DRUM DE DOKTER aan 't woord 1975 Weduwen van CNV-leden behouden alle rechten ANORAKS ■gggswqr»]»]»ia«isnTgsi benadering problemen Synode GereiKerken vrijgemaaktbegonnen ChefarineA Ds. J. A. Vink praeses Een woord voor vandaag Tractement en pensioen moeten worden herzien Hoe denkt minister over HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! liquidatie van K.L.M.? MIDDELEN TEGEN VERSLAPPING DINSDAG 7 APRIL 1964 ANDERZIJDS KRIJGSMACHTPREDIKANTEN Nu de kwestie omtrent de posi tie van de legerpredikanten de laatste weken zo in de belangstel ling staat, geeft kolonel J. C. Zui- dema, voorzitter van „Appèl", de Nationale christelijke officieren vereniging, in het orgaan van de ze vereniging een beschouwing over het ontstaan en het doel van de instelling van de „Evangeli sche Verzorging" van de krijgs macht en over de opdracht van de Evangelisch verzorger zelf. Een opdracht, die niet inhoudt, dat de krijgsmachtpredikant moet optreden als een soort moraalsof- ficier en die dus „nuttig" is voor de krijgsmacht. Wat dan wel de opdracht van de krijgsmachtpre dikant moet zijn laat kolonel Zui- dema in zijn artikel, waarvan wij hieronder enkele citaten laten volgen duidelijk uitkomen: HET was wel terdege te doen om de boodschap van het Evan gelie te brengen in de Krijgsmacht als het gezagsinstituut ..par excel lence" van de Overheid! Het viel in een periode, waarin een strenge scheiding tussen Kerk en Staat werd doorgevoerd, waarin de bewindvoer ders op velerlei gebied, dus ook in de Krijgsmacht, door de ..rede" werden geleid en zeer libertijns dachten, een tijd. waarin men het ..geloof" alleen maar goed achtte voor de zolder, op zondag, en in de kerk. Maar dit geloof moest met alle macht buiten de Krijgsmacht ge houden worden! Welk een tegenwerking ondervon den de voorvechters voor een ..Evangelische Verzorging" niet in de aanvangsjaren dezer eeuw! De ze Evangelische Verzorging alléén stond hen voor ogen en hield hun gedachten gevangen! Het brengen van het heilige aalmoes van de Blijde Boodschap, de vergeving der zonden en het uitzicht op een eeu wig leven! Vanzelfsprekend volgde hier ook op het tweede Grote Ge bod. en werd getracht, de weder zijdse verhoudingen tussen gezags dragers en aan dit gezag onder worpenen een wat milder cachet te schenken. De predikanten, die gewapend waren met de enige troost in leven en sterven". En gekleed, aanvan kelijk als burger en toegerust met de distinctieven van Majoor, zijnde dus de balk met één ster beide aan gebracht op de revers van de jas. En een militaire pet op het hoofd! Men schijnt ook nog te hebben overwogen, om deze predikanten hun taak te laten verrichten, ge kleed in de geklede ..lange" jas. voorzien van oranje sjerp, met de hoge hoed op, waaraan een oranje kokarde! Talrijk waren de grappen, die hierover in de krijgsmacht ..op voet van oorlog" gemaakt werden. Hoe moest het nu met deze aldus geklede predikanten, wanneer het eens onverhoopt werkelijkheid zou worden? Zouden zij. aldus gekleed, dan toch nog vallen onder de be scherming van de Conventie van Genève? Dies werd het uniform voor hen ingevoerd, en in hun militaire waar digheid werden zij met de rang van majoor gelijkgesteld. Waarom de officiersrang en nog wel die van majoor? Opdat de ze predikanten daarmede entrée zouden verkrijgen in het officiers corps dat voor het overgrote deel afwijzend stond tegenover het nut van dit Instituut, en vooral in zijn jongere garde niet kon nalaten zich laatdunkend uit te laten. bestaan vertrouwd te maken. En bepaald niet, om hem van de zen dende Kerk los te maken en te doen vervreemden! En evenmin, om afstand te creëren tussen deze predikant en de eenvoudige sol daat! Het dichter bij elkaar komen van Kerk en Staat heeft meegebracht, dat de Kerk zich een taak zag ge steld ten opzichte van de Staat, en ook, en zeer zeker aangaande het gezagsinstituut van die Staat bij uitstek, de Krijgsmacht! Waar nu de Kerk als de ge meenschap van gelovigen niet alleen des Zondags openstaat en een boodschap heeft, doch op eiken dag en elk uur richting in het leven van deze wereld moet helpen be palen. aan dit leven klank en kleur moet verlenen, heeft zij wel ter dege mede een stem in het Kapit- rijke stem! Maar van hoedanige toon? Zal zij de taak van de Krijgsmacht in dit ons land. waarvan de regering nog steeds een Christelijke signa tuur draagt Wij, Juliana. Konin gin bij de Gratie Gods! helpen verlichten door con amore mede te werken aan de uitvoering hier van? Door duidelijk te verstaan de opdracht van de Overheid, name lijk ervoor te waken, dat de aan haar zorgen toevertrouwde onder- gerust leven" alle godza- danen ,,J_ 1 kunnen leiden, liefst ligheid?" Zal de Kerk de door haar af te vaardigen bedienaren van het Goddelijk Woord in deze zin be ïnvloeden. zodat deze ook in volle klaarheid deze zijde van hun taak in de Krijgsmacht zien? Namelijk de aan hun evangeliserende zorgen toevertrouwden erop te wijzen, dat het Overheidsambt in dit land nog erkend mag èn moet worden als een door God gegeven instituut. En dat dit Overheidsambt ondermijnd is. wanneer aan deze Overheid de volle beschikking over haar zwaard macht d.i. de Krijgsmacht ontvalt? In welke laatste richting sommige predikanten, werkzaam in deze krijgsmacht zouden willen gaan, gevoed als zij worden door bepaalde stromingen in zekere ker kelijke denominaties? de hoofdtaak heeft te a in de uitoefening van de Geestelijke lees Evangelische Verzorging in de Krijgsmacht, Kerk of Overheid naar onze me ning zonder twijfel de Kerk al tijd dient deze onze Overheid waakzaam te blijven, dat het tot haar wezenstrekken behorende in stituut van de Krijgsmacht in de uitoefening van zijn preventieve taak niet wordt tegengestaan door het optreden van de hiervoor ter beschikking gestelde zielszorgers. Zelfs wanneer de Kerk de volledi ge vrijheid bezit gelijk zulks te onzent het geval is! om zonder onderscheid des persoons en van overtuiging, predikanten af te vaardigen naar en in de Krijgs macht. dan is de Overheid in zulk een geval niet verantwoord zulke predikers onder alle omstandighe den hun gang maar te laten gaan, daar deze Overheid een totaal af zonderlijke. volmaakt onafhankelij ke taak in dit opzicht heeft! Wel dient hier onmiddellijk de vraag gesteld, of de Kerk het wel zover behoort te laten komen' Of zij niet in haar taak als werkzame gast op het terrein van de Over heid haar begrenzing in deze taak dient te kennen en in acht te ne men. Om zodoende mede de zuiver eigen opdracht van de Overheid te eren en te respecteren. elke woensdag Jangensmarkt P/Uwzoon blijftkurkdroog "in deze anorak, die hij aan belde kanten kan dragen: de ene kant is van water dicht nylon, de andere van Hawilene (de polyes ter wondervezel). 'n Hazewind model, dat u alléén bij p&c kunt kopen! Tnteresse van vrouw voor vakbeweging ,v.„ Praktische bestuur heeft de algemene vergadering van de Vrouwen bond van het C.N.V. vandaag be sloten voor weduwen van voor malige CNV-leden voortaan de rechten te doen gelden die ook golden tijdens het leven van de man. Het hoofdbestuur bereikte hierover reeds overeenstemming met een vertegenwoordiging uit het CNV-bestuur. De CNV- vrouwenbond heeft daarmee voor zijn leden een bijzondere positie weten te bereiken, die nog niet geldt voor de vrouwenbonden van NW en NKV. De rechten die weduwen van CNV- leden ontvangen omvatten o.m. het ju ridisch advies, het gebruik maken van de vakantieoorden, steun ontvangen van het fonds Draagt Elkanders Las ten. oplossing van eventuele pensioen moeilijkheden, het ontvangen van het orgaan van het CNV „De Gids" enz. De Vrouwenbond is organisatorisch (nog), niet verbonden met het CNV, al vallen in de toekomst wellicht nog pogingen in deze richting van de bond te verwachten. Zo heeft de Vrouwen bond thans geen vertegenwoordiging in de Verbondsraad van het CNV. De J)ond, die vanmorgen te Utrecht in jaarvergadering bijeen kwam, be staat jaar en.telt ongeveer 2000 le den. Het ligt in de bedoeling zoveel mo gelijk vrouwen, van CNV-leden in deze bond samen te brengen om op eigen wijze te spreken over de zaken, die de vakbeweging bezig houden. De CNV- Vrouwenbond staat hiermee niet een lid maatschap van de Christen-Vrouwen bond of van de Chr. Plattelandsvrouwen- bond in de weg. De vrouwen van de CNV-leden willen de vakbeweging wat praktischer bena deren, zo verklaarde de presidente van de bond, mej. p. van der Meulen. Een blijk hiervan is bijv. de prijzenaktie, die de bond heeft georganiseerd. Gedu rende drie maanden zullen de afdelin gen van de bond prijsvergelijkingen toepassen. Het resultaat hiervan wordt daarna aan het hoofdbestuur en aan de bevoegde CNV-instanties doorgegeven. Samen met alle andere vrouwenbon den is de CNV-Vrouwenbond vertegen woordigd in het Ned. Vrouwencomité en maakt de bond ook deel uit van de Ned. Huishoudraad. De presidente van de CNV-Vrouwenbond verzorgt het secreta riaat van de Ned. Huishoudraad. In haar openingsrede verklaarde mej. Ds. Van Bruggen ging voor in bidstond (Van een onzer verslaggevers) yANMORGEN om negen uur is in Rotterdam de generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) begonnen. Maandagavond was in het kerkgebouw aan de Kui persstraat een bidstond belegd, waarin J. van Bruggen uit Assen praeses van de vorige synode voorging. meenten, meer niét. Daarmee moeten zij rekening houden zodat net werk door geloof wordt gedaan. du,s onder leiding Meulen vanmorgen, dat de CNV- en de gelegenheid gegeven moet worden mee te denken over de vraag stukken van de vakbeweging, omdat ook de vrouwen overtuigd zijn van de grote waarde speciaal van de chr. vakbewe ging. lyiej. v. d. Meulen meende dat het niet meer mogelijk is de vrouw hier buiten te houden, omdat ook zij haar verantwoordelijkheid wenst te beleven. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen In één labiel doen wonderen zonder de maag van streek ia makenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. S^sS^^EXSIE^iJSÊÊIIÊtÊL De generale synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) heeft vandaag zijn moderamen gekozen. Voorzitter werd ds. J. A. Vink te Amersfoort. Tot assessor werd gekozen ds. D, Deddens te Leeuwarden. Eerste scriba werd ds. H. Bouma te Assen, en tweede scriba ds. N. Bruin te Rotter- dam-Charlois. voorganger van de zogenaamde roepende kerk. Hij heette m een zeer kort woord alle afgevaardigden wel- 3 - r -- kom. Hij zei dat de vreugde getem- -h7*~ wl - P T Perd werd döor het karakter van vele vaardigden en oolr ^Iet de eer *8an bukken die ter tafel zullen komen. Christus. Daarom moéten we smeken om i -Uit schier alle particuliere ressor- de genade van God. ten onzer 'kerken zijn zaken naar art. 31 van de Kerkenordening aan de orde „Bovendien, aldus ds. Van Bruggen, ts nodig erkenning der besluiten. BU de kinderen Gods zal dat vanzelf gaan. maar er zUn ook anderen." Hierbij wees ds. Van Bruggen op de beleggers van een aparte gebedssamenkomst in Gro ningen die vanavond gehouden zal gesteld, waaronder verscheidene, die ons ganse kerkelijke leven beroeren." Er staan vele appelzaken op de agen da. Ds. Veldman hield de afgevaardigden voor dat een appèl een middel der liefde is om anderen tot bekering te brengen, dat juist de vele herhaalde appèls zonden liggen, hetzij bij verootmoediging.- maar deze moet uit- 1 Bruggen zijn preek. Kaan vanuit de bij voorbaat beloofde staan uit dankzegging en smeking.1 geschonken (volgens ds. Veldman reeds Voordat we gaan bidden moeten we! synode werd lanmorgen ge- bij vrijmaking in 1944) vergeving, dus weten waarvoor we Hem danken opend door de predikant van Rotter- Laat deze boetepsalm der reformatie uw en wat we van Hem willen vragen.dam-Delfshaven, ds. A. Veldman, de arbeid stempelen, zo zei hij. Het antwoord hierop geeft God zelf in zijn Woord. Ds. Van Bruggen meende het gevon den te hebben in 2 Cor. 8 23. Dit schriftgedeelte laat zien hoe Paulus Titus en twee afgevaardigden van gemeenten naar Corinthe zendt om daar toezicht te houden op een inzameling. Als belang- Steeds valt het weer op hoe Jezus verwijst naar het geschre ven woord. Hij doet dat bij de ontmoeting van de twee mannen op weg naar Emmaüs en Hij herhaalt het korte tijd later in de kring van de discipelen en degenen, die bij hen zijn. Het valt hun zo moeilijk te geloven, dat de dood werkelijk overwonnen is. Zij schrikken geweldig en menenals Jezus in hun midden verschijnt, een geest te aanschouwen. Pas als Hij iets gegeten heeft komen zij wat tot rust. Dan begint Jezus te vertellen, dat er geen enkele reden bestaat zich te verwonderen of de schou ders op te halen. Hij opent de Schriften 'én Hij toont aan $at alles wat over Hem is geschreven in vele oude boeken nu werkelijkheid is gewordenDe evangelist Lucds zegt, dat Jezus hun verstand opende, zodat zij de Schriften begrepen. Hij maakt de Schriften als het ware doorzichtig. Hij toont aan, dat het goed en met overgave lezen van die Schriften tot een zeer wonderlijke ontdekking voert. Hij rekent af met moge lijke opvattingen als zou Zijn komst en dood en opstanding een onverwacht en nauwelijks te geloven incident zijn. Wie Christus losmaakt van de Schriften de man van smarten, over wie de profeet Jesaja sprak bijvoorbeeld zal met Hem geen raad weten. Hij opent het verstand van de discipelen, zodat zij gaan begrijpen. Dit openen is niet het leren van een soort rekensom, die moet kloppen. Het is veel méér: het is laten zien langs welke weg God Zich verzoent met de mensen. Het lijkt, of Jezus tot de discipelen zegt: Ziet u wel, dat Ik die weg ben? Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 15 vers 1 tot en met 19. Bond, van Ned. predikanten bijeen De voorzitter van de Bond van Ne derlandse predikanten, ds. L. H. Rui tenberg, heeft gisteren op de 42ste jaarvergadering van deze bond in Utrecht de predikantspensioenen en met name die in de Nederlands Hervormde Kerk aan de orde ge steld. Hij memoreerde, dat de tracte- mentsregeling in de Hervormde Kerk tot nu toe „onvermijdelijk" ge baseerd is geweest op "staatkundige, economische en theologische gron den. De theologische gronden domi neerden hierbij, volgens hem, niet. Het leven van de predikanten, 'aldus ds. Ruitenberg, is ingebed in de huidig-> structuur van de maatschappij en niet in de structuur van het komende Gods rijk. Hij meent daarom, dat ernaar ge streefd moet worden, de verschillen tussen de tractementen van de predi kanten zo klein mogelijk te maken. Hij staat op het standpunt, dat de zoge naamde „dénivellering" die wordt toe gepast bij de diverse salarisregelini van de ambtenaren, door de kerken moet worden nagevolgd. Pensioen is uitgesteld tractement. betoogde ds. Ruitenberg, en derhalve zullen bij uiteenlopende tractementen ook de pensioenen onderling verschil len. De tot nu toe geldende regeling van gelijke pensioenen voor alle emeri tus-predikanten is volgens hem ..uit ar moede" geboren. De Bond van Nederlandse predikan ten die momenteel bijna 2.000 leden uit verschillende kerken telt stelde aan het slot van zijn vergadering programma op voor 1964, daarbij werd onder meer uitgesproken, dat in verband met de synodale voorschriften inzake de minimumtractementen en de aanpas sing van het pensioen daaraan, de in deling van de predikantsplaatsen in groepen gewenst is. De bond wil het aantal groepen voor de Nederlands Hervormde Kerk echter tot drie beper ken en het verschil tussen deze drie groepen zo klein mogelijk maker De bond vindt voorts, dat voor ker ken en predikanten de tijd gekomen is om het vraagstuk van de kleine ge meenten op te lossen. Verder werd aangedrongen op een vaste vergoeding van ten minste ƒ500 per jaar voor representatie-, transport-, administratie- en telefoonkosten. Dringend gewenst acht de bon het ten slotte, dat aan de predikanten perio- Beroepingswerk toez C. den Boer te Sliedrecht. Aangenomen naar Scharnegoutum- Loënga: J. J. Nijenhuis te Buren (Gld.i; naar Lutten itoez.): F. Gerbrandy te Vrouwenparochie. Bedankt voor 't Harde: C. den Boer te Sliedrecht: voor Garijp: Jac. Smit te Ee; voor Eindhoven-Woensel (11de pred.pl.): K. v. d. Sloot te Pietersbierum en Wijnal- dum; voor Zwaagwesteinde (Frl.): J. W. Zimmerman te Uskwerd en Rottum. GEREF KERKEN Beroepen te Boornbergum en Kate- hemmen: P. J. Westerneng te Oosterzee. Aangenomen naar Gorredijk-Korte- zwaag: B. Smilde te Grootegast; naar Meeden (Gr.): A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk a. zee. die voor Eemmer-Com- pascuum en Pieterburen - Schouwerzijl bedankte. CAN. REF. CHURCHES Beroepen te Orangeville: W. W. J. Vanoene te New-Westminster (uit een tweetal met J. Mulder van Carman). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Z W. C La- main te GrandrRapids, Mich. (USA). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: W. Heerma te Nunspeet. Bedankt voor Drachten: J, Kievit lm Noordeloos. Benoemd tot onderwijzer(es) te Almelo: mej. A. Koopmans te Buitenpost: te Alphen a/d Rijn: de heer P. M. Overvliet te Wou- Kampen: de he teeg: te Kam- Nijboer-Vosjan. aldaar: te - T. J. M. Tillema te Hee- en mej. C. Visser te Haar- te Zetten: de 1 dus een eer van ChristusT De glorie van Christus wordt in hen I dus gezien. Ds. Van Bruggen wees er verder op hoe nódig kerkelijke corres pondentie is en hoe moeilijk dat is. Ootmoed Om de gemeenschappelijke taak te dienen vereist bij de afgevaardigden en bij de gemeenten ootmoed. Hij zei „Zie niet op de mannen en niet op de ge meenten die hen hebben afgevaardigd, maar op de glorie van Christus. Hij heeft vele gemeenten en houdt ze bijeen. Hier voor moeten we Hem danken." de „smeking" zei ds. Van Brug- tigheid, inzicht, wijsheid, geloof, hoop. zelfverloochening en kennis der Schrif ten. Zij zijn afgevaardigden van de ge- Scheuring in de Servische kerk Voor dc eerste maal in de geschie denis heeft zich in de Servisch-Ortho- doxe Kerk een scheuring voorgedaan, veroorzaakt door het voormalige hoofd van het Amerikaansc-Canadesc bisdom van deze kerk, bisschop Dionysius, zo deelde de heilige synode van de Ser- vlsch-Orthodoxe Kerk vrijdag mee. Dc synode is van 27 februari to* 7 maart J.l. te Belgrado in Zij heeft, aldus een communiqué, be sloten Dionysius zijn bisschoppelijke waardigheid te ontnemen ..wegens het breken van de bisschopseed, ongehoor zaamheid, het bewerkstelligen van een schisma en het leiden van een leven, een geestelijke onwaardig". Dionysius, een vroegere Servische monnik, werd voor de tweede wereld oorlog aan het hoofd van het^ Noordame- Voorl. verslag Verkeer en Waterstaat endea ais de redactie van om envelop: «.Medische robrieL". I gemeen belang wordt In di>« weg gewenst Is, geschiedt per brief. De minister van verkeer en ergadenng bijeen waterstaat, mr. J. van Aartsen, verwacht dat de raad van com missarissen van de K.L.M. in mei opnieuw zal zijn samengesteld. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (soc.). Ook in het gisteravond versohenen voorlopig verslag van Libertyviiie, de commissie van rapporteurs uit in de Amerikaanse staat Illinois. In mei van het vorig jaar werd Dionysius ge- de Le;f?te Kamer over de begro- schorst hangende een onderzoek naar ting 1964 van verkeer en water- v."d£i staat word' op in- opstand" tegen de kerk. In augustus werd hij uit zijn ambt ontzet. Volgens het vrijdag in Belgrado gepu bliceerde communiqu was op een bij eenkomst van de Amerikaans-Canadese „tak" te Libertyville in november j.l. besloten tot afscheiding van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk in Zuidslavië. Ar chimandriet Kovatsevitsj was gekozen gegaan. Gevraagd wordt onder meer, welke stappen de minister denkt te doen om hetzU een fusie van de K.L.M. met een combinatie van voldoende krachtige bui tenlandse maatschappijenhetzij de li quidatie van de K.L.M. te bevorderen. Ook de minister moet, zeggen enkele le- el de overtuiging hebben gekre- Volgens het jaarboek voor 1964, uitge geven door de Nederduits Gereformeer de Kerk van Zuid-Afrika is het totaal aantal belijdende leden, dat vorig jaar met 22.377 toenam, nu 1.082,363. De kerk telt 917 gemeenten. Verleden jaar zijn er vijf nieuwe ge- tot waarnemend bisschop, besluiten die gen dat het voor een klein land als Ne- meenten gevormd in Noord-Transvaal, volkomen in strijd waren met het ca-1 derland praktisch niet meer mogelijk is Kaapprovincie, drie in de Oranje Vrij- nonieke recht en dan ook van nul en zelfstandig een luchtvaartmaatschappij te1 staat en in Natal en Zuid-West-Afrika gener waarde zijn, 1 exploiteren. beide een. Vermindering van prestatie als gevolg van j een bepaalde constitutie, van overbelasting, ver moeidheid, ouderdomszwakte, vertraagde gene- i zing en dergelijke, is een veel voorkomende klacht waarmee patiënten bij de huisarts ko- men. Vooral ook bij slopende en slepende ziek- ten wordt regelmatig gevraagd op welke wijze te bevelen de patiënt „opgesterkt" kan worden. Wanneer 'de patiënt niet direct ziek of bedlegerig is, wor den wel oefentherapieën of massage of ook wel bad- of luchtkuren geadviseerd, doch deze zijn over het algemeen weggelegd voor financieel draagkracïitigen. Veel vaker wordt geadviseerd de patiënt zo goed en zoveel mogelijk te laten eten. Helaas ontbreekt echter bij dc meeste Men is zwabke patiënten juist de eetlust, zodat ook dit algemeen van gevoelen dat" dit onder- ?d.vi« weini£ heeft. En tvat dc medicijnen crp de nodige zorg verdient. i betreft waren we tot voor kort ook al niet veel -verder. Wel werden er regelmatig allerlei „ver- Cprpfnrmpppilp KorL sterkende medicijnen" voorgeschreven, doch o0k CIOI C.IC lYL Ilv deze hadden weinig of geen resultaat.. Men meende dat een tekort ajan vitaminen veel zwak tetoestanden deden ontstaan, en terecht gaf men daarom allerlei vitaminen in hoge doses, soms zó hoog, dat het lichaam teveel kreeg, met even eens nadelige gevolgen. Vele leden achten het de raad van commissarissen der K.L.M. een beperkte samenstelling te geven. Zoals bekend zijn enige tijd geleden acht namen bekendgemaakt van personen die in de raad zitting zullen hebben. Twee commissarissen moeten nog worden be noemd. Veel aandacht wordt voorts geschon ken aan de personeelsproblemen waar heeft te kampen. Men is de K.L.M. van Z.-Afrika telt miljoen leden Tegenwoordig weten we echter, dat zwaktetoestan den niet alleen door tekort aan vitaminen worden veroorzaakt, doch Rog veel meer door een ondoelma tige eiwitstofwisselirig. Het lichaam lijdt in vele ge vallen aan een overmatige eiwitafbraak hetgeen zich kan uiten in een energieverlies. Het is duidelijk dat de verliezen moeten worden aangezuiverd. In vele gevallen is het lichaam daar niet toe in staat, vooral bij de reeds genoemde slopende ziekten, waaronder ook kanker moet worden genoemd. Het aanleggen van extra reserves van eiwitten is in de ze gevallen dan ook zinvol. Het is begrijpelijk, dat de eenvoudigste weg om eiwitten toe te dienen, de maaltijd is. De voeding moet bestaan uit mager vlees of magere vis. min stens twee ons per dag. Verder moet 1 liter melk. eventueel gedeeltelijk te vervangen door yoghurt of pap gegeven worden, terwijl ook 30 gram jonge 40 plus kaas en een ei in staat zijn dc eiwitresei ves in ieder geval op peil te houden. Om de vitami ne C niet te vergeten: 250 gram groente en 2 portie? fruit horen er ook bij De voeding mag in ieder geval niet te vet zijn; margarine of boter is betei dan rundvet of reuzel. Ook cantharellen of cham pignons zijn gunstig. Doch zoals gezegd ondervindt de voeding noga) eens wat problemen bij de toediening. Daarom mo gen we ons gelukkig prijzen, dat er tegenwoordig medicijnen in de handel gebracht zijn, die „eiwit sparend" werken, met andere woorden: zij houden de eiwitten in het lichaam vast, en bevorderen de eiwitopbouw. Deze medicijnen zijn in vele gevallen verbonden aan vitaminen, omdat tekorten aan vita minen nogal eens parallel gaan met tekorten aar zitten. Wat de vitaminen betreft, tekorten kunnen tstaan bij eenzijdige voeding, of bij ondoelmati ge bereiding van de voeding, waarbij kan worden gedacht aan bedrijven waar voeding wordt ver strekt. aan eenzamen met eenzijdige- of blikvoeding, aan bejaarden, of aan hen, die om welke reden dan ook hun voeding niet voldoende kauwen. Ook kinderen die veel snoepen, of zuigelingen die ver keerd worden bijgevoed, kunnen slachtoffers zijn van een tekort aan vitaminen. In andere gevallen lemen de darmen om de een of andere ziekelijke reden de vitaminen niet voldoende op. Wat de eiwitten betref' zien we. dat het lichaam naar een evenwicht streeft. Worden er veel eiwit opbouwstoffen aangeboden, dan zal het overschot gebruikt worden voor weefselopbouw, is er een te kort dan slinkt de eiwitvoorraad, en de uitingen daarvan zullen in 't algemeen slapte, tekort aan initiatief, vatbaarheid en vermagering zijn. Een ge zonde moet fer daarom naar streven steeds ongeveer l gram eiwit per kilogram lichaamsgewicht per dag te gebruikeru laat staan een zieke of slappe patiënt. Nu is het echter zo, dat de voornaamste leveran ciers voor de energie de vetten en de koolhydraten zijn. Deze kunnen gemakkelijk zonder omzetting gestapeld worden De eiwitten die we gebruiken, moeten echter eerst afgebroken worden, om daarna op een andere wijze wederom opgebouwd te wor den. geschikt gemaakt voor het lichaam. Eventueel kunnen de eiwitten worden gebruikt als energiele verancier. doch omgekeerd kunnen de vetten en kool hydraten nooit de eiwitten vervangen bij de weef selopbouw. Het zal daarom duidelijk zijn, dat de eiwitten belangrijk zijn voor ons bestaan, met name voor hen, waar het op de weefselbouw of handha ving aan komt: de kinderen, de zwangeren. de zie ken, en de (te) hard werkenden. Veelvuldig wor den tegenwoordig eiwitsparende medicamenten toe gediend bij zwakte- en uitputtingstoestanden door welke oorzaak ook ontstaan. Het zal echter in alle gevallen de arts moeten zijn, die nagaat of het me dicament inderdaad mag worden gebruikt, omdat er wel enige overigens niet te belangrijke bijwer kingen aan vast kunnen zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2