worden voorbereid. Of schoon socialistische woordvoerders nog steeds scherpe taal spreken, la ten vooraanstaanden van de rooms- katholieke regeringspartners zich in voorzichtiger termen over moge lijkheden tot onderhandelen uit. De liberale oppositie is er vlak voor. Ook de woordvoerders van de art senfederatie zijn aanzienlijk minder heftig, dan in het begin van de week. Van regeringszijde werd de voorwaar de „staking opheffen" via de „staking schorsen" thans genuanceerd tot „loya le samenwerking". De artsenfederatieleeft, naar giste ren werd verklaard, in de hoop op een behoorlijke technische oplossing. Ener zijds, zo werd gezegd, is de staking voor de artsen vrijwel een wan hoops- Gisteren hebben de Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix op de laatste dag van hun ver blijf in Mexico de gelegenheid waargenomen om nog zoveel mo gelijk mooie plekjes te bezichtigen. Tijdens haar bezoek aan Oaxaca moest de Koningin haar Mexicaan se veren hoed wel stevig vasthou den, want het mag er dan zonnig zijn, winderig ivas het bepaald ook! Ondertussen maakte de Prai ses die gedurende haar verblijf in Mexico onvermoeibaar bleek wanneer het het filmen van het prachtige landschap of een stukje Mexicaanse folklore betrof nog even gauw wat opnamen van de ruines van Oaxaca. Vanmorgen om negen uur plaatselijke tijd vijf uur Ned. tijd) verliet het gezel schap Acapulco en arriveerde pre cies een uur later in Mexico City. Om half elf 'waren president Lopez Mateos en alle functionarissen die ook bij de aankomst aanwezig wa ren geweestop het vliegveld om de Nederlandse Koninklijke gas ten uitgeleide te doen. Het einde van een wel zeer opwindend, ver moeiend en vooral onvergetelijk staatsbezoek. Geneefs overleg Amerika heeft gisteren op de ont wapeningsconferentie in Genève voorge steld een verdrag te sluiten dat voorziet in de „bevriezing" van de aantallen transportmiddelen voor kernladingen en de produktie van splijtbaar materi- 'oor gebruik in kernwapens. De con trole op het aantal lanceerinrichtingen behoort bok tot een essentieel onderdeel an het Amerikaanse plan. De Russische afgevaardigde Tsarapkin schoof dit plan terzijde omdat het vol gens hem de arsenalen in de wereld niet zou verminderen en het slechts aan toonde dat het Westen „de mogelijkheid van een kernoorlog wilde handhaven". Tsarapkin zei echter het plan zorgvul dig te zullen bestuderen maar naar wat hij ljad gehoord scheen het „niets nieuws" te bevatten. De Russische afge vaardigde zei van mening te zijn, dat de ontsnappingsclausule in het plan een land zou toestaan zich aan zijn verplich tingen te onttrekken als het genoeg mili taire inlichtingen had verkregen. Extra NTS-journaal na aankomst van koninklijk Paar Het NTS-journaal zal morgenochtend met filmploegen aanwezig zijn bij de aankomst van koningin Juliana en Prins Bernliard. die terugkeren van hun reis naar Mexico. Hiervan zal echter geen directe repor tage worden gegeven. Het ligt in de be doeling dat het NTS-journaal morgen middag om drie uur een speciale uitzen ding aan deze gebeurtenissen zal wijden. De reportagedienst van de VARA zal morgen om 8.15 uur een verslag brengen van de aankomst op Schiphol. daad geweest, anderzijds voelen zij zich thans als circus-trapezewerkers, die ii onzekerheid tussen trapezes zwever met de zekerheid echter dat er ee\ vangnet is. Een suggestie van de socialistische Ka merfracties om bij K.B. buitenlandse medici tot de praktijk in België toe te laten werd in artsenkring te Brussel met schouderophalen ontvangen. „Voordat die hier gevestigd zijn is de zaak wel gere geld" zo meenden zij. Het gekrakeel over het thans zogehe ten vervalste Mechelse streekakkoord tussen artsen en ziekenfondsen is nog steeds aan de gang. Hoewel officieel ver klaard is, dat van alle ruim honderd Mechelse artsen en specialisten vrijwel honderd procent aan het werk is, werd gisteren een opgewonden vergadering var Mechelse medici in Brussel gehouden. Met ruim vijftig man maakten zij per autobus een ,,mars naar Brussel' om hun solidariteit met de artsenfedera. tie te betuigen. „Klap" De burgemeester van Valkenburg- Houthemziet, als hoofd van de plaatse lijke politie, in het incident van woens dagnamiddag, waarbij een journalist een klap kreeg van een vertrekkende Belgi sche arts, geen aanleiding maatregelen te treffen tegen de stakende Belgische artsen die in zijn gemeente verblijven. De burgemeester beschouwt dit incident als een kwestie tussen twee personen en niet als een ordeverstoring of een de monstratie die iets met de staking heeft uit te staan. „Het is aan de rechter öm in deze kwestie een oordeel te vellen", aldus de burgemeester. De 71-j heer D. de Hoog uit Utrecht is gisteravond in de Utrechtse Tolsteeg- singel gevallen en enkele uren later ten gevolge van dit ongeluk overleden. lift raakte op onverklaarbare wijze te water. Toen de door omstanders gewaarschuwde politie arriveerde, stonden ongeveer twintig mensen toe te kijken zonder hulp te bieden. Een hoofdagent sprong ge kleed en wel in het water, later gevolgd door een collega, die eerst de G.G.D. had gebeld. Nadat zü het slachtoffer op het droge hadden gebracht, pasten zy kunst matige ademhaling toe. Ook de broeders van de G.G.D. boden even later hulp. De heer De Hoog kwam na enkele minuten weer tot bewustzijn. Hü werd naar het beademingscentrum van het academisch :iekenhuis gebracht, waar hij enkele iren later echter is overleden. VERFHANDEL IJ oec OEGSTGEEST De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe-het zelver In een oogopslag Kroon der schepping: de vrouw pag. 2 Stank bedreigt de randstad pag. 5 De Gaulle heeft de bom nodig pag. 7 Zuid-Afrika wil onze vriend schap pag. 7 Op Schiphol morgen plaats voor 7500 mensen pag. 13 Geen tabaksvergunning meer pag. 13 Jaarverslag Koninklijke pag. 15 r 67 doden "yORIG JAAR gebeurden bij spoor wegovergangen (er zijn er 3000 in ons land) 67 ongelukken, die echter voorkomen hadden kunnen worden, wanneer de weggebruikers minder ri sico's hadden genomen. Bovendien is gebleken, dat de weggebruiker onvol doende beseft, dat een spoorweg in wegvervoerstermen ook een voorrangs- weg is en een spoorwegovergang een voorrangskruising. Dit zei ir. J. P. Koster, N.S.-direc teur. Analyses die de N.S. van ieder ongeluk op een overweg maken, heb ben uitgewezen, dat de ongevalsoor zaak vrijwel steeds dezelfde is: nonchalance. Hoewel dit jaar tot nu toe 21 mensen op spoorwegovergangen om het leven kwamen acht de heer Koster gezien de enorme toeneming van het wegverkeer de ontwikkeling van de cijfers niet rustbarend. Het aantal blijft stabiel, a 70 per jaar. De N.S. doen overigens volgens de heer Koster al het mogelijke de veiligheid bij de spoorwegen te vergroten. In vijf jaa; tijds is het aantal onbeveiligde over\ gen verkleind van 1949 tot 1520, dat a half beveiligde steeg tot 229, terwijl vorig jaar 65 overwegen met automa tische knipperlichten werden beveiligc Dit jaar komen er nog 66 bü e 1965 staan er 70 op het programma. De oplossing van dit probleem is echter niet op te lossen door de beveiliging van on bewaakte spoorwegovergangen, maar door discipline in het verkeer door de wegge bruiker zelf. (Voor vervolg zie pag. 5) FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 we Rijn 49. BULTHUIS SUPER BOUCLÉ 80 cm. breed 96.50 iuper Frisé 155.— TRETFORD LANA HEUGAFELT Vrijblijvend maken wij offerte VAST TAPIJT BOTERMARKT 23 TEL. 20854 1N het adres, dat de nog jonge, maar zeer actieve Vereniging tegen luchtverontreiniging aan de minister raad heeft gezonden, komt de op merking voor. dat duurzame lucht verontreiniging een aantasting moet worden geacht van vrijheid en wel bevinden. die doorwerkt in de ar- heidsprodukiviteit en dc geestelijke volksgezondheid. Het zijn inderdaad „zwaargeladcn" woorden, maar de juistheid ervan kan niet worden ont kend. In een land. dat een proces van snelle verstedelijking en in dustrialisatie doormaakt, zullen, als wij en straks onze kinderen in een redelijke welvaart willen leven, be paalde minder prettige zaken voor lief genomen moeten worden. De vraag is alleen (en het is een moei lijke vraag!) waar de grens moet liggen. Er komt een wet op de luchtveront reiniging. maar dat kan nog wel even duren. Nu de problemen met de dag toenemen en zeer reëel de vraag naar de mogelijkheid van leefbaar heid kan worden gesteld, verdient het alle waardering dat een particu liere vereniging activiteiten ontwik kelt Niet om de overheid voor de voeten te lopen, maar om gezamen lijk tot een oplossing te komen, ook in samenwerking met het bedrijfs leven. Dc vereniging geeft een aantal sug gesties. die niet alleen serieuze over weging verdienen, maar waarvan er op z'n minst enkele al direct ver wezenlijkt kunnen worden. De uit voeringsvoorschriften van de Hinder wet zijn ten aanzien van de lucht verontreiniging niet toereikend en daarbij is deze verontreiniging niet aan gemeentegrenzen gebonden. Wij hopen, in ons aller belang, dat de vereniging die adresseerde, met haar actie op korte termijn succes zal boeken. DE Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, dat op het eerste gezicht niet zo opzien barend mag lijken, maar dat bij een ruime en doeltreffende toepassing in de praktijk voor een goed functione ren van onze democratie van niet te onderschatten betekenis kan worden. Wij bedoelen het voorstel van minis ter T.oxopeus om een zekere bestuurs- spreiding in de gemeenten mogelijk te maken door de instelling van o.m- wijkraden en bijzondere raden (voor speciale belangen), waaraan bepaal de bestuursbevoegdheden kunnen worden toegekend. Dit laatste is eeu waarborg, dat die nieuwe organen niet louter adviserende praatcolleges zullen worden, maar ook enige be stuurskracht kunnen ontwikkelen, zij het onder voortdurende supervisie van het gemeentebestuur. Op papier ziet deze conceptie er al leszins aantrekkelijk uit, maar de vraag is natuurlijk in hoeverre er ge bruik van zal worden gemaakt en of bij toepassing dat resultaat uit de bus zal komen, dat de wetgever heeft beoogd. De ervaringen, in de afgelo pen jaren opgedaan met locale be- stuursspreiding. zijn niet steeds even bemoedigend geweest. Wie wil de centraliseren, heeft trouwens de tijd mee. Bij een steeds verdergaande ra tionalisatie van het bestuur lijkt cen tralisatie in dc meeste gevallen doel matiger dan spreiding. Toch wordt al jarenlang geklaagd over overbelasting van de centrale gemeentelijke organen in onze grote re gemeenten En niet minder bekend is de klacht over een groter worden van de afstand niet zozeer geografisch als wel psychologisch tussen be stuurders en bestuurden. Dat pro bleem speelt uiteraard ook op het ni veau van de landspolitiek. De gemid delde kiezer voelt zich even weinig actief betrokken bij het landsbestuur als bij het bestuur van zijn woon plaats Maar het verschil is, dat hij dank zij de televisie de leden van de regering en van het parlement vaak beter kent dan de vroede vaderen van zijn eigen gemeente. Het beeld scherm maakt de afstand tussen mi nister Luns en meneer Jansen klei ner. In het locale vlak zien we een tegenovergestelde ontwikkeling. Dat geldt niet alleen voor de personen, maar ook voor de zaken Te beweren dat het wetsvoorstel van minister Toxopeus dit proces van vervreemding tot staan kan brengen, zou schromelijk overdreven zijn. Maar het is in ieder geval een nieu we stimulans om de levensvatbaar heid van de gemeentelijke democratie te vergroten. De sfeer van passief „anarchisme' moet worden door broken. Als men erin slaagt meer ge meentenaren daadwerkelijk bij het bestuur te betrekken en aldus de re latie tussen bestuurders en bestuur den te versterken, is er een kans dal de oude term burgerzin" weer een iets diepere betekenis krijgt dan die van de gehechtheid aan de plaatse lijke voetbalclub. 00teSIJhefSLflnnnirrh,en bebbC" autoriteiten eistere,, verwijderen. 6 Cn V00r een vlucbteling bij de Bcrljjnsc muur te aJdSKfwurdUen„('be"?erê?^ubhTve™ebt' «"t enige SeSïïgr Ch~ - pöïitk^agentën werd hoi.w«Si^?n a CTS sedert drie da&en bii checkpoint Charlie bezig met het bouwen van een nieuwe muur op de juiste grenslijn. 1 Burgemeester Heinrich Alberlz. die verantwoordelijk is voor veiliehpids aangelegenheden heeft laten weten dat de Westberlijnse autoriteiten nfet van plan zijn het gedenkteken te verwijderen. Als de Oostduitsers het willen verniet,gen, zullen ze dit voor de ogen van de wereld doen, zo «i hy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1