4 doden in een gezin Artsenstaking: nog geen zicht op einde scheuring dreigt TURKIJE: nieuwe poging Makarios zal mislukken Bondgenootschap eenzijdig opgezegd wvfMi tn t» ww» Alarmtoestand in Valkenburg Officier: Die brief heeft niets te betekenen Johnson: VS Europa aan zij en Z1J Goulart: geen afstand gedaan als president KLMenKNSM Engeland: deur open voor de armere landen Generaal MacArthur overleden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD m gheblavMl mijn hert in teghenspeef" Maandag 6 aprfl 1964,45st« jaargang Noordelijke wind Nu en den bewolkt met later enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Vannacht opnieuw kans op nacht vorst. morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (zie voorts pagina 9) V._ Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vier personen zijn om het leven ge komen bij een verkeersongeval dat za terdagavond plaatshad op rijksweg 45 tussen Deventer en Zutphen. Een klei ne personenauto die uit Gorssel kwam, reed de voorrangsweg op en werd ge grepen door een uit de richting Deven ter komende auto. De eerste wagen sloeg over de kop en vloog in brand. Van de inzittenden, de familie Wil- lemsen uit Arnhem, bestaande uit man, vrouw, twee dochters van resp. 15 en 10 jaar en een zoon van 9 jaar, kon alleen de dochter van 15 jaar levend uit de brandende wagen worden ge haald. Het meisje werd echter zwaar gewond en is opgenomen in een zieken huis te Zutphen. Zaterdagochtend is op een on beveiligde overweg bij Hoogeveen een losse diesellocomotief in botsing geko men met een personenauto. De automo bilist, de 55-jarige landbouwer A. Pen ning, werd uit de wagen geslingerd en was vrijwel op slag dood. De auto werd ongeveer 50 meter meegesleurd en brandde geheel uit. Een negentienjarige Rotterdammer wiens naam door het persbureau D.P.A. wordt opgegeven als Jan Hendrik Tuil, is gisteren bij een verkeersongeval op de autobaan bij Offenburg in Duitsland om het leven gekomen. Volgens de Duitse politie had de jongeman een lift gekregen van de bestuurster van de auto. De gen raakte in een slip en sloeg ove kop. De inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De bestuurster werd ernstig gewond. Gisteravond is de zeventienjarige C. Kruf uit Halsteren te Bergen op Zoom in volle vaart niet zijn motor tegen een autobus gereden. De jongeman overleed een uur later in het ziekenhuis. De duo- passagiere mej. N. G. uit Dinteloord werd met een shock en een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis gebracht. De jongen was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij had de motor van een vriend geleend. Zaterdagavond is de 73-jarige Johan Schaaij in de Putselaan in Rotterdam door een tram overreden en gedood. De I man was, waarom weet niemand, op de tramrails gaan liggen en er te laat opge- Duits schip vergaan In de nacht van vrijdag op zaterdag is ter hoogte van het lichtschip Borkum het 282 ton metende Duitse schip Nord- mark uit Hamburg vergaan. Drie lijken gijn gevonden; naar drie andere opva renden wordt gezocht. In één oogopslag Oecumenische raad: ver klaring over „overgangen" pag. 2 „Afzien van kernwapens lijkt God verzoeken" pag. 2 Het leven van MacArthur pag. 5 „Maleisië zal Indonesië ver pletteren" pag. 5 Europese communisten ach ter Chroesjtsjef pag. 5 Sport: (o.a. onze volleybal lers naar Tokio) pag. 6, 7 en «kt MEDEC/^/ Volgens het verdrag waarborgen Engeland, Griekenland en Turkije de territoriale onschendbaarheid van het eiland. Het geeft Griekenland en Turkije het recht om militaire een heden van een bepaalde sterkte (resp. 950 en 650 man) te handhaven, terwijl Engeland enkele militaire bases op Cyprus mag houden. Aartsbisschop Makarios zou tot een zijdige opzegging van het verdrag zijn Het toneel van de strijd van de Belgische artsenstaking die nog wel enkele dagen zal voortduren leek zich dit weekeinde verplaatst te hebben naar het Nederlandse Val kenburg. Hier logeren een honderd tal Belgische artsen, die in alle rust denken de staking in het vakantie oord in hetb uitenland te kunnen uit zitten. Maar plotseling kwam het bericht, dat honderden Belgische me taalarbeiders naar Valkenburg zou den komen, om hun dokters eens de waarheid te zeggen. De politie te Valkenburg kwam on middellijk in een alarmtoestand en ook verscherpte de Koninklijke mare chaussee de grensbewaking. De week eind-verloven werden zelfs ingetrok ken. Is Valkenburg anders slechts één politieauto rijk, het afgelopen week einde patrouilleerden er vier. Het Oranje-Nassau hotel kreeg extra be waking. De metaalarbeiders zijn ten slotte niet gekomen. Niet dat het rustig is gebleven in Val kenburg. Zo konden de Limburgers er getuige van zijn, dat een aantal artsen een demonstratie op touw zette en in hun auto's een rondje maakten, aldoor claxo nerend. De zich wel wat vervelende art sen hadden zich tot deze actie laten ver leiden op verzoek van de Westduitse televisie, die er een paar mooie opnamen in had gezien Voor vervolg zie pag. 4) „Ik schoot agent neer", schrijft zekere Joop (Van onze Rotterdamse redactie) De Rotterdamse substituut-officier van justitie mr. J. D. de Jong hecht geen enkele waarde aan de aan hem gerichte .,open brief", waarin een ze kere Joop de K. „bekent" op 1 novem ber de 25-jarige politie-agent B. Nijen- huis in de Eerste Blekershof te Rot terdam te hebben neergeschoten. Door een nauwkeurige beschrijving te geven van de gebeurtenissen op die vroege novembermorgen tracht Joop de K. te „bewijzen", dat hij en niet de gearresteerde broers David (35) en Arend (23) van D. schuldig is aan de aan slag, waarbij Nijenhuis zeer ernstig aan de keel werd gewond. Zaterdagmorgen werd de brief, die volgens het poststempel op 1 april jl. in de Duitse stad Rheijdt (Westfalen) op de post is gedaan, bij de redactie van Het Vrije Volk bezorgd en vervolgens aan dc politie doorgegeven. Gevraagd naar zijn commentaar deel de mr. De Jong ons mee. dat de brief voor hem allesbehalve een verrassing be tekende. „Een maand geleden wist ik al. dat de brief onderweg was en de inhoud kende ik toen ook reedsMeer hier over wilde hij niet vertellen. Mr. De Jong zei, dat hij er morgen, wanneer de broers Van D. voor de rechtbank komen, in zijn requisitoir uitvoerig op zal ingaan. Er is blijkbaar reden om te veronder stellen, dat de inhoud van de brief het werk is van de broers Van D„ uiteraard via tussenkomst van anderen. Joop de K. zou dan in het geheel niet bestaan. Tot nu toe hebben beide broers hard nekkig ontkend bij de aanslag betrokken te zijn geweest. De oudste heeft alleen toegegeven, dat hij in de Eerste Blekers hof w~s op het ogenblik, dat dc pistool- «dhoten werden gelost, maar hij houdt vol, dat de schutter niet zyn broer Deze verklaring stemt overeen met een zin uit de brief van Joop de K. Hij schrijft, dat een onbekende man naast hem stond, toen hij agent Nijenhuis neer- Wapen De politie heeft het bewuste wapen (9 mm) nooit kunnen opsporen. „Dat klopt", schrijft Joop de K., „want ik heb het nog steeds in mijn bezit. En ik houd het, want ik kan het nog wel eens nodig hebben". Kennelijk uit vrees niet „overtui gend" genoeg te zijn biecht Joop de K. verder nog een aantal inbraken in de binnenstad op. Van de politie ve men wij, dat voor deze gevallen (waar bij grote bedragen werden gestolen) tot nu toe geen verdachten zijn gepakt. Men adht het niet uitgesloten, dat de inbraken óók het werk van beide broers zijn geweest. Verder zei onze zegsman, dat de poging van de broers (zij staan bekend als agressief en gevaarlijk) om door middel van „open brief' onder een veroordeling uit te komen, wel eens een tegenge steld resultaat kan hebben, indien het schrijven als bewijs tegen hen wordt gebruikt Zoals wij reeds meldden, heeft de of ficier twee mannen als getuigen gedag vaard die met de verdachten Van D. in het Huis van Bewaring zijn gedetineerd. Naar wij vernemen, zullen hun verkla ringen zeer verzwarend zijn voor het Voor de behandeling van deze zaak, waarin de aanklacht poging tot moord subsidiair poging tot doodslag luidt, heeft de rechtbank een hele dag uitge trokken. NOG steeds neemt op Cyprus de onrust met de dag toe. Op talrijke plaat sen hebben tijdens het weekeinde zware gevechten gewoed tussen Turkse en Griekse Cyprioten, terwijl bovendien legereenheden van de V.N.-vredesmacht in de strijd gewikkeld werden. Bij dit alles komt nog de eenzijdige opzegging door president Makarios van het in 1960 gesloten bondgonootschapsverdrag tussen Cyprus, Griekenland en Turkije. overgegaan vanwege de weigering van dc Turkse regering om haar contingent militairen dat aan de rand van de Cy prische hoofdstad Nicosia is gelegerd, opdracht te geven naar het basiskamp, waar het zich sinds het uitbreken van de onlusten bevindt, terug te keren. .Hierdoor kan ik het verdrag niet langer als geldig beschouwen", zou Makarios hebben geschreven aan premier Inönü Turkfje. De Turkse regering haastte zich om uit te spreken het niet met de zienswijze van Makarios eens te zijn. Waardeloos Zij noemde de mededeling van 1 Cyprische staatshoofd „zowel juridisch als feitelijk zonder waarde". Premier Inönü sprak van een „nieuwe poging Makarios. die evenals de vorige zal mislukken". Turkije zal de kwestie onder de aandacht brengen van Grie kenland, Engeland en de secretris-gene- raal van de Ver. Naties, Oe Thant. Ook ïen de Navo op de hoogte stellen Makarios' handelwijze, aangezien het Turkse bataljon op Cyprus deel uit maakt van de Navo-strijdkrachten. Enige tyd geleden had Turkije geen gehoor gegeven aan een verzoek van Makarios dit bataljon van het eiland terug te trekken. Ook de Turks-Cypriotische vice-pre sident, dr. Kutchuk, heeft geprotesteerd tegen de opzegging van het verdrag. In telegram aan de premiers van en Griekenland sprak hij van schending van de constitutionele rech ten, die aan de vice-president van eiland zijn toegekend Ongeveer 300 artsen hebben hun intrek genomen in Valkenburg. In een van de hotels luistert een grote groep naar Radio Brussel naar nieuws over de staking. Moeder van tien kinderen gedood Op de weg tussen Westwoud en Nib- bixwoud in Noordholland is gisteren me vrouw Brink-Machtel, moeder van tien kinderen, ter hoogte van de Zwaagdijk van een door haar man bestuurde brom fiets gevallen. Een ijlings ontboden dok ter kon slechts de dood constateren. De Amerikaanse president Johnson heeft communistisch-Chinese beschul diging als zou de politiek van gene raal De Gaulle een breuk veroorzaken in het Westerse bondgenootschap, krachtig ontkend. Hij verklaarde wel dat er verschillen van mening bestaan tussen de bondgenoten „maar op kri tieke momenten staan de geallieerden altijd naast elkaar of het nu Cuba of Berlijn betreft". De Amerikaanse pre sident zei dit zaterdag op een niet van te voren aangekondigde persconferen tie in het Witte Huis. Sprekend over het boven Oost-Duits- land omlaag schieten van het verdwaalde Amerikaanse verkenningsvliegtuig Rb-66 verklaarde Johnson: „het toestel moet uit zijn koers zijn geraakt. Ik heb strikte orders gegeven dat alles in het werk dient te worden gesteld om dergelijke fouten, zo dit maar enigszins mogelijk is, te vermijden". Over Brazilië zei Johnson dat „dit land nog altijd geconfronteerd wordt te genover reusachtige vraagstukken Wij zyn. tezamen met onze bondgenoten, be reid Brazilië te helpen bij de oplossing daarvan". Hij voegde er aan toe: „Ik zou willen zeggen dat de afgelopen week voor het Westelijk halfrond een goede week is geweest". Campagne tegen communisten r\E afgezette Braziliaanse presi- dent, Joao Goulart, heeft giste ren op een persconferentie in de Uruguese badplaats Solymar her haald, dat hij beslist geen afstand heeft gedaan van het presidentschap. De ex-president, die weigerde zich uit te laten over zijn toekomstplan nen, ontkende voorts als communist te zijn opgetreden. Hij verklaarde slechts de belangen van het volk, in het bijzonder de minst bevoor deelde klassen voor ogen te hebben gehad. „Streven naar een verhoging van de levensstandaard is juist het bestrijden van het communisme", ai- dus Goulart, die hardnekkig ontken de asiel te hebben gevraagd in Uru guay. „Ik bevind mij hier als vriend", voegde hij eraan toe. De zeven Braziliaanse gouverneurs die de actie van het leger hebben gesteund om Goulart af tc zetten, hebben het Con gres aanbevolen in het begin van deze week stafchef, generaal Castello Branco. te kiezen als nieuwe president. Het nieu we staatshoofd moet aan het bewind blij. ven tot de volgend jaar te houden alge- me presidentsverkiezingen. Gouverneur Lacerda van de staat Gua- nabara zei zaterdag in een televisierede: „Dit is geen reactienaire beweging, geen f&sicmc. Dit is een anti-communistische beweging". Hoge officieren vp~ leger en vloot van Brazilië hebben een resolutie aanvaard, waarin wordt verklaard dat de commu nisten in de Braziliaanse weermacht moe_ ten worden opgespoord en vervolgens uit het land verbannen. Overeenkomstige maatregelen moeten, volgens de resolutie, ook tegen communistische congresleden worden genomen, waaibij zij onder meer hun parlementaire voorrechten moeten prijsgeven. De leiders van communisti sche vakbonden moeten worden vervolgd overeenkomstig ae bepalingen van de wet op de staatsveiligheid, terwijl de leiding deze vakvereniging „weer in handen echte arbeiders dient te worden ge geven". Strengere veiligheidsmaatregelen er militaire controle werden gisteren ge handhaafd. Talloze aanhangers van oude bewind werden gearresteerd. Militairen en leden van de staatsmilitie drongen het handelsbureau van de Hon gaarse legatie binnen en vorderden on der meer twee safes op. zo heeft een functionaris van de legatie meegedeeld, zei dat zaterdagavond, toen niemand het personeel dienst had, met schoten de deur werd geforceerd. Er zal ongetwij feld een klacht bij het Braziliaanse mi nisterie van buitenlandse zaken worden ingediend, aldus de functionaris, die aan toevoegde dat het gehele kantoor de legatie overhoop was gehaald. Mensen, die naast de Russische a sade wonen, zeiden te hebben gezi dat Russische functionarissen zaterdag avond documenten en films verbrandden. De KLM heeft met de Kon. Neder- landsche Stoombootmaatschappij NV te Amsterdam een zgn. Air.Sca ove: komst gesloten, voor het vervoer passagiers tussen Europa en plaatsen in het Caribisch gebied. Dit houdt in, dat passagiers, die i ene richting per boot reizen en terug per vliegtuig of andersom, in beide gevallen van dc retourreductics kunnen profite- Gri vos De gevechten op het eiland werden tijdens het weekeinde telkens afgewis seld door demonstraties en protestver gaderingen. Voor de ambtswoning van president Makarios demonstreerden gisteren enige honderden Grieks-Cypri oten. Zij eisten terugkeer naar hel eiland van de voormalige leider van dc Eoka-ondergrondse, generaal Grivas, die ballingschap in Athene verblijft Eer der op de dag waren in het Melpo- theater in Nicosia bijna tweeduizend ;en bijeen geweest. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, •in zelfbeschikking voor Cyprus wordt geëist en eveneens de terugkeer Grivas. Na afloop van de vergade ring trokken de demonstranten door de straten van Nicosia met spandoeken en borden. De betogingen hadden een rus tig verloop. Intussen laaide de strijd in een groot aantal plaatsen op. By een schietpartij in het Turks-Cyprische dorp Kokkina dat op het noordwestelijke deel van het eiland ligt, zouden vier Griekse Cyprio ten zyn gewond, van wie twee ernstig. Eenheden van de V.N.-strijdmacht n ten tussenbeide komen. Dit was ook het geval bij een hevige strijd in de omge ving van Pomos. Een Griek zou hierbij om het leven zijn gekomen. Aan Turkse zijde vielen geen slachtoffers. Gisteren hebben Griekse Cyprioten het dorp Kato Pyrgos twintig militairen van de V.N ontwapend. Dit was doeld als represaille voor het feit dat bij Massoera Britse militairen in I uniform een Griekse Cyprioot zouden hebben verwond, toen zij onder Pet voor Prins Op een zater dagmiddag in hei stadhuis van De venter gehouden buitengewone al gemene leden vergadering van het Deventer Land bouwcorps is prLr.s Bern hard geïnstalleerd als ere-president. Op de foto zet de Prins als ere teken de studen tenpet op. Links de heer A. J. Kui per, president van het Corps. De Prins ver bleef na de plech tigheid in stadhuis nog ge ruime tijd temid den van de leer lingen en reünis ten. in de schouwburg. Daar werd hij nog verrast met een jong leeuwtje, waarmee hij naar zijn zeggen even wel liever niet gaat spelen. Hij zal het ten geschenke geven aan het Die renpark Wassenaar. Bij monde van zijn staatssecretaris van nijverheid en handel. Edward Heath, heeft Groot-Britannië vandaag een plan van tien punten voorgelegd aan de wereldhandelsconferentie in Genève, dat beoogt nieuws handels belemmeringen voor de armere landen te „bevriezen" en aandringt op de opheffing van invoercontingenten, alsmede tariefvrije invoer van de be langrijkste grondstoffen. de Griekse Cyprioten kwamen te liggen. Na enige uren werden de V-N - militairen weer vrijgelaten. Het incident deed zich voor toen Grieks-Cyprioten 2 vrachtauto's aanhielden waarmee rant- ?n werden vervoerd voor een Britse eenheid. De bevelhebber van de V.N.- vredesmacht. generaal Gynai, overweegt krachtig protest by president Maka- in te dienen over het gebeurde bij Kato Pyrgos. Vanmorgen is een Grieks-Cypriotische agent van politie in Nicosia om het le ven gekomen. De man had een geladen pistool by zich. Volgens oen woordvoer der van de V.N. werd de man gedood bij een woordenwisseling toen hjj de Turk-Cyprische bestandslijn naderde. Hij werd getroffen door een salvo uit een machinegeweer dat was opgesteld aan de Turkse zyde. Generaal Douglas McArthur is gis teren in Washington op 84-jarige leef tijd overleden. President Johnson heeft bevel gegeven om de Amerikaanse vlag halfstok te laten waaien en om de generaal te laten begraven met alle eer die een dankbaar volk een over leden held kan geven. „Een van Amerika's grootste helden is dood", aldus Johnson, „maar in de harten van zijn landgenoten en op de bladzijden van de geschiedenis zullen zijn dappere daden nooit sterven." Het stoffelijk overschot is gisteren naar New York overgebracht, waar het tot morgenochtend in een rouwkapel zal rusten. Daarna wordt het lijk gebracht naar het arsenaal van het zevende regi ment, waar het een dag zal blijven. Dan wordt het naar Washington vervoerd, waar het in het Kapitool opgebaard zal blijven tot donderdagmiddag. De lijk dienst wordt in Norfolk gehouden, waar MacArthur zaterdag met militaire eer begraven zal worden. Het einde is na een lange strijd ge komen. Dc oorlogsheld werd driemaal Binnen 24 dagen geopereerd. Als doods oorzaak werd opgegeven: het plotse ling in gebreke blijven van lever en nieren Zijn vrouw Jean en hun 26-ja- rige zoon Arthur w aren tot het laatste moment bij de zieke. Zie voor een levensbeschrijving pa- Zes Amerikanen in Vietnam in strijd gedood By gevechten op 100 km ten noordwes ten van Saigon tussen minsten 400 com munistische verzetsstrijders en Znidviet- namese regeringstroepen zyn ruim hon derd opstandelingen gedood of gewond. Aan Zuidvietnamese regeringskant vielen 14 doden en 26 gewonden, onder wie zes Amerikanen. Van een der Amerikanen is de toestand ernstig. Dit is gisteren in Saigon bekendgemaakt, toen de commu nisten zich na een strijd van 24 uur had den teruggetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1