wil je een stuk Wereldraad van Kerken verhuist deze iveek Maar nog geen officiële opening MMHj Wettelijke aansprakelijkheid ongeval Een woord voor vandaag j A B A S I N ïgeval door kernenergie Ook Marcus Barth is tegen de kinderdoop PANTALONS in één gebouw Tussen schoolpoort en huisdeur DINSDAG 14 APRIL 1964 ANDERZIJDS KERK EN KRIJGSMACHT De gereformeerde Haagse pre dikant dr. B. Rietveld geeft in het Centraal Weekblad van 4 april zijn mening over de proble matiek rondom het hervormde kemwapenrapport. In een gedeel te van het artikel zegt dr. Riet veld. TN de kerk en in journalistiek 1 en in de volksvertegenwoordi ging kan men de zaak behandelen, al zal het ook daar met wijsheid dienen te geschieden, maar in het leger moet een man, voor wie het evangelie is, dat het kornwapen ook eenzijdig moet worden afge schaft. dat evangelie ook duidelijk verkondigen door niet meer mee te doen. Anders maakt hij zich schul dig aan dubbelzinnigheid, zijn mond zegt neen. maar zijn uniform zegt ja. En de jonge man. die als dienstplichtige of vrijwilliger in dienst treden zal. brengt hij in on zekerheid ten aanzien van zijn wer kelijke bedoeling. Bij een opvatting als die van de hervormde synode moet men ook niet de ..solidari teit in de schuld" aanvoeren als reden om de predikanten en man nen in dienst te doen blijven. Men maakt de zaak daardoor onduide lijk en vermeerdert de ..schuld" on nodig. Er is in deze geschiedenis nog al heel wat te doen geweest rondom de hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos. Hij heeft bepaalde maatrege len genomen, die verband houden met de zaak van het kernwapen rapport. Dat heeft een kreet doen opgaan. Grote dingen zijn te berde gebracht, de vrijheid van de evan gelieverkondiging «zoals wij zagen) en de juiste verhouding tussen kerk en staat. Tot in de hoogste regio nen zit men er mee. Staat de staatssecretaris achter ds. Bos? Wat heeft hij precies gezegd? In de volksvertegenwoordiging stelt men vragen. Maar er is géén zaak rondom de hoe fdlegerpredikant. Er is een zaak van de hervormde synode. Die heeft een uitspraak gedaan, een ontzaglijk ernstige uitspraak, die inderdaad tot consequentie zou kun nen hebben, dat heel ons bestel moest worden omgekeerd. Het lag toch voor de hand, dat dit niet zonder gevolgen zou blijven? Laat men nu die gevolgen ernstig onder ogen zien en duidelijk zeggen welke gevolgtrekkingen terecht en welke ten onrechte uit het rapport wor den getrokken en desnoods de din gen opnieuw en duidelijker zeggen Maar het is bepaald onaangenaam om nu te doen alsof er een hoofd legerpredikant is. die als een soort paus de leer voorschrijft. MEN wil nu heel het instituut van de legerpredikant op de helling hebben. Als dat betekent, dat hij geen rangdistinctieven meer dragen zal. dan is dat mij wel. Maar als het betekent, dat er geen gemeen schappelijke geestelijke verzorging meer zijn zal van de protestanten, en dat de hoofdlegerpredikant er alleen maar zijn zal voor de or ganisatie. terwijl de predikanten een speciale boodschap meekrijgen van hun speciale kerk. dan zou dat een groot verlies zijn. Ik dacht, dat wij tegenwoordig zo oecumenisch waren? Kunnen we nu zelfs dit werk niet meer samen doen1? Het vraagstuk van de kernwape- het leger zijn soldaten met het evangelie handen vol werk geeft zonder er speciaal van te reppen en het op de spits te drij ven. En laten hervormde en gere formeerde dominees het werk ver delen als vanouds, de één de cel len. de ander de ziekenzaal, of om gekeerd. en laten ze samen met hun kerken bidden om vrede.... en de verlichting van de Heilige Geest tot wijsheid in eensgezindheid ook in het groot en brandend probleem van het kernwapen. Eerste vleugel van nieuw gebouw ltlaar|Mamnloetwet leidt tot andere naam o O Op de op 2 mei in Utrecht te hou den huishoudelijke ledenvergadering van de ..Vereniging van Christelijke Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonder wijs" (VCLNO) zal een voorstel aan de 1 orde komen tot naamsverandering van bouw en eindelijk zal een einde JSTSSS van o^erw^Treeki komen aan het gekruip in gebou- over beroepsonderwijs wordt voorge wen die voor het doel niet ge- steld ,de na.am van .d? vereniging te veranderen in ..Vereniging van Christe- jscnikt Zijn. lijke Leerkrachten bij het Beroepson- (Van onze kerkredactie) Maar al rijden dan de verhuiswagens af en aan, van een officiële opening zal nog geen sprake zijn. Een van de vleugels is nu wel klaar om ingericht te worden, maar er zal nog heel wat werk verzet moeten worden Nog altijd zijn metselaars timmerlieden, electri- ciens etc hard aan het werk om het nieuwe hoofdkwartier bewoonbaar te TpHprppn Hio wprWaam ic Hii I maken- Voora-1 in he* middenstuk waar ieaereen aie weikzaam IS DIJ j de centrale hal, de kapel en de ten- de Wereldraad van Kerken injtoonstellbifisruimte gepland zijn, moet Glnive,,w°rdt deze week in8e- °0fi.™utS5ddrv,.5n.,TSl«r1S; SChakeld. De grote verhuizing is al een betere tijd aan. En niet slechts begonnen. De kleine vol'le kaxi-i£oorde *Krk5rs vïn Wereldraad van j v j I Kerken. Als deze honderd stafleden de- toortjes in de verschillende ge-ize week hun spullen in de verhuiswa- bouwen en barakken aan de gens zien verdwijnen staan hun coiie- Routp dp Mala ernrm u/nrden Ipcrr ga s van confessionele organisatie di- ?e Iviaiagnou worden leeg- rect achter hen klaar om hun v00rbeeid gehaald en grote verhuiswagenste volgen, rijden af en aan, naar het nieu- i Organisaties we adres, nummer 150 aan de Route de Fernev aan Hp andere I 0ok de kantoorruimten van de Lu- nouie ae rerney, aan ae anaete (herse Wereldtedcratie de Verenig<ic kant van Geneve. De Wereldraad Bijbelgenootschappen, de Wereldraad van Kerken betrekt een nieuw vo,or Christelijke opvoeding en Zondags- rtaL.„„r schoolwerk, de Hervormde Wereldbond. gebouw, een eigen, modern ge- de vertegenwoordiger van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk van de Verenig- de Staten in Europa en de hulporganisa tie van de Broedergemeenten gaan hun nieuwe kantoorruimten reeds betrekken. Het nieuwe hoofdkwartier dat onder dak biedt aan al deze organisaties werd gebouwd, dank zij financiële steun van de 208 kerken die zijn aangesloten en de confessionele organisaties die ook daar hun onderdak hebben gevonden. Het gebouw zal, als het klaar is, onge veer 12 miljoen gulden gekost hebben. De apostel Thomas gelóójt pas. als hij Jezus in levenden lijvt ontmoet, als hij de gelegenheid krijgt in Jezus' handen de gaten van de spijkers te zien, daar zijn vinger in te steken en dat ook te doen in de gaten, die de lans in Jezus' zijde heeft veroorzaakt. Thomas heeft nóg niet met zijn verleden van de laatste jaren gebroken. Hij heeft die levensfase nog niet defi nitief afgesloten: zijn contacten met Jezus zijn te sterk ge weest om Hem, nu Hij aan een kruis is gestorven, voorgoed uit zijn gedachten te bannen. Hij is wel druk bezig zich los te maken uit de kring van de discipelen: op hun bijeenkomsten laat hij zich niet zien. Hij weet voor zichzelf nog niet waar hij aan toe is en langzamerhand rijpt bij hem de gedachte, dat Jezus zelf hem ervan zal moeten overtuigen, dat hij, Thomas, zich vergist. Jezus blijkt daartoe bereid te zijn. Zou Hij, Die de apostel Petrus na diens verloochening van de Meester weer in ere herstelt, Thomas laten schieten? Thomas laat zich over halen weer in de kring van de discipelen te komen. Heeft het hem een grote .zelfoverwinning gekost? Wij weten het niet zoals wij ook niet weten, of de discipelèn er veel moeite voor hebben moeten doen Thomas te bewegen zich weer bij hen aan te sluiten. Eén ding hebben zij gevoeld: Thomas hóórt er bij, zonder hem is de kring niet compleet. En als zij dan weer bij elkaar zijn komt Jezus, terwijl de deuren gesloten zijn. Zijn eerste woorden zijn: Vrede zij u!" Daarna wendt Hij Zich tot Thomas. derwijs «VCLBOi. Op de vergadering zal voorts o.m. ter sprake komen een rapport van een ver en igings-commissie over ..de waarde van het lidmaatschap van het Chr. Natio naal Vakverbond". In dit rapport wordt geconcludeerd, dat ,.op grond van de christelijke levensovertuiging en de christelijke doelstelling" van de vereni ging en „terwille van het onderwijs, dat wij willen dienen" de aansluiting bij de CNV voor de vereniging een christelij ke plicht blijft. In het rapport wordt nader ingegaan op o.m. de praktische. de onderwijskundige en materiële mo- Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 20 vers 20 tot en met 37. aansluiting bij het CNV. „Formeel standpunt Kerken werken economischer werkgevers zuivel Ju Woolwich IWf'C kerken betreurd door AIMAb kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Ds. B. Gast (47) overleden In de ouderdom van ruim 47 jaar is gisteravond de hervormde legerpredi kant ds. B. Gaat overleden. Ds. Gast, die reeds enkele maanden ziek was, werd in het militair hospitaal „Oog en al" te Utrecht verpleegd. HU was verbonden aan de Lua-school te Ede. De overledene werd op 25 augustus 1916 te Tiel geboren en in 1941 kandi daat in N.-Brabant. Op 5 oktober van dat jaar werd hij in de hervormde kerk van het Noordhollandse plaatsje Jisp in het predikambt bevestigd. Van 1945 tot 1949 was ds. Gast werkzaam als alge meen secretaris van de Vrijzinnig Chris telijke Jeugdcentrale. In mei 1949 werd hij predikant te Zwolle en in 1955 was hij een jaar lang als legerpredikant werk zaam. In 1959 trad hij opnieuw als zo danig in functie. Thans als zogenaamde langverbanden Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Loosdrecht (toez.): M. J. v. d. Berg te Zundert; te Grams- bergen (toez.): 5. Brandsma te Veghel; te Zalk en Veecate: J. Kooien te Reeu- wijk; te Weesp (toez. - vac. F. C. Bosboom): J. Vos te Rijssen. Aangenomen naar Hengelo <Gld. 2de pred.pl.): J. J. v. Thiel te Delfstra- huizen (Frl.). Bedankt voor Delft: G. Boer te Hui- ren (N.H.); voor Putten: W. L. Tukker te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Beilen (bij accl.): Joh. Ribberink te Rotterdam-Oversohie; te Wageningen: J. Hengeveld te Gouda; te Vleuten—De Meern: H. Gilhuis te Balk. Aangenomen naar Anjum: H. Fransen te Nw. Weerdinge. Bedankt voor Amsterdam-W. (vac. J Wiersma) en voor Harderwijk: Jac. Boonstra te Middelburg. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Wormer:: A. H. Al- gra te Gorinchem. Bedankt voor Oldenzaal-Glanerbrug: J Geersing te Zuidwolde; voor Goes: J. Strating te Alkmaar en Broek op Lan- gedjjk. Gisteren is bij de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een wets ontwerp ingediend inzake de wet telijke aansprakelijkheid op het gebied van de kernenergie. Hierin wordt de aansprakelijkheid gere geld die exploitanten van in Ne derland gevestigde reactoren dra gen voor schade, veroorzaakt door een kernongeval. De voornaamste punten van deze re geling stellen om te beginnen de ex ploitant van een landreactor in begin sel aansprakelijk voor alle schade die als gevolg van een kernongeval derden wordt toegebracht. Deze sprakelijkheid geldt ook als geen schuld kan worden aangetoond. Bovendien is deze aansprakelijkheid exclusief, d.w.z. dat niemand anders (met name leve ranciers, vervoerders, e.d.) daarvoor kan worden aangesproken. De aansprakelijkheid is beperkt in be ard binnen een termijn van 10 jaar na et kernongeval. De regeling geldt niet alleen voor kernongevallen op het terrein van de Installatie maar ook voor kernongeval len tijdens het vervoer van kernma terialen naar of van de installatie. Al leen schade aan het betrokken vervoer middel is van deze aansprakelijkheid uitgesloten. Overigens is de regeling tenzij anders zal worden bepaald slechts van toepassing op kernongeval len en op schade, die zich voordoen in Nederland, in volle zee, of in het lucht ruim daarboven. Indien een bij een kernongeval be trokken exploitant onbevoegd blijkt te zijn tot het exploiteren van een kernin- stallatie, zal de hierboven weergegeven regeling ook van toepassing zijn, n voor hem zal de limiet van 430 mil joen niet gelden, zodat hij onbeperkt aansprakelijk is. Voor zover hij niet In staat is de schade te vergoeden, zal de staat ook dan de schadevergoeding aanvallen tot 430 miljoen. tijd. drag i Het maximum-bedrag sprakelijkheid is gesteld op 430 mil joen per kernongeval. Hiervan moet 50 miljoen door verzekering of op an dere, soortgelijke wijze zijn gedekt. Wanneer de verzekering niet voldoende dekking van de schade biedt, zal de staat het ontbrekende bedrag uit open bare middelen beschikbaar stellen. De beperking van de aansprakelijk heid in tijd bestaat hierin dat schade vergoeding slechts kan worden gevor- Ex-communist wordt anglicaans priester Van kerkredactie Een 42-jarige Engelse ex-communist zal dezer dagen tot priester worden ge wijd in de Anglicaanse Kerk. Het is de atoomgeleerde dr. Ian Campbell, die verbonden is geweest aan de universi teit van Manchester. Hij kwam in 1951 h. het nieuws in Engeland toen hij plotseling naar Polen vertrok om daar mee te helpen aan de bouw van de eer ste kernreactor. Dr. Campbell hoopt nog dit jaar zijn theologische opleiding te voltooien aan de universiteit van Cambridge. Hij is reeds gevraagd om in Stockport de leiding van een anglicaanse parochie over te nemen. Drie jaar lang is hij daar reeds lid. Reeds voor de oorlog sloot dr. Camp bell zich aan bij de Communistische Partij. Hij werkte mee in Polen aan de opbouw van de communistische ge meenschap en hielp bij de bouw van de kernreactor toen de Poolse geleer- GEREF. GEMEENTEN de" hun medewerking geweigerd had- Beroepen te Middelharnis: G. Schip-jden- omdat zij „nimmer wilden mee- aanboord te Apeldoorn; te Tholen: J. 1J" Haaren te Rijssen. CHRIST. GEREF. KERKEN In 1939 kwam dr. Campbell tot de Tweetal te Zaamslag- N. de Jong te conclusie dat het communisme niet het Katwijk a. Zee en M. S. Roos te 's-Gra- jawoord bezat op de problemen van venzande. de mens. Hij keerde toen naar Enge- Bedankt voor Leeuwarden: H. W. Eer- land terug, waar hij spoedig tot beke- land te Amersfoort. ring kwam en zich aansloot bij de An glicaanse Kerk. £OWEL de bekende JJIJ gaf als zijn mening heden, zei Marcus Barth theoloog Karl Barth je kennen dat het nog, zyn interconfessio- Nieuwe Testament niet iele gesprekken over het al of niet geldig zijn van van de Amerikaanse stad tuigt en dat het woord de kinderdoop „baarlij- t de Here Jezus: ,X,aat ke nonsens". "rm^vaT'c'en' "aantal de kinderen tot mü fco- verkeerd wordt als zijn zoon Marcus Barth, die theologie do ceert aan de universiteit van de kinderdoop ge- wil gebruiken kinderdoop te verdedi- jy.A afloop van de con ferentie kozen de deelnemers een aantal vertegenwoordigers, die de kerkelijke leiding, zo als de synode op de hoogte moeten stellen van wat op deze confe- Volgens deze theoloog rentie is besproken en ken tegen de kinderdoop, moeten de tekst en an- en uitgesproken. Aan wees nu ook de zoon de dere bijbelgedeelten die deze conferentie zouden kinderdoop af. Hij zei k aeciteerri worden ook een aantal predikan- dat naar de bijbel de vaak ?ec*teerd morden Un 0ost_Dui(sIand kerk alleen het recht meer fn hun samenhang deelgenomen hebben, hoeft om volwassenen te gelezen worden. Onder maar zij verkregen geen dopen. de huidige omstandig- visum. predikanten uit alle de len van West-Duitsland begrepen als men het over het voor en tegen van de kinderdoop. De conferentie werd m Mül- heim gehouden. Evenals gen. zijn vader onlangs zich opnieuw heeft uitgespro- Hoofd Amerikaanse Episcopaalse Kerk treedt af Bisschop Arthur Lichtenberger, die aan het hoofd staat van de Protestantse Episcopaalse Kerk in de Verenigde Sta ten, heeft het voornemen om. wegens zijn slechte gezondheid, in oktober af te treden. De bisschop van deze drie-en-een-half miljoen lidmaten tellende kerk. is nu 64 jaar. Hij bekleedt zijn huidige func tie sinds 1958 en hoopte oorspronkelijk aan te blijven tot 1970, wanneer hij ze ventig jaar wordt. In een brief aan alle episcopaalse bisschoppen, heeft de hoge geestelijke echter verklaard, dat spraakstoornissen hem dwingen tot heengaan. Bisschop Lichtenberger lijdt aan de ziekte Parkinson. in de besteTerlenka/wol kwaliteit. Kies bij p c uit een prachtige kol- lektie slanke modellen zonder omslag. Geheel nieuwe kleuren, o.a. modern grijs. Speciaal verlaagde JM. prijs leeftijd 10 jaar Het hoofdbestuur van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond heeft in zijn in Utrecht gehouden ve gadering de ontstane moeilijkhed> rondom de rijwielvergoeding in de c voor de zuivelindustrie besproken. 2 als bekend is was <»e nieuwe cao in kannen en kruiken, maar er ontstond bij de redactie van de nieuw wijzigde artikelen opeens een verschil van mening over de verhoging rijwielvergoeding van ƒ2.50 tot ƒ3.00, waarover volgens de ANAB wel en vol gens de werkgevers bij het cac-over- leg niet zou zijn gesproken. Het hoofd bestuur van de ANAB heeft thans una niem besloten in de dezer dagen nog te houden besprekingen met de werk gevers het standpunt in te ner ,,de streng formele benadering ze aangelegenheid door de kerncommis sie voor de zuivelindustrie (de werkge versdelegatie) moet worden betreurd". Zoals bekend adviseerde de vorige week in Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van de ANAB de cao voor de zuivelindus trie niet te tekenen in verband met de gerezen moeilijkheden over de rijwiel vergoeding. Motieven afnemend bijbelgebruik in Azië onderzocht Tijdens de zitting van de tweede As sembly van de E.A.C.C., de Oostazia- lische christelijke conferentie in Bang kok gaf de studiesecretaris van de Ver enigde Bijbelgenootschappen en dt E.A.C.C., de Ceylonees S. J. de S. Wee- rashinghe een overzicht van zijn bevin dingen van het onderzoek naar het bij belgebruik in Azië. Vier jaar geleden werd met dit studie-object begonnen. Binnenkort zal het officiële verslag in brochurevorm gepubliceerd worden. De heer De S. Weerashinghe somde een tiental motieven voor het afnemend bijbellezen en -onderzoek op: 1. tijds- febrek, 2. loutere onverschilligheid, 3. e beweerde irrelevantie van de Bijbel voor de moderne mens, 4. ..dood" en af gesleten taalgebruik, 5. zovele oninteres sante gedeelten «geslachtsregisters en rituele voorschriften), 6. tekortschie ten van de kerk bij het leiding geven aan de bijbelstudie, 7. de gedachte dat alle godsdiensten waarheid bevatten en dat de Bijbe'. niets bijzonders biedt, 8. de opvatting dat de maatstaven van de Bijbel te idealistisch en daarom onmo gelijk te volbrengen zijn, 9. de vrees om als al te vroom of vreemd beschouwd te worden. 10. de klacht dat de God van de Bijbel, die altijd de mens te hulp is gekomen, nu niet meer ingrijpt en zwijgt ten opzichte van de daden van de mensen. Deze bezwaren heeft de onderzoeker bij zijn contacten in ver schillende landen ontmoet. Het zal de taak van de zielzorgers en de bijbelver- spreiders zijn aan deze bezwaren tege moet te komen of wel voorlichting en onderricht te geven voor het bijbelge bruik. ONDERWIJSBEXOEMIXGEN C. Verhoeff mej G. H. van A :lo mej. E. Derks mej. C. G. de Vos te Ha C. H Moorlach t en: Harderwijk J H. Jgeveen G. Bruins tc lej. J. T. M Tille- mej. T. Dijk te Ezlnge. (Van onze kerkredactie) In Nederland is het hier en daar al de gewoonte dat twee ker ken gebruik maken van een kerk gebouw. Dat voorbeeld zal bin nenkort in Engeland worden ge volgd en wel in het bisdom van de bekende bisschop John. T. Robinson, schrijver van „Honest to God". In Woolwich zal de presbyteriaanse gemeente in het vervolg kerken in de anglicaanse kerk. Woolwich is de eerste plaats die ge hoor geeft aan de oproep van de aarts bisschop van York, die in een preek on langs zei dat dit een manier was om elkaar te leren kennen. Naar zijn me ning moesten, vooral in dorpen die niet al te groot zijn. de verschillende kerk- kelijke groeperingen maar van één ge bouw gebruik maken. Ze konden dan de andere gebouwen verkopen en het geld voor de zending besteden. Zover zijn wij in Nederland nog niet. Samenwonen is nog steeds geen poging geld over te houden. Vaker zijn dergelijke plannen uit financiële nood zaak geboren. YMCA Maar Woolwich heeft het voorstel heel letterlijk opgenomen. Want daar gaat het niet om nieuwbouw, maar om de YMCA aan de noodzakelijke financiën te helpen om een nieuw gebouw te verkrijgen. De presbyteriaanse gemeente, die ont staan is in 1662 toen de anglicaanse geestelijke John Hawkes geschorst werd en de presbyteriaanse gemeente ■ormde. bezat een kerk uit 1842. Het gebouw telde duizend zitplaatsen en was veel te groot voor de huidige gemeen- Bovendien was het oud en aan res tauratie toe. Daar kwam bij dat de centrale- YMCA grote behoefte had uw gebouw gelegen op SAMENWERKING De oplossing nu gevonden. De pres byteriaanse gemeente gaat inwonen bij de anglicaanse in haar kerkgebouw.- De van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude Tamboerijn, blad voor christelijk lied en leven (Van kerkredactie) Dezer dagen verscheen een n blad dat in het bijzonder aandacht wil schenken aan het christelijk lied. zoals dat o.m. op de grammofoonplaat wordt uitgegeven, maar ook aandacht wil schenken aan andere aspecten van het christelijk leven. Als naam is „Tam boerijn" gekozen ..omdat hierdoor de spontane vreugde kluikt van het chris telijk leven". Het blad dat in twee kleu ren verschijnt is bijzonder goed geïl lustreerd. Het zal om de maand ver schijnen. Het blad is een uitgave van Glorieklanken. Postbus -626 in Haarlem. Dit wordt een verhaal in twee bedrijven. De hoofdpersoon is een niet onaanvallig wicht van om streeks twaalf jaar. Dat ze tot aan haar laatste snik moeten luisteren naar de wei nig gangbare naam van Filomena kan ze zelf niet gebeteren. Je hebt van die ouders voor wie op dat ge bied het gekste niet mal genoeg kan zijn, afkerig als ze zich voelen van het rondborstige Greet of Nel van grif veronachtzaamde oma's. Filomena en het mag op hoog gezag nooit verworden tot een or dinaire afkorting is dus de jon gedame waar het hier om gaat. Ze verkeert in enigszins bijzondere omstandigheden doordat een tante wegens diepgaande strubbelingen tussen de in de aanvang zo idealis tische ouders met haar opvoeding werd belast. Tante is dol op haar nicht. Je kunt gerust zeggen, al tc doL En ze plukt er periodiek dc wrange vruchten van. Menigeen met wat meer pedago gisch inzicht zou ze niet hebben ge slikt. al was het alleen uit zucht naar zelfbehoud en zorg om de eigen ze nuwen. Maar tante beschouwde Fi- lomena's onevenwichtige gedragin gen. ja zelfs haar incidentele hooi- schuurmond, als dc onvermijdelijke konsekwentie van het jong zijn en leit zich met de hoop dat het met Ie jaren heus wt' jeen volgens de I te bezien staat. Ach, je moet ook een beetje be grip hebben voor de illusies van zo'n naar wat voldoening snakkende vrou- weziel. Filomena betekent een brok levensvulling, hoe dan ook, en elk vogeltje zingt zoals het gebekt is... Maar ja, dat doet óók Filomena. En dat liegt cr soms om de dooie dood niet om. Luister slechts: Weet je, tantedie encyclo pedie....ik heb het er al eens met je over gehad....we moeten hem be slist aanschaffen. De meeste kinde waar een helder moment van bezin ning. Ze zegt Nee, kindje, ik voel niets voor jouw encyclopedie. brave voogdes nu al sinds jaar dag is geabonneerd. Een lawine van argumenten, verwijten, doorspekt met kwalijke adjectieven stort zich over tantes beduusde hoofd. staan, want ze heeft al heel gauw aangevoeld dat deze mijnheer de brave aandacht op haar knappe snoet- Maar dan is de boot aan. Er volgt je met pleizierige ingenomenheid be- scène van de soort waarop de 6chouwt. Filomena had hem zo vreselijk raag die mooie, dure. niet eens oor hem verordineerde encyclo pedie onder de neus geduwd om de ondering die daarop vast niet kon lemaal ongelijk. krengetje, zeg- uitblijven. Jammer dat het niet die hebben niet he- Waarom ga ji ren hebben er toch niet op in. Tante doet cr nog even het zwij gen toe. ze heeft de euvele moed aan de waarheid van het bericht te twijfelen. Een encyclopedie, het is me nogal wat. Tien tegen één werd er een simpel woordenboek bedoeld of zo iets als ..Wie Weet Waar." Nicht is uiterst bedreven in het flikflooien en hanteert dus in eerste instantie haar onbetwistvare char mes: stemmodulatie. oogjesgedraai, aaitjes en kusjes. Het vertedert tan- op de rug. Er daagt heeft mogen zijn. Nu ja, geen nood. Een soort lievelingetje van hem voelt ze zich toch. En wanneer hij haar op een keer onvermijdelijk heeft moeten berispen voor fer ver beneden peil. slaat z doenlijke schaamte haar m jes neer. zorgt dat haar blosje goed in het zicht van de meester komt en belooft met een engelestemmetje voortaan beter haar best te zullen Kijk, dat is het tweede gezicht deze twaalfjarige Filomena. Toen ik persoonlijk het verschijnsel opmerk te. moest ik onwillekeurig aan die oude god Janus denken, u weet wel. We moeten vooropstellen dat Filo- beroemdheid met zijn dubbele Maar op school ligt de zaak weinig anders en nu komen we het tweede bedrijf. bepaald geen uitschietertje op wetenschappelijk gebied. Ze zal daar zo nu en dan mogelijk enige hinder van hebben. Jaloers zijn en dientengevolge behept met een zeke- Nee, in de klas laat haar beleefd heid niet het minst te wensen O' Het is daarom maar te hopen dat vel over haar geestelijke de- de goede leraar nooit in nauw t wat op ge- tact komt met haar huiselijke standigheden. Hij zou zich misschien gaan af vragen of er aan zijn psychologisch kleinigheid ha- ficit. Maar ze heeft vonden. Ter compensatie wankele rapportcijfers is ze fluks gaan streven naar de waardering van ae leraar op het terrein van gedrag inzicht wellicht en houding. Er is haar heel veel pert... aan gelegen om in zijn gunst te Haya Selva. Von Thadden treedt af als president van de kerkedag De presidenf van de Duitse kerkedag. dr. Reinhold von Thadden-Trieglaff heeft besloten zfjn functie neer te leggen. Von Thadden, die 72 jaar is. heeft te kennen gegeven dat zijn plaats door een jongere moet worden ingenomen. Hij is niet slechts de leider van de kerkedag geweest, maar ook de vader van deze oorspronkelijk lekenbeweging, die iedere twee jaar zijn duizenden verslaat. De opvolger voor Von Thadden moet ge kozen worden doo; de bestuderend# raad van de kerkedag die zeventig léden telt. YMCA verkoopt het huidige gebouw met de grond voor een stevige prijs, maar krijgt de beschikking over de oude presbyteriaanse kerk. Deze wordt afgebroken en op die plaats verrijst een nieuw YMCA-gebouw van acht Dc inwoning, of misschien zouden we in dit geval moeten zeggen, de split sing van de anglicaanse kerk gaat in p zes december a.s. Dan zal er eerst en gemeenschappelijke dienst zijn die ordt bijgewoond door de bisschop van Southwark en de praeses van dc pres byteriaanse algemene vergadering. De anglicaanse diensten zullen daarna ge houden worden om acht uur en om ne gen uur 's morgens. De presbyteriaan* se dienst zal om elf uur plaats vinden. Er zullen ook twee avonddiensten wor den belegd. Op evangelisatie- en pas toraal gebied zullen dc beide kerken

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2