In 2000 tweemaal zoveel woningen Zuitvietnamees leger lijdt verliezen JONGE MEXICANEN ZINGEN MOSSELMAN GOLDEN FICTION Johnson ingenomen met rede van Chroesjtsjef Ift een. onte, Kij, Nog strijd in £uid-Celebes OUDE MUNTEN 5 MAANDAG 13 APRIL 1964 Veroverend fris... font after shave lotion In Zuid-Vietnam hebben naar schatting twee bataljons communis tische Vietcongrebellen gisternacht de stad Kien Long ongeveer 200 kilometer ten zuidwesten van Saigon aangevallen en korte tijd bezet. Volgens latere officiële cijfers wer den aan regeringszijde 44 personen, onder wie tien burgers, gedood, der tig gewond en twintig als vermist op gegeven. Er zouden zich enige Ame rikanen onder de slachtoffers bevin den. Zeker dertig opstandelingen werden gedood. Volgens militaire kringen te Saigon is het aantal doden en gewonden echter veel groter. De rebellen voerden op hun terugtocht slachtoffers met zich mee. Op zaterdag is een tiental kilometers ten noord-westen van Camau een hef- schroefvliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Het toestel vervoerde rege ringstroepen, die drel zouden nemen aan een operatie in het onderhavige ge bied. Drie Amerikanen zijn om het le ven gekomen. Een vierde Amerikaan werd ernstig gewond. Er is een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. In de Mekong-Delta werd een muni tiedepot door de Vietcongrebellen opge blazen. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de explosie zeven doden, onder wie drie burgers, heeft geëist. De Zuidvietnamese regering maakte bekend dat de broer van wijlen presi dent Ngo Dinh Diem. Ngo Dinh Kanh, op 16 april in Saigon zal worden be recht. Hij wordt beschuldigd van moord, poging tot moord, het op onwettige wij ze verrichten van arrestaties, illegale fi nanciële transacties en activiteiten die nadelig zijn voor de nationale economie, zo wordt van regeringszijde vernomen. Verstedelijking, karakter en perspectief TN de resterende decenniën van A deze eeuw zal de verstedelij king in ons land, waarvan in 1930 alleen nog maar in het westen kon worden gesproken, niet minder omvangrijk en ingrijpend zijn als zjj in de afgelopen tien jaar was. Het eind van de economische her groepering verschuivingen naar de industrie en de diensten sector is nog lang niet in zicht. Tegen het einde van deze eeuw zal ons land 17 a 20 miljoen in woners hebben te herbergen. Tot aan het jaar 2000 zal Nederland zijn stedelijk woonmilieu dus ten minste nog moeten verdubbelen. De verstedelijking in de ruimtelijke ordening is thans het centrale vraag stuk. Uitspraken als deze deed ir. Th. Qu-e- né, hoofd van de directie algemene za ken van de rijksdienst voor het nationa le plan, in zijn lezing ..Verstedelijking, karakter en perspectief" op de zater dagmiddag in Amsterdam gehouden ver gadering van het verbond van weten schappelijke onderzoekers. VOORUITZICHT De te verwachten verstedelijking zal zich volgens ir. Quené het meest blij ven verdichten bezuiden de lijn Alk maar-Arnhem misschien de lijn Alk- maar-Zwolle-Enschede, waar nu reeds 10,1 van de 12 miljoen Nederlanders wo nen. Spreker resumeerde de verwachtin gen voor de rest van deze eeuw als Noord-Brabant wordt tweede Randstad De Randstad zal zich belangrijk uitbreiden, met name door de ont wikkeling van zijn functie in Euro pees verband. Het- Scheldebekken zal zich zodanig ontwikkelen, dat het zeer nauw bij de groei van de Randstad zal worden betrokken. Ook het oosten van ons land, in het bijzonder Gelderland, zal in de ex pansie van het westen delen. Het zuiden van ons land, met name Noord-Brabant, zal zich ontwikke len tot het tweede stedelijke zwaar tepunt van Nederland, na de Rand stad. Een probleem „De positie van het noorden" wilde spreker expliciet stel len. De natuurlijke tendentie tot ver plichting in de overige delen van het land roept zijns inziens op nationaal ni veau de vraag op, of wij die zonder meer willen aanvaarden, of het noorden ici «u snelle verklei- dit opzicht bestaande deel door stimulering willen streven ning van de verschillen. Recente prognoses voor het westen doen zien, dat ondanks het spreidings- beleid reeds in het jaar 2000 de grote geürbaniseerde gebieden (Ncordzeeka- naal- en Waterweggebied en de steden- groepen Gooi-Utrecht-Amersfoort en Den Haag-Leiden-Delft) ,,vol" zullen tijn. Hier ligt, volgens spreker, de urgentste beleidsvragen. Gaf het verleden ons het beeld mee van ,,de stad", thans staan wij overal in de hoog-ontwikkelde landen aan het begin van een nieuwe fase :de groei van het stadsgewest. In het westen van ons land liggen deze stadsgewesten zo dicht bijeen dat hun invloedssferen elkaar overlappen en de planning van de ver dere ontwikkeling nog slechts kan sla gen, als wij de Randstad zien, als een functioneel geheel. Buiten het westen verloopt de stadsgewestelijke ontwikke ling nog wat trager, maar kondigt zij zich niettemin al aan: Ook Groningen, Zwolle, Enschede, Arnhem-Nijmegen, Eindhoven en Maastricht vertonen een sterke mate van suburbanisatie. Ten slotte is verstedelijking op een niveau van enige honderdduizenden inwoners per stadsgewest een functie van een sterke economische concentratie. Bij de structurering van het stadsge west vragen aldus spreker bijzon dere aandacht het verkeerssysteem en de open ruimten. De verkeersspanningen nemen snel toe. De reeds ernstig hin derlijke verkeerscongesties zullen zich uitbreiden indien geen goede voorzienin gen worden getroffen met betrekking tot het openbaar vervoer, als frequente ver bindingen op de aanvoerlijnen naar de agglomeraties, onmiddellijke aansluitin gen daarvan op het openbare vervoers systeem binnen de agglomeraties, rui me parkeermogelijkheden bij de halte plaatsen buiten en aan de rand vai agglomeraties. Het veilig stellen van open ruimten binnen het stadsgewest acht spreker hoogst urgent: „De open ruimte is zc wezenlijk onderdeel van ons levens- milieu dat het behoud daarvan eer dwingende eis is". Ir. Quené noemde drie knelpunten die de uitvoering van plannen tot aanpak en oplossing van de besproken vraag stukken belemmeren: Gebrek aan pas sende bestuurlijke en organisatorische kaders, gebrek aan mensen, gebrek aan geld. ONTWERPERS Nederland is toe aan een principiële schaalvergroting van de laagste be stuur seenheden. Samenvoeging van de kleine gemeente, gebiedsverruiming van middelgrote gemeente, verruiming van de jurisdictie bij de grote agglomeraties, hetzij integraal, hetzij functioneel, door instelling van bovengemeentelijke open bare lichamen met specifieke taken. Ge zien de geweldige stedebouwkundige ta ken, die wij nog voor ons hebben lijkt het spreker van belang Jat men zich in academische kring beraadt op de mo gelijkheid om het aanbod van stede- bouwkundige ontwerpers te vergroten. Koningin bezocht nieuwe woonwijk dag een bezoek gebracht aan een der woonwijken in Mexico- stad, die door het Mexicaans insti tuut voor sociale zekerheid zijn gebouwd. Deze ongeveer twintig duizend inwoners tellende wijk was voor deze gelegenheid ver sierd met Mexicaanse en Neder landse kleuren. Duizenden mensen waren op de been om de vorstin, prins Bernhard, prinses Beatrix en de echtgenote van de Mexicaanse president toe te juichen. De ko ningin bezichtigde één der woon huizen en wel de woning van het gezin Mendoza, bestaande uit zeven personen. Daarna begaf het gezelschap zich tussen rijen jon gens in uniform, de jeugdbeweging van de wijk, naar een grote tri bune, waarbij duizenden kinderen haar met Mexicaanse en Neder landse vlaggetjes toezwaaiden en met confetti wierpen. Op de tribune gezeten volgde het ge zelschap een uitvoering van Mexicaan- te zang. dans en muziek Mexicaans op een nummer na: het lied De mos selman. die woont in Scheveningen" werd in het Nederlands gezongen. Na ten ontvangst en een rondleiding in het hoofdgebouw werd de Koningin een fraaie met zilveren motieven bewerkte schaal ten geschenke gegeven. Prin ses Beatrix ontving een hanger van goud en prins Bernhard een mooi be werkte doos. Het koninklijk gezelschap bezocht daarna nog een universiteits complex. De vorstin had speciale be langstelling voor een kwekerij waar zes verschillende klimaten worden na gebootst en waar exotische planten worden tentoongesteld. Dc volgende morgen, 2ondag, woonden evangelical Mexican church. De dienst werd geleid door dominee Frank Wood en de tekst van zijn preek was Lucas tien, de verzen vijfentwintig tot ze endertig. Omstreeks het middaguur arriveerde de Koninklijke familie en mevrouw Lo pez Mateos in Merida, waar zij werden begroet door de gouverneur, Luis Tor res Mesias, de burgemeester van Meri da, Tenoria. en burgerlijke en militaire autoriteiten. Nadat koningin Juliana prinses Beatrix bloemen waren aange boden begaf het gezelschap zich naar het hotel Hacienda in Uxmal. In deze stad zal onder meer een be zoek worden gebracht aan de Maya; ruïnes in Yucatan, de beroemdste ir Mexico. Dinsdag gaan de gasten naar Acapulco voor een vakantie van drie dagen. Engeland heeft bij de Veiligheids raad van de V.N. geproesteerd tegen een schending van het Zuidarabische luchtruim door een Jemenitisch vlieg tuig. Dit heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. Volgens een woordvoerder van dit ministerie is het incident vrijdagoch tend in de buurt van Beihan geschied (Vorige maand heeft Jemen bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen een aanval van de Britse luchtmacht op een Jemenitisch fort te Harib.) Op het Plaza de la Constitución in Mexico-City viel ons Konink lijk Paar en prinses Beatrix een grootse ontvangst ten deel. Een juichende menigte verbrak alle cordons en omstuwde de vorste lijke personen, die dit kennelijk zeer op prijs stelden. Rechts i koningin Juliana, vóór prins Bernhard, loopt de burgemees ter van de Mexicaanse hoofdstad. Ernesto Urchurtu Het luchtdoelgeschut Redeye, waar van het projectiel wordt aangetrokken door de hitte van vliegtuigmotoren, zal voortaan deel uitmaken van de uitrus ting der Amerikaanse infanterie. In de neus van het projectiel zit een instrument, dat reageert op infra-rode stralen en dat het projectiel automatisch naar zijn doel voert. GELDGEBREK Met betrekking tot het „gebrek aan geld" stelde ir. Quené de vraag of we thans niet zijn genaderd tot een punt, waarop weer een nieuwe inspanning aan ons volk moet worden gevraagd, nu zoveel middelen nodig zullen zijn voor het verschaffen van prioriteit aan de instandhouding en inrichting van ons milieu, aan het stedelijk wonen in nieu we vormen, de reconstructie van onze binnensteden, de voorzieningen voor ver keer, openbaar vervoer en recreatie, de zuiverheid van de lucht en van het wa ter. Ir. Quené besloot zijn lezing met een citaat uit een Engels rapport: Op de uitdaging die ons wordt gesteld hebben wij in te gaan zonder verlegenheid over het doel, zonder angst voor de midde len en bovenal zonder uitstel. Wennerström werkte niet voor Amerika Een zegsman van de Amerikaanse ambassade heeft zaterdag ontkend dat de Zweedse kolonel Wennerström, tegen wie donderdag een proces is begonnen wegens spionage voor de Sowjetunie, voor de Amerikaanse inlichtingendienst heeft gewerkt. Deze verklaring werd gedaan naar aanleiding van berichten die de laatste tijd in de Zweedse pers waren versche nen volgens welke Wennerström vooi zijn diensten aan de Amerikanen ver scheidene duizenden dollars zou hebben ontvangen toen hij luchtmachtattaché voor Zweden in Washington was. Betoging in Boston Ongeveer 800 jonge negers hebben vrijdagavond in Boston een betoging te gen de rassenscheiding gehouden. Er werden 11 arrestaties verricht. In verscheidene Griekse dagbladen i: zaterdagochtend melding gemaakt var een verklaring, die zou zijn gedaan door de Griekse minister Stavros Biris ten aanzien van de Griekse reder Onassis. Volgens deze kranten zou de Griekse regering, indien Onassis zijn gehele vloot onder Griekse vlag zou willen la ten varen en zijn zakelijke activiteit naar Griekenland zou willen verplaat sen. hem tot ambassadeur willen be noemen in verband met zijn uitgebrei de relatiekring in Europa cn Amerika. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Voor rokers met een eigen stijl Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange... Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. EEN LAURENS PRODUKT President Johnson heeft zater dag op een persconferentie ge zegd erg blij te zijn dat premier Chroesjtsjef een vredesrol schijnt te willen gaan spelen. Naar vrede lievende woorden zullen wij altijd luisteren, zei Johnson, vooral' als een man als Chroesjtsjef deze woorden spreekt. De Russische premier heeft gisteren jor radio en televisie een rede uitge sproken waarin hij verslag uitbrengt van zijn tiendaagse reis naar Hongarije. Ve le miljoenen Europeanen hebben hem kunnen zien. Hij sprak voor zijn doen mild en week niet eenmaal van zijn tekst af. Natuurlijk kritiseerde hij China, maar het grootste deel van zijn rede handelde over de economische vooruitgang van Hongarije en de hechte banden die tussen beide landen bestaan. GELIJKHEID Chroesjtsjef meent dat de Chinese tweedrachtzaaiers de vervlogen tijd_n de persoonsverheerlijking weer te rug willen hebben, maar dat tijdperk is voorgoed afgesloten. Ook willen de leiders in Peking betrekkingen tussen communistische en socialistische staten voet van ongelijkheid, maar ook ir kan de Russische regering zich t mee verenigen. Chroesjtsjef wees op dat tussen de Sowjetunie en Hon garije zo'n hechte vriendschap mogelijk is geworden omdat beide landen elkaar op voet van gelijkheid hebben tegemoet getreden. Opvallend was dat Chroesjtsjef met geen woord repte van een communisti sche topbijeenkomst om de Chinese scheurmakerij te veroordelen. Waar schijnlijk heeft hij dit nagelaten onder de druk van drie satelliet-partijen, die Italië, Roemenië en Polen, welks partijleider vandaag naar de Sowjet unie zou reizen voor besprekingen met de Russische regering. 1 HOOFDPIJNPOEDERS I Het ooievaarsnest van het stadhuis van Oude water is weer bewoond. Gisteren is het manne tje teruggekeerd en ver wacht mag worden, dat nu binnenkort ook het wijfje van dc vakantie in het zuiden zal terug keren in Oudewater. Het ooievaarsnest in Oude water behoort tot het meest gefotografeerde en gefilmde van West- Europa. I In oprichting is de stichting ,,De Schermer molens" die wil ijveren voor de instandhouding van de windmolens in of in de onmiddellijke na bijheid van het water schap de Schermer. Dit waterschap, dat tot 1927 door 53 windmolens werd bemalen, is sedert dien overgegaan op elektrische bemaling. De thans nog resterende molens, waaronder zich een zogenaamde drie gang bevindt, die van grote cultuurhistorische waarde wordt geacht, zijn enkele jaren gele den gerestaureerd, maar behoeven thans weder om herstel, waarmee een aanzienlijk bedrag is gemoeid. De provin cie Noord-Holland is voornemens een subsi die te verlenen. I Prins Charles, de Brit se troonopvolger die in november 16 jaar wordt, volgt de sportvoetstap- pen van zijn vader, prins Philip. Zaterdag oefende de jonge prins in het Windsorpark en zijn verrichtingen wer den gadegeslagen door zijn moeder, ko ningin Elizabeth, de ko ningin-moeder en prin ses Anne. Na de wed strijd reed 'Charles zijn vader in een sportwa gen naar het kasteel. In zeventiende-eeuwse entourage werd zater dag in Bolsward het hu welijk gesloten tussen de 22-jarige loodgieter Jan Adema uit Wolsum en de 22-jarige Bolswardsc Maaike Veltman. Maai ke en Jan en allen die de bruidstoet vormde, kwamen gestoken in ze ventiende-eeuwse kledij en tevoet, naar het 350 jaar oude stadhuis. Ook burgemeester mr. J. A. Geukers als ambtenaar van de burgerlijke stand, de stadsbode en andere functionarissen hadden een kostuum uit die eeuw aangetrokken om de trouwdag vai gelieven luister bij te zetten en tot de dag van hun leven te maken. Prinses Margarethe van Denemarken, erfge name van de Deense troon, zal vandaag op het teevee-scherm ver schijnen en ongeveer twee miljoen kijkers vertellen van haar re cente reis naar het Ver re Oosten. Het program ma is zaterdag in haar woning, het kasteel Amaliënborg, opgeno-1 men. Een bijzonderheid is, dat de prinses- voor haar optreden van 35 minuten het gebruikelij ke honorarium zal ont vangen. 1 De Oostcuropese landen schijnen het an de ene kant wel prettig te vinden dat Moskou zo bezet is met het pro- bleem-China. Des temeer vrijheid kun nen de satellieten voor zich zien te be- Veel slachtoffers door wervelstorm in Pakistan trict Jessore in Oost-Pakistan teisterde, zijn volgens officiële cijfers 75 mensen om het leven gekomen en vijfhonderd gewond. In Naral zijn tweehonderd men sen zwaar gewond in ziekenhuizen op genomen. het gebied zijn verbroken. Huizen den vernield, bomen ontworteld. Dp storm maakte veel slachtoffers onder het vee. Zware schade werd toegebracht aan de gewassen. Op 2 april kwamen twee mensen om door een wervelstorm in het gebied. Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft zaterdag in Dja karta meegedeeld dat in Zuid-Cele bes nog steeds wordt gevochten. Hij zei dat parachutisten uit Djakarta naar het eiland zijn vervoerd doch dat zij nog niet in het opstandige gebied zijn afgeworpen. De woordvoerder zei niet over gege vens inzake het aantal slachtoffers te beschikken. Eerder op de dag had lui tenant-generaal Ahmad Jani, stafchef van het Indonesische leger, verklaard dat de rebellen onder luitenant-kolonel Andi Selle Mattola 250 man hadden verloren toen zij de plaatselijke leger commandant, kolonel Joesoef, in een hinderlaag wilden laten lopen. Volgens het persbureau Antara heeft de politie in Oost-Sumatra zaterdag ze ven personen gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd een tegen de rege ring gerichte actie te hebben gevoerd. In Koeala Loempoer zei de waarnemen de eerste-minister van Maleisië, Abdoel Razak, dat de moeilijkheden op Cele bes het bewijs leveren dat de Indone siërs „genoeg hebben" van president Soekarno. Hij noemde de opstand Gods straf voor de wijze waarop Soekarno met kwellingen en bedreigingen Malei sië tracht te vernietigen. 1491) Bij de wieg van ons geld wezen heeft het Romeinse muntstel sel te peet gestaan. In het oude Ro me kende men omstreeks 450 v. Chr. de as, waarmee oorspronkelijk een pond (van 327.45 gr.), later een ko peren munt werd aangeduid. In die dagen ver liep het devaluatie- proces nog niet In het tempo, dat we thans kennen en omstreeks 268 v. Chr. bezat de as nog 1/3 van haar waarde: 100 jaar later was daar in middels weer de helft van afgeknab beld en ten slotte woog het muntje nog maar 4 gram. Inmiddels was in het Romeinse rijk echter de dena rius ingevoerd, een zilveren munt van 1/72 (Rom.) pond, die aanvan kelijk de waarde van 10 as verte genwoordigde, maar toen de as ver der in waarde daalde, gingen er ten slotte 16 as in één denarius. De denarius liet zich, wat de de valuatie betreft, ook niet onbetuigd; niet alleen werd haar gewicht en dus ook de waarde aan zilver, die deze munt bevatte geringer, maar ook het gehalte aan zilver werd steeds lager, zodat ten slotte de dc narius dc kleinste munt werd, in- plaats van de as. Gedurende de eerste periode van de Romeinse heerschappij over ons land, leefden de as. de sestertie (2,5 as) en de denarius genoeglijk naast elkaar. En nu kan van onze voorou ders, de Bataven, Kaninefaten, Tun- gri, Friezen, Tuihanti, Nervii, en hoe ze allen nog meer geheten kunnen hebben, veel kwaads worden verteld, maar hun kan^ onmogelijk worden verweten dat ze geen fijne neus heb ben gehad voor goed geld. Oat zat er al vroeg In, want Tacitus vertelde, dat de Germanen, die dicht bij de Rijn woonden, graag goud en zilver in het handelsverkeer aannamen en TOCH IS ZO! daarbij een voorkeur hadden voor munten uit de tijd van de republiek. Die munten hadden nl. een hoger ge wicht en waren van beter gehalte dan de geldstukken, die sedert Nero waren geslagen! Aan de ergerlijke muntontwaarding door de opeenvol gende Romeinse kei zers trachtte Con- stantijn de Grote een eind te maken door een nieuwe munt in te voeren van zuiver goud, t.w. de solidus, die 12 denarii bevat te. Daarmee was de grondslag ge legd voor onze tegenwoordige munt, want ten tijde van de Merovingers bevatte het pond 20 (Zilveren) solidi cn Iedere solidus telde 12 denarii, een rekening die wij hier in de middeleeuwen eveneens kenden met het pond dat 20 schellingen bevatte, en waarvan iedere schelling 12 de narii (later: penningen) telde. De solidus en denarius bleven hier lang na de Frankische tijd nog de gangbare munt, en graaf Floris V liet dc denarius bijv. nog in Dor drecht slaan. De straffen tegen val semunters waren destijds nogal barbaars, want valsemunters kon den o.m levend in hete olie worden gekookt, een maatregel waarvan vor ston cn graven waren vrijgesteld. En juist zij waren het, die voortduren de devaluatie van de munt bewerk stelligden door gangbare munten in te trekken en te vervangen door nieuwe uitgiften van geringere waar de. Uit deze muntontwaarding trok ken zij extra voordelen, uiteraard ten koste van de bevolking. Maar laten eens trachten i doorstaan. Nadruk verboden. eindelijk gaan, welke ont- it heeft moeten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5