Nieuwe leidse Courant AANVAL VERKLARING VS lanceren onbemand ruimteschip Den Haag doet er nu het zwijgen toe Bezoek aan Mexico zal niet worden bekort Prinses stond onder druk - Geen invloed van don Carlos 1 Nederlands toestel boven DDR na CALEX Commentaren Belgische artsen vrijgelaten - staking loopt ten einde Zonder Engeland zou ik Korea hebben gewonnen M. Ruppert weer in top van KLM Donderdag 9 april 1964, 45ste jaargang atr«c»euw a DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigli i» ghebleven mijn hert in teghenspoet" Veranderlijk TjjdclUk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, overigens nu en dan op klaringen. matige tot vrjj krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Lagere middagtemperatu- ren. (zie voorts pagina 9) PRINSES IRENE heeft gisteren in Parijs ten huize van haar aanstaande zwager graaf Lobkowitz geen enkel woord gezegd, toen daar in haar bijzijn door haar schoonfamilie in spe een plotselinge persconferentie was belegd. Haar verloofde, don Carlos, was niet aanwezig op het ogenblik, dat enkele verslaggevers toegang kre gen tot de vertrekken van de woning. Zij zat bleek en zwijgend naast de markiezin de Valous. En toch waren de uitlatingen, die namens haar door de Car listen woord voerder markies Guy de Valous werden gedaan, voldoende voor nieuwe verwikke lingen. De markies Guy de Valous, een woordvoerder van de familie Bour bon-Parma, leest in aanwezigheid van de markiezin en prinses Irene, een communiqué voor tijdens een persconferentie" in de woning van prinses Frangoise de Lobcowitz in Parijs. De zwijgende, kennelijk vermoeide Prinses hoorde, hoe de bejaarde mar kies een verklaring voorlas, waarin ernstige kritiek werd geleverd op de officiële uitlatingen, die op Schip hol door de secretaris van de Ko ningin, mr. J. van der Hoeven, mede namens prinses Irenes secretaresse mejuffrouw M. M. C. Wijnen, waren gedaan. Die verklaring op Schiphol was conform een door het kabinet goedgekeurde tekst. Koningin stal harten van ju ichende menigte In Parijs werd nu verklaard, dat ,.de oorspronkelijke tekst een onjuiste le zing gaf, verminkt was en niet pre cies de mening van prinses Irene w Geloof Een Nederlandse straaljager van de vliegbasis Twente is ongeveer weken geleden bijna boven Oostduits gebied geraakt, zo heeft een woord voerder van het Westduitse ministerie van defensie gisteren laat in Bonn Hij voegde daaraan toe. dat het toe stel, dat zich al in de 50 km brede luchtidentificatiezone ten westen de Oostduitse grens bevond, via radio was gewaarschuwd en door Amerikaans vliegtuig uit de zone geloodst Nadat het toestel, dat gebrek aan brandstof begon te krijgen, West-Duitsland een tussenlanding had gemaakt, keerde het terug naar basis in Twente, aldus de woordvoer der. Het oud-hoofdbestuurslid van de P.S.P- de heer A. Smit uit Rotterdam, die gis teren is geïnstalleerd tot lid vai Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft onmiddellijk na zijn installatie klaard dat hij alle banden met deP.SP. heeft verbroken. Hij wenste daarom niét als P.S.P.-er in de Staten zitting te men, maar meende toch van het recht als gekozen vertegenwoordiger gebruik te mogen maken. Hij wenst als onafhan kelijk vertegenwoordiger te worden be schouwd. -GLR5- ■isnn ii 'lilif imohi ij Official dealer Leiden e.o. In één oogopslag „Prijsstop onroerend goed werkt averechts" pag. 2 Kwestie-Irene in het bui tenland en '/voor de televisie pag. 9 Bloemenexport nam hoge vlucht pag. 9 Majoor der mariniers zwaar beboet pag. 9 Zweden berecht een mees terspion pag. 11 Eenheid voor luchtvaart pag. 11 China schendt Russische grens pag. 11 TTET KONINKLIJK bezoek aan Mexico zal niet worden bekort. Aanvankelijk vreesde men in Mexico, dat de recente gebeurtenissen invloed zouden hebben op de duur van het bezoek van Koningin, Prins en prinses Beatrix. Met name dacht men, dat de Vorstin na het officiële gedeelte van het programma, dat eind deze week afloopt, naar Nederland zou terug keren. Nu blijkt dat daarvan geen sprake is. trekt men de conclusie, dat de moeilijkheden niet door gebeurte nissen in het Koninklijke gezin werden veroorzaakt. Het vorstelijk gezelschap arriveerde gis teren met het vliegtuig van president Lopez Mateos van Mexico uit Houston (Texas, Ver. Staten) in Mexico City. Bij de verwelkoming van de Nederlandse be zoekers ging het vrolijk Mexicaans toe. Toen de Koningin het toestel verliet, was iedereen gereed om de koninklijke gasten te ontvangen. Saluutschoten werden af gevuurd, de volksliederen weerklonken, eerst het Mexicaanse, daarna het Neder landse. Stram in de houding stond de Prins, naast hem de Koningin in een blauwe japon met een daarbij behorende blauwe mantel en zwarte hoed. Prinses Beatrix was in het groen gekleed. De Koningin stortd roerloos. Niets herinner- an het emotionele vertrek uit Neder- Applaus Nadat president Lopez Mateos zijn gas ten in het Spaans welkom had geheten, beantwoordde koningin Juliana zijn, toe spraak, eveneens in het Spaans, tot grote verrassing van alle aanwezigen. Op slot woorden „Viva Mexico" volgde een warm applaus. Op dat moment leek het of het gehele ceremonieel de vorstin een ogenblikje te machtig werd. Haast onge merkt opende zij haar tasje, haalde er een zakdoekje uit en maakte een snelle beweging over haar gelaat, een gebaar van enkele seconden. De Koningin be groette vervolgens mevrouw Lopez Mateos en haar dochter, de leden van het Mexicaanse kabinet en het Corps Diplomatique. Na de inspectie van de erewacht begaf het gezelschap zich naar de presidentiële residentie Los Pinos. De Koninklijke gasten logeren in deze residentie. Eén gereserveerde kamer blijft ongebruikt. De plaatselijke bladen besteden veel aandacht aan het bezoek er werden pagina's gewijd aan ons vor stenhuis de economische betrekkingen' tussen beide landen en aan prinses Bea- tri. Beleefdheidshalve werd gezwegen over prinses Irene. Toen het gezelschap in de residentie van de president was gearriveerd, was de auto. waarin de Koningin had geze ten, bedekt met bloemen, die een jui chende menigte langs de route had toe geworpen. In de binnstad daalde een regen van gekleurde papiersnippers op de stoet neer. Talrijke straten waren ver sierd met vlaggen en spandoeken. Gis teravond bezochten de Nederlandse gas ten een voorstelling van het wereldbe roemde Mexicaanse flokloristische ballet. (Voor vervolg zie pag. 13) Plaats van het huwelijk Wachten op terug keer van Koningin Over de plaats waar het huwelijk van prinses Irene gesloten zal worden, zal niet eerder beslist worden dan na de terugkeer van Koningin Juliana uit Mexico, aldus heeft vandaag een woord voerder voor de familie Bourbon-Parma in Parüs meegedeeld, zo meldde Ass. Press. Geestdriftige ontvangst in Mexico City grote menigten juichen konin gin Juliana en prins Bernhard toe terwijl hun auto bedolven wordt onder confetti op de bevlagde route tussen het vliegveld en de binnenstad. (Telefoto Ass. Press.) De markies de Valous las daarna nog eens de tekst van de op Schiphol afge legde verklaring, met dien verstande, dat nu de zinsnede „overeenkomstig de wens van haar toekomstige verloofde" werd weggelaten en ook de laatste regel ont brak. Die luidde oorspronkelijk: „In ver band met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland worden voltrokken' motivering werd bovendien gewag gemaakt van pressie die op de Prinses zijn uitgeoefend, ook in verband met haar overgang tot de Rooms-Katholieke Kerk. Op de persconferentie in Parijs bleek dus, dat de Prinses zelf de verantwoor delijkheid wilde nemen om haar ver loofde in zijn politieke aspiraties te volgen. Volgens welingelichte kringen in Den Haag was de tekst van de klaring op Schiphol dinsdagmorgen op Soestdijk vastgesteld. Hierover was overleg gepleegd met minister-presi dent Marijnen en ofschoon prinses Irene (en ook prins Xavier en don Car- los) zich verzetten tegen de nu ge wraakte zinsneden, hield premier Ma- rijnen voet bij stuk, zo zelfs, dat hij de zinnen weer liet toevoegen, die op Schiphol tóch bleken te zijn wegge- schrapt. Dat gebeurde tijdens het lange tele foongesprek, dat de directeur var R.V.D., dr. G. J. Lammers, met de premier had. De Verenigde Staten hebben gistC' ren een onbemand ruimtevoertuig in een baan om de aarde gebracht, als voorbereiding voor een bemande vlucht naar de maan. Het ruimte voertuig dat plaats biedt aan twee personen, weegt 3175 kg. Het werd met behulp van een tweetrapsraket van het type Titan-2 van Cape Ken nedy in Florida gelanceerd. De proef heeft ten doel zowel de doeltreffend heid van de Titan-2, als de aërody namische kwaliteiten van het ruimte schip na te gaan. Later in dit jaar wil men in het raam van het Gemini- program een dergelijk ruimtevoer tuig. doch dan door twee mensen be mand, in een baan om de aarde bren gen. Deze eerste vlucht wordt beschouwd als een groot succes. De G.T. 1 zal ge durende drie en een halve dag or aarde draaien. Dit hangt samen met de hoogte van de baan. De volgende stap zal eveneens een onbemande vlucht zijn, de G.T. 2. De G.T. 3 zal twee ma meenemen, die minstens drie omwente lingen om de aarde zullen maken. De vlucht van de G.T. zal vier dagen duren, waarna de G.T. 5 een dubbel bemande vlucht van twee weken moet maken. Bij de laatste twee vluchten zal eer van de astronauten zich buiten de cabi ne begeven, waarmee hij echter wel met een touw verbonden zal blijven. Geen breuk De woordvoerder van de familie de Bourbon Parma, de markies de Valous. deelde gisteren in Parijs ook nog mee, :r geen sprake is van een breuk van prinses Irene met haar familie. „Hare Koninklijke Hoogheid is naar Parijs ge komen om enige dagen rust te nemen. Ik u erkentelijk zijn, indien u de Prin- hierbij behulpzaam zou willen zijn, zodat zij deze rust kan genieten. De Prin- heeft het voornemen aan het begin de volgende week naar Nederland terug te keren", zo zei de markies letter lijk. (Voor vervolg zie pag. 13) Aanvuring op brug in Venezuela: Schadepost van zeventig miljoen Het herstel van de „Rafael Urdaneta" brug, de trots van Venezuela, over hel Meer van Maracaibo zal zeker acht maan den vergen, zo hebben deskundigen dins dagavond meegedeeld. De brug werd maandagavond geramd door het 24.727 ton metende Venezolaan se tankschip Esso Maracaibo, dat met 250.000 barrels aardolie op weg was Aruba. Het gehele gebied van Maracaibo wordt door het wegvallen van deze binding ecenomisch zwaar getroffen. De veerboten, die in 1962 na de openstelling van de brug overbodig werden zullen nu weer in gebruik moeten worden genomen. President Raul Leoni en de Venezo laanse ministers van openbare werken en van verkeer hebben zich naar Maracaibo begeven. De schade bedraagt naar schatting ruim zeventig miljoen gulden, waarbij de schade aan het schip is inbegrepen. De .Creole Petroleum Corporation", de eigenaresse van het tankschip, heeft laten weten dat zij alle kosten van het herstel de brug voor haar rekening zal ;n en uitkeringen zal doen aan de nabestaanden van de slachtoffers. In het betrokken gebied is de noodtoestand af gekondigd met het oog op het gevaar, dat I de uit het schip gestroomde olie op- W/IE de illusie mocht hebben gehad. dat na de verrassende ontkno ping in de affaire prinses Irene de rust zou zijn weergekeerd, is bedro gen uitgekomen. Nauwelijks is dc Prinses in Parijs, of zij laat door een paladijn van haar verloofde vertellen, dat er van de officiële verklaringen over haar handelwijze weinig of niets deugt. Het is allemaal heel anders ge gaan volgens prinses Irene. Zij is on der druk gezet, van verschillende kanten, zo liet zij weten. Het is een intens verdrietige zaak, dat een prinses van Oranje op deze wijze zich doet kennen. Dat van re geringszijde op dit soort verklaringen geen enkel commentaar zal worden gegeven is volkomen juist. Men kan zich gaan verdiepen in bespiegelin gen over ministeriële verantwoorde lijkheid voor door leden van het Vor stenhuis afgelegde verklaringen, maar ieder voelt dat in een situatie als deze alle bespiegelingen een vol strekt academisch karakter hebben. Zelfs aan die verantwoordelijkheid zijn er grenzen. Het is misschien maar het beste er verder over te zwijgen. Alleen dit: als prinses Irene verwijst naar dc voor haar minder prettige reacties op haar overgang naar de Rooms-Katho lieke Kerk. dan geeft zij blijk weinig besef te hebben van de ernst, waar mee het Nederlandse volk gerucht makende kerkelijke overgangen op vat. En dat is voor een Prinses, die zovele jaren onder dat volk heeft verkeerd, alleen maar bedroevend Of er druk is uitgeoefend? Men kan toch moeilijk spreken van druk, als iemand van vele kanten welgemeen de adviezen ontvangt en met nadruk gewezen wordt op de consequenties van zijn of haar daden. de antwoord is, dat koningin Juliana en prinses Beatrix, onze Kroonprinses, met hetzelfde vliegtuig reizen. Dc vraag, die niet van vandaag of gis teren dateert, is voorzover wij weten steeds ontkennend beantwoord. De werkelijkheid is echter, dat dikwijls wel van één vliegtuig gebruik wordt gemaakt. Wij moeten er niet aan den ken welke de gevolgen zouden zijn van een ongeluk. Wie zegt, dat vlie gen nu eenmaal risico's meebrengt, bagatelliseert een naar ons gevoelen hoogst ernstige zaak. Volgens de berichten hebben de mi nister-president en dc voorzitters dei- grootste Tweede-Kamerfracties giste ren uitvoerig over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Het resultaat van deze besprekingen kan slechts zijn. dat in het vervolg wordt be paald. dat onze Vorstin en onze Kroonprinses niet meer met hetzelf de vliegtuig mogen reizen. Dat gaat meer geld'kosten, maar er worden in ons coede vaderland wel voor min der belangrijke zaken bedragen be schikbaar gesteld! Het soreekt vanzelf, dat deze kwes tie momenteel van bijzondere impor tantie is. Als tengevolge van een vliegongeluk en voor het reizen per auto geldt hetzelfde koninein Juliana en prinses Beatrix zouden wee-vallen, zou volgens de grondwet telijke bepalingen nrinses Irene dc oovole-ster ziin op de troon. Zij b'iift dat tot de dag van haar huwelijk. Maar ieder voelt dat het uitgesloten Ls een Prinses, die in feite met haar Huis en met ons volk heeft gebroken, de Koninklijke waardigheid te doen bekleden. Daarom is het zaak alle onnodige risico's te vermijden. De twee Belgische artsen, die maan ig werden aangehouden naar aanlei ding van het overlijden van een am derhalf jaar oude baby. zijn vanmid- dag in voorlopige vrijheid gesteld. Dinsdag was tegen hen dc beschul diging uitgebracht, dat zij hadden na gelaten hulp te verlenen aan een per ion in levensgevaar. De Belgische minister van binnen landse zaken, A. Gilson, heeft van morgen voorts afgevaardigden ontvan gen van de stakende artsen, de natio nale artsenfederatie. Deze ontmoeting zou worden ge volgd door een gesprek van de minis ter met afgevaardigden van dc socia listische en katholieke vakbonden. De artsenstaking is duidelijk aan het verlopen. Gisteren al hebben dc sta kingsleiders het dreigement ook de De verf met flexabiliteit' 'extra speling voorde doe-het zeiver Generaal Mac Arthur: Het Amerikaanse weekblad World Telegram publiceerde gisteren, op de dag waarop het stoffelijk overschot van generaal Douglas MacArthur in het Aapitool werd opgebaard, voor hel eerst een vraaggesprek dat de generaal tien aar geleden gaf en waarin hij zei dat hij de oorlog in Korea had kunnen winnen zonder de „trouweloosheid van de Britten en de inmenging van Washington". MacArthur klaagde dat zijn telegrammen via Washington aan de Britten verden doorgegeven en dan via India of de Russische ambassade in Londen laar China gingen. De generaal zou ook gezegd hebben dat China pas aan de voreaanse oorlog ging meedoen nadat Peking van Londen dc verzekering had ekregen dat zijn (MacArthurs) handen gebonden waren. Hij zou van plan geweest zijn om de Chinezen over de rivier de Jaloe te ■aten trekken en dan langs de rivier een gordel van radioactief kobalt te leggen, waardoor de Chinese troepen in de val zaten en vernietigd konden (Zie vervolg pag. 13). worden. wachtdiensten te staken, wanne twee gearresteerde artsen, niet ii heid worden gesteld, ingetrokken. Het eerste teken van de doorbreking van de impasse kwam vanmorgen v uit Luik, waar vertegenwoordigers de vakbeweging en artsenbond het zijn geworden over een basis waarop de onderhandelingen met de overheid kon den worden hervat. Naar minister Leburton gisteren mede deelde, hebben 900 van de ongeveei 10.000 praktiserende Belgische artsen een conventie ondertekend voor de uitoefe ning van hun beroep onder de nieuwe wet. (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij vernemen heeft de heer M. Ruppert lid vam de Raad van. State en oud-voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zich bereid verklaard zitting te nemen in de nieu. we raad van commissarissen van de K.L.M., aan de samenstelling waarvan thans reeds geruime tijd wordt ge werkt. De heer Ruppert maakte ook deel uit van de oude raad van com missarissen. WASSENAAR In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een chauffeurswoning aan de Raadhuis laan. De bewoonster was afwezig. Het ongewenste bezoek verschafte zich de toegang via de achterdeur, na het ver nielen van een ruit. Ontvreemd werden geldkistje met ongeveer I 600 en aantal papieren. De recherche stelt een onderzoek in. J Pension „carlistisch hoofdkwartier"? De politie heeft een onderzoek inge steld in een pension voor Spanjaarden aan dc Hilversumse Boomberglaan. waarvan wordt aangenomen dat dit het ,-Carlistische hoofdkwartier" was t(jdcns het verbluf van Carlos op Soestdük. Van gistermorgen af is het gebouw voor alle buitenstaanders afgesloten. Het hoofdkwartier werd gisteren ontdekt tijdens de wilde acbtervolgingsritten door dc pers van prinses Irene en haar verloofde. Toen de politie binnenkwam bevond zich in het gebouw nog een Spanjaard, de Madrileense student Ce- listino Garcia en een Nederlandse dame, die als vertaalster optrad voor de in de woning gehuisveste Spanjaarden. VERFHANDEL FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij IHerenstraat 34 Nieuwe R(jn 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1