Regering handelde juist in kwestie-Irene Fractieleiders in Tweede Kamer: Akkoord met opschorten verantwoordelij kh eid Vragen op bijeenkomst Gemeentebelangen Zwemexameiis Watervrienden NI Kt WE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 APRIL 1961 (Van onze parlementsredactie) TNE TWEEDE KAMER in haar geheel heeft bijzonder veel lof voor de wijze waarop het kabinet vorige week de verwikkelingen rond prinses Irene heeft behandeld. Dit bleek gistermiddag overduidelijk tijdens het Kamerdebat over de brief van minister-president Marijnen, waarin deze de Kamer jl. donderdag meedeelde dat de regering het verdere doen en laten van de Prinses niet meer met" haar verantwoordelijkheid dekt. Er bestond voor het debat, dat door radio en t.v. rechtstreeks werd uitge zonden, uiteraard veel belangstelling. In tegenstelling tot de discussie van zeven weken geleden zat nu alleen premier Marijnen achter de regerings tafel. De eerste spreker was P.v.d.A.- fractieleider dr. Vondeling. Hij meende, dat de manier waarop het kabinet vorige week in de persoon van de minister-president is opge treden, bevorderlijk is geweest voor het herstel van de rust. Wel had hij liever gezien, dat mr. Marijnen zich reeds aanstonds per radio tot het volk had gewend, maar aan zijn waardering voor de gekozen oplos sing deed dit niets af. Wel haa dr Vondeling nog een aantal vragen. Zo informeerde hij, of het bezoek van de Prinses om een bezoek aan de paus te mogen brengen langs de normale diplomatieke kanalen is gedaan, d.w.z. via onze vertegenwoordiger bij het Vati- caan. Zo niet, dan rammelt er iets in de organisatie. Voorts vond dr. Vondeling het geen gelukkig besluit van de regering om de Prinses deel te laten nemen aan het bezoek aan Mexico, temee niet waar dit besluit kennelijk zo verkeerd heeft uitgepakt. Ook had de P.v.d.A.-woordvoerder nog een kritische opmerking over de voor lichting. Hij had niet de indruk, dat de regering al enigszins gevorderd is met de coördinatie van de voorlichting. Op Schiphol zijn vorige week immers mede delingen gedaan namens do regering, de Prinses en de Koningin. Dit heeft be paald niet verhelderend gewerkt. Dr. Vondeling constateerde, dat de re gering formeel staatsrechtelijk voor het doen en laten van prinses Irene verant woordelijk blijft tot aan haar huwelijk. Maar biykens de brief van mr. Marijnen heeft de regering haar verantwoordelijk heid ten deze ,.op stal gezet" en dr. Von deling kon daarmee volledig akkoord gaan Zolang de huidige toestand voort duurt, zal zijn fractie doen alsof dfe for mele verantwoordelijkheid van het kabi net niet bestaat. Hij kon zich echter voor stellen dat er zich een situatie voordoet, waarin die verantwoordelijkheid in feite toch weer gaat werken. Kij vertrouwde echter. Jat de regering zo"n eventualiteit zal weten op te zangen. Dr. Vondeling had ook alle waardering cn begrip voor de houding van koningin Juliana, voor wie de plichten van het koningschap zwaarder moesten wegen dan de rechten van het moederschap. ..Haar besluit zal moeilijk zijn geweest, maar het was helaas noodzakelijk". Op grond van het resultaat van een recente NIPO-enquète meende dr. Vondeling te kunnen veronderstellen, dat ook de jong ste verwikkelingen geen ernstige afbreuk zullen doen aan het prestige van het ko ningschap in ons land. Hij hield vervol gens een pleidooi voor een meer prakti sche opleiding van oze Prinsessen. „Juist" Drs. W. K. N, Schmelzer (kath. v.) maakte zich nadrukkeij'. een ogenblik los van de emotionele reacties, die de laatste tijd zijn gewekt. De mededeling van de regering, dat woorden en hande lingen va:, de Prinses niet meer aan het kabinet kunnen worden toegerekend, noemde hij de enige mogelijke en daar mede de enig juiste consequentie om de verantwoordelijkheden over en weer zuiver te kunnen houden. Onduidelijk heid op dit stuk zou én de regering én prinses Irene in een onmogelijke situatie brengen. Gezien de recente ervaringen zou de regering er z.i. goed aan doen de om vang en wijze van de afgeleide ministe riële verantwoc delijkheid voor woorden en handelingen van de Prins en de Prin sessen nog eens goed onder het oog te zien, eventueel aan de hand van een op hoog niveau uit te brengen advies, Drs. Schmelzer meende voorts, dat het de laatste tijd in een aantal perscommen taren en t.v.-uitzendingen weieens ont broken heeft aan begrip voor de mense lijke gevoelens, spanningen en strijd, die achter de nuchtere staatkundige feiten cn standpunten lagen De Prinses had een vrije keuzemogelijkheid en ze heeft daaruit de consequenties getrokken, al dus mede tot het voorkome' van eer breuk bijdragende Aan de andere kant meende spreker, dat de regering terecht de keuze van de Prinses heeft betreurd Hij nam aan, dat de regering het op zichzelf zou begroeten wanneer de Koningin bij het huwelijk van har- dochter aanwezig zou kunnen zijn, maar hij kon de regering volgen als ze zegt de', de Vorstin niet mag den blootgesteld aan het gevaar in po litieke acties m.b.t een buitenlandse mogendheid te worden betrokken als gevolg van politieke demonstraties. Overigens kan dat niet alleen voor de Carllstische beweging gelden, maar ook voor een ons wél sympathieke bewe ging, die doeleinden zou nastreven wat betreft een staatsbcvel in een land, waarmee ons land diplomatieke betrek kingen onderhoudt. Smallenbroek D« heer J. Smallenbroek (a.r.) noem ée het aan de orde gestelde onderwerp een verdrietige zaak met staatkundige, «taatsrechtelijkc en menselijke aspecten HU was het volledig met de regering eens. dat prinses Irene zich van politieke activiteiten moet onthouden, zolang zij niet gehuwd is. De Prinses deelt deze op vattingen niet en de consequentie daar van is, dat de huwelijksvoltrekking het buitenland moet geschieden. Terecht is de regering van oordeel, dat in Neder, land geen politieke demonstraties mo gen plaats hebben. De Carlistische be weging is in strijd met de beste tradities van ons volk en de leden van het Ko ninklijk Huis mogen niet in politieke verwikkelingen worden betrokken. Het door de regering ingenomen stand, punt, namelijk dat de ministeriële ver antwoordelijkheid voor de handelingen woorden van prinses Irene niet i kan werken, kwalificeerde de a.r. frac tieleider als juist. Een ander standpunt is vandaag niet mogelijk. De heer Smallenbroek was de mening toegedaan, dat zich thans geen goede ge- legenheid voordeed om het vraagstuk van de ministeriële verantwoordelijkheid nader te behandelen. Hij wilde dit liever doen bij een andere gelegenheid en dan beter voorbereid. a.r fractie, aldus spr., schaart zich gaarne achter het door de regering ge voerde beleid. Opnieuw verdient zi) har telijke dank voor de wijze, waarop zij de belangen van de constitutionele mc chie heeft gediend. De heer Smallenbroek •ekende er op, dat het tot nu toe voerde beleid in de komende weken zal orden voortgezet. Dit is een nationaal belang van de eerste orde. Voorts vroeg hij naar het standpunt van de regering of van het kabinet ten aanzien van het gezamelijk in één vlieg tuig reizen van de Koningin en de Kroon prinses. Hij vroeg zich af waarom het bezoek van de Prinses en van haar ver loofde aan de paus met zoveel geheim zinnigheid heeft plaatsgehad en wenste te weten of er ook bepaalde regels gel voor bezoeken van leden van het Koninklijk Huis aan het Vaticaan. Wordt de minister van buitenlandse zaken daar in niet gekend en wordt de ambassadeur daarvan tevoren niet op de hoogte ge steld? Het menselijk aspect van de zaak mo rn we niet vergeten, aldus de heer Smallenbroek. Onze gedachten gaan uit Hare Majesteit de Koningin en naar de andere leden van het Koninklijk Huis. Gaarne wilde spr. hulde brengen en z'n dankbaarheid uitspreken voor de wijze, waarop de Koningin, prins Bernhard en Prinses Beatrix ons land in Mexico ver tegenwoordigen. Over veertien dagen viert onze Konin gin haar verjaardag en doet zich aan ons gehele volk de gelegenheid voor om Haar trouw en aanhankelijkheid te betuigen. Overal dienen de vlaggen te worden uit gestoken. Laten de Kerken de voorbede koningen en hooggeplaatsten (waar- Paulus spreekt in z'n brief aan Ti- motheüs) niet vergeten en laat er ook gebeden worden in de gezinnen. God behoede en zegene onze Koningin cn allen, die tot Haar Huis behoren, zo be sloot de heer Smallenbroek. Mr. Beernink Mr. A. K. J. Beernink (ch) zei er vol ledig begrip voor te hebben dat de rege ring geen verantwoordelijkheid meer kan dragen voor de wobrden en hande lingen van prinses Irene. Hij had de in druk. dat. de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk er net zo over denkt. Het zou juist zijn geweest, wan- prinses Irene zich op het standpunt rsteld, dat zij zich vóór haar hu- van politieke aktiviteiten moest onthouden. Twee dingen heeft zij blijk baar niet begrepen. In de eerste plaats heeft zij geen oog gehad voor het feit, dat zij, na alles wat er zioh vóór en rond haar verloving had afgespeeld, geen aanleiding moest geven tot nieuwe moei lijkheden en verwikkelingen. In de twee de plaats is het niet voldoende tot haar doorgedrongen, dat het Nederlandse volk duidelijk afwijzend staat tegenover het carlisme. In plaats van wijze zelfbeper king in acht te nemen, heeft het verloof de paar handelingen verricht en woorden gesproken, die in ons volk bijzonder slecht gevallen zijn. Het kon niet anders of de regering moest zich wel van deze woorden en handelingen distanciëren. Na tuurlijk was en is de Prinses persoonlijk om te staan en te gaan waar zij wil. de persoonlijke vrijheid van lid van het Nederlandse Koningshuis wordt nu eenmaal begrensd door de bijzondere positie, die ook door een Prinses der Ne derlanden wordt ingenomen. Het zal dui delijk zijn, dat ik in deze zaak volledig achter de regering sta. aldus spr. Hij ver volgde: „Geheel los biervan lijkt het mij ge wenst, dat het punt van de verantwoor delijkheid van de regering voor woorden cn handelingen van leden van het Ko ninklijk Huls nog eens van alle kaï wordt bekeken. Niet nauwkeurig zal in elk concreet geval kunnen worden be paald, waar de persoonlijke vrijheid wordt begrensd door de bijzondere posi tie. die nu eenmaal door leden van hel Koninklijk Huis wordt ingenomen, maai een nadere bezinning op dit vraagstuk lijkt mjj toch wel op haar plaats". De c.h.-fracieleider zei voorts het te betreuren dat er in Nederland geen hu welijk kan plaats vinden, dat de Prinses waardig zou zijn. maar na de gebeurte nissen en verklaringen van verleden week achtte hij het ondenkbaar het huwelijk in Nederland te laten plaats vinden. In Nederland hebben wij aan demonstraties van de carlisten bepaald geen behoefte Wordt het huwelijk in het buitenland gesloten, dan zullen, wil de regering hier bij tegenwoordig kunnen zijn, afdoende garanties moeten worden gegeven, dat demonstraties zullen uitblijven. Dat die garanties gegeven zullen kunnen den. wilde er bij spr. niet in. De clusie ligt dus voor de hand. dat de Koningin en de vertegenwoordigers de Nederlandse regearing het huwelijk niet zullen kunnen bijwonen. Dit zal onze Koningin en alle an dere leden van het Koninklijk Huis verdriet doen. Onze Koningin is niet alleen Koningin, maar ook moeder van prinses Irene. Het menselijke leed dat hier geleden wordt, moet ons al len diep treffen. Ons volk leeft mee met onze Koningin in deze moeilijke dagen. In ons staatkundig bestel vormt onze Koningin het middelpunt. Ook in de spannende tijden, die ach ter ons liggen heeft zij getoond onze constitutionele instellingen te willen handhaven en beschermen. Dat zij als moeder voor intens moeilijke pro blemen is geplaatst, wordt door ons volk in hoge mate betreurd. Juist daarom is het respect, dat ons volik voor koningin Juliana heeft, toegeno men, aldus mr. Beernink. Ietwat bevreemd heeft het. dat de Ko ningin de Prins en Prinses Beatrix, één en hetzelfde vliegtuig naar Mexico zijn gevlogen. Ik begrijp, aldus spr., dat dit na gebeurtenissen van de vorige week niet meer op het laatste nippertje kon worden voorkomen, maar ik zou er toch bij de regering op willen aandringen ir den vervolge te bévorderen, dat de Ko ningin en de vermoedelijke troonopvolg ster gescheiden vliegen. Elk risico dient hier te worden voorkomen. Aan het slot van zijn betoog zegde Beernink de regering dank voor het door haar ingenomen standpunt. Hij verbond daaraan de wens, dat de moeilijkheden nu tot het verleden zullen behoren. Wat de verloofde van de Prinses in het bui tenland wil ondernemen, om de zo begeerde kroon van Spanje op het hoofd te kunnen drukken, is zijn zaak. maar laat hij Nederland en onze Koningin daarbuiten laten. Wat we hebben mee gemaakt. doet mij zeggen: Het is waarlijk genoeg! Mr. Geertsema De liberale fractieleider mr. Geertse ma stelde zich op het standpunt, dat de ministers alleen direct voor de hande lingen van het staatshoofd verantwoor delijk zijn en dat ten aanzien van dc andere leden van het Koninklijk Huis slechts van een indirecte verantwoorde lijkheid kan worden gesproken. Het staatshoofd dient ervoor te zorgen, de leden van zijn huis handelen en spre- ;n in overeenstemming met de belan- ;n van de Nederlandse staat. Wanneer dit feitelijk onmogelijk wordt gemaakt, kan de regering haar indirecte verantwoordelijkheid waarmaken. Spr. vond het juist, dat de minister-president de Stalten-Generaa] 'an die feitelijke situatie op de hoogte had gebracht. De situatie die thans is ontstaan, voor de liberale fractieleider aanleiding om zich af te vragen of de grondwet niet dient te worden gewijzigd. De n lijkheden zijn ontstaan door het feit, dat prinses Irene niet reeds vóór haar huwe lijk afstand van haar rechten op de troor kon doen. Een dergelijke afstand zou echter ook gelden voor de kinderen van de prinsen prinsessen van Oranje. Mr. Geertse- dacht aan de mogelijkheid dat eer Prins of Prinses slechts voor zichzelf afstand zou doen. is de stem van het hart luider ge weest dan de stem van de grondwet. De heer Geertsema had er begrip )or, dat men bij de terugkeer van het staatshoofd uiting wil geven aan de gro- dankbaarheid voor het feit. dat de Koningin voorrang geeft aan haar plich ten boven haar moederlijke gevoelens. Dit moet echter niet te nadrukkelijk ge beuren. Ir. Vun Dis De S.G.P.-fractieleider, ir. Van Dis, klaagde dat er te weinig naar buiten is gekomen over de achtergronden van de jongste ontwikkelingen. „Veel >or ons volk verborgen gebleven, zelfs voor de fractieleiders van de kleinere partijen, die niet bij het ge sprek in het seniorenconvent mochten Ir. Van Dis noemde dit „discri minerend apartheidsbeleid". Naar zijn mening is de Prinses ten zeerste in haar verplichtingen te kort ge schoten. Haar houding verdient afkeu ring, maar aan de andere kant moet worden vastgesteld, dat haar verloofde en zijn vader allerminst vrijuit gaan. Hij vroeg zich af of de ware reden van het niet-meegaan van prinses Irene naar Mexico niet is gelegen in het afwij zen van een verzoek van haar verloofde om de Koninklijke familie naar Mexico te mogen vergezellen (uiteraard om daar politieke munt uit te slaan). Na het gebrek aan coördinatie in de voorlichting te hebben gekritiseerd en vragen te hebben gesteld over de ver antwoordelijkheid van het kabinet voor de mededelingen van de Prinses, kwam ir. Van Dis op het bezoek van het verloofde paar aan „het hoofd van Vaticaanstad, oftewel de paus". Heeft de regering daarvan (vooraf) geweten en aanvaardt ze er de verantwoorde lijkheid voor? Wat is de positie ten deze van onze vertegenwoordiging bij het Vaticaan geweest? Heeft de paus, alvorens de verloofden te ontvangen, inlichtingen bij de Nederlandse am bassade ingewonnen? Dat het huwelijk buiten Nederland zal worden gesloten, vond ir. Van Dis een uitstekende oplossing. Verontwaar digd wees hij erop, dat de Prinses aan de demonstratie van een extremistische, totalitaire organisatie zal deelnemen aan de vooravond van onze dodenherdenking en bevrijdingsviering. Hij wenste, dat de Prinses van haar heilloze weg zal terug keren. Voor de houding van de Ko ningin had spreker alle waardering. Meer dan ooit staat het Nederlandse volk om de Oranjetroon geschaard. De G.P.V. G.P.V.-woordvoerder Jongeling zei, dat de schuld van de jongste verwik kelingen voor een groot deel, maar niet geheel ligt bij de familie De Bourbon-Parma, die zich tegenover ons Oranjehuis weinig vorstelijk heeft gedragen. Spreker vond het erg ver drietig, dat de Prinses geheel en al de zijde van haar verloofde heeft geko zen.'Zij had de gehoorzaamheid moe ten betrachten, die het gebod „Eert uw vader en uw moeder" van een ieder vordert. Wanneer de Prinses uit overtuiging rooms-katholiek wordt, kan men daarover persoonlijk diep ver slagen zijn, maar dan overschrijdt zij niet de grenzen van haar grondwettige vrijheid. Maar het is moeilijk te rijmen met de constitutionele positie van dc Prinses wanneer ze die overgang angst vallig geheim houdt en hetzelfde doet met het bezoek aan de paus. „Het gaat' aldus de heer Jongeling, „niet primair om dat bezoek, maar om de slinkse me-' thode". Spreker vond het onbevredigend, dat de prinses tot haar huwelijk wel haar constitutionele rechten behoudt, maar haar constitutionele plichten heeft laten vallen. Hij meende overigens, dat de re gering niet anders kon doen Diepe deernis had de GPV-sprekec voor het Koninklijk paar. De band tus sen Nederland en Oranje is z.i. door de jongste gebeurtenissen nog sterker geworden. Hij sprak tenslotte de hoop uit. dat de regering aan de ontvangst van de Koningin bij haar terugkeer uit Mexico zal meewerken zodat die gebeurtenis een waardig karakter zal krijgen. Republiek Tenslotte werd het woord gevoerd door de heren Lankhorat (pac. soc.). Bakker (comm.). Koekoek en Voogd (beiden Boerenpartij). De heer Lank- horst stak zijn voorkeur voor een repu bliek boven de constitutionele monar chie onder het Huis van Oranje niet on der stoelen of banken, maar hij deed evenmin met zijn bewondering voor de houding van de Koningin in de vier entwintig uur, die aan haar vertrek aar Mexico voorafgingen. De heer Koekoek kon instemmen met de brief van premier Marijnen, maar had kritiek op de voorlichting. „We hebben kranten genoeg die ons verkeerd voor lichten. de regering hoeft dat nog niet eens apart te gaan doen". Een andere vrije boer. de heer P. Voogd, zou graag zien, dat de regering de Carlisten buiten het land zal zetten als het huwelijk toch nog in Nederland zou worden ge- Sfeer in 't gezin f De .Jlieuvoe LeidstT er in I LEIDERDORP lu aanwezigheid van burgemeester mr. R. M. Callas en andere autoriteiten van de ge meente is gisteravond de nieuwe brandweergaragé van Leiderdorp aan de Berkenkade officieel in gebruik genomen. Brandweercommandant W. F. Buitendijk en zijn mannen toonden zich uiteraard zeer verheugd over de eenvoudige, maar aan alle eisen voldoende ruimte voor hun kostbare materieel. Zoals de foto toont, luidde gisteravond ook hier het devies: nat houden". (Foto N. v. d. Horst) Brandweergarage Leiderdorp LEIDERDORP Voorafgaande aan dc gemeenteraadsvergadering heeft burge meester Gallas gisteravond de nieuwe brandweergarage officieel overgedragen aan de commandant van de brandweer, de heer W F. Buitendijk. Het is alweer een groot aantal jaren geleden, aldus dc burgemeester, dat er plannen voor een nieuwe garage werden gemaakt. Dit was geen luxe, want de oude garage voldeed geenszins aan de eisen die voor het thans aanwezige materiaal mogen worden ge steld. Eind 1960 werd voor de garage de rijks goedkeuring aangevraagd en eind 1962 werd deze verkregen. We realiseren ons te weinig wat er verloren kan gaan bU brand. Alleen al in Zuid-Holland bedroeg de schade in januari en februari meer dan 3 miljoen gulden. De Leiderdorpse brandweer is in 1963 zestien keer uit gerukt. De samenwerking met de Leid se brandweer is voortreffelijk. Er word* alles aan gedaan de paraatheid op peil de houden. Deze nieuwe aanwinst laat weinig te wensen over. We bezitten een prachtige garage met kleedgelegenheid en modern materiaal. Het meest treffende iï wel. dat alle activiteiten gegrond zijn op vrijwilligheid. De heer Buitendijk zei he* gemeente bestuur dankbaar te zijn voor de moeite die het zich heeft getroost om te komen tot de bouw van deze mooie garage. We zullen in geval van nood ons uiterste best doen. Het korps is nog steeds groeiende en telt in totaal 23 man. Ongerustheid over de nieuwe route NZH in Leiderdorp LEIDERDORP. De agenda vooi de gemeenteraadsvergadering van gis teravond bevatte slechts één agenda punt: het wijzigen van een besluit van 27 mei 1963 tot het verlenen van mede werking tot het in bouwexploitatie brengen van gronden in de Zijllaa Mcijepolder aan de Theodora Wilhel- mina Termaatstichting. Na enige moeilijkheden is de finan ciële regeling met de stichting tot eer goed einde gekomen en de werkzaam heden van het bouwrijp maken zijn al begonnen. In bovengenoemd besluit werd gesproken over in uitzicht ge stelde gronden. Deze passage is n niet concreet meer. Vandaar het vooi 'stel deze zinsnede te laten vervallen. Al met al heeft deze afwikkeling voor de gemeente zeer gunstige c quenties gehqd, zo zéi burgemeester Gallas tot de heer Kleisz, die de nood zaak van de wijziging niet inzag zelfs in een besloten zitting de zaak nog eens wilde bespreken. Daarvan zag de voorzitter de noodzaak niet gesteund door de raad. De raad gaf aan het voorstel van B. en W. zijn goedkeuring. Rondvraag Op de tribune zaten enige bewoners van de Wilhelminastraat te wachten op de rondvraag. Zij hadden in een brief aan B. en W. hun ongerustheid uitge sproken over het feit, dat er blijkbaar plannen bestaan de buslijn van N.Z.H. in de nabije toekomst te laten lopen door de Wilhelminastraat Frede^ik Hendriklaan. Zij, achten deze route voor - een busdienst totaal onge schikt en gevaarlijk. In verband hier- Sparta Leiderdorp LEIDERDORP Dinsdag 28 april hoopt de Leiderdorpse gymnastiekver eniging Sparta haar jaarlijkse uitvoering te geven voor ouders en belangstellen den. Als gewoonlijk heeft de uitvoering plaats in het Dorpshuis. TFe/isen in Valkenburg VALKENBURG In het Dorpshuis hield gisteravond de kiesvereniging „Gemeentebelangen Valkenburg Z.-H." een openbare vergadering, waar voor flinke belangstelling bestond. In zijn openingswoord liet voorzittei R. Vroom zijn teleurstelling blijken over het feit, dat zo weinig inwoners de openbare vergaderingen van de gemeenteraad bijwonen. Burgemeester M. A. van der Have sprak als gast over „Gemeentewetgeving". De bur gemeester legde er dc nadruk op, dat hij zich wilde distanciëren van elke politieke organisatie. Op overzichtelijke wijze schetste de burgemeester de taak en bevoegdheden van de gemeenteraad. B en W. en de burgemeester Na de pauze beantwoordden de ge meenteraadsleden S. M Poot, G. var Leeuwen en A. C. de Haas vragen, Eén van de vragen was of het niet wen- LEIDEN BU examens van de zwem- •reniglng De Leldse Watervrienden in de Overdekte en in het instructiebad aan de Zweilandlaan U van de 67 deelnemers slechts een niet succesvol geweest. In de Overdekte slaagden voor diploma A: Chiel Albers. Kees Albers, Wim Deel- Martien Hereur. Joep van Kesteren. s Kluivers. Karei van Muyden, Wil lem Nauta. Nico Ravensbergen. Piet Stou- Aat Steenbergen. Cor Westphal, Ger- da Lolkes de Beer. Joca Bey, Loesje Ba- velaar. Monique Frissen. Maria Groen. Renee Kuiters Marian Neuteboom. Tine ke Slingerland, Elly de la Rie. Adrie de Ridder. Joke Court Miriam Schoenma ker. Joke Flanderhijn. Wilma Cornelis- sen. Loesje Qulst. Ineke van Heel. Tine ke de Fey, Willy Blom Abel Cazemier, Nico Kos. Adriana de Mos. Diploma B: Theo v. Hattum. Wim Haak. Bert Hoogenboom. Albert Hogen- dorp, Tonnij v. Kesteren. Hans v. d. Kooy, Henk Schoonheim. Barrij Smits. Henk v. d Steen. Nico v. d. Velden Catarina v. d. Burg, B. Biever. Hans Bakse, Jeanne Buys, Yvonne Braggaar. Inge v. Hóttum, Hillegonda v. Rootselaar. Joke v. Wei zen. Rieneke Sanders. Ria Roelandse. In het instructiebad aan de Zweiland laan slaagden voor diploma A: Janet Dietz, Marian Jongbloed. Nelleke Trigt, Philip van Hoven. Paul Arts. Jaap Rijsdam Bennij Sliggers, Wim Lancel, Willy l'Ecluse. Diploma B: Tineke v. d. Berg. Titia Mackenzie. Meinard Tydeman, Frans Hagedoorn. selijk zou zijn dat er in Valkenburg naast de bestaande christelijke school een open bare school zou komen. Het antwoord van het forum luidde dat als een zeker aantal ouders hiertoe een verzoek zou indienen, dat door 't gemeentebestuur zal moeten worden ingewilligd Het initiatief zal echter uit de burgerij moeten komen. Ook werd er uitdrukkelijk verzocht of men nu niet kon zorgen dat er eindelijk sportvelden zouden komen. Ook Ge meentebelangen kon niets anders zeggen dan dat ze er wel zullen komen als men daarvoor maar grond kan aankopen Toekomst Ten slotte sprak ir. S van Veen over .„Valkenburg in de toekomst: hoe zal ons dorp verder groeien en wat zal er van de tuinbouw worden?" Voor het gebied Rijnmond waartoe Valkenburg behoort, is een streekolan in voorbereiding. De bestemming van een geheel gebied is in ■een dergelijk plan voor tenminste 15 jaar vastgelegd De raad van Valkenburg zal over dit plan ook zijn oordeel moeten vellen. De verwachting is. dat het gebied Val kenburg, Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn een agrarische oDen ruimte zal blij ven. Wa-t betreft de bebouwing zal meestal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de bevolkingstoename en de te verwachten snelheid van deze toe name. Valkenburg is in de periode 1950- 1963 gegroeid met 58 procent. Het grote gevaar voor de Valkenburgse tuinbouw ligt in de mogelijke projectie van een agrarische zone. die echter niet voor kassenbouw mag worden gebruikt. De tuinbouw in Valkenburg ontwikkel' zich de laatste tijd steeds meer in de richting van glascultuur. In hoeverre de Valkenburgse tuinbouw van de plannen in de toekomst hinder zal ondervinden, kan echter' nog niet worden gezegd. Furncss' Scheepvaart- en Agentuur MU. zal 2 juni 25 (vorig jaar 23) pet. di vidend voorstellen, waarvan 5 pet. inte- mede vroeg de heer De Groot of d« vervoersmaatschappijen competent zijn zelf de route te bepalen. Deze zaak heeft de volle aandacht van h.et ge meentebestuur, aldus de burgemeester. De route's worden gezamenlijk be paald door de rijksverkeersinspectie, de vervoermaatschappij en B. en W. Middenstand Sassenheim nam besluiten SASSENHEIM In Het Bruine Paard werd een algemene vergadering gehou den van de Middenstandscombinatie. De heer G. Scholte had de leiding. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de rooms-katholieke Middenstands vereniging met een aantal suggesties. Het bestuur werd uitgebreid van 5 tot 7 leden: als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren H. A. Holland en A. J. W. Janmaat. De penningmeester, de heer L. Kaptijn, werd herkozen en in dé vacature H. Kadé werd gekozen de heer Jac. Oudshoorn. Deze nam zitting als vertegenwoordiger van de Chr. Mid denstandsvereniging. Uit de vergadering werden de heren Trossel en J. v. d. Meer gekozen tot lid van de winkelweekcom missie '64'65. De vergadering besloot om op dinsdagmiddag half één te slui ten in plaats van om één uur, als hier voor toestemming wordt verkregen. Evenzo werd besloten om op zaterdag middag 5 uur te sluiten, hoewel hier een 7-tal aanwezigen zich tegen verklaarde Maar de meeste winkels sluiten reeds om 5 uur en het kopend publiek heeft hier i niet het minste bezwaar tegen, volgens dt| meeste leden die aan de discussie deel- Ook over de gevel- en feestverlichting werd uitvoerig gediscussieerd.Besloten werd zich tot de gemeente té wenden om steun bij de feestverlichting. Om de kas op peil te brengen werd besloten dat leden-winkeliers f 10 per jaar zullen bij dragen. en de niet-winkeliers f 5 per jaar. Ook werd nog besloten besprekin gen te voeren met de plaatselijke VW om te komen tot activiteiten en onze ge meente attractiever te maken. Ter Leecle-nieuws SASSENHEIM Ter Leede IApel doorn I om 4 uur thuis; Ter Leede II— Noord wijk III, om 4 uur thuis; Tér Leede IIIBCV III, om 4.15 uur thuis. Jeugdvoetbal voor a.s. zaterdag: junio ren: Leiden A—Ter Leede A, 4.15 i vertrek per fiets 3.15 uur van „Oude Post". Aspiranten: Ter Leede B—Lisse C. 2.30 Pupillen: Ter Leede al—SJC al. 3 u SJC b2—Ter Leede bl, 3.45 uur, vertrek per fiets 2.45 uur van „Oude Post". Burg. stand Sassenheim SASSENHEIM Geboren: Anna M. 'h. d v H. J. Heemskerk, Hoofdstraat 319: René P.. z v P. van der Heijden t_ J H. By. Krokussenstraat 6a; Anton A.t z v J. Graveland en M. J. Monfrooy, Plalanenlaan 28; Esther M„ d v H. J. N, Verhoef en J. de Jong, Irissenstraat 2; Jelle, z v W. J. de Graaff cn M. A. de Baat. Hoofdstraat 167: Cornells, z Kühn en H. Hak, J. P. Gouverneur laan 4; Renato. z v L di Paolo en I Trevisan. Hoofdstraat 353: Maria R„ d a J. H. Kroon en IJ. Smits, Rustttiofflaan Gerrit C„ z v H. F. Langelaan en J ,G. J. v. Eeden, Leidsevaart 2; Johan- d v J. J. Knetsch en T. de Graaf, Zandslootkade 43. ONDERTROUWD: Gerrit H. J van Vliet, 26 j, Leidschendam en Catharina Asselt. 25 j, Vrouwenpolderstraaa 11: Josephus J. Zoet. 26 j, Beatrixstraat 22 M. C. Koster. 25 j, Noordwfyker- GEHUWD: Martinus J. J. van Nouland, 28 j. Weltevreden 14 en Cor nelia J. Onderwater. 21 j, Lisse; Dirk Biezen, Van Pallandtlaan 19 en Hicke H. C. van Asselt. 18 j, Alkemade. OVERLEDEN: E. DUkstra, 69 j, W. Warnaarkade 36. Uitstapje bejaarden Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE HOGE RIJNDIJK Volgende week wordt een inzameling gehouden om het bejaardenuitstapje mogeiyk te maken. Het Oranjecomité doet een dringend beroep op de bevol- ig de bejaarden niet teleur te stellen. Dit jaar wordt geen boottocht, maar ecu utotocht gehouden en wel op woensdag 0 mei. Men rüdt langs dc Vecht en door de bossen rondom Soestdyk. Daggeld verhoogd Hot tarief voor daggeld is 15 april met en half procent tot 2'A pet verhoogd tengevolge van de krapte op de geld markt. die veroorzaakt wordt door de storting op de staatslening Op 9 april werd het met een kwart procent verlaagd tot IV* pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4