VLEET VISSERMNIEUWS BIJ DE Mr. Roos jen sprak te Katwijk over radio en televisie Topaanvoeren van waspeen te Katwijk aan den Rijn Overdracht nieuw orgel Avondzon in Rijnsburg Einde artsenstaking nog niet in zicht is WK ™m$CH£PtH NIEUWE LEIDSE COURANT 4 MAANDAG 6 APRIL 1964 ÏJMUIDEN In de afgelopen week, die slechts vier aanvoerdagen ken de, werd minder haring en makreel in de hallen gezet dan in de voorgaan de week. Toch mocht de aanvoer van respectievelijk 3500 en 3600 kisten n°g gezien worden. Over het algemeen werden hogere prijzen genoteerd. Voor de vismeelmabriek was er weinig werk aan de winkel. Voor de con- aerveninidustrie betekende deze aanvoer, dat men volop kon blijven draaien, temeer daar er ook in Scheveningen behoorlijke hoeveelheden van deze vissoorten werden gelost. In IJmuiden liepen verscheidene schepen van de verre visserij binnen. Dat was aan de rondvisaanvoer best te merken. Zo werden er 1400 kisten schelvis en 2700 kisten kabeljauw en gul aangevoerd. Dat er van een stevige prys geen sprake was. laat zich begrijpen. Zo kon de SCH 33 Prinses Margriet, die er een reis van drie weken in de IJslandse wateren op had zitten, niet verder ko men dan een besomming van f 27.500. Daar kwam nog bi), dat er van de Noord zee veel kool vis aan de wal werd ge bracht, voornamelijk zwarte. De prijs voor de 2300 kisten zakte dan ook naar een bedenkelijk laag niveau. De IJM 26 's-Gravenhage wachtte de bui niet af en loste haar vangst van bijna 1600 kisten koolvis in Bremerhaven, waar men inderdaad iets meer kon ma ken. Over de wijting-aanvoer had men evenmin te klagen Deze vissoort die bij een enigermate ruime aanvoer dikwijls snel naar de opvangpriJs zakt, lag nu voortdurend stevig in de markt en no teerde over de hele week genomen ge middeld tegen de dertig gulden per kist. De best vertegenwoordigde vissoort was de schol met bijna 4300 kisten. In het begin van de week bleven de prijzen aan de matige kant, vrijdag viel er ge- liikkig een opleving te constateren. De handel was vermoedelijk williger door de berichten over de schrale vangsten, zodat men rekening hield met een zui nige aanvoer voor de komende week. Aan stijve kabeljauwen was door de goede resultaten op 57 NB geen gebrek. Er werden 15.000 dikkoppen aangevoerd die gezien de grote aanvoer een redelijke prijs opbrachten. T.O.P. feestte in Sassenheim SASSENHEIM Zaterdag hield de korfbalvereniging TOP ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan in het KSA- gebouw een feestavond voor een uit verkochte zaal. Het geheel, dat was op gezet als televisieprogramma, werd ge bracht door eigen leden, met uitzonde ring van extra medewerkers Jeanette Mank izang) en „The Jumping Gui tars". Kees van der Voet begeleidde op de piano. De junioren hadden een show. getiteld „Korfbalparade", bestaande uit korte schetsen en zangnummertjes. Siem Kroes bracht een stuk .Jvanhoe". Na de pauze „Top of Flop", dat goed werd nagebootst en waaraan de zaal spontaan meewerkte. Theo Boter gaf een geslaagde persiflage van een uitzending voor politieke partijen. Een groep van tien personen bracht „Revue voor u"!, geschreven door Ton Boter en Ruud Goudeket. Dit stuk, dat vlot werd afgewerkt, was een waar suc ces. Verder waren er nog leuke imita ties van de Beatles en andere bekenden. De gelegenheidsomroepster Lydia Goudeket verzogde de aankondigingen op prettige wijze. Het werd een gezellige avond. We«r bromfiets weg in Sassenheim SASSENHEIM Zondagmorgen om streeks half elf werd weer een bromfiets, die niet op slot stond, tijdens een dienst bij de r.k. kerk ontvreemd. De bromfiets die vorige week werd weggehaald, werd daags daarna teruggevonden en kon aan de rechtmatige eigenaar worden terug gegeven. Weekagenda SASSENHEIM Hedenavond 8 uur ln het Jeugdhuis aan de Julianalaan christen vrouwenbond. Spreker de heer Baljet, beroepskeuze-adviseur van Gewestelijk Arbeidsbureau. Hedenavond 8 uur in het wijkcentrum .Bethesda", ledenvergadering van Ver. voor Prot. Chr. Wijkverpleging ,.Het Oranje-Groene Kruis". Dinsdagavond 8 uur in het Jeugdhuis. Contactavond Wijk 3, Geref. Kerk. Dinsdagavond 8 uur in het Vereni gingsgebouw bijeenkomst Hervormde Da meskring. Spreekster mevr. Saaltink, die een causerie met dia's houdt over het leven van de Amerikaanse vrouw. Vrijdagavond in „Het bruine Paard", vergadering van de afd. Sassenheim van Bloembollencultuur. Zaterdagavond in het K.S.A.-gebouw om 8 uur kinderoperettevereniging „Béatrix". Operette-avond met de ope rette ..Sprookjesmelodie". Zaterdag van 10 tot 6 uur tapijtshow ln „Het bruine Paard". Telegram Irene SASSENHEIM De Oranjevereniging van Sassenheim mocht op het door haar gezonden telegram het volgende ant woord ontvangen: „Soestdijk. Mede na mens Don Carlos wil ik u heel hartelijk dankzeggen voor uw zo hartelijke wen sen die u ons deed toekomen ter ge legenheid van onze verloving. Irene." Misschien wordt het verhaal eentonig, maar ook ditmaal werd er bijzonder wei nig tong aangevoerd, men kwam tot een wcektotaal van iets meer dan 75.000 kilo. een hoeveelheid die by lange niet vol doende was om in de behoefte van de handel te voorzien. Vandaag aan de markt Aan de IJmuider markt lagen vandaag ongeveer 130 schepen, onder meer de KW 41 Elisabeth Christine met 1700 kis ten van de verre visserij, waarvan 850 kisten schelvis, 700 kisten gul en kabel jauw, 100 kisten roodbaars en 50 kisten diversen. Verder waren present de IJM 5 Maria Elisabeth met 1100 kisten, de VL 121 Willem met 1000 kisten, de VL 73 Elly met 1100 kisten en de KW 171 Jan Maria met 450 kisten. Dit schip kwam ook van IJsland en heeft dus maar weinig succes kunnen behalen. De ongeveer 130 kotters die aan de markt verschenen, hadden maar een bedroe vend beetje vis in de ruimen. De vang sten lagen tussen de 20 en 30 kisten. De torvgaanvoer kwam amper boven de 20.000 kilo. De Italiaanse visserij kan nog steeds niet in de binnenlandse behoefte voor zien. De bevolking van het Appenijnse schiereiland neemt jaarlijks ongeveer 300.000 ton vis tot zich, waaronder de toniJnconserven en de stokvis niet be grepen zijn. De Italiaanse vissersvloot komt echter niet verder dan een pro- duktie van 200.000 ton, zodat de behoefte voor een belangrijk deel door invoer moet worden gedekt Dit is overigens geen verschijnsel van de laatste jaren. Ai in 1938 had men een achterstand van 100.000 ton. Absoluut gezien brengt de Italiaanse visserij wel meer voort dan vóór de tweede wereldoorlog daar het visverbruïk sindsdien aanzienlijk geste gen is, maar dat men nog steeds op de import is aangewezen, vervult de be wuste kringen met zorg. Een belangrijk probleem vormt het verloren gaan van visgronden. Weliswaar heeft men dit verlies gedeeltelijk op kunnen vangen door het aanboren van gebieden in de zuidelijke Atlantische wateren, maar men zal zich nog veel grotere inspanningen moeten getroosten om volledig gedekt te kunnen zijn. Daar komt nog bij dat een deel van de vloot zeer verouderd is en de concurrentie met de moderne schepen uit de andere E.E.G.-landen niet bij gehouden kan worden. Een nadeel is ook dat, ondanks het verkennen van verre gebieden, de Middellandse Zee nog altijd de belang rijkste operatiebasis van de Italiaanse visserij is De vangsten in dit gebied lo pen voortdurend terug. Tegen 60 kilo die men hier kan vangen staan 1000 kilo die men in de verre wateren met gelijksoortige schepen kan bemachtigen. De conclusie ligt dus voor de hand: men zal de vloot in een zeer snel tempo moe ten moderniseren en uitbreiden om niet nog verder achterop te raken. De Itali aanse regering heeft hiervoor veel be grip en heeft zich bereid verklaard be langrijke bedragen in het modernisatie- programma te steken IJsland Onlangs liep de termijn teneinde waar in het Britse visserijschepen was toe gestaan in de zone tussen 6 en 12 mijl van de IJslandse kusten te vissen. Vol gens een bericht in Fishing News zou dit door de IJslanders als een nationale gebeurtenis van de eerste orde zijn ge vierd. Deze dag zal voortaan na de On afhankelijkheidsdag de belangrijkste na tionale feestdag zijn. IJsland gaat overi gens onverdroten voort met de bescher ming van zijn wateren tegen vreemde indringers. Bij het parlement werd een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de boetes die staan voot overschrijden van de territorialewate ren drastisch te verhogen. Men wil nu de sdhepen naar hun grootte gaan beboeten. Voorheen werden alle vaartuigen over één kam geschoren. Voor vaartuigen van meer dan 600 ton zal de boete als het wetsvoorstel door het parlement wordt aangenomen, en dat is zeker, tus sen de 8000 en 14.000 gulden schomme len. Onze vissers zijn dus gewaarschuwd. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de r. kiesvereniging sprak mr. A. B. Roos- n over enige aspecten van het radio- i televisiewezen in Nederland. HQ be gon met een uiteenzetting te geren de wordingsgeschiedenis van bet huidige radiobestel en van het perswezen. Het is een uitgemaakte zaak, dat de publiciteit via pers en radio van onschat bare betekenis is. Regerende vorsten en presidenten maakten en maken er ge bruik van om de volksgunst te verwerven. Waren vroeger de publiciteitsmedia alleen voor de beter gesitueerden, thans zijn kranten in ieder gezin, evenals radio niet te vergeten televisie. In de beginperiode van de radio heeft men, vooral in onze kringen, soms afkerig gestaan tegenover de amusement, als zou deze verderfelijk werken, wat in onze dagen ook wel wordt beweerd de televisie-amusement Het geeft ons grote verantwoordelijkheid, vooral met het oog op de kinderen. In de begintijd van de film, hebben wij ons afzijdig houden, maar ten aanzien van de televisie hebben we een ander standpunt ingeno men en zijn we terstond gaan meedoen. Reclame Ons huidige omroepbestel berust nog steeds op de vrijwillige ontplooiing in de i 1924 tot 1930. Thans is de zendtijd tot op de minuut verdeeld, dit in tegen stelling met de eerste jaren. In de zend- techniek is in de loop der jaren wel enige E. Dijkstra overleden te Sassenheim SASSENHEIM Zaterdag overleed plotseling in de leeftijd van 69 jaar de heer Egbert Dijkstra, W. Warnaarlaan 36 te Sassenheim. De heer Dijkstra, van de aannemersfirma J. Dijkstra en Zoon, was In zijn geboorteplaats Sassenheim zeer in aanzien. In zQn leven vervulde hQ een groot aantal functies, waarbij ieder een wist van hem op aan te kunnen. Zo was de heer Dijkstra jarenlang ouderling van de geref. kerk van Sas senheim; van de geref. mannenver. was hij algemeen adjunct-bestuurslid. Vóór de oorlog was hij lid van het Crisiscomité. Van de Vereniging van Huiseigenaren hij jarenlang voorzitter. Hij was de oprichting (in 1936) af lid van het burgerlijk armbestuur (later stich ting voor maatschappelijke zorg). Van dit armbestuur werd hij in 1953 voorzit ter, Sedert 1947 was de heer Dijkstra voorts lid van de adviescommissie voor de woonruimtewet Woensdag om 2 uur wordt in de herv. kerk te Sassenheim een rouwdienst ge houden, geleid door ds. H. van de Berg. Daarna wordt de heer Dijkstra op de herv. begraafplaats ter ruste gelegd. verandering gekomen. Zo heeft zich in het bijzonder het concertleven in opgaan de lijn ontwikkeld. Spreker ging dan in op de wijze, waar op de verschillende radioverenigingen tot stand zijn gekomen. Tot het jaar 1940 heeft het radiowezen zichzelf, vanuit de verenigingen, gefinancierd, door bijdra gen van de leden. Na de oorlog kwam verandering en werd door de overheid een luisterbijdrage gevraagd, om de enigingen te kunnen helpen en de tekor ten op te heffen. De samenwerking met de andere omroeporganisaties, in de Ne derlandse Radio-unie. is bijzonder goed. Nog steeds is het wachten op de nieuwe radio- en televisiewet, waarin de rech ten en plichten van de radioverenigingen zullen worden neergelegd. Reeds kabinetten hebben deze wet niet tot de eindstreep kunnen brengen. Nu is het wachten op de commissie, die in juni het volgende jaar een uitspraak zal r ten brengen. Spreker behandelde dan het aspect de reclame in radio en televisie. Zeer hui verig was de heer Roosjen, ovei machtsconcentratie van pers en van zake lijke belangengroepen, die met hun geld kans willen benutten, om via de tele visie het publiek te benaderen. Spreker voorzag schade aan de programma's, ien van de culturele waarde. KATWIJK De waspeenaanvoer In de afgelopen week aan de Katwykse groenteveiling groot en weer toegeno men bi vergelijking met de vorige week In de afgelopen week was de totaal- aanvoer 772.000 kg of een gemiddelde van 154 ton per dag. De prijsverhoging, die we de vorige week verwachtten, heeft zich inderdaad doorgezet en de topprijs liep midden de week zelfs op tot bijna f 15 per kist, terwijl in de vorige week die maxin prijs net boven de f 10 kwam. De minimumnoteringen lagen ook ho ger. In het bijzonder waren de prijs verhogingen op te merken bij de A-: tering. Ook de B-sortering profiteerde van de prijsstljgende tendens, hoewel in de tweed- helft van de week een geringe daling in de prijs van de B-: timenten was op te merken. Wellicht trad een zekere verzadiging op. De belangrijkste afnemer was Enge land en dat er groot percentage naar on westerburen werd verladen, had gun stige invloeden op de prijsnotering. Het koude weer beïnvloedde de prijs eveneens. Ook West-Duitsland kocht be. hoorlijk peen en ten slotte ook België De voorraden waspeen in de ons om ringende landen zijn sterk ingekrompen, wat de grote exportvraag verklaart. Op de Engelse markten komen ook partijen waspeen uit Noord-Afrika voor. maa Hollandse peen kan de concurrentie voorshands verdragen. De prijzen zullen, geloven we. nog wel behoorlijk op peil blijven. Ten slotte kochten de eonser. venindustrieën ook nog wel. Wel viel in het midden van de week op te merken, dat toen deze tak van de handel iets terugliep. Over het geheel genomen was de han del in alle sectoren zeer levendig. De Advertentie Inschrijving voor de nieuwe club en privécursussen voor dames, heren en jeugd vanaf 5 jaar JUDO - JIU JITSU BOKSEN BODDY-BUILDING TAFELTENNIS melden Sportschool van Leeuwen Haven 5 Katwijk Telefoon 5126 JllDO Anton Geesink komt 30 april in Katwijk Anton Geesink komt, naar wij ver namen. met een team van Kokodan (Utrecht) op donderdag 30 april (Ko ninginnedag) naar Katwijk voor een ontmoeting met een (earn van de Kat- wijkse sportschool Van Leeuwen. De wedstrijden worden van 3 tot 4 op het Nieuw-Zuid gehouden. Kinderoptocht in Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Op 30 april organiseert de Oranjevereniging ook kinderoptocht. Bepaalde richtlijnen vi den niet gegeven. Iedere deelnemer iedere groep wordt volkomen vrijgelaten in uitbeelding en versiering. De Oranje vereniging zou graag zien, dat men zo veel mogelijk in klederdracht verschijnt Aanmelding voor deelneming uiterlijk 20 april bij het bestuur van de Oranje vereniging. Reünie ulo-leerlingen te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Het bestuur van de leerlingenver.eniging van de chr ulo-school wil ter gelegenheid van het eerste lustrum binnenkort een jubileum avond houden voor oud-leerlingen. Wie een toegangskaart wil ontvangen, kan zich in verbinding stellen met de heer G. H. Ykel. Larikslaan 3, tel. 4325. De bijeenkomst wordt gehouden in dt nieuwe school aan de Koningin Juliana- Weekagenda Katwijk KATWIJK AAN ZEE In de grote zaal van Irene spreekt vanavond om acht uur voor de a.r. kiesvereniging de oud staatssecretaris van sociale zaken, di heer B. Roolvink, over politieke ei economische vragen van onze tijd. De evangelist J. Klein Haneveld spreekt vanavond om acht ui Unizaal over zijn reis naar Israël, toege licht met dia's. 7 april Oranjezaal van het Jeugd huis - Vergadering „Philatelica' Katwijk. Aanvang 8 uur n.m. 7 april Geref. Gemeente Remise straat - Student Weststrate van Borssele. Aanvang 7.30 uur n.m. 9 april Kapel - Ds. J. Wynmaalen te Maartensdijk. Aanvang 8 uur n.m. 9 april Wijkgebouw Abeelplcin Begroetingssamenkomst wijkgem. ..Zuid". Aanvang 8 uur n.m. 10 april Zaal 4 van het Jeugdhuis - Vergadering bijbelstudieclub .Arnos 5 vers a". Aanvang 8 uur n.m. KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 7 april: hoog water 11.05 uur, laag water 6.30 en 19.16 uur. KATWIJK Deze week wordt de be kende jaarlijkse collecte voor Simavi ge houden. Gevaarlijke tabletten verloren in Alphen ALPHEN Bü de politie werd door een man aangifte gedaan, dat hij ii omgeving van het hertenkamp, langs de Prins Bernhardlaan, een buisje me a 12 tabletten tegen hartaanvallen had verloren. Men wordt verzocht de kinde ren hiervoor te waarschuwen, omdat de tabletten voor hen dodelijk kunnen zijn, Kolendamp in Alphen ALPHEN Het bejaarde echtpaar Van H.. wonende in de Gnephoek, voel de zich gistermiddag omstreeks half vier onwel worden. Men kon het nog op brengen de buren te waarschuwen, die medische hulp inriepen. Het bleek hier een geval van kolendamp te zijn, dat gelukkig bijtijds bemerkt was, zodat de doktershulp voor het echtpaar spoedig baat bracht De oorzaak was, dat stuk van de buitenschoorsteen afgebro ken was, juist op de windkant, waardoor de wind in de schoorsteen sloeg. Van der WERFF S HUBRECHT Opgmcbt 1899 Beursbsricht no 350Is vsrschonsn Stvrt Mij "ZEELAND" kwaliteit van de peen is goed, hoewel er naarmate de tijd verstrijkt, het per centage uitval groter wordt, overigens in deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel. Noteringen De noteringen waren als volgt: A ex tra f 9.10 tot f 14.80 (8 tot 10.30), A I 830 tot 14.90 (6.80 tot 9.50), A II 4.10 tot 8.80 <3.20 tot 6.90), B extra 8.70 tot 13.40 (6.60 tot 9—). B 1 7.60 tot 13.90 5.20 tot 9.—), B II 2.50 tot 3.80 (1 90 tot 3.30). De eerste sla, die werd aangevoerd, werd door de exporteurs gekocht en bracht op van f 12 tot f 28. Br eekpeen noteerde van 0.60 tot 2.10. selderie van 24.tot 61.peterselie 29.tot 78. radijs 32.tot 48.rabarber 30tot 38.spinazie 69.tot 80.rode kool 1.tot 16.prei 40.tot 53.knol- selderie 10.tot 16.schorseneren A I 40.— tot 73 B I 41.— tot 62.—, C I 3 tot 15.—. Stand der bevolking Katwijk KATWIJK Gevestigd: A A H Schoenmakers van Doorn nar Kerk straat 31. H Marks van Renkum naar Boulevard 54. A F van Alphen van Oegstgeest naar Prins Bernhardlaan 334, E J Plessius van Suriname naar Sein- poststraat 11. Vertrokken: D W Feenstra van Prins Bernhardlaan 77 naar Schagen, Apollo- laan 3. H B Moraal van Eikstraat 48 naar Enschedé, Eikstraat 48, R F van Eijber- gen van Laan van Nieuw-Zuid 40 naar Zoetermeer, Van Brakelstraat 70, D Plug van Karei Doormandlaan 24 b naar Rotterdam Hoogvliet. Troubadours laan 223, M C de Best van Van der Vegt- straat 9 naar Heerde, Eperweg 14 III, A T van der Spijk van Kerkstraat 53 naar Oegstgeest. Rijnsburgerweg 93. M J Klasbeek van Zeeweg 145 naar Leiden. Stadhouderslaan 24, Van der Starre van Laan van Nieuw-Zuid 44 naar Noord wijk, Huis ter Duinstraat 66, S Schnei- der-Gemünd van Laan van Nieuw-Zuid Noordwijk, Huis ter Duinstraat 66, J J R Polman van Te Brittenstraat 2 naar Dordrecht, Reeweg 125, A J de Mooij van Molentuinweg 6 naar Apeldoorn, Badhuisweg 28, J G van der Spek van Prins Bernhardlaan 334 naar Noordwijk, Koningin Wilhelminaboulevard 22. KATWIJK AAN DEN RIJN Het christelijk gemengd koor en meisjeskoor hoopt woensdagavond in de Hervormde kerk een zanguitvoering te geven. Me dewerking verlenen het dubbel-mannen- kwartet „Euphonië" uit Alphen aan den Rijn en Elfriede Beyer, alt; Kees Barn- hoorn tenor en H. van Vliet, orgel. De uitvoering begint om acht uur. Het ge heel staat onderleiding van de heej B. Siereveld NOORDWIJK-BINNEN De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor haar agent, schap NOORDWIJK-BINNEN tegen eind april een AGENT-BEZORGER voor de middaguren Goede bijverdienste. Nadere inlichtingen Abonnementen afdeling Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 3Z, Leiden. Telef. 01710—31441. RIJNSBURG „Met enthousiasme is gewerkt. Rijnsburg toonde zicJi gul". Aldus ds. Post. Sinds de oprichting van het actie-comité, precies een jaar geleden, is er veel gebeurd. Er werd een samenzangavond belegd ln de Maranathakerk, er werd de week daarop gecollecteerd, velen kochten een plaat van de Samenzangavond. Dit alles bracht het mooie bedrag op van f 2.500,Het comité besloot, na rijp beraad, een Mannborg-orgel ie kopen. Het orgel heeft 2 klavieren, een pedaal en elektrische windvoor- ziening. De firma Vreeken te Bodegraven was de leverancier. Gisteravond werd het orgel overgedra gen. De conversatiezaal van Avondzon goed bezet Onder de aanwezigen be vond zich burgemeester Koomans en zijn echtgenote, veel bestuursleden van Avondzon en hun echtgenoten, een aantal é-leden en vele bezoekers. 1 Namens het comité, en dus namens de Rijnsburgers, droeg Piet van der Haak het orgel, via de heer Schoneveld, over Avondzon. In zijn toespraak wees hij Belangrijk Auto tegen boom in Buitenkaag - twee inzittenden gewond DE KAAG Gistermiddag omstreeks kwart over drie reed een personenauto met grote snelheid over de Hoofdweg (Westzijde) tussen rijksweg 4 en de Buiten-Kaag. De bestuurder, de heer A. H. Top uit Den Haag, verloor in de bocht de macht over het stuur en de vloog tegen een boom. De heer Top liep schaafwonden op aan hoofd en handen. Een naas't hem zittende dame kreeg een hersenschudding. Per ambu lance zijn beiden overgebracht naar het Johannes de Deo-ziekenhuis in hun woonplaats. Simavi-collecte De Kaag DE KAAG In de week van 6 tm. 11 april zal in onze gemeente een huis-aan- huis-collecte worden gehouden ten bate „Simavi". op het belang van de muziek, in zonder- heid van de zang. Na het lezen 150 droeg hij het orgel over onder de wens „dat dit orgel zal bijdragen tot en verheerlijk in van de Naam van Hem al c 2 lof z (Vervolg van pagina 1) Later heeft de leiding van de in Val kenburg logerende artsen deze actie ver boden. De leider is een zekere Joseph de Clerck uit Jupille, die de Belgische taaiarbeiders hadden gedreigd te zullen gijzelen. Maar veel zorgen heeft hij zich niet over deze bedreiging gemaakt. De toeterdemonstratie had voor de buitenlandse gasten toch nog een staar tje. De burgemeester van Valkenburg, de heer F. Breekpot, ontbood een delega tie van de artsen bij zich. Hij vertelde de „vakantie-gangers" dat Nederland niets heeft te maken met het artsenconflict Als gasten zijn zij welkom maa voorwaarde, dat zij zich van elke de monstratie onthouden. Ook tegen de artsen zijn ln acties nog enkele demonstraties ondernomen. Gis termorgen kon men tenminste hier en daar in Valkenburg lezen „Belgische artsen, ga terug naar uw zieken". Maar deze spandoeken werden snel verwij derd. DE P.V.D.A. Intussen heeft het gewest Limburg van de Partij van de Arbeid zich ook met het conflict bemoeid. Het bestuur verklaarde „verontrust te zQn over het verblijf van de stakende Belgische artsen in Nederland, waardoor ons land op ongewenste en wellicht ge vaarlijke wijze kan worden betrokken in een buitenlands conflict. Het be stuur hoopt, dat de artsen „hun erger niswekkende actie, die in strijd is met de christelijke en humanitaire begin selen". zullen beëindigen en dat ze spoedig zullen terugkeren naar de zie ken. die door hen in de steek werden gelaten. Deze verklaring is na lang beraad door het bestuur uitgegeven. Aanvankelijk wilde het verklaren dat de artsen ons land moesten verlaten. Maar deze eis vond men ten slotte toch wel wat te .Overigens is het niet waar, dat de artsen hun patiënten helemaal in de steek heb ben gelaten. Zo af en toe verdween er tenminste een auto in de richting van België met een dokter achter het stuur, die toch nog een kijkje ging nemen bij sommige patiënten. Later kwam hij dan BOYCOT Het oindc van de staking Is Intussen nog niet ln zicht. De voorzitters va Belgische senaat en de kamer, die de •tsen verzochten om bemiddeling, hebben nog niets van zich laten horen. Geschat wordt dat 90 tot 99 op de hon derd artsen de staking steunen. De sta kers hebben de publieke opinie teg< zich gekregen, vooral na berichten ln de Belgische pers dat reeds zeven ken als gevolg van de staking zQn ge- rven. Het ministerie van binnenland zaken, dat niet met de staking sym phatiseert. heeft echter ontkend, dat de artsen schuld hebben aan deze sterfge vallen Hun nooddiensten functioneren goed. Van de zijde van de stakingslei ding Is naar aanleiding van deze berich ten meegedeeld, dat de politie een on derzoek zal instellen naar elk sterfge val. Een aanwijzing dat de staking zal voortduren, Is ook de dreiging vai stakingsleiding, dat men het verzeke ringssysteem administratief zal boycot ten. wAIs het parlement de garanties, die we vragen, niet accepteert", woordvoerder van de artsen, dr. André Wijnen, zullen wij eenvoudig totaal het systeem van de ziekteverzekering geren. Zonder ons en zonder onze ken nis, zal de ziekteverzekering ophouden te blyven bestaan. Diit zal dan we vorm van staken zijn. Voorlopig zetten de arisen dus hun strijd voort. Ondanks de steeds dreigender houding van de Belgische vakbonden en ondanks het gevaar dat zij kans lopen, zoals Gent gebeurde, dait de ruiten van h huis worden ingegooid en ondanks de betogingen op grote schaal, die zullen volgen. Want de kwestie is zeer emotio neel en een explosie kan haast niet uit blijven. Op een zeker ogenblik zal de regering de toestand uit de hand lopen. In Brus sel raken de ziekenhuizen bijvoorbeeld overvol met patiënten die de hulp van een arts niet kunnen ontberen. Maar tot nu toe heeft de regering zich afzydig gehouden. Er is zelfs geen sprake SCHEURING Berichten van vandaag maken mel ding van een mogelijke scheuring in het stakersfront. Vooral de bewerin gen van stakingsleider Wijnen over het negeren van d nieuwe wet werd door anderen als een persoonlijke me ning bestempeld. Zekere groepen artsen beginnen ongeduldig te worden; het bestuur van de artsenfederatie had immers onzekerheid dat de hele actie maar van korte duur zou zijn- Vooral jongere artsen, die geen hoge honoraria vragen, zouden hun geduld gaan verliezen. Zij hebben er al op ge zinspeeld dat zij een sta'kingsvergoeding nodig zullen hebben en willen van het geopperde negeren van de nieuwe wet niets weten omdat juist zQ veel verze kerden in hun praktijk hebben. Jonge artsen en ook talrijke oudere zouden in het geheim hun praktijk blij ven verzorgen. Ontevreden artsen zouden zelfs minister Leburton reeds informeel hebben benaderd. Toen de laatste tonen van Gezang 136 weggestorven waren, nam het be stuur het orgel ln ontvangst, 't Orgel is mooi, wjj willen het graag in ont vangst nemen", zei ds. Post. In zyn dankwoord wees hij op het nut van een elektrische windvoorziening. „Je hebt geen orgeltrapper meer nodig". Avondzon kon toen zingen bij een nieuw orgel. En dat werd gedaan Het comité wil langs deze weg allen bedan ken die hebben meegewerkt aan het sla gen van de actie. Groenteveiling in Rijnsburg RIJNSBURG De aanvoer was was peen moest na de paasdagen nog wat op gang komen, vandaar dat deze in de afgelopen week niet zo groot is geweest als we de laatste weken gewend waren. De prijs onderging direct al een flinke stijging, welke stijging in het verdere van de week nog doorzette, ondanks de toenemende aanvoer. Voor AI werd aanvankelijk besteed tussen 42en 50 cent per kg, later in de week oplopend tot 65 cent BI werd in het begin van de week be taald met prijzen tussen 39 en 46 li cent per kg, later oplopend tot 60 cent De All kwaliteit varieerde in prijs van 18 tot 35 cent per kg. Rode kool werd verhandeld tussen 9 en 12li cent per kg. Voor selderij no teerden we van 29 tot 38 cent per bos. Markt- en vis6erijberickten V iaserij SCHEVENINGEN. 6 april Visserijbe- 375 kisten makreel. 110 kisten sehel- 1 bisten wijting. 585 kisten kabel- 900 kisten koolvis. 70 kisten schol. en tarbot: Visserij be- 1 100, SCH 21— vier kustv erse vis. SCHEVENINGEN. 6 ichten. Hedenmorgen Ie trawlloggers SCH 0.00. SCH 323—16140. net tezamen 20.830 aan v. ing der kg gr tong 6—6.30 kim tong 5.38—5.55, 30—6 45, tarbot I 7—7.Ï0, II 5.50— "40-3 70, IV 2.80—3 griet I 3- o on - 40; per 4Q Thol 30—38, 7.' ui..Mpvmi 3.40, II 2 50—2.80. heilbot kg; grm schol 30—35, middi kl. schol 25—29, grm schelvis 30—35.kim schelvis 27—30, schelvis I 23—29 50. II 12 50 —29, schar 17—21, tongschar I 72—78. schar- tong 2630. middel kabeljauw 29—35, ka beljauw I 27—32, II 22—25.50. III 20—24. 20—19.50, koolvis I 16 50— 68—98. gr koolvis 47—54. 50 kg: verse ha kroel 1140—15 7. SCH enige ki IJMUIDEN. 6 april Visserijberichten. Btsommingen in guldens. KW 88—3030, KW 200—3300. KW 187—3640. KW 173—7750, KW 6—2000. KW 27—2200. KW 172—3340 KW 36 890, KW 64—2040. KW 115—1600.' KW 581300. KW 157—367Ö, WR 254560, WK 7— 1560, WR 59—2420. WR 32—2750. WR 45- 2940, WR 56-2540. WR 50—2745, WR 34—2900, WR 37?-<Qn T> 58—3080 VLAARDINGEN richten. Vrijdag kwi R 51—2770, WR 33—3240, WR april Visserij be- t 2.90—3.10 schipper D. van der P 142 schipper F van Sc VL 103 schipper K. C Rog met 22 500 be somming aan verse vis Voorts kwam bin nen de treillogger VL 114 schipper M Rog met 4800 besomming. Vanmorgen waren in IJmuiden aan de markt de treilere ADA VL 7 „Elly", VL 73 en „Willem" VL 121. Markten BARNEVELD, 6 april Vette kalvt markt. Aanvoer 1097 stuks, handel Prijzen (in guldens per kg leve le kwaliteit 3 15—3.30. 2e kwalit 3e kwaliteit 2 70—2 85. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 april Groenteveiling: waspeen A extra 14.80—15.20. AI 10 20—14.90 All 7.10—8 80. B extra 13 40 —13 50, BI 8 90—13 40. Bil 2 20 Aanvot waspeen 111.000 kg ROTTERDAM, 6 april Veemarkt. Aai koelen cn ossen cn 563v^rke'n^'Vrijzen'lie kg: vette koelen en ossen 4 104.40, 3 404.1 3 00—3 20. varkens (levend gewicht) 2.15, 2 1 kalim. prijshoudend, prima vleesvarkens bo ven notering zware varkens 1.951 06 per kg. slachtzeugen 1 80—1.90 per kg. ===:=======^3S#RtlLCH CN I 4 M Mdenclceirb* n k ZCILCM 3SCrt«cKi Wltmatsrum 4 ZW Benmsfe

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4