Commentaar Leids Jeugdorkest had Zurich een goede pers in Zelfbewuste en bescheiden virtuozen Zomermode voor en door Leidse huisvrouwen Moet de corsodatum toch nog worden veranderd? Redster van Leids kind hartelijk gehuldigd Hips Jonge Amsterdamse schilders exposeren in „De Ruif" NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag: Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Vereni ging Prot Nederland, mevrouw mr. dr. J. C. de Meyere over „Wat iedere niet- Rooms-Katholiek moet weten van het R.K. huwelijksrecht". Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rotterdams Toneel, „Schakels" van Heijermans. Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: Ver. Pedagogiek Leiden en Ver. van Vrienden Rijksmuseum Volkenkunde, Indiaantje spelen" (met Lisser padvinaersgroep), dia's, film en toelichtingen van dr. G. D. van Wengen en de heer Th. J C. Brasser. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Ned. Comedie met Wie is bang voor Virginia Woolf? Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie-Orkest, met piano-solist Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Name? Donderdag Rest. Van der Heyden, Breestraat 85, 2.15 en 8 uur: modeshow V. en D. Marekerk, 8 uur: bijeenkomst ambts dragers en medewerkers Herv. Gemeen te i.v.m. actie Vrijwillige Bijdrage 1964. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest, m.m.v. Shura Cherkassky, piano. De Lakenhal, 8 uur: Ver. Oud-Leiden, ir. H. A. van Oerle over „De stad Lei den buiten de muren, hef. Leidse rechts gebied met de ambachtsheerlijkheden Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude" Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Othello. Vrüdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Stich ting Nazorgwerkplaatsen Leiden, ouder avond. dr. J. F. Caljé over de werkplaat sen en de werkplaatsbevolking. De Doelen, 8.15 uur: afd. Leiden Adel- bertvereniging, de heer K. Fens over „De moderne literatuur". Zaal Koningskerk, Willem de Zwij gerlaanhoek Koningstraat, 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Boshuis (achter Hoflaan 76), 8 uur: toneelvereniging De Boshuisspelers, op voering van blijspel „Alles is volgeboekt". Schouwburg, 8 uur: afd. Ledden Ned. Kla33iek Verbond, K. en O. en Ver. Vrienden Leids Gymnasium, heropvoe ring van Dyskdlos door Leidse Gymna- siastenbond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Het donker is licht genoeg: besL voorstelling. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Leer om Leer. Zaterdag Den Burchit, 8 uur: toneelvereniging Door Oefening Beter, opvoering van „Van ander ras". Herv. Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: jongerensocië- teit, film ,,De man die nooit bestond". Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband, volksdansavond (groep van Oud-Poelgeest). Stationsplein, 1.40 uur: afdeling Lei den Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, vertrek met bus 41 naar de Pan van Per- sijn te Kaïtwijk aan den Rijn, excursie insekten en mossen. Antonius-clubhiuis, 7.45 uur: cabaret avond Smit-Röntgen-ontspanningsvereni- ging. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 7,30 uur: feestavond G.J.V. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Uitkomst. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest, met piano-solist. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a name? Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat, tel. 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18, tele foon 20085. Dienst apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waar genomen door Haven-apotheek. Ook de Oegstgeester apotheek is geopend. Films Camera (2 en 8 uur) Cleopatra (14 j.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De volge lingen van Dracula (18 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): Een ir een vrouw het huwelijk (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Huurlingen van de dood (14 jaar); maandag tot met woensdag: Twee zijn schuldig (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Arsène Lupin contra Arsène Lupin (14 jaar); 's morgens 10.30 uur: Sjors van de Rebel lenclub (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Freddy und das Lied der Südsee (14 jaar). Films Camera (2 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een wereld van plezier (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Een man, een vrouw het huwelijk (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Piraten van het recht (14 jaair); van maandag tot en met woensdag: In de greep van dr. Mabuse (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Arsène Lupin contre Arsène Lupin (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Shehera- zade (14 jaar). Tentoonstellingen Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 520 uur. donderdag 1 tot 820 uur en vrüdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schoot Obrechtstraat: dinsdag en donderdag 620 tot 920 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag vaD tot 5 uur; Jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woensdag van 12 tot 420 uur en zaterdag Om één uur aan tafel in restaurant Zürichberg voor de maaltijd, die ons wordt aangeboden door het gemeentebe stuur. Bij de hoge temperatuur en de bloemkool trekt de heer Thomann, secre taris van de burgemeester, zün jasje uit Hy spreekt in het Hollands en in hemds- ven tot het LeidS Jeugdorkest. We moeten hem af en toe een woordje helpen, dat is juist wel amusant ZURICH Woensdag 1 april. Vandaag starten we gelukkig wat later: het opstaan geschiedt namelijk steeds meer adagio molto. De rondrit dort Zürióh toont ons nu eens niet de oude, maar de nieuwe gebouwen. Gids is Paul Vogt, Freizeitdienst van Pro Juventute. We zien, dat je in Zürióh in je vrije tijd kunt pottenbakken en je met ezels en lama's vermaken. De heer Steinbaóh begint alvast een wedloop met een soort afghaan, die op zijn beurt een in doodsangst wegvluchtende kalkoen achterna zit. Aan vurende kreten van supporters tot het hondebeest wordt gevangen en de kalkoen kan uitblazen (evenals de „reisleider"). overdaad van ornamenten en vergul de versieringen. Fijne hoge tonen van het Franse ongeil ontelbare tngelen machtig zwel lende akkoorden van het Duitse instrument in de grote koepel. Na het speciaal voor ons gegeven concertje een ommetje langs de lan ge rijen stallen van het klooster. De volgorde voor vandaag is: kerk, stal, huisje. Het huisje is van mevrouw Gyr aan de Zuger See, met kamers als museumzalen en een terras waar je een concert kunt geven. We zoeken plaatsje in de zon met kopje thee en servetje vol onbekende koek jes en genieten van het schone uit zicht over het water. Licht De Volkshauszaal voor het tweede concert blijkt groot en licht te zijn, len podium dat kan worden vergroot; hetgeen natuurlijk ogenblikkelyk moet gebeuren, willen de alten niet met de les- irs van de fagottisten in gevecht zeer groot publiek wacht ons van avond, een verwend en veeleisend pu bliek. Maar wij zijn niet bang. Het oordeel de pers? „Aan vele lessenaars van de strijkers en aan de meeste van de blazers zaten jonge musici, die hun partij voor- treffelijk speelden en die zich tegelijker tijd zelfbewuste en bescheiden virtuozen voelden (en móchten voelen)". Donderdag, 2 april. Het letterlijke hoogtepunt van de week: het Leidse Jeugdorkest bestormt de top van de Rigi. Eerst naar het Casino in Zug: een verrukkelijk gek gebouw, stikvol deuren en gangen en trapjes, een kostelijk zaaltje met gecapitonneerd podium, waarboven gipsen engeltjes dartelen met één of andere muzikale spreuk. Koffers en instrumenten worden gedeponeerd en vérder naar Arth-Goldau, waar de „blauwe tram" klaarstaat voor transport naar Rigi-Kwlm. Helaas weinig zicht, maar heel wat sneeuw en hoera! bo ven sahijnt de zon! Sneeuwbalge vecht, soep, broodje salami, zonne bad, natte sokken en rooie wangen. zo'n middag is de concert-geestdrift tot Rigi-hoogte opgevoerd. Nauwelijks gunnen we ons de tijd bij de officiële ontvanst in Zug het stuk Kirschtaart te verorberen. De burgemeester spreekt (op verzoek) heel kort en binnen het kwartier klinkt het welluidend stemmen door de zaal. Oer-muzikaal Onze maestro „verstaat de kunst het orkest met voor ieder duidelijk w neembare „Ausgezeichnigkeit" aan te spo- (dit volgens de Zwitserse pers). Joke Harzheim „een oer-muzikale con- certmeesteres" (pers) toont in de romance Beethoven „een poëtische gevoelig heid" (pers). Zy ontvangt het applaus doodleuk met op het hoofd een krans, door collega's in de bus gevlochten van klimop en primula (die geplukt waren in de tuin van het Rotschuocheim: daar par keerden enkele strijkers hun stoel in het en aten we allemaal „Buchstabe- suppe"). De begeleiding van de aria's verzorgt het orkest „met klankrijke discretie" en Lenie Stevens „toont haar uitgesproken talent" (pers). „Andriessen" wordt als nooit tevoren gespeeld en bij de lèétste opmaat van de léatste variatie gaan alle strijkstokken met zwier de lucht in. In Beethoven na de pauze geeft iedereen wat hü heeft en berei ken we „een mooi evenwicht tussen blazers en strijkers" (pers). Naast enorm veel muziekvreugde brengt deze avond ons een onverwachte uit nodiging. Mevrouw Gyr uit Zug die heel erg vroeger het Leids gym nasium bezocht vraagt ons voor vrydag alle vyftig op de thee! Vrijdag, 3 april. „Fahrt ins Blaue" ver meldt het reisprogramma. Het „blauwe' het klooster in Einsiedeln, dat byna t is in de stralende zon van vandaag. Tijdens de tocht tenminste, als we stilstaan moeten twee violen en hobo nodig geld wisselen. Als nette J.K.L.'ers treden ze de bank binnen; in razende vaart, vermomd als overvallers en zwaaiend met de buit komen ze naar buiten gerend. Sextolen van gelach daveren door de bus. De dag besluit met een concert in de Tonhalle door het Tonhalle-orkest; men speelt een suite van Bach, een wonderlijk altvioolconcert van Handel en een sym fonie van Harris (met zeven pauken!!!). Saterdag 5 april. De laatste dag wordt gewinkeld en gewandeld en hard ge werkt aan voorbereidingen voor de af scheidsavond. Om vijf uur staan de tafels klaar in het Schweighof (zo langzamer hand beroemd om het alkoholfreies Bier) een etentje, aangeboden door het Jugend Orchester Zürich aan gasten en gastheren: ver over de honderd mensen. De heer Zunderman spreekt de heer en mevrouw Scherrer toe om te danken voor al het werk, dat ze hebben verzet. „Georges" Scherrer, dirigent van het J.O.Z., verdient op recht een donderend applaus. Marien Heyl, voorzitter JKL, dankt reis leider Steinbaóh en de heer Zunder man van de LJA en tot slot staan beide dirigenten elkaar op het po dium op de schouders te beuken Orgel Na de boterham in „Roter Hut" een rondleiding door de kerk met de twee torens en de vijf orgels, klanken van het vierde orgelconcert van Handel stromen door de rijk versierde barokke ruimten met een Zoekt U een Gouden armband of Collier voor l 70.— en 100.— of 300.— en 800.- Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen van 12 tot 4 uur. vrydag voor ouderei van 6.30 tot 820 uur, jeugdhonk Zwart» Pad. Marnixstraat 102. vrydag van 33» tot 5.30 uur De Lakenhal: 200 affiches uit de pe riode 1887—1917 (tot 20 april). Boerhaavezalen: Lente-tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerk en gra fiek, exposanten: Marry Hoving, Jolanda Mulder, Frans de Wit, Vincent van Mas- trigt, Hans Barends, Ernst Nagel en Pie- ter van Delft (van 21 maart tot 10 april, dag. geopend van 10 tot 6 uur) WASSENAAR - kunstzaaJ Heufl, Hof- laan 7: tentoonstelling van werken H. E. Roodenburt, en bronsplastieken Rob Bleute, van 28 maart tot en met 16 april, dagelijks van 10 tot 5 uur, boven dien woensdagavond van 8 tot 10 uur (op zon- en feestdagen gesloten). (weer eens wat anders dan diri geren). Muzikale prestaties en humoristische improvisaties. Siempre Oistrakh's eerste vioolles, een Posaunenkoor, een trio van Beethoven, een dans, een liedje van Ria, zullen de avond, afgewisseld met dansen op muziek van de Landlerkapel. En dan het afscheid. Er wordt gedis cussieerd en gelachen op de bustocht retour en iedereen zingt zyn eigen partij uit de finale van de Jenaer. Een béétje decresendo is het natuurlijk wel, maar wat geeft het? De hechte band en de goede sfeer zijn er in het J.K.L. en er komen toch weer nieuwe concerten? Arbeider brak been onder kraanauto LEIDEN Gistermorgen heeft zich op het terrein van de N.V. Rijnlandse Me taaibescherming een bedrijfsongeval voorgedaan, waarbü de 50-jarige Leidse transportarbeider W. Stafleu zyn rech- terbovenbeen heeft gebroken. De heer Stafleu werd tydeps werkzaamheden ge raakt door een rydende kraanwagen, waarvan een der wielen over zün rech terbeen reed. H slachtoffer werd op genomen in het Academisch Ziekenhuis. Toneelavond C.M.B. LEIDEN De leden van de Chr. Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheidaf deling Leiden, hebben zich gisteren mei hun familieleden in het Antoniusclubhuis enige uren kostelijk vermaakt met de jaarlijkse toneelavond, die ditmaal werd verzorgd door de Chr. toneelgroep „Sem- pre Avanti". Na zyn welkomstwoord richtte afde lingsvoorzitter A. L. Verhoog zich in het bijzonder tot de heer B. Kyk in d£ Vegte, die gisteren zyn 25-jarig lidmaat schap van de C.N.V. vierde. In zyn hul digingstoespraakje legde de voorzitter de nadruk op het feit, dat de jubilaris niet alleen een trouw doch ook zeei tief afdelingslid is. Hierna speldde spre ker de jubilaris de gouden C.N.V.-speld op onder overhandiging van de hierbü behorende oorkonde en een kist sigaren als jubileumgeschenk van de Leidse af- Dat het afdelingsbestuur er goed heeft gedaan haar leden de opvoering van Auguyst van Zuylens bhjspel ,,Blüf zitten waar je zit" aan te bieden, bleek uit het applaus, dat regisseur Hans van Oosterom en de zünen aan het slot van de voorstelling in ontvangst mochten De hoofdpersoon, Henri Latour, is een serieuze jonge wiskundeleraar, wiens belangstelling slechts uitgaat naar getal len en fomules. Zyn enig verzetje be staat uit een spelletje kaart met zyn twee oude tantes. De schrik slaat hem om het hart als een oude schoolvriend hem vraagt voor één naoht onderdak aan zün verloofde te willen verlenen, Regisseur Hans van Oosterom beeldde weer in elk opzicht geslaagd de n; en onbeholpen Henri Latour uit en ook nu weer in Wim van Ark (vriend Marcel), Riet Blom (verloofde Yvonne Moreau), Riet v- d. Vegte (tante Mathilde), Ann Burgerhout (tante Cristine), Herman Blom (vader Moreau), Wim van Rooyen (concierge Postiau), en Dien v. d. Laan (werkster madame Puohe) uitstekende tegenspelers(sters). Christenvrouwen Noord en donker Amsterdam LEIDEN Majoor A. M. Bosschardt, die in maart voor de afdeling Leiden- Zuidwest van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een voordracht hield ,,Het Leger des Heils in donker Amster dam", deed gisteravond de leden va afdeling Leiden-Noord kennismaken met dit goodwill-werk van het Leger. Het doel en allerlei facetten van het werk in de oude binnenstad van Amsterdam passeerden de revue, waarbij majoor Bosschardt frappante cüfers noemde. De dames van de afdeling Noord had den, evenals haar Bondgenoten eer maand geleden, gisteren in de Petrakerk veel belangstelling voor de boeiende LEIDEN Zomerse japonnetjes en voorjaarspakjes brachten gister middag de Leidse leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in een opgewekte stemming. Voorzien van nuttige toelichtingen van de presidente, mevrouw H. A. van Herwaarden-Wildeboer, passeerde een deel van de collectie dameskleding van de firma Warnecke de revue. Bij de mantels, deux-<piece<s en jurkjes werden door de mannequins-huis vrouwen goed gékozen accessoires gedragen, zoals hoeden, tussen, hand schoenen en bijous van de firma Messcher, Antilope en Van der Blom. De kapsels van de mannequins waren eveneens verzorgd door Van der Blom, die aldus o.m. zün creaties „ligne Nou velle", „liinge Afrique", „ligne Chat" en „Linge Charmante" presenteerde. Korte coiffures, waarbij heit haar meestal in LIS SE Het corsocomité zit lelijk op de wip. Het is de vraag of men de datum van 25 april wel kan aanhouden. En dat juist nu! Men had immers enige maanden geleden het vólgende besluit genomen: we stellen de datum van het corso vast op 25 april en we wijken daarvan niet meer af. We hebben van het veranderen van de corsodatum nooit iets anders gehad dan narigheid en maar al te vaak bleek, dat uitstel niet eens nodig was ge weest. Zelfs verleden jaar, toen het toóh ook een laat en koud voorjaar bij uitstek was, hebben we ons onnodig zorgen gemaakt en is de datum on nodig verschoven. De karavaan had op de oorspronkelijk vastgestelde da tum kunnen rijden. Het is alleen vervelend, dat men dat alleeen achteraf kan constateren stelde: als we een datum nemen Toen men alle corsodata van de laat ste tien jaar naast elkaar legde en men ook het voorjaar 1963 nog eens liet mee spelen, toen was het heel begrijpelük LEIDEN Voor haar doortas tend optreden: het toepassen van de mondbeademingsme thode. heeft mevr. G. Ludema- den Olter, thans wonende in de Waardstraat, gistermiddag in het stadhuis de bronzen leg- medaille, het getuigschrift be horende bij deze medaille en de kleine bronzen draagmedaille van de Maatschappij tot redding van drenkelingen ontvangen. Mevr. Ludema greep op 18 april van het vorig jaar, toen nog bewoonster van het woon schip 'Jolanda' liggende aan de Haarlemmertrekvaart, kordaat in toen een driejarig meisje van de familie Steenvoorden in het water viel en eerst na geruime tijd op de wal kon worden ge bracht. Het meisje was toen reeds schijndood. Door het langdurig toepassen van de mondbeademingsmethode keer de het bewustzijn van het kind ten slotte weer terug. In tegenwoordigheid van de correspondent van de Maat schappij tot redding van dren kelingen, dokter A. H. Ferguson, reikte de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, mevr. Ludema de onderscheidingen uit, waarbij hij haar dankte voor haar liefdevolle daad, waardoor één van de kleine Leidse burgers het leven hield. Pogingen ook het geredde meisje met haar ouders naar deze plechtigheid te krijgen waren vruchteloos gebleven. Men liet verstek gaan. LEIDEN In „De Rwif" aan ie Jan Vossensteeg zijn deze maand twee jonge Amsterdamse schilders te gast, Maarten Thiel en Fer Bank, die beiden dit gemeen hebben, dat zij zo goed als uitsluitend nog-figu- ratieve werken hebben opgehangen, maar daarnaast zoveel van elkander in sfeer en werk verschillen, dat zij eigenlijk niet met elkaar te verge lijken zijn, noch in sferisch, noch in technisch opzicht. Het is aantrekkelük werk met goed afgewogen, soms felle kleurcombinaties in vrüe opbouw, hetgeen bü Thiel deco ratief is gericht, doch bij Bank eer geheimzinnige sfeer oproept. Als we d< werken van de laatste beschouwen, dringt ons onweerstaanbaar de sfeer van een diepzee op. Een geheimzinnig licht schijnt ons van zün kleurvlakken tegen, dat doet denken aan het licht van kleurig aquarium. Het zou ons overigens niet verwonderen (al weten we daar niets van), dat voor sommige van prenten aquaria hem min of meei voorbeeld of impressie voor ogen hebben gestaan. Op het eerste gezicht doen de gouaches van Maarten Thiel aantrekkelüker aan door de rustiger compositie, gecombi neerd met een frappant en indringend kleurgevoel. We mogen dan wüzen op „Rood tussenspel" (nr. 3) en .Domper op de vreugde" (4), kleine bladen met prachtige roden en paarsen. Mooi van lyncompositie is ..Kruispeiling in bruin" (1). Wittebroodsnacht" (9) treft door de wollige schildering van grijzen en roomwit. Mooi is ook „Beweging in blauw" (13). „Grausam" (2) is als een stormnacht. „Behind the bumblebee" (9) een afschrikwekkend insekt. „Val van Assur" (6) is heel mooi in de ver vloeiende kleuren van blauw, bruin en zwart. Grotesk is „Bildnis T 8" (5). Thiel completeerde zün collectie met twee tekeningen in zwart: „Die zweite Streek" en „Methodistische kerstboom", die ons naast zijn andere werk minder konden bekoren. Feller en indringender zün de fanta sieën van Fer Bank. Er hangt een serie kleine prentjes, geïnspireerd op vrije gedichten van zün hand. (Een dichter is Bank overigens niet; zijn ontboezemin gen zyn verward-onleesbaar. Zün taal gebruik is ronduit lelijk en slechts enkele maal zün taal is dan begrijpe lük komt hij tot een zeker poëtisch effect). De prentjes op zeer klein for maat zün mooi. Laat hü het maar bi' penseel en tekenpen houden. Mooi is ook de gouêche nr. 14 in bruin en wit, met de grillige lünen. Het meest troffen ons echter zün olie verven door de tegelük brutale en ge heimzinnige sfeer, die ze oproepen. Deze geheimzinnigheid spreekt vooral uit 27 in rood en blauw met een prachtig gedemjat licht vanuit het centrum. Daar naast hangt een paneel in schaduwblauw met een oplichtende gele fantastiek. Het is of men door donker water heenziet naar figuren uit een andere, een wereld zoals bijv. ook in nr. 31 met die intrigerend-rode kleurbal in donker groen. Het valt nog niet te zien in welke richting de ontwikkeling van Thiel Bank zal gaan maar dit werk, nog staan de aan het begin van zijn evolutie, be:gt voldoende beloften in zich om hun gang te volgen. Tot eind april kan men van dit werk kennis nemen. Wpr eind april, zitten we altüd goed ran alle gezanik af. Is het een vroeg voorjaar, en komen de hyacinten een week of daaromtrent te vroeg in bloei, wel dan is er geen man over boord. Dan slaan we de gesneden bloemen ge- in een koelhuis op. Ideaal is dat natuurlijk ook niet, maar dit nadeel weegt niet op tegen de vele voordelen. Verschuiven van de corsodatum geeft vele nare consequenties. Men moet af spraken met muziekkorpsen herzien er dat lukt niet altijd. Men moet holder debolder de reisbureaus m binnen- er buitenland op de hoogte brengen, de VW's, alle toeristische organisaties en persorganen en ga-maar-door. Uitstel heeft altijd een vermindering van het bezoekersaantal tot gevolg. Op de Keu kenhof vertelde men daar ons een staal- van. Een van de vele. Een reisbureau Keulen, zou in 1963 op corsodag naar de bollenstreek komen met zes bussen Toen moest de datum gewüzigd worden. Weet u met hoeveel bussen dat reis bureau toen naar Lisse kwam Met en de tweede was niet eens vol ledig bezet. Dit is bepaald geen uitzon dering. Boos Hier komt nog bü, dat men de bureaus nog wel kan bereiken, maa ongetelde duizenden particulieren die dagje bollenstreek op de kalender hadden staan, niet meer. Die komen van heinde en verre naar de bollenstreek hier te vernemen, dat het corso is uitgesteld. Men denkt en zegt dan dingen die niet geschikt zün voor publikatie en bovendien zyn ze helemaal niet vleiend de bloembollenkwekers in het al gemeen en de organisatoren van het bol- lencorso in het büzonder Toch vraagt men zich in de bol lenstreek momenteel heel ernstig af, of het corsocomité niet gedwongen zal worden het besluit te herzien en de datum toch te wijzigen. Men heeft bekend gemaakt, dat men op donderdag 23 april gaat beginnen met het opsieren van de corsowa gens. Op vrydag 24 april moeten de praalkarossen kant en klaar in de hallen van de HBG staan. Dat wil dus zeggen dat men uiterlük 22 april over vele duizenden gesneden trossen van bloeiende hyacinten zal moeten beschikken. Dat is vandaag over veertien dagenKan dat Ja, zeggen de ingewüden, dat kan in derdaad. Maar dan moet het met in gang van vandaag ook het mooiste weer van de wereld worden: zacht en groeizaam, af en toe een mals buitje en voor de rest temperaturen tussen de vüftien en twintig graden. Het moeihjke aan dat alles is dat niemand daar een garantie van kan ge ven en dat men veertien dagen var voren een besluit moet nemen. Het socomité 9taat dan ook voor een moeilük probleem: uitstellen of niet. Uitstel be tekent absoluut veel narigheid. Dat heeft de historie bewezen. Maar men kan ook geen corso bouwen van krokusbloemen We dat het corsocomiié dezer dagen bijeen zal komen om de knoop definitief door te hakken. Misschien heeft het iets zachtere weer van de laatste dagen de hoop nog doen herleven U gaat er van horen 1 Vier jubilea bij Accijnzen LEIDEN Onder grote belangstelling van vele collega's cn oud-collega's werd gistermiddag in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat het zilve ren ambsjubileum gevierd van vier ambtenaren van dc Leidse dienst invicrrechten en accünzen. Deze jubila rissen waren in verband met dit heugiy- ke feit In gezelschap van hun echtgenote naar de Breestraat gekomen. Het zyn: de verificateur, hoofd van de post dou ane en accünzen, J van Diggelen, de hoofdassistenten J. M. van Veldhuizen en L. Scholte ter Horst en de commies J. Miedema. De voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer Meijer was de eerste van een aantal sprekers, die de schijnwerper op de jubilerende ambtenaren richtte. Na hem was het woord aan hot hoofd de inspectie, de heer Den Duik. Daar het voor hem een te langdurige geschie denis zou worden om de ambtelijke loop baan van een ieder afzonderhjk onder de aandacht te brengen, beperkte hij zich tot het naar voren brengen enige grote verschillen tussen hun tijd stip van indiensttreding en thans. Namens het kantoor sprak daarna de ontvanger, de heer v. d. Veen de jubi larissen toe. Na hem volgde nog een aantal sprekers onder "wie chefs van de verschillende afdelingen en vertegen woordigers van de vakorganisaties en de personeelsvereniging. Nadat namens de jubileumcommissie de gebruikelüke cadeaus aan de jubila rissen waren aangeboden, getuigde latei op de middag de belangstelling van hc bedrijfsleven van de belangrijke band die er tussen hem en de Leidse dienst bestaat. luchtige slagen iets over het voorhoofd de slapen viel. Accenten op het ach terhoofd of naar één zijkant geborstelde lokken waren variaties in de charmante scheidingloze pruiken. Van de heel mooie hoeden noemen we de exemplaren met vry brede of zeer brede randen en tamelijk hoge bollen, de tulbandmodellen van stro, de wit linnen „zuidwester", de zwarte Breton- hoed en de rechte hoedjes met ran den, waaroverheen middenachter een lint als „staartje" meedeinde. De moderne, tamelijk grote tassen van schapeleer („kreukel/tassen") waren in vaak sprekende kleuren vertegenwoor digd: gifgroen, tomatenrood. Ook mooie tassen van skai, zwart lak en „gewoon" leer werden getoond. De colliers hadden het algemeen minder kralenrüen dan vorig jaar. maar zün dit seizoen nog steeds kleurig en glinsterend. Rood Tenslotte de kledingstukken: we za gen (voor 't eerst van Warnecke) zo mermantels, waaronder een helderrode met twee rijen zwarte knoopjes. Voorts si er regenmantels in heel vrolijke kleuren. Van de eenvoudige, smaakvolle jurkjes (meestal in nauwsluitende prin- sesselijn) noemen we het rose linnen exemplaar met Zwitserse brodé, waar overheen een marineblauwe wollen man tel werd gedragen. Japonnen van tricel (gedessineerd), een strand ensemble (rok, jasje, plastron en short) in turqoisemet zwart, beeldige nachthemden met dus ters (nylon, batist) en deux-pièces met büpassende -tricel, shantung of zijden blou ses kregen hartelijke applausjes. Grappig was het grüze geruite mantelpakje, waaronder een ..herenvest" van dezelfde stof werd gedragen. Tomatenrood, zwart en marineblauw beheersten het kleurengamma van deze modeshow, die van de hulsvrouwen- bijeenkomst in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een geslaagd evenement maakte. Reputatie ^/"OOR EEN stad als Leiden is een goed-geoutilleerd en -functione rend V.V.V.-bureau onmisbaar. Stad en omgeving hebben belang bij een jaarlijks toenemend vreemdelingen verkeer, waarbij onder „vreemde ling" niet alleen de buitenlandse gast maar eveneens de Nederlandse be zoeker dient te worden verstaan. Het jaarverslag van de V.V.V. over 1963 toont aan dat de belangstelling voor Leiden en omstreken aanzienlijk is toegenomen. Er zijn hier dan ook tal van bezienswaardigheden. Maar de vreemdeling moet daarop worden geattendeerd, vóór hij zijn reisplan nen maakt. En als hij dan komt, moet hem een service worden verleend, die in deze tijd past. Het V.V.V.-bureau heeft daartoe de beschikking over een informatiebron, welker produktie de laatste jaren nog beduidend is toegenomen. Het ver strekt inlichtingen over Iogiesgele- genheid maar vooral over alles wat stad en streek in historisch, cultu reel, industrieel en recreatief opzicht hebben te bieden. Daarnaast zijn er per jaar duizenden Leidenaars die de bemiddeling van V.V.V. vragen voor gegevens over toeristencentra elders. Deze dienstverlening aan vreemde ling en stadgenoot is bijna altijd gra tis, ofschoon de uitgaven voor dé in standhouding van een effectief wer kend V.V.V.-bureau en het voeren van propaganda sterk zijn gestegen. De steun van de overheid is niet toereikend. De V.V.V. is nu een actie begonnen om het aantal leden te vergroten en de leden te bewegen tot verhoging van hun bijdrage. Dat eerste is zéker mogelijk. Wij denken met name aan de middenstand. Vele bezoekers zijn koper en daarom heeft de winkel stand er belarx» bij dat een instantie als de V.V.V. poogt de reputatie van deze omgeving op de nationale en internationale toeristenkaart steeds sprekender te laten uitkomen. Aan gezien de V.V.V. die zelf bepaald niet zonder initiatief is, daartoe de mid delen in handen dienen te worden gegeven, ondersteunen wij haar le den- en donatie-actie met overtui ging. Samenwerking XJET wordt de laatste tijd steeds duidelijker, dat tussen Leiden en zijn aangrenzende gemeenten op het gebied van de samenwerking ver meldenswaardige vorderingen zijn gemaakt. Met Oegstgeest en Leider dorp zijn contacten gelegd ter ver zekering van een voortgaande wo ningbouw in deze agglomeratie en Zoeterwoude toonde zich bereid te gemoet te komen aan de stedelijke recreatiebehoeften, in casu door de beschikbaarstelling van grond voor de aanleg van volkstuincomplexen en de bouw van enkele verenigings gebouwtjes cn een beperkt aantal tuinhuisjes in dit gebied. Deze resultaten openen toch een aanlokkelijk perspectief. Leiden ver heelt niet, teleurgesteld te zijn over de beperktheid der grenswijzigings- voorstellen. Het heeft zijn wensen drastisch moeten matigen. Op de mi nister, die vertrouwen heeft in de krachtige randgemeenten, heeft dat geen indruk gemaakt. De bereidheid tot samenwerking 's méér dan een pleister op een wonde. Als zij uitgroeit, zal zij in staat zijn belangen veilig te stellen De Leidse grenzen kunnen niet hl" ven te zijn, maar Lei den ral het in de tn»Uomst ook van ♦en hobben hopen dat daar- "'1 van h-'dn r"den al het moge lijke wordt gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3