iSSSJ Oud huis kopen moeilijke zaak die vakman vereist Turks leger moet weg van Cyprus I I Hier is üw sigaret in het nieuwe doosje Sociaal-democraten steunen militaire kandidaat Russische waardering voor Franse president Geschil China [van woD den bij iigelegd Predikant bij rassenrel in V.S. gedood Straalvliegtuig schoot van de landingsbaan Btonchï letten Zwendel met gedichten VOENSDAG 8 APRIL 1964 Makarios dreigt met V eiligheidsraad PRESIDENT MAKARIOS heeft gisteren in een vraaggesprek met het Cyprische persbureau gezegd dat hij de zaak voor de Veiligheidsraad zal brengen als Turkije zijn militairen niet van Cyprus terugtrekt. Hij wil deze militairen de faciliteiten, die zij op grond van het door Cyprus opgezegde bijstandsverdrag bezitten, onthouden. De aartsbis schop verklaarde dat „als de Tur ken hun verdelingsplan opgeven de taak van de VN-vredesmacht binnen drie maanden kan zijn voltooid". Hij noemde de aan wezigheid van de Turken op het eiland onrechtmatig. Morgen heeft Makarios een bespreking met de VN-afgevaardigde, dr. Ralph Bunch, die uit de VS naar het eiland is gereisd om zich van de situatie op de hoogte te stel len. Vrijdag vliegt de aartsbis schop naar Athene voor bespre kingen met de Griekse regering. In antwoord op een nota uit Ankara, dat de Turkse regering elke aanval op haar militaire contingent op Cy prus als een agressieve daad zal be schouwen en dienovereenkomstig zal reageren, heeft de regering in Athene nog dezelfde dag geantwoord, dat de Griekse Cyprioten niet van plan zijn het Turkse contingent aan te vallen. De toestand op het eiland is nog ver re van rustig. Gisteren tegen het mid daguur braken opnieuw gevechten uit nabij het Griekse dorp Ka to Pyrgos. Er. werden echter geen doden gemeld. De spanning is het grootst in de Turkse wijk van Nicosia, waar gisteren vier Turkse Cyprioten werden ontvoerd. De lijken van twee Turken zijn reeds ge vonden. Volgens één van de vier Tur ken, die er in geslaagd was te ont vluchten, werd de ontvoering beraamd door Griekse Cyprioten. Later arres teerde de politie enkele personen in ver band met de moord op de twee Tur ken. Volgens haar waren onder de ge arresteerden familieleden van een Grieks-Cyprische politieagent, die bp zondagochtend, door Turken werd dood geschoten. De 35-jarige kapelaan Ingo Mainka uit Porzensen bij Keulen heeft zondag zijn parochie verlaten. Hij celebreerde eerst nog een mis en nam daarna af scheid. Vanaf de kansel zei hij zich niet langer aan de dwang van het celibaat te kunnen onderwerpen. Hierna vertrok hij met onbekende bestemming. Mainka was in 1958 tot priester ge wijd. Hij is de derde katholieke priester in Duitsland die de laatste tijd zijn ambt heeft verlaten om in het huwelijk te treden. HBU Ook v&or Turkije: de HBU HOLLANDSCHE BANK-UNIE». Uw nieuwe Golden Fiction verpakking is er. Na 18 jaar het vertrouwde doosje met een nieuw ontwerp. Meer van deze tijd, stijlvol. Natuurlijk met onveranderde inhoud: de aparte Golden Fiction melange. 37 meer uitgerijpte tabaksoorten, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Voor rokers met een eigen stijl GOLDEN FICTION Een Laurens produkt Brazilië wacht op president De Braziliaanse sociaal-democra tische partij heeft gisteren beslo ten generaal Branco, de kandidaat van de generaals die de opstand hebben geleld, te steunen wanneer in het Congres gestemd zal worden over een opvolger van de vorige week afgezette president Goulart. Uit verschillende delen van het land .komen berichten oVer ont dekkingen van verborgen wapen- voorraden en terroristische plan nen, die er op zouden wijzen dat de staatsgreep van vorige week een opstand van linkse groeperin gen heeft verhinderd. Doordat de sociaal-democraten zich achter Branco hebben gesteld, is de kans dat ex-president Kubit- schek weer zou worden gekozen aan- Vraaggesprek met Aclzjoebei O DE hoofdredacteur van de Iz- westia, Alexei Adzjoebei, schoonzoon van Chroesjtsjef, heeft gisteren tijdens een vraag gesprek met Franse journalisten gezegd, dat Rusland ,,de realisti sche verklaringen die generaal de Gaulle over een aantal pro blemen heeft afgelegd, ten zeer ste waardeert, vooral die over de toestand in West-Europa en de onschendbaarheid van de gren zen die na de laatste oorlog wa ren ontstaan". Ten aanzien van de kwestie Cyprus had de Franse regering gezegd te me nen dat de overeenkomsten die waren gemaakt voordat het eiland onafhan kelijk werd. zouden moeten worden veranderd. „Wij begrepen het stand punt van De Gaulle inzake Cyprus be ter dan dat van Engeland en Ameri ka", aldus Adzjoebei. Rusland waardeert de Franse erken ning van rood China als ,,een realisti sche politieke daad" „Een zeer posi tieve daad", vond hij ook het antwoord van de Franse president op de bood schap van Chroesjtsjef van december, Waarin deze gebiedsgeschillen vreed zaam geregeld wil zien. Op Frankrijk wordt in de Sowjetunie eenter kritiek jeoefend omdat het niet deelneemt aan de ontwapeningsconferentie in Genève en wegens enige andere zaken. Rus land probeert op geen enkele maniei ,,de Franse aspiraties naar grootheid" te verhinderen Adzjoebei zei, dat Rusland gelooft dat het ideologische geschil met China kan worden bijgelegd. Hij sprak afkeurend over de Westelijke pers die de Russi sche houding tegenover de godsdienst bekritiseert, terwijl nooit wordt gepro testeerd tegen „de aanvallen van de godsdienst tegen de staat". De Izwes- tia publiceert dikwijls godsdienstig nieuws, aldus de hoofdredacteur. Tijdens een betoging tegen rasser ongelijkheid in Cleveland (V.S.) L gisteren een demonstrant onder een bulldozer terechtgekomen en dode lijk gewond. De man, de eerwaarde Bruce W. Klunder, een blanke pre dikant, zou zich voor de machine hebben geworpen toen de aandacht van de bestuurder door andere beto gers werd afgeleid. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De betogers, ongeveer tweehonderd mensen, protesteerden op een terrein; waar een school in aanbouw is, zij ren van mening dat deze school de senscheiding zal voortzetten. Eerder op de dag wierpen vier betogers zich voor een rijdende betonmolen. Zij werden door de politie weggesleept. Tevoren waren betogers op de chine geklommen en hadden de be stuurder bedreigd. Op de bouwplaats waren politiemannen om de arbeiders bij hun werk te beschermen. De beto gers verdwenen na het ongeluk. nlijk kleiner geworden. De moge lijkheid bestond dat de sociaal-demo craten en de arbeiderspartij van Goulart die samen een meerder heid vormen zouden samengaan Kubitschek naar voren te schui- Maar de sociaal-democraten zijn ken nelijk gezwicht voor de militaire druk. Brasilia is op het ogenblik bezet door pantsertroepen. De militaire leiders willen haast maken om te ver hinderen dat een compromisfiguur wordt gekozen. Het zou overigens wel in strijd met de grondwet zijn als ge neraal Branco wordt gekozen. De wet staat niet toe dat ccn militair president wordt, tenzij hij 90 dagen voor het ambt vacant wordt uit de actieve dienst getreden. Branco was op het moment n Goularts aftreden nog in actieve Er zijn nog twee conservatieven die aanspraak maken op het president schap. Het zijn de gouverneurs De Bar- Lacerda van Tanker ramt brug: Auto's stortten in meer Een tankschip is maandagavond te- in een overspanning van de brug over ït meer van Maracaibo in Venezuela gevaren. Voor het leven van ten minste 20 personen wordt gevreesd. Nadat de brug door het 24.727 ton me tende Venezolaanse tankschip Esso Ma racaibo was geraakt, stortte een aan tal op de brug rijdende auto's in het Militairen, politie en burgers zochten :t meer af naar overlevenden. Naar schatting bedraagt de schade an de brug met een lengte van on geveer negen kilometer de langste in Zuid-Amerika twee miljoen dollar (7 miljoen gulden). Behalve ongeveer twintig doden of vermisten zou er ook een aantal gewon den zijn. Het schip was onderweg van La Fa- ia, aan het meer van Maracaibo, aar Aruba in de Nederlandse Antillen. Een gedeelte van ongeveer 50 meter an de twee jaar oude brug stortte in ;t meer. Het schip is lekgestoten doch bestaat geen onmiddellijk gevaar. De ramp schijnt veroorzaakt te zijn doordat de stuurinrichting van de Esso Maracaibo geblokkeerd was geraakt. Een Boeing-707 van de Pan-American Airways met 140 passagiers en negen bemanningsleden aan boord schoot gis teravond laat op het NewYorkse vlieg veld Kennedy Airport van de landings baan en kwam in een greppel tot stil stand. Het straalvliegtuig kwam uit Por to Rico. Volgens de politie is een aantal inzittenden gewond. Er is geen brand uitgesproken. Het ongeluk gebeurde doordat het toestel een te lange landing maakte. Het was aanvankelijk als ver mist opgegeven. Openstelling van douanepost wordt genegeerd De douane-expediteurs aan weers zijden van de Nederlands-Belgische grensovergang Wernhout-Wuustwe- zel hebben besloten de tussen Neder land en België aangegane overeen komst om onder meer de overgang Wernhout-Wuustwezel van af 19 mei dag en nacht open te houden, te ne geren. Het 25-tal grensexpeditiebu- reaus waarom het hier gaat, wil van 's nachts twaalf tot 's morgens zes ge sloten blijven, zoals thans het geval Al jaren wordt onder meer van zijde van de Kamer van koophandel fabrieken voor westelijk Noord-Brabant Breda aangedrongen op kortere wacht tijden voor het goederenvervoer bij de ze drukste grensovergang van Europa. De verleden week bekend geworden overeenkomst wil aan de behoeften tege moetkomen; de particuliere douane expediteurs, die de in- en uitklaringspa- pieren en borgstellingen verzorgen, ver zetten zich tegen de nieuwe grensopen- stellingsovereenkomst. daar zij al eer tekort aan deskundige declaranten zeg gen te hebben. Zij vrezen bovendien dat hun personeel, gezamenlijk ongeveer oen gen afwisselende dag- plaatst om die diensten te honoreren om de van heinde en verre pendelende declaranten vervoer van en naar huis te bezorgen. De bureaus zijn overigens van mening dat noch de handel noch de vervoerbedrijven bij de nachtelijke openstelling van de grenspost gebaat De vulkaan Etna op Sicilië is van morgen gaan werken. Zware ontplof fingen veroorzaakten zwarte en witte rookwolken die een hoogte van 2000 me ter bereikten. Deskundigen van het vul- kanologi-~u men de Hoe vind ik de bonafide makelaar? (Van een onzer redacteuren) Naast de nieuwbouw is thans ook het oude huis in de volle be langstelling van het kopende pu bliek gekomen. Daarmee wordt een terrein betreden, dat, genuan ceerd als het is, zich moeilijk voor de leek in hoofdlijnen laat schet sen. Het probleem is namelijk dat er zo bijzonder véél komt kijken als het er om gaat een oud huis te beoordelen. Natuurlijk, er zijn wel enkele voor delen verbonden aan de procedure van het kopen van „oud" boven nieuw. Men behoeft bijvoorbeeld niet te raden hoe de buurt er uit komt te zien. welke mensen er komen te wonen en hoe het uitzicht zal zijn. Immers bij een be staand huis, dat te koop wordt aan geboden kan men zelf constateren hoe de buurt is, wélke mensen er wonen en welk uitzicht er is. Maar dat is dan ook wel zo ongeveer alles dat „plus punt" kan heten. De eerste grote moeilijkheid is al: wat moet onder een ..oud" huis worden verstaan? Het officiële kriterium is dat het tenminste eenmaal bewoond is ge weest. Een „oud" huis kan derhalve heel oud, oud, of nogal nieuw (een jong-oud huis) zijn. Voor adspirant-kopers is het wellicht het beste te spreken over drie soorten „oude" huizen, a. Huizen die in een zo danige staat van onderhoud verkeren, dat ze na een schoonmaakbeurt zó be trokken kunnen worden; b. Huizen, die na een flinke schilderbeurt en wat „klein werk", zoals vernieuwing van enkele schakelaars, het vernieuwen van wat kranen en het vastzetten van hier en daar een deurknop, geen gebreken meer vertonen; c. Huizen die er ogen schijnlijk netjes uitzien, maar waaraan bij nader deskundig onderzoek, allerlei mankementen kunnen voorkomen. Heel scala Over mankementen gesproken, daar bestaat een uitgebreid scala van. waar van we er hier maar enkele zullen noe men. Er kunnen verzakkingsverschijn selen zijn, waardoor scheurvorming in muren en plafonds kunnen ontstaan. Een huis kan vochtig zijn (vocht kan gerust vijand nummer één van het Ne derlandse huis worden genoemd). Goten en andere zinken dakbedekkingen kun nen nog wel goed functioneren maar zeer na aan (kostbare) vernieuwing toe zijn (zinken dakbedekking heeft een levensduur van 24 tot 28 jaar). De elek trische installatie kan aan vernieuwing toe zijn (levensduur plm. 40 jaar); dat zelfde kan het geval zijn met sanitair. Het gaat er dus niet alleen om te constateren of de vraagprijs van het oude huis waard is om in overweging genomen te worden, minstens even be langrijk is dat alvorens men tot koop van een „oud" huis besluit terdege die kosten ingecalculeerd worden, welke men absoluut moet uitgeven om het huis volledig up to date en bewoonbaar te maken. De moeilijkheid is dat de meeste vèr- kopende bewoners doorgaans volko men te goeder trouw de omvang van die uitgaven geneigd zijn te bagatelli seren. Hebben zijzèlf niet jaren in dat zelfde huis gewoond zonder de behoef te te hebben gevoeld er iets aan te doen? Zij achten bijvoorbeeld de keu ken, de badkamer goed en gemakke lijk in het gebruik want ze zijn eraan gewend. Maar volkomen objectief be zien is die keuken, is die badkamer, is die schoorsteenmantel onaanvaardbaar, onpraktisch of puur ouderwets en ko men ze stuk voor stuk voor modernise ring in aanmerking. Welke reden? En 'wat is voorts de reden waarom het huis te koop wordt aanboden. Is verandering van de gezinsgrootte oor zaak, kon men in de buurt niet aarden, of wil men er van af vanwege het (grote?) aantal gebreken dat het huis vertoont? Gebreken, die een adspirant- koper alleen maar kan laten constate ren. Eenvoudig omdat hij dat zelf niet vermag te doen. Het moge nu al duidelijker zijn ge worden wat de moraal van het boven staande wil zijn: bij het zoeken en ko pen van zeker een oud huis heeft men een specialist nodig: de makelaar, dat wil zeggen: de goede makelaar. Alleen daarom heeft de adspirant- koper al een makelaar nodig, omdat het aan de meeste oudere huizen niet te zien is dat ze te koop worden aan geboden. Verkoopborden, zoals men die voor de oorlog zag. worden bijna niet meer aangetroffen. Voor de adspirant- koper moet het zonder meer puur toe val worden geacht indien hij juist in zijn krant bet voor hèm geschikte huis geadverteerd zou vinden. De kans dat die adspirant-kopcr, lou ter op eigen kompas varende, derhalve verkeerd terecht komt is vele malen groter, dan wanneer hij zich tot de vak man, in dit geval de echte, te goeder naam en faam bekend staande makelaar in onroerend goed zou wenden. Nu wil het geval dat er niet alleen in de nieuwbouwwereld, maar ook in de „oudbouw" vele schünmakelaars opereren. Deze mensen speculeren op de onkunde van het publiek dat vaak niet precies weet wat een makelaar nu eigenlijk is. en wekken de schijn, dan wel zeggen brutaalweg, makelaar te heten, terwijl ze dit niet zijn. De vraag voor de adspirant-koper is derhalve: welke waarborgen zijn er voor hem om met een echte, goede makelaar in contact te komen? ïn dc eerste plaats moet natuurlijk het „z'n oor te luisteren leggen" genoemd wor den: een persoonlijke, vrij brede in- Boekje, dat iedereen moet lezen Dezer dagen is dc tweede her ziene druk uilgekonien van een boekje, dat verleden jaar een voudig is weggevlogen wel een bewijs dat er een schreeuwende behoefte aan voorlichting in dit opzicht was (èn is). Het boekje draagt tot titel „Huizen kijken huizen kopen". Iedereen, zelfs degene die al leen nog maar wat vaagjes speelt met de gedachte „eens wellicht een huis te zullen kopen" zou- herlcz Om dat laatste zeer nad ijk te dien kozen wc dc au bijpassend artikel dat i dc las j tijd hoe Volledigheidshalvi nd goed gebr rTanvul- 'gemaakt' werd van enige infor matie die ons verstrekt werd door dc Nederlandse bond van make laars in onroerende goederen tc VGravcnhagc. Het hoekje „Huizen kijken - huizen kopen" is op aanvraag 4,90) verkrijgbaar bij het Bouw centrum, uitgeverij. Postbus 299, Rotterdam of bij dc boekhandel. formatie terzake kan al direct tot een goed contact leiden. Daarnaast kan de adspirant-koper nog meer doen. Een makelaar is iemand die als zodanig beëdigd is door de Ar rondissementsrechtbank waaronder hij ressorteert. Het spreekt vanzelf dat een rechtbank daar niet zonder meer toe overgaat. Iemand wordt alleen als ma kelaar beëdigd, indien hij beantwoord aan drie kriteria: vakbekwaamheid, be trouwbaarheid en onafhankelijkheid. Een rechtbank wordt daartoe geadvi seerd door de Kamer van Koophandel, nadat deze hiernaar heeft ingesteld. problemen die met onroerend goed ver band houden. De makelaar is kort en goed een ver trouwensman die voor een, de adspi rant-koper passend bedrag, een hem passend „oud" huis zoekt, waaraan zo nodig voor een de adspirant-koper pas sende som gelds het nodige verbeterd kan worden teneinde deze woning aan de door hem gestelde eisen te doen be antwoorden. De makelaar kent de streek en de plaats waar het huis gekocht moet wor den. Hij kent de huizen, de bouwers inclusief hun reputatie en hij weet on geveer het waardeverloop van het on roerend goed in die plaats. Met de m3- j_ _jirant-koper ind •len: laatstgenoe_._ BMi kenbaar, kan ook gerust zijn bestedingsmogelijkheden noemen, zowel aan kapitaal als aan be- woningskosten. Volle pond of méér Anderzijds mogen in deze tyd van grote woningschaarste geen onmogelij ke dingen van de makelaar verwacht worden. Tevoren dient de adspirant- koper goed te beseffen dat hij thans, waar ook in Nederland, voor onroe rend goed het volle pond betaalt en voor een huis dat ontruimd opgeleverd wordt eigenlijk vrijwel altijd teveel, omdat voor leeg te aanvaarden, be staande huizen een „leegprijs" betaald moet worden, die uitgaat boven het begrip „waarde". De makelaar zal met de adspirant- koper hij heeft een behoorlijk volle dig overzicht van de aanbiedingen ter plaatse, ook al dank zij samenwerking met collega's in aanmerking komende huizen gaan bekijken. Hij kent dan de geschiedenis van die huizen, hij weet waarom ze te koop zijn; de aard van eventuele gebreken, van verwaarlozing is bij hem bekend: hij kan inlichten over het „opknapbedrag"; ja, hy kan zelfs adviseren in de keuze van vak mensen die herstellingen of verbouwin gen moeten uitvoeren. Uiteraard is ook de verzorging van de vereiste schrifte lijke stukken bij hem in goede handen. Ten slotte zal de makelaar ook in de wijze van financiering van „oude" huizen de weg kunnen wijzen. Kortom: bij het kopen van een „oud" huis is de beste raad die gegeven kan worden: Ga bij voorkeur nimmer zelfstandig op jacht, maar werk in uw eigen belang met de tussenkomst van een échte, dat is een beëdigde en bovendien een algemeen te goeder naam en faam bekend staande makelaar, die zijn hono- onderzoek rarium beslist waard zal blijken te zijn. Daar voorts verreweg de meeste ma kelaars zijn aangesloten bij de Neder landse bond van makelaars Is onroeren de goederen (N.B.M.). een bond die z(jn eigen erecode heeft, die elk aangesloten lid verplicht „de eer van de stand der makelaars hoog te houden" kan men in gevallen waarin getwijfeld wordt of men met een beëdigde makelaar van doen heeft ook deze bond om nadere inlichtingen vragen (N.B.M., de Ruv- terstraat 65, Den Haag, tel. 070-635124). Klachten Blykt men met een bondslid te doen te hebben dan is er bovendien nog de mogelijkheid van klachtbehandeling, daar iedere aangesloten makelaar ge houden is zich aan het oordeel van een tuchtcollege te onderwerpen, indien er een klacht over hem wordt ingediend, uok kan via de organisatie gearbitreerd worden bij verschil van mening over geldelijke vorderingen. Maar wat doet een makelaar nu pre cies? Hij bemiddelt tussen degenen die onroerend goed koopt en onroerend goed verkoopt; hij bemiddelt bij huur en verhuur, bij hypothecaire zaken. Daarnaast taxeert hij onroerend goed voert hij veelal beheer over dikwijls 9omPlexen huurwoningen en geeft hij alle mogelijke adviezen over Hoestdrank in tabletvorm.95ct Dochtermij. ITT in Nederland International telephone and telegraph Corporation and American meter com pany hebben het plan bekendgemaakt gezamenlijk een maatschappij op te richten in Nederland. Aanvankelijk zal de voornaamste taak van de nieuwe on derneming bestaan uit de verkoop van produkten van American meter en van I.T.T. General controls inc. en andere dochterondernemingen van I.T.T. in ge heel Europa en andere delen van de wereld met uitzondering van de Ver enigde Staten, Mexico en Canada. I.T.T. zal een meerderheidsbelang in de Ne derlandse maatschappij krijgen. Ameri kaanse bedrijven zullen samen de di rectie voeren. Verwacht wordt dat de nieuwe maat schappij binnen afzienbare tijd ook zal beginnen met de produktie van meet- en controleapparatuur voor aardgas in Europa. Jjh eeft tij I Het geheim van de leef tijd van Mariene Dic- triech is opgelost, zo weet het Oostduitse pers bureau ADN te melden. Zij is volgens haar ge boortebewijs dat in Oost- Berlijn werd gevonden, 62 jaar. Het papier dat een tijd lang zoek was, geeft als geboortedatum van de blonde filmdiva aan 27 december 1901. I Met een oorverdovende explosie heeft zich gis terochtend een uitbar sting van de vulkaan de Etna voorgedaan. Grote hoeveelheden stenen en gloeiende as werden de lucht ingeslingerd. De mensen, die op de hel lingen van de vulkanen wonen, lopen geen ge vaar. Geleerden van het plaatselijke vulkanolo- gisch instituut houden de werking van de Etna nauwkeurig in de gaten. I Prins Felix van Bour bon, de echtgenoot van Groothertogin Charlotte van Luxemburg, heeft gisteren in Parijs een symbolische schadever goeding van één frank gekregen, nadat een Franse rechtbank tot de conclusie was gekomen dat de 34-jarige zaken man, Henry Freeman, uit New York, twee maal ten onrechte de naam Bourbon had ge bruikt. Freeman kreeg een boete van 3.000 frank. I In Noord-Rhodesië is een arbeidsdienst inge steld, die de naar schat ting 50.000 werkloze jon geren werk en de moge lijkheid van een vakop leiding moet verschaf fen. Het hoofd van deze dienst gaat deze week naar Europa om hulp te vragen. Hij zal onder an dere ons land bezoeken, De jaarlijkse literaire prijs van Monte Carlo, ter grootte van onge veer 7.250 gulden, is voor 1964 toegekend aan de 49-jarige Franse diplomaat, Christian Murviaux. Zijn meest bekende roman is „No tre Dame des desempa- rés". 1487) Er zijn mensen die de mo derne poëzie niet goed kunnen ver dragen, waar tegenover weer ande ren staan, die er de hoogste kunst uitingen in zien, ooit door menselij ke klanken voortgebracht. Zoals met al dergelijke onderwer pen, kan op geen enkele wijze ob jectief worden vastgesteld wie het gelijk aan zijn kant heeft. Een vriend van me, die enkele jaren ge leden na een langdurig verblijf in Zuid-Amerika in het vaderland terug- bezonnen ogenblik de krant opsloeg, waarin een modern bekroond gedicht stond afgedrukt, wist werkelijk niet of hij waakte of droomde en vroeg me vol afkeer of „ze" hier ln Ne derland volslagen gek waren ge- Deze vraag hebben na lezing van zgn. modernistische poëzie ook an deren zich gesteld. Vooral nadat in het Australische tijdschrift Angry Pinguïns" (mei 1944) gedichten wa ren verschenen van Ern Malley, die volgens deskundigen een algehele verjonging van de dichtkunst be werkten en voor de Australische moderne dichters een nieuw tijd perk zouden openen. (Natuurlijk waren er ook mensen, die Mallcy's geschrijf voor dolzinnige kolder hielden, maar. zo als ook In Ne derland het geval Is, werden die door enkele fijnproevers totaal van de markt geschreeuwd). De gedichten van Ern Malley ver schenen kort daarop in boekvorm, en een letterkundig tijdschrift te Brisbane wijdde een uitgebreid ar tikel aan het „verschijnsel" Malley en in een bloemlezing van Australi sche poëzie werden de exquise pro ducten zonder verwijl afgedrukt. Langer wachten zou een wandaad betekenen ten opzichte van deze nieuw geschapen taalvormen. TOCH IS "^T ZO! Tot tenslotte twee jonge schrijvers voor het voetlicht traden die het let terlievende pnbliek openbaarden, dat Ern Malley helemaal niet bestond, maar dat zij degenen waren die dit schoons hadden bedreven. Het wa ren James MacAuley en Harold Ste wart. die daarmee wilden aantonen dat de zgn. letterkundige kritiek vol slagen onbekwaam is en zonder enig begrip oordeelt, en dat de ten hemel verheven modernismen niet alleen een stom kinder spelletje betekenen, maar bovendien van bedrog aan elkaar hangen. Om dit te bewijzen hadden zU in hun vrUe tijd de prijslijst van een zaadhandel en een rapport over het droogleggen van broedgronden ter hand genomen en daaruit op goed geluk woorden en zinnen gehaald, die tot modernis tische gedichten waren samenge flanst! Wie nu denkt, dat de critici uit het lood waren geslagen, vergist zich in de mate van onbeschaamd heid van deze heren. Sir Herbert Read, die als een van de grootste kenners op dit gebied geldt, hield staande, dat het prulwerk, afgezien van de wijze waarop het tot stand was gekomen, op hoog niveau stond Hij kree* natuurlijk bijval van de bentgenoten, zelfs uit Nederland, waar een befaamd criticus de moed had te beweren, dat „McAuley en Stewart niet intelligent genoeg wa ren om hun eigen scheppingen te verstaan!" We menen dat er ergens inderdaad Iets aan de intelligentie moet haperen. We kunnen van de kritiek natuur lijk geen afscheid nemen, zonder een woordje over Han van MeegereD te hebben gezegd. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5