Uw probleem is het onze Laatste woord aan de man Aan huidige kiesstelsel moeten we niet tornen Demonstratief congres van bejaarden Een ivoord voor vandaag Niet slechts Piusook geallieerden faalden Waterdamp op planeet Venus „Term doofstom is fout en geheel uit de tijd" Heilzame werking ehemie op geneesmiddel groter A. Mastenbroek, 72 jaar oud, vanmorgen overleden 1 MAANDAG 13 APRIL 1964 Dubbelrol van vrouw (Van een onzer redacteuren) Sterker no* nooit van Vi Hoe denkt een schoolmeisje, >»*bben vóór een studente, een werkende vrouw (politieagente) of een huisvrouw over de taak en plaats van de vrouw in de huidige maat- schappij? In geen geval somber, maar wel genuanceerd. Dat bleek zaterdagmiddag op de jaar vergadering van de Nederlandse Vereeniging voor Vrouwenbelan- gen Vrouwenarbeid en Geljjk Staatsburgerschap, welke te La ren gehouden werd. Geen van de vier spreeksters was lid. bekenden alle vier nog iwenbelangen geboord te als spreekster gevraagd Op 18 mei landelijke evangelisatiedag Voor de negende achtereenvolgende maal zal ook dit jaar weer een grote Evangelisatie-Landdag gehouden wor den op Tweede Pinksterdag in het wan delpark „Velserbeek" aan de Parkweg te Vel&en-Zuid. Deelnemers uit het ge hele land vorig Jaar waren het er ongeveer 5000 komen met bussen, per .trein en andere vervoermiddelen. In een grote tent worden samenkom sten gehouden om half elf, half drie en half zes. Als sprekers werken aan de ze landdag mee: ds. G. Toornvliet van radio Bloemendaal, ds. J. Gravendeel, predikant van de Belgische evangeli sche zending en redacteur van het blad „In de rechte straat", ds. J. A. Visser te Amsterdam en de evangelisten J. Kits. directeur van 't Brandpunt te Doorn. Th. Dikkes te Leiden en J. Klein Haneveid te Bodegraven. Muzika le medewerking verlenen o.a. het kwar- n, w.-.j..,.,. v.„ k"rpsP"rf«"?.njkoorÏSe' i B+fa* .R: Het schoolmeisje, leerlinge hoogste klas M.M.S. te Eindhoven. Marian! Haagsma, oefende kritiek op de school-'! opleiding, waar niets geleerd wordt, waarmee een meisje na haar huwelijk te maken zal krijgen. Over de gesprekken: veel over kleren en jongens, maar aan politiek zijn we nog niet toe. Over de ouders: Mijn vader vindt, dat vrouwen dezelfde rechten en plichten als de mannen moeten hebben, maar de vrouw mag niet superieur zijn. Dat laten de vrouwen zich maar aanleunen. De dochters worden in de watten gelegd. Leraren vond ze helemaal moeilijk te doorgronden. Het woord emancipatie vinden ze lachwekkend en ze roman tiseren de vrouw altijd. De jongens zeg gen: „We kunnen jullie best aan", maar.ik weet ook niet wat ze zeggen als ze alleen zijn". Zelf had ze nog nooit zichzelf beschouwd als behorend tot een „minderheidsgroep". De medische studente te Leiden, mejuf frouw A. Kok, meende dat in Leiden de mannelijke studenten een studerende vrouw gewoon vinden en als gelijke accepteren. In Delft echter voelt de man zich bedreigd, omdat daar de meisjes met uitgesproken aanleg, de top, stu deren, terwijl de mannelijke studenten ook zwakke broeders kennen. De meisjes die gaan studeren om „een man te zoeken" bederven het voor de meisjes. Ieder meisje wil graag trouwen, maar of het huishouden alleen haar zal bevredigen leek spreekster een open vraag. In het persoonlijke vlak zal de vrouw op vele terreinen de superioriteit van de man moeten en willen erkennen, maar op haar beurt wil ze dan ook voor haar gaven erkenning vinden. Mr. Beernink tot c.h.-jonger en: Conferentie te Wastobbe Hattem (Van onze parlementsredactie) „Uit het oogpunt van evenredi ge vertegenwoordiging bezien, is het Nederlandse kiesstelsel zui verder dan welk stelsel in het buitenland ook. Ik meen, dat wy hieraan niet moeten tornen." Met deze opmerking heeft de voor zitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, stelling genomen in de Samenwerking discussie over eventuele wjjzi- in het vervolg van zijn rede ging van het naar sommiger oor- voorzitter dat deel verstarde Nederlandse stel-!j|fle Het COSO (centraal orgaan sa. j menwerkende organisaties van de bonden voor bejaarden) heeft op 9 mei in Utrecht een demonstratief con gres belegd in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Het COSO. waarin vertegenwoordigd zijn de algemene bond van bejaarden, het christelijk verbond voor ouderen, de bond voor staatspensionering en de unie van de katholieke bonden van bejaar den en gepensioneerden, totaal 300.000 leden, heeft dit congres belegd in ver band met de ongerustheid die er onder de bejaarden heerst over de te nemen beslissing ten aanzien van de verhoging van de a.o.w.-uitkeringen. Nu de S.E.R. een advies heeft uitge bracht, dat volgens het COSO noch aan minister Veldkamp noch aan de Tweede Kamer enige houvast biedt, acht het de tijd gekomen in het openbaar te verklaren dat het geen genoegen zal ne men met een sociaal minimum a.o.w.- pensioen. dat lager is dan 3650 voor een echtpaar. Het COSO meent dat de tussen de federatie en I kosten van de verhoging, althans gedeel- - goed contact bestaat. Op'telijk, door de overheid gedragen dienen werden tussen c.h.- en a.r.-'te worden. ken, In het najaar wordt er een bijzon dere algemene vergadering aan gewijd. Het plan voorziet in de toelating van zg. individuele leden, die zo memo reerde de voorzitter niet in de gele- Senheid zijn om aan het groepswerk eel te nemen. Wil men met hen re gelmatig contact onderhouden, dan zal daarvoor veel administratief werk moe ten worden verzet. De heer Baarda sprak de hoop uit, dat de F.C.H.J.G. op korte termijn een vast secretariaat (op het Uniebureau te Den Haag red.) krijgt. Aan het bestuur van de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad heeft het federatiebestuur een voorstel gezon den met betrekking tot het objectief voorlichten door deze raad van de jon ge kiesgerechtiden. De N.P.J.C.R. zou daarvoor een brochure kunnen doen samenstellen. Die eerste keer is Thomas er niet hij. Hij hoort pas later van zijn collega's dat de Meester op bezoek is geweest. Thomas haalt de schouders op: ze kunnen hem nog veel meer ver tellen! Als hij Jezus zélf niet ziet en de bewijzen vóór zich heeftdat Hij het werkelijk is, zal hij niet geloven. Dat is na tuurlijk helemaal verkeerd van Thomas hij had béter kunnen weten, als hij in de jaren, waarin hij elke dag met Jezus optrok, maar beter had geluisterd en als hij maar eens serieus studie had gemaakt van de oude boeken, de Schriften, die verhaalden van Jezus. Hij heeft dat alles blijkbaar niet gedaan. Of misschien toch wel? Heeft deze Thomas, toen de grote desillusie kwam op Golgotha, al wat hij had gehoord en gelezen van zich weggeschoven en gedachtdat hij enkele jeren van zijn leven in een schijnwereld had geleefd? Hoe het zij: Thomas wil nu de bewijzen op tafel en die bewijzen zal alleen en uitsuitend Jezus zelf kunnen leveren. Zijn zin voor de realiteit verdraagt zich niet met vage verhalen van zijn mede-discipelen. Zijn gebrek aan geloof kan slechts worden opgeheven door een ontmoeting met de Heer. Als het zó is gesteld zal dat ook gebeuren: Jezus zal een poging onderne men om deze apostel, die Hem enkele jaren op al zijn tochten heeft vergezeld, ervan te overtuigen, dat Hij werkelijk leeft, dat Hij sterker is dan het graf. Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 20 vers 1 tot en met sel. Zoals bekend gaan er stem- jongeren in vriendschappelijke geest be- Voor het congres, waarop het stand- men od om naar Westduits voor- 'sprekingen gevoerd. De samenwerking punt van het COSO nadei uiteengezet men op om, naar westauits voor Jal moeten wor(jen voortgezet en waar zal worden, zijn minister Veldkamp en beeld, het stelsel van de even- mogelijk verstevigd. De C.H.U. zal zich'leden van de Staten-Generaal uitgeno- redige vertegenwoordiging combineren met het districten stelsel. Mr. Beernink nam zjjn af wijzend standpunt in op de bijeen komst van de Federatie van C.H. Jongerengroepen, die gedurende het weekend op het conferentie oord „IJsselstein" te Hattem is gehouden. De bijeenkomst werd door ongeveer 70 jongeren hijge- echter niet moeten mengen in de dis-1 digd. cussies binnen de A.R.P. Er doen zich daar nogal eens spanningen voor. die volgens de heer Baarda voortvloeien uit het feit, dat de A.R.P. bezig is om aansluiting bij deze tijd te zoeken. Sprekende over het vraagstuk van de christen-democratische samenwerking, deelde de heer Baarda mee, dat het federatiebestuur heeft besloten tot het Instellen van een studiecommissie, die de verhouding K.V.P.-C.H.U. onder de loep zal nemen. Voor Kerk en jeugd beweging zag hij een specifieke taak r.„f door een bromfietser, die een u»vi»c ivJÏSÏfJÏP A rftmL. overtreding maakte, verweten: „Mens je PnntTnVwhnnm van Riiheleluhhe* hoort achter wastobbe". Sïïinff.,3 «it lU Ze meende, dat er veel vrouwen zUn meewerken. De landdag zal voor zeven geëindigd zijn. woond en mag zeer geslaagd he- weggelegd in de voorlichting politie te Amster- f__ a.s. militair, met name ten aanzien - len. het vraagstuk der kernbewapening. J,„„;voldoening vind en „laat Kwari'w. mi, anrior» hel a nest. Volgende assemblee LWF in Duitsland? (Van onze kerkredactie) Het nationale comité van de Luther- se Wereldfederatie in Duitsland heeft deze grootste der confessionele wereld organisaties uitgenodigd om de volgen de assemblee in een Zuidduitse stad te houden. Dat zal waarschijnlijk in 1969 zijn. De vorige assemblee werd in Helsin ki gehouden, het is daarom de vraag of het hoofdbestuur van de LWF in zal gaan op deze uitnodiging. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu een ander continent dan Europa gekozen worden. Behalve in Helsinki is de LWF na de laatste wereldoorlog bijeen geweest in Lund, in Zweden (1947) en in Minneapo lis in de Verenigde Staten in I K.A.J .-voorzitter Maatschappij buit jonge arbeiders nog steeds uit Maar wie andere belangstelling heeft moet ook de kans krijgen, die uit te 'leven. Bij de mannen onderscheidde zij drie categorieën. De eerste die de werkende vrouw erkent zonder meer. De tweede, die het werken van de vrouw best vin den. zolang je maar niet op hun terrein komt (dit geldt vooral de mannen tussen 45 en 55 jaar). De derde caterorie wenst de vrouw „achter de wastobbe" en ner gens anders. Zij achtte de man van nature superieur. Op één na het laatste woord is voor de vrouw, het laatste voor de man! Ook de jonge huisvrouw (25). mevrouw M. Vos-Borgmann uit Eindhoven gunde de man het laatste woord. Dat ligt al in de opvoeding besloten. Het huilende meisje wordt gesust, de jonden krijgt te horen: „Vooruit, flink zijn". Een stevige discussie volgde, waarin duidelijk werd. dat het de vraag voor de naaste toekomst zal xtfn: Hoe kan de vrouw haar dubbelrol in de moderne maatschappij het beste vervullen. D.s hoe kan zfj zich zelve zfjn in taak j belangstelling en toch haar plichten I tegenover de eigen omgeving ten volle nakomen? Dat er in Nederland op het ogenblik een geest van bezinning en beschouwing I van de positie van de vrouw bestaat, bleek ook het openingswoord van de presidente mejuffrouw dr. A. de Waal. De manifestatie der Nederlandse vrou wen van 14 maart te Utrecht noemde zij het uitgangspunt voor een poging tot grotere samenwerking der vrouwenorga nisaties. waardoor efficiënt naar buiten kan worden opgetreden. De leiding berustte bij voorzitter J. Baarda uit Sneek. die in zijn jaarrede opmerkte, dat naar zijn gevoel in 1963 vele jongeren hun stem aan de Unie hebben gegeven. Hij putte daar uit vertrouwen voor de toekomst, doch verbond er de opwekking tot meer ac tiviteit aan. Met name de plaatselijke afdelingen zullen een grotere werk zaamheid aan den dag moeten leggen. Op landelijk niveau werden in het af gelopen jaar tal van activiteiten ont wikkeld. Het jaarverslag van de secre taris, de heer H. J. Groenbos, legde daarvan getuigenis af. Een belangrijk onderdeel vormde de opzet van het zg. structuurplan, dat zaterdagmorgen op de algemene vergadering werd bespro- Gen. MacArthur begraven Terwijl 19 saluutschoten werden afge vuurd en de ..Last post" werd geblazen is zaterdag het stoffelijk overschot van generaal MacArthur in het MacArthur- gedenkteken in Norfolk, in de Ameri kaanse staat Virginia, ter aarde be steld. De generaal, die vorige week op 84- jarige leeftijd in Washington is overle den. had ook op de Arlington-begraaf plaats in Washington begraven kunnen worden, doch hij had verzocht in de ge boorteplaats van zijn moeder te wor den begraven. President Johnson werd bij de plech tigheid vertegenwoordigd door de mi- minister van justitie Robert Kennedy. Ook was een aantal oorlogskameraden van de generaal aanwezig. Mr. Beernink De rede van de Unievoorzitter sloot ln vele opzichten bij die van de fede- ratievoorzitter aan. Er zijn tijden ge weest, waarin de federatie van c.h.-jon gerengroepen sterker was dan thans, zo zei hij. Het aantal groepen is mo menteel bepaald te klein en het aan tal leden bepaald te gering. De poli tieke jongerenorganisaties hebben nu eenmaal de tijdgeest tegen. Niettemin liggen er voor de federatie nog vele kansen. Zij zal er verstandig aan doen in het komende jaar speciaal bij de uitbouw van de organisatie stil te staan „U kunt zich verzekerd weten van de morele en ook van de financiële steun van de Unie." Eveneens aandacht schenkende aan bet vraagstuk van de samenwerking, zei de Unievoorzitter: ..Bij uw arbeid zult u bemerken, dat een gedeelte van de jeugd iets anders wil. Samengaan van A.R. en C.H. of zelfs een Nederlandse C.D.U. Mij voor ogen houdende, dat juist de jeugd zo'n afkeer heeft - ngrijkheid beklem toond Aan een verlenging van de leer plicht tot 16 jaar en de invoering van een vormingsplicht gedurende de eerste twee werkjaren van twee werkdagen per week, bestemd voor zowel levensvor ming als vakopleiding. Zolang deze ver langens niet worden gerealiseerd, blij ven wij van mening, dat in dit land op Dit zei de heer W. Zondag, voorzitter van de Katholieke Arbeidersjeugd (KAJ) tijdens dc nationale raadsvergadering van deze organisatie, die in Soesterberg in het centrum „Kontakt der kontinen ten" werd gehouden. De heer Zondag bracht dit naar voren naar aanleiding van het onlangs tot stand gekomen voor waardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens. ..Terwijl velen tot in de twin tig op staatskosten kunnen studeren, worden deze jongens gebruikt om het gouden welvaartskalf te mesten", zo stelde hij. Rabbijn over de Plaatsbekleder Rabbi Maurice N. Eisendraht,| werden vermoord. In het radio president van de Unie van Ame-' rikaanse Hebreeuwse Organisa ties, beoogde zondag, dat het onbillijk is, op één man de blaam te werpen, dat hij heeft gezwe gen toen miljoenen Joden gedu rende de tweede wereldoorlog i al- zeggen. dat samen gaan van A.R. en C.H. of vorming van een Nederlandse C.D.U. nog veel meer compromissen met zich zal brengen. Ik ben van mening, dat dit niet alleen veel ouderen, maar ook veel jongeren niet zou bevallen. Wie open staat naar alle kanten van ons volksleven, zoals onze Unie. zal ook openstaan voor samenwerking met anderen. Maar samenwerking is iets anders dan fusie. Wanneer de C.H.U. een fusie zou aangaan met een an dere partij, zou dat betekenen, dat <ie Unie zou verdwijnen. Het eigene van onze Unie, haar eigen plaats in ons volksleven, haar eigen Unie karakter. doen mij zeggen, dat wij onder de huidige omstandigheden on verstandig zouden handelen als wij de Unie zouden doen opgaan in een groter verband." Het programma van zaterdagmiddag werd afgewisseld met zang van mej. T. Tijssen en fluitspel van de heer K. Wolters. 's Avonds werd een goed ca baretprogramma afgewerkt en werden tilms en dia's over Noorwegen en In donesië vertoond. Over laatstgenoemd land vertelden 's zondags na de kerk dienst Arie de Boo en Marten Hulst. Mr. F Goud uit Den Haag sprak pistermid- dag'over de vraag: ..Wat willen wij van welvaartsstaat?" Volgens professor Strong van de Ame rikaanse John Hopkins-universiteit is het definitieve bewijs geleverd van de aan wezigheid van waterdamp aan de opper vlakte van en rond de planeet Venus. De geleerde verklaarde zaterdag, daar uit af te leiden dat Venus „zeker een atmosfeer heeft die gelijk is aan die van de aarde". Alle oude theorieën over de mogelijkheid van het bestaan van een vorm van leven op die planeet zul len moeten worden herzien, aldus pro fessor Strong. De Amerikaanse geleerde, die de lei ding heeft van het astro-fysisch labora torium van de universiteit, deelde mee dat voornoemd bewijs geleverd is tij dens een recente vlucht van een onbe mande ballon op een hoogte van onge veer 27 kilometer. Per 1 juni verschijnen er in België drie postzegels ten bate van de bouw van een hervormde kerk in het hart van Brussel. Op deze postzegels worden Marnix van St. Aldegonde, Idelette de Bure (vrouw van Calvijn) en Jacob Jordaens uitgebeeld. Het is de eerste keer dat de Belgische posterijen de pro testantse minderheid in staat stelt om via de verkoop van postzegels geld te ontvangen voor kerkbouw. De protes tantse gemeente van Brussel heeft be sloten om in een van de zalen van d« huidige kerk. die moet verdwijnen, een postkantoortje in te- richten. (Van een onzer verslaggevers) i zo'n kind geestelijk leeg wordt. Leren „Het doofgeboren kind leeft in een spreken is mens worden. Een dove. die geheel andere wereld dan die van het z'in gebrek weet te over horende kind: een wereld, die even|er weer DlJ dood als chaotisch is," aldus de heer J.L. van der Have, directeur van het l!nUVoITnra°ine-ïln' I De andere preker van deze bijeen- ren „Effatha in Voorburg in een in- komst was de heer L. Kiestra, die al» leiding, die hij tijdens een buitenge- pedagoog is verbonden aan het Centraal wone algemene ledenvergadering van Genootschap voor kinderherstellingsoor- het Provinciale Zuidhollandse Groene j den en .gezóndheidskolonies. Hij had het Kruis zaterdagmorgen in het Dakpa- oyer het uitzenden van kinderen in deze J. L. v. d. Have op Gr. Kruisvergadering: Ivinde rui t zending viljoen van het Groothandelsgebouw in Rotterdam verzorgde. De heer Van der Have zei verder dat het dove kind in een wereld leeft waar alles plotseling gebeurt. Alle orde ontbreekt, omdat het kind het geluid, dat als een signaal weinet, mist. Dingen, waarbij het geluid een belangrijke fac tor is, worden voor het dove kind zin- .Doofgeborenen zijn emotioneel arm en bezitten een totaal andere ruimte beleving en voorstellingsvermogen," was de heer Van der Have van mening. Hij vond voorts dat de term doofstom uit d z tijd en trouwens foutief was. Doof geboren kinderen zijn immers niet stom: zij huilen, lachen en maken geluidjes. Zij spreken alleen niet. Zij horen eigen en andermans geluiden niet en missen dus de stimulans om door te gaan. Spre ken moet hun dus worden geleerd en wel zo spoedig mogelijk. Vroeger bracht men dove kinderen op driejarige leeftijd naar een inrichting. „Dat is veel te laat," zei de heer Van der Have, ..dan is een kind al verstomd. Een doof kind moet, als het vier, vijf maanden oud is. reeds bij ons worden gebracht." Belangrijker dan een doofgeboren kind te leren spreken is het levend maken van de dode wereld waarin het kind leeft. Er moet worden voorkomen dat. Oratie prof. dr. D. de Wied: tijd. dat immers totaal van karakter v schilt met de kinderuitzending van vroe ger. In het verleden was het streven ondervoede kinderen op te kalefateren. In onze huidige welvaartsstaat worden de geestelijk labiele, de zogenaamd ner veuze, kinderen uitgezonden. De verpleegmethoden zijn ook totaal veranderd. Geen grote groepen kinderen, geen grote eetzalen en het zorgvuldig zoeken naar een speelgelegenheid voor de kinderen. Bij het uitzenden van ner veuze kinderen staat voorop: het kind zelf laten ontdekken waartoe het in staat is, het njet zijn eigen vitaliteit laten kennis maken. Het nut van de kinderuitzending bleef de heer Kiestra onderschrijven. Een ver anderende maatschappij brengt andere gevaren voor het kind mee, zodat uit zending van kinderen altijd noodzakelijk blijft. De voorzitter van de kruisvereniging, dr. J. W. Noteboom. had de aanwezigen welkom geheten. Hij zei o.m. dat het Groene Kruis de sociaal pedagogische dienst zal afstoten en dat deze dienst zal worden opgenomen in de Stichting (feestelijke Volksgezondheid. Er werden drie nieuwe bestuursleden, gekozen: mevrouw T M. Slager-Venerr.a uit Schoonhoven en de heren A.H. Mijs uit Middelharnis-Sommelsdijk en K. van Kleef uit Meerkerk. Hun verkiezing was noodzakelijk geworden door het aftreden van mevrouw mr. Ch. de Ruyter-d« Zeeuw en de heren D.C. Verhagen en M. van de Bosch als leden van het bestuur. Mr. M. Fruitema, de penningmeester, trad ook af. In deze vacature zal pas in de najaarsvergadering van de kruis vereniging worden voorzien. Voorlopig zal de heer F.A. Poolman het penning meesterschap 3 Vanmorgen is na een Langdu rige ziekte in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden in de ouderdom van 72 jaar de heer A. Mastenbroek, oud-voor zitter van de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage en in vroeger ja ren op verschillend gebied een vooraanstaand figuur. De overledene werd in 1892 te Rotter dam geboren. Hij trad in 1911 in dienst bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid, afdeling arbeid. Hier is hij werkzaam geweest tot 1946, wf- bij hij alle rangen heeft doorlopen laatstelijk referendaris was van de af deling arbeid van het departement economische zaken. In 1946 werd hij benoemd tot voorzit ter van de Raad van Arbeid te Rotter dam. In 1949 trad hij op in gelijke tie te 's-Gravenhage en 1 mei 1957 verliet hij de ambtelijke dienst met pensioen. De heer Mastenbroek was onder meer vice-voorzitter van het college van rijks- bemiddelaars en is voorzitter geweest van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg Daarnaast heeft hij zich op allerlei terrein bewogen. Hij was one voorzitter van dc voormalige algemene Nederlandse christelijke ambtenaars- bond. die later opging in de Nederlandse Christelijke bond van overheidsperso- •eel. Ook heeft hij in de anti-revolutionaire partij in Den Haag functies bekleed in het gereformeerd kerkelijk leven. Hij diende de gereformeerde kerk van 's- Gravenhage-Oost, zowel als ouderling als lid van de commissie van beheer. In verschillende rijkscommissies heeft de heer Mastenbroek ook zitting gehad. Hij in brede kring een zeer geziene fi- gUBij het verlaten van de ambtelijke dienst werd hU benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Beroepingswerk NED. HERV. KERK J. A. programma „De boodschap van Israël" van de American Broad casting Company zei Eisendraht, dat hij geloofde, dat de toneel schrijver Rolf Hochhuth, auteur van ,,De Plaatsbekleder" de be doeling had, „iedereen, die zijn schokkend stuk zag te beschuL- digen" en niet een man alleen. Het omstreden stuk. dat thans ook in is land op de planken is gebracht, is vooral door rooms-kath. geestelijken bekritiseerd omdat het wijlen paus Pius XII veroordeelt. Eisendraht zeide, dat, indien de paus enig verwijt moet tref fen, hij dit moet delen met de voor malige Amerikaanse president. Franklin D. Roosevelt, de gewezen Britse pre mier. Winston Churchill en de voor malige Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden. De rabbijn maakte in dit verband ge wag van een in 1943 te Washington ge houden bijeenkomst, waarop de toen malige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cordell Huil. een Duits aanbod tot vrijlating van 70.000 Bul gaarse Joden mits de geallieerden deze zouden willen opnemen, ter sprake xou hebben gebracht Met een citaat van Robert E. Shev- wood voegde Eisendraht hieraan toe: „De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden. antwoordde: „Het hele vraagstuk van de Joden in Europa is zeer moeilijk en wij moeten erg voorzichtig zijn ten aanzien van een toe zegging om de Joden uit Bulgarije op te nemen. Als wü dat doen, zullen de Jo- den in de wereld verlangen, dat wij overeenkomstige toezeggingen doen ten aanzien van de Joden in Polen Bh'* land. Hitier zou ons dan wel ons aanbod kunnen houden e eenvouddig niet genoeg schepen ln de al die j Prof. dr. D. de Wied, die is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de farmacologie, mede ten be hoeve van de studie in de tand heelkunde, heeft zaterdag zijn inaugurele rede gehouden, geti teld „de chemie en het genees middel". De chemie heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen ten ge volge waarvan de mogelijkheden voor het maken van nieuwe geneesmidde len, volgens prol'. De Wied, zeer groot zijn geworden. Hij meent dat dc heil zame invloed van de chemie op de geneeskunde in het algemeen en op het geneesmiddel in het bijzonder zich ongetwijfeld in steeds grotere mate zal manifesteren. Naast de toepassing van niet in het lichaam voorkomende stoffen als genees middelen, zijn therapeutica ontwikkeld op basis van stoffen die in het lichaam wel voorkomen. Hiervan genieten de bio logisch actieve peptiden vooral de laat ste jaren een steeds groeiende belang stelling. We bevinden ons thans in een situatie, aldus prof. De Wied, waarin de farma cologie de vruchten kan plukken van dit door de chemie nieuw ontsloten ge bied, mits fundamenteel onderzoek naar de werking van deze stoffen op het hoogste niveau en in de breedste zin wordt uitgevoerd. Hier ligt, naar zijn oordeel, voor de farmacoloog een be langrijk arbeidsterrein dat resultaten zou kunnen opleveren die tot therapeutische toepassingen v J kunnen leiden. de eerste orde zouden Hoe KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden. Knobbels of zwel lingen aan de gro te teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gelukkig bestaat er nu een product, dat snel verlich ting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Bal sem heeft een drievoudige werking: 1/ verjaagt de pijn; 2/ heft de aan doening op; 3/ vermindert de hin derlijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is verrassend. Bij apothekers en drogisten. Hulp van lezer: Naar aanleiding van hetgeen we over de informaties om trent het kenteken van auto's reeds schreven, meldt een lezer ons uitvoe rig. dat de mondelinge inlichtingen op de Raamweg 47, in Den Haag te krij- gen zijn bij de onderafdeling opspo ringsbijstand justitie 1 Duits- Beroepen te Oudenbosch (toez. Frickc te Bergum (JTrl.). Aangenomen naar Vriezenveen (toez H. Binnenkamp te Goudriaan en Otto- land GEREF. KERKEN Beroepen te RotterdamZ. (Katen- j wereld drechtl <vac. H. Dijkstra): tevens pred. Eisendraht zeide ook. dat volgens voor het IKAZIA-ziekenhuis: H. v. Rhijn authentieke Amerikaanse documenten de te Leeuwarden; eveneens te Rotterdam— Engelsen hebben geweigerd hun mede- Z. (Katendrecht) (vac. A. L. Bos): P., werking te verlenen, toen de nazi's aan- Sijtsma te Nederhorst den Berg. 'boden 5000 Joodse kinderen uit concen- Aangenomen naar Bleiswijk: F. Spoel- tratiekampen vrij te laten In ruil voor stra te Schennerhorn. 1 5000 geïnterneerde Duitse burgers. DOOP8GEZ. BROEDERSCHAP Engelsen weigerden de Duitse Beroepen te Wieringen—Twisk—Me- burgers uit te wisselen onder het motief, d.mblik" mevr. T. BI V |J Zwaag te Pingjum. het ministerie tot 12 13 uur 30 tot 17 uur 30 tegen betaling van 1, terwijl de schriftelij ke inlichtingen verschaft worden aan hetzelfde adres na storting van zoals we reeds schreven 1 op gi rorekening 35.27.40 ten name van mi nisterie van Justitie. Natuurlijk moet men op het strookje wat het nummer van het kenteken is vermelden. De lezer of lezeres, die ons het ge dicht Naar Huis toezond, onze harte lijke dank. We hebben het aan de stel ler van de vraag toegezonden. Een lezeres meldt ons, dat het ge dicht „Als was Christus duizend maal in Bethlehem geboren" haar weliswaar in het Nederlands onbekend is. maar er is een Duits gedicht, dat begint met „War Christus tausendmaal zu Bethlehem geboren, und nicht in dir. du gehst noch (doch?) ewiglich ver loren". Voorzover zij zich kan herin neren. is het door Paul Gerhardt ge schreven. Misschien kunnen lezers ons aan de hand van deze gegevens na der inlichten. Vraag: Iets over petroleum of is het petroléum? Ik hoorde laatst namelijk een tegen strijdigheid. Men beweerde dat een ijzeren voorwerp in petroleum wordl ontroest, doch dat daarentegen bestrij king met petroleum de roest zou be vorderen. Wat doet het nu wel? Het is in zijn alledaagsheid een typisch pro- dukt, want waarom is het nu niet ont- woord petroleum wordt gelegd op de gens o. Het is een samenstelling van het Griekse woord petros of steen en het Latijnse oleum. Het is dus olie die uit de steenrotsen komt. Inderdaad weekt petroleum het roest van ijzer los, maar wrijft u ijzer met petroleum af, dan roest het daarna gemakkelijker omdat de petroleum het ijzer ontvet heeft en het vet het ijzer juist zeer goed tegen schermt. Petroleum ontvlamt niet zo gemak kelijk als benzine omdat het ontvlam-, mingspunt hoger ligt. Het is namelijk r.iet dc vloeistof, die brandt maar de damp er van. Bij normale omgevings temperatuur geeft petroleum niet vol doende dampen af. De vlam moet dus eerst enige petroleum doen ontdam pen alvorens de verbranding begint. Is de warmteproduktie van de vonk of het vlammetje onvoldoende, dan i opera comique, genaamd ..Ma in Jules Emile Frédéric Masse net, die leefde van 1342 tot 1912. Het is dus mogelijk dat het beeldje de hoofdpersoon uit deze opera voorstelt. Vraag; Een landbouwer tekende in december een voorlopig koopcontract met de gemeente, waarbij hij een koop som bedong en een ton voor vergoeding van inkomensschade, een en ander on- be- der voorbehoud van ;oedkeuring door de gemeenteraad. De goedkeuring en de betaling zijn geschied in het volgende jaar. Voor de inkomstenbelasting is de ze schadevergoeding aangegeven in het jaar van betaling. De inspecteur ech ter heeft dit bedrag belast in het jaar, waarin de voorlopige overeenkomst erd getekend. Dit komt verdampt genoeg petroleum daan? verschil van 2Vi procent in belasting. Er tijdig een bezwaarschrift ingediend, u er bij afwijzing met succes een beroep op bet Hof kunnen worden ge- vlambaar. Gooi echter geen hoeveel- heeft deze 'uur of er in. Dc klemtoon van hoeveelheid petroleum en dit gas oorzaakt een grote steekvlam. Benzine vormt zelfs bij een tempera tuur van 25 graden Celsius onder nul nog brandbare dampen, die dan ook prompt bij aanraking met een kleine vonk ontvlammen. Vraag: Wij hebben een bronzen beeldje het borstbeeld van een vrou wenfiguurtje met daarop de naam ..Ma- non" en aan de achterzijde „E. Villa- nis". Op het voetstukje staat 1EV Kunt u me zeggen wie E Villanis i< en wie deze naam „Manon" voorstelt? de Franse encyclopedie. Natuurlijk niets te maken met Villani (kroniekschrijvers eeuw) Er bestaat overi- gebruiken. Wordt dit om praktische denen door de fiscus door de vingers gezien ten aanzien van de dagelijkse gang van zaken, dan brengt dit niet mee dat u zich daarop met succes zou kunnen beroepen voor het Hof. Voorts is ook wanneer het kasstelsel wel zou zijn toegestaan, dat niet con sequent en voor 100 pet. op alle ont vangsten en uitgaven van toepassing Met name geldt het niet voor over drachtswinst e.d.. zoals u in de juris prudentie herhaalde malen terugvindt Alleen ontvangsten en uitgaven, Vraag: Vaders timmerbedrijf werd na diens overlijden overgedaan aan een nog inwonende dochter en zoon. De dochter verzorgt de huishouding, neemt Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. bestelling op en verkoopt kleine arti kelen. De zoon doet het timmerwerk, beiden hebben hetzelfde kapitaal in het bedrijf en zijn ieder persoonlijk als firmant aansprakelijk voor de schulden. De winst wordt gelijkelijk verdeeld en bij testament van vader is bepaald dat bij overlijden de bezittingen zullen over gaan op de langstlevende. Voor de inkomstenbelasting gaf ieder der firmanten 50 pet. van de winst op. De inspecteur accepteerde dit niet doch bepaalde dat de winst voor de doch ter 30 pet. bedraagt en voor de zoon 70 pet. Als motivering wordt opgege ven: Het geringer aandeel van de doch ter in het werk van het bedrijf. Indies bij notariële firma-akte de winst en het verlies wordt bepaald op ieder 50 pet., kan dan de aangifte voor 50 pet. van de winst worden gedaan of blijft steeds het criterium van het werkaandeel in het bedrijf beslissend. Antwoord: Wanneer vast staat dat broeder en zuster ieder voor 50 pet recht op de winst hebben, onverschil lig of dit op grond van het testament of van de firma-akte is dan kan de fiscus niet bepalen dat de winstbepa ling fiscaal anders is De wet zegt dat de winst wordt ge noten (en dus moet worden aangege ven) door degene voor wiens rekening het bedrijf wordt uitgeoefend. En dus niet door degene die het werk verricht of iets dergelijks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2