Minister Andriessen moet de prijzen laag houden Snelle hulp nodig voor verkeersslachtoffers Vlees van kadavers in gehakt en kroketten... Japan groet wereld met gevarieerd programma Kerkse protestanten zijn sober met t.v. dat gaat 7 WOENSDAG 15 APRIL 19M Demonstrerende bouwvakkers krijgen ontslag Tn een in Amsterdam gehouden vei gadering van aannemers, die in deze stad grote werken uitvoeren met het bestuur van de samenwerkende troonsverenigingen, is met het oog op de voortdurende onlust onder de bouw vakarbeiders in verband met de strik te toepassing van de nieuwe cao be sloten werknemers, die eventueel aan een demonstratie tijdens de werktijd deelnemen, op staande voet te ontslaan wegens onwettig verzuim. Waar stakingen in de hoofdstad zijn geëindigd, zo werd verder meegedeeld, zijn de stakende werknemers weer aan het werk gegaan, op de voorwaarden van de thans geldende nieuwe cao. Ge ruchten als zouden werkgevers in Am sterdam hier en daar weer boven de cao uitgaan met de loonbetaling, zijn, zo stelde de vergadering vast, van el- te grond ontbloot. Veiligheid Hohne veronachtzaamd De Westduitse militaire commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk op het NAVO-schietterrein Ber- gen-Hohne in Neder-Saksen, waarbij vo rige week donderdag negen personen het leven verloren en tien werden gewond, is tot de conclusie gekomen dat een reeks van oorzaken van uiteenlopende aard tot dit ongeluk heeft geleid. In het rapport van de commissie wor den drie oorzaken genoemd: 1. Onjuiste ligging van het mortier vuur bU het inschieten als gevolg van on juiste waarneming. 2. Het gebruik van een verkeerde la ding bij een of twee van de mortieren bij het doelschieten. 3. Men is er zo goed als zeker van dat ienminste een veiligheidsvoorschrift is veronachtzaamd. Daardoor heeft men niet kunnen voorkomen dat op de be wuste dag het vuur ten dele buiten de gevaarlijke zone kwam te liggen. De twee zwaargewonden blijven voor lopig nog in het ziekenhuis van Soltau. Hun artsen geloven echter dat hun toe stand niet meer kritiek is. De vijf licht gewonden waren gisteren al zover her steld dat zij naar een ziekenhuis in Ham burg konden worden vervoerd. Merendeel van Nederlanders meent T7TER van de vijf Nederlanders zijn er voor, dat de minister van economische zaken de touwtjes van de verkoopprijzen in de hand houdt. Dit is het opmerkelijke resultaat van een landelijk gespreide steek proef, ingesteld door het Nederlands instituut voor publieke opinie. De ondervraging van de 482 mannen en vrouwen bracht nog meer opmer kelijke feiten aan het licht. Zo bleek, dat een ruime meerderheid de minis ter van economische zaken eveneens het recht wil geven, dat hij verkoop prijzen van grond en huizen beheerst Zoals bekend heeft dr. Vondeling bij de Tweede Kamer een desbetreffend initiatief-voorstel ingediend. Een op vallend resultaat van dit onderzoek was verder, dat onder de aanhangers van de protestants-christelijke partijen 57 pet voor deze laatste prijsbeheer- sing was. Onder de aanhangers van de P.v.d-A. zijn de meeste voorstanders en onder de V.V.D. de meeste tegen standers van de prijsbeheersing aan getroffen- Ook bleek, dat de bezitters van een eigen huis méér tegen het recht op be heersing van de verkoopprijzen van hui zen waren dan bewoners van een huur huis. Van de bewoners van een huurhuis zou 7 op de 10 ondervraagden diit recht aan de minister willen toekennen, tegen over nauwelijks 5 op de 10 bezitters van een eigen huis. vraag ui de NIPO-enquê- Volgens enquête van liet NIPO Eerste De eerste vraag teurs luidde: „Zoals u weet heeft de minister van economische zaken de laatste tijd een aantal prijsverhogingen beperkt of ver boden. Voor een groot aantal artikelen heeft de minister namelijk het recht de verkoopprijzen te beheersen. Bent u voor of tegen dit recht?" Pleidooi ex-planoloog drs. Knoppers: TIE burgemeester van Abcoude, drs. H. C. Knoppers, oud-verkeerspla- noloog bij de provinciale planologische dienst van Noord-Brabant, heeft gis teren op de zevende nationale ver- keers-technische leergang van de ANWB in Utrecht een pleidooi gehou den voor samenwerking en reorgani satie op het terrein van verkeersonge vallen. onderzoek, verkeersgeleiding bij ongevallen, de administratieve af doening nadien en vooral van de hulp aan verkeersslachtoffers ter plaatse en in de ziekenhuizen. Deze is meestal onvoldoende op de opname van ver keersslachtoffers ingesteld Dit geldt in de allereerste plaats voor de onge vallen op de druk bereden rijkswegen, waarvoor spoedig een oplossing moet worden gevonden. Drs. Knoppers acht voorts de uitbrei- Zuidelijke wind V'EN IN betekenis toenemend hoge- drukgebied. dat over Frankrijk naar het oosten beweegt, beïnvloedde ook het weer in Nederland. Het hoge drukgebied vertraagde de doortocht naar West-Europa van een storing die vanochtend nabij de ingang van het Kanaal lag. Langzaam komt de storing echter toch verder. In verband hiermee wordt de kans op regen later groter. Voordien zullen er echter flinke op klaringen voorkomen bij zuidelijke winden. De temperaturen kunnen daar. door enige verdere stijging ondergaan. ZON EN MAAN Donderdag 16 april: zon op 5.42, onder 19.39; maan op 8.13 onder Zondag 19 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 april: 5.36 v.m.; 18.03 n.m. HET WEER HS EUROPA Rap porten hedenmorgen zeven uur ding en vernieuwing van het rijkswegen. n het oosten en zuiden van ons land uiterst noodzakelijk. Onvoldoende reke ning wordt er naar zijn mening mee gehouden, dat het grootste deel van de ive dubbelbanige autowegen, met vrijwel alle wegen in het westen het land. de grens van hun prak tische capaciteit 25.000 motorrijtuigen per dag) thans ongeveer hebben bereikt of reeds hebben overschreden. Verhoging de capaciteit door uitbreiding tot een met tweemaal drie 9troken is vol gens drs. Knoppers, praktisch niet meer mogelijk. De consequenties van de over belasting op de wegen zullen zijn: dage lijks grote verkeerstagnaties grote eco nomische verliezen en een niet te tole reren aantal verkeersslachtoffers. Uit economische en veiligheidsoverwegingen zal verantwoord wegverkeer en wegver voer van en naar onze beide zeehavens en de daarbij behorende industrie- en woongebieden niet meer mogelijk zijn, zo besloot drs. Knoppers. De antwoorden maakten duidelijk, dat 79 pet vóór dit recht was en 11 pot tegen, 10 pot had geen oordeel. Onder de aanhangers van de P.v.d.A. was 84 pet voor en 7 pet tegen. De K.V.P is over deze vraag als volgt verdeeld: 81 pet voor en 10 pot tegen. De percen tages van de prot.-chr. partijen zijn 80 pet voor en 11 pet tegen, van de V.V.D. 71 pet voor en 19 pet tegen. Grond en huizen De vraag over grond en huizen luidde: Op het ogenblik heeft de minister ndet het recht om de prijzen van de grond en van de huizen te beheersen. Bent u er voor of tegen, dat de minister ook het recht krijgt de verkoopprijs van de grond te beheersen?" Het resultaat was: 64 pet. voor. 19 pet tegen en 17 pet geen oordeel. De vraag: „En bent u er voor of er tegen, dat de minister ook het recht krijgt de verkoopprijs van de huizen te beheersen?" leverde het volgende op: 63 pet voor 21 pet tegen. Van de bewoners van een huurhuis was 71 pet voor en 12 pet tegen en van de bewoners van een eigen huls 49 pot voor en 38 pet tegen. Merkwaardig was ten slotte het resul taat van de ondervraging over dc be heersing van de prijzen van hulzen de politieke gezindheid van de ondervraag den in aanmerking genomen. Van de P.v.d.A.-aanhangers was 73 pet voor de«.e prijsbeheersing en 10 pet te gen. Deze percentages zijn voor de K.VP 65 pet voor en 21 pet tegen; voor de prot.- chr. partijen 57 pet voor en 28 pot tegen en voor de V.V.D. 42 pot voor en 41 pet tegen. Frauduleuze invoer Duitse „kneusjes": 10 maanden cel „Alleen al over de grenspost Bergh worden 2500 tweedehandsauto's per maand van Duitsland in Nederland in gevoerd en de meeste hiervan zijn „kneusjes". In Kerkrade worden er nog meer geïmporteerd. De prijzen van de ze auto's zijn in Duitsland aan de hoge kant, maar toch wordt aan de in in Nederland stevig verdiend, want de importeurs ontduiken door middel valse facturen en kwitanties de invoer rechten en de omzetbelasting". Dit merkte de heer J. Muijsson de douanrecherche op als getuige bij de behandeling van gevallen van zulke frauduleuze invoer door de rechtbank te Arnhem. Hiervoor stond terecht de 36-jarige kooiman C. G. te Utrecht die wordt verdacht van de invoer van zeven auto's met behulp van valse invoerdocumen- ten. Hij kocht onder meer vijf auto's voor 7300 Dm in Duitsland en gaf zc aan voor een waarde van 1700 DM. Hij tekende de kwitantie met de naam „Von Hagen". Dergelijke frauduleuze in is immoreel, niet alleen omdat deze verdachte de schatkist benadeelde, maar ook door de ongelukken die kun nen gebeuren met deze onbetrouwbare auto's. Van zulke kneusjes worden vaak de lasnaden onzichtbaar gemaakt Dit zei de officier van justitie mr F. O. Leusink en hij eiste wegens frau duleuze invoer en valsheid in geschrif te tien maanden waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte was niet verschenen, i juist was de zaak behandeld toen binnenkwam. Hij was per taxi vai grens naar Arnhem gereden. Progra m mawijziging Vanavond voetbal op de televisie Het is er dan toch weer van geko men: de perikelen zijn aan de kant en de uitzending van de voetbalwedstrijd Borussia DortmundInternazionale Mi laan komt in Eurovisie ook op het Ne derlandse scherm. Deze halve finale om de Europa Cup kunt u zien van 7.30 tot 9.15 uur, waar mee dus een gedeelte van het reeds aangekondigde VPRO-programma zal vervallen. U kunt nu rekenen op het volgende programma na de wedstrijd: 9.15 uur de film „IJsland zonder ijs", om 9.45 de filmimpressie „Tussen Elbè en Oder" van Bouke Poelstra, om 9.55 uur de ru briek „Ziek zijn, beter worden" en om 10,30 uur het tweede NTS-journaal. Voor degenen die niet naar het voet ballen willen kijken, zendt de NTS op het tweede net weer een filmprogram ma uit, ook al begint dit wat later. Om 8.40 uur kan men op kanaal 27 kijken naar „De bergforel". een film, waarin de levensloop van het grootste lid van een forellenfamilie wordt ge volgd, en van 9 tot 10.35 uur naar „Af spraak met Marie Octobre", een Franse Donderdagavond op de buis De Japanse televisie heeft er voor gramma via Telstar I: men gaf toen in gezorgd, dat bij haar eerste transat- pen niet-afgerond programma beelden lantische uitzending, donderdagavond J'®n hetgeen zich op dat moment in a.s., een rijk gevarieerd programma Washington afspeelde, o.a. een perscon- haar eerste ethergroet aan de wereld f"T,efWT!_bt!„fre^,de!n^enfe„d_y' vertegenwoordigt Indien Telstar II zich goed ge draagt, kunt u dat allemaal zien tus sen 10.06 en 10.30 uur. Van de NTS, die uiteindelijk het in Tokio verzonden, vla Amerika De Japanse televisie heeft er de voor keur aan gegeven, een fraai afgerond en zo betekenisvol programma heel zorgvuldig samen te stellen. Laten wc hopen, dat het goed en gaaf overkomt. Het is nu nog een hele sensatie, dat de techniek het bijna ogenblikkelijk T-TET vlees mag de laatste tyd dan bijna niet meer te betalen zijn, de gebroeders M. te Zwartebroek wisten er voor de huisvrouwen In de buurt van Amersfoort een zij het wel zeer onsmakelijke reme die tegen. Gisteren bleek na een inval in het landbouwbedrijfje van de gebroeders T. en G. waar tientallen kadavers van kalveren en varkens, waaronder zelfs een half vergaan varken werd aange troffen, dat de broers kadavers zouden opkopen bij boeren en kalvermesters in de omgeving. Door,bemiddeling van de poelier Van de B. uit Terschuur zou het ongekeurde vlees, dat de broers zelf uitbeenden, geleverd wor den aan de Amersfoortse consumenten tecen -,concurrerende prijs" De algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft in samenwerking met de veteri naire inspectie van de volksgezondheid na de inval het aangetroffen destructie- Britse begroting: expansie zonder inflatie De Britse conservatieve regering heeft haar laatste begroting voor de algemene verkiezingen ingediend en enigszins een rem gezet op de snel groeiende economie. De minister van financiën. Reginald Maudling, deelde in het Lagerhuis mede dat de spreuk boven zijn begroting dezelfde is als die van verleden jaar, nl. Expansie zonder inflatie. Hij heeft de bedoeling de overgang van de huidige buitensporig snelle groei op een groeitempo van vier procent per jaar op lange termijn soepel te doen verlopen. Met het oog op het afremmen van de binnenlandse vraag kondigde minister Maudling de uitgifte aan van een aan trekkelijke nieuwe lening van „Nationa le ontwikkelingsobllgaties". Verder wordt de accijns od rokerij en drank verhoogd. Ten behoeve van de industrie worden enkele maatregelen genomen. materiaal in beslag genomen. Thans wor den zelfs geruchten onderzocht, dat het „vlees" zelfs langs de huizen in Amers foort zou zijn uitgevent. De opsporingsambtenaren troffen in de nacht van de inval, in de boerderij, waar de twee verdachten bij hun ouders in wonen, een onbeschrijfelijke chaos aan. In vele delen van het bedrijf' ontdekte men resten van kadavers, onder meer in een kippenhok, en vastgebonden onder een bed In een opkamertje. Een deel van het ondeugdelijke vlees is mogelijk terechtgekomen in kroketten of ballen- gehakt, aldus de mening van de veteri naire inspectie. De „handel" van de beide broers, die in de omgeving bekend staan als „kippenhandellaren", moet al enige maanden aan de gang zijn. Tot diep in de nacht zijn de broers door de politie verhoord, doch een bekentenis hebben zij (nog) niet afgelegd. De poelier uit Ter- schuur is volgens de politie „een oude bekende". Telstar II gerelayeerd, in Frankrijk op- overbrengen van beelden ên geluid, de gevangen en vandaar op het Eurovisie- halve wereld om. toelaat. Gelukt het net doorgegeven programma op het Ne- experiment dan zal het in oktober a.s derlandse scherm zal brengen, kregen ai geen bijzonderheid meer zijn, wan- wü nu het volledige programma. neer inderdaad enige malen indrukken Begonnen wordt met een toespraak van Spelen op het Eurovisienet ver- <kort) van de Japanse premier Hayato schijnen ssTsssgsssrsssfs zending belicht. beeJd ,g to'ch we, g0C(, (of n*,ct T/0 Aansluitend ziet men dan beelden goed) en daarmee is het dan lettor van het tweede wereldcongres voor iyk en figuurlijk bekeken. Wij leven schoolradio en -televisie, dat in Tokio WPj bi een wonderlijke tUd. wordt gehouden. Dit programma-onder- deel houdt in: flitsen van de openings plechtigheid in tegenwoordigheid van de Japanse kroonprins en -prinses, en korte gesprekjes, welke de heer Coru- dy van de Franse televisie voert met Commentaar Rustig debat en gistermiddag wel heel veel kijkers aan het televisietoestel Olof Rydbeck, voorzitter van de Euro- hebben gezeten om het hoogst opmer- pese Radio Unie <ERU), met de voor- kelijke en uitzonderlijke debat van de zitter van het congres Marcello Rodino Tweede Kamer te volgen. En wie niet en met de vice-president van de Ja- kon kijken, zal zeker zoveel mogelijk panse televisie (NHK), Maeda. naar de radiouitzending hebben oe- Daarna volgen opnamen van de voor- luisterd. bereidingen op de Olympische Spelen: Onmerkeliik en uitznnderUik de bouw van het stadion en van do upmerkeltjk en uitzonderlijk was flats voor de deelnemers, de aanleg van 'lief 'iel debat op zichzelf, "MIor nieuwe toegangswegen enz. onderwerp. Het werd een historiscne Vanzelfsprekend krijgenwe daarna Kamerzitting (althans wat liet eerste een indruk van Japan's grootste trots deel betreftmaar wie enige sensatie op sportgebied: de training van de ju- had verwacht, kwam bedrogen uit. dokas in het centrum Kokodan. gr was geen opwinding, er was nauwelijks een ogenblik bewogenheid, "j* er werd wel herhaaldelijk en vrij veel nleuwe""Tokaldo" s^ër-expres^woor. D^chan- Er wa, krfliek op de minis- weg. De uitzending wordt dan besloten ter-president dte eenzaam achter de met een boodschap van de Japanse mi- regeringstafel zat, maar er was meer nister van postzaken, Sjino Koike. hartelijk gemeende lof, hem toege- U ziet dat Japan zich ervan bewusi zuiaaid, ook van de zijde der oppositie. Is, hiermee een historisch programma ^at dit a'!cs de huiskamers kwam, maken. Heel anders is de opzet dan was £foed. De nuchterheid, gepaard Vervolgens diverse beelden kio, gefilmd uit een helicopter. Hier bij behoren ook opnamen die het eerste Amerikaanse pro- Publikatie van het C.B.S.: Radio 's avonds „nergens"meer ER zijn onder het televisiepubliek twee groepen te onderscheiden: een groep, die het grootste deel van de avond voor het beeldscherm doorbrengt (ruim 40 procent kijkt meer dan twee uur per avond) en een groep, die van de televisie zeer matig gebruik maakt. Tot deze laat- merkt U dari bij het inruimen van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. De deur heeft, behalve de practische ms ruimte, ^og iets aparts: de magneti&he sluiting geheel rondom. Gaat U 2elf eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koelkasten bekij ken. En sluit U dan zo n deui' eens. Dan kunt U voelen hoe DAT GAAT. Amsterdam wereldvermaard sinds mensenheugenis =\U1* IllSfr Zrl.-Llmb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen A'dam" Brussel Luxemb. Parijs windstil 6 -3 ,'indsti! 16 3 v 1 13 30 Hij had een lange, dunne ijzeren stang met een vlijmscherpe punt meegebracht. Daarmee dook hy eerst in het vooronder, waar hij een luikje optilde. Johan stond aan dek naar hem te kijken. Hij prikte met die stang in de donkere ruimte. „Blijf daar niet staan!" riep hij naar boven. „Je staat me in het licht!" Dat was tegen Johan, die meteen opzij sprong. Het duurde nogal even, eer Japi zich oprichtte, het luik dichtklapte, het trapje opliep en weer aan dek kwam. Toen stonk het zeker honderd meter in de omtrek naar alcohol. Maar hij zei tegen de mannen in de vlet: „Hier heb ik niets kunnen vinden! En we hoeven niet verder te zoeken ook!" Mans had de koffie nog niet klaar, maar Ja- pie wilde er niet op waohten ook. Hij sprong weer in de vlet en liet de motor aanslaan. Knetterend voeren ze weg. Uit de verte riep hy nog: „Je mag wel eens pompen, Johan! Er staat behoorlijk water bij jullie onder de buikden- nlEtet ze moesten pompen, hadden de Bottema's toen zelf ook al wel gemerkt. In het dorp is ver teld, dat de vissen weken naderhand nog niet nuchter waren. De dertig bussen konden ze daar na ook overboord gooien. Er zat nauwelijks nog genoeg in om een paar stevige borrels van te maken, opdat ze zelf wat te drinken hadden en een beetje van de schrik konden bekomen. Zonde. Maar toch altyd nog beter dan dat Japie ze gevonden had. De Bottema's Mans en Johan. waren ook nog zo stom om later eens tegen hem te zeggen, dat hij een rechercheur van niks was. En daar werd hy niet kwaad om. Hy „Dat is best mogelijk, ja! Sommige mensen zijn smokkelaars van niks en andere zijn politie mannen van niks Als jullie nu maar ont houdt, dat je smokkelaars van niks bent, is het wel goed!" En dat onthielden ze. Ze hebben het nooit weer gewaagd ook maar een half bus spriet aan wal te brengen. Toch hadden ze het best kunnen doen, want Japie, Jaap Visser van de recherche, heeft ook nooit weer achter ze aan door KLAAS VAN DER GEEST gezeten. Er waren wel anderen waar hij achter aan moest. Alleen aan zo'n vent als Piebe Lap had hij zijn handen meer dan vol. Die gaf hem genoeg te doen. Als ergens een schip op het strand zat, op een van de eilanden of de zand banken in de zeegaten, kon hij maar in de buurt blijven, zelfs al was er heinde en ver geen botter te zien, want als hij een paar uur naar Holwerd. Harlingen of Oostmahorn ging om te provianderen, dook Piebe wel ergens op en wist hij ook wel een vrachtje van de lading uit het wrak te slepen: planken, balen katoen, vaten olie, stukgoederen of wat dan ook, die hij ergens, over de grens, aan de opkopers bracht. En Piebe was waarlijk niet de enige. Ook in de andere dorpen en gehuchten achter de dijk langs het wad waren hier en daar een paar. die hij altijd in het oog hield. Piebe was wel de enige aan wie hij een hekel had. Hy nam dat zich zelf kwalijk. „Wie uwer zonder zonde is zei hij. „En dat ben ik niet, dus ik zou me daar overheen moeten zettenzeker als politieman, maar natuurlijk heb ik ook mijn tekortkomingen." En een van die tekortkomingen was dan, dat hij een afkeer van Piebe Lap had. Hij kon hem niet zien. Hij had het de Bottema's niet kwalijk genomen, toen ze hem een politieman van niks noemden. Hij kon ook lachen, hartelijk lachen, als hij eens ergens in een kroeg zat en een troep kerels, die deden alsof ze hem met za gen. stekelige opmerkingen maakten of zwetsten over een beste slag die ze geslagen hadden. Hij gunde ze dat wel. Hij had er zelfs waar dering voor als een visserman of een zeehon denjager hem en zijn volk te slim af was ge weest. Maar van Piebe Lap had hij een af keer. En hij was voor hem op zijn hoede. Hij waarschuwde de jongens bij hem aan boord van het recherchebootje ook altijd. „Denk eraan, dat Piebe Lap niet wacht tot wij hem overvallen, maar ons de eerste klap zal geven. als het. tenminste nodig is, dat er klappen worden gegeven. En die van hem zal hard aankomen hij ziet er niet tegenop een vent van achteren neer te schieten of neer te steken en van een gelukkig getrouwd vrouw tje een weduwe of van acht kinderen wezen te maken." Hij had herhaaldelijk een kans om Piebe Lap te betrappen, voorbij laten gaan, omdat hij zijn volk er niet aan wilde wagen. Hij had, buiten de autoriteiten om want wat hebben we aan de rompslomp van papieren en officiële brieven? met de Duitse recherche samengewerkt om hem te overrompelen, maar het was hem nooit ge lukt. Maar hij was met alle tekortkomingen die hij dan mocht hebben een behoorlijk po litieman. Hij had tenminste geduld. Een bijna onuitputtelijk geduld. En telkens als hij een kans moest laten voorbijgaan of er een poging die hij ondernomen had, mislukt was, kon hij zichzelf troosten met de gedachte, dat zijn beurt toch ook nog wel kwam. Toen Ina, dal nieuwe verpleegstertje, eens op een avond by hem was geweest Ina met Rooie Tjeerd sa men nog wel en een paar uur met hem ge praat had, had hij zelfs even gedacht: „Ja, nu heb ik hem Maar nadat ze weg gegaan waren en hij alles nog eens bij zichzelf overlegd had, was hij daar toch niet meer zo zeker van. Schipper Visser was niet onverschillig voor de manier, waarop hij een smokkelaar of strand- rover betrapte. Hij kreeg wel eens aanwijzin gen, belangrijke aanwijzingen, waar hij geen ge bruik van maakte omdat ze van iemand kwa men die hij niet mocht. Een van zijn onderge schikten, een commies tweede klas, die bij hem gevaren had. had de gewoonte om in kroegen rond te hangen, allerlei kerels uit te horen en /.elfs van vrouwen iets gewaar te worden. IWordt vervolgd) ste groep beihoren de gereformeerden en de kerkse hervormden. Deze bij zonderheden staan vermeld in een publikatie van het Centraal Bureau voor de statistiek over de „Vrije tijdsbesteding in Nederland. 1962 1963". De meest intensieve televisiegebruikers zijn de bejaarden: van de televisie- bezitters onder hen zit op een gemid delde avond ongeveer 80 procent voor het toestel, 40 procent zelfs ongeveer drie uur. De televisie is nergens zo zeer verbreid als onder de arbeiders met een relatief hoog inkomen: van hen kan tweederde thuis naar het beeldscherm kijken. Verder kwam uil het onderzoek naar voren dat de tele visie ook betrekkelijk weinig voorkomt onder de kerkelijk meelevende protes tanten met narrie de kerkse hervorm den (een derde heeft een televisietoe stel) en de gereformeerden (een vier de is in het bezit van zo'n toestel). Voorts luistert tegenwoordig nog maar een vierde van de bevolking boven de twaalf jaar 's avonds naar de radio: in 1960 was dit nog bijna een derde. Bij bezitters van een televisie-toestel is de belangstelling voor de radio in de laat ste jaren snel teruggelopen: 14 pro cent zet 's avonds zijn radiotoestel nog aan en dit gebeurt dan hoofdzakelijk om de nieuwsberichten te horen. Vervolgens laat het onderzoek zien dat de radio onder invloed van de opkomst van de televisie, geleidelijk aan andere functies gaat vervullen. Volgens een vroeger onderzoek van het CBS ging in i960 de grootste belangstelling van de radioluisteraars uit naar de pro gramma's van het licht amusement. Momenteel staan de hoorspelen op de eerste plaats. E. H. Larive naar Svenska Shell Het ligt in de bedoeling de heer E. H. Larlvo, vroeger directeur van Shell Tan kers N.V. en directeur van de KLM. aan de raad van commissarissen van A. B. Svenska Shell voor te dragen als general manager van deze maatschappij. HU zal op 1 augustus in deze functie dc heer J. P. Visser opvolgen, die de KonlnklUke Shellgroep met pensioen zal verlaten, al dus deelt de Shell mee. Westduitse vloot krijgt geleide projectielen De eerste drie torpedobootjagers met Tartarraketten voor de Westduitse zee- strijdkrachten worden in de Ver. Staten gekocht, zo heeft de Westduitse minister van defensie. Kai-Uwe von Hassel. in een televisie-uitzending meegedeeld. De communistische strijdkrachten be schikken volgens hem in de Oostzee over vijf kruisers, een veertigtal torpedoboot jagers waarvan er<vijf met raketten zijn uitgerust een tweehonderdtal mo tortorpedoboten waarvan veertig met raketten bewapend, veertig tot zeventig onderzeeboten, ongeveer honderdvijftig onderzeeboot jagers en ongeveer honderd landingsvaartuigen. ook de mogelijkheid tot lachen zal van uitstekende invloed zijn geweest op misschien wat verhitte gemoederen en men heeft bovendien goede nota kunnen nemen van het al- gemene overheidsstandpunt in aller lei kwesties, verband houdende met de houding van prinses Irene, welke men in de laatste weken heeft, waargenomen. Wat men thuis te horen en te zien kreeg was niet te lang en voor iedereen goed te volgen, dank zij voortreffelijk werk van radio, en televisieploegen De commentaren werden summier ge houden, hetgeen waardering verdient. i&viccr vcnavontf praatje 19.10 Op de ma Leger des Hellskwartlc i af. praatje 19.15 19.30 Radio' :iek (gr) 20 5 Om- ziek 21 05 icht op de jaren, klanksehets over •ede wereldoorlog (deel III) 21.20 ole -orkest 21.55 Vocaal ensemble, jke liederen 22 20 Koninklijk be an Mexico 22.30 Nws 22.-I0 Avond- in. 19.00 Paulus de bos- istleke staalkaart 19 40 en zangsoliste: jazzmu- 20.05 Operetteklai film. NTS: 20 00 Joi Tussen Elbe en Ode pressie 20.50 Caharetkronlek (deel 4 NTS: 22.35—22.41 22 35 Afspraak i c net. NTS: 20.40 ire film 21.00— Octobre. speet- Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 orgengebed 7 15 Lichte gram 7.55 Ove 8.15 V d jeugd 8.20 Licl i hulsvr 1 solradio ifonischc dorne balletmuziek (gr) 11.00 V d zieken VPRO: 1145 Van alle markten thuis: lich te gram 12.15 Leven op het land, gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week. aktuele kro niek 13.00 Nws 13.15 Applaus voorDo vocalist (opn) 13.45 V d vrouw. NCRV 14.15 Musette klanken (gr) 14.35 Licht or kest (gr) 14.45 Geeft acht op de jaren de tweede wereldoorlog klanksehets ovei (deel III) 15 00 Noordelijk fÜhï moderne muziek 15.35 ingsollste 16.00 Bijbel- orkest: klass erdenking 16 30 Kamermuziek uit hedet 13.15 Sportrubriek 18 30 Licht Instrumentaal kwintet (stereofoni- scho uitzending) 18.50 Sociaal perspektlef. 'tilng AVRO: 8 00 Nws 8 15 Pro- ï.i overzicht. Aansluitend: lichte 9.00 Gym 9.10 Do groenteman 9 15 I. Zuid Afrikaans e orkest 12.30 Mo - en tuinbouw 12 33 Ins impressies 12 00 •pel 14 00 Fluit en piano: klass en mu- programmn vol speelse invallen ên literai re spitsvondigheden 15 10 Orgelspel 1530 Alt en plano 16 00 Voordracht 16 20 Lichte gram 17.00 Minjon 17.55 Gesproken brief 18.00 Nws 18.15 Eventueel actueel 18 20 Uitzending van de Partij van de Arbeid Partijdig, een programma van de Partij van de Arbeid waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met pre sentator Theo Eerdmans 13.30 Lichte ork muziek en zangsollste. TELEVISIE KRO 15 00 3/4 In de middag 15 45 Pauze 16 0016 15 V d kleuters

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7