Indianen uit N.Z.H. projecteerde beter Leids stadsnet N.Z.H. houdt ontwikkeling van de gemeenten bij Commentaar Netsuitbreidingen in Leiden en Katwijk in Leids museum voor volkenkunde Veranderingen in busdiensten via Noordwijk en Katwijk Wijk Montgomery straat nog niet in busroute N.Z.H. wacht op aanleg van Beethoven- en Kennedylaan NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 9 APRIL 19»» Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Rest Van der Heyden, Breestraat 85, 8 uurmodeshow V. en D. Marekerk, 8 uur: bijeenkomst ambts dragers en medewerkers Herv. Gemeen te i.v.m. actie Vrijwillige Bijdrage 1964. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest, m.m.v. Shura Cherkassky, piano. De Lakenhal, 8 uur: Ver. Oud-Leiden, ir. H. A. van Oerle over „De stad Lei den buiten de muren, het Leidse rechts gebied met de ambachtsheerlijkheden Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Othello. Vrijdag Rest Van der Heijden, Breestraat 85. 8 uur Leidse Smalfilmliga, werkavond en scenario-ideeën van J. de Kier. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Stich ting Nazorgwerkplaatsen Leiden, ouder avond, dr. J. F. Caljé over de werkplaat sen en de werkplaatsbevolking. De Doelen, 8.15 uur: afd. Leiden Adel- bertvereniging. de heer K. Fens over „De moderne literatuur". Zaal Koningskerk, Willem de Zwij gerlaan—hoek Koningstraat, 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Boshuis (achter Hoflaan 76), 8 uur: toneelvereniging De Boshuisspelers, op voering van blijspel „Alles is volgeboekt". Schouwburg. 8 uur: afd. Leiden Ned. Klassiek Verbond, K. en O. en Ver. Vrienden Leids Gymnasium, heropvoe- i Dyskolos door Leidse Gymna- siastenbond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Het donker is licht genoeg: besL voorstelling. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Leer om Leer. Zaterdag Den Burcht. 8 uur: toneelvereniging Door Oefening Beter, opvoering van „Van ander ras". Herv. Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2. 7.30 uur: jongerensocië- teit, film „De man die nooit bestond". Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband, volksdansavond (groep van Oud-Poelgeest). Stationsplein, 1.40 uuri afdeling Lei den Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, vertrek met bus 41 naar de Pan van Per- sijn te Katwijk aan den Rijn, excursie insekten en mossen. Antonius-clubhuis, 7.45 uur: cabaret avond Smit-RöntgenTontspanningsvereni- ging. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 7,30 uur: feestavond G.J.V. Den Haag; Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Uitkomst. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest, met piano-solist. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a name? Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat, tel. 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18 tele foon 20085. Dienst apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waar genomen door Haven-apotheek. Ook de Oegstgeester apotheek is geopend. Films Camera (2 en 8 uur): Cleopatra (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een wereld van plezier (18 jaar). Luxor (2.307 en 9.15 uur): Een man, een vrouw het huwelijk (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Piraten van het recht (14 jaar); van maandag -tot en met woensdag: In de greep van dr. Mabuse (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 915 uur): Arsène Lupin contre Arsène Lupin (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Shehera- zade (14 jaar). Tentoonstelt ingen Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 530 uur, donderdag 1 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 630 tot 930 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 630 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 330 tot 5.30 uur De Lakenhal: 200 affiches uit de pe riode 1887—1917 (tot 20 april). De Ruif (Janvossensteeg): tentoonstel ling werken jonge Amsterdamse schilders (tot eind april). WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van werken var. H. E. Roodenburg en bronsplastieken var. Rob Bleute, van 28 maart tot en met lt april, dagelijks van 10 tot 5 uur, boven dien woensdagavond van 8 tot 10 uur (op zon- en feestdagen gesloten). HAARLEM Dc N.Z.H. zal voort aan weer afzonderlijke zomer- enwin- terdienstregelingtn publiceren. De proef met de jaardienstregeling heeft om praktische redenen niet voldaan. In de stadsvervoergebieden van Haar lem en Leiden zullen de interlokale lijnen volledig worden opengesteld voor lokaal verkger. Dit betekent dat binnen deze stadsvervoergebicden het stadstariet' (met inbegrip van tenkaarten. zes-retourenkaartcn maandabonnementen) ook op de terlokale lijnen zal gelden. Dit houdt in een belangrijke uitbreiding van de lokale vervoersnetten. In de nieuwe dienstregeling is ernaar gestreefd zoveel mogelijk strrre-fre- qunenties over de gehele dag aan te houden- Zo zullen op de lijnen 46 ei volledige kwartierdiensten worden uitgevoerd Op beide lijnen wordt te vens tot één-mansbediening overge gaan- De N.Z.H. volgt de voortschrijdende bebouwing in de door haar bediende ge meenten op de voet. Zo wordt in Katwijk de nieuwe wijk in dc Hoornespolder door middel van lijn 21 elk half uur verbon den met Katwijk aan Zee, Wassenaar Den Haag. Zodra de brug over de Oude Rijn gereed is, zal deze lijn worden doorgetrokken naar het raadhuis Katwijk en later naar Leiden ter onder steuning van UJn 41. De bollenstreek en Noordwijk zullen door middel van lijn 22 sneller met Den Haag worden verbonden. Deze lijn zal elk uur de. verbinding tussen Haarlem en Den Haag onderhouden via Heem stede/De Glip, de bollenstreek (Benne- broek tot en met Sassenheim), Voor hout, Noordwijk, Katwijk aan den Rijn en Wassenaar. Een belangrijke tijdsbe sparing wordt verkregen door het laten vervallen van de route via de Zwarte- weg, Rijnmond, Boulevard. Vuurbaak plein en Secretaris Varkevisserstraat i' Katwijk aan Zee. In plaats daarvan rij den de bussen van lijn 22 van Noordwijk via de Provinciale weg naar Katwijk aan den lüjn (Callaoweg/Molentuinweg) en vervolgens de normale route va lijnen 20 en 21 naar Wassenaar en Den Haag. De verbinding tussen de bollenstreek en Haarlem wordt van Sassenheim af versterkt met een nieuwe lijn. lijn 23 Deze vormt een uurdienst tussen Noordwijkerhout (in de zomer: Lan- gevelderslag), Sassenheim. Lisse, Hil- legom, Bennebroek. Heemstede/De Glip en Haarlem. Samen met de reeds genoemde lijn 22 ontstaat aldus half-uurdienst tussen Sassenheim en Haarlem via de Glip. die de kwartier- dienst van lijn 50 versterkt. In Noordwijk wordt de route var 20/22 verkort door omlegging via de Van de Mortelstraat. De route van lijn 42 wordt gewijzigd. Er zal, evenals in wjjk, een zogenoemde lus zonder station- nement worden gereden, waardoor de verschillende delen van de gemeente onderling beter worden verbonden. Stadsnet Leiden Met ingang van 31 mei zal het Leid se stadsnet een belangrijke uitbreiding ondergaan. Hoewel een definitieve re organisatie pas mogelijk is na het ge reedkomen van de nieuwe indeling en asfaltering van de Breestraat, heeft de N.ZH. besloten thans reeds voorzieningen te treffen die in grote trekken ook in de toekomst worden gehandhaafd- De traditionele verbindingen Oegst- geest-Leiderdorp (lijn 1) en de ring- lijnen 3 en 4 worden gehandhaafd, de laatste worden uitgebreid. Nieuwe bindingen worden tot stand gebracht met a) Vijf-Meikwartier en Leiden— Zuid-West tlfjn 2); b) Houtkwartier er Diaconessenhuis (lijnen 3 en 4); c) Haar lemmerstraat, Haven, Kooipark en Lei derdorp (lijn 5); d) Rijndijkkwartier er Professorenwijk (lijn 40 naar Rooden- burgerstraat, 42 via Witte Singel, Hoge Rijndijk en Burggravenlaan/Uhlenbeck- kade). HAARLEM Met ingang van dc zomerdienst 31 mei a.s. zal het Leid se stadsnet van dc N.Z.H. er als volgt uit Lijn 1: Oegstgeest (Villapark. Kerkbuurt, Leidsebuurt) Station Stadhuis Ko- revaarstraat Hoge Rijndijk Leiderdorp. Twintig-minutendienst. Op het traject OegstgeestKi in combinatie met lijn 2 tien-minutendii Tussen Station en Leiderdorp tien-minuten- dienst in combinatie met lijn 5. Vooi verbinding Oegstgeest (Leidsebuurt) mc Hoge Rijndijk zie ook de lijnen 40 en 42 Stopplaatsen lijn 1: Richting Leiderdorp: Oranjelaan. Waldeck Pyrmontlaan. Marelaan/Hofbrouckerlaan, Hofbrouckerlaan/Laan van Alkemade. Laai van Alkemade/Hazeboslaan. Adm. de Ruy terlaan/Hofdijck. Adm de Ruyterlaan/Piet Heinlaan. Irislaan. Wijttenbachweg/Flora- laan. Rhijngcesterstraatweg, Duinzicht, Leidsebuurt. Geversstraat/de Kempen: Rijnsburgerweg/Lijsterstraat. Rijnsb weg/Posthof. Station/Acad. Ziekenhuis. Sta tionsweg. Steenstraat Steenstraat/Beesten markt. Breestraat/Stads Gehoorzaal. Bree- is. Korevaarstraat, Leven- traat. Plantage. Burggraven noge Rijndijk/Wilh minabrug. Hoge Rijn dijk/Meerburg. Hoge Rijndijk/Bruggestraat Hoogmadcseweg. Mauritssingel/De Dillen burg. Wilhelminastraat, Leiderdorp/Mau- ritssingel. Richting Oegstgeest- Leiderdorp/Maurlts- singel. Wilhelminastraat. Mauritssingel/De Dillenburg. Hoogmadcseweg. Hoge Rijndijk/ Bruggestraat. Hoge Rijndijk/Meerburg Ho ge Rijndijk/Wilhelminabrug. Burggra've Plantage. Levendaal/Kraaierstraat. Kc vaarstraat. Vismarkt/Stadhuis. Boommai Nieuwe Beestenmarkt. Stationsweg. Lei. Station. Acad. Ziekenhuis. Rijnsburgerw Houtlaan. Rijnsburgerweg/Lijsterstraat. i verstraat/de Kempenaerstraat. Leidsebut Oranjelaan. Waldeck Pyrmontlaan. Ma laan/Hofbrouckcrlaan. Hofbrouckerla Laan van Alkemade Laan van Alkemade/ Hazeboslaan. Adm. de Ruvterlaan/Hofdijck. Adm de Ruyterlaan/Piet Heinlaan. Irislaan Whijttenbachweg/Floralaan, Rhijngeester- straatweg. Duinzicht. daal/Kraaiei ■aat He :st (Sehubertlaa Op het traiect Vijf Meil: i i-wintig-mi Oegstgeest—Kore- Stopplaat Richting Schubertla: Houtkadc. Koi ;ck Pyrmontlaan. Marclaan an, Hofbrouckerlaan/Laan v aan van Alkemade/Hac.bosl uyterlaan/Hofdijck. Adm. d< iet Heinlaan. Irislaan. Wijttw Richting Vijf 1 Ruytcrlaan/Hofdiick. bachweg/Flo- Duinzicht tjelaan. "Wal- de/Hazeboslaan. Adn dm de Ruyterlaan/ Wijttenbachweg/Flo- straat/Stadhuis. Koi Houtkadc Hercnstra Herenstraat/Koningin weg. Vijf Meipleir Hoge Rijndijk - - Kort Rapenburg - Noorderkwartier Zoekt U een GOUDEN RING dame of beer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. de. Willem de Zwijgerlaan/Kooilaan, Wil lem de Zwijgerlaan/van Riebeeckhof, Ajfeli- straat. Driftstraat. Javastraat, Medusastr Herensingel, Zijlsingel/Oosterkerkstraat. Burggravenlaan/Hoge Rijndijk, Burggraven- laan/Gymnasium, Burggravcnlaan/Dc Laat, de Kanterstrat, Burggravenlaan/v. d. Bran- delerkade. De Sitterlaan/v 't Hoffstraat. Lammenschans Station. Koninginnclaan/ Konii - - Zoeterwoudse Stationsweg. Sta zerkade/WilU De Vijf Hoven. Boshuy: Schuvtlaan/Rijn ionsweg, Steenstra kt. Noordeinde/W - Haarkade. Bosh rskade. ■kade/Teld. Vliet. Sweelinck- Dcbussystraat. Verdistraat. Vijf Mei plein. Zoeterwoudseweg. Koninginnelaan/ Herenstraat Koninginnelaan/Lammcnschans- weg. Lammenschans Stal Burggra' De Sitterl delerkadc. Burggravenlaan/Ohlcnbeckkade, E venlaan/Hoge Rijndijk. Zijlsingel/de Driftstraat, Atjel asingel/Medusastra iebeeckhof. Willem LEIDEN Al waren het dan geen echte roodhuiden, de jongens van de padvindersgroep „De Kaninefaten" uit Lisse, toch voerden zij gisteravond in de aula van het rijksmuseum voor volkenkunde twee echte Indianen- dansen uit. Zo waarheidsgetrouw als het hun mogelijk was. Voor hun prestaties uilten de leden van de „Vereniging van vrienden van het rijks museum voor volkenkunde" en die van de Vereniging voor Pedagogiek, die onder het motto „Indiaantje spelen" in het museum waren samenge komen, hum. waardering onder meer bij monde van de heer De Haan. Onder leiding van hopman Van Houten bereidt de Lisser padvindersgroep zich al ongeveer een jaar lang voor op serie televisie-uitzendingen, die op mei begint en die als „eindpunt" heeft een Indianenwedstrijd. georganiseerd door de stafleden van het museum rond om de komende zomertentoonstelling „Bisonjager en bleekgezicht". Met deze en andere activiteiten willen de museumumensen het publiek dui delijk maken dat „de Indiaan" niét is een man met verentooi, wigwam, vredes pijp. totempalen en een spraakgebrek ugh!). Dit stereotiepe beeld is te verge lijken met dat van „de Europeaan", als de man die met stieren vecht, een hoed draagt, gulash eet en op klompen loopt Morskwartier Stati traat Haven Kooip aan Leiderdorp. Ti singel. Wilhelminastraat. M Dillenburg. Hoogmadescweg. can der Valk Boumanweg. I laan. M P. Splinterlaan/Drc Splinterlaan/Meyelaan. Sum Lijn 30: De Vink Haagweg Kort penburg Station. Half-uurdienst (zie lijn 45) Lijn 40: Oegstgeest (Leidsebuurt) tnl aan/Uhlenbeckkade Lijn 43: Oegstgec Lijn 46: Roe Televisie De etnoloog Th. Brasser, conservator in het museum. Specialiseerde zich de Indianen-problematiek en hij is thans druk bezig met de voorbereiding v; tentoonstelling. Met medewerking o.a. dr. G. D. v. Wengen van de educatieve afdeling bereidt men bij de NCRV-tele- visie de serie uit zending voor. waarin het werkelijke leven van de (Prairie-)- Indianen wordt getoond en waaraan be halve de Lisser groep ook een padvin dersgroep uit Utrecht meedoet. De opnamen van de eerste uitzending (16 mei) worden in de Noordwijkse duinen gemaakt. Tussen de eerste en laatste uitzending komen korte „spots" op de beeldbuis met voornamelijk tips voor de kinderen in Nederland, die met het oog op de Indianenwedstrijd in sep tember allerlei Indiaanse kledingstuk ken en gebruiksvoorwerpen zullen ma- De Lisser Kaninefaten maakten reeds een groot aantal van dergelijke voor werpen. die zij gisteravond bij de bison- en adelaarsdansen droegen de aula was opgesierd. Prof. dr. J. Kcuning, voorzitter HAARLEM Met ingang van de zomerdienst 31 mei a-s. zullen de NZH-routes in Noordwijk en Katwijk enige belangrijke veranderingen ten dele uitbreidingen ondergaan. Wat Noordwijk betreft zullen dc lijnen 20 en 22 een kortere route volgen. In plaats van via de IJmuider- straat en de Wilhelminastraat zal door de Van de Mortelstraat worden ge reden. Er komt een halte in de Van de Mortelstraat ter hoogte van de Boe- renburgerweg. Dienstregeling en route van lijn 20 blijven ongewijzigd, maar lijn 22 zal niet via de Zwarteweg naar Katwijk rijden, doch via de Provinciale weg naar Kat wijk aan den Rijn (Callaoweg/Molentuin weg) en verder de gebruikelijke route naar Wassenaar en Den Haag. Een en ander betekent een snellere verbinding voor de Noordwijkers en voor de reizi gers uit de plaatsen ten noorden van Noordwijk naar Katwijk aan den Rijn, Wassenaar en Den Haag. Op lijn 22 wordt een uurdienst onderhouden. Lijn 21 vervalt tussen Haarlem en Katwijk. Ook de route van lijn 42 Leiden-Noord- wijk wordt in Noordwijk ingrijpend ver anderd. Hier wordt een lus gereden via Wilhelminastraat. IJmuiderstraat, Van Panhuysstraat, Duinweg. Quarles van Uf- fordstraat, Vuurtorenplein, Koningin Wil. helminaboulevard, Oude Zeeweg. Bus station (Tariefgrens). Huis ter Duinstr., Nieuwe Zeeweg, Duinweg. Van Panhuys straat en verder terug naar Leiden via IJmuiderstraat cn Wilhelminastraat. In Leiden wordt lijn 42 doorgetrokken naar het Kort Rapenburg, Witte Singel, Ko- revaarstraat Levendaal, Hoge Rijndijk, Burggra vcnfaan/Uhlenbeckkade. In Katwijk In Katwijk zal de in aanbouw zijnde woonwijk in de Hoornespolder worden bediend door lijn 21 half-uurdienst Katwijk-Wassenaar-Den Haag die voorlopig zijn eindpunt krijgt in de Hoor- ncslaan. Zodra de brug over de Oude Rijn gereed is, aal deze lijn worden door getrokken naar het raadhuis te Katwijk, met aansluiting op de lijnen 30 en 41. Het ligt in het voornemen lijn 21 in de toe komst door te laten rijden naar Leiden, ter ondersteuning van lijn 41, De bewo ners van de wijk Hoornes zullen op die manier een rechtstreekse verbinding met zowel Leiden als Den Haag krijgen. Lijn 30 ondergaat een kleine routever- andering. In plaats van over de Prins Bernhardlaan zal over de Koningin Ju- lianalaan worden gereden, waardoor halte bij het raadhuis verbeterde o stapmogelijkhedcn biedt. Noord wijkerhou l De N.Z.H. krijgt in Noordwijkerhout een royaler eindpunt dan op het Kerk plein het geval was. Het eindpunt van lijn 60 (Leiden resp. Sancta Maria) en van lijn 23 (Bollenstreek-Haarlem, resp. Langevelderslag) wordt verplaatst naar de Brink, waar ook lijn 20 (Haarlem, Benoem ingen Leidse universiteit LEIDEN Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse universiteit drs. L. J. Dukkcr, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de or ganische chemie, voor het tijdvak van 1 april 1964 tot 1 april 1965 wederom in deze functie benoemd: drs. J. G. H. Wessels, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij dc botanie, voor het tijdvak van 1 april 1964 tot 1 april 1965 wederom in deze functie benoemd; drs. T. J. Schuur, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de theoretische organisatie chemie. het tijdvak van 1 april 1964 tot 1 april 1965 wederom in deze functie be noemd. resp. Noordwijk-Kahvijk-Den Haag) eer halte krijgt. Lijn 23 komt m plaats van de bestaande lijn 21 en van de zomer- lijn 19. Samenvattende gaat het lijnschema van de N.Z.H. in de duinstreek tussen Haar lem en Den Haag er als volgt uit zien: l(jn 20 Haarlem, Vogelenzang, Noord wijkerhout Noordwijk, Katwijk. Wassenaar. Den Haag, halfuurdienst: lijn 21 Katwijk (Hoornes). Wassenaar, Den Haag, half-uurdienst; lijn 22 Haarlem, Heemstede/De Glip, Bollenstreek, Voox-hout, Noordwijk, Katwijk aan den Rijn, Wassenaar, Den Haag. uurdienst; lijn 23 Haarlem, Heemstede'De Glip. Bollenstreek, Noordwijkerhout, Lan gevelderslag, uurdienst. ACADEMISCHE EXAMENS april - taal- cn lctterki (Oegstgeest). LEIDEN. 7 april Doctoraal ex. geolo gie: de heer K G Lamsvelt (Oudewater), W Kunze (Leiden); doctoraal ex. biologie mej A M Nieuwenhuijs (Oegstgeest). dc heer P J van Helsdingen (Leiden); docto raal ex. natuurkunde: de lieer P Bloeni- bereen (Leiden): doet. cx. scheikunde dc (Leiden), me). J G de Jong P W Gc G J uge): kandidats ex. A. F Olijhock (L.ciden); A' de h< Lcid< (Wou- - J T Tig- zeiman (Den Haag) en de heer P 't Zelfde (Leiden): F: de heren N de Wolf Jr (Lei- Jerdorp) cn L H Koppcnol (Leiden); K': le heer ACM Dollaert (Leiden). Eerste paal Leidse vuilstortplaats LEIDEN Woensdagmiddag om half der zal de eerste paal worden geslager 'oor de gemeentelijke vuilverbranding» inrichting aan de Gabriël Metsustraat. „Vereniging van vrienden van het mu seum", leidde het „Indiaantje spelen" gisteren in, waarna dr. Van Wengen een korte voordracht hield over dc stereo tiepe beelden omtrent verre volkeren, die helaas ook thans nog dikwijls door media als bij voorbeeld de televisie den gevoed en die zo zeer bezijden de werkelijkheid zijn. Met behulp van dia's lichtte de heer Brasser de controverse stereotiep-werke- lükheid ten opzichte van de Prairie- Indianen in het centrum van Noord- Amerika nader toe. Na de pauze zag men een film over de moderne Prairie-Indianen. Voorbeeld fAFSCHOON de praktijk de theorie vaak niet dekt, is er geen door slaggevende reden om de theoreti sche benadering en het wetenschap pelijk onderzoek van verschijnselen in de samenleving tc verwaarlozen. Wel is het zaak, de uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek aan de praktijk te toetsen en zo nodig te corrigeren. Dc directie van de N.Z.H.V.M. stond enige tijd geleden voor de niet- eenvoudige opgave een nieuw stads net voor Leiden te projecteren. On danks de veelvuldige tegenstrijdig heid tussen theorie en werkelijkheid, is het haar zeer goed mogelijk ge bleken deze tegenstelling te voorko men of te overbruggen. Wetenschap pelijke onderzoekers hebben hier met mensen uit de praktijk samen gewerkt aan de uitvoering van een gemeenschappelijke opdracht en dit heeft, naar de directie van deze voor stad en streek zo belangrijke ver voermaatschappij stellig meent, tot voortreffelijke resultaten geleid. De uitkomsten van deze arbeid hebben haar dan ook aanleiding gegeven een dergelijke studie nu ook voor Haar lem te ondernemen. De verkeerstechniek behoort tot de jonge wetenschappen. De jongere takken van toegepaste wetenschap vertonen wel eens de neiging de re sultaten van nauwelijks vergaarde kennis wat al tc snel tot vaste regels te verheffen, die min of meer auto matisch zouden kunnen worden toe gepast. De overtuiging der N.Z.H.- directie dat deze neiging is onderkend en dat de onderzoekers en ontwer pers daaraan niet hebben toege geven. fundeert het vertrouwen dat het nieuwe stadsnet in de behoef ten zal voorzien. Leiden Is voor het openbare vervoer geen gemakkelijke stad. Het bezorgt zelfs de experts regelmatig hoofd brekens. Dan stemt het te meer tot voldoening dat die lastige oude stad een voorbeeld kon worden van een harmonisch samengaan van weten schap cn praktijk en een stimulans voor voortgaand onderzoek elders. Afscheidscollege van prof. Van Groningen LEIDEN Prof dr. B. A van Gro ningen. die gedurende vijfendertig jaar Griekse taal- en letterkunde aan de Leid se universiteit heeft gedoceerd, stelt zich voor op 8 mei te 4.15 uur in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit zijn afscheidscollege te geven. LEIDEN Naar wij met betrekking tot de nieuwe dienstregeling van de N.Z.H. nader vernemen, bleek het nog niet mogelijk te zijn het gedeelte van Leiden-Zuid-West achter de kels van het Vijf-Meiplein (Mon'go- merystraat en omgeving) in dc bus- route op te nemen. Dat is wel de vol gende keer dc bedoeling. De bus zal na 31 mei wel de Verdi straat aandoen. Het plan bestaat de lijn door te trekken via de Beethoven- laan naar de Wagnerlaan (herdoop* in Kennedylaan) waar het Hervorm de bejaardentehuis in aanbouw Ter gelegenheid van ons jubileum is - door de te houden receptie r onze zaak te Leiden a.s. vrijdag 10 april na 15.30 uur voor de verkoop gesloten. N.V. KLEDINGMAGAZIJNEN Verhulst Breestraat t/o Stadhuis Gouden fotoprijs door Leids meisje gewonnen LEIDEN Een leerlinge van dc Louise de Coligny-H.B-S. Vonny Hayes, heeft in Brussel met één van haar foto's het „gouden objectief" gewonnen. Eind 1963 won Vonny Hayes, leerlinge van klas 2D, in haar leeftijdsgroep de tweede prijs (voor zwart-wit foto's) in Nederland in de wedstrijd „Wij Euro peanen" (hoe we leven, werken en onze vrije tijd besteden). De wedstrijd was uitgeschreven door het Europese comité „Foto en Film". De bekroonde foto ging naar Brussel, waar een internationale jury het „gouden objectief" eraan toe kende. Prof. dr. Miskotle in Glasgow eredoctor LEIDEN Prof. dr. K. H. Miskotte, oud-hoogleraar ln de dogmatiek, theolo gische ethiek, kerkrecht en zendingswe tenschap vanwege de Hervormde Kerk. heeft een dezer dagen een eredoctoraat in de godgeleerdheid van de universiteit van Glasgow ontvangen. Vervolgens zal de Churchill-laan wor den gekruist en dan zal de bus bij dc De Bazelstraat de wijk rond dc Be vrijdingskerk inrijden. Dan is dus een rechtstreekse verbinding tot stand ge komen tussen het bejaardentehuis Rijn en Vliet aan dc Corn. ScbuyMaan en de Bevrijdingskerk. Het wachten is evenwel op de aan leg van het tweede gedeelte van de Beethovenlaan cn dc Kennedylaan. Ook zal, wil de bus geen moeilijk heden ondervinden, het beloop van de De Bazelstraat iets moeten worden veranderd. Dc N.Z.H. lieeft bij dc sa- mens'clling van de zomerdienstrege- ling nog even overwogen aan het eind van de Verdistraat rechtsaf te slaan, de Churchill-laan op, en zo bij dc De Bazelstraat te komen, maar omdat de laatste straat een voor e*n grote bus vervaarlijke knik vertoont heeft men daarvan toch maar afgezien. Raadsman vergiste zich bij afroepen van zaak Leiderdorp liep bijna de f 10 mis op Kantongerecht LEIDEN Bijna was het „proces" dat het gemeentebestuur van Leiderdorp tegen een inwoner aanhangig had ge. maakt bij het Kantongerecht, op niets uitgelopen. De kantonrechter, mr. W. de Koning, riep de zaak als volgt af: De heer mr. R. M. Gallas versus de heer mr. J. W. S. Pabon". Hierop verscheen de heer Pabon, die tterechtstond wegens het niet vol doen van een gemeentelijke tuinre.- kening van f 13. voor het hekje. Mr. De Koning vroeg: ..Geen gemachtig de voor de heer Gallas aanwezig?"; niemand verroerde zich. „Dan neem ik aan dat de zaak is ingetrokken. U kunt gaan". En mr. Pabon ging, ech ter om bij de uitgang door de deur waarder te iv or den ingehaald, die zei dat er toch een gemachtigde van de heer Gallas was. Deze, een Leids advocaat, had echter op de zaak ge meentebestuur Leiderdorp" zitten wachten „U kunt zich van „vervolging" ont slagen achten, als u dat wenst", zei hierna de kantonrechter. De gedaag de was echter van mening, dat de zaak best mocht doorgaan. De raads man van de gemeente Leiderdorp diende hierop een verzoek in voor zes weken uitstel om een memorie op te stellen. Hiermee ging het kan tongerecht akkoord. Wanneer de zaak omstreeks 20 mei weer voor komt, zal mr. Pabon nog enkele we ken uitstel vragen om zijn weder woord op deze memorie op te stel len. zo deelde h\j ons mee. Overigens kon de heer Pabon ons ook vertellen, dat dezer dagen alle voor tuintjes. die de gemeente in onder- houd heeft, aan de Wilhelminastraat zeer grondig zijn omgespit en klaar gemaakt om te worden beplant. Het niet betalen van rekeningen zal dus wel bij deze ene keer blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3