Andries en David van D.: 12 en 8 jaar eisen van Nieuwe De Hoop maakte technische proefvaart Indonesië en Nederland richten agentschap op Lager saldo bij NDSM Voor aardgas nog niet voldoende apparaten Slaap op kapok slaap op Goedkope wegen vloeien uit betonwegautomaat 11 VOEXSDAG 8 APRIL 19M Recordpoging gestaakt Konrads zag de bassinwand niet meer De Australische zwemmer Jon Kon- rads, zowel in 1956 als in 1960 winnaar van een gouden medaille tijdens de Olympische Spelen, heeft gisteren in Sydney een poging om het Australische record op de 1500 meter vrije slag te verbeteren op moeten geven omdat hij tijdelijk zijn gezichtsvermogen verloor. Een dokter, die hem kort daarop onder zocht, was van mening dat suikergebrek de oorzaak van de tijdelijke blindheid vormde. De 21-jarige Konrads gaf zijn record poging op na 900 meter. Tegen zijn trai ner Don Talbot zei hij: „na 400 m kon ik niet al te goed meer zien en bij het laatste keerpunt dat ik nam, zag ik de bassinwand niet meer. Al enkele banen lang voelde ik me duizelig en het werd De Australiër, die in de onlangs ge houden olympische selectiewedstrijden faalde, is niettemin aan de afvaardiging voor Tokio toegevoegd als mogelijk lid van een estafetteploeg. Schaaktitel studenten Van de Berg en Enklaar gelijk In het toernooi om het Nederlands studentenschaakkampioenechap te Nij megen zijn twee spelers gelijk geëindigd. Het zijn B. F. Enklaar (Amsterdam) en A. N. van de Berg (Leiden). J. P. Roos (Delft) werd derde. Enklaar en Vara do Berg zullen in de k>op van mei ccn be- slissingsmatch spelen. Basketbal Een Nederlandse basket- bal-selectieploeg, uitkomende onder de naam Springbokken, heeft gisteravond in de sporthal zuid te Amsterdam een overwinning met 8269 behaald op de Belgische ere-divisiepioeg Racing Club Mechelen. Bij de rust leidden onze land genoten al met 4337 Topscorers voor Nederland waren Kok (2218) en Wit ten (12—6). De oude De Hoop ligt op het ogenblik nog in Rotterdam. Zij is nog niet ver kocht. Een oliemaatschappij had inte- voor het vaartuig om het tc gebrui ken bij seismografisch onderzoek op de Noordzee, maar men stelde als eis, dat het schip vóór 1 maart moest worden overgedragen. Omdat de nieuwe De Hoop op die datum nog niet klaar kon zijn, is deze transactie niet doorgegaan. IJMUIDEN Gisteren is het nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop voor het eerst in IJmuiden geweest. Het heeft daar een uurtje gelegen en is daarna teruggevaren naar Rotterdam. Men was bezig met de eerste tech nische proefvaart. Op 14 april zal de overdracht plaats hebben, waaraan evenwel geen officiële proefvaart zal zijn verbonden. Het schip heeft een witte brug en schoorsteen, maar de romp is groen geverfd. Royaal De Hoop is royaal uitge voerd. De kerkzaal biedt ruimte aan 65 personen, de recreatiezaal kan tachtig herbergen. In de recreatiezaal staat het orgel van de oude De Hoop, in de kerkzaal is een elektronisch orgel ge plaatst. Er is geen ziekenzaal. Inplaats daarvan zijn er voor de zieken vijf twee persoonshutten en twee éénpersoonshut ten, waarvan er één als isoleerhut kan worden gebruikt. Deze inrichting is het resultaat van een advies van dokter Bakkes van de rijksgeneeskundige dienst. De behandelkamer is gescheiden van de spreekkamer. Daarnaast be vinden zidh de aptotheek en de don kere kamer. Aan boord is namelijk een rönbgenapparaat. De foto's kan men ïn de donkere kamer zelf ont wikkelen. De nieuwe De Hoop beschikt over een totaal motorvermogen van 1300 pk. Zij loopt 13 knopen. Er is accommodatie dertig bemanningsleden, die onder commando staan van kapitein W. Rog. Het schip is gebouwd bij Pot in Bolnes. Op het achterdek is een kraan ge ïnstalleerd voor het tewaterlaten en aan boord hijsen van een nieuw type reddingsvlot. Dit rubbervlot wordt Na bezoek van Soebandrio Twentse textiel voornaamste exportprodukt Nog deze maand wordt de officiële goedkeuring venvacht op de statu ten der nieuwe maatschappij ge naamd Indonesisch-Nederlands p-ro- dukten agentschap n.v. (I.N.P.A.), waarvoor op 20 maart in Djakarta de overeenkomst is getekend tussen de Indonesische minister van handel, Adam Malik, en de heer Van Eeghen, firmant van de firma Van Eeghen en co. in Amsterdam. Het directe uiterlijke voordeel voor Nederland' van de oprichting der INPA die ook als functie heeft de krediet verschaffing te bewerkstelligen, is on der meer de mogelijkheid dat hier te lande weer een belangrijke stapel markt van bepaalde Indonesische pro- dirkten, niet name koffie, thee, spece rijen en kapok, kan ontstaan. Do overeenkomst betekent echter niet, dat alle verhandelde produkten via Ne- j derland zullen lopen, met name niet wat de rubber betreft. Deze zal veelal rechtstreeks naar New York gaan. Vol gens de heer Van Eeghen zijn ais ge volg van deze overeenkomst, die neer komt op de zg. „joint venture", dc voor uitzichten er beter op geworden dat ta bak van bepaalde kwaliteiten weer recht streeks naar Nederland mag worden ver scheept. Maar dit betekent niet een her vatting van de vroeger zo vermaarde Java- en Sumatra-tabaksinschrijvingen in Amsterdam en Rotterdam, De tabak ral bestemd zijn voor onderhandse ver koop in binnen- en buitenland. Wel kan een en ander t-z.it. bijdragen tot verle- I vendiging van het vrachtvervoer in dc I Nederlandse zeevaart en van veem acti- I viteiten. Wat de invoer in Indonesië van in- dustrieprodukten uit Nederland betreft, wordt met name gedacht aan import van Twentse textiel, waaraan de Indonesische bevolking grote behoefte heeft. Kapi taalsgoederen komen eveneens voor im port in aanmerking, ter versterking van I de Indoneische economie. De directie zal worden gevormd door een Nederlandse en een Indonesische di recteur. Voorts zal de nieuwe n.v. een Nederlandse en Indonesische commissaris hebben. Bü meningsverschil zal een der de commissaris worden benoemd in on derling overleg tussen de president van de Nederlandsche Bank en de gouverneur van de Bank Indonesia. De aangewezene mag echter niet van Nederlandse en Indonesische nationaliteit Zodra de statuten zijn goedgekeurd, zal de I.N.P.A. beginnen met haar werk zaamheden, waarvan de betrokken par tijen goede verwachtingen hebben, voor al nu de sfeer der betrekkingen tussen beide landen door het bezoek van mi nister Soebandrio is verbeterd. Koninkli j ke/Shell en Unilever grote reuzen De Koninklyke/Shell en Unilever staan weer boven aan de lijst van 85 Europese reusachtige ondernemingen, gebaseerd op de omzet. Die van Konink lijke/Shell was in 1962 bruto 8,4 (1961 7,8) miljard, Unilever 4,1 (4) miljard, de Britse National Coal Board en British Petroleum 2,5 miljard. Philips daalde van de 7de tot de 8ste plaats met 1,5 (1,3) miljard, doch is de grootste in haar afdeling. Siemens steeg van de 11de naar de 9de plaats met 175 miljoen minder omzet. Hoogovens met 323 (232) min. daalde van 64 tot 78 en Staatsmijnen verschijnen voor het eerst op de 83ste plaats. De grootste sprong maakte August Thyssen Hütte van 31 naar 14 met 1 miljard. Verdere seizoendaling werkloosheid De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in maart gedaald van 34.800 tot 27.800. Minder personen werkten op werkgelegenheidsobjecten, zodat de werkloosheid met 6000 afnam tot 24.600. De daling is geheel toe te schrijven aan het seizoen (bouw. landbouw, horeca, verkeer). met behulp van een fles gas opge blazen, maar in verband met het overbrengen van patiënten wordt het vlot buiten boord gehesen met de k^aan, waarbij de patiënten kun nen worden overgebracht via een opklapbare loopplank, die aan het dek wordt geklemd. Zaterdagelftal met Kiel als midvoor Het is zeker niet denkbeeldig dat de 19-jarige Henk Kiel van het Kamper Go Ahead op 25 april a.s. in Katwijk, midvoor zal spelen in het Nederlands zaterdagelftal in de wedstrijd tegen de Fransen. Dat valt op te maken uit uitlatingen van KC-leden alsmede het besluit geen nieuwe voorhoedespeler aan de - trale trainingsgroep toe te voegen ook Bosma niet fit is. Zoals bekend kan Kiel om studieredenen niet aan de trai ning en de oefenwedstrijden deelnemen Niettemin wil de KC pogingen doen hem voor de interlands tegen Frankrijk en België vrij te krijgen. Engelse league De uitslagen van de gisteravond - ge speelde wedstrijden in de tweede divisie van de Engelse league luiden: Hudders- field TownCharlton Athletic 21, Swansea TownNorthampton Town 1-1. Voetbal In de strijd om het mid- denamerikaanse voetbalkampioenschap voor de jeugd behaalde het team van de Nederlandse Antillen gisteren zijn tweede overwinning. Ditmaal werd Honduras met het kleinst mogelijke verschil '10) verslagen. Mexico zegevierde in de tweede wedstrijd met 20 over Panama. De stand in het toernooi, dat in Guate mala wordt gehouden, luidt nu: 1. Neder landse Antillen, 4 punten, 2/3 Honduras en Mexico, beide 2 punten; 4. Panama 0 punten. Voetbal De voetbalclub Alkmaar, leider van de tweede divisie A, heeft gisteravond te Birmingham in een vriendschappelijke wedstrijd met 21 verloren van de Engelse eerste divisie club West Bromwich Albion. Bij de rust de stand nog gelijk: 1—1. Het enige Nederlandse doelpunt in de wedstrijd, die door 9400 toeschouwers werd bijge woond, werd in de veertiende minuut gemaakt door midvoor De Vries uit een pass van Hanek. Op rijksweg Den BoschNijmegen bij Schaijk is gistermiddag een perso nenauto frontaal in botsing gekomen met vrachtwagen. De bestuurder van de personenauto, de 40-jarige J. Vertogen uit Zeeland (N.-Br was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de vracht wagen een stilstaande trekker met aan hanger passeerde en op het linker weg gedeelte kwam. MAAKT U VLOT WEER FIT! Migraine? Kiespijn? Griep? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. De uiterst fijne poeder deeltjes worden onmiddellijk door het bloed op genomen èn... geven dus onmiddellijk verlichtingl Witte Kruis poeders bevatten een speciale kom- binatie van uiterst werkzame bestanddelen die: pijnstillen, koortsweren, opwekken. Wetenschappelijk beproefd. Bovendien: géén salicylzuur.dat vaak „maagklachten"ver oorzaakt! Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! Het exploitatiesaldo van de Neder landsche Dok- en Scheepsbouw Mij. is in 1963 (1962) gedaald tot f 9.67 (10,94) miljoen, diverse baten en lasten tot een nadelig saldo van f 464.532 (voordelig f 140.177), interest en dividend stegen tot f 1,14 (0,83) min., uit belastingvoor- ziening kwam t 1,25 min. vrij. Na f 7,75 7.34) min. afschrijving, f 2.5 (3) min- uitkering aan personeel is de winst f 1,34 0 57) min Reeds voorgesteld is 7 (8)°/o dividend. De strenge winter, ar beidsonrust en groot tekort aan werk krachten hebben de reparatie-afdeling gedrukt en het resultaat was ook enigs zins beneden de verwachting. De overi ge werkzaamheden groeiden verheu gend, doch droegen nog weinig tot het resultaat bij. De exploitatierekening zou sterker zijn gedaald, als men niet in de post orders in bewerking rekening had gehoud n met ongunstige resultaten op de orders. De directie streeft naar ver dere spreiding van het produktiepro- gramma, waardoor men minder afhanke lijk wordt van scheepsreparatie en bouw. In de komende jaren zal een aantal plannen verwerkelijkt worden en de bedrijvigheid in de reparatie-afde ling zal verder worden verhoogd. De arbeidskosten stijgen door de loons- en salarisverhoging met f 4 min., waarvan men maar weinig kan doorberekenen. Daarom moeten produktiviteit, efficien cy en besparingen het grootste deel goedmaken. Afgeleverd werden 6 (3) schepen met 171.886 (69.610) ton draag vermogen. Het prijspeil voor nieuwe contracten biedt nog steeds weinig vooruitzichten. De Koninklijke/Shell heeft opdracht gegeven voor een 63.400 ton metende tanker, die een minimum- bezetting van de bouwafdeling tot eind 1965 waarborgt. In geldswaarde werd o van de reparaties voor buitenland rekening uitgevoerd. Contacten met de Nederlandse Gasunie leidde tot op dracht voor 36 afsluiters. Het personeel daalde van 4575 tot 4117. De grootste scheepshelling werd geschikt gemaakt voor schepen van 100.000 ton. Voor neerschieten van politieagent Twaalf jaar gevangenisstraf tegen Andries van D. (23) cn acht jaar te gen diens 35-jarige broer David eiste de officier van justitie bij de Rot' terdamse rechtbank, mr. J. D. de Jong. In zijn korte maar indringende requisitoir, dat nauwelijks ccn half uur duurde, wilde de officier het neerschieten van de 26-jarige agent van gemeentepolitie B. Nijenhuis met de zwaarste straffen gewroken zien. Een poging tot diefstal met geweld pleging noemde de officier de aanslag. Andries had geschoten, maar David even aansprakelijk voor deze daad. t is noodzakelijk dat Andiries zo lang mogelyk uit de maatschappij ver dwijnt," zei mr. De Jong, ..Hij is een nsgevaarlijke schavuit. Beide broers zijn volleerd in de hogeschool van de misdaad. Zij beschikken over een raffinement en een mentaliteit, die doet 'huiveren. Tot wat een diepte zijn zij afgedaald!" Een volgepakte publieke tribune hoorde de woorden van mr. De Jong in diepe stilte aan Hij zei dat in Ne derland een betrapte inbreker maar zelden gebruik maakt van vuurwa pens. In Engeland kan een aanslag op een agent met de strop worden be straft. Ook in ons land is het schieten op een politieman een kapitale straf- erzwaring De broers Van D. hadden daar geen begrip voor. Zij schrikten er niet voor terug om van dichtbij op de agent te vuren. De zwaargewonde politieman kon slechts door herhaald medisch ingrijpen de dood worden gered. Een hervat ting van zijn werkzaamheden als politie- in actieve dienst werd niet waar schijnlijk geacht. Een woord van lof richtte mr. De Jong tot agent J. H. Kraaijeveld. die zijn ge troffen collega meteen hulp verleende en tevens voor een goed signalement zorg de. Ook de recherche en de technische dienst van de eerste afdeling had goed werk verricht. Er zaten onverklaarbare punten in de zaak, aldus de officier, maar die werden veroorzaakt omdat de verdachten geen open spel speelden. De officier deed nog eens uitvoerig het plotselinge en voor agent Nijenhuis zo tragische gebeuren op 1 november in de le Blekerhof uit de doeken. Hij wee! erop dat agent Kraaijeveld Andries po sitief als de schutter had herkend. In de woning van David werd op 1 november expressebrief gevonden. Hij was door David geschreven en bestemd voor broer Bert in Roermond. Daarin werd om een alibi voor Andries gevraagd. „Volleerd in de hogeschool van de misdaad" (Van onze verslaggevers) De correspondentie van David in het Huis van Bewaring roerde de officier aan. Daarin wisselden David en Bert onzichtbare inkt boodschappen n elkaar. Met als resultaat de brief a Het Vrije Volk. Politie en justitie wisten een maand, voordat de brief in Duits land op de post werd gedaan er al Op 24 maart werd David verteld, dat zfjn opzet was mislukt. Hfj probeerde de verzending van de brief nog te verhin deren, maar tevergeefs. Op 1 april werd de brief verzonden. De recherche vond de vingerafdrukken van Bert op de 2 genaamd door Joop de K. geschrev brief ,.Joop de K. is helemaal uit het brein van David ontsproten," was mr. De Jong van mening, „de brief aan het Vrije Volk noem ik een bewijs voor het leugenach tige karakter van David," Mr. De Jong vond voorts dat David zijn broer door deze brief-affaire en door de on\ zichtige praatjes in het Huis van Bewa ring zijn broer Andries schade had be rokkend „Wat is het motief voor het schieten op de agent?" vroeg mr. De Jong zich af. Bij een vorige zaak waarin Andries met zijn broer Herman betrokken is geweest, bleek hun grote rancune tegen de politie. Zij hadden o.m. tegen recher cheurs gezegd: ,,De volgende keer heb- ben wij ook zo'n blaffer en dan schieten wij." Volgens de officier was het duide lijk dat Andries niet van zins was bij een volgende arrestatie lijdelijk toe te zien. De agent, die zijn handen hem zou uitstrekken, zou dat met de dood moeten bekopen. Niet voor niets had Andries zich, nadat hij in september door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken en op vrije voeten gesteld, intensief in de woning van David met een luchtdrukpistool geoefend. Met pistool Andries liep in de nacht van 1 noi ber met een zwaar kaliber pistool op zak. David wist daar vanaf. Wee de gene, die hun die nacht in de weg zor komen. Nijenhuis werd van deze gedach te het slachtoffer. Andries had hetzelfde jaar zijn bedreiging tegen de politie waar gemaakt! Prijs individuele concurrerend TT ET beleid van de regering is erop gericht het aardgas een belangrij ke rol bij de ruimteverwarming te doen spelen. Uit de thans beschikbare gegevens blijkt, dat in de gebieden waar de nieuwe aardigasprijzen al gel den, de vraag naar gas voor ruimte verwarming snel toeneemt. Het tem po van de penetratie van het aardgas voor verwarming wordt slechts be perkt door het in nog onvoldoende mate beschikbaar komen van goedge keurde verwarmingsapparaten. De minister van economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen heeft dit mee gedeeld namens zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid, in antwoord op schriftelijke vragen over de aardgasprijs van de Tweede Kamerleden Oele en Nederhorst (beiden soc.). Naar zijn oordeel zal tijdig voor het tijdstip waarop aardgas algemeen verkrijgbaar zal zijn voldoende duidelijkheid bestaan omtrent de economische toepassingsmo gelijkheden van aardgas In zijn antwoord xegt minister An driessen verder van oordeel te blijven, dat het aardgas b(j blokvervVarming in het algemeen volledig concurrerenu is. Een beoordeling van de vraag, welke brandstof en welke stooktechniek voor nieuw te bouwen woningen (jet voorde- EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN. N.V., MOOK Dc Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, begaan met het lot van hen die landbouwwegen moeten bekostigen wil nieuwe wegen inslaan bij de wegenbouw en een nieuw wapen in de strijd tegen de duurte werpen; de betonwegautomaat, een machine die met een snelheid van een meter per minuut een lint van beton in de gewenste breedte en dikte op de juiste plaats kan leggen. Gorssel in Gelderland krijgt er binnenkort de primeur van. De automaat zal daar zijn eerste produkt afleveren. De Heidemaatschappij vindt betonnen landbouwwegen ideaal omdat ze zeer lange levensduur hebben en een minimaal bedrag aan onderhoudskosten vergen. Maar de aanlegkosten, die hoger zijn dan die van andere wegtypen. vormen in de praktijk vaak een belemmering om ze te maken. Aan die toe stand kan de betonautomaat een einde maken, meent de Heidemaatschappij. In het antwoord wordt er voorts op gewezen dat indien sprake is van wijk- verwarming daarop dat tarief van de Gasunie moet worden betrokken, zoals dat eerlang voor het industriële gebruik tot stand zal komen. Te verwachten is. dat het aardgas ook in de sector van de wijkverwarming concurrerend zal kun nen worden toegepast. Vergelijken m-trale Vergelijkt men individuele verwarming bij gebruikmaking van gas met die op basis van olie. dan is het aardgas bepaald concurrerend, zo wordt nog opgemerkt. In het antwoord wordt er op gewezen, dat het bij nieuw te bouwen voor verhuur bestemde etage woningen in het algemeen doelmatiger en gunstiger zal zijn niet het systeem gasgeiserverwarming toe te passen, maar zich, ook bij het gebruik van aardgas te baseren op centrale verwarming per schuid blok door middel van een daarvoor te plaatsen ketel. Het systeem van indivi duele verwarming leent zich meer in het bijzonder voor nieuw te bouwen koop woningen en voor bestaande woningen. Minister Andriessen zegt in zijn ant woord dat het in het algemeen niet economisch is een verwarmingsinstalla tie reeds van de aanvang af zodanig in te richten, dat dez,e in elk opzicht ge schikt is voor het stoken van zowel aardgas als olie en temeer niet, indien men beoogt te beginnen met het stoken van aardgas. Doordat bij dubbele inrich ting ook een of meer olietanks en brand- stofpompen nodig zijn, is deze uitvoe ring vrij kostbaar. Het verdient daarom aanbeveling pas le overwegen op het moment, dat er een duidelijk en naar verwachting blijvend prijsverschil zou gaan optreden tussen aardgas cn olie ten gunste van de laatst genoemde cnergiesoort, aldus het ant- Vrouw vrijgesproken van kindermoord De rechtbank te Roermond heeft gis teren de 36-jarige vrouw Th. G. uit Sicbengewald vrijgesproken. Ze werd verdacht samen met een gehuw de opzichter van de wegenbouw, Th. J. verhouding had. in augustus 1960 en in april 1963 telkens een uit deze verhouding geboren kind van het leven te hebben beroofd- De rechtbank achtrte geen wettelijk bewijs aanwezig en gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling tegen de vrouw zes jaar met aftrek ge- eist. Verdachte Th. 'J. aan wie primair moord ten laste was gelegd, welke aan klacht men echter heeft laten vervallen, werd veroordeeld tot twee jaar met af trek wegens heimelijk begraven en ver helen van de lijkjes van de kinderen. Tegen hem was twee jaar en acht maan den geëist. Mr. De Jong gaf toe dat er genoeg tw(jfelpunten in deze zaak waren. Het pistool was nooit gevonden. Van de acht mogelijkheden, die de dagvaarding noem de, wilde de officier zich tot de eerste vier beperken. Poging tot moord of poging tot doodslag ging hem te ver. Voorbedachte rade was in zoverre aan wezig, dat Andries het plan had gehad niet een bepaald iemand te doden, maar iedereen die hem bij zijn inbraakpogin gen in de weg stond. Voor beiden gold. aldus de officier, een poging tot diefstal met geweldpleging, gepleegd binnen een recidivetermijn van vijf jaar. Hij wilde de zwaarste straf, die dc wet voor een dergelijk vergrijp stelde, eisen: twaalf en acht jaar zonder aftrek van voor arrest. Beide raadslieden waren het vol komen oneens met de officier. Zy von den eensgezind dat het bewijsmateriaal tegen de broers onvoldoende was en ver zochten om vrijspraak. De advocaat van Andries begon met te zeggen dat hy het neerschieten van de agent buitengewoon verwerpelijk vond. „Maar," aldus mr. D. B. W. Postma, „zyn de broers de schuldigen? De lange dagvaarding van de officier wyst eigenHjk al op een on zekere bewijsvoering in deze zaak." Mr. Postma vond voorts dat de ge heime briefwisseling van David niet als bewijsmateriaal tegen Andries mocht worden gebruikt. Daarna braoht de advo caat een paar twyfelachtlge punten in de affaire naar voren: agent Kraaijeveld had het signalement van de schutter pas in zUn tweede verklaring tegenover de recherche gegeven: agent Kraaijeveld had pas ter zitting Andries in de lichte regenjas gezien. Hoe kon hy hem nu herkennen? Waar om confronteerde men diezelfde vrydag hem niet met Andries? Waarom had men hem geen foto's laten zien? Kraaije veld was na de schoten achter de politie auto gedoken. Hij had de schutter slechts een fractie van een seconde kunnen zien. Kunstlicht en regen waren andere om standigheden, die een goede waarneming belemmerden. Mr. Postma ging zover om de herken ning van de broers door Kraayeveld van geen waarde te noemen, omdat deze zou zijn gesuggereerd door mededelingen van de recherche. Hardhorend „Ik twijfel aan de waarheid van de verklaring van Van Berkel. Hij is hardhorend en heeft eens een pak slaag van David gehad- Ik acht het niet onmogelijk dat Van Berkel wraak had willen nemen. Het gerucht dat een agent was neergeschoten moet zich razendsnel door Rotterdam hebben verspreid. Toen Andries om tien uur die ochtend bij hem binnenstapte, kan Van Berkel al hebben geweten dat er een schietpartij was gebeurd. Daarna ging dat anonieme telefoontje naar de politie Om de verklaring van M. glimlachte mr. Postma. „Er wordt zoveel gesproken in de wandelgangen van het Huis van Bewaring." Mr. J. Schepel, de pleiter voor David, had het over de angst, die zijn oliënt in deze zaak had bezield. Hy hoorde de pistoolschoten, zag de agent vallen en had toen maar één gedachte: weg we zen! „Eén zaak is zeker," vond mij Schepel. .David schoot niet. Wat is nu eigenlijk zijn aandeel in deze zaak? Ik kan in hem geen mededader zien, zoals de officier beweert." Ten slotte kregen, voordat mr. Erun- ner het onderzoek sloot, de beide ver dachten het woord. ZU deden dat beiden zeer uitvoerig en in gloedvolle bewoor dingen. Andries: ,,Ik koester geen haatgevoe lens tegenover de politie, ondanks de acht maanden, die ik voor niets voor die vorige zaak, waarvoor ik ten slotte ben vrijgesproken, heb gezeten. Hoe kan de officier nu spreken over myn volleerd zUn in de hogeschool van de misdaad? Ik ben pas éénmaal veroordeeld. Verder vraag ik mij af hoe de in een noodsituatie verkerende agent Kraaije veld aan zijn positieve observaties is gekomen. Het is nu de tweede maal dat dit mij door het verleden van mijn broers overkomt. Het bewijs voor mijn ■orden vastgesteld. Daaruit volgt dus dat ik onschuldig ben." Andries besloot zyn pleidooi met de verrassende woorden: „Ik eis voor het my aangedane onrecht een schadever goeding van vierduizend gulden en een smartegeld van vyftigduizend gulden van de Nederlandse staat." „Griffier, wilt u dat precies zo note-» ren?" reageerde de president laconiek. Heflig David was niet minder heftig in zyn laatste woord. Hy had, net als Andries, ernstige bedenkingen tegen het feit dat agent Kraaijeveld aanwezig was geweest by alle door de recherche afgelegde ver horen. „Hy is immers de kroongetuige in deze zaak David: „Mijn broer is niet op de Bleker hof geweest. Ik zeg dat niet omda-t ik hem wil dekken. Wij mogen elkaar niet zo erg. Ik ken hem nauwelijks, want ik ben heel layg van myn familie gescheideti geweest. Wat agent Kraayeveld betreft: die man lijdt aan hallucinaire bewust zijnsvernauwing. Hij zegt dat hy die dag op de Blekerhof niet bang was Nou daar denk ik anders over. Hij had'dwars door de auto de man met het pistool neer kunnen schieten. Of hy had hem. als hy een goed politieman was geweest, met één sprong kunnen overmeesteren! Hy had niet eens in de gaten, dat zyn maat was getroffen. Hy riep: Kom Beint. erachter aan, die vent moeten we hebben," toen zUn makker al bloedend op de grond lag. De schutter ken ik alleen als Joop. Ik heb hem pas zes weken voor myn arrestatie leren kennen. Ik heb de benen genomen, omdat ik begreep, dat, als ik na de schoten was biyven staan, ik voor de dader zou worden aangezien. Waar om ik die valse brief heb laten schryven? Ik had de aandacht van de pers nodig." Ten slotte zei David: „De politie heeft van het begin af aan aangenomen dat wij schuldig waren. Men heeft niet naar andere verdachten gezocht." De rechtbank doet op 21 april 's mor gens om half tien uitspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11