Nieuwe Lekke Courant EMOTIONEEL VERTREK VAN IRENE Grootse ontvangst wacht in Mexico Vals alarm „bom in vliegtuig - verjaardag van verloofde in Parijs Mexico is verbaasd Reis symbool van de breuk met Nederland Carlos vraagt weer om erkenning als Spanjaard Prinses Irene trouwt in buitenland Artsen: desnoods de wachtdienst' staken Commentaren Woensdag 8 april 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvastigh ia gheblevi mijn hert in teghenapoet1 Minder koude nacht Veel bewolking met plaatselijk enig» regen of motregen. Overwegend matig* zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde mid* dagtemperaturen als vandaag. (Zie voorts pagina 7) Mexico is verbaasd over het feit dat prinses Irene zich niet bü haar ouders heeft gevoegd om het staatsiebezoek mee te maken, maar op het laatste mo ment de aspiraties van haar aan staande echtgenoot, welke dat ook mogen zijn, heeft laten pre- veleren. De verwachting is dat de af wezigheid van prinses Irene, on danks het feit dat zij niet de voornaamste gast was, een zeker stempel op dit staatsbezoek zal drukken- Er bestaat in Mexico veel be langstelling voor prinses Irene, mede gewekt door haar over gang naar het rooms-katholieke geloof en haar grote vriendschap met de dochter van president Lopez Mateos. Het bureau van president Lp- pez Mateos verzekerde, dat de Mexicaanse autoriteiten de gang van zaken betreuren. Ook onder de bij het bezoek direct betrok kenen veroorzaakte het bericht een minder plezierige verras sing. De regeling van een staat siebezoek is geen sinecpre; maanden van tevoren worden dergelijke dingen reeds voor bereid. En nu heeft de prinses ineens wijzigingen noodzakelijk ge maakt. Over het algemeen maak te het besluit van de prinses, zeker bij degenen die de rege lingen voor het bezoek hadden getroffen, geen gunstige indruk. De Nederlandse ambassade wist van niets en hoorde alle nieuws via de radio. Ook de Mexicaanse regering kreeg de inlichtingen van de radionieuwsdienst President Lopez Mateos heeft toegezegd commentaar te zullen leveren. Tot op heden heeft hij hiermee gewacht De Mexicaan se bladen hebben tot nu toe ook geen commentaar afgedrukt, al werd het nieuws met groté kop pen gebracht. Men vraagt rich nu af in Mexico of de aangekondigde drie vakantiedagen in de be faamde badplaats Acapulco wel zullen doorgaan. Misschien geeft de Nederlandse koninklijke fa milie er thans de voorkeur aan om onmiddellijk na afloop van de officiële verplichtingen naar Nederland te reizen. Commentaar van een carlis- tische woordvoerder in Madrid: prinses Irene weigert met haar ouders naar Mexico te gaan om dat haar verloofde niet was uit genodigd. Dergelijke verklarin gen zullen het in Mexico beslist niet doen, dat is wel duidelijk te merken aan de teleurgestelde reacties in het Midden-Ameri kaanse land. jyjET PRECIES EEN UUR VERTRAGING veroorzaakt door een anoniem telefoontje met de melding, dat zich aan boord van het vliegtuig een bom zou bevinden is prinses Irene vanochtend om tien uur van Schiphol naar Parijs vertrokken. Daar zou zij de 34-ste verjaardag van haar verloofde, don Carlos, bijwonen. Hoewel het haar plan is over enkele dagen in Nederland terug te keren, symboliseerde dit vertrek toch de breuk met het land waar zij jarenlang met liefde in het hart ge dragen werd. Vlak voor de KLM-Electra PH-LLI Ceres om negen uur met de Prinses wra vertrekken, kwam er een kink in de kabel. Alle passagiers, op prinsfes Irene na, waren reeds aan boord, toen leden van de Koninklijke mare chaussee, de rijkspolitie en de Schipholpolitie, zenuwachtig heen en weer begonnen te rennen tussen toestel en aankomsthal. Inmiddels werd er druk geconfereerd. De achterdeur van het vliegtuig werd gesloten en een mi- hupt later weer geopend om passagiers de Electra te doen verlaten. Even later werd bevestigd, dat een anoniem telefoontje de oorzaak was van het oponthoud en de genomen maarregelen. Dit telefoontje kwam precies op het moment dat de Prin ses zou instappen. Rijkspolitiemannen begonnen di rect met een nauwkeurig onderzoek vaji het toestel, waarvan toen al vast stond men had ten slotte al vaker mèt dit bijltje gehakt dat het on geveer drie kwartier zou vergen. Men was weliswaar van mening, dat er van een misplaatste grap sprake was, maar de autoriteiten wilden uiteraard geen enkel risico nemen. Zelfs uit het vrachtruim van de Elec tra werd alle bagage inclusief die van de Prinses gehaald en In een streng afgezet deel van de Intercon tinentale hal grondig onderzocht. Dit gebeurde steeds in aanwezigheid van de eigenaars. Deze werden in kleine groepjes naar de hal gedirigeerd, zo dat ieder zijn eigen koffers kon open maken en de visitering bijwonen. Het waren geen halve maatregelen. Zelfs de postzakken en alle andere ge wone vracht werden uit het toestel ge haald en voorlopig bU een vrachtloods opgeslagen. De Electra nam deze post en bagage niet mee naar Parijs. Hiermee wilde men te veeltijdverlies voorkomen maar tevens moest men wel zo handelen omdat postzakken en vracht, althans niet zonder speciale opdracht van de officier van justitie, niet zonder toestemming van de rechthebbenden mo gen worden geopend. Intussen verbleef de Prinses in de zo genaamde VIP-kamer, de ontvangstka mer voor zéér belangrijke passagiers. Zij was bijzonder vroeg om tien acht wan Soestdijk vertrokken i Na tweede gesprek met Franco T\ON Carlos, die Fransman is, ver wacht, dat de regering in Madrid hem als Spanjaard zal erkennen. Hij heeft onlangs een tweede gesprek ge had met generaal Franco om zijn ver langens kenbaar te maken. Maar Fran co heeft hem kennelijk nog niets be loofd. Het ministerie van justitie be kijkt op het ogenblik alle juridische aspecten van Carlos, die het er om begonnen is om Spaanse kroonpreten dent te worden. In één oogopslag Boek over het Boek huis aam huis pag. 2 „Verdediging van apartheid is Christusloochemihg" pag. 2 Hoe vind ik bona fi'de ma kelaar? pag. 5 Russische waardering voor De Gaulle pag. 5 Irene-Carlos: Commentaren van politici; perstemmen; incidenten voor Soestdijk pag. 7 Beste oplossing: opera op heffen pag. 9 Schatten zijn er nog in Doorn pag. 9 De Hoop pag. 11 Ned-Indonesisch agentschap pag. 11 heeft men niet op het ministerie ont vangen. „Prins Carlos heeft zijn verzoek om opheldering van zijn nationaliteit on geveer dri® weken geleden igediend", zei den officiële zegslieden. Carlos beschouwt ziah als afstammeling van een Spaans koninklijk huis automatisch als Span jaard. Hij va-aagt daarom alleen erken ning van zijn Spaanse nationaliteit. Zoals bekend leidt don Carlos zijn re latie met de Spaanse koninklijke familie af van een rechtstreekse afstamming van koning Philip van Spanje. De Spaanse monarchisten betwisten deze afstamming fel. Zij zeggen niet alleen dat Carlos geen Spanjaard is, maar hij zoif zelfs bok geen prins zijn. Het verloofde paar wacht nu in spanliihg op een beslissing van de Spa mse regering. Zal het lang moe ten wachten? Van de zijde van het mnsterie van justitie in Madirid „Er is wel tijd nodig om de tamelijk ingewikkelde aspecten van deze zaak te bestu déren". Het vooruitzicht dat een tweetal af stammelingen van het Spaanse konink lijke huis een strijd gaan leveren om de thans vacante Spaanse troon en daar bij zullen worden geholpen door hun gemalinnen levert een belangwekkende situatie op. Maar dit zal niet gebeuren ln Franco- Spanje, verklaarden Spaanse leiders in hun commentaar op de uitspraak van prinses Irëne dat zij nu reeds zal gaan delen in het werk van de man met wie zU gaat trouwen. Deze verklaring van de prinses, plus de bekendmaking dat don Carlos om erkenning van zfjn Spaan se nationaliteit heeft gevraagt, wijzen er op, dat hO van plan is om de positie te betwisten van Juan Carlos de Borbon als favoriet voor de Spaanse 'roon, wan neer en indien de monarchie gaat herle- hofauto AAS5, daar zij het risico niet wilde lopen door het spitsuur te laat oo het vliegveld te arriveren. Dat deed zij bepaald ook niet: na veertig minuten, dus om half negen reeds, was de auto met prinses Irene or de luchthaven. Vertrek Korte tijd later reed in zijn eigen wagen baron W. F. K. Blsschoff van Heemskerck, eerste stalmeester van het paleis, samen met de particulier secre taresse der oudste twee prinsessen me juffrouw M. C. C. Wijnen, het platform op. Zij waren de enigen, die de Prinses bij haar afscheid tot aan de trap van bet vliegveld begeleidden en vaarwel zeiden. (Voor vervolg zie pag. 13) Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vandaag in Mexico gearriveerd. Gisteravond kwamen zij reeds in de Verenigde Staten aan. Op het vliegveld van Houston (Texas) begaf de Konin gin zich naar een groep van acht tien bereden manschappen van de Sheriff van Harris County. De Koningin gaf een vriendelijk klopje op een pnardeneus, maar wees een aanbod^ om een ritje te maken, bdtéefd af. Telefoto A.P. Versieringen blijven nog binnen De hoofdstad van Mexico bereidt zich voor op de ontvangst van de Ko ningin en prins Bernhard tezamen met prinses Beatrix. Grote kleuren foto's van de vorstelijke bezoekers Prinses Irene heeft gistermiddag een mysterieuze rit gemaakt in haar sportwagen. Op een gegeven moment draaide zij de hekken binnen van kasteel Drakesteyn. Enige ogenblikken later keerde zij weer terug. Op de foto een ern stige prinses Irene achter het stuur van haar wagen. Wachtmeester Nijssen blijft in Vianen Het ambtenarengerecht in Rotterdam heeft vanmorgen beslist dat de eis van de wachtmeester eerste klasse W. Nijs- (47) zijn overplaatsing van Lexmond een ondergeschikte positie bij de groep-Vianen ongedaan te maken, niet gegrond is. Het ambtenarengerecht stelt zich op het standpunt dat de uitkomsten van de reorganisatie binnen het korps rijkspolitie als gevolg van het zg rapport-Boot bindend zijn. In de Herestraat te Groningen is gisteren de twaalfjarige Ria Schaiken haar fiets onder een aanhangwagen een vrachtwagencombinatie geko- Zij was op slag dood- De vierjarige Geert Leo van der Weiden is gisteren aan de achterzijde het Vondelpark te Amsterdam in kuil gevallen, door zand bedolven, gestikt. Op een persconferentie, gisteren in allerijl op Schiphol belegd, toen prinses Irene onverwacht verstek liet gaan bij het vertrek van haar ouders en prinses Beatrix naar Mexico verklaarde de particulier seoretarese van de 3B Prinses, mejuffrouw M. M. C. Wijnen: „H.K.H Prinses Irene heeft overeen komstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot besloten reeds nu in zijn werk te delen met alle conse quenties van dien. Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexi co, teneinde volledig de persoonlijke verantwoordelijkheid van haar handelin gen te scheiden van de verplichtingen der Koninklijke familie, met name om voor de Koningin generlei staatkundige moeilijkheden te scheppen. In verband met een en ander zal het huwelijk bui ten Nederland worden voltrokken" De particulier secretaris van de Ko ningin, mr. J. van der Hoeven deelde daarop mede: „De particulier secretaris van de Ko ningin deelt in aansluiting hieraan mede, dat H.M. de Koningin cn Z.K.H. de Prins met leedwezen van deze beslissing van hun dochter hebben kennis genomen". Kamervragen: gastvrijheid in Valkenburg misbruikt JQE stakende Belgische artsen hebben prijken in vele winkels. Orchidieeën. rozen en chrysanten zijn aangeplant en een grote rozentuin is zorgvuldig ge snoeid. Verder was er gisteren nog niets te merken van versieringen op straat, doch dit is geen bewijs van koelheid. Men is namelijk bang dait een onver, wachte tropische regen grote seh&de zot kunnen veroorzaken. Wat nog belangrij ker is, dat de Nederlandse vlag een uni cum is voor soevenirjagers Als men deze te vroeg langs de route uitsteekt, is e: kans dat al de vlaggen zouden verdwe. nen zijn, bij het langsrijden van de ko ninklijke stoet Daarom zouden pas gis teravond tien uur plaatselijke tijd grote groepen arbeiders beginnen met het aan. brengen van vlaggen en versieringen. Op de dag van aankomst zouden post zegels in omloop komen met de beelte- is van de Koningin. Mexico verwacht veel van dit bezoek omdat dit het eerste officiële bezoek zal jn van een gekroond staatshoofd. Gaaton Azcarraga, voorzitter van de organisatie van bedrijfsdirecteuren en vooraanstaand zakenman, zeide dat de Nederlandse zakenwereld grote belang stelling heeft voor investeringen in Me en dat plannen voor de petrochemi sche industrie, lanaoouw en bevloeiïng worden bestudeerd. Prins Bernhard zal wellicht o.m. besprekingen voeren over teelt en uitvoer van subtropische vruch ten terwijl de Koningin verschillende de- n van de hoofdstad bezoekt. Het vorstelijk gezelschap werd heden morgen elf uur plaatselijke tijd, of zes Nederlandse tijd te Mexico ver wacht President Adolfo Lopez Mateos, zijn echtgenote, de i eeste leden van het ka- oinet en buitenlandse ambassadeurs zou den op hot vliegveld aanwezig zijn. Na de verwelkoming zouden de gasten recht, streeks naar Los Pinos rijden voor een privé lunch en diner. Los Pinos is het presidentiële paleis dat van binnen en buiten geheel is opgeknapt. Prins Bernhard zal vermoedelijk in dezelfde kamer en in hetzelfde enorme bed over nachten als waarin De Gaulle sliep Hedenavond zouden de gasten een spe ciale voorstelling bijwonen van de be roemde Mexicaanse volksdansers in het paleis der schone kunsten. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gisteravond om tien gedreigd, hun „wachtdiensten' stop te zetten, als hun twee gearres teerde collega's niet worden vrijgela ten. Deze twee artsen werden maan dag aangehouden omdat zü te laat hulp zouden hebben verleend aan een kind van anderhalf jaar, dat enkele dagen geleden is gestorven. Volgens de Bel gische nationale federatie van genees heren hebben de ouders van het kind te laat medische hulp ingeroepen. Volgens de artsen functioneert de „wachtdienst" perfect. Zij eisen de on middellijke vrijlating van de twee ge arresteerde collega's. Indien dit verzoek niet wordt ingewilligd, kan de regering worden verzocht, de wachtdiensten zelf te organiseren. De woordvoerders van voegden hier aan toe, dat een bevel op opvordering door de regering zal worden genegeerd- Opheffing Gesprek Intussen wordt van steeds ten aangedrongen op een spoedige her vatting van de besprekingen. Niet alleen in de dagbladen vormt dit onderwerp het hoofdthema. Ook kardinaal Suenens heefit het gedaan namens het Belgische episcopaat. Burgemeesters van Brussel en randgemeenten wezen in een verkla ring op het gevaar, dat bij het voort duren van het conflict de noodmaatre gelen niet voldoende zullen zijn als ge volg van oververmoeidheid van zieken huispersoneel. De burgemeesters vragen onmiddellijk hervatting van het gesprek zonder een uur te verliezen. (Voor vervolg zie pag. 7)| TAe tekst van de verklaringen, die gisteren zijn uitgegeven na de laatste trieste ontwikkeling in wat wij zijn gaan noemen de affaire prin ses Irene laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Evenmin blijft er ruimte voor speculaties. Hoe be treurenswaardig de afloop ook moge zijn, voor het koninklijk gezin in de eerste plaats, het is goed. dat nu aan alle onzekerheid een eind is geko men. Prinses Irene gaat haar eigen weg, die niet de weg van het Neder landse volk is of kan zijn. Wij zullen het besluit van prinses Irene hoe weinig sympathiek wij het ook mogen vinden hebben te accepteren. Wij geven haar onze beste wensen mee, nu zij haar eigen leven gaat leven naast de man van haar keuze. Het hart kent geen rede en in een situatie als deze verliest elk rationeel argument zijn zin. Men mag slechts hopen, dat de band van de liefde sterk genoeg zal zijn om alle tegenspoeden en verdrietelijk heden des levens opgewekt te kun nen dragen. TF/anneer men tracht deze zaak zo objectief mogelijk te benaderen, dan zal de conclusie zijn, dat het be sluit van prinses Irene in de gegeven omstandigheden verreweg het beste is voor alle partijen, die erbij betrok ken zijn. Niemand is er bij gebaat, dat de positie van ons vorstenhuis in diskrediet wordt gebracht door de activiteiten, door het fanatieke be drijven van de echtgenoot van eeu der Prinsessen. Zonneklaar is voor al de laatste weken gebleken, dat de kans daarop toenam. Wij in Neder land zijn te nuchter om wat wij als een schijnwereld van nauwelijks bewijsbare pretenties zien ook maar enigermate serieus te nemen. Het verdriet ons voor prinses Irene het meest, dat zij daarin wel gelooft en dat zij zo onder de ban van deze schijnwereld is gebracht, dat zij alles op zij zet om haar aanstaande echt genoot in het realiseren van zijn om streden politieke aspiraties te steu- XTet is een winstpunt, dat prinses Irene heeft ingezien, dat zij moest kiezen tussen Nederland of Spanje naar carlistische opvattingen; dit houdt ook in, dat wü gespaard blijven voor alle mogelijke ingewik kelde staatsrechtelijke complicaties en niet «ninder, dat op de dag van het huwelijk althans in Nederland de carlisten demonstraties op touw gaan zetten, die ongetwijfeld felle reacties zouden uitlokken. Mogen wij tenslotte spreken van een gevoel van opluchting? Met nadruk zouden wij willen wijzen op het woord leedwe zen in een van de verklaringen. Dit woord heeft een zeer wezenlijke in houd. Er mag dan geen sprake zijn van een breuk in het menselijke vlak, er is toch iets gebeurd, dat on herstelbaar moet worden genoemd. Prinses Irene heeft haar vader en moeder groot verdriet berokkend. Zij maakt rich los van het ouderlijk huis, van een levenssfeer, waarin zij is opgevoed. Een dochter gaat haar eigen gang, tegen alle welgemeende adviezen in. Onze Koningin en prins Bernhard mogen zich gesterkt weten door het medeleven en het medevoe- len van ons gehele volk. Nu zij in Mexico verblijven zullen elk ogen blik hun gedachten toch in Neder land zijn, op Soestdijk, waar de laatste tijd de spanningen zo groot waren geworden. Laten wij ons Ko ninklijk gezin ook met onze gebeden vergezellen! Landingsrechten Gisteren is te Kuala LumpUr een luchtvaartovereenkomst tussen Maleisië en Nederland ondertekend. Deze over eenkomst voorziet in landingsrechten te Kuala Lumpur en Schiphol. acht, dit is woensdagmorgen vroeg Ned. tijd, te Houston (Texas, V.S.) aan gekomen om daar te overnachten. Het persoonlijk vliegtuig van de president van Mexico wachtte daar om nen naar Mexico te brengen. De Nederlandse zaakgelastigde te Wash ington, de heer E. Schiff wachtte op het vliegveld om hen te verwelkomen, samen met tien Amerikaanse hoogwaardig heidsbekleders onder wie burgemeester Louis Welch. tienjarige Neuerlandse meisjes Yvonne en Thera, dochtertjes van de voorzitter der Holl: nase Club, de heer van Voorthuysen, boden bloemen aan. De Koningin begaf zich bij het verla- n van het vliegtuig naar 17 bereden manschappen van de sheriff van Harris Country, luitenant A. L. Matthews Deze vroeg de Koningin of zij zin had in een ritje maar zij wees dit beleefd af en prins Bernhard merkte op: „Ik heb thuis eigen gezadeld paard". Hij betreurde hot thans geen tijd te hebben. De Koningin schudde de handen van 20 leden van een commissie van begroeting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1