Nieuwe Leidse Courant Compromis artsenstaking hangt thans in de lucht ilanci 3 mare :l iAl m Koningin niet betrekken in politieke acties „Vrijblijvend gesprek met Belgische regering Resultaat geheim overleg wellicht reeds vanavond Mortierschot doodt negen militairen penseel! IEMCO N.V. 254 „Volendammertjes in Mexico: bloemen voor ontroerde Koningin Commentaren „Te veel oermensen met schietdriften" Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvaitigh i« ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vnjdaig 10 april 1964, 4Sste jaargang Iets lagere temperaturen Licht tot half bewolkt en droog weer. Aan de kust mogeHjk enkele mistvlagen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuidwest. Iets lagere tem peraturen overdag. (zie voorts pagina 9) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 .J Spoorwegstaking in Amerika gaat (nog) niet door President Johnson heeft gisteravond voor de radio en televisie meegedeeld, dat de dreiging van een nationale spoor wegstaking voorlopig voor vijftien- da gen is afgewend. De vakbondsleiders hadden erin toegestemd hun voorgeno men aobie zolang uit. te stellen, daarmee het verzoek van de president, die twin tig dagen uitstel had gevraagd, gedeel telijk inwilligend. TAE Belgische artsen staken nog, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, U dat zij weef heel spoedig aan het werk zullen gaan. De Belgische re gering heeft de eerste stap gedaan om tot beëindiging van de staking te komen, zonder echter wezenlijke concessies te doen. De artsen hebben van hun kant ingestemd met voorbereidende besprekingen, zonder enige voor waarde te stellen. Gisteravond hebben ministers en stakingsleiders enkele uren met el kaar gesproken. Het overleg bleef nog Katwijkse majoor omgekomen Op het schiefcterrein van de NAVO te Bergen-Hohne in Nedcrsaksen is gisteren, tijdens een schietoefening, Wij ontvingen de mooiste kostuums uit binnen- enbuitenland. De dessins zijn: pinheads en ruiten in midden en lichte kleuren grijs. Ook met vest. 119,— t/m 198,— LUXAFLEX IDEALE ZONWERING GRATIS PLAATSEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDES1T - ERRES SIEMENS BICO - RONDO klassewagens bel voor proefrit een ernstig ongeluk gebeurd waarbij vijf toeschouwers, onder wie een Ne derlandse en een Indonesische offi cier, op slag zijn gedood. Vier an deren werden ernstig gewond doch zijn inmiddels overleden. Het Ne derlandse slachtoffer is de majoor van de Generale staf, L. van der Spek, uit Katwijk aan zee, die ge detacheerd was bij een Duitse krijgs- machtschool in de omgeving van Hamburg. Hij woonde de demon stratie bij. Volgens een Westduitse legerwoord- voerder kwamen verscheidene mortier granaten buiten het doelgebied terecht. Een ervan raakte enige honderden me ters uit zijn baan en trof de vrachtauto, van waaruit de toeschouwers offi cieren en soldaten de oefeningen ga desloegen. De mortiergranaat werd door een Duits peloton afgevuurd. Er is onmiddellijk een onderzoek begonnen door twee ju ridische overheidsfunctionarissen, die aan de oefening deelnamen. Later "werden zij bijgestaan door de recherche en militai re deskundigen. Bondskanselier Erhard en de minister van defensie von Hassel hebben onmicT dellijk telegrammen van rouwbeklag verzonden aan de nabestaanden van de slachtoffers. Minister von Hassel zal zich vandaag naar de plaats van het ongeluk begeven voor een persoonlijke inspeotie. Dit is het ernstigste ongeluk, dat in het Duitse leger is gebeurd sinds nu bijna zevenjaar geleden, vijftien solda ten verdronken bij het oversteken van De heer.W. P. L. G. de Boer, am bassadeur te Nairobi, is tevens benoemd tot ambassadeur in Oeganda en Tangan- jika. zonder resultaat. Maar vanmiddag om vijf uur zou het gesprek worden voortgezet. Beide partijen hebben dan gelegenheid gehad, het besprokene van gisteravond in eigen kring te be spreken. Na afloop van de besprekingen werd een verklaring uitgegeven. Daarin werd gezegd, dat de regering de dokters tot een gesprek had uitgenodigd, nadat de zen beloofd hadden, een toereikend sys teem voor spoedbehandelingen te ga randeren om de bevolking te vrijwaren van de ergste gevolgen van de staking. Van beide zijden weigerde men meer te zeggen. De besprekingen worden dan ook in het grootst mogelijke geheim gevoerd om een breuk tussen beide par tijen te voorkomen. De invrijheidstel ling van de twee artsen, die zondag wa ren gearresteerd in verband met de dood van een baby droeg ertoe bij dat de spanning die het gevolg van de staking was, gisteren al belangrijk afnam. STUDIE In Brussel wordt druk overleg ge pleegd over een ontwerp-akkoord dat bereikt is tussen de artsen in Seraing en de christelijke en socialistische vak bonden. Deze overeenkomst houdt in, dat de artsen hun praktijk hervatten en een aantal artikelen uit de nieuwe ziek te- en invaliditeitswet worden opge schort. Het akkoord is ter goedkeuring voorgelegd aan de minister van sociale zakt-i. Lebunton. Deze heeft het echter nog in studie. Het ontwerp wordt in Brussel als een mogelijke model-oplos sing genoemd voor een overeenkomst tussen de regering en het gehele medi sche korps om een einde aan de staking te maken, in afwachting van de defini tieve oplossing van de geschillen ovei de nieuwe wet. Of dit het geval zal zijn, zal wellicht na de bespreking van avond duidelijk worden. Uit betrouwbare bron wordt ve men, dat de regering van plan is essentiële punten van dé nieuwe we de medische voorzieningen te handha ven, maar zal trachten een oplossing te vinden, waarbij de artsen niet al te zeer als de verliezende partij worden ge stempeld. En het zdeit er naar uit dat de art sen deze mogelijkheid metb eide han den zullen aangrijpen, omdat hun staking al begint te verlopen en het uitzicht op een overwinning op Je tegenpartij steeds geringer wordit. Niettemin blijven de stakingslei ders zeggen, dat het contact met de regering de artsen tot niets verplicht en dat de staking zal blijven voort duren in afwachting van de bespre kingen. De narcissen bekennen nu toch kleur... De zijn vierhand uitgebloeid in de bol lenstreek. maar nu beginnen de eerste narcissen reeds te kleuren. Grote velden staan al lang in knop; het wachten was echter steeds maar weer op wat milder zonnetje. Op de Keukenhof staan de bolgewassen veel meer be schut dan op het vrije veld. Daardoor bloeien hier nu reeds vele kleine bolgewassen en de vroege narcissen. Veel belang stelling trekken ook de prachtige bloeiende tulpen in de grote ver warmde kas, de amarylliskas en de Ericatuin. Een hartveroverend tafereeltje. Een jongen in Mexicaans en een meisje in Volervdams kostuum bieden de Koningin en prinses Beatrix bloemen aan tijdens het bezoek aan een kindertehuis in Mexico City. Links Ave- cita Lopez Mateos, dochter van de president. Rechts op de achtergrond nog net zichtbaar mevrouw Lopez Mateos. voor gezorgd dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix in één dag de harten van de Mexicanen hebben veroverd. Het ongedwongen en vriendelijke optreden vorstelijke personen bij de veelheid van programmapunten die moeten worden afgewerkt, heeft al bij het Brief van premier Marijnen aan de Kamers: De minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een brief gezonden. Hieruit meent men in Haagse kringen te mogen afleiden, dat de regering op het standpunt staat dat de leden van heit Koninklijk Huis de huwelijkssluiting van prinses Irene niet kunnen bijwonen. Zulks wegens het gevaar of liever de aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid dat de carlisten deze in hun poli tieke gedragingen zullen inpassen. In de brief wordt allereerst het „Schiphol-communiqué" van dinsdag j.l. geciteerd en herinnerd aan de overwe gingen die de regering leidden bij haar besluit, geen wetsontwerp tot goedkeu ring van het huwelijk in te dienen, met name de politieke activiteit van de prins de Bourbon, welke onverenigbaar met de Nederlandse staatkundige verhou dingen wordt genoemd De brief vervolgt: „De regering staat Niet langer verantwoordelij k voor Irene op het standpunt, dat prinses Irene, zo lang zij niet gehuwd is. zich dient te onthouden van politieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker, dat de Prinses en haar aanstaande echtge noot deze opvatting niet konden aan vaarden. Met name bleek de Prinses reeds vóór haar huwelijk te willen deelnemen aan de activiteiten op poli tiek terrein van haar aanstaande echt genoot. Bovendien werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwe lijk daardoor groter. De regering heeft deze ontwikkeling met bezorgdheid ge volgd. Zij heeft gemeend onverminderd vast te moeten houden aan haar beleids lijn. „Uit het communiqué van de Prinses van 7 april j.l. blijkt nu. dat zij inziet, dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aanstaande man niet in overeenstemming is met onze staatkun dige verhoudingen. Zij wenst de per soonlijke verantwoordelijkheid voor haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der Koninklijke familie, met name om voor de Koningin gener lei staatkundige moeilijkheden te schep pen. „De regering betreurt de houding, door de Prinses ingenomen. Zy heeft deze als een feitelijk gegeven moeten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequenties". Terugtrekken „Ik heb op 11 februari j.l. in de Twee de Kamer ccn uiteenzetting gegeven over de zienswijze van de regering ten opzichte van de afgeleide ministeriële verantwoordelijkheid voor het hande len van leden 'van het koninklijk huis. (Voor vervolg zie pag. 13) „Een geluk bij een ongeluk" noem de een employé van de rijkslucht vaartdienst het, dat de DC-8 van de KLM gistermiddag op een uiterst gunstig moment door de linkerpoot van het landingsgestel zakte. „Als dat enkele minuten later tijdens de aanloop in de start of bij een landing was gebeurd zouden de gevolgen uiteraard onoverzienbaar zijn ge weest". Nu het landingstoestel de geest gaf, terwijl het toestel, de PH-DCE „Tho- Alva Edison", nog stil stond (de gezagvoerder stond op het punt de straalmotoren aan te slaan), liep nie mand enig letsel op en bovendien bleef het vliegtuig zelf geheel gespaard, ter wijl de schade aan het landingsgestel vermoedelijk zeer gering zal zijn. Nog net op tijd heeft men zand zakken onder de straalturbines kunnen schuiven, zodat het vliegtuig niet ver der door kon zakken en schade aan de motoren werd voorkomen. De 49 passagiers bemerkten er nau welijks iets van en waren niet geschrok ken. Allen reisden zij 2Vz uur later met een andere DC-8 van de KLM. de PH-DCD „Nicolaus Otto", naar New York. Joy-vlieger Van E. is nu onderweg (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse marineman Tli. van E. die enige weken geleden met een toestel van de marineluclitvaartdienst kans zag in zyn eentje naar Libië te vliegen, om te bewyzen, dat hy toch wel voor de vliegdienst geschikt was is vanochtend met een KLM-vüegtuig op transport naar Nederland gesteld. begin diepe indruk gemaakt op het Mexicaanse volk en niet in het minst op president en mevrouw Lopez Ma teos. De dag van gisteren begon met eer bezoek aan het onafhankelijkheids monument op de Reforma. een boule vard, gemaakt naar model van de Champs Elycées in Parijs. Koningin Juliana en prins Bernhard bestegen samen met president Lopez Mateos de twintig treden naar het punt was bloemen de Nederlandse driekleur te gen het dertig meter hoge monument was bevestigd. Verrassing Daar legde het Koninklijk paar een krans bij de voet van het gedenkteken, dat herinnert aan de Mexicaanse revo lutie van september 1910, toen Mexico zioh losmaakte van Frankrijk. Terwijl het gezelschap de trap afdaalde, bleek hoe de Koningin genoot van alles zich om haar heen afspeelde. Af er greep zij de Prins bij zyn mouw, trok hem naar zich toe om hem iets te zeg gen en te vragen. Vervolgens reed men naar een van de vele instituten, werkzaam op sociaal ge bied. Bij het nationaal instituut voor de kinderbescherming stonden velen die een glimp wilden opvangen van koningin Juliana en prinses Beatrix. (De Prins maakte het bezoek niet mee)- Bij hun binnenkomst wachtten de gasten allercharmantste verrassing, want toen de Koningin naar voren trad, stonden daar twee Mexicaanse kinderen, twee drie jaar oud, het jongetje in Mexi- nse kleding en het meisje in een prachtig Volendams pakje en zij boden de ontroerde koningin een boeketje aan. Achter dit „paartje" stonden nog zes kleine meisjes in Volendamse kostuum pjes. Tijdens de rondgang liet de Vorstin zich uitvoerig inlichten door mevrouw Mateos, wier dochter onze Kroonprinses op de hoogte stelde. Kinderzang met ,Lang zal zij leven" luisterde de bezich tiging op. (Voor vervolg zie pag. 91 Gisteren is in het Dijkzigtziekenhuis Rotterdam overleden de 25-jarige fa brieksarbeider W. T. Buijt uit Rotterdam, nan was 's morgens bij het oversteken de Stadionwcg tegen een tram opge- TEDEREEN gevoelt: de Prins breekt alle betrekkingen met Holland af. Deze zin stond te lezen in het blad van de anti-revolutionairen „Nederlandse Gedachten". Het citaat is uit1830. De schrijver is Groen van Prinsterer. die zich tot tolk maakte van de verontwaardiging van het eenvoudige, Oranjegezinde, gereformeerde volk over de kroon prins. de latere koning Willem n. Men kent de geschiedenis: prins Wil lem, door zijn vader naar België ge zonden om daar de bestuurlijke scheiding tussen de beide Nederlan den door te voeren, had zich door in triganten laten overhalen om zich aan het hoofd van de Belgische af scheidingsbeweging te stellen. Niet uit verdorvenheid van hart of uit plichtsverzaking, aldus Groen, maar omdat hij blijkbaar niet onderkende welke beginselen er in het spel We hebben aan deze zinsneden tel kens weer moeten denken, nu op nieuw een telg uit het Oranjehuis handelt in strijd niet de belangen van vorst en volk. Niet uit verdor venheid van hart en waarschijnlijk evenmin bewust haar plicht verza kend, maar blijkbaar omdat zij in haar liefde voor Carlos blind is voor de beginselen, die in het (Carlis- lische) spel zijn. Beginselen, die re geringsgezinde en oppositionele Ne derlanders gelukkig evenzeer met afschuw vervullen. Wanneer de gebeurtenissen der laatste maanden al schadelijk geweest zijn voor het aanzien van ons Vor stenhuis, dan is er nu wel alle reden opnieuw te getuigen van aanhanke lijkheid aan Haar, die ons overeen komstig de beste tradities van het Oranjehuis en in volstrekte trouw aan onze staatsrechtelijke verwor venheden wil voorgaan. Terwijl zij in Mexico een zwaar programma af werkt, zullen de gedachten van ko ningin Juliana voortdurend cirkelen rond het feit, dat haar hoge positie haar niet toelaat het huwelijk van haar dochter in den vreemde bij te wonen. De brief van de minister president aan de Staten-Generaal laat daarover nauwelijks enige twij fel bestaan. Onze Vorstin moet er zich van overtuigd weten, dat niet alleen de Nederlandse moeders, maar het gehele Nederlandse volk in diep respect met haar meeleeft. In deze geest zal naar wij hopen dinsdag ook de beraadslaging in de Tweede. Kamer naar aanleiding van de brief van de minister-president worden gevoerd. Dat het kabinet daarbij een woord van waardering verdient, staat voor ons vast. De re gering had zich aanvankelijk op het standpunt gesteld, dat het huwelijk in Nederland kon worden voltrok ken. Daarbij heeft zij er blijk van gegeven de Prinses en haar a.s. echt genoot met de grootst mogelijke wel willendheid en het grootst mogelijke vertrouwen tegemoet te treden. Nu zij hierin is beschaamd, blijft er slechts één woord over: oorlof PriH- cesse van Orangiën. Oorlof vaarwel. Voor ontstem ming moge er alle reden bestaan, ongeremde verontwaardiging is ze ker niet op haar plaats. Vergelijking van de handelwijze van een verlief de prinses met „het verraad" van kroonprins Willem kan ons er voor behoeden de nuchterheid te verlie- TJET ZIET eraaar uit, dat de sta king van de Belgische artsen de langste tijd heeft geduurd. Er zal naar mag worden verwacht wel het een of andere compromis uit de bus komen, waarbij de artsen hun gezicht weten te redden. Op zichzelf is daar weinig bezwaar tegen, als wordt be reikt, dat het Belgische volk weer spoedig de medische verzorging en behandeling krijgt, waarop het recht heeft. Of, gezien de principiële tegen stellingen tussen regering en volks vertegenwoordiging aan de ene en de artsen aan de andere kant, er een werkelijke oplossing, welke beide partijen zal bevredigen, gevonden kan worden, moet worden afgewacht. De standpunten liggen nogal duide lijk vast. De grote vraag is, of het Belgische parlement, als de regering met eventuele wetswijzigingen komt, deze zal accepteren. Het zal bijzonder moeilijk zijn de vertrouwensrelatie tussen artsen en bevolking, die door deze staking zul ke ernstige schade heeft opgelopen, op korte termijn te herstellen. Het is voor een patiënt nu eenmaal niet te verwerken, dat zijn dokter staakt om redenen van prestige en vanwege zijn honorarium. Er is door deze sta king een geestesgesteldheid openbaar geworden, die wel niemand onder het artsencorps zal hebben vermoed. „Bij ons zijn er nog te veel oermensen met pri maire schietdriften onder jagers." De heer G. Ver- linden van de directie Faunabeheer van het mi nisterie van landbouw visserij en voedselvoor ziening, zei dit op een bijeenkomst in Kalden- kirchen. waar Diritse er Nederlandse jagers uit de grensstreek diverse jaeht- kwesties bespraken. De heer Verlinden meende, dat de Duitse jachtwet in verschillend opzicht ten voorbeeld gesteld kan worden aan de Neder landse- Hij noemde met n dat in Nederland iedere staatsburger een jachtakte kan krijgen. In Duitsland moet een kandidaat eerst voor een examencommissie verschijnen. De comir van deskundigen toetst niet alleen de praktische ken nis, maar ook de mentali teit van de kandidaat. De heer Verlinden vond voorts, dat in ons land de jacht nog veel sterker door de natuurbeschermingsge dachte moest worden be ïnvloed, Van Duitse zijde was op de bijeenkomst aan gedrongen op scherper toe zicht op wildstropery in Nederland. Ook drongen zij aan op zwaardere straffen voor stropers. De Duitsers stelden, dat het Naturschütszgebiet en de grote bosterreincn, grenzend aan Noord-Lim burg, nog een behoorlijke wildstand voorkomt: reeën, hazen, fazanten, wilde zwijnen, 's Nachts komt het wild vaak de grens over om op Nederlandse akkers en wellanden te laveien. Daar wordt het wild door stropers gestrikt of geschoten, waarbij de koplampen van auto's als schijnwerper worden ge bruikt. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS DOftT BODEGRAVEN UUU I Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1