mm „Staatsiebezoeken moeten goed worden voorbereid VerzachtePlaatsbekleder' maakt diepe indruk Akkoord over zes punten Gesprek met Verhoging belasting Euromarktland en Verolme ZATERDAG 4 APRIL 1964 (Vervolg van pagina 1) komen, ambtelijke delegaties van het Konink rijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië in Den Haag of Djakarta zullen bijeenkomen om de tussen bei de mogendheden hangende financiële vraagstukken te bespreken. Bij dit overleg zullen de financiële vraag stukken, welke tussen beide landen zijn gerezen ten gevolge van politie ke gebeurtenissen in het verleden, worden besproken. De delegaties zul len er naar streven een gezamenlijk voorstel bij de beide regeringen dienen, teneinde te geraken tot oplossing van deze problemen. De Indonesische minister op zich 1 de nodige regelingen te treffen de hervatting van de repatriëring van nog in Nederland woonachtige Indonesiërs uit de Molukken en gezinnen, die naar Indonesië w terug te keren, r Overeenstemming werd bereikt het instellen van een gemengde missie als bedoeld in artikel XXII lid 3 van de Overeenkomst inzake West- Irian van 15 augustus 1962. De com missie zal worden belast met het uit brengen van advies aan de weder zijdse regeringen betreffende de op 1 mei 1963 bestaande Nederlandse cessies en eigendomsrechten in noemd gebied en zal haar werkzaam heden spoedig aanvangen, z: Indonesië heeft in principe ingestemd met het Nederlandse verzoek om landingsrechten te verlenen voor een tweede wekelijkse vlucht van de K.L.M. op Djakarta. Nederland heeft inge stemd mdt het Indonesische verzoek tot het verlenen van landingsrechten in Nederland ten behoeve van de In donesische luchtvaartmaatschappij Ga- ruda". Het communiqué vermeldt verder, dat minister Luns de uitnodiging voor een tegenbezoek aan Indonesië heeft aan vaard en dat de datum later zal worden vastgesteld. Gegokt wordt op de derde week van juli, zo liet minister Soeban- drlo gistermiddag weten op een pers conferentie (waarover elders in dit blad meer). Tegelijk met het communiqué is ook de tekst gepubliceerd van de overeen komst voor de technische samenwerking. In de considerant wordt gesteld, dat beide regeringen verlangende zijn de banden tussen hun landen te verster ken en in het algemeen de goede betrek kingen uit te breiden. De overeenkomst is een raamverdrag, dat vijf jaar geldig is en telkens stilzwijgend voor driejaar kan worden verlengd als het niet door één der partijen wordt opgezegd. Als tot daadwerkelijke technische samenwerking wordt overgegaan, zullen de vormen waarin en de voorwaarden waaronder dit geschiedt, van geval tot geval in aparte administratieve akkoorden wor den geregeld. Soebandrio op persconferentie: TI/TINISTER Soebandrio is vanmor- gen uit ons land vertrokken. Hij vloog van Schiphol naar Parijs, r hij met president De Gaulle gaan praten. In Den Haag heeft hij gistermiddag op een persconfe rentie in de Indonesische ambassade regering en volk van Nederland har telijk dank gezegd voor de genoten gastvrijheid. Het verblijf hier, de be sprekingen met minister Luns, het contact met allerlei mensen, het was hem allemaal zeer aangenaam ge weest. „De wederzijdse indruk is, dat de politieke geschilpunten zijn op gelost en dat niets anders is over gebleven dan aangename herinnerin- sn aan elkaar", zo verklaarde hij. Slagvaardig en met gevoel voor humor antwoordde de minister op de vele vragen van de journalisten, die onmogelijk alemaal in de voorkamer van het ambassadegebouw aan de Tobias Asserlaan konden. Dr. Soe bandrio sprak met zachte (soms on hoorbare) stem in vlot Nederlands, al moest hij af en toe zijn toevlucht nemen tot een Engelse term. Het on derhoud met koningin Juliana was bijzonder sociable (gezellig) geweest. Of op Soestdijk ook was gesproken over de mogelijkheid van wederzijdse staatsiebezoeken? ,J>at is een zaak voor de ministers. Ik heb er overigens in de pers meer over gelezen dan ik er met minister Luns over heb ge praat". Die bezoeken (van president Soekarno aan Nederland en van de koningin aan Indonesië) moeten volgens dr. Soeban drio goed worden voorbereid. Ze moeten bij beide volken in goede aarde vallen. „Het ligt zeker in de mogelijkheden, maar zolang hier en daar nog wanklan ken worden gehoord kan meer schade dan goed worden gedaan aan de be trekkingen. En die staatsiebezoeken moet juist zien als het culminatiepunt in het herstel van die betrekkingen". Wat op het ogenblik tussen de twee landen aan de gang is, is niet alleen een norma lisering van de relaties, maar „een op bouwen daarvan uit de schone resten van het verleden". Op de vraag wat Indonesië in het kader van de technische overeenkomst aan Nederland te bieden heeft, antwoordde Marjolin tot E.E.G.-ministers: De ministers van financiën van de zes EEG-landen hebben gisteren op hun tweedaagse bijeenkomst te Luxemburg besloten over te gaan tot maatregelen ter bestrijding van de inflatore tendenties in de gemeen schap. De Fransman Marjolin, vace- voorzitter van de EEG-commissie, zal op 13 en 14 april desbetreffende voorstellen indienen bij de Raad van ministers in Brussel. De maatregelen kunnen in de afzon derlijke landen van de EEG op ver schillende manieren worden toegepast. Uit conferentiekringen wordt verno men dat Marjolin voorstellen over de volgende vier hoofdgroepen van maat regelen aan de ministers van financiën heeft uiteengezet: 1. beperking van de staatsuitgaven in dc leden-landen. 2. beleid tot beperking van loonsverho gingen in samenwerking met werkge vers en werknemers. 3. beperking van het krediet. 4. verhoging van belastingen, dan wel invoering van nieuwe belastingen in dien begrotingsmaatregelen niet vol doende blijken te zijn. Verder zullen drie afzonderlijke aan bevelingen worden gedaan. In de eerste algemene aanbeveling, die wordt gericht aan de EEG als geheel, maar in het bij zonder bedoeld is voor Frankrijk. Neder land en België, zal worden aangedron gen op herstel van de economische stabiliteit binnen vijftien maanden op Minder koud ^MAAR ZELDEN is april zo koud als in de afgelopen dagen. Wij moeten lot april 1911 teruggaan om overdag iets lagere maxima te vinden. Ook viel er vrijdag langdurig regen waardoor het nog onaangenamer werd. Plaatse lijk werd daarbij zelfs ijsregen waarge nomen. De zachtere lucht is tot dichtbij Limburg doorgedrongen waar de tem peratuur vandaag al enige stijging ver- loont. Geleidelijk wordt het ook hier in het westen wat minder koud, n voorjaarsweer mogen wij voor mi dag nog niet verwachten, mede doordat er nog steeds veel bewolking aanwezig blijft. In de laatste twee weken hebben wij al een tekort van 60 uren zonne schijn. De kans op regen is tijdelijk wat kleiner geworden. ZON EN MAAN Zondag 5 april: zon op 6.06, onder 19.20; maan op 3.02, onder 10.47: maandag 6 april: zon op 6.04, onder 19.22; maan 3.47, onder 11.47. Zondag 5 april: laatste kwartier. Zondag 12 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN beperking van de vergroting der natio nale begrotingsuitgaven tot 4 a 5 pro cent gedurende die periode. Als de uit gaven meer stijgen dienen de belastingen te worden verhoogd om het verschil te dekken. Per 16 april 1964 is benoemd tot burgemeester van de gemeente LJlst B W. Cazemier, thans hoofdcommies op dé secretarie te Ommen. De heer Cazemier is 4 jaar oud, gehuwd en zijn poliLteke richting is CH.U. (Van onze parlementsredactie) dr. Soebandrio (enigszins geïrriteerd), dat dit niet zo gering is. Voor Nederland is 't alleen al goed om kennis te nemen van wat in Indonesië leeft en groeit". Maar bovendien kan Indonesië Nederland van dienst zijn met wetenschap (scholar ships), bijvoorbeeld op het gebied van de tropische geneeskunde Hopelijk komt het spoedig tot een uitwisseling van studenten maar voor de jonge Indone siërs levert de taal moeilijkheden op. „Ik spreek nog wel Nederlands, maar mijn zoon niet meer". Waarom Indonesië voorkeur heeft voor samenwerking met Nederland? „Wel, omdat wij elkaar zo goed heb ben leren kennen, door dik en dun, in voor- en tegenspoed en omdat wij een instinctmatige affectie voor elkaar hebben. Dat maakt de samenwerking tussen ons gemakkelijker dan met an dere landen"- Dr. Soebandrio verwachtte, dat de Indonesische minister voor de zware in dustrie. vice-premier Chairoel Saleh. over één of twee maanden naar Nederland zal komen voor financieel-economische besprekingen. Men mag van dit bezoek echter niet onmiddellijk spectaculaire re sultaten verwachten. „Wij willen geen valse illusies wekken. De contacten moe ten een groeiperiode doormaken. „Like a tulip" („Als een tulp"). Aan de Neder landse minister van economische zaken prof. Andriessen is meegedeeld, dat hij in Indonesië zeer welkom zal zijn. Over het herstel van de scheepvaart verbindingen zal hier volgende week een Indonesische delegatie o.m. komen pra ten. Dr. Soebandrio Het weten dat hij gisteren nog een gesprek had gevoerd met de scheepsbouwer Verolme over de eventuele aanleg van scheepswerven in Indonesië. Plannen In die richting komen óók volgende week ter sprake. West-Irian De minister zei verder, met zijn Neder landse ambtgenoot niet te hebben ge sproken over de kwestie-Maleisië. „Ik weet, dat Nederland een strikt neutrale houding aanneemt en ik ben er daarom niet geporteerd voor deze zaak hier aan de orde te stellen". Evenmin is gesproken over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. De kwestie van de volksstem ming is bij verdrag geregeld. „Ik heb nog bedenktijd tot '69". aldus dr. Soebandrio, die zich over dit punt niet verder wilde uitspreken. Hij deelde mee, dat voor West-Irian vijf a zes projecten zijn goedgekeurd die in aanmerking komen voor financie ring uit het fonds (30 miljoen dollar) dat Nederland voor de ontwikkeling van het gebied beschikbaar heeft gesteld. Het betreft hier de aanleg van een vliegveld, van wegen en de bouw van kustvaar tuigen. Het is niet uitgesloten, dat t.z.t. een deel van de Indonesische tabaksrtiarkt. die nu Bremen als standplaats heeft, naar Amsterdam zal terugkeren. Dat geldt ook voor de theemarkt in Antwer pen. Maar voorlopig zal in de bestaande situatie geen verandering worden ge bracht. Wat voor indruk de minister van Ne derland had gekregen? „Ik heb eerlijk gezegd niiet veel gezien, ook niet in Rot terdam, want daar mistte het", luidde het laconieke antwoord. Hij had overi gens wel ontdekt, dat de mensen hier nog even vriendelijk zijn als elf jaar geleden. In antwoord op de vraag of hij met minister Bot (o.k.w.) nog over de culturele samenwerking e.d. had ge sproken zei dr. Soebandrio, dat hij wel met de minister had gepraat, maar driekwart van de tijd hadden ze het over West-Irian gehad. De heer Bot is in het kabinet-De Quay staatssecre taris voor N. Guinea geweest. „Z'n in teresse ligt kennelijk nog daar, maar ik neem hem dat niet kwalijk", aldus de Indonesische bewindsman. Onbekende vrouw geïdentificeerd De identiteit van de onbekende vrouw, die sinds 1 maart in schemertoestand is opgenomen in de stichting Dennen oord in Zuidlaren, nadat ze in Gronin gen was aangetroffen, is thans definitief opgehelderd. De vrouw blijkt te zijn de 35-jarige Anelise Stegmann—Röbkes uit Wittstedt (West-Duitsland). Ze is gisteren door de Groninger po litie naar de grens bij Nieuweschans gebracht en daar geconfronteerd met haar echtgenoot en de burgemeester van Wittstedt, die haar beiden als zo danig hebben herkend. De vrouw is daarna door haar echtgenoot mee naar huis genomen en zal in haar woonplaats medisch worden behandeld. De eerste steen is gelegd van het Ne derlandse villadorp „El Atabal" te Mala ga. Het dorp zal ongeveer 500 bungalows tellen en is bestemd voor Nederlanders die uit Indonesië teruggekomen zijn, maar het in Nederland te koud vinden. Er gaan echter ook andere Nederlanders KRO-tv zendt in mei Hamlet uit Op de avond van 14 mei a.s. zal de KRO-televisie een Britse opvoering van Shakespeares drama Ilamlet uit zenden. zulks als bijdrage tot dc Shakespeare-herdenking. Zoals wij reeds eerder meldden, heeft de BBC deze opvoering tot stand ge bracht met bijzonder veel zorg. De op namen (want het spel is geheel op beeldband vastgelegd) werden gemaakt in de authentieke omgeving, waar William Shakespeare het drama situeer de: het slot Kronborg in Elseneur. De produktie verliep vlot, dank zij medewerking van de Weense televisie. De BBC zal het spel ter gelegenheid van de 400ste herdenking van Shake- Naoht so weide ich um den Schlaf gebracht, deze woorden van Heine blijven hun intense geldig heid behouden. Geen probleem der mensheid, althans der Westerse mensheid blijft zo onopgelost als het probleem Duitsland. Dat wordt nu weer opnieuw be wezen door Rolf Hochhuths aangrij pende stuk „De Plaatsbekleder". Het enige lichtpunt van dit stuk is, dat het door een Duitser geschreven is. Een dieper inzicht in eigen schuld in de zin van schuld van eigen volk is wel niet denkbaar. Deze „kennis der zonde" moet toch vruchten dragen. Vroeg of laat. Al heeft het Nieuw Rotterdams To neel dit stuk in de vertaling van Gerrit Kouwenaar sterk bekort op het reper toire genomen en al is door de regie van Richard Flink gemitigeerd gebracht, en zeker niet zo navrant als het bij een fellere regie zou geweest kunnen zijn, toch is ook deze verzachte opvoering nog aangrijpend genoeg. Aangrijpender dan welk stuk over het Duitse probleem tot nu toe is geweest. Het stuk heeft, zoals men weet, veel stof opgeworpen omdat het mede de vraagt actueel maakt of Paus Pius XII in gebreke is gebleven door niet in het openbaar en onomwonden te protes teren tegen Hitiers Jodenvervolging. Met opzet schrijf ik, dat Pius' houding „mede" aan de orde wordt gesteld, want na het zien van het stuk, gisteravond bij de première in Rotterdam, moet ik zelfs bekennen, dat ik dit niet eens het belangrijkste probleem uit het stuk kan vinden. Voor mij is niet de Paus „De plaatsbekleder" zoals hij gaarne pre tendeert te zijn: plaatsbekleder van Christus op aarde maar de pater Ric cardo Fontana, de jonge dienaar vam het Vaticaan, die in een persoonlijk gesprek de Paus erop wijst dat hij openlijk zijn stem moet verheffen. Als de Paus dit niet doet, naar eigen aard en inzicht dit zelfs niet kan doen, begeeft Riccardo zich in soutane vrijwillig onder de Jo den, die naar Auschwitz worden afge- Belangrijkste stuk ooit door Duitser geschreven voerd. Daar brengt hij, als één van hen het offer van zijn leven. Deze Riccardo is de werkelijke „Plaats bekleder", want niet hij die het preten deert te zijn, maar hij die uit genade daartoe geroepen is en door de liefde van Christus daartoe gedrongen if ware ..plaatsbekleder", de levende brief van Christuswege. Trouwens dat deel van het stuk, dat deze houding van de Paus ter sprake brengt is zeker niet het sterkste. Dra matisch is het zelfs zwak, kan het ook niet anders zijn, want deze diplomatieke Paus is in het gesprek met de felle Ric cardo geen partij. Riccardo's woorden zakken weg in de kussens van de di plomatieke weerwoorden. Bovendien heeft Hochhuth deze moeting van Riccardo met de Paus niet historisch gedocumenteerd. Men we niet of het zo heeft plaatsgehad. Het volop een hypothese, maar een hypothe se in een historisch betoog is een zwak ke stee. Daarnaast vertoonde deze Paus les dé- fauts de ses qualitées. Hij was juist tot Paus benoemd om zijn diplomatieke ga ven, omdat een eeuwenoud bijgeloof wilde dat het hoofd der Kerk ccn di plomaat par excellence zou zijn. Hoe wil men dan een Paus verwijten, dat hij was waarom hij juist tot Paus geroepen was Diplomatie zag hij als zijn hoogste roeping- Ook laat Hochhuth uitkomen, dat de Paus zich liet leiden door vrees voor het dreigende communisme. Overigens niet geheel ongegrond zie het huidige Oost-Duitsland en in het algemeen de na-oorlogse Stalinistische politiek. Het zou echter wel eens kunnen zijn, dat de Paus een nog directer aanleiding voor zijn weifelende houding heeft ge had. n.l. de reactie van Hitler. Want Hochhuth moge het nu wel laten door schemeren, dat Hitier „normaal" gerea geerd zou hebben en zich had laten lei den door de reacties, die het pauselijk protest teweeg hadden gebracht, maar wie geeft garanties voor „normaal" han- WIJ LEGGEN ONS OOR 1 TE LUISTEREN V. Deskundig beheer past onze collectieve aandelenportefeullle voortdurend aan bij gewijzigde omstandigheden. Zo deelt i ten volle in de economische expansie. Inlichtingen en brochure bij commissionairs e was er zo trots op, dat je met je ene hand een woonschip kon timmeren", zei ze. Zo iets moest ze ook nog nodig te berde brengen! „Ik zou het een ander wel eens willen zien doen". „Ja, natuurlijk". De toon van baar stem, die wat verontwaardigd, wat tartend was geweest, werd plotseling heel anders. Hij zag haar oor, dat onder een lok van haar blonde haar uit kwam. Een oortje als een schelp van parel moer, zoals hij die soms in Australische ha vens gezien had, toen de wereld nog voor hem openstond, hij zich kon verheugen op de rijk dommen, de weelde van het leven. „Ja, na tuurlijk, Tjeerd. Ik kan het in je waarderen. Maar jij bent ook de enige die Mar the kan helpen. Ze verwacht haar eerste kind". Dat prikkelde hem weer. Dat weet ik", zei hij kortaf. Maar op dat ogenblik herinnerde hij zioh niet meer van wie hij het had gehoord. „Dat weet ik. Maar goed. Zeg jij me dan eens wat ik moet doen „Je vindt er zelf wel iets op". „Je hoeft me geen pluim op mijn hoed te ^Dat* was ze ook helemaal niet van plan Ze huiverde en hy dacht, dat hy haar eigenlyk moeten vragen of ze mee naar beneden ging waar de kachel brandde. Maar hij durfde niet.' En hy zou ook niet gewild hebben, dat ze toestemde als hij het haar gevraagd lja"- Hij zou haar alleen maar in zijn armen willen nemen, diep in die heldere ogen van haar kij ken en haar gezichtje even, bedeesd en heel teder, liefkozen. Maar hij moest niet vergeten, wie hij was. Een vent, die aan de overkant van de rivier in een woonschuit huisde, zich daar in de stilte en de eenzaamheid kon voor stellen, dat hij nog over eindeloze oceanen zwierf. „Nu ga ik maar", zei ze. Het was al donker. Bijna te donker. En ze moest tegen de wind in de rivier oversteken, die daar op z'n breedst was. Bovendien leek het bootje, dat ze van de een of ander ge leend had, nogal rank. Ze zou niet de eerste zijn, die met slecht weer in zo'n bootje een I ongeluk kreeg. door KLAAS VAN DER GEEST „Zal ik je niet liever even brengen?" vroeg Ze glimlachte. „Ja," graag". Hy wist niet, dat ze lid ge weest was van een roeivareniging en heel wat prijzen behaald had, toen ze voor haar oplei ding in de stad was. Hij wist evenmin, dat ze heel haar leven al gewoon was geweest tot laat in de herfst nog te gaan zwemmen en zioh zelfs al eens had afgevraagd of hel niet mogelijk zou zijn zwemmend het wad over te steken. „Ja. graag, want het waait wel erg hard, hè? Als je je eerst even wast en aan kleedt, zou je mee kunnen gaan ze zullen bij me thuis de koffie wel klaar hebben". „Bij Jan Boetjes, bedoel je?" Hij mocht Jan wel, maar kwam er toch niet vaak. „Hij schijnt nu een boekhouder te hebben hè? En hij loopt rond met grote plannen, is het niet?" „Als je meegaat, kun je het hem zelf vra- °e,nHij heeft altijd al grote plannen gemaakt". „En je meent, dat daar niets van terechtge komen is. „Van de meeste niet „Maar nu hij een boekhouder heeft „Wat is dat voor iemand?" „Als je meegaat, zul je genoeg over hem te horen krijgen. Jan is nogal met hem ingeno men". En daar was Rooie Tjeerd to«b wel nieuws gierig naar. Dat zei hij tenminste. Hij kon na tuurlijk niet zeggen, dat hij, een vent met één hand, alleen meeging omdat hij graag nog een poosje bij haar, bij Ina, was. Die plannen van Jan Boetjes Ze waren wel goed, maar er was nogal 'het een en an der nodig om ze allemaal te verwezenlijken. En het kostte hem eigenlijk al moeite genoeg om zijn paar loggers en treilers in de vaart te houden, want hij kon wel van zich zelf denken, dat hij een groot zakenman was, maar eigen lijk was hij niet veel meer dan een gewoon vissersman, al moet er van hem worden ge zegd. dat hij dat vak verstond als geen ander in het dorp en dat hij daarbij een onverschrok ken zeeman was ook. Hij had er al lang over gedacht de garnalendrogerij over te nemen en te moderniseren, een ijsfabriek op te richten en zelf de vis te verpakken en de afslag, een ge meentelijke afslag, op te laten heffen en een overeenkomst te maken met de vissers, die dan hun vangsten aan hem konden afleveren. Hij zou bovendien nog een paar nieuwe treilers wil len aanschaffen. Maar dat kon allemaal alleen, wanneer hij vertrouwd en goed personeel had. En dat was moeilijk, heel moeilijk te krijgen. De mensen in het dorp hadden liever een scha mel bestaan op een eigen kotter, aak of botter dan een vast inkomen als ze op treilers voe ren of in een fabriek werkten. Dat was nie mand kwalijk te nemen. Eeuwenlang waren ze gewoon geweest voor zich zelf beslissingen te nemen, op eigen kracht te vertrouwen, hun eigen weg te gaan, alleen te vechten tegen wind en zee en hun netten uit te werpen, waar dai naar hun eigen oordeel het beste was. Ze waren ook gewoon geweest, zoals de meesten nog deden, zelf de vis uit te venten, hun eigen garnalen te koken en te drogen en hun eigen spierinkjes te roken, om die dan voor eigen rekening te verkopen. Ze wilden wel geloven, dat het allemaal veel eenvoudiger zou zijn, dat ze minder risico liepen en minder werk zouden hebben, wanneer ze hun vangsten aan Jan Boetjes konden afleveren. Jan Boetjes kon hun dat allemaal heel mooi voorrekenen. En hij scheen ook werkelijk een man te zijn die verder keek dan zijn neus lang was, een man met ondernemingsgeest, een man met be grip voor de wereld, die niet meer dezelfde was als een veertig, vijftig en honderd jaar geleden, (Wordt vervolgd) delen van Hitier. Zou hij niet veeleer een onoverdachte beweging van de Paus hebben aangegrepen om met de End lösung des Katholizismus een begin te maken, want dat déze Endlösung op zijn programma heeft gestaan is wel vast. Van de houding van het Duitse volk zelf kon men ook niet zeker zijn. De Hitlerpropaganda was zeer sterk. Een pauselijk protest zou maar heel zwak jes in Hitlerduitsland hebben doorge klonken. Van hen geldt Lucas 16 31 „Indien zij naar Mozes en de Profeten niet luisteren, zullen z(j ook, indien iemand uit de doden opstaat, zich niet laten gezeggen". Duitsland was op weg naar het bittere einde. Er was geen ande re uitkomst dan die Endlösung des Na- zitums, die dan ook gekomen is Het stuk bereikt pas zijn dramatische olimax na de pauze, als het getheore tiseer om de houding van de Paus en de gevolgen daarvan ten einde is en er voor de bewogen Riccardo nog maar één weg overgebleven is: de weg van Christus, de weg naar Auschwitz, samen met de slachtoffers, als één hunner. Dan wordt het duidelijk, dat dit het belang rijkste stuk is ooit door een Duitser ge schreven. Hier aan het slot is men alleen gelaten met het enige wat de mensheid overblijft: diepe deernis met allen, met de slachtoffers, met de daders, met de genen die niet gesproken hebben, met het nageslacht van hen allen. Dinsdagavond komt dit stuk naar de Kon- Schouwburg. Dat zal mij gelegen heid geven er nader op terug te komen en aan dc spelers de hun toekomende aandacht te schenken. Ev. Grolle Hermans verliest proces tegen zijn ex-uitgever Op alle punten heeft de Groningse auteur W. F. Hermans de civiele pro cedure verloren tegen zijn ex-uitgever Geert van Oorschot over de Engelse Duitse vertalingen van zijn boek donkere kamer van Damocles" en de' heruitgave in een goedkopere Ne derlandse reeks van „Tranen der Aca- en „Paranoia". De civiele kamer de Amsterdamse rechtbank, wees Hl. Oorschots vordering tot schadever goeding wegens belediging door Her mans in tijdschriftartikelen toe. Dit komt de auteur te staan op betaling een schadevergoeding van f1500 plus de kosten van de beide processen tezamen f850. Hermans begon in 1962 de civiele procedure tegen zijn ex-uitgever, waar bij hij een schadevergoeding eiste we gens het zonder zijn toestemming laten vertalen van „De donkere kamer" als mede het herdrukken van de beide an dere genoemde boeken in de Witte Oli fantsreeks. Voorts was gevorderd stop zetting der verspreiding van de goed kope uitgave van de twee eerder ge noemde boeken, alsmede een opdracht Van Oorschot om alles in het werk te stellen de buitenlandse contrac ten te ontbinden en een verbod nog enig werk van Hermans in de goed kope reeks uit te geven. De auteur meende dat Van Oorschot een wan prestatie heeft geleverd. Noch een wanprestatie noch een on rechtmatige daad, aldus luidt de con clusie van de overwegingen der recht bank. Door de in het tijdschrift Po dium en het Eindhovens studentenblad Bourgond door Hermans gebezigde woorden „aasgier" en „lijkbezorger" kan naar het oordeel der rechtbank Van Oorschot zich terecht beledigd ach ten. De uitgever heeft hiervan wel eni ge schade ondervonden, zo wordt in het rechtbankvonnis opgemerkt. Nieuwe kandidaat voorzitterschap bloembollencultuur De burgemeester van Medemblik, drs. H. B- P. A. Letschert, is kandidaat ge steld voor het voorzitterschap van de Koninklijke algemene vereeniging voor bloembollencultuur. Dit is gebeurd op initiatief van de afdeling Ondcrdijk van deze vereniging. De kandidatuur van burgemeester Let schert komt in de plaats van die van het lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland de hcor Merkx, die zich terug getrokken höeft. Er zijn twee kandida ten. De andere is de huidige secretaris penningmeester der vereniging, de heer H. A. G. de la Mar. De beslissing zal vallen in de algemene vergadering, die de vereniging 20 april houdt. De vacature is, zoals bekend, ontstaan door de benoeming van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden tot commissaris der Koningin in Overijssel. speares geboortedag op 22 april a.s. in Eurovisie uitzenden. Wij zullen die uitzending niet op het Nederlandse net krijgen, aangezien de KRO een eigen uitzending heeft ge claimd voor 14 mei. Buurman's kant: informaties tenland 21.50 Bric Brac, caoare 22.25 Boekbespreking 22.30 Nw Inieuw .3.55—24 00 Nw i II, 298 m. 19.00 V d kinder 21.15 Liedjes 21.45 Licht pianospel met ritmische begelei ding (gr) 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel 22.50 Babysitten: lichte en klass l 23.5—24.00 Nw vanavond overzicht. KRO: 20.21 rand punt 21.00 Drogramma 21 40 i in Nederland 21.50 Suite en Seize, imma van de Waalse TV: muzikaal —23.05 Journaal. Programma voor zondag Jaar int: lied), deren 14.00 KI aan de ploeg. 1« 402 m. IKOR: 8.00 Nws gen - muziek, actualitei- ringen 8.45 Muziek voor >egdicnst 9 45 Nws r~ op wit: actuele mededelingen 13 10 Jaar in - i uit 1944 13.30 V d kin- ss gram 14.10 Dc hand ting 14 15 Concertgebouw- CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro Spirituals 18 10 Kerk en muziek: Muziek voor Pasen 18.30 Geeft acht op de jaren. reldoorlog •net orgelbegelei- i 19.15 God en de ng 19 30 Samenzang: geestelijke (2) 1855 ding: geestelijke liedere mens. lezing 19 30 Sam< liederen 20 00 Nws 20.08 Meditatie. KRO: 20 15 Koren en instrumentaal ensemble 20.40 Het Genootschap van gezonde sla pers, hoorspel 21.20 Klass gram 21.40 Klass kamer 22.30 Nws 2240 Avondgebed 22.50 Vrije muziektribune 23.40 Klass kamermuziek 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8 00 Nws: sportmededelingen en socialistisch strijd lied 8,18 Weer of geen weer, gevar progr 9.45' Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdlenst 10.30 Nederlands Her vormde kerkdienst 11.30 Vraag en ant woord 11.40 Gram 11 45 Resonans - opge vangen en teruggekaatst uit het heden daags doen en denken. AVRO: 12 30 Licht ensemble 13 00 Nws 13 07 De toestand ln ïld, lezing 13.17 Mcdedellnger klass en moderne muziek 15 40 L 16.30 Sportrveue 17.00 Liedjes. VARA: 17.30 V d Jeugd 17.50 Nieuws, sportuit slagen en sportjournaal 18 30 Licht en semble met zangsolist 19.00 Bij nader In zien. journalistenforum 19 40 Vrij entree, cabaret AVRO: 20.00 Nws 20.05 Licht or kest en zangsolist en vocaal ensemble 20.50 Café Chantant Adam en Eva. caba ret 2120 Klass gram 21 50 Vrienden van vroeger, hoorspel 22 30 Nws 22.40 Zondag avondeditie: actualiteiten cn muziek 23 10 Radiophilharmonisch orkest: klass muziek 23.55—24 00 Nws. TELEVISIE Instrumentale begeleiding 20 50 De Verdedigers, film 21.10 Frans vocaal ensemble met ritmische begeleiding 2150 Voordracht 22.05 Kunstgrepen, een pro gramma over mensen en kunst. NTS: 22.33 —22.40 Journaal. Programma voor maandag J9H Sportuitslagen van zaterdag 7 45 Radiokrant 8 00 Nws en NCRV-lied 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte orkestmuziek (gr) 8.50 Gram 9 00 Verzoekprogramma v d zieken 9.35 Wa terstanden 9.40 V d huisvrouw 10.10 Mo derne kamermuziek (gr) 10 20 Rondom "leologlsche ctherleerg 11.05 Lichte gra... boer op. agrarische i Instrumentaal ensen tuinbouw 12 33 moderne orkestwerken (gr) 15.00 Herha ling wedstrijd Opsporing verzocht (van donderdag 19 maart jl) 15.40 Vocaal en semble: geestelijke liederen 16.00 Bijbel- overdenking 16.30 Planorecital: klass mu ziek 1700 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17 30 Lichte gram voor de teenagers 17.50 Regeringsuitzending: Verkeer in Surina me. door Henk Consen 18 00 Kerkorgel- 7 10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram 8 00 Nws 315 Pri icht. aansluitend: De groenteman 9 13 Curieuze bezettingen (gr): klass kamermuziek 9 40 Morgenwij ding 10 00 Lichte gram 10.50 V d kleu ters 11 00 V d vrouw 12.00 Licht ensemble met zangsol 1st 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Voor het platteland 12 40 Licht ensemble met zang- 13 00 Nws 13.15 Mededelingen, even- 13.25 Beursberlch- met zangsolisten erne muziek 14 30 ilksliedjes (gr) 14.50 Voor- X) V d pad- 17.50 Mlli- 5 Eventueel tueel actueel of gra ten 13.3" 14 00 Pi: Zwitsers dracht 15.05 Modi vinders 17.15 Coi mandollnekwartc. 18.50 Openbaar Kunstbezit. irdeonvereniglng Feest Margriet op Rotterdam De feestavond, die dc Koninklijke Ne derlandse redersvereniging op 13 maart aan h.k.h. prinses Margriet ter gelegen heid van haar 21ste verjaardag zou aanbieden, doch die in verband met het overlijden van koning Paul van Grie kenland voorlopig werd uitgesteld, is nu vastgesteld op zaterdag 25 april op het s.s. Rotterdam van de Holland-Amcrl- ka lijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7