Nieuwe Leidse Courant BELGISCHE ARTSEN HOUDEN VOL Regering: eerst staking beëindigen, dan praten Ned. geneesheren achten zich tot hulp verplicht Schap* en op de Afsluitdijk onooglijk DC-9 nog favoriet voor korte afstand Grieken vermoorden 4 Turkse Cyprioten Irene en Carlos bij de paus Morgen staking bij Europese gemeenschap Commentaren Chroesjtsjef: politiek van Y.S. is realistisch Drukknop-ziekenhuis Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vastigh is gheblaven lert in teghenspoef" Dinsdag 7 april 1964, 45ste jaargang Droog weer Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord west en «uldwest. Vannacht op vele plaat sen nachtvorst. Morgen dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. (Zie voorts pagina 7) V.J Belgische regering wil alleen met de artsen praten, wanneer rij hnn werk hebben hervat. Na een speciale zitting van het kabinet heeft premier Lefèvre deze voorwaarde gesteld. Hij las een officieel communi qué van de regering voor, waarin de houding van de geneesheren scherp werd veroordeeld. De regering sprak van het „in de steek laten van de zie ken, zelfs in zekere ernstige gevallen". officiële Ondanks deze ernstige vermaning ziet het er echter niet naar uit, dat het einde van de onver kwikkelijke staking ln zicht is. Premier Lefèvre wist tenminste niet te vertellen wie als bemiddelaar in het geschil zou kunnen optreden. Eigenlijk aanvaardde de eerste mi nister geen bemiddelaar Als de normale toestand is terug gekeerd, willen we altijd praten. We hebben al veel gepraat en met veel geduld zei hij. Aan die terugkeer van de normale omstandigheden denken de artsen ech ter nog niet. „De regering vergist zich, wanneer ze denkt, dat de staking zal doodbloeden", was de reactie van de stakingsleiding op het officiële com muniqué van de regering. „Weer eens onderschat de regering de macht van het Belgische medische korps". Dood van baby Verder hebben de woordvoerders van de federatie van Belgische artsen zich gehaast te verklaren, dat er geen enkel verband bestaat tussen de dood van een vijftien maanden oude baby en de sta king. Er zijn na dit sterfgeval twee art sen gearresteerd. Zij zijn inmiddels in staat van beschuldiging gesteld. De stakingsleiding schrijft de dood van de baby toe aan „een normale ontwikke ling van de ziekte", waaraan het kind leed. Dat er zoveel tijd verliep tussen het oproepen van de wachtdienst en de aankomst van de arts was een gevolg van het feit, dat de toestand van het kind aanvankelijk niet als ernstig werd beschouwd, vergeleken met andere patiënten, die door de wachtdienst moes ten worden bezocht. De strijdlustige federatie van Belgische artsen heeft intussen een beroep gedaan op de Nederlandse Kon. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst om haar in haar actie tegen de regering te steunen. Maar de federatie kreeg in ons land te kous op de kop. Na een spoed vergadering antwoordde het bestuur van de maatschappij dat de Nederlandse art sen uit traditie en overtuiging zich ver plicht achtten de gevraagde medische hulp onder alle omstandigheden te waar- De grasmat op het talud van de Af sluitdijk verkeert in een zeer slech te staat. De schapen, die er weiden, hebben een onooglijk uiterlijk. Dit staat te lezen in het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de begroting van 1964 van het depar tement van verkeer en waterstaat. Sommige senatoren, die zich zorgen maken over de schaapskudde op de Afsluitdijk, wijzen er in het verslag op, dat deze situatie naar hun oor deel ook nadelig is voor de schapen fokkerij in ons land. „Vele buiten landers toch passeren de Afsluitdijk en zouden daarbij de indruk kun nen krijgen dat het in Nederland met de schapenfokkerij treurig ge steld is", aldus het voorlopig ver slag. Aangedrongen wordt op verbetering te dezen en, meer in het algemeen, voor wat betreft de grasmat en de beweiding der onder beheer van de rijkswaterstaat staande dijken in het noorden des lands, o.a. het scheppen van een situatie, die „niet in duidelijke tegenstelling staat tot de traditie aldaar op dit stuk". In één oogopslag Hoe denkt minister over liquidatie van KLM? pag. 2 Onderwijs in Indonesië matig pag. 5 Hulp aan vluchtelingen pag. 5 Incident in Auschwitz- proces pag. 5 Genade voor Squazzardi gevraagd pag. 5 Veelzijdige babybeurs pag. 7 Unilever: minder zeep meer synthetisch pag. 7 Stereo in de radio pag. 7 Dit standpunt hadden trouwens de Nederlandse artsen ingenomen, die hun praktijk aan de grens hebben en her haaldelijk door Belgen werden bezocht Het bestuur zegt verder, dat het geen juist oordeel heeft over de ontstane si tuatie en dat het zich niet in een interne Belgische kwestie wil mengen. Wel schrijft het bestuur de moeilijk heden, die de Belgische collegae onder vinden te betreuren en het spreekt de wens uit, dat er spoedig een bevredi gende oplossing mag worden gevonden. Met het voortduren van de staking wordt de situatie in België steeds kritie- ker. Het zijn vooral de verpleegsters de ziekenhuizen die de kastanjes uit het vuur moeten halen. Ze zijn overver moeid, maar werken door. De ziekenhui zen zijn overvol. Saint Pierre, het grootste ziekenhuis van Brussel, dat een capaciteit heeft 480 bedden herbergt op het ogenblik 600 patiënten. Een 200 burger-patiënten den verpleegd in het grootste militaire hospitaal van de hoofdstad. Tot een nationale demonstratie is nog niet gekomen. Wel worden overal betogingen gehouden. Luik telde giste ren 14.000 demonstranten. Br waren veel moeders met kinderen bij. Op de span doeken kon men lezen: „De dokters rekenen mensenlevens in dik geld". „Stakende dokters, zijn de zieken uw vijanden"? „Dokters houden vakantie ten koste van hun patiënten". In Valkenburg, waar dan veel Bel gische geneesheren met „vakantie" zijn. was het gisteren vrij rustig. De sterkte, van de politie is weer tot een kwart te ruggebracht. De houding van de Belgische artsen tegenover de pers was vrij gereserveerd. Men is kennelijk niet te spreken over de Nederlandse publiciteit. Zij weigerden bij voorbeeld mee te werken aan een uitzending van de NTS. Kon. familie zonder Irene naar Mexico Geheel onverwacht heeft prinses Irene vanmiddag op Schiphol verstek laten gaan bij het vertrek voor het officiële Koninklijk bezoek aan Mexico. Koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Bea trix vertrokken dus zonder prinses Irene. Zij vertrokken kort na half twee per DC-8 van de KLM. Nieuw KLM-vlootplan voorbereid Volgend jaar de eerste vlucht (Van onze luchtvaartmedewerker) IV"AD AT Sud Aviation heeft be- •LN kendgemaakt dat zij de KLM een korting van acht miljoen zou verstrekken bij de aankoop van zes Caravelles met reserveonderdelen, is het vlootvernieuwingsplan weer bijzon-der actueel geworden. Binnens kamers wordt hieraan al jaren zorg vuldig gewerkt en nu ook de nieuwe raad van commissarissen gestalte begint te krijgen, zal het nieuwe vlootplan wel spoedig aan de minis ter van verkeer en waterstaat wor den aangeboden. De persdiensten van de verschillende vliegtuigfabrieken haasten zich dan ook om hun satellieten van al het mo gelijke voorlichtingsmateriaal te voor zien. Vooral voor luchtvaartmaatschap pijen is het immers van het grootste belang dat het publiek vertrouwd is met hun luchtvaartuigen. In de toekomst zal de KLM een twee- yTER Turkse Cyprioten zijn door Griekse Cyprioten buiten Nicosia gebracht en neergeschoten. Een van hen werd echter zwaar gewond en strompelde naar het ziekenhuis van Nicosia, waar hij om hulp vroeg en het incident rapporteerde. De Turkse vice-president heeft de Grieken be schuldigd de vier man te hebben neergeschoten. In het gebied van het Turks-Cypri sche dorp Kokkina en het nabijgele gen Grieks-Cyprische dorp Pakhyam- mos. waar in de afgelopen paar dagen reeds werd gevochten, hebben zich gistermorgen opnieuw enige schiet partijen voorgedaan De Turken bliezen een tussen beide dorpen gelegen brug op, waarvoor zij in de voorafgaande nacht de nodige voor bereidingen hadden getroffen. Ook bij het dorp Ayios Theodhoras kwam het opnieuw tot incidenten, waar bij een Griekse Cyprioot werd gedood. In de afgelopen drie dagen vielen bij de gevechten in een vijftal dorpen in het Eigen fabriek in brand gestoken Op verzoek van de Born se politie heeft de recherche te Enschede aangehouden de 32-jarige J. K. De man wordt ervan verdacht in april 1963 zijn meubelfabriek in Borne in brand te hebben gestoken De fabriek brandde toen tot de grond toe af. De schade bedroeg ruim f 400 000. Nadien heeft K. een nieuwe fabriek ge bouwd in Borne op een andere plaats Hij raakte echter in de schulden en de schuldeisers hebben kort geleden zijn faillissement aangevraagd. De nieuwe fabriek is inmiddels in andere handen overgegaan. K. is overgebracht naar het huis van bewaring in Almelo noordwesten van het eiland twee doden en elf gewonden. In dit gebied is gister avond intussen overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren. zo deelde een woordvoerder van de V.N. in Nicosia mee. De commandant van de VN-macht, generaal Gyani, heeft gisteren een be zoek aan dit gebied gebracht. Turkije heeft besloten zijn oorlogbo dems die naar de basis Golsjoek, aan de zee van Marmora, waren teruggekeerd, naar Isekndroen (noordoostelijk van Cy prus) te laten opstomen. Dit meldt het Turkse blad Mylliet. De Turkse pers schrijft dat Turkije zijn rechten op Cyprus zal blijven uit oefenen, en dat elke agressie tegen de Turkse bevolkingsgroep aldaar zal wor den afgeslagen. Geknoei met prijzen gemeentewoningen De rijksrecherche heeft in samenwer king met de administratie van gemeen tewerken een onderzoek Ingesteld naar bepaalde gemeenterekeningen in de ge meente Het Bildt (Fr.). Hangende dit onderzoek is de directeur van de dienst yan gemeentewerken, de 52-jarige R. J. van der Z., met verlof gezonden. Uit het onderzoek zou zijn gebleken dat er zou zijn geknoeid met de werke lijke prijs van gemeentewoningen, die hoger was dan de toegestane curve-prijs. Het hogere bedrag zou op andere hoofd stukken van de gemeentebegroting zijn ondergebracht. Wel is komen vast te staan dat de directeur niets van de ge- meentefinanciën ten eigen bate heeft aangewend. tal nieuwe types nodig hebben, nL de lange en de korte afstanden. Voor de lange afstanden zal het nog wel jaar of acht duren eer de DC-8 vangen kan worden, maar het wordt reeds zaak de gewenste machines te bestellen. Als opvolger van de Dou glas DC-8 komen twee types in de supersonische klasse in aanmerking. Het gaat daarbij om de Concorde en het Amerikaanse ontwerp waarvoor binnen m maand definitieve plannen zullen orden bekendgemaakt. De verschillende maatschappijen heb- en er ai reeds meer dan 80 besteld, zo it onze nationale luchtvaartmaatschap PÜ niet meer tot de eersten behoort. Pechvogel Nog urgenter is de aanschaf van Viscount-opvolger, die gebruikt wordt op de korte afstanden in het Euro pees gebied. Volgens prognoses zal het luchtverkeer daar binnen tien jaar vijfvoudigd zijn. Hoewel de afstanden klein zijn is het winstpercentage niet te onderschatten. De BEA. die alleen m Europa vliegt, heeft in de afgelopen 12 maanden een winst gemaakt van miljoen. Enkele jaren geleden wilde de KLM eerst de Electra vervangen, maar daar is men nu op teruggekomen Het gevolg is dat de Boeing 727 en de Trident niet veel kans meer maken. Ergo blijven er nog drie types over: De BAC-111, de Caravelle en de DC-9. Een grote pechvogel blijkt de BAC-111 te zijn. Nadat enkele maanden geleden de eerste produktiemachine verongeluk te. deed het derde toestel onlangs een ongelukkige landing waarbij de vleugel en romp aanmerkelijk werden bescha digd. Desondanks lopen de bestellingen van dit aan 65 passagiers plaats bieden de toestel goed, waarbij de Amerikaan- bestellingen opvallend zijn. De tweede kanshebber is dan de Cara velle Super B, waarvan de passagiers cabine ruimte biedt aan 68 tot 89 per- n. Deze uitvoering van dit succes rijke Franse verkeersvliegtuig maakte op 3 maart zijn eerste vlucht. Eind vorig jaar waren er 151 Caravelles in gebruik, die gezamenlijk meer dan 800.000 uren in de lucht hebben doorgebracht. Voor de korte afstanden blijkt de machine echter momenteel niet veel kans te maken, want de Swisair, zelf Caravellegebruiker, plaatste onlangs een optie op de Douglas DC-9. Daarom neemt men in luchtvaartkrin gen aan dat de DC-9 de grootste kans hebber is. Sedert dertig jaar is de KLM een trouwe klant geweest, die geen enkel Dougiasprodukt van hen onbeproefd heeft gelaten. Een tweede bijkomende factor is dat de?e machine in 1966 gele verd zal kunnen worden, juist de tijd dat men bij dc KLM aan overschakelen denkt. Snelheid, gerieflijkheid en doel matigheid zjjn de kenmerkende eigen- schaonen van de DC-9, het Douglas straalvliegtuig voor de kortere afstanden. (Voor vervolg zie pag. 7) Vandalen slopen timmerfabriek In het afgelopen weekend heeft een groep vandalen het interieur Van een timmerfabriek op de Houtmankade in Amsterdam in een complete chaos ver anderd. Ruiten, lampen en een deur wer den vernield. Over een hoeveelheid hout werd zoutzuur en over de vloer van het kantoor smeerolie gegoten. Een boor machine werd geheel uit elkaar gehaald, waarna de onderdelen her en der in het fabrieksgebouw werden neergesmeten. overzicht tijdens de grote demonstratie in Luik, waar duizenden mensen protes teerden tegen de Belgische artsenstaking. Minister Spaak geopereerd in Monte Carlo De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak heeft een spoed operatie in Monte Carlo ondergaan we gens een darmverstopping, zo werd daag Spaak was met vakantie in Eze, een dorp tussen Nice en Monte Carlo. Zater dagavond had hij last van erge buikpijn en hij werd opgenomen in het Princess Grace-ziekenhuis in Monte Carlo. De ope ratie werd verricht door prof. C. L. Chate- lin, de hoofdchirurg van het ziekenhuis, die drie jaar geleden sir Winston Chur chill hielp, toen de Britse staatsman eer heup had gebroken. De 65-jarige Spaak heeft een rustige nacht gehad. Verwacht wordt dat hij twee weken in het ziekenhuis moet blijven. Fernand Spaak, zijn zoon, heeft hem gis teren bezocht en de Belgische ambassa deur in Parijs zou vandaag een bezoek komen brengen. Aannemers houden been strak tegenover stakers De grote aannemers in Amsterdam zijn vastbesloten de op de div. werken wegens wangedrag ontslagen arbeiders niet weer in dienst te nemen. Zij zijn van mening dat zij daarmee de werkwilligen een dienst bewijzen. De aannemers beschou wen de nieuwe Cao als een contract dat strikt moet worden nageleefd. Dit wordt onder meer gezegd in communiqué dat is uitgegeven na afloop van een vergadering die aannemers die in Amsterdam belangrijke werken uit voeren, gisteren hebben gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door het bestuur van de samenwerkende patroons verenigingen S.P.V. Nieuwe secretaris generaal defensie Benoemd is tot secretaris-generaal bij het ministerie van defensie de heer H. J. Wieffering. De heer Wieffering is op het ogenblik plaatsvervangend secretaris-ge neraal bij het ministerie van defensie, belast met luchtmachtzaken. Op 10 de cember van het vorige jaar werd hij reeds belast met de waarneming van de functie van secretaris-generaal, nadat op 5 december de secretaris-generaal, de heer J. J. van Houten plotseling was overleden. De benoeming van de heer Wieffering gaat in op 1 mei. Prinses Irene en don Carlos zijn gistermorgen in audiëntie ontvan gen door paus Paulus VI. Het voor nemen van dit bezoek was met grote geheimzinnigheid omgeven. Het is ook niet bekend wat er tijdens de ontmoeting is besproken, maar na afloop poseerde het jonge paar sa men met de paus voor de hoffoto- graaf. Irene was gekleed in een een voudige zwarte jurk en droeg een paarlen ooilier om de hals. Carlos droeg avondkleding, versierd met een sjerp en een medaille. Een zegsman van het Vatikaan heeft tegenover het persbureau Reu ter niet anders willen verklaren dan dat „de prinses voorkwam op de lijst van voorgenomen pauselijke audiën ties van vandaag". De tevoren in d< Observatore Romano gepubliceerde lijst vermeldde overigens de namen van het verloofde paar niet Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade ontkende tegenover het zelfde persbureau, dat de prinses door de paus was ontvangen. Wel werd deze zijde bevestigd, dat de vader don Carlos, prins Xavier, zaterdag privé-audiëntie was ontvangen door de paus- Prinses Irene is inmiddels gistermiddag uit Rome in Nederland teruggekeerd. In haar gezelschap bevonden zich don Car los en haar aanstaande schoonvader, prins Xavier. Direct na aankomst is het gezelschap doorgereisd naar paleis Soest dijk, aldus deelt de R.V.D. mee.. Ongetwijfeld is daar onder meet over het huwelijk gesproken. In Haag se kringen werd dan ook verwacht dat vandaag de huwelijksdatum uit de bus zou komen. Het personeel van de Europese ge meenschappen. t.w. de Europese ge meenschappelijke markt, Euratom en EGKS, zal morgen voor de eerste maal sinds het bestaan van de gemeenschap pen in staking gaan om aan salaris eisen kracht bij te zetten. De kwestie van de salarissen van de Europese functionarissen staat voor be spreking op de agenda van de bijeen komst van de ministerraad van de „Zes" die op 13 en 14 april wordt gehouden. Het stakingscomité heeft nu opgeroe pen morgen te staken als waarschuwing dat het nemen van een beslissing niet nogmaals kan worden uitgesteld. De functionarissen eisen minstens acht pro cent loonsverhoging met terugwerkende kracht De staking op woensdag duurt bij Euratom 4% uur, bij de belde andere in stellingen twee uur. /^EEN enkele officiële instantie wist iets af van het bezoek, dat prinses Irene en haar verloofde aan paus Paulus zouden brengen. Op nieuw vraagt men zich af of dit nu de goede methode is het Nederlandse volk voor te lichten. De audiëntie moest blijkbaar op zo korte termijn worden gearrangeerd, dat iedereen, die er ambtshalve van op de hoogte diende te zijn, mocht worden ge passeerd. Zij kwam als een voor velen wat pUnlijke verrassing. Het was een particuliere audiëntie, zonder enig officieel vertoon. Maar dat particuliere kan dan alleen be trekking hebben op het soort van audiëntie, niet op de personen, die door de paus werden ontvangen. De genen. die ervan moesten weten, kon den pas tot bevestiging van de be richten overgaan nadat het „bewijs" in de vorm van een foto was ge leverd. De vader van don Carlos, prins Xa vier, schijnt uitstekende relaties te hebben met het Vatikaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij in deze zaak een rol heeft gespeeld. Men kan zich dan alleen maar afvragen, of hij, voor zichzelf overtuigd van de waar de van zijn Koninklijke pretenties, kan doen wat hij wil zonder met anderen rekening te houden. TVE vorige week heeft de minister van landbouw, mr B- W. Bles heuvel. voor de veehouders een nieuwe richtprijs voor de melk vast gesteld, die twee cent lager ligt dan de prijs van 33 cent per kilogram, welke het Landbouwschap noodza kelijk vindt. De beslissing van de minister (uiteraard kabinetsbeleid) heeft van de zijde der landbouwor ganisaties dan ook al heel wat kri tiek ondervonden. Op dit moment in het midden latend of deze kritiek al dan niet gerechtvaardigd is moet geconstateerd worden, dat de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond zijn partij in het koor der teleurgestelden meezingt op de eerste rij, al was mr Biesheuvel, voor hij tot het minis tersambt geroepen werd, voorzitter van deze organisatie. Zijn opvolger bij de C.B-T.B., drs R- Zijlstra, heeft daarover in het land bouwschap zelfs een „complimentje" in ontvangst „mogen" nemen van een der andere centrale landbouworga nisaties. De woordvoerder van deze bond toonde zich zelfs een tikkeltje verbaasd. Hij gaf te kennen dat hij „een dergelijk standpunt" van de C.B-T.B. niet had verwacht en hij sprak zijn bewondering uit voor „de moed van de heer Zijlstra, om zijn voorganger zomaar af te vallen" Nu kan natuurlijk van „afvallen" niet worden gesproken. En voor zo ver er van moed sprake is, moet deze naar onze mening worden ge zocht in een grote mate van eerlijke objectiviteit, die de heer Zijlstra ten opzichte van het melkprijsbesluit als zodanig aan de dag heeft gelegd. Overigens weet hij maar al te goed dat mr Biesheuvel evenzeer teleur gesteld geweest zou zijn, indien hij er nog als voorzitter van de C-BT.B. over had moeten oordelen Premier Pendel in Nederland Na de voorbereidende besprekingen van november is premier Prengel van Suni- ne gisteren op Schiphol aangekomen in de komende 10 dagen in Nederland Brussel de financiering te bespreken i de nazorg van het thans uitgevoerde eerste tienjarenplan. Bovendien zal ook de financiering van het volgende tienja renplan een punt van bespreking uitma ken. Premier Phroeti tsief heeft in een I universiteit ln Washington. Dat bewijzen Premier L-hroesjtsjet neert in een i recente uitlatlnfren van Rusk. j0hnson rede in een chemische fabriek in dle de poiitiek van zün voorgager voort- Kazdncbarcika gezegd dat het een zet, en Fuibright. misdaad zou zijn om oorlog te gaan voeren tegen Frankrijk, Italië, Enge land, West-Duitsland of andere ka pitalistische landen, omdat daar evengoed arbeiders zijn, werkende intellectuelen die de communistische principes aanhangen. Met welk recht zouden wij ons in de zaken van die mensen mengen?, aldus de Russische premier. Zij hebben ons er niet om gevraagd. Het is wat anders wanneex wij hen kunnen helpen in de strijd tegen de imperialisten die onder hen wonen Natuurlijk kwam Chroesjtsjef ook weer terug op de tegenstellingen met commu nistisch China cn de kritiek vanuit dat land. omdat Moskou geen oorlog zou aan durven. Hoe roofzuchtig de politiek van de V.S. ook is, aldus de Rus. verstand hebben hun leiders wel. Dat bewees de rede van Kennedy voor de Amerikaanse Zij heilden die redevoeringen niet dat zij het socialisme zo sympaitfaiek vin den, maar uit een realistische opvatting. De erkenning van het feit dat wij be staan, ons ontwikkelen en geweldige kracht hebben, aldus Chroesjtsjef. De politiek van de VS. blijft voorlopig re delijk en daarom is het beslist niet nodig door een oorlog alles te forceren, wan', de wereldrevolutie komt toch wel. aldus de Russisohe premier. In Zweden is men plannen aan het ontwerpen voor de bouw van zieken huizen die met minder personeel dan tot nog toe benodigd gedreven zullen kunnen worden. In deze „drukknop" ziekenhuizen zullen de binnenkomende patiënten meteen al geconfronteerd worden met een inschrijfautomaat die alle persoonlijke gegevens noteert De dokters zullen maar op een knopje behoeven te drukken om tegelijk de gehele „staat van behandeling" van een patiënt onder ogen te krijgen. Men peinst verder over een ver doorgevoerd automatisch transportsysteem, gesloten televisiekringen, apparaten voor mechanische laboratoriumproeven cn een zodanig geautomatiseerde keukeu dat kant en klare maaltijdschotels door middel van een druk op de knop rechtstreeks naar de patiënten toegeleid kunnen worden. Principieel Chroesjtsjef zei ook nog dat de kapi talisten uiet te verheugd moeten zijl- over onenigheid in het communistische kamp. Want als het er op aankomt dan blijft een communist een communist en dus anti-kapitalistisch. In het communistische kamp wordt nog steeds zeer veel gepraat over de voort durende ruzies en incidenten met Chi nezen. De leider van de Russische dele gatie naar de Afrikaans-Aziatische soll- dariteitsconferentie in Algiers verklaar de. dat hetgeen de Chinezen propageren verdacht veel lijkt op de racistische theorieën die eens in Europa opgeld deden. Hij had veel conferenties bijige- woond, maar nog nooit een zo „nozem achtig en onbeschaafd gedrag" meege maakt. Ook in Boedapest was er weer een incident op de conferentie van de inter nationale vereniging van democratische juristen. De leidster van de Chinese de legatie, mevrouw Han Joe Toeng, schreeuwde zo hard mogelijk de Russen tegemoet: „Vooruit, val ons maar aan. Het kan ons niet schelen. Wij strijden tot het laatst". Na deze uitbarsting pak ten de Chinezen hun papieren en ver lieten de zaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1