Onderwijs nog 'n nijpend probleem in Indonesië De band is blijven bestaan Nederland kan voor dit land veel doen HOORT U 00K BIJ DE MANNEN (...en vrouwen) DE AAN DE SIGAAR GAAN? Broer van Bruno vraagt genade voor Squazzardi Woedende getuige wilde SS'er te lijf gaan België hervat betrekkingen met Egypte Dr. Soebandrio sprak met premier Moro E.E.G. steunt plan-Brasseur inruim m Hulp aan vluchtelingen mét 14 projecten De val van Macpherson *wr zo! DINSDAG 7 APRIL 1964 "MIET alleen de economie, maar ook het onderwijs in Indonesië ■*- staat nog in dc kinderschoenen. Een vorige keer werd reeds gewezen op het gebrek aan technische krachten en academici. Alle lagen van de bevolking moeten op een hoger ontwikkeld peil worden gebracht, wil dit land zich volledig kunnen ontplooien. Zending en missie hebben steeds grote aandacht aan het on derwijs besteed. Ook het vroegere Nederlandse bestuur deed dat. Maar er zijn zoveel mensen, die het onderwijs moeten ontvangen, dat het een zeer grote opgave voor de staat is alles goed te organi- Dit is het derde en laatste artikel over de huidige situatie in Indonesië. Het is geschreven door de heer C. Balkenende te Kapelle-Biezelingc, die onlangs een bezoek aan de Indonesische archipel heeft gebracht. Leerplicht is geen geld om scholen te bouwen men weet bij benadering niet, hoeveel kinderen er leerplichtig zouden zijn. Dit is vooral tragisch, wanneer men be denkt dat er 25.0()0 gediplomeerde on derwijzers beschikbaar zijn, die men niet kan betalen... Wat er aan onder wijs wordt gegeven, is geïmproviseerd door een distrikt. de zending of missie of andere particuliere instellingen. Naar schatting ontvangen ca. 12 miljoen kin deren regelmatig onderwijs aan open bare scholen, die dus door dessa's. dis- trikten of provincies zijn gesticht en nog eens 2 miljoen aan privéscholen. Voor het lager onderwijs behoeft geen inkomen. Gebrek middel- Zeer groot gebrek is bare opleidingskrachten. Het bedrijfsleven heeft ook grote be hoefte aan geschoolde krachten op mid delbaar niveau. In veel bedrijven, die op basis van een joint-venture of production sharing werken, ligt het de bedoeling, na een aantal jaren de buitenlandse technici te vervangen door Indonesische. Maar juist de groep die daarvoor nu zou dienen te worden op geleid. ontbreekt veelal. Door het ge brek aan opleidingskrachten daalt ook het peil van het onderwijs, met alle gevolgen van dien. Vrij algemeen wordt de mening ge huldigd, dat het onderwijs van de mis- wel het beste is, op de voet ge- i de zending. De zwak- "niddelbare opleiding Indonesië niet. Er al sterk voor de Nederlandse taal inte resseren. Het feit dat veel van hun pro fessoren hun academische opleiding in Nederland hebben genoten, zal daaraan niet vreemd zijn. Die Nederlandse opleiding is echter niet bij allen het geval. De regering heeft in zo'n korte tijd zoveel universi teiten gesticht, dat het ondoenlijk was. een strenge selectie toe te passen op de benoeming van de hoogleraren. On geacht de beoordeling van de Neder landse opleiding is dit het peil van het universitair onderwijs niet ten goede gekomen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat er voor de profes soren te weinig kontakt is met buiten landse collega's. Het politieke beleid van Indonesië heeft een zeker weten schappelijk isolement tot stand bracht. Ook vakliteratuur is schaars geworden na het verbreken van de betrekkingen met Nederland. Het is dan ook begrijpelijk, dat bij na alle professoren, die wij spraken, gevraagd hebben om boeken. heel graag Nederlandse. Want groot gebrek aan voldoende studiema teriaal. Zoals een professor in de me dicijnen het kernachtig uitdrukte: Lijken hebben we genoeg, maar geen snijtafels en instrumentarium!" volgd door dat ke schakel var heeft ook gevolgen tair onderwijs. Verloopt de aanpassing In tien jaar heeft de regering staatsuniversiteiten uit de grond stampt, verspreid over 22 plaatsen de hele archipel. Daarnaast bestaan ongeveer 200 particuliere universiteiten of daarmee gelijkgestelde opleidingsin stituten. Daartoe behoren ook de oplei dingen, die door bepaalde ministeries zijn ingesteld, bijv. de sportacademie en de militaire rechtsacademie en der de theologische hogescholen er minaries van zending en missie. In to taal zijn er op het ogenblik ongeveer 200.000 studenten, waarvan er alleen Djakarta 45 000 studeren. Het aanbod veel groter dan de beschikbare capaci teit. Voor men tot de universiteit wordt toegelaten, moet men een examen afleg gen. Eigenlijk is het meer een soort test, die door een commissie wordt be oordeeld. Het is echter niet zo, dat dat meteen een garantie is, dat ook alleen de besten worden toegelaten. Het is ook vaak een kwestie van relaties... Van de particuliere universiteiten kan nog den gezegd, dat zij in drie groepen den onderscheiden: die gelijkgesteld zijn met de staats universiteiten, en daarom ook geheel door de staat worden betaald; b. de gesubsidieerde universiteiten, die gedeeltelijke vergoeding ontvangen: c. de geregistreerde universiteiten, die volledig op zichzelf zijn aangewezen. Geleide studie Men kent in Indonesië het systeem van geleide studie. Elke student dient ln x jaren zijn of haar studie beëindigd te hebben. Een examen mag men 2 x herhalen; slaagt men dan niet, dan wordt men van de universiteit verwij derd. Hoogstens kan men het dan nog bij een particuliere instelling proberen, maar die kans is niet groot, door het grote aanbod van studenten. Het studie materiaal wordt centraal ingekocht door de minister van hoger onderwijs. Het meest worden Engelse en Amerikaanse leerboeken gebruikt. Met name in de rechtsfaculteiten treft men ook nog Ne derlandse werken aan. Dit laatste heeft tot gevolg, dat de studenten zich nog Politieke opleiding alle universiteiten de staatsfilosofie do ceren. De rector van een universiteit is een voor de regering zeer betrouw baar persoon. Anders komt men die post niet in aanmerking. Ook het studentenleven wordt sterk door de politiek beïnvloed. Typerend is het antwoord van een student in Medan 'P onze vraag naar zijn politieke kleur: ,Ik sta volkomen achter het regerings beleid." Dat mag dan aardig klinken, maar het is jammer, dat de kritische beoordeling, die in de vrije westerse we reld de student eigen is, hier volkomen verdwijnt. Ook de organisatie van de studenten wijkt nog al van de onze af. Iedere stu dent wordt bij zijn of haar toelating tot de universiteit automatisch lid van de M.M.I., de overkoepelende organisa tie van alle studenten in Indonesië. Daarnaast kent men nog de faculteits organisaties en de groepen met een be paalde gerichte belangstelling, zoals op politiek, sport, cultuur, enz. Maar alle organisaties functioneren op een gege ven ogenblik toch politiek, nl. zodra de regering zich door deze groep publieke lijk steun wil laten verlenen. Het zou nuttig kunnen zijn. een gro tere uitwisseling dan tot dusver ook maar het geval is geweest tot stand te brengen' tussen studenten van Indonesië landen uit het vrije deel van de we- 3. De Indonesische regering heeft daar echter momenteel bezwaren tegen, omdat zij zeer veel geld uitgeeft aan het hoger onderwijs en daarom de stu denten zoveel mogelijk binnenslands houdt. Niet zwart-wit Dat Indonesische leven tracht enkele summiere indrukken geven. Duidelijk is dat niet alles ro- zegeur en maneschijn is, maar ook niet :o volkomen hopeloos, als men dikwijls ou geloven. Bij de ingewikkeldheid van de problemen, waarvoor wij in onze tijd 'den geplaatst, ontstaat maar al te k dc neiging, om in zwart-wit sche- 's te gaan denken. Daarin schuilt groot gevaar. In de eerste plaats, omdat men voor zichzelf een verkeerd beeld van het betreffende vraagstuk n ten tweede, omdat men de andere partij er vaak onrecht mee doet. Dat geldt ook voor Indonesië. ïent, dat in Indonesië alles grauw en troosteloos is, zonder redelijk perspectief voor de toekomst, vergist zich. Wie alles door de roze bril be kijkt en enkel let op de mogelijkheden van dit onmetelijk rijke land, vergist zich evenzeer. Door het bezoek van mi nister Soebandrio is nog eens duidelijk gemaakt, dat Indonesië echt weer goe de betrekkingen met Nederland wil aan knopen. Dat dat vooral op economisch gebied zal liggen, is duidelijk en wordt van Indonesische zijde ook open en e lijk toegegeven. Maar dat het enkel alleen ..omderwille van de smeer" zijn, dient ten stelligste te worden ont kend. De Indonesiër is met rancuneus. In dat opzicht kunnen wij van het nog wat leren. Hun gastvrijheid is niet voor niets beroemd. En hun tolerantie staat kritiek toe. Wij hebben volledige vrij heid gehad om te spreken met wie wi; wilden. En ook al komt men er vooi de eerste keer, men voelt direkt iets van de band. die door alle tijden heen tussen Indonesië en Nederland is groeid. Hun grote belangstelling ons Vorstenhuis spreekt in dat opzicht duidelijke taal. Eén ding is zeker: men dient bij het herstel van de betrekkin gen de werkelijkheid te aanvaar den. Indonesië is een realiteit: zij is een zelfstandige staat, die zelf in eigen land over de zaken be slist. Maar wie kan of wil de klok honderd jaar terug draaien? De nationale identiteit is nog erg jong. Maar ze is er. En dat dient men te erkennen. Nederland kan voor dit fascine rende land en volk veel doen. Goed doen. In de goede, christelijke zin van het woord! In Mexico-Cïty deelde de Mexicaan se minister van buitenlandse zaken mee, dat acht Braziliaanse functionarissen politiek asiel hebben gekregen op de Mexicaanse ambassade in Rio de Ja neiro. Hij wilde zich niet uitlaten de identiteit van de betrokkenen. Een rotsverschuivingdie brok ken steen op de rails had ge worpen, was de oorzaak van een treinramp met de beroemde Santa Fe-expres in de buurt van Williams in de Amerikaanse staat Arizona. De trein zigzagde stuurloos verder, toen hij in de steenmassa was ontspoord. De machinist werd bij dit ongeluk gedood. Onder de passagiers waren geen doden, wel een groot aantal lichtgewonden. Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten !s®" ~~~T\„,-Ucaan,_ - Put nlletan"°eUS' tre* laat u« ai<5aar 1 ZO lang mogel Maar „tt uitgaan* Iv u rookt* H0e mee^n Baaiet" hoe meei Het proces Colombo: Beklaagde heeft veel goedgemaakt De broer van Bruno Colombo. Italo Colombo, heeft gisteren ir een brief aan de rechtbank er op aangedrongen dat genade za' worden betoond aan Squazzardi. In de brief aan de rechtbank zei Italo Colombo dat hij niet heeft kunnen slapen sinds op vrijdag de openbare aanklager levenslang heeft geëist tegen Sergio Squaz zardi en Enrico Prisco, die be schuldigd zijn van de moord op Bruno Colombo in Nederland november 1964. „Ik ben van mening dat Squazzardi veel heeft goedgemaakt door Squazzardi lichaam van mijn broer terug te l zei Italo Colombo in de brief die door de president van de recht bank werd voorgelezen. ,Deze teruggave van het stoffelijk overschot is voor mijn familie een gro te troost geweest.onzekerheid het lichaam van mijn broer zou dood van mijn moeder hebben ver oorzaakt." In zijn brief aan de rechtbank Italo Colombo niets over Enrico Pri Squazzardi barstte in tranen uit t de brief werd voorgelezen. Prisco roerde zich niet toen de brief was v> gelezen, maar zijn verdediger verklaarde dat Italo Colombo probeerde de recht bank te beïnvloeden en de feiten keerd voor te stellen. De verdedigers van Prisco en Squaz zardi, hebben het psychiatrische rapport over Prisco aangevochten. Zij stelden dat dit rapport op verschil lende fouten was gebaseerd. De opstel lers van het rapport hadden verklaard, dat Prisco bij zijn volle verstand was toen de misdaad werd gepleegd. Maar, aldus de verdediging, zij hadden geestes ziekte met geesteszwakte verward en het feit. dat Prisco's geest was aangetast over het hoofd gezien, hoewel zij erkend hadden dat hij een schizoïde aanleg had. Tot het moment dat het tragische pistoolschot werd gelost, had Prisco nooit de wet overtreden. Hij had zich verbon den met Squazzardi, omdat hij i zwakkeling is, geen wilskracht heeft een passieve natuur bezit. Prisco, voerde de verdediging aan, heeft geen kritisch vermogen en had zich daarom aangesloten bij Squazzardi, die wel echte en kennelijk wel harde man ii Incident in Auschwitz-proces IN het proces tegen 22 voorma lige bewakers van het concen tratiekamp Auschwitz is het gis teren tot een incident gekomen tussen een getuige en Oswald Kaduk, één van de meest ge vreesde bewakers van Ausch witz. De getuige, de voormalige blokleider Ludwig Wörl had verklaard gezien te hebben hoe Kaduk met een revolver in de hand een tiental kinderen, van wie de jongste drie of vier jaar was, samendreef naar de gaskamers. Op dat ogenblik wer den de emoties de getuige te machtig en, zich met een ruk omdraaiend naar de be- klaagdenbank, riep hy uit: „Waar is Ka-1 duk? Waar zit hy?" Kaduk sprong op en riep: „Hier ben ik" en hij begon de ge tuige uit te schelden met „leugenaar" en „je moet de waarheid vertellen". Politie mannen kwamen tussenbeide om te voor komen dat de twee mannen elkaar te lijf Van de publieke tribune werd geroe pen „Sla Kaduk dood". Degene die dit deed gaf geen gehoor aan de uitnodiging van de president van de rechtbank om zich te melden Wörl getuigde voorts dat hem steek penningen zijn aangeboden waarvoor hij dan ten gunste van een voormalige SS- officier moest getuigen, die na de oorlog rijk is geworden. Hij vertelde dat een vriend van de ex-overste Victor Capesius, één van de 21 beklaagden, hem had be- aaderd met een openlijke poging tot om- Boping", waarbij hij een bedrag van De getuige zei zich ook te herinneren, it eens een grote groep Nederlandse ge- ingenen, onder wie voormalige officie- n, door de Duitsers naar Birkenau wer den getransporteerd. Zij werden allen vergast Brussel is gisterochtend bekendgemaakt, dat de diplomatieke •betrekkingen tussen België en de Vere nigde Arabische Republiek worden her steld. Beide landen zullen zaakgelastig den uitwisselen. De betrekkingen wer den destijds verbroken na anti-Belgi sche relletjes in Cairo naar aanleiding van de ontwikkelingen in de voormalige Belgische kolonie in Afrika. Kongo. beide regeringen zouden overeenkomsten zijn bereikt over de te ruggave van destijds m Egypte in be slag genomen Belgische maatschappijen bezittingen en over de betaling van n schadevergoeding voor verlorenge- igendommen. Naar Radio Havanna meldde, hebben Russische technici op Cuba het eerste station voor het opsporen van aardsa- tellieten voltooid. Cuba ligt ongev De Indonesische minister van bui tenlandse zaken dr. Soebandrio heeft gisteren een bespreking van een half uur gehad met de Italiaanse premier, Aido Moro. Naderhand hebben officiële Indone sische zegslieden verklaard dat de twee staatslieden hebben gesproken over internationale problemen en in het bijzonder over de betrekkingen tussen hun beide landen. Soebandrio, die zondagavond uit Pa- js in Italië arriveerde, is onmiddellijk a de conferentie met Moro vertrokken aar het vliegveld Leonardo da Vinei in Rome, waar hij een vliegtuig naar Djakarta nam. Hij heeft bij zijn vertrek geen verkla ring afgelegd. Hij werd uitgeleide .ge daan door Haid Thaieb, de Indonesische In de vergadering van gisteren heeft het lid van de commissie van de Jean Rey, op de wereld handelsconferentie te Genève ver* klaard dat de Euromarkt het plan van de Belgische minister van eco nomische zaken, Maurice Brasseur, geheel en al ondersteunt. Dit plan, dat een selectief en degressief stel sel van voorkeursrechten behelst, is wellicht niet zo uitgebreid als het rapport-Prebisch, dat als basis dient voor de Geneefse mammoetconferen tie, maar EEG is van mening dat het beter op de werkelijkheid is af gestemd en sterker rekening houdt met de belangen der geïndustriali seerde landen. Rey legde de nadruk op de betekenis van de associatie van Europese en Afri kaanse ontwikkelingslanden voor de ge meenschap en verklaarde dat de weg die de EEG sedert 1957 heeft bewan deld. naar succes heeft geleid. Een goed voorbeeld van deze ontwikkeling vindt de EEG-commissie de associatie van achttien Afrikaanse landen met de ge meenschap. De Britse minister voor handel en in dustrie Edward Heath heeft, op de con ferentie een plan voorgelegd, waarin Engeland o.a. aanbiedt zijn deuren open te zetten voor tariefvrije invoer van de belangrijkste grondstoffen uit alle ontwikkelingslanden ter wereld en deze landen tevens de preferentiële rechten te geven die thans alleen de landen van het Gemenebest genieten. In Britse kringen werd hierover verder ge zegd, dat Engeland dan verwacht dat Amerika en Europa veel grotere toe gang gaan verlenen aan goederen uit de ontwikkelingslanden, zowel van bin nen als buiten het Gemenebest, in ruil voor concessies. Veroverend fris*. fint after V shave lotion ambassadeur in Rome. enfu nctionaris- sen van het ministerie van buitenlandse zaken. Op het vliegveld waren verder aanwe zig de Indonesische ambassadeur in We nen en de Indonesische zaakgelastigde in Washington, die beiden naar het vliegveld waren gekomen om Soebandrio te spreken. IN GRIEKENLAND EN TURKIJE Opbrengst van spontane actie nu besteed (Van een onzer verslaggevers) Het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen in Genève heeft thans officieel een bestemming gegeven aan de opbrengst van de ruim een half jaar geleden in Ne derland gelhouden actie voor Griekse en Turkse vluchtelingen. Voor de 3.450.000,die spon taan en in korte tijd werden bij eengebracht zullen in Grieken-, ^eiang-liand tien en in Turkije vier pro jecten worden uitgevoerd. 440 km rijkste Amerikaanse basis kunstmani ht eea doafce hij. I De Amerikaanse docu mentaire cineast, David Wolper, heeft voor een film over Hitier en het Derde Rijk dubbelgan gers nodig van Hitier, Eva Braun, Göring, Goebbels, Mussolini en anderen. In zijn docu mentaire wil hij de ge beurtenissen herschep pen precies op de plaat sen waar zij zijn ge beurd en daarbij gebruik maken van authentieke filmopnamen uit die tijd. Zijn documentaire „The yanks are coming" is kandidaat voor de beste documentaire Oscar van dit jaaf. I Bij de Londense onder grondse zijn gisteren de eerste automatisch be stuurde treinen in ge bruik genomen. De proef wordt genomen tussen twee stations in een bui tenwijk. De automatische besturing reageert op impulsen van een voor gaande trein. In 1968 hoopt men een geheel automatische lijn te ope- I In Oostenrijk, waar men reeds een voetbal- en een paarderennen-toto rijk is, wordt thans gedacht over invoering van een „fo to-toto". Bij dit nieuwe raadsel zouden dan we kelijks twaalf foto's van actuele gebeurtenissen en op verschillende ge bieden van feitenkennis met elk drie bijschrif ten worden gepubliceerd. De deelnemers moeten dan opgeven welk bij schrift bij elk der foto's behoort. De door een ju ry toe te kennen prijs zou vijftig procent van de inleggelden bedragen en wat verder na aftrek van belasting en kosten overblijft voor culturele doeleinden worden aan gewend. I Gistermiddag is een DC- 4 van Martins Air Char ter uit Calcutta vertrok ken met zes jonge pas sagiers aan boord. Het betreft hier een trans port van een zestal jon ge olifanten, die Bremen zullen worden overgevlogen. De dieren, die volgens het charter contract elk niet meer dan 700 kilo mogen we gen, worden aan boord van het vliegtuig door drie olifantenbegeleiders verzorgd. I Prins Albert en prinses Paola zijn gisteren uit Frankrijk in San Remo aan de Italiaanse Riviera aangekomen. De prins van Luik en zijn echtge note dineerden in een restaurant en daarna reed het paar in de rich ting van Genua. zyn onleesbare roman Julia, welke niet in die door sentimentaliteii reldsmart bezwangerde periode grote opgang maakte, komt een bladzijden lange toespraak tegen de maan voor waarin regel na regel de Ossian- koorts van die dagen blijkt. Ook Bilderdiik heeft verschillende zangen van Ossian vertaald en bewerkt. Ter verontschuldiging kan worden 1486) Zelden heeft wellicht bestaande literaire stroming zó veel invloed op de letterkunde gehad als de z.g.n. oud-Keltische poëzie, waar op James Macpberson de wereld in dc 18e eeuw heeft vergast. Om van een niet bestaande stroming te spreken, is bi dit geval toch misschien niet helemaal juist, want Macpherson had zyn produkten weliswaar ten aangevoerd, dat niet alleen in in de plaatselijke legenden bekend eerste vurigste slachtoffers". de door Macpherson gepubliceerde ge dichten konden in derdaad aan Ossian worden toegcschre- een oude stroming nieuw leven inge blazen, ofwel die zangen waren ge fingeerd. maar dan moet aan Macpherson een bewon derenswaardig dichterstalent worden toegeschreven, onder erkenning dat deze man in zijn eentje in staat is geweest de grootste letterkundigen zyn tijd tot navolging te dwin- TOCH IS chreef destijds Nicolaas Beets. Nu is dat ook weer niet helemaal waar, want toen Macpherson zijn eerste Ossian- gedichten lanceerde, zou de toekomstige later pas geboren worden We kunnen echter best aan- Napoleon eenmaal behoorlijk lezen kon, de heldendichten van Ossian hem uit het hart gegrepen waren. Turgot, Diderot, Herder, kortom een keur van namen toont aan, op hoe grote schaal het bedrog van We willen zeker niet dc indruk Macpherson succes heeft gehad. Zon icces, dat hij in bijkans alle talen erd nagevolgd, geplagieerd en na- ekcr ?emaakt. (Waarbij we haast zouden t er vergeten te vertellen, dat Macpher- son's werk blijkens het onderzoek dat de historicus Malcolm Laing daaraan heeft gewyd een opeen stapeling van plagiaten is geweest uit een 100-tal klassieke en moderne werken en theologische bronnen!) Dit alles kan ons onmogelijk ver trouwen inboezemen aangaande de gen. W wekken, dat iedereen blindelings welgemoed in de door Macpb opgezette val is gelopen. Dat is niet het geval geweest, want er waren direkt ai mannen van formaat die ernstig twijfelden aan de echt heid van Macpherson's gedichten. Maar Goethe, deze superieure geest, heeft zich lelijk laten beetnemen. In zijn jeugdwerk Werther laat hy zyn held, (die de zangen van Macpherson heeft gelezen) hartstochtelyk uit roepen: „In mUn hart heeft Ossian letterkundige kritiek van die dagen. Datzelfde geldt trouwens voor de dichter Klopstock kritiek van onze tijd. Want 20 Jaar vurig bewonderaar van geleden heeft zich met betrekking cnals Rhynvis Feith; die tot de moderne letterkunde een de bekentenis, dat hy masqué voltrokken dat de humbug op dit gebied niet duidelijker had kunnen demonstreren. Ossian. door zijn som bei geen uitmuntendcr dichlrr dan Os sian kende, voldoende biyk gaf zyn aangeboren zwaarmoedigheid. In Nadruk verboden. H. Pétillon Van de totale opbrengst gaat 2850.000 naar Griekenland en 650.000 naar Turkije, terwijl een slordige drie ton naar Nederlandse instellingen gaat, die zich met vluch telingenzaken bezighouden. Dit heeft de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963 on der voorzitterschap van dr. W. Drees gistermiddag op een persconferen tie meegedeeld. Dr. Drees merkte op dat het werk van het comité voor wat de actie betreft thans is af gelopen en dat de verantwoordelijk heid voor de uitvoering van de pro jecten bij het Hoge Commissariaat ligt. Die projecten liggen op het terrein van de huisvesting, de bejaardenzorg, de vakopleiding en de agrarische hulp. In Griekenland kunnen daarmee 1100 en in Turkije ruim 200 mensen worden ge holpen. Wat de huisvesting in Griekenland be treft: de plannen voor de bouw van en kele honderden wooneenheden zijn thans gereed. Verwacht wordt dat ze in het voorjaar volgend jaar gereed zullen zijn. Het project bejaardenzorg voorziet in een maandelijkse toelage voor een ze ventigtal families (die 60 tot 90 gulden zullen ontvangen). Voorts zal aandacht worden geschonken aan de training van jonge studenten en aan het onderwijs in het algemeen, waarbij de nadruk zal vallen op de opleiding van handwerks lieden. Het agrarische project ten slotte jorziet in het verstrekken van grond m 25 families. In Turkije zullen 150 wooneenheden worden gebouwd (eveneens gereed in het voorjaar 1965), 42 vluchtelingen zullen maandelijkse toelage ontvangen, ter- een twintigtal jongens een vakop leiding zal krijgen. Het Nederlands comité heeft het Hoge Commissariaat verzocht in het voorjaar volgend jaar een rapport op te stellen de resultaten. Cubaanse ambassadeur verlaat in haast Rio de Janeiro De Cubaanse ambassadeur in Brazi lië heeft maandag met vrouw en kin deren en zijn persoonlijke staf het land in alle haast verlaten, zo is uit radio berichten vernomen. De ambassadeur wilde geen commentaar geven toen ver slaggevers hem op het vliegveld van Rio de Janeiro naar de reden van zijn plotseling* vertrek vroegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5