PANTE Wennerström verried land uit valse trots China schond grens met Rusland systematisch Problemen in luchtvaart door eenheid oplossen Rusland gaat invoerrechten afschaffen Oe Thant wil troepen op Cyprus versterken De valse Vermeer DONDERDAG 9 APRIL 1961 Zweden berecht meesterspion Gevaarlijkste spion van de moderne tijd Wat tijdens het proces aan het licht zal komen over de spionage-activitei- Wennerström ten behoeve van de Russen, zal lijken op een verge- ezochte, sensationele spionageroman. De juiste bijzonderheden over zijn fan tastische loopbaan als spion voor het Kremlin zijn vervat in een zeer ge heim rapport van de politie, dat 3500 Y.vn. c. bladzijden beslaat. De zittingen zullen AlNDAAO is te Stockholm om veiligheidsredenen achter gesloten het proces begonnen te- deuren plaatshebben. Elke dag zullen gen de 57-jarige kolonel van verslagen van de zittingen in spe- de Zweedse luchtmacht, Stig Wennerström, de vlieger-di plomaat die gedurende vijf tien jaar kans heeft gezien de Russen te voorzien van hoogst belangrijke defensiegeheimen van zowel zijn land als van de NAVO. Een jury van negen gezworenen, onder wie vijf vrouwen, zal over het lot van Wennerström. die door de of ficier van justitie, Werner Ryhninger, „de gevaarlijkste spion tegen de Westerse we reld in de moderne tijd" wordt genoemd, beslissen. Het pro ces zal ruim vier weken ver gen en de uitspraak wordt niet eerder dan eind mei ver wacht. Hoewel Wennerström ook topgeheimen van de NAVO aan Moskou heeft ver raden, zal hij uitsluitend voor ciafli bewaakte brandkasten worden zijn verraad jegens zijn land weggesloten. Stenografen en typistes worden berecht en de maxi- st"an onder ede en zulten in atgeslo- mum straf hiervoor is levens- ten kamm werken- la"SGevlogen Twee groepen deskundige ondervra gers. elk van zes man, hebben de luchtmachtofficier, die tijdens de ver horen er op stond dat men hem met kolonel aansprak, de laatste negen maanden danig aan de tand gevoeld. „Wennerström heeft gedurende de on dervragingen herhaaldelijk gelogen en daardoor het onderzoek ingewikkeld ge maakt", zo verklaarde de offlc: justitie. Dertig man van de veiligheidsdienst hebben een intensief onderzoek ingesteld naar hetgeen hij in dienst van de Rus sen heeft gepresteerd op posten als die van Zweedse luchtvaartattaché te Was hington (Amerika onderscheidde hem bij zijn vertrek nota bene met het Legion of Merit") en Moskou, als chef van de afdeling luchtvaart van het Zweedse ministerie van defensie en als adviseur van het ministerie van buitenlandse za ken. Bluf Gedurende het verhoor blufte de rij zige, goed uitziende officier, die op het ogenblik opgesloten is in een speciale cel van beton en staal, hoe hij van sommige situaties had genoten. ,,Stel eens voor! Niets kwaads vermoedende hoge officieren voorzagen mij voortdu rend van vertrouwelijke gegevens, zon der te merken, hoe ik ze bij de neus nam", zo verklaarde Wennerström. De vasthoudende ondervragers hebben ruim een maand nodig gehad om de be- NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER f 1.12 in beker of pot Russische jurist onthult: Principes met voeten getreden De Chinezen hebben de Russi sche grens sinds 1958 systema tisch geschonden, hoewel het be kend is dat er geen grensgeschil tussen China en de Sowjetunie bestaat en dat de huidige grens door de historie is bepaald. Dit heeft de Russische specialist in het volkenrecht, Kojefnikof, vol gens Tass verklaard. Kojefnikof zei dat men eigenlijk slechts kan spreken van kleine aan passingen om de territoriale grens lijn nauwkeuriger te kunnen afbake nen". Maar ondanks dit alles pleeg den de Chinezen „sedert een bepaaldt tijd" voortdurend en systematisch grensschendingen en dan nog wel vaak op een uitdagende wijze. De feiten aldus de Russische jurist, hadden aangetoond, dat de Chinezen de weg van de ondermijning hadden geko zen. Zij wilden de grondslagen vrn de socialistische gemeenschap zelf onder graven. De Chinezen hadden „alle gren zen overschreden", en niet alleen de principes van het internationale s lisme met voeten getreden, maar de elementaire internationale rechten en de internationale ethiek. Volgens berichten uit Oosteuropc:. bron zou de Roemeense regering aai Eremier Chroesjtsjef. die op het ogen lik in Boedapest is, hebben aangebo den om nogmaals te proberen als be middelaar op te treden in het ideologi- Meer Fransen naar Indonesië De Franse premier en minister van buitenlandse zaken ad interim, Louis Joxe, heeft gisteren bij een verslag van het bezoek van dr. Soebandrio voor het Franse kabinet verklaard dat Frankrijk van plan is de „Franse aanwezigheid" in Indonesië uit te breiden en meer ver scheiden te maken. Dit werd aan verslag gevers meegedeeld door de minister van voorlichting. Peyrefitte. Tot nu toe zijn de Fransen in Indonesië voornamelijk door een bepaald aantal ondernemingen vertegenwoordigd, hoofdzakelijk in de openbare bedrijven. Premier Pompidou en minister Couve de Murville verblij ven momenteel in Japan. Roemeense di- Adzjoebei, sche geschil met Peking. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gro- miko. zou naar verluidt, dit voorstel hebben besproken plomaten. Chroesjtsjefs schoonzoon. - hoofdredacteur van Izwestia, verklaar de in Parijs dat het boek over het Jo dendom in Kief in beslag is genomen en dat alle exemplaren zijn vernietigd, Het boek, waarin de Joden scherp .ver den aangevallen heeft in het wester vee) stof doen opwaaien. Hij ontkende dat er in Rusland anti-semitisme zou bestaan. „De Sowjetunie is de enige gro te mogendheid waar een Jood vice-pre mier is", aldus Adzjoebei. Geen Frans-Duits graanakkoord De Franse minister van landbouw, Ed gar Pisani, heeft gisteren een bezoek van een dag aan Bonn beëindigd zonder dat er overeenstemming is bereikt op het ge bied van de graanprijzen. Een woordvoerder voor de Westduitse regering zei dat de Franse minister nog een bespreking in Brussel met zijn Duitse collega Werner Schwarz zou hebben de vergadering van de ministers va zes landen die op maandag in de Belgi sche hoofdstad zal plaatsvinden. Volgens de woordvoerder had het West duitse kabinet gisteren niet over de graanprijs gesproken en zou het deze kwestie ook niet meer behandelen de bijeenkomst in Brussel. Op een vraag of minister Schwarz instructies had ont vangen. antwoordde de woordvoerder „heel nauwkeurige instructies zelfs". Kanselier Erhard heeft op 19 maart tiet Duitse parlement verklaard dat de regering van West-Duitsland de prijs voor graan niet zal verlagen gedurende dit jaar of het volgende jaar. Betreffende het plan dat voorgesteld is door de commissie van de EEG om de graanprijzen in de zes landen geleidelijk op een zelfde niveau te brengen, heeft West-Duitsland verklaard dat het er de voorkeur aan gaf deze prijzen in een keer gelijk te maken maar niet Caroline niet meer onder Panamese vlag De Panamese minister van financiën heeft de registratie van de piraten zender Caroline ongedaan gemaakt j wegens inbreuk op de Geneefse radio- conventie. Zoals bekend ligt het schip Caroline voor de oostkust van Enge land. Sinds kort worden radio-uitzen- dingen verzorgd. tuigingen van onschuld van de diplomaat te ontzenuwen. Hij bekende pas nadat hij werd geconfronteerd met onweerleg bare bewijzen, waaronder microfilms, die in zijn villa door zijn dienstbode wer den gevonden. In zijn luxueuze villa had de kolonel een „geheime kamer", waar hij per radio instructies uit Moskou ont ving. Trots vertelde hij hoe de Russen hem hadden onderricht in de, kunst van het overhandigen en ontvangen van rol letjes microfilms, boodschappen enz. Het overhandigen van de films geschiedde op diplomatieke recepties, waarbij hij ten overstaan van hoge functionarissen de filmrolletjes uitwisselde aan een Rus tegelijk met een handdruk. Dwarsbomen Wennerström heeft herhaaldelijk ge probeerd zijn ondervragers te dwarsbo men, eerst met een hongerstaking en daarna met een poging tot zelfmoord. Aan zijn ondervragers zette Wenner ström uitvoerig uiteen hoe hij door de Russen werd geschoold in wat hij „intel ligent zelfmoord plegen" noemt. Het doorsnijden van de pols is niet doeltref fend. „Nee, dat duurt, zoals u weet. veel te lang. Het is namelijk mogelijk om zelf je nek te breken, ook al zouden handen en voeten zijn vastgebonden", zo vertelde Wennerström. Maar hij legde deze methode niet verder uit.... Enkele door hem gemaakte opmerkin gen hebben zijn bewakers aanleiding ge geven tot het vermoeden, dat Wenner ström van plan is tijdens het proces krankzinnigheid voor te wenden. Hij praat erover, dat hij zich voelt als „twee verschillende persoonlijkheden", dat hij fantastische dromen heeft en een geheimzinnig geklop op de muren van zijn cel hoort. De bewakers zijn echter op hun hoede. Wennerström wordt nu dag en nacht bewaakt. Zij slaan hem gade via een spiegel. Hij eet met een lepel, want mes en vork en zelfs riem en bretels mag hij niet in het bezit hebben. Zijn bed in de cel is aan de vloer bevestigd; het overige meubilair bestaat uit een tafel en stoel. Hij mag beweging nemen op een dak, dat is over dekt met een net om te voorkomen, dat hem van belendende gebouwen iets wordt toegeworpen. Als hij er om vraagt mag een bewaker zijn cel binnengaan schaak of kaart te spelen. Valse trots Zijn ondervragers zijn tot de conclu sie gekomen, dat Wennerström zijn ver raad jegens zijn land vooral gepleegd heeft uit valse trots. Zij zeggen dat hij belangrijk wilde zijn en van intrigues hield. „Deze man is gevaarlijk. Hij acht iedereen", zo is men van mening. Opmerkelijk veel stemmen voor Walace Gouverneur Wallace van Alabama heeft gisteren bij de voorverkiezingen in Wisconsin tien maal zoveel stemmen behaald dan hij had verwacht. Hij ver kreeg 246.275 stemmen. De gouverneur van Wisconsin, Reynolds, behaalde ech ter bij deze verkiezingen tweemaal zo veel stemmen (483.006) en daarbij kan hij nog rekenen op de stemmen van de 46 democratische kiesmannen die afge vaardigd worden naar de nationale con- Gouverneur Wallace is geen belangrij ke kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap. Zijn bedoeling met deze deelname aan de voorverkiezingen was de kiezers gelegenheid te geven verzet te laten aantekenen tegen de wet op de burgerrechten. Nieuwe functie voor Harriman President Johnson heeft de „oudste lastpost" van het ministerie van buiten landse zaken. Averell Hamman, aan het hoofd gesteld van de betrekkingen met Afrika, zo is gisteren uit hooggeplaatste kringen in Washington vernomen. Voor lopig zal echter de onderminister voor Afrikaanse zaken. Mennen Williams, de lopende zaken behartigen, zeiden zij. Zij verwachten geen verandering in de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Afrika. Rapport van Duynstee: Europese raad akkoord met voorstellen DE E ECONOMISCHE commissie van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa heeft een luchtvaartrapport goed gekeurd, opgesteld door de Ne derlandse afgevaardigde A. E. M Duynstee (kvp) waarin vergaan de samenwerking van de Euro pese luchtvaartmaatschappijen en harmonisatie van de concur rentie wordt geëist als enige mo gelijkheid om de huidige en v> al ook de toekomstige moeilijk heden het hoofd te bieden. De heer Duynstee, die als vroegere secretaris van Plesman voor interna tionale samenwerking op luchtvaart- Johnson tevreden over houding van Rusland De Amerikaanse president Johnson heeft met voldoening gemerkt dat de betrekkingen tussen de V.S. en Rus land wat normaler zijn geworden, zo heeft de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kohier, gisteren na een gesprek met zijn president in Was hington gezegd. Kohier zei te menen, dat de vriendelijke opmerkingen van premier Chroesjtsjof aan het adres Johnson en andere Amerikanen, tijdens zijn verblijf in Hongarije, niet betekent dat de Russische rege ring op het punt staat nieuwe stap pen te nemen ter oplossing van ge schillen met Amerika. Op de vraag wat met „wat norma ler" bedoeld werd zei Kohier, dat als algemene definitie gezegd kon worden ïr een „zakelijke" sfeer is ontstaan, •in beide landen trachten een paar onderlinge problemen op te lossen. Wat de Amerikaans-Chinese betrek kingen betreft, de ambassadeur van rood China in Warschau, Wang Ping- Nan, verklaarde te hopen dat de ge schillen die bestaan tussen China en de V.S. op den duur zullen worden opge lost. De Chinese ambassadeur, die zijn post als ambassadeur in Warschau gaat erlaten. is de man geweest die gedu- ende tien jaar het enige contact van Peking met Washington heeft onderhou den. I gebied geen onbekende met deze ma- I terie is, verklaart in zijn rapport dat i de positie der Europese luchtvaart- maatschappijen fundamenteel precair blijft, ondanks een recente neiging tot verbetering. Hij legt echter de nadruk op de moeilijkheden die de burgerluchtvaart voor de boeg heeft als omstreeks 1970 de eerste superso nische verkeersvliegtuigen hun intre de doen. Dat zal een volledig nieuw tijdperk inluiden, dat een geheel nieu we denkwijze vereist en dat men met beperkte aanpassingen niet de baas kan. De Europese luchtvaartmaat schappijen zullen, aangemoedigd door de regeringen, een gemeenschappelij ke Europese basis voor ge toekomsti ge ontwikkeling moeten gaan leggen. Het rapport-Duynstec juicht overeen komsten voor samenwerking als die van de SAS en de Swissair, en de Airunion toe. doch maakt het voorbehoud dat er geen tegenover elkaar staande groepen binnen West-Europa mogen ontstaan. Het zou nuttig zijn. zo wordt voorts gesteld, als de regeringen een conven tie inzake landingsrechten konden slui ten waarin algemene gedragsregels zou den worden opgesteld en waardoor on derhandelingen op dit gebied op mul tilaterale basis zouden worden verge makkelijkt. D<* heer Duynstee heeft zijn rapport gemaakt aan de hand van meningen die van een aantal Europese deskun digen op luchtvaartgebied waren ge vraagd door middel van een vragen lijst. In overweldigende meerderheid spraken deze deskundigen zich voor nauwere integratie uit hoewel men be twijfelde of op het ogenblik grote vor deringen zouden kunnen maken. Als voornaamste moeilijkheden zag men het probleem om Europese luchtnetten los te maken van de intercontinentale, de zwakke onderhandelingspositie van de luchtvaartmaatschappijen der kleine landen in vergelijking met de grote en de vraag of veel regeringen bereid zou den zijn elementen van soevereiniteit of dit gebied op te geven. VS maken besluit van West-Berlijn De Russische afgevaardigde op de wereldhandelsconferentie te Genève heeft gisteren meegedeeld, dat de Sowjetunie met ingang van 1 janua ri 1965 de invoerrechten zal afschaf fen op produkten, afkomstig uit ont wikkelingslanden. Ook zal Rusland zijn aankoop van primaire produk ten, halffabrikaten en industriepro- duktcn uit de ontwikkelingslanden vergroten. Verder is het bereid de handel tussen de ontwikkelingslanden te bevorderen, ook al zou dit gaan ten koste van de Russische handel met die landen. Economische waarnemers in Genève wijzen erop, dat de stap van de Russen niet zo revolutionair is als hij op het eerste gezicht misschien lijkt, omdat de tarieven van ondergeschikt belang zijn Ruslands centraal geleide econo- :n de enige importeur de staats- handelondernemmg is. Zij wijzen er voorts op, dat de handei van Rusland met de onderontwikkelde landen erg klein is. In 1962 voerde Rusland uit de ontwikkelingslanden voor 1,4 miljard dollar in en de Westelijke landen voor iljard dollar. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft Finland, Ierland en Zweden verzocht hun contin gent troepen voor Cyprus met 300 man te versterken. Finland heeft reeds met dit verzoek ingestemd. Oe Thant wil de V.N.-troepen- macht op Cyprus op 7000 man brengen, 3500 Engelsen en 3500 militairen uit andere landen. De Turkse Cyprioten hebben gisteren hun posten langs de voornaamste weg. tussen Nicosia en Kyrenia. versterkt en de controle op automobilisten verscherpt. De Turken hebben deze 25 kilometer lange hoofdweg bijna geheel onder hun toezicht, daarbij geholpen door het con tingent militairen uit Turkije. De Grieks- Cyprische regering wil dit punt als een der hoofdpunten opnemen in een rege ling voor het eiland. In Nicosia doen overigens geruchten de ronde dat de Eoka-leider Grivas naar Cyprus zou wor den overgebracht om de strijd tegen de Turken te leiden. Aartsbisschop Makarios die naar Athe- zou gaan voor besprekingen met de Griekse regering, heeft zijn vertrek uit- Zoekt u óók „wat anders?" brengt u op het spoor van een lekker licht sigaartje! PANTER: de grote naam in kleine sigaartjes gesteld tot zaterdag in verband met de aankomst van de Amerikaanse onderse cretaris voor politieke zaken van de V.N., Ralph Bunche. De Griekse ambassadeur in Ankara heeft premier Inönü een mondelinge boodschap van dc Griekse premier Pa- pandreou overgebracht. Volgens diplo matieke kringen heeft Papandreou het Griekse standpunt betreffende de over eenkomsten van Londen en Zurich nog ens uiteengezet. Griekenland vindt deze erdragen verouderd. ongedaan Een beslissing van de vice-burgemees- ter van West-Berlijn, Heinrich Albertz, dat Russische diplomaten wanneer ze West-Berlyn binnen wilden komen hun paspoorten aan douane-ambtenaren van West-Berlijn moesten tonen is later op last van de Verenigde Staten weer onge daan gemaakt. Uit goed ingelichte bron wordt verno men dat het besluit van de Westduitsers deze morgen van kracht werd en tegen het middaguur weer werd opgeheven. Een Russisch voertuig werd ongeveer een uur en vijftien minuten opgehouden bij de controlepost ..Charlie". Toen de Rus- werd gevraagd hun paspoort te tonen, riepen ze de medewerking in van een Amerikaanse functionaris. Deze functio naris van de Amerikaanse missie in Ber lijn maakte het besluit onmiddellijk on gedaan. Miljonair-baron overleden In Ascona (Zwitserland) is op 82-jarige leeftijd overleden de miljonair, bankier bezitter van talrijke deels aan 30 mu- in de wereld in bruikleen afgestane kunstwerken, Eduard baron van der Heydt Baron van der Heydt is in Wup- pertal geboren en is van 1915 tot 1919 le- gatieraad aan het Duitse gezantschap in Den Haag geweest In 1920 richtte hij een bank op in Amsterdam. De naar ons land uitgeweken keizer Wilhelm II heeft kor te tijd te zijnen huize in Zandvoort gelo geerd. tot hij kasteel Doorn betrok. In '"26 vestigde baron Van der Heydt zich Zwitserland. Furore 18 - Senontas Rood 16 ct. Mignon 17 Spnnl(jr) ó'/id. hi ££*t Ky I Een kat beeft gister avond een vergadering van de Peruviaanse Ka mer van Afgevaardigden in de war gestuurd. Toen de voorzitter het woord nam kondigde het dier zijn aanwezigheid, onder grote hilariteit van de af gevaardigden. met ge- miauw aan. Dc vergade ring werd geschorst om dc indringer, die zijn toe vlucht had gezocht onder de presidentiële zetel, te vangen. Met stokslagen op het bureau trachtte men hem te verjagen doch hij bleef zitten waar hij zat. De voorzitter, ge ïrriteerd door het ge- miauw van de kat, be sloot toen de vergadering te sluiten waarna de jacht opnieuw werd in gezet. De kat wist op het nippertje te ontkomen en verdween in de richting van de vergaderzaal van de Senaat. I De eerste Russische ruimtevaarder. Joeri Ga garin, is chef van de ruimtevaart-redactie van het Russische legcrblad Krasnaya Zwesda ge worden. aldus heeft ra dio Moskou bekendge maakt. Op dc redactie zullen ook de kosmonau ten Nikolayef. Popovitsj en Bykofski werken. Het is niet bekend of zij hier een volledige dagtaak zullen hebben. I Het Japanse ministerie van financiën is van plan om ter gelegenheid van de komende Olympische Spelen 15 miljoen zilve ren munten van duizend yen en tachtig miljoen munten van honderd yen te laten slaan. Mochten deze aantallen niet toe reikend blijken om aan de vraag tc voldoen, dan bestaat de mogelijkheid dat het ministerie na af loop van dc spelen nog meer speciale munten in omloop zal brengen. I Bij een experiment met kleurentelevisie in Euro visie-verband zijn giste ren een rechtstreeks uit gezonden amusements program in kleuren uit Londen, een tevoren op genomen show in kleuren uit Parijs en een kleuren film uit Italië in Ham burg goed ontvangen. Het experiment was bedoeld om verschillende kleu- rensystemen te kunnen vergelijken. I Leden van de duikclub in Gothenburg hebben voor de Zweedse west kust vier flessen cham pagne opgedoken uit een Russische korvet, die daar in 1853 is gezonken. Zij vonden ook een zelf gemaakt distilleerappa- raat en verscheidene flessen bier. Men hoopt ook enige van de 75 ka nonnen tc bergen waar mee het schip was uitge- TOCH IS HET ZO! dcz< nidst 1488) De geschiedenis is overbe kend: op 30 augustus 1937 schreef een mijnheer, die we hier als de grote onbekende zullen aanduiden. <an dr. Brcdius. dat bij de hand had gelegd op een rasechte Ver meer, waarop dr. Bredius zich en kele dagen later de moeite gaf het bewuste schilderij in Monaco te gaan bekijken. Hij raakte vol geest drift en gaf na enig kunstzinnig on derzoek een verklaring af, waarin het schilderstuk zouder voorbehoud als een doek van Vermeer werd be stempeld. De prl- val reserveerde dr. Brcdius voor zich zelf, door de we reld in het „Bur lington Magazine" van november 1937 Een betere introductie was wel haast niet denkbaar en velen zullen zich wellicht nog herinneren met welk een enthousiasme het doek voor een bedrag van 520.000 in Ne derland belandde. Het schilderij, door de grote onbekende aangebo den. was nl. het doek dat nadien als de „Emmaüsgangers" bekend stond, een falsificati. bedreven door Han van Meegeren, een schilder, die nog meer oude meesters op zijn naam heeft staan. Voor de kunstkritici, die van 1937 tot 1945 woorden t< kort varen ge komen om hun waardering voor de „Emmaüsgangers" voldoende te doen blijken, was, na het bekend vorden van het bedrog, de zaak gauw bekeken .„Van Meegeren kon helemaal niet schilderen" was hur oordeelwant iemand imiteren was geen blijk van kunstenaar schap. Daarmee was de kous af. Maar voor dc mokkende leek bleet er altijd nog Iets over. dat tot pein zen noopte. Vooral doordat de boek drukkunst diezelfde leek in staat stelt een vergelijking te maken tus sen de loftuitingen, die vóór de oor log werden afgedrukt en het oor deel, dat na de ontmaskering van dc lippen der kunstzinnige kritici vloeide. We zullen u daarom uit één van de Nederlandse standaardwer ken op het gebied van dc schilder kunst (daterend van vóór de oorlog) de mening over de Emmaüsgan gers laten horen. Andere handboe ken oordeelden navenant „Want de compositie vertoont zo frappante en in alle details door gaande overeenkomsten met een schilderij van Cara- vaggio in het Palaz zo Patrizi, dat de samenhang absoluut zeker is. Er bevin den zich daar op dc achtergrond rechts twee figuren, in- plaats van het ene dienende meisje bü Vermeer: en dit meisje neemt de plaats in van een man bij Caravaggio. Maar overi gens heeft Vermeer de r-ompositie zorgvuldig gevolgd doch tevens <n alle opzichten veranderd. Het stilleven op dc tafel is precies een der samengesteld, maar alle voor werpen zijn vervangen door gelijk soortige, die aan Vermeer ver trouwd waren. En zo gaat het met alles: iedere uitdrukking, het uiterst sprekende en teven* ingehouden ge baar de hand van Christus, is herzien In een sfeer van diepe in nigheid, van een verzonken door leefd zijn. Het treffendst is het ge laat van Christus zelf. Inderdaad een Dode. en vooral daardoor van ?cn andere wereld D iar de Dood schijnt hier waarlijk overwonnen, •mhuiverd van Mysterie en vol be loften." Zo gaat het nog een hele tijd door. en we vragen waarom het schilderij ineens lelijk Is, nu blijkt lat Van Meegeren het geschilderd heeft? En een nóg belangrijker vraag: waarom heeft Han van Mee geren tot dergelijke falsificaties zijn 'oevluch» genomen? Nadruk verboden. H. PcTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11