Verontrustend tekort aan jonge stedebouwkundigen Russische Joden worden verdrukt dupralux Chef-staf Lemay: raketten alleen niet voldoende Voor 49 procent eigenaar kunstmestfabriek in V.S. font gjp Lijm hout met plezier en met CETAFLEX Record in vasten 5 WOENSDAG 15 APRIL 1964 Steun voor Barry Goldwater Ontwikkel honderd megaton-bom De chef-staf van de Amerikaan se luchtmacht, generaal Curtis E. Lemay, is van mening dat de Verenigde Staten een honderd- megatonbom moeten ontwikkelen omdat de Sowjetunie op het punt staat de achterstand op de Vere nigde Staten op militair gebied in te lopen. Generaal Lemay heeft dit op 25 fe bruari voor de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard Deze verklaring werd gisteren vrijge- De generaal meende dat de van defensie. McNamara, de toestand op het gebied van de verdediging met raketten te rooskleurig had weergege ven. Een verdedigingssysteem dat ge heel op raketten is gebaseerd kan de verdediging van de Verenigde Staten in de toekomst verlammen, zo meent hij. Een dergelijk systeem is niet flexibel genoeg. Moedige vlieger onderscheiden Testpiloot kapitein-vlieger M. G. Jans sen, die op 16 januari jl. een brandende Starfighter straaljager aan de grond zette en zodanig manoeuvreerde dat Hengelo of Enschede aan een ramp kon den ontkomen, is gistermiddag op de vliegbasis Twenthe onderscheiden. Hij ontving voor het front van de troep uit handen van de bevelhebber luchtstrijdkrachten. luitenant-generaal Zielstra, een tevreden'heidsbetuiging als mede een zilveren plaquette voor moedig vliegerschap, de eerste welke aan een Nederlandse piloot is uitgereikt en d'ie speciaal naar aanleiding van deze ge- beurtenas is ontworpen. Bij de huldiging waren aanwezig de echtgenote van ka pitein Janssen, de staatssecretaris Ko ninklijke Luchtmacht, de heer W. den Toom en de commandant luchtverdedi ging, generaal-majoor A. L. Cox. Lemay's verklaring betekent een aan zienlijke steun voor senator Goldwater. een der kandidaten voor het president schap, die de strategische opvattingen van McNamara steeds heeft aangeval len, Goldwater heeft in een brochure gezegd dat de Verenigde Staten niet al leen kunnen vertrouwen op hun raket- tensysteem. Sinds 1961 is er geen en kel nieuw wapen in gebruik genomen, zo schreef Goldwater. Minister McNamara had op 19 fe bruari voor de commissie de opvattin gen van Goldwater indirect aangevallen door te verklaren dat het van gebrek van verantwoordelijkheid getuigde, voor het Amerikaanse volk en voor de Rus sen te beweren dat de Amerikaanse ra ketten niet geheel doelmatig zouden zijn. ..Dat is de beste manier om de afweerkracht van de Verenigde Staten te vernietigen, de enige kracht die de Sowjets ervan weerhoudt Amerika met kernbommen aan te vallen". Looiersgracht geborgen De Nederlandse coaster Looiersgracht, die 2 januari 1964 is vergaan, is gisteren geborgen. Het schip kwam op Wester- schelde ter hoogte van Hansweert in aanvaring met de Zuidafrikaanse zeeboot Langkloof, en zonk binnen korte tijd. Vier bokken hebben het schip bij Osse- nisse omhoog gezet, waar het proviso risch hersteld zal worden. Bij deze aan varing kwamen drie personen om het Andere aanpak bij opleiding nodig (Van een onzer redacteuren) De verstedelijking, ook in ons land, voltrekt zioh in hoog tem po. Het ziet er bepaald niet naar uit, dat dit tempo in de toekomst af zal nemen. Integendeel: er ligt een gigantische stedebouw- kundige taak voor ons. Echter wordt er al sinds jaar en dag over een tekort aan stedebouw kundigen gesproken: er worden onvoldoende academisch ge schoolde jonge mensen in deze sector afgeleverd. Daar moet wat aan gedaan worden. Zo ongeveer schetste zaterdag jl. in Amsterdam ir. Th. Quené van de Rijks dienst voor het Nationale Plan een si tuatie die toch wel verontrustend moet worden genoemd. Dit temeer als men bijvoorbeeld kennis neemt van de op dracht „dat in de komende veertig jaar stedelijke leefruimte gebouwd Een mogelijke oplossing Het hoofd van de afdeling Algemene Zaken van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, ir- Th. Quenc, heeft enkele dagen geleden in een referaat nog weer eens de aandacht gevestigd bouwkundigen dat land bestaat by zich opstapelen de werkzaamheden op het gebied van de ruimtelijke ordening. Deze uitlating vormde voor ons een aanleiding ons aan de band van gesprekken en literatuur nader te oriënteren over de oor zaken van het verschijnsel en de mogelijke oplossing van dit in feite pas ln de jaren dertig is gaan aandienen. Terwijl architectuur kan bo gen op een geschiedenis van eeuwenl Andersom Gezien in het licht van de huidige ont wikkeling onzer samenleving is het evenwel denkbaar dat men in organisch of chronologisch opzicht juist eerst aan stedebouwkunde denkt, eenvoudig omdat men eerst ruimtelijke ordening of planologie moet bedrijven alvorens men aan het detail" architectuur van één bouwwerk toe is. Anders gezegd: omdat de stedebouwkunde een veel universeler karakter draagt. In die zin zou overdreven gezegd een basis opleiding stedebouw met als richting architectuur (immers vormgeving van individuele bouwwerken) niet misstaan. Echter, zo zijn de feiten niet en... zo behoeft men de feiten ook helemaal niet te wensen. Dat Rapport na jaar van studie Voortbestaan bedreigd i Man die het altijd druk heeft, steeds tijd tekort komt. I Maar hij vindt telkens weer rust bij dat sprankelend I prachtpils.Heerlijke ontspanning zo'n glas Amstel bier. Staatsmijnen gaan over de Oceaan van de rivier de Savannah nabij Augusta in de staat Georgia (VS), gaan de Nederlandse Staatsmij nen vrijdag a.s. hun jongste doch ter ten doop houden. Zij is geboren uit een joint venture", een sa menwerking in de vorm van een nieuwe N.V. met een Amerikaan se onderneming, de Pittsburgh Plate Glass Company. Die samen werking gaat onder de naam „Co lumbia Nitrogen Corporation", de dochter is een stevig uit de kluiten gewassen kunstmestfabriek. Hon. derdzestig hectare ruimte heeft ze nodig en ze is in staat per dag 270 ton stikstof in de vorm van ammoniak te vervaardigen. De Staatsmijnen zetten hiermee een werk dat zij reeds jarenlang verrich ten, het over de ganse aardbol ver spreiden van hun kennis en kunde op het gebied van de chemische industrie, op nieuwe wijze voort. Tot nu toe ver kochten zij die kennis en kunde naar het buitenland. Dat blijven ze doen. ook in Amerika. Het chemisch bedrijf van Deere en Co in Oklahoma, dat dit jaar een ureumfabriek in produktie brengt, is een van hun afnemers. Maar in Augusta houden ze voorgoed een ger in de pap. Van de aandelen van nieuwe onderneming is 51 procent in handen van de Pittsburgh Plate Grass Company, 49 procent in handen van de Staatsmijnen. Er worden kalkammonsalpeter, am moniumnitraat en verschillende stik- stofhoudende oplossingen vervaardigd. De werkwijze voor de vervaardiging van salpeterzuur en het omzetten daar van in ammoniumnitraat plus het „pril- len", het in korrelvorm brengen van kalkammonsalpeter en ammoniumni traat, zijn door de deskundigen van de Staatsmijnen ingebracht. Voor de bouw en inrichting van de fabriek en voor de produktieprocessen van ammoniak en ammoniakoplossingen heeft een Ameri kaans ingenieursbureau gezorgd. VLOEIBAAR £1 verf 1 en lak •an het nieu vloeibare voi afgezet. In Bainbridge aan de Flint- vier in Georgia en te Wilson in de a; grenzende staat Noord-Carolina zijn tankstations voor ingericht. Het droge, „geprilde" produkt kan men desgewenst naar maat verkrijgen. AARDGAS Aardgas, dat als industriële produk- tiefactor in Amerika al heel wat oude- papieren heeft dan bij ons. speelt de dubbelrol van grond- en brandstof. De fabriek verbruikt er meer van dan de hele omstreeks 75.000 inwoners tel lende stad Augusta, die er toch ook da gelijks haar potje op kookt. De an niak wordt gewonnen door binding de in het aardgas voorkomende water stof met de stikstof uit de lucht. Aard as is energiebron voor twee compres- oren van Amerikaanse makelij met een ermogen van 5500 pk, voor de chemi sche industrie een recordcapaciteit. Elf gewonden Ontploffing bij lancering van Delta-raket Elf ingenieurs en technici liepen gis teren brandwonden op, toen tijdens de voorbereidingen voor het lanceren van een Delta-raket, zich een ontploffing voordeed. De toestand van twee der ge wonden is levensgevaarlijk. Terwijl men bezig was een met Instru menten uitgeruste capsule op de derde trap van de door vaste brandstof aan gedreven raket te bevestigen en deze van een beschermende plasticlaag te voorzien, begon plotseling de motor van deze derde trap te werken. Direct daar op ontstond brand, gevolgd door een explosie. Het platform van de lanceertoren werd volkomen in vlammen gehuld, die de zich daarop bevindende mensen be reikten. Door de ontploffing werd de capsule op de grond gesmakt, waarbij grote schade werd aangericht. Onmiddellijk na het ongeluk werd de omgeving afgzet en begonnen deskundi gen van het bureau voor Lucht- en ruim tevaart een onderzoek naar de oorzaak Een der mogelijkheden is dat de raket motor bij vergissing door een radiosig naal in werking werd gesteld. Einde deze week wordt ln de Britse hoofdstad een Russische luchtvaartdele gatie verwacht, die op uitnodiging van de Britse minister voor luchtvaart een bezoek van enkele dagen aan Engeland zal brengen. Van de delegatie zullen o.m. deel uitmaken Serge Chroesjtsjef. de 29- jarige zoon van de Sowjet-premier, en de Russische vliegtuigontwerper II- joesjin. Een internationale socialisti sche studiegroep, bestaande uit vertegenwoordigers van vijf lan den, heeft vandaag na een jaar studie een rapport uitgebracht, waarin z\j verklaart dat de Joden in de Sowjetunie onderworpen zijn aan zware discriminatie. Zij cioen een beroep op de Sowjetunie daaraan een einde te maken. Verontrustend De groep noemt haar bevindingen „hoogst verontrustend" en vervolgt: „Zij bevestigen, dat het voortbestaan van Joden in de Sowjetunie wordt be dreigd door de zware discriminatie, die "t toegepast tegen hun cultuur, hun godsdienst en het weinige, dat van het Joodse leven in het land is overgeble ven. Een weergaloze campagne, veel erger dan de campagne tegen de ove rige erkende godsdiensten heeft de laat ste zeven jaar geleid tot de sluiting van driekwart van alle synagogen in de Sowjetunie. „Er worden grove antisemitische be schuldigingen verspreid.... Het kort ge leden in de Oekraïnische taal versche- boek „Judaeisme zonder verfraai ing", waarvan het antisemitische ka rakter algemeen wordt betreurd, is geen op zichzelf staand verschijnsel. In an dere propaganda gericht op antimaat- schappelijke activiteiten, worden hoofd zakelijk Joden naar voren geschoven en zij is daardoor naar haar aard ge schikt om het Joodse volk in de Sow jetunie bloot te stellen aan de weerzin verachting van zijn medeburgers. JTEN volbloed Amerikaanse In diaan begroet op het inter nationale vliegveld van New York de Middeleeuwse Neder lander Adriaen Block. Zo'n ont moeting is alleen mogelijk, wan neer er iets bijzonders aan de hand is. New York bestaat deze tijd dan ook 300 jaar. Die Mid deleeuwse Nederlander is in wer kelijkheid de heer Fred Spren- ger. die deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie, die voor de feestelijkheden naar het vroe gere „Nieuw Amsterdam" is overgevlogen. Of de Indiaan Le wis Hofsie (midden) en de fi guur in volledige Knickerbocker uitrusting (links) ook echt zijn, is ons niet meegedeeld. Vopoverschrikker Aan de Oostduitse kant van de Ber- dan wel te Zelfs behoeft men nog niet eens te wensen zulks op grond van prakti sche bezwaren, waarop in dit bestek nu niet verder kan worden ingegaan dat er een eigen zelfstandige oplei ding stedebouwkunde in Delft moet ko men. Mits maar goed begrepen wordt loeten" kunnen uf r«ht Aanspraak '"opkunnen makeaop loeten kunnen ePnP rilP nriffc hn„wic„nH. ei Fzelfstandige opleiding met Daarmee raken - dan misschien -al moeten worden dan in de gehele wel meteen de kern van het tekort geschiedenis der mensheid". Leefruim- probleem, die zou kunnen worden te- De spreker deed aan het eind var zijn referaat, dat hij hield voor hel Verbond van wetenschappelijke onder. w, zoekers, de suggestie aan de hand dat den a]s vele men zich in academische kring over - deze 2aak beraadt (of liever: naarstig blijft beraden, want beraad is er al verscheidene jaren), waarna dan ten spoedigste daden dienen te volgen, _„i ste- debouwkundige, maar om architect te worden: wiens ideaal het is later een eigen architecten-bureau te stichten en misschien wel even beroemd te wor- -zijn hoogleraren, die dat opzicht immers zijn levende 'oorbeelden zijn. Want in feite heeft het architecten- beroep door zijn spectaculaire karak- „stedebouw- spoeaiesie aaucn uiciicii ll vuxgcn, daar anders de kansen dat toekomstige stedelijke ontwikkelingen stedelijke eigen titel: die kundig ingenieur". Dit alles in aanmerking nemende blijft de vraag: hoe m de opleidings sector. in casu Delft, het afstuderen in stedebouw te stimuleren, zodanig, dat in het verontrustende tekort aan man kracht binnen de kortst mogelijke tijd kan worden voorzien? In de loop der jaren is reeds een heel gamma van maatregelen genoemd. We memoreren ervan: het geven van meer bekendheid onder de daarvoor ln aanmerking komende jongeren over het -- geïnteresseerde, toch bijzonder boeiende vak stedebouw, ian nei iu staande voor een bouwwerk, kan stel- onder meer te verwezenlijken door een uisie Lanen le.uen va., het proces 1®n: ..Wje heeft dit gebouw ontworpen?" fris tijdschrift dat bredere belangstel- verstedelijking is derhalve bij toe- J*"*' (m/ar.ldan be- ling vermag te wekken: betere hono- ende werkzaamheden sprake van Vf ,lng tot een stadswijk is veel min- renng en promotiekansen voor stede- rt?r voor de hand liggend. Inderdaad, bouwkundigen met name in de over- an stedebouwkunde is dan ook veel heidsdienst: beurzen voor studenten in i in der „eer te behalen". de stedebouw om ook buitenslands te Daarbij komt dan nog dat de archi- kunnen studeren, resp. de studie af te tectuur een vorm van gebonden kunst maken: uitwisseling met buitenlandse is. die artisticiteit, lees: individualiteit studenten: de mogelijkheid veel eerder vereist. De schepping van de architect de afstudeerrichting stedebouw te kun- (vooral bij jonge mensen) op het be roep van stedebouwkundige. Men denke .C,,.™. de voor de hand lig- i het belangrijke planologische werk 5^ der nemende werkzaamheden sprake een chronisch tekort aan stedebouwkun dige ontwerpers, terwijl van een rede lijke aanw sprake is. Hoe komt dat? i deze sector nauwelijks lijnse sectorgrens i houten machinepistool geplaatst, Oostduitse grenswacht voorstellend. Men hoopt hierdoor blijkbaar Oost duitsers te weerhouden van een vlucht naar West-Berlijn. Aan het Berlijnse controlepunt „Char s'' zijn Oostduitse grenswachten ge reed gekomen met de bouw van een betonnen muur van 40 meter lengte, die bestand is tegen tanks. De muur staat meter afstand van de sector grens. In het Westen verwacht men dat de Berlijnse muur, die van 1961 dateert hier en daar wat in verval begint Bewijzen Het rapport deelt het bewijsmateriaal sor de discriminatie in onder vier hoofden: cultuur, godsdienst, economi sche misdrijven en hereniging van fa milies. „In een tijd, waarin de volken van alle landen hoopvolle tekenen een internationale ontspanning hebben waargenomen, kan de discriminatie te gen de Joden in de Sowjetunie slechts worden beschouwd als een van de faC' toren, die nog zorg baren." Voorzitter van de groep was de Zweed Alvar Alsterdal. Leden waren: John F. Clark (Engeland), prof. Morgens Pihn (Denemarken), dr. P. J. Koets (Neder land) en dr. John Annes (Noorwegen). De Amerikaanse racebootbestuurder Lee Taylor is dinsdag levensgevaarlijk gewond tijdens een poging tot verbete ring van het wereldrecord voor racebo- ten van Donald Campbell in het Havasu meer, in de staat Arizona. Toen zijn boot een snelheid van bijna 480 kilome ter per uur had bereikt, sprong de 29- jarige Taylor er uit. omdat het vaartuig niet reageerde op zijn pogingen de snel heid te verminderen, waardoor het ge vaar liep op de. oever te pletter te slaan. i pop met In VIJFDE jaar Om deze vraag te kunnen beantwoor den. dient men er eerst van op de hoogte te zijn dat de zuiver academi sche opleiding voor stedebouwkundige land maar op één plaats gc- is daarbij de individuele expressie, die als zodanig zelf herkenbaar manifes teert. Teamwork Dit kiezen, zowel vanuit de opleiding tot bouwkundig ingenieur als vanuit die tot civiel ingenieur, welke laatste qua- litate qua ook vele contacten heeft met de stedebouw. En zo zijn er nog tal van andere stimulerende maatregelen welke in overweging zouden tegenstelling met de stede- schiedt. en wel in Delft aan de Tech- bouwkundige inbreng van iemand, die kunnen worden genomen, nische Hogeschool, afdeling bouwkunde, veel anoniemer geacht moet worden speciali- omdat stedebouwkundige scheppingen ^timiiTntnr ijfde de vrucht van teamwork zijn. Want iJlIIIlU-IalUI jaren durende niet alleen de bouwkundige, ook de so- cioloog. de econoom, de sociaal gec graaf, de verkeersdeskundige, de jurist -rw «J (en mnepliilf nno nnHom Vmnninneesn stimulator aan de T.H. in Delft (een En daar is het dan nog satie die pas begint in het vijfde de vrucht van de in totaal opleiding. i alles lijkt ech- In dat vijfde studiejaar echter heeft (en mogelijk nog andere beoefenaren kundig ingenieur) achter de rug, het- ruimtelijke ordening geen er als van nature toe bijdraagt dat de student-in-kwestie zich i ontwikkelen. lector, een hoogleraar?) die als be- gaafd stedebouw kundige-pur-sang het enthousiasme, de tact, het overwicht en het onderscheidingsvermogen bezit om Voeg daarbij nog andere „pré's" die de benodigde stedebouwkundigen uit de raken, ook op andere plaatsen door j meeste gevallen verder in de zuiver- de architectuur verreweg dè voorkeur studentenschare te recruteren en die bouwsel zal worden vervan- architectonische richting zal willen blij- doen genieten, zoals veel éclatantere wellicht ook in staat is indien zulks financiële vooruitzichten, het veel min- vereist is, datgene te doen om de op- der te maken hebben met ambtelijke 'elding te verbreden. Instanties, en de hoofdlijnen van het T oorzaken-complex dat tot het huidige ln elk geval is net nodig dat ♦«kort aan stedebouwkundigen heeft ge- er iets gedaan WOrdt. Te lang leid zijn daarmee wel geschetst. 6 5 reeds is er gedelibereerd zonder Veel moeilijker wordt echter de vraag op welke wijze op dit tekort kan worden ingelopen en hoe het mogelijk wordt echter de noemenswaardige gevolgen. El- J °hoe hefkJ? ke neiging tot berusting in de kunnen worden wegge- huidige situatie dient onderdrukt ,'£,T 'e worden- Het Probleem moge gelijk" onder de gunstigste omstandig- dan gecompliceerd zijn, het is ruim zeven Jaren zal bepaald niet bij voorbaat onop- losbaar. De problematiek is namelijk behoor lijk gecompliceerd, waarbij echter wel als kernpunt naar voren komt dat het geven van meer ontwikkelingsmogelijk heden aan toekomstige stedebouwkun digen een kwestie is. die vooralsnog tot „Delft" beperkt kan worden Als men tenminste uit wil gaan van academisch gevormde stedebouwkundigen. Zoals we zagen is het in Delft aan de afdeling bouwkunde der Technische Hogeschool zo gegroeid, dat de archi tectuur a.h.w. de stam is van de boom die bouwkunde heet en de stedebouw kunde daar een niet eens zo verschrik kelijk belangrijke tak van uitmaakt Historisch gezien volkomen begrijpelijk Veroverend fris.~ after shave lotion SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER Jj/i eea Ky I De voormalige Duitse kapelaan Mainka is gis terochtend op het stad huis van Bonn in het hu welijk getreden met de 15 jaar jongere steno typiste, Caecilia Rogac- zewski. Mainka had en kele weken geleden zijn laatste mis opgedragen en afscheid van zijn pa rochie genomen met de mededeling dat hij zou gaan trouwen. Bij het verlaten van het stad huis ontstond een kleine oploop toen Mainka een persfotograaf wilde ver hinderen een foto te ne men. plan, voordat het vakan tieseizoen begint, op de autowegen en in drukke straten in West-Duits- land 1000 opslagplaatsen met bloedplasma te ves tigen. Volgens de club kan het sterftecijfer als gevolg van verkeerson gevallen door dergelij ke, naar Oostenrijks voorbeeld ingerichte pos ten, met 15 procent wor den verminderd. I Een Australisch ver keersvliegtuig van het type DC-6b met 65 per sonen aan boord is gis teren op het vliegveld van Melbourne geland, nadat het kort na de start een schroef en een deel van de motor had verloren. De schroef, die meer dan een ton weegt, kwam terecht in het ach tertuintje van een 80-ja- rige blinde. De Amerikaanse am bassadeur, John S. Rice, heeft gisteren met zijn medewerkers een oriën terend bezoek gebracht aan de Technische Hoge school in Delft. Hij be zocht de laboratoria van de afdeling der schei kundige technologie, het laboratorium voor scheepsconstructies, de sleeptank en het reactor centrum. Tenslotte wer den in het studenten sportcentrum demon straties bijgewoond. I Het politiemuziekfeest zestien totaal zullen 1964 waaraan korpsen met ii 850 muzikanten deelnemen, zal donder' dag 28 mei in Den Bosch worden gehouden. Het wordt georganiseerd door de Rijkspoliticku- pel. Het Bossche ge meentebestuur zal in de voormiddag op 28 mei een officiële ontvangst houden ten stadhnize. Des middags zullen de ziekenhuizen, de bejaar dencentra en sanatoria in Den Bosch en omgeving worden bezocht alsmede de militaire kazernes. Een taptoe, waaraan al le korpsen zullen deelne men, zal dit muziekfes tival besluiten. TOCH IS ""TT ZO! 1493) Het is uiteraard niet zo een voudig vast te stellen, hoe lang een mens zonder voedsel kan. De onder wctensehappelijk toezicht verrichte proeven op dit gebied moesten van zelfsprekend telkens worden afge broken, zonder dat men te weten kon komen hoe lang de vastende proefpersonen het nog hadden kun nen uithouden. De praktijk biedt ln dit opzicht evenmin maatstaven, omdat de con stitutie van allerlei mensen nu een maal zeer verschil lend is. De een kan gemakkelijker te gen ontberingen dan de ander, een derde heeft meer reserves, waarop hij kan teren, en voorts spelen bij vragen, die op het behoud van het le ven betrekking hebben allerlei fak- toren een rol, waarvan de invloed niet tc meten is. Ghandi was bijv. zo'n dertig jaar geleden een befaamd hongerkunste naar. niet omdat h\j de wereld op een kermisattractie wilde vergasten, maar omdat hij politieke oogmerken wilde verwezenlijken. De wil en geestkracht van deze volksleider zal, zodra het vraagstuk van de tijdsduur van een hongerkuur onder ogen wordt gezien, zeker niet ver waarloosd mogen worden. Maar zo als gezegd, dit zijn elementen, die niet gemeten kunnen worden en dus niet in de rekening kunnen worden ondergebracht. Ondanks deze teleurstellende bij komstigheden zijn onder nauwkeuri ge controle toch respectabele getal len voor de dag gekomen. De Ame rikaanse arts dr. Tanner heeft In 1879 veertig dagen gevast, een Ita liaanse schilderijenrestaurateur, die eveneens onder strenge wetenschap pelijke controle stond, gooide daar nog een schepje bovenop en bracht het in 1886 te Parijs tot vijftig da gen. Hierover moet waarlijk niet lichtvaardig worden gedacht, want zijn landgenoot Succi, die twee jaar later dit rekord wilde verbeteren en zich voor de hongerkuur onder toe zicht van prof. Luciani had gesteld, moest te Florence na dertig dagen zijn poging opgeven, aangezien voort zetting van de hongerkuur naar het inzicht van de toe- zichthoudcnde me- dicus catastrofale gevolgen voor de proefpersoon had kunnen hebben. Klaarblijkelijk was de lichamelijke ge- steldheid van Succi (en misschien ook zün geestkracht) niet van dien aard, dat hij langduri ge ontbering van voedsel kon ver dragen. Momenteel staan vele physiologcn op het standpunt, dat een volwas sen, behoorlijk gevoed en gehard mens ongeveer 50 dagen zonder voedsel kan, althans onder overigens normale verhoudingen. Want wan neer van de hongerende mens ar beidsprestaties zouden worden ver langd, of wanneer hij zich in ab normale hitte of kou bevindt, ver valt de rekening, want dan worden eisen aan het lichaam gesteld, die de uitputting versnellen. I)lt geldt eveneens voor het gedwongen vas ten van schipbreukelingen, wier er varingen de physlologen dan ook wei nig bruikbare gegevens hebben gele verd. De proeven die ln dit opzicht met dieren zijn genomen, hebben merk waardige resultaten te zien gegeven. H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5