Doel nog van Navo negatief Klimaat scheppen waarin échte medewerkers zijn DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD Politieke Strategie Zorgenkind V.S. betreuren aftreden van mr. Stikker Johnson drukt spijt uit Jjh een donfce kij, Schotse heldenzangen ZATERDAG 4 APRIL 1964 Op haar (Van een onzer redacteuren) HET was onder bijzonder moeilijke omstandigheden, dat vandaag vijftien jaar gele- den de Noordatlantische ver- drags-organisatie (Navo) werd opgericht. Tsjechoslowakije was achter het ijzeren gordijn getrokken, Perzië en Turkije liepen gevaar, Griekenland tobde met een door de commu nisten geïnspireerde burger oorlog, in Italië leken de com munisten de macht te zullen overnemen en in Frankrijk ging het al niet veel beter. Nog geen drie jaren na het einde van de tweede wereldoorlog was duidelijk geworden, dat al het gepraat over vrede en ont wapening slechts schone schijn was geweest. De Sowjetunic was bezig, West-Europa na?y het voorbeeld van Tsjechoslo- wakije achter het ijzeren gor dijn te trekken. En we kunnen nu na vijftien jaar rustig zeggen, dat zij daarin (mense lijkerwijs gesproken) zou zijn geslaagd, als de Navo niet zou zijn opgericht, nadat de Ver. Staten reeds begonnen waren, op grote schaal economische hulp te verlenen aan de door de tweede wereldoorlog econo misch geruïneerde landen van West-Europa. vijftiende verjaardag Johnson: NAVO heeft goed werk verricht Werknemers als mensen Mr. Stikker, de secretaris-generaal van de Navo, wiens gezondheids toestand hem noodzaakt, in de loop van de zomer af te treden. Hier komt het duidelijkst tot uiting, hoezeer het conflict tussen de Sowjet- uiiie en communistisch China de zorge loosheid in het westelijke kamp heeft doen toenemen. Men blijft nog wel waar de hechten aan de Navo als garantie (van Amerikaanse zijde) tegen agres sie. Maar daar houdt het mee op. Negatief Al die tijd is de Navo de Russen een doorn in het oog geweest. Zij hebben alles gedaan wat zij konden om deze (helaas nog altijd bijna uitsluitend mi litaire) organisatie te verlammen of te doen verdwijnen. Maar zij zijn daar nooit in geslaagd. Ook niet na de dood van Stalin, toen Chroesjtsjef het roer omgooide en alle niet-communistische landen trachtte te overtuigen van de vredelievende bedoelingen van de Sow- jetunie. Van tijd tot tijd was Chroesjtsjef genoodzaakt, zijn masker af te werpen (vooral met betrekking tot Berlijn en Cuba). Dan bleek telkens weer, hoe dicht de Navolanden ondanks de schijnba re verdeeldheid nog bij elkaar ston den. Dit laatste is ook thans nog het geval. De politiek van generaal De Gaulle behoeft geenszins tot het einde van de Navo te leiden. Een politieke verschui ving In Engeland zal als het er op aan komt de Navo niet krachteloos maken. En de moeilijkheden om Cyprus zijn er slechts om te bewijzen, van hoe grote betekenis de Navo is als samen bindend element. Mr. Stikker Niettemin bevindt de Navo zich in een van de moeilijkste jaren van haar be staan. Het is een jaar, dat beslissend kan zijn voor de toekomst van de or ganisatie en dat. terwijl het nog vijf jaar duurt, voordat het verdrag aan herzie ning toe is. Belangrijke besluiten moe ten worden genomen op de conferentie van de Navoraad, welke van 12 tot 14 mei a.s. in Den Haag zal worden ge houden. Het is echter de vraag, of men dan zo ver zal komen. Dit zou te meer te betreuren zijn, omdat thans officieel bekend gemaakt is dat de (Nederland se) secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, na de vergadering van de Navoraad als zodanig zal aftre den. Dat valt dan precies op het ogen blik, dat de organisatie meer dan ooit behoefte zal hebben aan krachtige en ervaren leiding. Daar komt nog bij en dit kan wel eens van beslissende betekenis zijn dat in de Verenigde Staten een verkie zingscampagne aan de gang is, die het de Amerikaanse regering bijzonder moeilijk maakt, besluiten te nemen met betrekking tot een probleem, waarover in Washington nog helemaal geen een stemmigheid bestaat. Geen politiek Thans wreekt zich het feit, dat de Navo na vijftien jaar nog steeds een vrij wel uitsluitend militair karakter draagt. De economische samenwerking in Atlan tisch verband hoe noodzakelijk die ook is stuit (als gevolg van de hou ding van Frankrijk) op steeds groter moeilijkheden. In plaats dat men dich ter bij elkaar komt te staan, groeit men verder uit elkaar, zodat het er op gaat lijken, dat er twee kampen, tegen over elkaar staan. Op politiek terrein is er van samenwerking vrijwel geheel geen sprake. De moeilijkheden beginnen al in Europa, waar men hel onderling niet eens tot een gemeen schappelijke houding kan brengen. Ook in dit geval is het de houding Franse president, die tot verstarring aanleiding geeft en die een gezamenlijke aanpak van gemeenschappelijke proble men in de weg staat. Terwijl het militaire doel van de Na- vo-strategie, nl. de verhindering van oorlog door middel van afschrikking en verdediging, nog vrij duidelijk is voor de meeste mensen, lijdt de politieke strategie, die de opdrachten van de mi litaire strategie tenslotte bepaalt, aan een voortdurend gebrek aan gemeen schappelijke definities en opvattingen. De Navo streeft slechts een negatief doel na, nl. het behoud van wat zij heeft. Haar militaire strategie kan daar door niet anders dan defensief zijn. De moeilijkheden, die in de loop der jaren tussen de bondgenoten zijn gegroeid, vloeien voornamelijk uit deze instelling voort. Een passieve politieke strategie plaatst de Navoleiding dan* ook voor enorme problemen. Het was totdusver onmogelijk, de formule der militaire af schrikking een hogere inhoud te geven door een politieke formule. In wezen Is dit niet een gevolg, maar een der oorzaken van de misverstanden tussen de Europese landen (en met na me Frankrijk) enerzijds en Amerika en Engeland anderzijds. De problemen be stonden al voor 1958, toen De Gaulle voor de tweede maal aan de macht kwam. Sindsdien werd de kloof breder, omdat geen der partpen een politieke oplossing mogelijk wilde maken. Conventioneel Een andere vraag is, of de Navo-stra- tegie de tegenstander in een veilige ze kerheid laat, of tot de overtuiging brengt, dat zijn belangen het meest ge diend zijn met een regeling aan de con- ferentietafel. Juist daarom is het van groot belang, dat de Navo haar politie ke strategie bepaalt. Totdusver heeft de ze organisatie door haar bestaan alleen reeds een oorlog erg onwaarschijnlijk gemaakt. Dit houdt echter niet in. dat de daarbij aangesloten landen nu op hun lauweren kunnen gaan rusten. Er zijn ook nog andere mogelijkheden voor de communistische landen om de niet-com munistische landen aan zich te onder werpen. Nu de atoomoorlog alle trekkelijkheid heeft verloren, krijgen de conventionele strijdkrachten weer bete kenis. Sinds de Ver. Staten de verdediging van de westelijke wereld voornamelijk baseren op beveiliging van het eigen grondgebied, verkeren de Europese le den in een door De Gaulle aangewak- kerde onzekerheid. Voor het eerst sinds 1949 doemt weer de mogelijkhe\l van een conventioneel-militair conflict, dat zich op Europees grondgebied zou kunnen afspelen, zonder dat de Ver. Staten met hun afschrikwekkende kern macht tussenbeide zouden (kunnen) ko- Drie punten Er Is dus nu weer een streven om het ook op het conventioneel-militaire ter rein tegen de Russen te kunnen opne men. Opnieuw blijkt het onmogelijk te zijn, een politieke conceptie te ontwik kelen, die de Russen tot nadenken dwingt en wellicht eens tot toegeven. Want zo ver is de Sowjetunie op het ogenblik helemaal nog niet, ondanks het conflict met China. Iffmark geeft i Neue Zuercher Zeitung drie doelstellin gen voor de Navo-strategie: 1. het derwerpen van de tegenstander: 2. het scheppen van een evenwichtstoestand, waarbij men door een voor beide par tijen bevredigend compromis tot rust komt; en 3. het voorkomen "van verde re verliezen, waarbij de spanning blijft voortduren. De laatste doelstelling heeft in de afgelopen vijftien jaren geen op lossing kunnen brengen; de eerste komt niet in aanmerking. Blijft de tweede Om ook de Russen tot deze strategie te dwingen heeft het Westen een poli tiek gemeenschappelijke en bindende doelstelling nodig op alle gebieden en niet alleen op het militaire terrein. Voorts is het naar zijn men'cig nodig, dat het militaire apparaat van de Navo wordt omgeschakeld op een andere ge- vechtstaktiek, die een tegenstander zon der wapengeweld bereid kan maken tot een compromis. Tijdens een plechtigheid op het Witte Huis in verband met het feitj dat vandaag de Noordatlantische ver dragsorganisatie (NAVO) 15 jaar be staat, heeft president Johnson giste ren verklaard dat de Verenigde Sta ten verlangend zijn met een nieuw, verenigd Europa „op ieder niveau van macht en verantwoordelijkheid"! samen te werken. De president zei dat de NAVO, in de 15 jaren vanj haar bestaan, goed had gewerkt. Maar alhoewel het gevaar is afge nomen is het nog niet geheel ver dwenen en de verleiding om de,waak zaamheid te laten verslappen moet volgens Johnson steeds worden weer staan. Hij zei verder onder meer dat in het bijzonder de nieuwe geest van ver deeldheid in Oost-Europa in het oog moet worden gehouden. De plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door de ambassadeurs var de NAVO-landen, door de leiders var de congrespartijen en door Dean Ache- son, de vroegere minister van bui tenlandse zaken die in 1949 na Verenigde Staten het Atlantische pact ondertekende. (Van een onzer redacteuren) Misschien heeft u het donder dag jl. wel in deze krant gelezen, dat bericht onder de kop „Gro ningse fabriek neemt initiatief: Werknemers worden als „men sen" behandeld". Zo'n bericht trekt de aandacht, ook al weet iedereen drommels goed dat er gelukkig in ons goede vaderland geen enkel bedrijf kan zijn dat z'n mensen als béésten zal be handelen. ders zouden de erkende vakorganisa ties er in de jongste afleveringen van haar respectieve organen waarvan het betreffende krantebericht een sa menvatting was niet zo nadrukkelijk aandacht aan hebben besteed. Commentaar van ir. J. H. Kuiper „De directie van de N.V. Appingedammer Bronsmotoren- fabriek (400 personeelsleden) die dieselmotoren voor schepen ver- vaardigt zoekt met succes naar nieuwe wegen die moeten leiden tot een eigentydse organisatie van de onderneming.'* Deze zin uit de krant van donderdag was voor ons de aanleiding meer gegevens over dit streven en zijn achter gronden te weten te komen. Uit het gesprek dat we met do directeur, ir. J. H. Kuiper en zün naaste medewerkers mochten hebben ontstond bijgaand artikel. Het geeft uiteraard hoofdlijnen, maar o.i. toch genoeg om enige indruk te krijgen van wat er zicli in dit bedrijf in ons hoge noorden afspeelt. doen het onder woorden te brengen: doordat het een zodanig klimaat binnen de werkgemeenschap die ..het bedrijf" heet tracht te scheppen, dat een ieder, van hoog tot laag, zich medewerker of medewerkster kan voelen. En dat be tekent dan voor dit bedrijf onder meer: begin met vertrouwen te schenken; wéér elke vorm van discriminatie, praat in en over het bedrijf zo breed mogelijk, met andere woorden: betrek zoveel mogelijk werknemers d.w.z. al le direct- en indirect-betrokkenen bij de besluitvorming, bij het mee-denken over een probleem dat zich in het be drijf voordoet. Kortom: laat het be drijf heel breed functioneren. Nu zijn wil behan- worden ondernomen i poging mogen omschrevi kunnen komen. Veel geschreven bedrijf noeg geschreven er véél zelfs. Men den, wijst er op, dat de gekleurde, hon gerende volkeren der wereld op den duur niet zullen begrijpen, dat de rijke industrielanden der blanken (waartoe ook de Sowjetunie behoort) elkaar met massale vernietigingsmiddelen bedrei gen en hun economisch potentieel in zetten voor een vernietigingsoorlog. Zij zullen zich steeds meer gaan afvragen, waarom zij die mogelijkheden niet wil len aanwenden voor een taak, die geen enkel land alleen aan kan. De wereld handelsconferentie te Genéve is er om te bewijzen, welke gevoelens er onder de zgn. onderontwikkelde volkeren leven. De Sowjetunie zou er van overtuigd moeten worden, dat haar ideologi sche illusies niet verwezenlijkt kunnen worden met realiseerbare belangen. En daarom moet het Westen beginnen, een gemeenschappelijke politiek te bepalen, die iets anders is dan de vage en wel luidende gemeenplaatsen, waarachter de landen zich verschuilen om verder maar te kunnen doen wat zij willen. Zoals gezegd: het ziet er niet naar meer vemuiucn. uit. dat zulks dit jaar zal gebeuren, het l..1Enerzi^,ds. heJ,.be? dezf ?.e" r.mnino» vele werk v,n de aftredende mr. Stik. i 'U'; 4e klanken al, rodanir rijn niet nieuw. Echter zijn misschien wel ker ten spijt. Als er niettemin een be- nieuw de consequente pogingen die gin mee zou worden gemaakt, zou ditdoor het Gr0ningse bedrijf in casu het mooiste afscheidsgeschenk zijn, dat De jj.V. Appingedammer Bronsmoto- men deze staatsman zou kunnen geven, renfabriek nu al gedurende tien jaar (en vult u zelf nu maar verder in). Dit is niets meer of minder dan intermenselijk verraad, hetgeen zo on geveer gelijk staat met de echtgenoot die in groot publiek vertelt dat zijn vrouw niets van haar hulshouding te recht brengt en in de verste verte niet met geld kan omgaan. Kort en goed, in plaats van publieke lijke ergernis over zijn medewerkers te luchten zou een werkgever er in zijn eigen belang veel beter aan doen zich binnen zijn bedrijf te bezinnen op de vraag: hoe kómt het eigenlijk dat veel van mijn arbeiders zo weinig interesse opbrengen en: wat zou ik daar aan kunnen doen? En nu komen we tot een voorwaar de die in het begin reeds is genoemd, waarop we eens nader in kunnen gaan, want aan de hand van de praktijk in Appingedam kan het best duidelijk ge maakt worden waarover het hier gaat. Gedoeld wordt dus op een zodanig kli maat binnen bet bedrijf, dat i eder» werknemer er zich in de ware beteke nis van het woord medewerker kan voelen. Hoe kan zo'n ideaal klimaat ont staan? Om te beginnen is voorwaarde dat er een zo intens mogelijke com- - municatie van hoog tot laag in het be- ïdeale „bednjfskumaat te dr^ bestaat. Die communicatie is er onder meer, doordat in beginsel iedere werknemer altijd bij de personeelchef binnen kan lopen; doordat er een zeer actieve ondernemingsraad functioneert; de intermenselijke verhoudingen doordat er daarnaast bij teer belang. namelijk al gezegd; bijzondi het haast rijke beslissingen met het hele perso neel, in groepen van 15 (de alfabeti sche volgorde der namen is bepalend de samenstelling van elke groep) xiu Z.1J11 wc una van bewust dat bo- =- venstaande alinea velen nog bijzonder weinig zal zeggen, omdat ze kunnen mn r reageren: Waar heb ik die klanken vernomen'" de kunnen noemen, zó vaak wordt dit ™r, c"cr,r"i-on"3„"„„h onderwerp aan de orde gesteld. Van d°0rdat lieverlede zijn als gevolg daarvan ze- het pesnrek en dan to breed more- kere opvattingen, zekere stellingen ge- „.J*11 «te*gJ5d? zSh od deS uTifze meengoed geworden. Als daar rijnj De .^S^e .TsenuTbU functioneren van dit bedrijf. Het heeft niet het karakter van onderhandelen tussen partijen, maar echt dat van pra ten over een idee; dit samen trachten te analyseren om bijvoorbeeld daarna te zeggen: het lijkt niets, laten we het gemiddelde werknemer heeft een hekel aan werken. Het is hem alleen maar om zoveel mogelijk geld te doen. Hij heeft geen enkele belangstelling voor het bedrijf waar hij werkt. Hij wil geen verantwoordelijkheid dragen, enzovoort, enzovoort. Dit genre generaliserende gemeen- het door bedoelde Groningse bedrijf verre zich. Simpel omdat de praktijk aldaar Betekent dit dat men er vóór het invoeren volledig „klaar" mee is? Zeer zeker niet. Maar uit het toepassen vloeit weer nieuwe kennis voort, waar- Vrag en DE Amerikaanse president, Johnson, heeft gisteren in een boodschap aan de secretaris generaal van de NAVO, mr. Dirk Stikker, zijn „grote spijt" uitge drukt over het besluit van de secretaris-generaal om zijn ont slag aan te bieden. Johnson zegt in zijn boodschap dat mr. Stik ker op doeltreffende wijze en met verbeeldingskracht het werk voor de ontwikkeling van de Het Parthenon en de Navo (NATO in het Engels): symbolen van twee heel verschillende tijdperken. Hoog boven deze tempelruïne op de Akro- polis bij Athene vormen speelse vliegers een gevleugeld woord... I kracht van de NAVO heeft geleid, 'terwijl hij de rol van de organi satie aan de veranderende we reldsituatie trachtte aan te pas sen. Ook de Britse minister van binnen landse zaken, Butler, betreurde het af treden van mr. Stikker. „Als alle regeringen van de landen, die bij de NAVO zijn aangesloten, zijn wij in Engeland waar hij eerder heeft gewoond als ambassadeur van Ne derland in staat om op de hoogte te zijn van de toegewijde diensten die hij heeft verleend, ongeacht zijn gezond heidstoestand en de persoonlijke bijdra ge die hij heeft geleverd aan de conso lidatie van ons gemeenschappelijke doel. Wij danken hem en wensen hem het allerbeste", aldus minister Butler. Zoals bekend kondigde mr. Stikker gisteren zijn aftreden af als secretaris generaal wegens een ernstige ziekte aan de onderbuik. Mr. Stikker richtte zich ter gelegen heid van het 15-jarige bestaan van de NAVO in een boodschap tot de Neder landers overzee. Hij zei dat de samtn- werking in de Noordatlantische raad heeft bewezen dat het vasthouden aan ..onze beginselen aan de idealen, die ons te zamen hebben gebracht en die voor ons een waarborg voor de toe komst zijn alle mogelijkheden kan overwinnen. Aanpassing van ons beleid aan politieke ontwikkelingen is doel van ons dagelijks werk". Hij voegde er nog De vooruitgang die wij ken kan soms langzaam zijn, zij Géén prikklok Daar was bijvoorbeeld de kwestie m de prikklok. Op een gegeven ogen blik werd die prikklok aan de orde ge steld en er werd over gepraat, ook onderling. De vraag als volgt. Voor al deze opvattingen gebracht zijn de bewijzen nimmer geleverd. Natuurlijk, er zullen best werknemers zijn die een hekel aan werken hebben, die geen verantwoordelijkheid willen dragen enz. Maar dat is dan een re den temeer om je binnen het bedrijf waar je werkt te bezinnen op wat je daar dan aan zou kunnen doen, uit- w gaande van de objectieve waarheid, dat tussen de het in beginsel voor ieder mens juist waS: Wat willen we ermee? Wegen dë een ingeschapen behoefte is om te kun- nadelen ervan eigenlijk niet veel zwaar- nen werken of mogen werken en om der dan de voordelen, ja, zijn er wel verantwoordelijkheid te dragen. duidelijke voordelen aan verbonden? Is een prikklok eigenlijk geen vorm van Het is eenvoudig absurd, onrecht- wantrouwen-bij-voorbaat? En: hoe kan vaardig en trouwens ook ondoelmatig onderling vertrouwen daarbij groeien? dus oneconomisch m het openbaar als Djt idee'van de afschaffing der prik- werkgever te verkondigen zoals he- klokken heeft zo een hele tijd „gesud- laas nog maar al te vaak gebeurt derd" tot de afschaffing inderdaad volg- „dat dia arbeiders van tegenwoordig dc. Het bleek een goede maatregel die 5een enkel nadeel en alleen maar voor- eel opleverde: een bijdrage tot ver dieping van het onderlinge vertrouwen. SS-ers weg uit Duitse B.V.D. De minister van binnenlandse zaken van West-Duitsland Höcherl, heeft de leiders van de drie fracties in de Bonds dag laten weten dat er binnenkort bij het „centrale bureau voor bescherming van de grondwet" de binnenlandse veiligheidsdienst geen SS-ers zullen werken. Van de zestien ambte naren om wie het volgens de minister gaat, is het merendeel al overgeplaatst naar een bestuursorgaan. De rest elders in het staatsapparaat te werk worden gesteld. Minister Höcherl schreef dat van de zestien oud-SS-ers niemand zich aan strafbare handelingen schuldig heeft ge maakt. De aanwezigheid van oud-SS-ers bij de Westduitse B.V.D. kwam aan de orde bij een parlementair onderzoek naar de beschuldiging dat deze instan tie onrechtmatig telefoongesprekken hebben afgeluisterd. I De Amsterdamse poli tie werd gisternacht ge alarmeerd omdat een 29-jarige dronken Noord se zeeman in een café aan de Zeedijk de café houder met een pistool zou bedreigen. De poli tie was snel ter plaatse en nam de zeeman het wapen af. Toen bleek het een onschuldig klap perpistooltje te zijn. I Mevr. Jean Richards uit de Australische stad Beecroft is op weg naar Parijs om presi dent De Gaulle te be wegen af te zien van het nemen van kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan. Ruim 1.000 mensen van ver schillende geloofsover tuiging hebben haar reis mogelijk gemaakt. Mevrouw Richards is lid van de Quakers. Bij haar vertrek zei ze Dc Gaulle te willen overre den, het denkbeeld dat Frankrijk een kernmo- gendheid moet worden op te geven en in plaats daarvan een leidsman in de wereld te worden in moreel opzicht. In verband met het bezoek van koningin Ju liana aan Mexico zal dinsdag een tentoonstel ling van Nederlandse schilderijen uit de vijf tiende, zestiende en ze ventiende eeuw in de hoofdstad, Mexico city, worden geopend. De vorstin hoopt woensdag in Mexico aan te komen. I De 29-jarige kleuter leidster, Agna Verhoef, uit Soest die nog nooit in Amsterdam was ge weest, nog nooit op Schiphol, die nog nooit had gevlogen en nog nooit een prijs had ge wonnen, is gistermiddag tot haar verbazing in het Nationaal lucht vaartmuseum in atoomgebouw op Schip hol door directeur L. A. de Lange als kwart mil joenste bezoekster ge huldigd. Hij liet de ver bouwereerde kleuterleid ster in de link-trainer stappen (een imitatie vliegtuig) en gaf haar een echte vliegles. Voorts kreeg Agna twee retourbiljetten per KLM naar Parijs. Een ste wardess van Martin's Air Charter bood de kleuterleidster enkele biljetten aan voor gratis rondvluchten boven Am sterdam. CJ 1484) In de vroege middeleeuwen de daden van allerlei helden. Deze werden de Ieren door Latijnse schrij- voorstelling overheerst vooral in een vers algemeen als Scoten aange- groot middel-Iers raamverhaal, dat duid. Deze naam werd overgedra- als het „Gesprek der Ouden" bekend zelfstandig koninkrijk Ook in de talrijke Schotse balla- neeit onwiKKeld. dat de naam Schot- den van Ossian, die in de Hooglan- land droeg. Schotland is dus eigen- den zeer populair werden, verheer lijk: Scotenland, d.i. Ierland. Om lijkt de oude held Ossian zijn gezel- verwarring te voorkomen tussen de- len van weleer ze Ierse kolonie en Ierland zelf, ten van een h werd Ierland in dc middeleeuwen held Finn niet zou aantreffen. Om als Scotia Major betiteld kort te zijn, ln deze balladen werd We hebben deze gefixeerd het type TOCH IS HET ZO! afgeleefde, blinde zanger der Gaelen, die ln tUd van verral (het opkomende Chris tendom) de vergane heldenglorie van zijn jeugd beweent. herinnering uit het verleden opgediept, om des te sterker het verband te doen uitkomen dat omstreeks de 4e eeuw na Chr. tus sen de Ierse en Schotse taal heeft bestaan. Het Schots-Gealisch is i. de Keltische Het is wellicht overbodig hieraan taal die zich in Schotland heeft ont- toe te voegen dat deze heldenzangen wikkeld nlt het oud-Iers dat daar in het leven van de Schotse Hoog- gebracht werd door de Ieren die er landers eeuwenlang levende elemcn- van 360 na Chr. af Invallen deden ten zijn geweest die van geslacht op en aan het eind van de 5e eeuw een geslacht werden overgeleverd, waar- staat stichtten, waarin de oorspron- door zij in verschillende streken wij. kelijke bevolking van de Hooglanden zigingen ondergingen aangevuld met tenslotte opging. plaatselijke overleveringen, zodat Het is duidelijk, dat door deze een moeilijk te ontwarren kluwen on nauwe verwantschap tussen belde ta- geschreven volksliteratuur ontstond, len en volken er veel gemeenschap- Daarom veroorzaakte In de 18e pelijks Ss in de sagen, balladen en eeuw James Macphcrson zo'n gcwel- heldenliederen die in Ierland en dige opschudding, toen hij een oud Schotland werden voorgedragen. Zo Keltisch gedicht voor de dag haal- was Ossian in de Gaelische sagen en de. dat door de deskundigen als een balladen van de Finn-cyclus een van literair monument uit de 13e eeuw de voornaamste helden. Volgens de werd herkend. Deze Keltische poëzie overleveringen zou hij de slag bij heeft op de Europese letterkunde Baghar 150 jaar hebben overleefd grote invloed gehad, maar vóór we en zou hij St. Patrlclus bij diens dit punt aansnijden, moeten we eerst komst In 432 als gids hebben ge- iets vertellen over die geniale Mac- diend bij het doorkruisen van Ier- pherson. land en hij zou de belangstellende Daarover een volgende keer. heilige volledig hebben ingelicht over H. Pétillon Op dezelfde wijze is een nieuwe pen sioenvoorziening in het bedrijf tot stand gekomen waaraan ten grondslag ligt dat hand- en hoofdarbeiders gelijke rechten hebben, derhalve een man uit de fabriek, die x gulden per maand verdient en een man-met-de-witte-boord (op kantoor) wiens inkomen even hoog is, genieten beiden volkomen identieke pensioenrechten. Datzelfde principe blijkt ook uit een detail als de salaris uitbetaling die voor allen vicrwekelijks is; men wil het principe verder voor alle sociale voorzieningen binnen het (meer) tussen arbeiders en beambten. Want die verschillen mogen dan in historisch opzicht wellicht nog verklaar baar zijn, de vraag is of we heden ten dage niet zijn aangeland in een sa menlevingspatroon dat ze niet meer als logisch aanvaardt, waar dan cok de dagelijkse praktijk mee in overeen stemming dient te worden gebracht. Van dat laatste geeft ook de in het bedrijf op het geschetste brede niveau overwogen en tenslotte toegepaste maat regel van gelijke winstdeling blijk. Ieder personeelslid van laag tot hoog krijgt Indien mogelijk hetzelfde percentage winstuitkering. Dus niet: de bedrijfslei der 30 pet. van zijn salaris en het du- velstoejagertje 2... Enig kriterium voor de hoogte van de winstuitkering is of, en zo ja hoeveel, winst er werd ge maakt. Presttatie belonen Natuurlijk erkent me*- wel verschillen op grond van de verantwoordelijkheid die iedere medewerker in het bedrijf draagt en op grond van de wijze waar op iedere medewerker zijn taak ver vult. Het woord prestatiebeloning wil men bepaald niet uit de vocabulaire schrappen. Een andere zaak hierbij is echter de manier waarop: men wil ieders prestaties niet wat zeer on menselijk wordt geacht van karwei ■fi| ikarwei beoordelen (tarifiëring) r over een periode van een heel jaar. Terdege is men er zich in Appinge dam van bewust geen hemelbestor mers te zijn. Men zegt daar eenvoudig dat men eigen analyse van interne ar beidsverhoudingen en omstand'/beden even nodig, misschien nog wel tuttiger acht dan de overal algemeen toegepas- te, zeer uitgebreide research in het be drijfsleven die aan het uitbrengen van elk nieuw produkt vooraf pleegt te gaan. De in het bedoelde bedrijf gesigna leerde ontwikkeling op het gebied van intermenselijke werkverhoudingen is ook niet iets nieuws in deze zin dat het een initatief van de laatste maan den of het laatste jaar zou zjn. Inte gendeel: al verscheidene jaren is men ui dit bedrijf bezig over deze dingen samen te denken, samen te spreken, «amen te handelen. Niet ten onrechte wordt door mede werkers meer dan eens het functioneren van het bedrijf met het concerteren van een orkest vergeleken: in beide ge meenschappen moet alles met elkaar in overeenstemming, in harmonie zijn, w>> er iets moois, iets goeds uit tevoor schijn komen. Dat dit laatste het geval is, blijkt onder meer uit het geringe verloop; uit datgene wat de werknemers over „hun" bedrijf naar buiten brengen; uit de be langstelling die met name de vakbeweging speciaal voor dit bedrijf is gaan koesteren, en last but not least uit de cijfers inzake arbeidsproduktivitelt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5