Wasmiddelen leeuwedeel Unilevers winststijging Laat voorjaar door aanhoudende kou DC-9 is nog favoriet Stereofonie alleen te horen op FM Babybeurs munt uit door veelzijdigheid 7 DINSDAG 7 APRIL 1964 Zeep verliest in heel de wereld terrein DE Winst van Unilcer is in 1963 met f 41 milj oen tot f 566 min. gestegen; de winst ^oor belasting met f 123 min. tot: 1203 min; de omzet met f 455 mn. tot f 19.673 min; de omzet aan derden met f 85 min. tot f 15.557 mn; onderlinge le veringen en dienssn daalden met f 93 min tot f 409 min; de waarde 3e voor de Wstafrikaanse mar- g boards geachte produkten nam met f 37 ml af tot f 32 min. De verdeling v«i de omzet naar tikelen was in nljoenen guldens (ver- teleken met 1962 2968,8 (2977,3), serine en spijsden; 3371.2 ((3062,9) overige levensmidelen: 3738,7 (33?" wasmiddelen; (3942,6) oliën vetten voornamdjk voor eigen bedrij- 470,8 (432' toiletartikelen; 1847,9 ,5) veevoe^r1071,9 (1013,9) che- nüsche produktn, papier en andere in dustriële beladen; 319,6 (360,5) tropi- iche produkteï 1784,9 (1905) handels artikelen; 303 (291,8) diensten. Wasmlddele hadden het grootste deel in de stging van de winst. Diep vries en gedoogde soepen droegen het hunne bij. onsumptle-ijs was beter, roiletartikelo toonden herstel. De winst ap veevoed-* bereikte niet de top van 1962. Bij luited Africa herstelde zich de winst t« het peil van 1961. Veraidering van smaak Margrine en spijsvetten produceert Unilevf vooral in de meer welvaren de lanen, waar het verbruik slechts langzam toeneemt, terwijl in het bruikvan verschillende soorten nig erandering komt met uitzonde ring an Duitsland, waar het verbruik van »oter, en de Verenigde Staten, waar dat van margarine toeneemt. In Nedcland was het aandeel vs garbe 80%, in Duitsland 51% Ver Staten 57%, in Engeland 42%. In lagenoeg alle ontwikkelde landen gtea» do vraag naar betere kwalitei ten meer dan die naar standaard kwaliteiten. Olie in de keuken Iti de Verenigde Staten en sommige ïuropese landen is eei neiging garine en boter in cfe keuken door olie te vervangen zioda de verkoop spijsolie als merkarikel zich in enkele landen bevredigend oegint te ontwikke len. De winter begnstigde de verkoop diepvries en d zomer was weinig bevorderlijk voor gebruik va sumptie-ijs, doch d winst op het laatste was hoewel nd bescheiden merkelijk hoger. Naarmate de ivensstandaard stijgt, eemt in Europ;h«t vleesverbruik toe. )e omzet der veswarenfabrieken steeg, doch de winst d'lde door sterke stijging varkensprijïn in Nederland, Enge- en DuitslaL De Nordsee Deutsche iochseefischerf GmbH, een der groot- e dergelijke ondernemingen ter ïld, voert e» omvangrijk program oor moderairing van de vloot uit Ondanks s*erpe concurrentie is wasmiddelentfzet ook in hoeveelheid gestegen, me hogere winst, vooral dank Opneuw nachtvorst TiE olelopen nacht passeerde eet zukke rug van hoge druk ons land. f opklaringen, die dit met zich meebicht waren van voldoende lange duur n nachtvorst te veroorzaken. In de zedelijke en oostelijke provincies daalt de temperatuur tot één a twee jra&i onder nul. Een storing in de hog-e luchtlagen kwam in de nanacht ovede Noordzee tot dicht bij ons land. Ditjaf aanleiding tot plaatselijk lichte buin. Uit het noorden volgt nu eet rufvan hoge druk, die een uitloper i, va', 2en krachtig bij de Azoren gele- get hogedrukgebied. er zijn daarom io<e- opklaringen te verwachten met apnluw nachtvorst. Imiddels komt op het noordelijke deevan de oceaan geleidelijk een ives- tel^e stroming tot stand. Een daarin netewegend front dringt morgen tot ceiop de Noordzee door, maar blijft bo zo ver van ons land verwijderd, ddhet hier geen regen brengt. ZON EI! MAAN oensdag 8 april: zon op, 5.59, onder 5 uur: maan op, 4.54, onder 14 07 Z(dag 12 april: nieuwe maan. Hoogwater Scheveningen 'oensdag 8 april: 12.20 v.m.; ET WEER IN EUROPA Ipporten hedenmorgen zeven uur li li i! penburg zw bew "-.ingen gh bew had rid hallorea Üisabon windstil 8 -0 windstil 14 8 3 v4 14 Margarine in welvarende landen vooral zij nieuwe produkten: de matig schui mende wasmiddelen in de V.S- en he' Europese vasteland en de vloeibare mid delen voor de grote was in de V.S. In Nederland daalde het aandeel var zeep in het totale verbruik van 41»/, in 1961, tot 33% in 1962 en 26% in 1963, tegen synthetische wasmiddelen 59,67 en 74%. In de V.S. zijn de wasmidde len de laatste drie jaar uitsluitend synthetisch. In West-Duitsland is het aandeel van synthetische middelen 96,96 en 97%, In Engeland slechts 47,48 en 47%. United Africa De zuivere winst van United Africa steeg met f 15 min. tot het peil 1 1961. De ingrijpende reorganisatie is gevorderd. Zij heeft zich vrijwel geheel uit de produktenhandel teruggetrokken en de handel in eenvoudige algemene Spreiding van aandelen Aangenomen kan worden dat 25 (vorig jaar 24,8)% der aandelen Unilever N.V. zieh in Amerikaan se handen bevindt. 43 (46)% in Nederlandse, 5 (5)% in Franse, 4 (3,6)% in Britse, en 23% in Bel gische, Westduitse, Zwitserse en andere handen. handelsartikelen sterk ingekrompen. Te gelijkertijd zijn de belangen in indus trieën en gespecialiseerde handelsbedrij ven uitgebreid. Dit heeft zijn vruchten afgeworpen. De groep heeft belang in brouwerijen, waarvan zij de commerciële leiding heeft. Voor lagerbier werkt zij samen met Heineken. De plantages van het concern beslaan 89 000 ha In de Kongo leverden zij t op. doch deze mag nog niet worden gemaakt. De concernuitvoer uit Neder land met inbegrip van United Africa f 409.5 (365.9) min., uit Engeland f 497.5 (478.2) min. In vele overzeese landen nam de koopkracht door stijging an grondstofprijzen toe. De uü an handelsartikelen door Un. Africa as hoger en ook die van levensmidde- •n en tpiletartikelen, doch de fabricage in wasmiddelen in Ghana deed de to- ile uitvoer van wasmiddelen dalen. De liquide middelen bedroegen op december f 923 (888) min. De uitgaven deelnemingen zijn gestegen, hoofde van nieuwe acquisities in 1964 zullen nog aanzienlijke artikelen moe ten worden betaald. De liquide midde len bevinden zich hoofdzakelijk in Ne derland, Engeland en de V.S. De liqui diteit is voldoende voor alle financiële behoeften. Investeringen De investeringen bedroegen f 560 min., aarvan f 29 min. in Nederland. De pro jecten waartoe in 1963 werd besloten bedragen f 596 min., waarvan f 45 min- Nederland (uitbreiding en moderni sering van margarine- en spijsvetfabrie- ken, veevoederinstallaties, laboratoria en waterstoffabriek te Zwijndrecht) De verdeling dezer projecten is: Europa f 407 min., Afrika f 64 min., Noord- en Zuid-Amerlka f 86 min,, overige we reld f 39 min. Het personeel is 290.000, waarvan Ne derland 15.000, Europees vasteland 87.000, Engeland 79.000, N- en Z-Amerika 17.500, Afrika 81.500, rest van de wereld 26.500. Twee derden van de concern-omzet is in landen van de Euromarkt of de Europese vrijhandelsassociatie, zodat de eenwording van Europa van het groot ste belang is- Het besluit van de mi nisterraad van de Euromarkt om mar garine en spijsvetten niet duurder te maken teneinde de afzet van boter te vergemakkelijken wordt toegejuicht. Indonesië In Indonesië is het eigendom onder toezicht van de minister van lichte in dustrie gesteld nadat de vakbonden ge poogd hadden fabrieken en kantoren bezit te nemen. Najaar 1963 werd de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur, door president Soe- karno ontvangen, waarbij van de zijde van de president uitdrukkelijk werd gesteld, dat Unilever onafhankelijk blijven, en dat er geen bezwaar zou staan tegen vervanging van de Britse directeur door een Nederlander. De be doeling van de jongste maatregel is naar men aanneemt te voorkomen dat de bedrijven in handen van de i munistische vakbeweging vallen, gang van zaken is de laatste jaren der goed, mede door de economische omstandigheden. Sinds 1956 is er geen winst overgemaakt. Geen toestemming voor woningen van een ton Voor de bouw van herenhuizen in Uit hoorn voor f 97.000 kk. is geen ryks- goedkeuring aangevraagd en dus ook niet verleend. Ook is ter gemeentesecre tarie van Uithoorn nog geen plan bekend. Minister Bogaers (volkshuisvesting bouwnijverheid), die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (pac.) meent, dat de advertentie, waar in deze huizen te koop werden aangebo den slechts moet worden gezien als eer bepaalde vorm van marktanalyse, moge lijk met de strekking te peilen of er op dit moment in Uithoorn een willige markt is voor woningen van ongeveer f 100 000. Hij is voorlopig niet van plan de bouw van woningen, waarvE bouwkosten het als richtlijn aangegeven bedrag van f 35.000 ver overschrijden, te staan. Een uitzondering zal slechts worden gemaakt in zeer bijzondere ge vallen De Booy benoemd tot „honorary life governor" De oud-directeur van de Koninklijke Noord, en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij de heer H. Th. de Booy is op de jaarvergadering van de Royal natio nal lifeboat institution in Londen be noemd tot „honorary life governor", de op een na hoogste onderscheiding van de Engelse reddersorganisatie. De heer De Booy ontvangt zijn onderscheiding voor zijn verdiensten voor de K.N.Z.H. R.M., die vele levens van Britse zeelie den redde, en voor zijn aandeel in de samenwerking van de Nederlandse en Engelse reddingmaatschappijen. Ook de thans 93-jarige vader van de heer De Booy, werd in 1933 benoemd tot „hono rary life governor". (Van onze weerkundige medewerker) Tf/JJ hebben van zondag af de zon weer gezien en dat is na zoveel somber weer een voorwitgang, want het tekort aan zon was de laatste vertien dagen ail tot meer dan vijftig uren opgelopen. Ook maart gaf in De Bilt 12 zon- loze dagen, het record in maart 13 van deze sombere dagen in 1946 opgetekend. Toch is de kou nog niet voorbij, want noordelijke winden blijven overheer sen zodat de lucht ons nu van de koud* Noordzee bereikt waarvan het water de laatste weken niet zoals gewoonlijk vijf graden tot ongeveer drie graden is afgekoeld Vooral de maximum-tem peraturen zijn de laatste vijf weken veel te laag gebleven en in maart scheen de zon in De Bilt op 99 tegen normaal 127 uren. Dat er deze week veel verandering komt. Man stak vrouw met dolkmes dood De 47-jarige P. S. uit Beverwijk heeft tegenover de politie bekend dat hij de 49-jarige vrouw R. E. H. uit de Regulier- dwarsstraat te Beverwijk met zeven dolkstoten in de hals om het leven heeft gebracht. vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, terwijl ook P. S. geschei- van zijn vrouw leefde S. en de w trokken met elkaar op, maar door het verschijnen van 'n andere man was on enigheid gerezen Gisteren trachtte S. de ze onenigheid bij te leggen, maar de vrouw wilde hiervan niet weten. Daarop heeft S„ die voor zijn werkzaamheden bij een aannemingsbedrijf altijd een dolkmes bij zich draagt, de vrouw vermoord. Daarna had hij zich naar zijn werk be geven. Hij viel daar op door zijn met bloed bedekte kleding en meldde zich vrijwillig bij de politie. is nog niet waarschijnlijk, want de hogedrukgebieden tussen IJsland en Rusland blijven vrij actief en daar door waaien bij ons meest winden tus sen noordwest en noordoost en is er tijdens heldere nachten kans op flinke nachtvorsten. Tussen 19 maart en vorige week vrijdag is er wat r^en van hpt°kenis maar overigens is het van 1 januari af gemiddeld nog belangrijk droger dan normaal gebleven. Maart geeft normaal 40 a 45 mm neerslag waar de meeste plaatsen in ons land dit keer beneden bleven. Van onze waarnemers ontvingen wij de volgende opgaven: Den Haag 45. Monster 40. Katwijk 46, Leiden 43, Boskoop 40, Hazerswoude 43, Alphen aan den Rijn 46, Noord- 1 wijkerhout 42. Heeft regering iets gedaan tegen verkoop schepen? Is de regering door de Koninklijke Rot terdamse Lloyd en door de Stoomvaart maatschappij Nederland benaderd met hét verzoek op enigerlei wijze het uit de vaart nemen van de passagiersschepen Willem Ruys en Oranje te helpen voorkomen Deze vraag wordt gesteld in het voor lopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de be groting 1964 van het departement van ver. keer en waterstaat. Verscheidene leden de commissie, zo blijkt uit het ver slag, betreuren het, dat beide rederijen de exploitatie van passagiersschepen had den beëindigd. Deze leden stelden de vraag, of andere zeevarende naties direct of indirect aan onder hun vlag varende schepen faciliteiten verlenen, welke de passagiersvaart bevorderen. Enige leden stellen vragen over de om vang, welke de verkoop van schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot naar het buitenland gedurende de laatste jaren had aangenomen. Gevraagd wordt hoeveel schepen in buitenlandse handen zijn over. gegaan en hoe groot het daarmee gemoei- 'de tonnage was. (Vervolg van pagina 1) De DC-9 zal de snelheid en het com fort van het Douglas-straalvliegtuig voor de lange afstanden, de DC-8 krijgen. Een ideale combinatie, die winstgevend straat verkeer op de kortere afstanden (van 160 tot 2400 km) mogelijk gaat maken. Twee Prat Whitney turbufanmoto- ren, die achter tegen de romp zijn be vestigd, geven de DC-9 een topsnelheid van 900 km per uur. De passagiersaccom modatie is gelijk aan die van de DC-8. Ofschoon de DC-9 cabine kleiner is, is hij zo ontworpen dat de passagier ruim en gerieflijk zit. Het aantal zitplaatsen is afhankelijk van de indeling. Indien het vliegtuig ge heel voor eerste klasse gebruik wordt in gericht, bedraagt dit 56, bij geheel toe ristenklasse indeling 83. Een normale in deling zal bijvoorbeeld zijn 20 eerste klasse- en 45 toeristenklasse-zitplaatóen De machine heeft een ingebouwde trap voor het aan en van boord gaan der passagiers. Dit is vooral van belang kleinere vliegvelden, die tot nu toe r.iiet door straalvliegtuigen konden worden gebruikt. De DC-9 zal in maart 1965 de eerste vliuohit maken. Begin 1966 zullen de eerste afleveringen plaatshebben. De produkfcie geschiedt op de bestaande assemblagelijn, van de DC--8. Dit maakte grote flexibiliteit van de produktie, af hankelijk van> de stand van de order portefeuille, mogelijk, met alle daaraan verbonden aanzienlijke kostenbespa ringen. Luchtvaartondernemingen over de gehele wereld -tonen' grote belangstel ling voor dit nieuwste produkt van de bijna veertig jaar lange Douglas-erva- ring. een zijkanaaltje van de Westein- derplas bij Aalsmeer is gisteren het stof felijk overschot gevonden van de 69-ja- rige mevrouw G. J. Benjamins-Rous, die tijdelijk in een zomerhuisje aan het wa ter woonde. Zij moet zondagavond te r 7ijn geraakt en verdronken. De echtgenoot van het slachtoffer was 's zon dags naar Amsterdam gegaan waar het echtpaar permanent woonde Eerste studio geïnstalleerd Eén radiotoestel nooit voldoende Enige tijd geleden echter is men In Nederland, na noeste arbeid in het tech nisch centrum van NRU en NTS be gonnen met proefuitzend ingen volgens een Amerikaans systeem. Dat de toekomst bij de radio in de stereofonie is gelegen, lijdt geen twijfel, daarover zijn de omroepen niesten y de zende.o over de gehele wereld het eens. Iets de FM-zenders anders is, of men ook al bevredi gend stereofonie kan uitzenden. Zo ver zijn nog lang niet alle lan den. Nederland kan het nu (via Amerikaans systeem), zijn de uitzendingen uitsluitend te beluisteren op FM. Er heerst nogal wat verwarring over Hor. „iot ir„„r,on omdat alle stud Veel nodig eerste het al dan niet kunnen luisteren stereofonische radioprogramma's. Daar om heeft het feit. dat de KRO-studio als eerste van de Bussumse omroepge- bouwen met een volledige stereo-appa- ratuur is uitgerust, geboden nu eens haarfijn te hoe dit allemaal zit. Laten we u maar meteen vertellen: Om dat te kunnen bereiken, 1 er echter veel nodig. Ten bepaalde voorzieningen aan de zenders worden gemaakt, en wel aan Hilversum I en n Lopik (IJ&selstein) Op het ogen blik is alleen de FM Hilversum I al te gebruiken. Ten tweede moesten de studio's voor zien worden van speciale technische ap- dan Paratuur in de hoofdcontrolekamer. Ook dat vergde zeer veel arbeid. Men is hiervoor dus begonnen in de KRO- studio, hetgeen men niet moet zien als speciale faciliteit voor deze omroep. NRU-verband gepoold zjjn en elke omroeporganisatie dus naar behoefte van alle studioruim ten gebruik kan maken. Deze aanwinst voor de KRO bete kent dus in feite r. «o alle omroeporganisaties. Hoewel men nu kan zenden, is de zaak todh niet rond, wanneer de luis teraars thuis niet de juiste opvangap- wilt ook zijn luisteraars geweest, die op Palm- t beslist op de FM-band luisteren, htthKo i-h. paratuur voorhanden hebben. Wat heeft men dan eigenlijk nodig? In feite één of twee radio-ontvangers, waarmee men in de FM-band kan luis teren. Dat is beslist voorwaarde. Over de middengolf kan nl. wel hetzelfde programma worden uitgezonden, dat men dan uitstekend op Hilversum I kan horen, maar niet stereofonisbh. Twee luidsprekers Zoals radlo-technlcl ons mededeel den, (s men niet klaar met het aanschaf fen van een modern radio-apparaat (dat op het ogenblik in de handel is), het welk twee luidsprekers heeft, links en rechts van het toestel ingebouwd. Men hoort dat wel iets stereofonisch, maar niet de ware klankrijkdom, welke be reikt kan worden. Hiervoor heeft men absoluut twee luidsprekers nodig, die weer de beken de hoek van 45 graden vormen, in het midden waarvan de toehoorder zich moet opstellen. U kunt dit bereiken, door één hiid- zondag lichtelijk teleurgesteld waren bij het luisteren naar de uitzending van de Mattheüs Passion, terwijl zij toch zo netjes voor twee luidsprekers, ten opzichte van elkaar in een hoek van 45 graden opgesteld, hadden gezorgd. Veel plezier hadden zij daar niet van, en geen wonder- de uitzending was wel monofonisch via Hilversum I te ho ren, maar niet stereofonisch. Nieuw systeem Men denkt nl. nog aan de oude toe stand, waarbij geëxperimenteerd werd met stereofoniet over de gewone of middengolf, waarop men alle radiopro- gramma's kan beluisteren. U zult zich va" het rad'°-?PPa"iat herinneren, dat in dat experimentele 6611 tweede stadium er nog werd gewerkt met uit- zendingen over de twee zenders Lopik. Men had dan twee volledige radio apparaten ofwel één apparaat en een lijn van de draadomroep nodig, om het programma stereofonisch te kunnen horen. Elke zender zond als het ware de helft uit: de ene de hoge, de andere de halen lage klanken, en wie dan maar goed zetten tussen de twee toestellen in zat, kon een prachtige klankschakering horen. Het is wel duidelijk, dat men met zo iets eens een keertje mag experimen teren, maar dat het niet aangaat om daarvoor steeds de beide zenders te blokkeren. lang te schakelen aan de andere zijde van het toestel. Maar dat is nogal een kostbare geschiedenis. De knutselaars onder ons (ze zijn er vast wel, evengoed als 35 jaar geleden, toen men hele radiotoestellen zelf bouwde) kunnen natuurlijk óf zelf een tweede luidspreker maken, óf een van de luidsprekers uit bet nieuwe toestel ta^^B die zelf in een goed kastje Ondanks zorgen over export De zevende Baby- en Kleuter- beurs, welke gisteren in Hilversum werd geopend en tot woensdagavond duurt, ziet er alweer even fleurig en kleurig uit als haar zes voorgang sters maar is ook weer alleen toegankelijk voor detaillisten. En dat is jammer, want menige moeder moeder zou haar hart ophalen, wanneer zij dit „alles voor het kind" eens bij elkaar kon zien Het blijkt, dat deze vakbeurs steeds eer in betekenis gaat toenemen, want deze zevende manifestatie in het nog winterse Gooi is belangrijk groter dan de voorgaande beurzen: behalve de 23 ,Je stookt het hier al veel te v>rm," zei hij tegen de vrouw van Jan Boetjes. „Maar komik kan mijn tyd hier niet zitten ver praten." Jan Boetjes keek hem wat verbaasd aan en vroeg, waar hij het dan zo druk mee had. „Ik ga vroeg slapen," zei hij. terwijl hij zyn stoel achteruitschoof. „Want ik zal morgen by- tijds op moeten." Jan Boetjes' vrouw deed de mond open alsof iets wilde zeggen, maar ze bedacht zich. Ze zweeg tenminste. Ina keek naar hem op en een glimlachje speelde om haar mond. Hij voelde, dat ze hem begreep en dat deed hem goed. Toen hij buiten liep in de donkere, regenachtige avond en de branding hoorde razen tegen de be schoeiing langs de dijk, haalde hij echter pas opgelucht adem. „Jan Boetjes is bezig zyn geld weg te gooien," dacht hij. „En dat moet hij zelf we ten. Dat zijn mijn zaken niet Maar dat is niet alles. Hier komt een hoop ellende van en niet voor hem alleen Weer dacht hij aan Jakob Thomsen. En hy dacht aan andere vissers, vaders van grote ge zinnen, waarvan de vrouwen zich afsloofden op de garnalendrogerijen en de visrokerijen en de kinderen toch vaak nog lang niet alles kre gen wat ze nodig hadden. Hy dacht: "et zou goed kunnen worden die plan van Jan Boetjes zijn niet gek. Het hangt er alleen maar van af wie ze uitvoert. Je zou moeten weten wat die boekhouder precies voor man isMisschien kan Ina me daar iets van vertellen en anders moet ik er in de stad eens naar vragendaar zullen ze hem wel kennen als hij er gewerkt heeft." Het was niet zo moeilijk om daarachter te ko en. Er waren heel wat mensen in de stad, die de boekhouder van Jan Boetjes kenden. Het was alleen niet zo gemakkelijk om erach ter te komen of het wel waar was wat die allemaal van hem meenden te weten. De man moest werkelijk bij een grote stoomvaartrederij Amsterdam of Rotterdam hebben gewerkt, maar in een heel ondergeschikte positie. Bij beurtvaartonderneming, in de stad, waar hij eveneens gewerkt had, moest hij ontslagen zijn. door KLAAS VAN DER GEEST Hij scheen daar wat al te veel ondernemings geest te hebben getoond en de kas, die hij er beheerde, moest niet geklopt hebben. Na dat hij er ontslagen was, had hy lang zonder werk gelopen. Men zei, dat familie van zijn vrouw hem al die tyd had onderhouden. Dat was zo het een en ander dat Rooie Tjeerd opving als hij in de kroegen aan de haven of de grote cafés in de binnenstad een glas bier dronk. Het duurde wat langer, eer hij erachter kwam, dat de boek houder oorspronkelijk uit een van de vissers plaatsen aan de Friese waddenkust kwam, waar hy jongste klerk op de gemeentesecretarie was geweest en de mensen niet veel van hem moes ten hebben, zonder dat iemand eigenlijk precies kon zeggen waarom niet. Zijn vader en moeder waren brave mensen geweest; op een stuk of drie broers van hem, oudere broers, was niet het minste aan te merken, maar hem mochten ze niet. Hij had nogal een hoge dunk van zich zelf; hij was, als jongen al, bang om zijn han den vuil te maken, maar of hij zijn ziel be smeurde, scheen hem niets te kunnen schelen. Hij moest werkelijk een goed verstand hebben, maar was niet de enige die daar een verkeerd gebruik van maakte. Een tijdlang moest hij om gang gehad hebben met een meisje van heel goede familie, een dochter van een groot aan nemer uit Leeuwarden. Als hij toen gewild had, had hij het ver kunnen brengen en zou hij misschien zelfs een fatsoenlijk mens zyn gewor den. Maar hij bedroog dat meisje. Toen hij al met haar verloofd was, had hij nog omgang met een stuk of wat andere, zelfs met een ge trouwde vrouw, de vrouw van de kastelein uit een klein kroegje. Eigenlijk was hij een arm zalige vent die zich tegenover zijn meisje en haar familie schaamde voor zijn afkomst, hoe wel daar niet de minste reden voor was, en zich alleen groot voelde in de smerige kroegen, waar hij een goed deel van zyn tijd doorbracht. Leeuwarden was niet zo groot. Het kon niet ders of de vader van zijn verloofde moest wel van horen hoe hij zich gedroeg. Men kon zich zelfs nog afvragen hoe het mogelijk was dat het nog zo lang duurde, eer die het hoor de. Misschien alleen omdat het een oprecht man was, die geen genoegen nam met vage geruchten, lasterlijke toespelingen, maar zeker heid moest hebben. Die had hij toen zijn aan staande schoonzoon bij een vechtpartij tussen een stel beschonken lui zo toegetakeld werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden ge bracht en er bovendien procesverbaal werd op gemaakt door de politie, die had moeten in grijpen om erger te voorkomen. Maar toen was het eigenlijk al te laat. Zijn dochter, die om het een of ander wanhopig veel om de jongen moet hebben gegeven, wilde de verloving niet breken. Om niet in een nog grot/r schandaal en xi narigheden te worden verwikkeld, heeft haar vader, die nogal invloed had, toen gezorgd, dat hij een plaats kreeg op het kantoor bij die re derij in Amsterdam en zijn dochter naar een vriend van hem in Amerika gestuurd. Het duur de een paar jaar, eer zij, een zachtmoedig, ge voelig meisje weer enigszins hersteld wvan de schok die ze had gekregen, maar ze werd nooit weer helemaal de oude en is later niet meer getrouwd ook. Haar vroegere verloofde moet haar al heel gauw vergeten hebben. Hij trouwde al, toen hij nog geen volle acht maan den in Amsterdam werkte, en wel met een heel eenvoudig meisje, dat in haar eenvoud hoog te gen hem opzag. Zo'n meisje scheen hij juist nodig te hebben. Hun huwelijk was tenminste niet slecht; ze kregen drie kinderen, dochter tjes, die de aard van hun moeder en niets van hun vader hadden. Hij had nog geluk ook, door dat hy van een ver familielid van zijn vrouw een klein kapitaaltje erfde, waarvan hij op een heel bescheiden manier met zijn gezin had kun nen rondkomen. (Wordt vervolgd) ruime Expohal beslaat zij nu ook de Totohal. Wie een wandeling langs de vele stands ter beurze maakt, ervaart dat de jaarlijkse expositie inderdaad in om vang, betekenis en vsiriatie toeneemt Wel lijkt het alsof de kinderconfectie allesoverheersend is, maar er is even goed ruime plaats geschonken aan „alles voor de kinderkamer", van wieg. bedje, en commode tot kleine meubeltjes en wandkleedjes toe, aan de kinderwagen met toebehoren, het kipdcr-„linnen" de kentjes, garnituurtjes, speelgoed, ja wat Een heel aardige show, waaraan zelfs •n groepje Franse kinderen meedeed, toonde ons een en ander van de komende kleutermode, waarbij wel het accent op de herfst en winter viel. maar waarbij toch ook enkele strandpakjes werden gedemonsteerd. Prettig was het te constateren, dat het ideaal van „moeder en kind in een jurk van hetzelfde model" nu wel tot het verleden behoort Er is zelfs een nieuwe lijn voor de kindermode inge voerd bij jurkjes uit terlenka-stoffen: de zgn. conische lijn. waarbij het gladde bovenstukje uitloopt in een wijder rokje, hetgeen een charmante kinderlijke in druk geeft Heel aardig zjjn ook rechte jurkjes i effen stof, met onderaan het rokje een brede geplooide strook in een afstekende kleur, bij voorbeeld wit en rood. De ruit is nog erg in trek, hoewel we )k weer effen stofjes zagen. Rood, wit grijs voeren nog veelal de boven toon. Het kleine wit-zwarte ruitje voor jakjes en hesjes, overgooiertjes en rok- s doet het ook nog prima. Er wordt heel veel uitgevoerd in niet- kreukbare kunstvezelstoffen, zodat pak jes en jurkjes gemakkelijker wasbaar zijn. model en plooien houden en geen strijkbeurt nodig hebben. Meer en meer verschijnt er ook par mantige en grappige regenkleding voor de kleuters, meestal in sterk plastic en kleur. Dikwijls zijn er bij de jas jes aardige kapjes, soms ook ziet men in dezelfde tint hoge laarsjes daarbij, het geen een opvallend effect geeft. Heel apart is een korte, vuurrode meisjescape met puntkap, het geheel met zwart af gezet, en hierbij passen dan zwarte knielaarsjes. Zeer groot is ook de getoonde collectie truien en pullovers, zowel heel fijn als heel grof gebreid en ip alle kleuren en tinten, dikwijls ook druk van patroon. Ook is er ter beurze weer nieuwe aar dige positiekleding, o.a. van de sportieve Noorse stoffen gemaakt Om nog enkele nieuwtjes te noemen: wU zagen een wasbaar commodematrasje matrasjes met opstaande randen, die groter veiligheid voor de baby garande- Nieuw zijn ook mutsjes van pluche- kunstvezel en warme trappelzakken, eveneens uit kunstvezelstoffen gemaakt. Wie dat niet kan zal de hulp van een technicus moeten inroepen of gewoon een tweede luidspreker aanschaffen. Maar denkt u er wel aan: wie geen FM kan krijgen op zijn toestel, hoeft ver der ook niets te proberen, want de uit zending die binnenkomt over de mid dengolf Hilversum I, is niet stereofo nisch gesplitst. I&aéictf vanavond Hilversum I. 402 m. 19.00 Nws 19.10 Ac tualiteiten 19.25 Dansorkest 19.30 Gram 20.00 Vlooi en piano: klass muziek 20.30 William Shakespeare en het kort begrip der tijd (1) lezing 21.00 Hoogtepunten uit Falstaff. opera van Verdi (stereofoni sche uitzending) 22 00 De zingende kerk" bespreking over kerkmuziek uit ver schillende stijlperiodes 22.20 22 25 Boekbespreking 22.30 Nws 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders 23.10 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kleuters 19.05 Paris vous parle, gesproken brief uit ParUs 19 10 Pianorecital: klass muziek 19 45 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale kamerkoor, radio-kamerorkest en soliste: oude en modeme muziek 22.20 Het Ko ninklijk bezoek aan Mexico 22 30 Nws en mededelingen 22.40 Actualiteiten 23.00 Klass gram 23 55—24 00 Nws. fêlfdü/'sïi vanavond il Agrarisch V: 20 20 Ach- NTS: 2045 Jazz in aan- het nieui BW. VARA: 21 -film 2205 Ouderavond. NTS ■end (Shellducks), le uitzendingen op het twee- il 27). KRO: 19.30 De Berg- m 19.45—21 15 The million- Programma voor morgen teiten 13.00 Ni ipel 1145 Llcl ehoeve van land- en wekelijks vakan- l 15 Licht lnstru- iperamuzlek 14.08 15 20 Samenzan? 50 Bijbclvertelling Hilversum II, 298 m. VARA: TOO Nws 7 10 Ochtendgym 7 20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (om ca. 7 30 Van J --orpaglna) 8 00 Nws 8 18 Lichte gram 8.55 Kookp' vrouw 9 10 KI: 9 40 Srhoolradio. VAR huls. liedjes (herh het platteland 9 00 Ochtendgym Licht Instrumental 11 14 50^K1ezen kan "Sire Partö 18.30 Jazzband

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7