Nieuwe Leidse Courant Ontvangst zaterdag niet te uitbundig Boeren kapten maar raak Autohandelaar van fraude verdacht Premier doet beroep op publiek: grondwet Advies over van Drees en Oud Ontwikkeling in bouw buitengewoon gunstig' Grivas mag niet naar Cyprus Belgische artsen willen geen bemiddeling van voorzitter van Senaat Commentaren Woensdag 15 april 1964, 45ete jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh rt gfieblaven mijn hert In teghenipoet" Stijging van temperatuur Matige zuidelijke wind en verdere stij ging van temperatuur. Bewolking afge wisseld door zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. (Zie voorts pagina 7) 0;78, p.m. 3,35. p.kw. 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu (Van onze parlementsredactie) MINISTER-PRESIDENT MARIJNEN heeft gisteren in de Tweede Kamer over de hoofden van de volksvertegenwoordigers heen een beroep op het publiek gedaan zich straks bij de aankomst van koningin Juliana uit Mexico gematigd en waardig te gedragen. Weliswaar vond hij het verheu gend dat bij velen het verlangen leeft om op Schiphol massaal uiting te geven aan gevoelens van trouw en aanhankelijkheid, maar daar in deze aangelegenheid persoonlijke verhoudingen zo'n grote rol spelen, vreesde de premier dat een al te uitbundige ontvangst wonden bij de Koningin zou openrijten. „En dat zouden wij allen haar, die zulke moeilijke tijden doormaakt, willen besparen". Mr. Marijnen zei dit aan het slot van de korte rede, waarmee hij ant woordde op de beschouwingen van de fractieleiders over de brief die de premier de Kamer vorige week had doen toekomen. Met het daarin ver tolkte standpunt, dat de regering de feitelijke ministeriële verantwoor delijkheid voor het doen en laten van prinses Irene niet meer kan waarmaken en dat haar woorden en handelingen dus niet meer aan het kabinet kunnen worden toegerekend, waren vrijwel alle sprekers het roe rend eens. Tekenend was, dat geen der fractieleiders na het antwoord van de premier nog behoefte had aan repliek. Uit dit antwoord noteerden wij de vol gende hoofdpunten: 1 De regering heeft de ministers var staat dr. W. Drees en prof. mr. P. J. Oud gevraagd haar van advies te dienen over de omvang en werking van de ministeriële verantwoordelijk heid in aangelegenheden betreffende leden van het Koninklijk Huis. Ook de Raad van State zal over dit probleem worden gehoord. Als de regering op grond van de adviezen tot de conclu sie komt dat op dit stuk de Grondwet moet worden gewijzigd, zal ze de uitwerking daarvan in handen leggen van de nieuwe afdeling Grondwets zaken van het ministerie van binnen landse zaken. O Het Koninklijk paar en prinses Beatrix zullen gescheiden naar Nederland terugvliegen. De Kroonprinses arri veert een dag later dan haar ouders op Schiphol, omdat ze van Mexico eerst nog naar Canada gaat, waar ze op 17 en 18 april een bezoek aan Ottawa zal brengen. q De regering, het Koninklijk paar en de Nederlandse ambassadeur bij het Vati- caan hebben tevoren niets geweten van het bezoek van prinses Irene en haar verloofde aan de paus. Het gold hier een particulier bezoek en bij zo'n gelegenheid pleegt het Vaticaan de be. trokken ambassadeur en de overige relaties van de bezoekers niet te infor meren. A Met het besluit dat prinses Irene haar ouders naar Mexico zou vergezellen is gevolg gegeven aan een uitnodiging van de Mexicaanse president Dit be sluit is genomen vóór de recente ont wikkelingen en dus voordat de „staats rechtelijke kloof' in zijn huidige vorm was ontstaan. Het verhaal dat prins Hugo de Bourbon-Parma de regering zou hebben gevraagd of ook hij de reis naar Mexico zou mogen meemaken, is uit de lucht gegrepen, j De regering was op de hoogte van de Kamer zich had geschaard achter de con clusie van zijn brief van vorige week donderdag. Hij onderstreepte, dat de z.g. afgeleide ministeriële verantwoordelijk heid voor handelingen van leden van het Koninklijk Huis ook nog ten opzichte van prinses Irene van kracht is. In de brief staat alleen, dat die verantwoordelijkheid op dit ogenblik en in déze situatie niet kan werken voor wat betreft handelingen uitlatingen van de Prinses. Dit is geen statisch element want die ministeriële verantwoordelijkheid kan, al naar gelang de stand van zaken, opnieuw aan de orde komen. Er blijft bovendien nog een ver antwoordelijkheid bestaan die voor elke staatsburger geldt b-v. op het stuk van de veiligheid. De minister-president zei niet met zoveel woorden, dat de Koningin in geen geval bij de huwelijkssluiting van haar dochter aanwezig zal zijn, maar hij benadrukte nog eens het regerings standpunt, dat waar het huwelijk ook wordt gesloten, de Koningin in geen geval aan het gevaar mag worden blootgesteld in politieke acties betrok ken te geraken. Dit standpunt heeft het kabinet van het begin af aan ingeno men en zal dat ook consequent blijven doen. De feiten moeten hier de door slag geven. „Sclieepsbotsing" Twee kapiteins ter koopvaar dij, de een uit Berkel en Roden rijs en de andere uit Den Haag, hebben het als automobilisten wat te bont gemaakt volgens de normen van de Rotterdamse po litie. Beiden hadden zij wat ge dronken en waren toen aether 't stuur van hun auto gaan zitten. De ontmoeting ivas een klap. maar de schade viel nogal mee en de beide zeelui vonden dat er nog best een borreltje „op de goede afloop" af kon. Zo ver kwam het niet. De politie greep in en in plaats van een feestelijk glaasje werd het een tocht naar het politiebureau. De een had zijn rijbewijs bij zich en moest het inleveren. De ander niet. Het was hem juist toegezonden door de provinciale griffie en het lag nog thuis in de brievenbus. Het is hem meteen afgenomen. Vrouw viel tussen trein en perron Op het station te Venray viel dinsdag morgen de eenenvijftigjarige mev T. Schols-Vosters uit Venray tusser Derron en een stoppende trein. De v werd hierbij zo ernstig gewond dat zij korte tijd later overleed. Het slachtoffer had drie kinderen. Minister Bogaers in Eerste Kamer: V/TINISTER Bogaers (volkshuisves- ting en bouwnijverheid), heeft in de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op de begroting 1964 van zijn departement, dat zich in de bouwproduktie een gunstige ont wikkeling begint af te tekenen. De in het eerste kwartaal van 1963 ontstane achterstand werd in de volgende kwar talen van 1963 volledig ingelopen. Het laatste half jaar van 1963 en in het eerste kwartaal van 1964 meer machti gingen tot gunning, subsidiebeschik kingen en rijksgoedkeuringen (voor ongesubsidieerde woningen) zijn afge geven. meer woningen in uitvoering zijn genomen en meer woningen zijn gereedgekomen dan in de overeenkom stige perioden van het voorgaande jaar. De totale produktie in de gebouwen sector (woningen en andere gebouwen) was in 1963 biina 400 miljoen gulden ho ger dan in 1962 De buitengewoon gunstige ontwikke ling is. volgens minister Bogaers, mede te danken aan het effect van een groter aantal werknemers in de woningbouw, van de stijging van de produktiyiteit en van de verletbestrijding. Het doorwerken in de afgelopen winter heeft een duide lijke produktiewinst opgeleverd, ook on danks het feit dat de zogenoemde veriet- bestrijd ingsregeling slechts vrij kort voor de wintermaanden werd gepubliceerd. Bij de door de stichting verletbestrij ding bouwnijverheid aanvaarde door werkprojecten waren ongeveer 17.000 man betrokken. Gedurende ongeveer 40 dagen met onwerkbaar weer" werd doorgewerkt. De hierdoor verkregen netto-produktiewinst bij woningen en gebouwen zal ruim 50 miljoen gulden be dragen, equivalent aan ongeveer 3000 wo. ningen. Tweederde deel van deze produk. tie zal inderdaad aan de woningsector zijn toegevallen; de rest aan de produk tie van andere gebouwen. Door een verbetering van de loonder vingsvergoeding op de centra voor vak opleiding van volwassenen zijn met de opleiding van volwassenen voor de bouw- Het Irene-debat in de Tweede Ka mer, gevolgd door miljoenen televisie kijkende Nederlanders. Mr. Marijnen, die alleen achter de regeringstafel zat, lachte hartelijk om een uitdrukking van het Kamerlid ir. G. N. van Dis, fractieleider van de SGP, die onder meer wees op het opmerkelijke feit, dat zowel het bezoek van prinses Irene aan een R.K. kerk in Spanje, als dat aan de paus door een foto be kend is geworden. Met nadruk sloot de minister-president zich ten slotte aan bü de woorden van ambtsvoorganger dr. Drees die vorige week de hoop uitsprak dat ons volk nu niet plotseling onverschillig zal gaan staan tegenover de toekomst van een Prinses „met wie wü zo vertrouwd zijn geweest als één van de vier dochters uit het bloeiende gezin in Soestdük". Voorlichting Over de voorlichting zei de premier, dat de Rijksvoorlichtingsdienst in het vervolg geen berichten, die afkomstig zijn prinses Irene, zal publiceren, wat echter niet betekent dat dit ook zal, gebeuren met berichten over de Prinses. De kri- an o.m. de heren Bakker (comm.). Koekoek (boerenpartij) en Van Dis (s.g.) op de besprekingen, die vorige week in het seniorenconvent van de Kamer zijn gehouden, wees mr. Marijnen var hand. Dat daardoor een goede openbare discussie onmogelijk zou zijn gemaakt, achtte hij door de feiten weerlegd. Even min zag hij de bespreking met het con vent als een bespreking met de Kamer als geheeL inhoud en is akkoord gegaan met de publikatie van het communiqué, dat vorige week namens prinses Irene op Schiphol is verstrekt Ze draagt dus de verantwoordelijkheid voor de publi katie, wat niet wil zeggen dat ze ook elk woord en elke letter voor haar rekening neemt De regering „heeft geen boodschap aan de wijzigingen, die naderhand in Parijs in het commu niqué van de Prinses zijn aange bracht" V erantivoordelijkheid De minister-president sprak er zijn vol doening over uit, dat vrijwel de hele In één oogopslag Intern. Chr. Vakbeweging (saboteren werkgevers Euro pese kartelbëleid pag. 2 Visserij heeft nieuwe kerk plus hospitaal pag. 2 Verontrustend tekort aan stedebouwers pag. 5 Raketten alleen is piet ge noeg pag- 5 Hoe kerkser hoe minder T.V.-minded pag-7 Andriessen moet op de prij zen letten —pag. 7 Fiscus voor grote bedragen benadeeld pjOEWEL de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FI.O-T.) een ge heimhoudingsplicht heeft, is uitgelekt dat deze dienst een onderzoek instelt naar de gangen van de Wassenaarse handelaar in tweedehands auto's en miljonair Jan van der M. (46). Deze wordt ervan verdacht voor grote be dragen aan invoerrechten te hebben ontdoken- Hij zou daartoe auto's frauduleus heb ben ingevoerd en geknoeid hebben mei motor- en chassisnummers en zogenaam de verlofgangers- en diplomatenwagens. Van der M. bevindt zich al enige dagen niet meer in zUn bungalow te Noordwij- kerhout. De F.I.O.T. heeft de zaak (nog) niet in handen van het openbaar ministe- Boerenzoon Van der M. begon na de oorlog aan de Wassenaarseweg een handel in tweedehands wagens. In enkele jaren tijds groeide het bedrijf enorm uit. Thans bezit Van der M. naast het hoofdbedrijf in Wassenaar nog een dozijn .andere be drijven. De Wassenaarse recherche heeft niets van frauduleuze handelingen bij het bedrijf van Van der M. bemerkt en h tot nog toe niet bij het onderzoek in geschakeld. „Als er iets fout zit," zo zei men, ,,dar moet het zich hoofdzakelijk aan de grens hebben afgespeeld. Hij heeft hier in Was. senaar geen enkele slechte wagen staan, daar kennen we hem te goed vooi oudste wagens zijn van 1962." De Griekse regering acht het niet gewenst, dat generaal Grivas (de vroe gere leider van het Grieks-Cyprische verzet tegen de Britten) naar Cyprus terugkeert. Het is uitgesloten, dat hij er heen gaat, zo is officieel in Athene medegedeeld. Wel bestudeert men de mogelijkheid om in Athene gebruik te maken van de ervaring van de gene raal voor het organiseren van de ver dediging van Cyprus in geval van nood. Intussen zijn de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije in een kritiek stadium gekomen als gevolg van de Turkse maatregelen tegen ongeveer 300 in Turkije levende Grieken. Deze heb ben opdracht gekregen htm werkkring of bedrijf op te geven. Dit geschiedt volgens een 34 jaar oude wet. waarin bepaalde beroepen voor Turken worden gereser veerd. Verder heeft de Turkse regering opnieuw visumcontrole voor Grieken in gesteld en de visserijgrenzen van zes tot twaalf mijl uitgebreid, een stap die naar verwachting Griekse vissers op enkele eilanden in de Aegeïsche Zee zal treffen. Griekenland heeft reeds laten weten, dat het zich tot de Verenigde Naties zal wen den. als Turkije deze actie tegen de in dit land wonende Grieken niet staakt. Ook is opnieuw een Turkse vloot uit gevaren in de richting van Cyprus. J. H. de Goede benoemd tot burgemeester van Hoogeveen Per 1 mei is benoemd tot burgemees ter van Hoogeveen de heer J. H. de Geode. Hij is geboren op 30 augustus 1908, is gereformeerd en zijn politieke richting is A.R Hij is sedert 1 mei 1958 burge meester van Hardenberg; daarvoor was hij burgemeester van Gramsbergen, De voorzitter van de Belgische Senaat, Paul Struye, heeft zich voors hands informeel ter beschikking ge steld om in het artsenconflict te be middelen, mits alle partijen het daar- eens zijn. De Senaatsvoorzitter had gistermorgen kritiek op de overhaaste behandeling van de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet verleden jaar in het Belgische par lement. Daardoor, zo meent hij, zijn onvoldoende doordachte regelingen gemaakt, die mede tot het conflict leidden. De heer Struye stemde in dertijd tegen het wetsontwerp. Dit bemiddelingsaanbod is echter door de artsenfederatie met reserve ont vangen. Men wees er op dat de Se naatsvoorzitter de hem op 2 april gevraagde bemiddeling geweigerd heeft Volgens het ministerie van binnen landse zaken wordt de gang van zaken in de particuliere en openbare zieken huizen met het uur normaler ofschoon vele ziekenhuizen nog overvol zijn. De minister van defensie, Segers, verklaarde dat de houding der gemobiliseerde artsen thans nog varieert van volledige toewij ding tot sabotage van de wachtdiensten. Hij deelde voorts mee, dat de opgeroepen officieren naar gelang van hun rang vol gens geldende normen gesalarieerd zullen worden, hetgeen neerkomt op ruim 350 tot 1100 franc per dag (f 26 tot f 83.50 per dag). Overwogen wordt artsen, die niet staakten, maar wel gemobiliseerd werden, uit de voor hun onaangename positie te verlossen. Minister Segers hoopt over enige dagen met het geven van vrijstellingen te kunnen beginnen. Morele steun In het stakingshoofdkwartier van de artsenfederatie was men gisteren danig verguld met de morele steun voo strijd om de principes over staking werd niet gesproken van de Franse artsen- confederatie van een Duitse huisartsen vereniging en van de Duitse Hartmann- bund van specialisten. Van deze ziji hulp aangeboden aan Belgische artsen, die door de staking in moeilijkheden zouden komen. Vernomen wordt dat de studenten van de Franse medische fa culteit van de universiteit te Leuven eer sympathiestaking voor de Belgische art sen hebben gehouden. Inmiddels is be- In de kantine van het hoofd kwartier van de Brusselse brandweer wachten Belgische reserve-officieren-artsen, die in verband met de staking door de regering zijn opgeroepen, op meldingen van noodgevallen waarbij zij verplicht zijn hulp te verlenen. Van de reserve-of ficieren-artsen die in het Ne derlandse Valkenburg verblij ven zijn er reeds tientallen te ruggekeerd naar België om zich ingevolge de mobilisatie-oproep te melden kend geworden dat de in Valkenburg verblijvende gemobiliseerde Belgische artsen aan de oproep gehoor zullen ge ven. Gistermorgen was reeds een klein aantal naar hun land vertrokken. Een woordvoerder der achterblijvers klaarde, dat de niet-reservisten „zolang als het duurt" in Valkenburg zullen blij ven. Hij had echter goede hoop dat het conflict binnen enkele dagen zal zijn beëindigd. Premier Lefèvre en de minister van justitie, Vermeylen. lieten zich gisteren over het bijeenroepen van het parlement vagelijk uit ln een geest van: als dat nuttig lükt, zal het wel gebeuren. Hei verzoek tot bijeenroeping van het parle ment kwam van de voorzitter van d« liberale PartU voor vrijheid en de voor uitgang, Vanaudenhove. De partijvoor zitter vond dat het parlement teveel bui ten de zaak wordt gehouden in een tijd dat het „volk in onzekerheid en angst leeft". Tevens verzocht Vanaudenhove om over de artsenstaking te mogen in terpelleren. HU hoopt, dat door een par lementair gesprek het i.ervatten v< onderhandelingen met de artsen moge lijk zal worden. MINISTER BOGAERS 't gaat goed vakken goede resultaten geboekt. De be zetting van deze centra is van maart 1963 tot maart 1964 toegenomen met bijna 50 procent (1424 cursisten per einde maart 1964 tegenover 962 per einde maart 1963); voorts staan 278 personen op de wacht, lijst, omdat er thans een capaciteitstekort bestaat op de bouwvakcursussen. Ei wordt getracht dit tekort zo snel moge lijk op te heffen. Aanval op Westduits graanprijsbeleid van mr. Biesheuvel „Politiek bedenkelijk", heeft gisteren de Nederlandse vice-premier en mi nister van landbouw, mr. B. W. Bies heuvel, in de ministerraad van de Europese economische gemeenschap de houding van de Duitse bondsrepu bliek jegens het „plan-Mansholt" ge- toemd. Bonn wil niet alleen een be slissing over de eenmaking van de graanprijzen uitstellen, maar deed bo- ien een voorstel dat bij aanvaar ding een stap terug zou betekenen. Het voorstel, dat dan ook de scherpe aanval van mr. Biesheuvel uitlokte, be helsde een plan om de beslissingen over de graanprijzen in de ministerraad te blijven nemen met eenstemmigheid en dus met de mogelijkheid van een Duits veto. Zoals bekend zal na 1 januari 1966, bij het ingaan van de „derde etappe", gekwalificeerde meerderheid voor EEG-besluiten voldoende zijn. Minister Biesheuvel noemde het Duitse plan dan ook een terugkeer naar de intergouver nementele samenwerking. De ministerraad heeft gisteren wel het economisch programma, zoals opgesteld door de Europese commissie, met maat regelen tegen het inflaliegevaar goedge keurd. Maandag had men zich al Fn prin cipe akkoord verklaard. Nadat de ver schillende wensen nog eens waren door genomen en er enige wijzigingen waren aangebracht was het plan er door. Het bevat aanbevelingen en Is niet bindend. De bouwparagraaf is op voor Nederland gunstige wijze veranderd, met dien ver stande dat Bet artikel nu luidt dat kening zal worden gehouden met de bij zondere omstandigheden die een streven naar uitbreiding van de bouwcapaciteit noodzakelijk maken. Drie bouwvakkers in Duitsland omgekomen bij verkeersongeluk Drie Nederlandse bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen en een tierde werd gewond toen hun auto vannacht in Grundsteinheim. bij Pa- derborn in Noordrijnland-Westfalcn, uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De omgekomen arbeiders zijn afkomstig uit Goirle en Tilburg. Zij werkten in Kassei en waren op de terugweg naar Nederland. ALS premier is mr. Vic- Marijnen verleden jaar met nogal wat scepticisme begroet. In het kabinet-De Quay was hij als landbouwminister geen succes en velen verbaasden er zich dan ook over. dat hij terug kwam. Nota bene als minster-presi dent Nog maar net een jaar geleden vergeleek de C.H. heer Geuze hem in de Eersie Kamer met een wielren ner, die het peloton niet kan bijhou den. Daarom gaf hij hem de raad om maar eens voor een poosje af te stappenIn plaats van langs de weg te zitten, gaat de heer Marijnen thans aan de kop van een ploeg, die zich onverwacht de weg versperd zag door een uitholling overdwars. De wijze, waarop de regeringsploeg de plotselinge hindernis neemt, heeft het gezag van het kabinet, maar in zonderheid van de minister-president ontegenzeggelijk versterkt. Terecht is de regering gisteren van vele zij den lof toegezwaaid. T\E heer Marijnen heeft blijk van wijsheid en psychologisch inzicht gegeven door op te wekken tot ge matigdheid bij het betoon van hulde en trouw wanneer koningin Juliana zaterdagmorgen in ons land terug keert. Op zichzelf is het verheugend, dat bij velen in ons volk het verlan gen leeft om de band met het vor stenhuis te verstevigen. De aanlei ding tot het organiseren van een groots welkom is echter pijnlijk, met name voor de vorstin. Met zeer ge mengde gevoelens zou zij ongetwijfeld en demonstratief huldebetoon in ont vangst nemen. Bij haar inhuldiging in 1948 verklaarde H.M. de Koningin met nadruk, dat haar taak als moe der geen andere is dan die van elke andere Nederlandse moeder- Deze woorden aangehaald door dr. Von deling moeten het hart van het Nederlandse volk in deze dagen (opnieuw) treffen. Zij maken des te duidelijker voor welk een tragisch conflict van moederlijke gevoelens en vorstelijke plichten koningin Ju liana is komen te staan. Respect voor haar Koninklijke houding moet niet op lawaaierige wijze tot uitdrukking worden gebracht. Wij bewijzen de Koningin hoogstwaarschijnlijk een dienst wanneer wij haar niet met onze emotionele gevoelens bij haar aankomst bestormen, doch haar eerst wat rust gunnen. Over twee weken de heer Smallenbroek wees er op viert zij haar 55ste verjaardag. Het is een uitgezochte dag om haar trouw en aanhankelijk heid te betuigen. Er zijn meer vlag- gen in Nederland dan meestal wor den uitgestoken en het traditionele défilé langs het bordes vjapaleis Soestdijk kan altijd nog langer. TANIGE weken geleden heeft vice- premier Biesheuvel z'n waarde ring uitgesproken voor de wijze, waarop de Partij van den Arbeid oppositie voert. We veronderstellen, dat hij zich na het debat van giste ren in deze mening gesterkt voelt. De heer Vondeling en de zijnen hebben zich gedragen als harer ma- jesteits loyale opposiie, zoals de Britse term luidt. Zonder omwegen verklaarde de socialistische fractie leider, dat de regering juist heeft gehandeld. Formeel, grondwettelijk geredeneerd, blijft de regering ver antwoordelijk voor het doen en la ten van prinses Irene dragen, maar zolang de huidige situatie voort duurt zal de P.v.d.A-fractie doen alsof die verantwoordelijkheid niet bestaat, verklaarde hij. Deze loyale bijna zouden we schrijven: royale houding siert de oppositie. Het moet voor de regering een reden tot voldoening zijn, dat nagenoeg het gehele volk in dezen achter haar staat. De tijd, dat de socialisten vij andig stonden tegenover het vor stenhuis, ligt nu toch wel heel ver achter ons. "I^TER Prinsessen kunnen meer vra gen dan tien staatsrechtgeleerden kunnen bedenken en honderdvijftig Kamerleden kunnen beantwoorden, merkte dr. Vondeling niet onaardig op. Hiermede doelde hij op de merk waardige situatie, dat een regering machteloos staat wanneer een vorstenkind zich niet meer wenst tt schikken naar de regels van een mo derne, constitutionele monarchie. De afgeleide verantwoordelijkheid van de regering komt volkomen in de lucht te hangen en ieder vraagt zich af: Wat nu? De regering weet het zelf ook niet precies. Zij staat verle gen en vraagt de volksvertegen woordiging om haar niet op haar verantwoordelijkheid aan te spreken omdat zij toch niets aan de toestand kan veranderen. Het is te hopen dat in de politiek vergrijsde wijze man nen als Drees en Oud raad kunnen verschaffen. Wellicht zullen de re gels met betrekking tot de troonop volging nog eens bekeken moeten worden. ^MBTENAREN van de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij zijn op het ogenblik bezig met het opmaken van de schade die boeren aan het Oosttwentse landschap hebben toegebracht. Li het ruilverkavelingsgebied Beneden Dinkel hebben zij namelijk op eigen initiatief tussen de vijfduizend en tienduizend bomen laten omzagen. Deze bomen, voor het grootste deel eiken, bepaalden in sterke mate het karakter van het landschap, dat door het verdwijnen ervan in enkele weken tijds een geheel ander aanzien heeft gekregen. Voor zover zij de Boswet hebben over treden zijn de boeren bekeurd. De landeigenaars zullen worden verplicht nieuwe bomen te planten. Deskundigen nemen aan dat een deel van de schade die aan het landschap is toegebracht, eerst over ongeveer honderd jaar zal zijn hersteld. De bedoeling was dat de waarde van de bomen, die door de ruilverkaveling van eigenaren onderling zou worden verrekend. In veel gevallen konden de Twentse boeren het over die verrekening niet eens worden en blijk baar om de zaak te vereenvoudigen, hebben velen hunner de loonzager erbij gehaald, de bomen laten vellen en het buut verkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1