Majoor der mariniers krijgt zware boete wmti 'Korte, krachtige streep onder Irene-affaire' Recordomzet bloemen en planten: f 146,3 min U proeft de moutwijn jethergolveiT Ko van Dijk heldentenor in VARA-televisiespel Vroeg afscheid Export van aardappelen al 100 miljoen kg achter 9 DONDERDAG 9 APRIL 1964 Op dievenpad uit 1 pure verveling Uit pure verveling hebben vier jonge mannen, twee 19-jarige stoffeerders, een 20-jarige banketbakker en een 19-jarige elektricien, broer van de banketbakker, allen afkomstig uit Tilburg, vier jaren lang 's avonds inbraken gepleegd en vernielingen aangericht. Het viertal, dat dezer dagen werd ingesloten, heeft reeds 24 inbraken bekend. Niet altijd gingen zij gezamenlijk op pad; de banketbak ker fungeerde als leider. Behalve in be drijven en particuliere woningen, dron gen zij onder meer binnen in het paleis raadhuis, het wethoudershuis en een mu seum. Aan geld werd voor enige dui zenden guldens buitgemaakt Bovendien werden allerlei goederen gestolen. In vele gevallen werd uit pure baldadig heid een ware ravage aangericht in de bezochte percelen. Agent verongelukt In de loop van de nacht is in Rotter dam overleden de 42-jarige hoofdagent van de motordienst, de heer B. van Rijs wijk. Hij had gisteravond, toen hy met zijn motor door het tunneltraverse on der het Maastunnelplein toereed, een klapband gekregen, waardoor hij de macht over het stuur van zijn motorfiets verloor en tegen de linkertunnelwand werd geslagen. TAE Krijgsraad voor de zeemacht in Den Haag heeft gisteren de 50-jarige majoor der mariniers, L. L. V„ die een landingsvaartuig naar de ondergang stuurde, veroordeeld tot een boete van duizend gulden. De krijgsraad bevond de majoor schuldig het hem primair ten laste ge legde, dood door schuld meermalen gepleegd. Zonder dat hij daar voldoende bekend was, aldus de krijgsraad, heeft de majoor op 25 juni van het vorig jaar uit eigen beweging en zonder noodzaak het roer in handen genomen van het op proefvaart lijnde landings vaartuig. De raad meende dat de majoor op de Bergsche Maas, nabij Raamsdonck, daarmee zo achteloos en onvoorzichtig gehandeld heeft dat het aan zijn schuld Vondeling teleurgesteld in kabinet: TA AT de opvattingen van prins Ilugues Charles reeds vóór de voltrekking van het huwelijk in bot sing zouden komen met die van de Nederlandse regering verbaast mij allerminst. Het zat er om zo te zeggen dik in. In het licht van de regerings-' beslissing over de troonopvolging en de opvattingen van de verloofde van de Prinses was het niet verstandig haar naar Mexico te laten gaan. Het is jammer, dat de beslissing om niet mee te gaan zo laat is genomen. Wat mij betreft hoop ik, dat wij nu onder deze kwestie een korte maar krachtige streep kunnen zetten". Dit heeft dr. ir. A. Vondeling, frac tie-voorzitter van de P.v-d-A. in de Tweede Kamer, als commentaar ge geven op de gebeurtenissen rondom prinses Irene en haar verloofde. Dr. Vondeling zegt het te betreuren dat gisteren, een dag na de officiële ver klaringen van de Prinses en de Ko ningin het kabinet naar buiten nog niets heeft laten horen. „Of er aanstaande dinsdag nog een uitvoerige gedachtenwisseling zal ko men hangt natuurlijk af van de in houd van de brief van de minister president. aldus de heer Vondeling. „Afgezien van het gebrek aan tijdige voorlichting van de zijde van het ka binet, ben ik het met de houding van de regering in grote lijnen eens", zo besloot dr. Vondeling zijn commen taar. Inmiddels hebben ook de buitenlandse bladen kolommen gevuld met commen taren op de Irene-kwestie. Het Britse blad Daily Telegraph schreef gisteren, Beging koningin Juliana misschien zelf Lagere temperaturen BOVEN FRANKRIJK en de Alpen is een afzonderlijk hogedrukgébied ontstaan. Dicht ten noordwesten van de Britse eilanden bevindt zich daaren tegen een depressie. Beide houden teza men een zuidwestelijke stroming in stand, die zachte lucht naar west- Europa transporteert. Zowel het hoge- als het lagedrukgebied beweegt zich naar het oosten. Het gevolg hiervan is, dat het koufront van de depres sie, dat vanochtend Ierland bereikte, morgen Nederland zal passeren. Dit gaat naar alle waarschijnlijkheid ge paard met enige regen of enkele buien. De lucht achter het front heeft een lange weg over het noordelijke deel van de Oceaan afgelegd en is daardoor kouder dan de lucht waarin we ons vandaag bevinden. De temperatuur zal morgen dan ook weer naar beneden gaan. ZON EN MAAN Vrijdag 10 april: zon op 5.55, onder 39.29; maan op 5.41, onder 16.44. Zondag 12 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 april: 1.43 v.m.; 14.01 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Tempor. I Station Weers- gesteldh. J -ö 1" 2- tï is-c, Sa Sm e ZS gh. bcv. gh. bev. Den Helder h. bew Ypenburg onbew Vllsslngen onbew Eelde gh. bew De Bilt h. bew Twente gh. bew Eindhoven 1. bew Zd.-Limb. 1. bew Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Berlijn Frankfor München Zürich 12 3 0.1 vindstll 7 -3 windstil 15 1 windstil 15 2 windstil 15 1 ono 5 15 -0 windstil 10 -2 zw 2 12 -1 windstil 16 1 een vergissing toen zy eerst poogde de verloving en geloofsovergang van haar dochter als zuiver persoonlijke aangele genheden te behandelen, zij handelt nu volkomen in overeenstemming met de grondwet. Als gevolg daarvan zijn de geschillen tussen prinses Irene en de Nederlandse regering uitgelopen op een pijnlijke breuk met haar familie. Een groot deel van de schuld hieraan zal op haar verloofde rusten' Aldus de Daily Telegraph. In de zogenaamde Peter- borough-Jkolom van hetzelfde blad staat o.m. „Of het Nederlands Koninklijk huis de bruidsschat van tien miljoen pond sterling, waarom prins Charles gevraagd moet hebben, al dan niet betaalt, deze som kan gemakkelijk ter tafel worden gebracht". En verder „De geldmiddelen van Koningin Juliana zouden de bank rekeningen van een half dozijn Ameri kaanse miljonairs centenwerk doen lij ken. Het familiefortuin, dat geraamd wordt op 200 miljoen pond sterling groeit nog steeds in snel tempo aan. Hoezeer de Prinses hiertoe ook bereid moge zijn, (meebrengen van de bruids schat die zou zijn geëist, red.) zij dient te beseffen, dat een dergelijke politieke activiteit in Nederland aanstoot moet geven, aldus de Daily Telegraph. Melktanks op de boerderij Op een boerderij in Nagele In de Noord-Oost-Polder is gisteren een va- cuümbestendige melktank in gebruik genomen, de eerste die in Nederland is gebouwd. In deze tank, die 1500 li ter melk kan bevatten, wordt de melk bewaard bij een temperatuur van vier graden Celsius, welke temperatuur met behulp van een koelaggregaat wordt gehandhaafd. Het voordeel van dit sys teem is, dat de melk enkele dagen op de boerderij bewaard kan worden, waardoor het dagelijks spelen van bus sen naar de auto achterwege kan blij ven. Wanneer de tank vol is, kan de inhoud in een tankauto worden overge laden. Het systeem werkt dus arbeids besparend voor de boer. Tenminste, het is de bedoeling dat het dat op den duur zal gaan doen. Het systeem van melktanks op de boerderij is niet nieuw. Al verscheide ne jaren wordt van deze tanks gebruik gemaakt op boerderijen in de Verenig de Staten en in Zweden. De Ameri kaanse tanks zijn echter duur, bij on: worden ze praktisch niet gebruikt. De 61-jarige Amsterdammer P. var Es is gisteravond om het leven geko men toen hij fietsend in de Marnixstraat in aanraking kwam met een hem Inha lende vrachtauto. Het slachtoffer reed op een onverlichte fiets. Ramp kostte drie mensen liet leven te wijten is, dat het vaaruig is over varen door het motortankschip Vo- lendam, tengevolge waarvan drie men sen verdronken. De fiscaal had een maand geëist De drie slachtoffers waren de techni- scha hoofdambtenaar van defensie A. de Suurhoff vraagt Belgische zieken te behandelen Het Tweede-Kamerlid J. G. Suurhoff (soc.) heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk ge vraagd of hy wil bevorderen ,,dat op de korstst mogelijke termijn Nederlandse ziekenhuizen en andere inrichtingen, die daartoe desnoods tijdelijk kunnen den ingericht, bedden beschikbaar stel len voor opname van patiënten uit Bel gië, nu er in land slachtoffers dreigen tf vallen ten gevolge van de staking der Belgische artsen." Ook vraagt de heer Suurhoff of de minister zo nodig in overleg met zijn ambtgenoot van defensie, voorzieningen wil treffen voor een snel en medisch verantwoord vervoer van patiënten uit België naar Nederlandse inrichtingen, als de Belgische overheid zelf niet in staat blijkt dit vervoer te organiseren en van Nederlandse faciliteiten gebruik zou willen maken. Voorstel regering: Kamerleden naar f20.000 De regering heeft dc Tweede Kamer voorgesteld de schadeloossteling van de leden der Tweede Kamer te verhogen en de fractievoorzitters een hogere schadeloosstelling dan voor de andere Kamerleden In te voeren. De schadeloosstelling, die op 1 juli 362 was verhoogd tot f 15.000 per jaar, moet volgens de regering met ingang 1 jan. jl. worden verhoogd tot f 17.500 en met ingang van 1 jan. 1965 tot f 20.000. De schadeloosstelling van de fractie voorzitters wordt hoger naarmate hun fractie groter is. De parlementaire taak de fractievoorzitters is volgens de regering zwaarder dan die van de andere Kamerleden en hun taak wordt zwaar der naarmate de fractie een grotere om vang heeft. Door toekenning van een ba- drag van f 1000 boven de normale schadeloosstelling en dit met f 300 per fractielid van het tweede lid af te laten klimmen totdat een bedrag van maxi maal f 10.000 is bereikt wat het geval een fractie van 31 of meer leden wordt naar het oordeel van de regering differentiatie verkregen, welke tot redelijke schadeloosstelling voor de fractievoorzitters leidt. Wit uit Alphen aan den Rijn, de hoofd opzichter/a van het ministerie, C. G. Vrijer (wiens stoffelijk overschot pas op 7 december op acht km afstand van de plaats van het ongeluk werd gevonden) en de bij Verolme in dienst zijnde elek tricien L. A. Zom. Met elf anderen be vonden deze mensen zich aan boord var het landingsvaartuig. De fiscaal, mr. Spoor, zei in zijn re quisitoir dat majoor V. als marinier zijn carrière is begonnen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hadden zijn gedrag capaciteiten hem voor een officiersoplei ding in aanmerking doen komen. Hij vond dat V, op de 25ste juni zijn capaci teiten had overschat en zich in een positie had gebracht die de dood van drie van de opvarenden tot gevolg had gehad. Hij achtte primair dood door schuld meermalen gepleegd (drie slacht offers) bewezen en meende dat ook het subsidiair ten laste gelegde, namelijk een overtreding van het binnenaanva- ringsreglemenit, bewezen was. De raadsman van de beklaagde, kapi- tein-luitenant-ter-zee A. Vriens, voerde aan dat tijdens de oorlog zijn cliënt jaar bij de Engelse commando's heeft gediend en daar veel ervaring met lan dingsvaartuigen heeft opgedaan. Hl vond het besluit van de majoor om me het landingsvaartuig te gaan keren eer piet te laken besluit. Dat deze het roe: te ver had doorgedraaid vond hij wel een fout, „maar", zei hy, „die fout kon worden hersteld"; dat dit de majoor niet gelukt is weet de raadsman aan het waarschijnlijk niet goed afgesteld zijn van de trimvakjes. Kapitein-luitenant ter-zee Vriens achtte majoor V. niet schuldig en vroeg daarom vrijspraak. In februari ruim zesduizend nieuwe woningen gereed In februari zijn 6.050 nieuwe woningen gereedgekomen. (In februari 1963 800). Het aantal in de eerste twee maanden in 1964 gereedgekomen woningen be draagt 11.230, (2.080 in de overeenkom stige periode van 1963. In de eerste twee maanden van 1964 werd begonnen met de bouw van 14.36C woningen tegen 1.960 woningen in de In Zuid-Holland kwamen 1.440 wonin- eerste twee maanden van 1963. gen gereed (203 in febr. 1963), waarvan in Den Haag 170 (25). Ben Essing tegen EMS en Mecom Op vrijdag 17 april zal voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag eer kort geding dienen, dat door de heer Ben Essing is aangespannen tegen de N.V. EMS en voor zover nodig, de N.V. Mecom. De heer Essing eist uitbetaling van salaris en vergoeding van kosten over de periode 1 juli '63 tot en met 7 maart '64, voor zover deze nog niet zijn betaald. De' vordering bedraagt ongeveer f 13.000. Op de Nederlandse veilingen is het I dat de export afgelopen jaar voor f 127,6 miljoen aan snijbloemen en voor ruim f 18,7 mil joen aan potplanten omgezet, hetgeen een stijging met 13,7 respectievelijk 2,1 miljoen gulden ten opzichte van 1962 betekende. De totale veilingom- zet is in de afgelopen tien jaar bijna verdrievoudigd Oe omzetstijging in 1963 (negen pro cent) is miet alleen te danken aan een grotere afzet, maar ook aan de hogere prijzen die onder meer het gevolg waren m de lange en koude winter. De export van de snijbloemen nam in 1963 met f 10.4 miljoen toe tot f 92,7 mil joen, terwijl die van potplanten met f 2,8 tot f 19,1 miljoen steeg. Duitsland was verreweg onze grootste afnemer. Daarna volgden voor de bloemen Zwe den en voor de planten België en Lu xemburg. q en ander is meegedeeld door de secretaris van de vereniging „De Neder landse bloemisterij", mr. P. P. A. Teunis- sen, die vanmiddag op de voorjaarsver gadering van deze vereniging in Utrecht het jaarverslag over 1963 uitbracht De voorzitter van „De Nederlandse bloemisterij", dr. A. J. Verhage, noemde in zijn openingsrede opmerkelijk, Frankrijk en Italië belangrijk is gestegen. Door de zeer hoge invoerrechten in Engeland liep de uit voer naar dat land verder terug, evenals die naar België, waar de eigen produktie steeds omvangrijker wordt De heer Ver hage verwacht, dat Frankrijk In de toe komst meer bloemen en planten zal kun nen afnemen, aangezien het gebruik er nog betrekkelijk gering is. Volgens voorlopige cijfers vertoonde de export van bloemkwekeryprodukten in het eerste kwartaal van 1964 opnieuw een stijgende Hjn. Er b tot 1 april voor f33,9 miljoen uitgevoerd, f5,3 miljoen meer dan in de eerste drie maanden van 1963. De heer Verhage ziet het als een gunstig voorteken, dat landen waar het gebruik van snijbloemen nog kan wor den opgevoerd, ook dit jaar weer meer Nederlandse produkten afnemen. Oud paardje van stal De VARA-Meviste heeft met „De zingen.maar Garardo haakt slecht» heldentenor" van Frank Wedekind ™£,s£cc£ °ePb^rtPl^™riUk v„ .y. een oud paardje van stal gehaald, les in deze komedie, en Ko van Dijk Het zal de vraag zijn, of deze ko- zal er wel raad mee weten. Hoe dat medie, bijzonder in trek rondom """.ppe. »U nlel. J want een komedie moet men niet era- de eeuwwisseling, m opgepoetste stig nemen, die moet alleen maar op Staat het nog wél zal doen voor een het ogenblik zelf verstrooiing bieden, verwend en kritisch kijkerspubliek Hopelijk doet „De heldentenor" dab in 1964. De VARA-voorstelling van gaoen IO-sTS!?" deze avond zal het leren. Commentaar Een van de aantrekkelijkheden de uitzending vanavond zal zijn, dat het Ko van Dijk is, die de rol van de gevierde operazanger zal spelen. U be grijpt dan al, dat u zich niet door zwa re zangsoli behoeft heen te slaan: het zingen blijft beperkt tot achter de schermen. Neen, het gaat nu eens niet over het T\E NCRV-televisie heeft gisteravond artistieke, maar over het privéleven zeer duidelijk reeds afscheid geno- van een grote kunstenaar, want dat is men van prinses Irene. Tot tweemaal Gerardo weL Zijn optreden beant- toe werd in een programma gewijd woordt geheel aan de voorstelling, wel- aan de recente gebeurtenissen, nadruk. ke men zich m „de goede oude tijd" kelijk door de presentatoren gezegd l van zon toegejU'chte zanget maakt: „Adieu, Irene van Oranje- eV werd ove8rvlie„d vS i„te55e„ ™ef pep!2 d" f," ren scheepjes in het bad laten vien T belangstelling voor is een van zijn geliefkoosde pretjes 'nu f km. ais hü zich eens kans ontspannen. WetvitHeU bi) een oantat Verder is hij de ideale artiest: met *"kers verbazing hebben gewekt, mear een prachtige stem en veel charme is e verwarde situatie wordt een ra. hij ook nog een knappe verschijning dicaal programma als dit door de een en dus tegen wil en dank een echte van 'mrfe aanvaard en door de ander hartenbreker. wat al te vooruitstrevend genoemd. De Hoewel hij er helemaal niet op uit co™™entatoren De Koning en How is, ligt het dwepende damespubliek waert gebruikten forse uitdrukkingen aan zyn voeten en daarvan ondervindt 20a^ »*^e dag van vandaag staat t» hy nogal wat last, temeer omdat hij het teken van afscheid", „don Carlos niet goed weet wat hy met al die lief- beeft da liefde van de Prinses mis- de moet beginnen: hy is namelijk wer- bruikt voor zijn aspiraties in verband kelyk een man, die met zijn kunst ge- met aen aantal schimmige ideeënen „prinses Irene heeft liet Nederlandse vorstenhuis een afschuwelijk affront aangedaan, land en volk in verlegen heid gebracht, de Nederlandse belan gen geschaad, de Koningin beledigd en de sympathie van het volk verspeeld", isfejs «Ms a is In het nauw Enkele voorbeelden van de hem toe- Er i der Molen) dat alles «ShÏÏn "uurdow de kritiek aa, m zet en tot d» digheii inboette. Wat intussen In Frankrijk 5 (Ina t en snaren zet en tot de onmogelijkste tZ dingen bereid is om haar idool maar et pr09m77ima opgenomen publieke te kunnen zien. Ach ja, het bakvisje ^ondvraa9 op de Dam betreft, deze van 1900 verloor haar hartje nog heel leverde natuurlijk hetzelfde op als sentimenteel aan een al wat oudere betgeen men op het ogenblik overal heldentenorzij was nog geen „tóe- kan horen: Over het geheel ernstige ner" en wist nog niets van twistende verontwaardiging bij ouderen en „ach, Johnny'slaat haar toch vrij'' by de meeste jon- Met deze kleine Isabella weet Ge- geren. rardo het wel zo'n beetje te klaren. Natuurlijk ging ds A. C. D. van den maar wie hem danig in het nauw drijft Bosch in zijn dagsluiting ook niet voor- is de gezelschapsdame Helene (Ina bij aan de emoties welke -het Neder van Faassen), die zich als een klit aan landse volk thans beroeren- Hij wijdde hem vastklampt en hem dwingt, haar daar in welgekozen woorden een trcf- mee te nemen als hijgde grens zal Jende korte overdenking aan. ket zover was jiadden we de laatste en zeker niet de minste afleve ring van het documentaire spel „AIs u 't mij vraagt" gezien. Er waren in teressante vragen bij en die gingen weer vergezeld van boeiende informa tie. Voor dit programma waren zelfs de Vlaamse BRT en de Britse BBC welwillend in touwVeel werk werd gemaakt van een rechtstreeks gere- layeerd camerabezoék aan het Casino in Knokke, waarbij frappante en heel geslaagde trucs werden uitgehaald. overtrekken i Brussel cent per kg. (Van onze soc.-econ. redactie) Op 1 april jL lag de export van Nederlandse aardappelen reeds 100 miljoen kilogram achter bij de hoe veelheid, die gemiddeld op die da tum in de twee voorgaande jaren was uitgevoerd. Dit is gistermiddag meegedeeld in de openbare bestuurs vergadering van het Produktschap voor Aardappelen te Den Haag. Onze uitvoer van consumptie-aar pelen kampt nog steeds met grote n lijkheden in verband met de marktsitua- a de afzetlanden. De Belgische markt De lucht was zwaar bewolkt. Tussen de don kere wolken door schitterde hier en daar een ster. Een vlucht kokmeeuwen, die van het wad kwamen en binnendijks, op de lage weilanden, beschutting zochten, vlogen nog even onrustig rond, eer ze ergens neerstreken. Hij zei: „Kom, «ik zal naar boord moeten. En jy moet ook naar huis.juffrouw." Dus je denkt, dat Piebe ook niet zal gaan? "ik denk, dat Piebe wat te veel gedronken had, toen hij thuiskwam en Frouwk wat wijs maakte. Ik begrijp trouwens niet, waarom hy nog steeds weer hij haar komt," zei hy. In werkelijkheid wist hij het wel. Hy vermoed de het tenminste, een vermoeden dat bijna ze kerheid was. Toen ze elk een kant uitgingen, zij naar huis en hy naar de binnenhaven, waar zijn bootje lag, keek hij nog een paar maal om. Hij keek ook een paar maal naar de stomp van zyn arm, waaraan de hand ontbrak. Aan Piebe Lap daoht hij niet Hij dacht aan een klein handje, een mooi gevormd handje, dat op zijn arm had gelegen, aan een paar bruine ogen met een warme gloed, die naar hem opgekeken hadden en haar stem. Hij dacht: „Wat een vrouw Pas de volgende morgen herinnerde hij zich weer wat ze eigenlijk allemaal gezegd had. En toen was hij er niet meer zo zeker van, dat Piebe zelfs midden in de winter de Noordzee niet over zou durven steken. Het zou in elk ge val goed zyn als hij eens met Frouwk ging pra- ten. Tot op zekere hoogte was dat overbodig. Frouwk vertelde hem precies hetzelfde wat ze aan Ina ook verteld had. „Ja, hij is weer thuis geweest en hij had geld genoeg. Hij had gedronken ook, maar niet zo veel, dat hij niet meer wist wat hij zei. Hij heeft zelf een vracht alcohol gekooht en wil die ook zelf naar Noorwegen brengen, waar het hem heel wat meer oplevert dan hier." door KLAAS VAN DER GEEST „Was dat alles?" vroeg Tjeerd. Frouwk zei: „Je verwacht toch niet, dat hij me ook nog zou vertellen, wanneer hy gaat?" Tjeerd vroeg zich af, waarom Piebe haar zo iets verteld had. Hij keek Frouwk aan. Ook vroeg hij zich af, waarom zij daarna naar Ina was gegaan. „Het is een verdraaid gevaarlijke onderne ming," zei hij en het leek alsof dit een opmer king was, die hij meer in ziah zelf dan tegen haar maakte. Het ontging hem echter niet, dat er een bijna angstige blik in haar anders zo harde ogen kwam. „Is het niet zo, Tjeerd?" „Niet alleen omdat je om deze tijd van het jaar altijd slecht weer moet verwachten op de Noordzee, maar vooral ook omdat hij daarginds in de fjorden, waar hij niet bekend is, een gro te kans loopt om gesnapt te worden. En voor al voor Jakob Thomsen zou dat een beroerde geschiedenis zijn." Hij merkte wel, aan haar houding, aan een ongeduldig gebaar dat ze maakte, dat Jakob Thomsen haar niets kon schelen. En hij voegde eraan toe: „Heeft hij verder nog iets gezegd?" „Wat hij verder zei, gaat jou niet aan!" „Daarom kun je het me wel vertellen! je kunt niet verwachten, dat ik je zal helpen als „Als je niets van me verwachtte, zou je niet naar dat verpleegstertje zijn gegaan." „Een mens wil wel eens met iemand over z'n moeilijkheden praten." „Dit zijn jouw moeilijkheden niet, Frouwk. Wat kan Piebe Lap jou nog schelen." Ze keek hem aan met een gekwelde blik daarom wilde hy er niet op doorgaan. Hij dacht: „Wat moet ze nog veel van hem houden en hij, Piebe, van haar." Daarna zei hij: „Ik zal maar eens naar de stad gaan, Frouwk. Als hij nog weer thuiskomt en hij vertelt je nog iets, dan hoor ik dat wel, hè?" „Dan hoor je het wel, Tjeerd!" In de stad in dat smerige kleine kroegje, hoorde hij dat Joop van Laar, Witte Jopie zoals hij daar genoemd werd, tegen de avond waar schijnlijk wel zou komen opdagen. Er ging zel den een dag voorbij, dat hij er niet kwam. Hij maakte er altijd zijn afspraken, hy pleegde er overleg met vissers die voor hem werkten, en met zijn afnemers. Maar toen hij kwam en Tjeerd met hem in het achterkamertje zat, kon hij over Piebe niet veel zeggen. „Hij heeft iets in de zin, maar wat dat precies is, weet ik niet. We hebben een paar maal herrie gehad. Hij beweert, dat ik hem de risico's laat lopen en zelf het geld opstrijk. Maar dat is niet waar, Tjeerd." Nee, dat wist Tjeerd. Witte Jopie betaalde de vissers behoorlijk. Er waren er zelfs, die als ze in moeilijkheden zaten, wel een klein voorschot van hem konden krijgen. „Hij heeft ook gedreigd, dat hij ermee zou ophouden. Misschien, dat de een of andere mof hem de oren vol getuigt heeft over kapitalen die er verdiend worden met smokkelen naar Noorwegen en Denemarken." „Kijk eens voor me uit, Joop, en waarschuw me als je ergens de lucht van krijgt." „Ik hou je op de hoogte, Tjeerd." „Je kunt me opbellen." „Jou?" „Nou jaiemand, een meisje dat ik ken. Als je Jan Boetjes opbelt en zegt, dat je haar moet spreken, kun je haar alles vertellen wat ik moet weten." (Wordt vervolgd) is bedolven onder Franse aardappelenen de situatie in Frankrijk wordt door het produktschap als „catastrofaal" bestem peld: de piepers worden daar voor 5 ot. per kg van de hand gedaan. Ook in West-Duiitsland is de aardappelmarkt verre van rooskleurig voor de boeren en handelaren; dc prijzen brokkelen er steeds verder af. Wat de prijzen in ons land betreft werd meegedeeld, dat de consumenten in de drie grote steden in maart gemid deld drie cent minder voor de aardap pelen betaalden dan in januari, d.w.z. voor Bintjes. De Eigenheimers zijn in deze periode voor de consumen/t gemid deld bijna twee cent per kg goedkoper geworden. De telersprijzen zijn sinds januari ge daald van f 12,15 tot f 9,80 per 100 kg kledaardappelen en van f 8,85 tot f 8,- voor zandaardappelen. De termijn- marktnoteringen blijven eveneens ver achter bij die van de beide voorgaande jaren, doch de groothandelsprijzen wa rn de laatste weken wat vaster. Voorsprong Hoewel de aardappelprijzen in on: land laag zijn, steken ze toch nog gun stig af bij die in de ons omringende landen. Dit is volgens het produktschap te danken aan de betere kwaliteit, welke voorsprong straks wellicht nog iets groter wordt omdat ons land be schikt over betere bewaarmogelijkheden. Wat de regeling voor het uit de markt -men van consumptieaardappelen be treft werd besloten hieraan nog de be paling te verbinden, dat na 31 mei as! geen aanbiedingen meer worden ge accepteerd. Het bedrijfsleven zal voorts worden gewaarschuwd niet tot liet laat- moment te wachten, omdat de over namecapaciteit slechts 10.000 ton per week bedraagt en aardappelen, die deze hoeveelheid overtreffen, mogelijk zullen worden geweigerd. Eis voor roofoverval: jaar en drie maanden De officier van justitie bij de recht bank te Leeuwarden heeft een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist te gen de twintigjarige A. K. uit Rauwerd, die op 16 februari 1963 te Kubaard een roofoverval heeft gepleegd op de be jaarde veehouder Gauke Halbertsma. De tan heeft een bekentenis afgelegd. Tegen de medeverdachte Werner J. W. vorderde hij een jaar gevangenisstraf. I Foley en Thomassen De Foley Packaging and Insulation Ltd te Portmouth cn Thomassen Motorenfa- briek hebben een overeenkomst to>t sa menwerking gesloten voor fabricage en verkoop van produktie-apparatuur in de Euromarkt voor schuimplastics. vanavond 19.50 Lichte gram 20.05 De tigen wieken, hoorspel (36) 20 40 - Samen thuis: gevar program- 22.00 Holland Festival 1963: Kerkorgel- cuncert (opn) 22.20 Koninklijk bezoek aan Mexico 22 30 Nws cn SOS-berichtcn 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespreking 23.00 Platennieuws 23.30 Kersvers in het gehoor, klankschcts 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kleuters 9.30 V d Jeugd 20.00 Nws 20.20 Achter het nieuws 20.45 Uit, licht programma 21.10 De Heldentenor (der Kammersünger), TV-spel. NTS: 22.35—22.40 Programma voor morgen KRO: 7.00 Nws 7.10 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Waterstan den 9.40 Schoolradio 10.05 Franse chansons 10.20 In dc Platensoos: muziekprogramma voor de bejaarden 11.00 V d zieken 11.40 H-50 Als dc ziele luistert, lczirfg 1-00 Angelus 12.04 Sterren van vroeger: muzikaal klankbeeld 12.30 Mcdcd ten be land- en tuinbouw 12.33 Piano- [mma 13.35 Walsmuziek 14.00 f ft Hubcrtus-Mis (gr) 15.00 School- io 15.30 V d zieken 16.30 Kamermuziek 10 Boekbespreking voor dc Jeugd 17.20 isjeskoor 17.40 Lichte grammofoon 17.55 hte orkestmuziek en zangsolisten 18.15 tfaremuziek 18 50 Kinderliedjes. 11 «e7iun.. 298 VARA' 7.00 Nws I Ochtendgym 7.20 Socialistisch strHd- I 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van de •rpagtna) 8.00 Nws 8.18 Lichte gram Ochtendgym v d vrouw 9.10 Piano- -*-* klass 10.20 Lichte gra„. V d kleuters 11.55 Licht orgelspel 12 20 Regeringsuitzending. Uitzending voor de jfl f*1" Medcd ten behoeve van 12.33 TentoonstcUings- landbouw land- en tuinhout. agenda 12.38 Licht ensembli AVRO: 13.00 sche volksliedei VPRO: 16 00 Solist tit de 19e eeuw. klanll» uitzicht, een halfuur beeld 16.30 Inzicht wie tijd heeft om te luisteren 17.06 jonge mensen 18. V d jeugd 17.30 Voc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9