Nieuwe Leidse Courant Regering bindt strijd tegen vaste-prijzen-systemen aan Grissom en Young gaan ruimte in Westduits persbureau dat Chroesjtsjef dood zei was Artsen-regering: hard tegen hard Collectieve regelingen na 15 juni verboden ME Nederlandse schepen besteld in Japan Amerikaanse journalist vrij Koning Olav komt 910 en 11 september Wereld enkele uren in spanning Commentaren Griekse premier wenst zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus' bevolking Dinsdag 14 april 1964,45ste Jaargang Birecteur: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasligh ia ghebleven mijn hert in teghempoet" n. 3.35, p.kw. 10.05 Iets hogere temperaturen Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, vooral aanvankelijk nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Ondanks verzet van de middenstand (Van onze parlementsredactie) |"ET ingang van 15 juni zijn alle bepalingen van collectieve verticale prijsbinding onverbindend verklaard. Een algemene maatregel van bestuur hiervoor is afgekondigd in het Staatsblad van vandaag. De rege ring ziet geen grond voor onverbindendverklaring van individuele verticale prijsbinding over de gehele linie. Wel denken de betrokken be windslieden aan een optreden in die sectoren, waar de bezwaren van de verticale prijsbinding duidelijk aan de dag treden. Dit zouden met name sectoren zijn, waarin de verhandelde artikelen uitsluitend of vrijwel uit sluitend mot toepassing van het systeem van verticale prijsbinding worden verkocht. Van verticale prijsbinding is sprake wanneer handelaren verplicht zijn goe deren te verkopen, waarvan de prijzen door de leverancier zijn vastgesteld. Wanneer een leverancier prijsbinding toepast zonder dat hij daartoe verplicht is door een mededingingsregeling en de wederverkoper alleen tegenover hem verplicht is een bepaalde verkoopsprijs te berekenen, spreekt men van indivi duele verticale prijsbinding/Worden er elementen van een collectieve regeling aan toegevoegd, dan ontstaan de z.g. collectieve vormen van verticale prijs binding. Hierbij kan weer onderscheid wor den gemaakt tussen de collectieve ver plichting van toepassing van verticale prijsbinding en de collectieve handha ving van verticale prijsbinding. Wat de collectieve verplichting be treft doet het er voor de wetgever niet toe of de leverancier een rege ling heeft getroffen met collega-fa brikanten of -importeurs dan wel met handelaren of anderen. Beslissend is, dat hij niet vrij is om verticale prijs binding al dan niet toe te passen. Laat de leverancier de afdwinging van de naleving der verticale prijs binding aan anderen over, dan is er sprake van collectieve handhaving. Daartoe worden ook gerekend collec tief overeengekomen kortingsverboden collectieve voorschriften met betrek king tot inruilprijzen of voorschriften met betrekking tot de hoogte van de opslagen, die in rekening moeten wor den gebracht bij verkoop van goede ren met verticale prijsbinding e.d. Verticale prijsbinding heeft volgens de regering de tendens de verkoopprij zen hoger te doen liggen dan economisch noodzakelijk is voor efficiënt werkende handelaren. De bezwaren worden vol gens de bewindslieden niet weggenomen door de prijsconcurrentie tussen de pro ducenten op de consumentenmarkt. Volgens de algemene maatregel van bestuur zijn over twee maanden alle vormen van prijsbinding verboden met uitzondering van de zuivere horizontale en de zuivere individuele verticale Zuiver horizontaal zijn de regelin gen, waarbij de leverancier geen enke le bemoeiing heeft met de prijs, die zijn afnemer in rekening brengt. Wan neer bij de handhaving van de indivi duele verticale prijsbinding op een of andere manier aan derden een rol is toebedeeld, is de binding niet meer zui ver individueel en valt zij wél onder de onverbindendverklaring.Terzake van de opsporing van prijsovertredingen mo gen derden wél optreden, maar uitslui tend indien zij voor elk geval afzonder lijk gemachtigd zijn. Bij het opleggen van sancties mag slechts de gewone rechter worden ingeschakeld, afgezien van het geval, dat het opleggen door de leverancier zelf geschiedt. Bedrijfs- rechtspraak bij wijze van arbitrage of bindend advies is derhalve niet toege- Wanneer zonder collectieve verticale Prijsbinding de concurrentieverhoudin gen tussen leveranciers op ernstige wij ze zouden worden verstoord, kan het verlenen van een ontheffing worden overwogen. Indien vóór het inwerkingtreden ontheffing wordt gevraagd voor mede dingingsregelingen. die op het moment van in werking treden, reeds bestaan, blijven de betrokken regelingen han gende de beslissing van kracht. Alvo- de overheid een beslissing kan moet de Commissie economische mededinging om advies worden ge vraagd. Voor regelingen, die op het moment an het inwerkingtreden van de gene rieke maatregel nog niet bestonden, an eveneens een ontheffing worden ge- •aagd. Evenwel kunnen deze nieuwe regelingen pas dan bindend worden, eer gunstig op het verzoek is be- De Koninklijke Java-China-Paketvaart Lijnen N.V. (Royal Interocean Lines) heeft in Japan twee vrachtschepen, elk van 12.000 dwt, en elk voor 4.2 mil joen besteld voor oplevering in 1965. Elk krijgt 13.800 pk motoren met een kruis snelheid van 20 knopen. Dit is vermoedelijk de eerste Neder landse maatschappij die schepen bestelt In Japan. In één oogopslag Twee kerken in één pag. 2. Twee Barths en de kinder doop pag. 2. Britten naar de stembus pag. 5. Gruwelen van Auschwitz pag. 5. Europa contra inflatie pag. 5. Instemming met groots welkom pag. 7. Schoenen uit vele landen pag. 7. Mexico: drie dagen vakan tie pag. 9. N.H.M. was te somber pag. 9. De Amerikanen Grissom en Young zijn aangewezen om eind 1964 of be gin volgend jaar aan boord van een twee-persoons ruimtevaartuig een ruimtevlucht te maken, die hen drie maal rond de aarde zal voeren. Majoor Grissom maakte in 1961 ruimtesprong. Luitenant-kolonel Young werd in 1962 bij de kandidaat-ruimte vaarders gevoegd. Voor die tijd was hij testpiloot Als reservebemanning voor deze be langrijke volgende stap van het Ameri kaanse programma om een mens naai de maan te brengen zijn aangewezen Walter Shirra en Thomas Stafford, andere nieuwe astronaut Shirra i oudste van de zeven oorspronkelijke Mercury-ruimtevaarders nu majoor Glenn zich heeft teruggetrokken. In 1962 maakte hij zes tochten rond de aarde. De eerste Amerikaanse ruimte vaarder. Alan Shepard, kon wegens oorontsteking niet voor de vlucht in merking komen. Op dc foto: „veteraan-astronaut" Vir gil Grissom (links) en John. IV. Young (rechts). Staande in een open wagen reden gisteren in Moskou Cyrankiewicz (links), voorzitter van de Poolse ministerraad, Gomoelka (midden), eerste secretaris van de Poolse communistische partij en Chroesj- tsjef (rechts), die de delegatie van de Poolse partij en de Poolse re gering, die een vriendschappelijk bezoek aan Moskou brengt, op het vliegveld ontvangen. Deze foto werd gemaakt voor dat het Duitse persbureau DPA via het telexnet de gehele wereld had meegedeeld, dat premier Chroesjtsjef was over leden (zie onder). Even later kwam het verzoek van DPA nog even te ivachten met de publikatie ervan „om eerst de juistheid van het be richt te onderzoeken". Dat was even over tien. Een klein half uur tje later werd meegedeeld, dat het bericht als onjuist kon worden in getrokken. De correspondent va nhet Ameri kaanse tijdschrift Newsweek. Robert McCabe, is gisteren vrijgelaten. Dit heeft president Soekarno de ambassa deur van de Verenigde Staten in Dja karta, Jones, laten weten. De journalist was zondag door mili taire politie uit zijn hotel gehaald. De Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft intussen verklaard, dat de 9merikaan gearresteerd was omdat hü in zijn artikelen aanvallen van Indone siërs op buitenlanders en buitenlandse eigendommen had voorspeld. President Soekarno, die gisteren een massa bijeenkomst op het Merdekaplein in Djakarta toesprak, waarschuwde zijn toehoorders aan het slot van zijn rede zich er niet toe te laten verleiden bui tenlandse ambassades aan te vallen. Bus met scholieren botst: geen doden Een autobus uit Nijmegen met 34 leer lingen van een middelbare school uit die plaats, kwam gistermorgen op de rijks weg tussen Tegelen en Belfeld in botsing met een tegenligger. De meeste jongens liepen lichte ver wondingen op en konden ter plaatse door een arts worden behandeld. De be stuurder van de autobus, de 43-jarige Th. W. J. de D. uit Nijmegen, had een lichte shock opgelopen. De bus was der mate beschadigd, dat een andere bus moest worden gecharterd opdat de kon worden voortgezet. Het gezelschap was op weg naar de staatsmijn Maurits voor het bijwonen van een excursie. Het ongeval ontstond toen de bus voorgesorteerde auto passeerde, daarbij op de linker weghelft raakte en toen botsing kwam met een vrachtauto. De data van het statiebezoek dat koning Olav van Noorwegen dit jaar aan Nederland zal brengen, zijn 9, 10 en 11 september. De Koning die het bezoek op zijn verzoek en op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernhard breng.t zal op de laatste dag van zijn verblijf in Nederland Rotterdam bezoe- Hij zal dan namelijk aanwezig zijn bij de inwijding van de Noorse kapel, die voor Noorse zeelieden in het Europoort- gebied is gebouwd. De inwijding van dit typisch Noorse kerkje gebeurd door de Lutherse bisschop van de stad Bergen, mgr. Juvkamp, die speciaal voor deze plechtigheid naar ons land overkomt. Het bezoek van de koning aan Rotter dam is tevens het hoogtepunt van een Noorse manifestatie in de Maasstad, die een tentoonstelling van Noorse produktcn zal omvatten. Prof. Beth overleden Te zijnen huize in Amsterdam is giste- ïn op 55-jarige leeftijd overleden prof. dr. E. W. Beth, in leven hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de logica en haar geschiedenis en de filosofie der axacte wetenschappen. moskou, 13/4 (dpa) desowjet Russische eerste minister en partij cretaris nikita chroesjtsjov is maandagavond over laden (dc/mc 22.01 QIVI drie minuten voor tien gister avond bracht het Wcstduitse pers bureau D.P-A. het gerucht in de we reld, dat Chroesjtsjef gestorven zou zijn. Enkele minuten later meldde het zelfs, dat de Russische premier om ne gentien minuten over acht Moskousc tijd was gestorven. Het bericht werd TVE onverkwikkelijke artsenstaking in België duurt nog altijd voort. Het gaat nu hard tegen hard. De artsen hebben hun wachtdiensten opgeheven, nu de regering ongeveer 4000 artsen heeft gevorderd. En de „gemobiliseer de" artsen, die zich voor het grootste deel hebben gemeld, hebben hun in strumenten en auto's thuis gelaten. Zij brengen de tijd door met het in vullen van lange officiële rapporten waarmee zij overigens een voorschrift van het leger opvolgen, dat in normale tijden als bijzonder vervelend wordt beschouwd. Naar aanleiding hiervan heeft een militaire arts verklaard: „De toestand wordt ernstiger. De opgeroe pen artsen tonen opzettelijk kwade In Eeklo. een stadje op de weg van Gent naar Oostende, wordt de wacht dienst thans door slechts twee in dienst geroepen doktoren bemand. Voordat de regering haar noodmaatregelen afkon digde. waren daar tien artsen dag en nacht in de weer. Zolang de stakende artsen nog verantwoordelijk waren voor het behandelen van spoedgevallen, de den zich geen grote moeilijkheden voor. Thans dreigt de medische verzorging van de zieken geheel in het honderd te lopen. Het mobilisatie-decreet heeft wel meer artsen actief aan het werk gezet, maar de behandeling van de zieken is er be paald niet op vooruit gegaan. Geen steun Het ziet er naar uit, dat de artsen steun krijgen van de Belgische advoca ten, van wie er velen van mening zijn, dat de noodmaatregelen die zondag wer den genomen, wettelijk op losse schroe ven staan. Het lijkt, juridisch bekeken, dat de regering tenminste drie maanden niets kan beginnen tegen de artsen van de re- servedienst die zich in het buitenland bevinden. Deze kunnen de oproep nege ren, zolang deze hen niet persoonlijk wordt overhandigd. Er bevinden zich echter slechts enkele honderden artsen in het buitenland, n.l. in Nederland, Lu xemburg en Frankrijk. Zij zijn blij kens hun merkwaardige gedrag nog niet van plan. naar België terug te ke ren. Intussen blijft de regering tegen herhaalde ontkenningen van de vakbond van artsen in volhouden, dat onge veer 100 artsen in de omgeving van Mechelen een afzonderlijke overeen komst hebben gesloten met de zieken fondsen en een eind hebben gemaakt aan hun staking. In feite leek het gisteravond echter, dat er in Mechelen geen sprake is van hervatting van de praktijk van de artsen. Er wordt nog steeds onderhan deld over een regionale overeenkomst. Aan de ethische voorwaarden, zoals vrij heid van therapie en strikte handhaving van het beroepsgeheim, zou met dit ak koord niet worden voldaan Aftreden In de kabinetsvergadering van gisteren is geen besluit genomen over een even tuele hervatting van het overleg met de artsen. De doktoren zelf verwachten de eerste dagen geen ontwikkelingen in die richting. Zij hebben steun gekregen van het dagblad Dernier Heure. Dit verwijt de regering, tijdens de procedure-bespre kingen al het overleg te hebben afgebro ken. Het dringt aan op het aftreden van de verantwoordelijke ministers en het aantrekken van nieuwe figuren van de zelfde politieke kleur, die met inspiratie en helder inzicht orde in de bestaande chaos zouden kunnen scheppen. Japanner maakte vertaalfout aan het Russische persbureau Tass ontleend, maar dat bleek nergens van te weten. De hele wereld was intussen in rep en roer. De Amerikaanse pre sident werd onmiddellijk van dit over lijdensbericht van Chroesjtsjef op de hoogte gebracht. De mededeling oorzaakte grote consternatie, die al lengs afnam, toen bekend werd dat het D P-A-bericht moest worden op gehouden en tegenspraken elkaar gin gen opvolgen. Tegen middernacht werd tenslotte duidelijk dat alles op een misverstand berustte. Hoe is het. gerucht ontstaan? Volgens correspondenten in Moskou en het hoofdbureau van D.P.A.. dat het be richt het eerst in Europa bracht, is het ten dele te wijten aan de geheimzinni ge manier van doen van het- Russische persbureau Tass. Vroeg in de avond begon Tass zijn abonnés buiten de Sowjebunie een samenvatting te geven van de rede die Chroesjtsjef te Moskou uitsprak aan een banket voor de Pool se communistische leider Gomoelka. Plotseling brak Tass deze rede af. Dit is i. - ongebruikelijk, wanneer een communistisch nieuwsmedium het ver standig acht, de ideologische zuiverheid van zijn kopij te verifiëren Een Japanse journalist vroeg toen aan T: -s, wa: het bericht in de Engelse dienst wa gebroken „Hij begreep het antwoord, dat hem in het Russisch gegeven was, blijk baar verkeerd". De internationale pers bureaus, die eikaars diensten uitwisselen, gebruikten het verkeerde bericht van de Japanse zegsman en D.P.A. meldde als eerste van deze bureaus, dat Chroesjtsjef dood was. Het noemde Tass als bron, dat de Japanner met dit persagentschap had gesproken. Binnen enkele min was het bericht de hele wereld rond. Alle regeringen werden gealarmeerd ei persbureaus en dagbladen werden be stormd met vragen. Het bericht van Chroesjtsjefs dood voor de Moskouse correspondenten volslagen verrassing, omdat de premier enkele uren tevoren nog op het vliegveld '*an Moskou de Poolse delegatie onder leiding van Gomoelka had begroet. Gis teravond woonde Chroesjtsjef een diner bij in het Kremlin. Bij beide gelegenhe den hield hij toespraken. In de toespraak, waarover zoveel te doen is geweest ver klaarde de Rus, dat de internationale communistische beweging rich thans voor beslissende moeilijkheden ziét gesteld, die worden veroorzaakt door het scheur- makende optreden van de leiding der Chinese communistische partij Hij zeide niet aan te twijfelen van deze Chinese lijn door de Marxistisch-Leninistische partijen zal worden verworpen. Op dit punt staakte Tass de uitzending van de rede van de premier. Twee uur later de uitzending nog niet hervat. Later bleek pas, dat het in het geheel niet in bedoeling had gelegen, nog meer nieu over de toespraak van Chroesjtsjef verstrekken. Vermelden we nog. dat gistermiddag het Chinese communistische blad Ta Koeng Pao schreef: ,,Het wordt tijd, dat Nikita Chroesjtsjef uit de weg wordt ge ruimd". Het vermeldde niet. hoe dat dient te gebeuren Tj^nkele uren lang heeft de wereld gisteravond in grote spanning verkeerd: een Westduits persbureau had het bericht verspreid, dat pre mier Chroesjtsjef dood was. Het bleek later op een misverstand te berusten: de Russische premier hoopt vrijdag in gezondheid zijn zeventig ste verjaardag te vieren. Berichten als deze doen ons voor de zoveelste maal beseffen hoe klein de wereld is geworden. Toen president Kennedy werd vermoord, gevoelde iedereen, dat dit van grote invloed zou kunnen zijn op de loop van de geschiedenis. Gisteravond kenden al len, die via de radio de elkaar tegen sprekende berichten volgden, dat zelfde gevoel van er persoonlijk bij betrokken zijn. Was er in deze span nende uren niet bij velen en dat was het verschil met die bewogen avond van kennedy's dood een toenemende vrees voor de toekomst? Wat men ook van een figuur als Chroesjtsjef kan zeggen (en wie zijn levensgeschiedenis leest weet. dat de rol, die hij heeft gespeeld, niet al te fraai is), hij heeft zich de laatste jaren doen kennen als een man, die zich inzet nu weer in het conflict met China voor het vermijden van oorloe. De vrede mag dan. zolang ook Chroesi«sjef de wereldrevolutie als hoogste ideaal in z'n vaandel heeft geschreven, op een wankele basis rusten, in onze dagen wil hij de oor- loeseesei uitbannen en in dat streven vindt hit het westen aan zijn zijde. De onzekerheid, ontstaan als gevolg van een mogelijk machtsvacuüm in het Kremlin na het wegvallen van Chro"s«sief. heeft een reële onder- erond. Daarom is reden voor eevoel van onlnrhtlnr. nu bericht over zijn dood onjuist blijkt te zijn. D principiële akkoordverklaring an de ministerraad der Euro pese economische gemeenschap met de voorstellen van de Europese com missie tot bestrijding van het in flatiegevaar in de zes landen, be tekent niet. dat al de voorgestelde maatregelen in elk van die landen zullen worden uitgevoerd. De Euro pese commissie kon niet veel verder gaan dan het aangeven van hoofd lijnen In het ene land zal het accent anders liggen dan in het andere land. Het belangrijkste zal zijn. dat men in alle zes' landen gaat handelen in overeenstemming met de toch wel zeer duidelijke bedoelingen van de Europese commissie en dat men op nationaal niveau de noodzakelijkheid van een reële bestrijding van het sluipende inflatiegevaar erkent- De voorstellen, zo Is gezegd, zijn een eerste stap naar een coördinatie van de conjunctuurpolitiek van de zes. Dat is op zichzelf al een zeer be langrijke uitspraak, die, nu de con junctuur hier en daar wat uit de hand dreigt te lopen, wel een zeer werkelijke inhoud heeft. De groei naar een grotere eenheid in West- Europa. economisch gezien, verdraagt hoe langer hoe minder een autonoom conjunctuurbeleid van elk der zes landen- Minder juiste beslissingen in het ene land hebben al spoedig na delige gevolgen voor het andere lantL Wij mogen verwachten, dat de voorgestelde maatregelen royaal en verstandig worden uitgevoerd, ten bate van de E-E.G. en dus ook ten bate van alle daarbij aangesloten landen. Gistermiddag omstreeks half vijf is de negenjarige jongen Freddie Blekking even voor de grenspost Rammelbeek door 'n Duitse personenauto aangereden en dodelijk gewond. De jongen wiens vader officier bij de Nederlandse lucht macht is en die in Nordhorn (Duitsland) woont, keerde uit school met de autobus van Denekamp terug naar Nordhorn. Even voor de grenspost Rammelbeek stapte de jongen uit en wilde voor de stilstaande bus langs de verkeersweg oversteken. De Griekse premier Papandreoe is van mening, dat de bevolking Cyprus over haar eigen toekomst moet kunnen beslissen. In een ver klaring, die door president Makarios wordt onderschreven, zei Papan dreoe dat de bevolking volledig zelfbeschikkingsrecht moet hebben. Dit is het recht van alle onafhanke lijke naties, zo voegde de Griekse premier er aan toe. Papandreoe is voorts van mening dat de akkoorden van Zürich en Londen on uitvoerbaar waren gebleken. De opzeg ging ervan door Makarios was slechts de bevestiging van een bestaande toe stand. Intussen is de strijd, dde twee da gen lang ten noorden van het dorp Pano Dhikomo heeft gewoed, gestaakt. Een VN-woordvoerder deelde mee dat een Canadese VN-patrouille een post der Turkse Cyprioten had bereikt en deze had weten te overreden het vuren te staken. Britse en Canadese VN-functionarissen onderhandelen nu met de Turkse en Griekse Cyprioten in dit gebied, om te proberen hen over te balen de vijande lijkheden te staken. Eerder hebben Turkse Cyprioten die de bergpas in de weg van Kyrenia naar Nicosia bezet houden, een ultimatum van de VN-strijdkrachten in de wind ge slagen. Een VN-patrouille begaf zich ten slotte naar het Grieks-Cyprische dorp Pano Dhikomo om de Griekse Cyprioten te verzoeken hun voorgenomen aanval op deze Turkse stellingen niet uit te Secretaris-generaal Oe Thant heeft verklaard, dat de VN-macht op Cyprus haar wapens slechts tot zelfverdediging mag aanwenden. Oe Thant voegde er aan toe dat de beslissing of eventueel geweld moet worden gebruikt, bij de VN-bevelliebber ter plaatse berust. HU is voorts van mening, dat het, voor een doelmatige aanwending van de VN- vredesmacht. „gewenst" zou zijn om dc op Cyprus gelegerde Griekse en Turkse eenheden onder het bevel van de opper bevelhebber van de VN te plaatsen. Uit Athene wordt vernomen, dat de Griekse minister van binnenlandse za ken. Georgadjis, het commando van de Cyprische nationale garde had aangebo den aan de oud-leider van de Eoka on dergrondse verzetsbeweging, generaal Grivas. Het is echter niet bekend of Grivas het aanbod aanvaard heeft. Grivas had gisteren nog een onderhoud gehad met Papandreou. Vanochtend klonken in Nicosia ge weerschoten. Vele mensen in dc drukke straten zochten een haastig heenkomen. Do schoten waren afkomstig uit de Turkse wijk van Nicosia. Een Griekse w werd terwijl ze ramen stond te zemen gedood en twee andere Grieken werden gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1