Concert met toehoorders heel hoog op de tenen Jam-session Leids Jeugdorkest in Zürich Ondanks koude goede aanvoer op veemarkt nuttig en leer saam Bezit Grondbriefbank sterk toegenomen Beurs stil in maart NIEUWE LEIDSE COURAXT S ZATERDAG 4 APRIL 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg, 8 uur: KenO, one-man- «how Toon Hermans. Herv Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2( 7.30 uur: Sprong in het heelal, een supersonisch programma, ge wijd aan de ruimtevaart. Gerei Jeugdgebouw, Breestraat 19: feest in het jeugdhuis, „twee dagen met vele attracties". Wijkgebouw Het Boshuis, achter Hof- laan 76 commissie jeugdwerk Herv. wij kgemeente Boshuizerwijk, tentoon stelling creatief werk van jongeren en foto's en tekeningen tegenwoordige kerkbouw, 25 en 310 uur. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Reiziger zonder Bagage. Den Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Eduardo del Pueyo, piano. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Die Kam- mermusiker. Maandag Den Burcht, 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Voetbalbond, uitreiking diploma's. De Hoeksteen, Levendaal 1, 2 tot 5 en f tot 8 uur: inschrijving cursussen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Ruth Hug- genberg, piano. Dinsdag Antonius-clubhuis, 8 uur: afd. Leiden Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en Elektrotechnische Industrie, to neelavond, Sempre Avanti met „Blijf zitten waar je zit". Rest Zomerzorg, 8 uur: demonstratie avond huidverzorging door drogisterij J. Vrijenhoek. Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 uur: afdeling Noord Christen-vrouwenbond, mej. A. M. Bosshardt uit Amsterdam over „Het Leger des Heils in donker Amsterdam". Gerei Jeugdhuis, Breestraat 19, 7.45 Uur: afdeling Leiden Ver. voor experi menteel Radio-onderzoek in Nederland, inleiding van de heer Grimbergen. Kleine zaal Gehoorzaal, .2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. v. Huisvrouwen, mode show fa. Warnecke. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Station, 7 uur voorm.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek dag tocht naar Twente en de Achterhoek, excui-sie naar textielfabriek Spanjaard te Borne. Stadsgehoorzaal, 8 tot 11 uur nam.: diesviering Ver. van Antilliaanse stu denten Leiden. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Roti Toneel met De plaatsbekle der. Den Haagt Diligentia, 8 uur: Joan Freeman, piano. Woensdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Vereni ging Prol Nederland, mevrouw mr. dr. J. C. de Meyere óver „Wat iedere niet- Rooms-Katholiek moet weten van het R.K. huwelijksrecht". Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Inst. voor Preventieve Geneeskunde, 3 uur: Vereniging voor Int. Rechtsorde, bijeenkomst t.g.v. de Wereldgezondheids- dag, dr. J. Meijer, dir. Kon. Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, over „Tuberculosebestrijding in Europa" (met lichtbeelden). Schouwburg. 8 uur: Nieuw Rotterdams Toneel, „Schakels" van Heijermans. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Ned. Comedie met Wie is bang voor Virginia Woolf? Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest, met piano-solist Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Donderdag Rest Van der Heyden, Breestraat 85, 2.15 en 8 uur: modeshow V. en D. Marekerk, 8 uur: bijeenkomst ambts dragers en medewerkers Herv. Gemeen te i.v.m. actie Vrijwillige Bijdrage 1964. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest, m.m.v. Shura Cherkassky, piano. De Lakenhal, 8 uur: Ver. Oud-Leiden, ir. H. A. van Oerle over „De stad Lei den buiten de muren, het Leidse rechts gebied met de ambachtsheerlijkheden Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Othello.' Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Stich ting Nazorgwerkplaatsen Leiden, ouder avond, dr. J. F. Caljé over de werkplaat sen en de werkplaatsbevolking. De Doelen, 8.15 uur: afd. Leiden Adel- bertvereniging, de heer K. Fens over „De moderne literatuur". Zaal Koningskerk, Willem de Zwij gerlaan—hoek Koningstraat, 7.30 ruilbeurs voor verzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagse Comedie met Het donker is licht genoeg: besL voorstelling. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met Leer om Leer. Zaterdag Herv Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: jongerensocië- teit, film „De man die nooit bestond". Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 ui Geref. Jeugdverband, volksdansavond (groep van Oud-Poelgeest). Stationsplein, 140 uur: afdeling Lei den Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, vertrek met bus 41 naar de Pan van Per- sijn te Katwijk aan den Rijn, excursie insekten en mossen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Uitkomst. ZURICH, 30 maart „Abfaihrt 9 Uhr ab Schweighof. Na de dagen, die we met de gasbfamilies op eigen houtje hebben doorgebracht, is het ga?d weer bij elkaar te zijn. „Ik moet zo verschrhkkëlijk veel eten". „Ja ik ook, zeven kopjes koffie en grote stukken gebak en overal slagroom op". „En mijn bovenburen gingen Vivaldi spelen en toen streek ik mee. Ze hielden van schrik op". Jongenswij hebben fondue gegeten". De bus, bestuurd door de altijd goed gehumeurde dhauffeur Van den Heuvel, brengt ons vandaag langs de noordzijde het Züricher meer via Rapperswil Unterwasser naar Vaduz in Liechten stein. Gelukkig komt hier en daar door de nevel een versbesneeuwde bergtop tevoorschijn. We missen het uitzicht op erre bergketens, maar het is haast Sneeuwmuls op In het vorstendom: een frisse wande ling omhoog naar het slot, postzegels kopen en kaarten schrijven. Dan gaat de rit verder via Sargans, langs de Wal- lensèe met tamelijk goed zicht op de loodrechte wanden van de Churfirsten. die vandaag een sneeuwmuts hebben opgezet. In de namiddag theedrinken (of koffie of bier of appelsap) hoog bo ven het zelfs bij deze bedekte hemel emeraldgroene water. Dinsdag, 31 maart, Start om 8.30 uur. Alle koffers met „concertjurken en pak ken" en de instrumenten inladen en vlug naar de Walchebrücke, waar dé groep wacht van mensen, die verder in de stad wonen. Daar is Jas alvast een trompetcon cert gaan blazen; zeer smaakvol blues en Moussorgsky door elkaar, een op loopje voorbijgangers als publiek en, zoals dat bij echte straatmuziek be hoort: raam open en geld naar bene den, maar met dit onderscheid, dat voor een JKL-anusicus het netjes in een enveloppe wordt gestopt. Naar Schaffhausen is het maar 52 kilo meter. Daar worden watervallen en burchten bekeken en „Probe gemacht". maar, spélen. Tata-tie-bréédMet scheef hoofd en exacte gebaren leidt Henk Briër het JKL, dat repeteert in houten pyramide: De Zwingli- kirdhe. Eén-twee-drie-pam-pam-pam. Ja, maten, twéé -drie èn crescèndo Enthousiast zijn vol van enthousiasme, want het is heerlijk weer samen te musiceren, al de indrukken van de laatste da gen. De Rheinfall was heel indrukwek kend, het kijken naar de wervelende watermassa's boeide ongelofelijk. Hoe veel koper en slagwerk zou een orkest nodig (Rebben om dit „kosmische oer- geweld" (dirigent) te overstemmen? Ons lunchpakket verhuisde van tas aar maag bij het gehiëtên VaTi het uitl zicht op de watervallen nu van de andere zijde en de klanken van kui kens in hun eierschalen kukeleku an de schilderijententoonstelling, die ize dirigent uit de vleugel tingelde. Een half uurtje voor de Munoburcht: uitzicht over Schaffhausen op het dak in optocht door de ondergrondse, Winkeljuffrouw direkt, 1 voor juli a.s. JUWELIER HORLOGEE v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest, met piano-solist. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a name? Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat, tel. 21313, en de Haven-apotheek. Haven 18, tele foon 20085. Dienst apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waar genomen door Haven-apotheek. Ook de Oegstgeester apotheek is geopend. Films Camera (2 en 8 uur) Cleopatra (14 j.). Lido (2.30,-7 en 9.15 uur): De volge lingen van Dracula (18 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): Een man, ;n vrouw... het huwelijk (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Huurlingen van de dood (14 jaar); maandag tot en met woensdag:. Twee zijn schuldig (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Arsène Lupin contra Arsène Lupin (14 jaar); 's morgens 10.30 uur: Sjors van de Rebel lenclub (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Freddy und das Lied der Südsee (14 jaar). Tentoonstellingen Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 630 tot 920 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 830 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 330 tot 530 uur. De Lakenhal: 200 affiches uit de pe riode 1887—1917 (tot 20 april). Boerhaavezalen: Lente-tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerk en gra fiek, exposanten: Marry Hoving, Jolanda Mulder, Frans de Wit, Vincent van Mas- trigt, Hans Barends, Ernst Nagel en Pie- ter van Delft (van 21 maart tot 10 april, dag. geopend van 10 tot 6 uur). WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van werken H. E. Roodenburg en bronsplastieken Rob Bleute, van 28 maart tot en met 16 april, dagelijks van 10 tot 5 uur, boven dien woensdagavond van 8 tot 10 uui zon- en feestdagen gesloten). stikdonkere gang, waar je na een tijd lang struikelen over denkbeeldige lijken en veel oeh-geroep weer heel grappig op dezelfde plaats uitkwam. Om zes uur gezamenlijke maal tijd. Een heer komt met uitgesto ken hand op onze chauffeur af en vraagt„Bent u de concert meester?". Grote hilariteit, „lachen in overmatige octaven" heet dat. De heer is Pfarrer Waser, die, evenals Rudi Binkert. voorzitter van de Jugend Club, ons harte lijk verwelkomt in zijn stad aan de Rijn. Alleenniemand durft ons. zo kort na de paasdagen, een volle kerk te voorspellen. Avond. De kerk loopt vol(Deze woorden fortissimo uitgesproken). Het concert gaat vlot, gaat fijn, gaat goed. Jammer dat het publiek niet applaudis seren mag; maar als je goed kijkt, zie je, dat bij deze geluidloze ovatie velen héél hoog op hun tenen staan Vooral ivolvee duur iu LEIDEN LEIDEN. De week na Pasen kenmerkte zich door koud en guur weer. Ook gisteren op de veemarkt waren de weersomstandigheden van dien aard, dat het op de afdeling verbruiksvee best te merken was. Het voor jaar laat op zich wachten. Er groeit nog niets en de weiden zijn nog kaal. Daarentegen heerste op de slacbbveemarkt grote bedrijvigheid; alles was duur. Toch waren de aanvoeren van melk- en vare-runderen groter dan twee weken geleden en was er bij de melkkoeien een iets williger handel te bespeuren. De vare-koeien, voor zover nog niet geschikt voor de slacht, deden het matig. Het is duidelijk, dat de hoge prijzen en het koude weer de handel wat tegenhouden. Niettemin werd alles wel verkocht, het geen weer in de hand gewerkt wordt door de hoge slachtvee-prijzen. Zo kan voor de zoveelste maal worden vastge steld, dat de handel met vele omstandig heden rekening moet houden. Notering: melkkoeien 900/1200/1360; varekoeien 675/900 en 1150. SLACHTVEE Slachtvee: Bij een goede aanvoer een ;er vlugge handel stijver in prijs. Wij hebben de indruk, dat hoewel de officiële notering hoger ligt dan vorige week, hier en daar meer is betaald De markt was al vroeg geruimd. Notering: 3,25/4,—/4,35 per kg ge slacht gewicht. Op de jongvee-afdeling verliep de handel tamelijk goed tot ruim prijshoudend, maar meest toch nog kalm. Pinken 450/525/625,—. Vette kalveren: grotere aanvoer met ey^ieens„ een vlugge handel. Bprn?yel,d hogerg ^nptering, nl. 3,50/2,90/3,30 per kg lévend gewicht. Nuchtere kalveren: aanvoer gelijk met een redelijke handel. Notering slacht 1,15/1,45 per kg. WOLVEE Voor de tijd van het jaar een grote aanvoer, nl. 1200 stuks, waaronder de slachtschapen aangevoerd De handel was redelijk vlot en de prijzen hoog heel duur. Notering: vette schapen 90/125/135,— vette lammeren 130/160/180,fokscha pen met 1 lam 150/200,fokschapen met 2 lammeren 250/300,—. VARKENS De varkenshandel vraagt wat hogere prijzen voor de slachtvarkens. Doch aan gezien de meeste grote varkensmarkten op maandag worden gehouden en deze week de maandag uitviel, waren de aan- gerlng. De export viel de laatste weken tegen en in een groot deel het land, he. oosten en het noorden zijn de varkensmarkten gesloten. Een notering van slagersvarkens is dit maal moeilijk te maken. Lichte varkens en biggen waren er gisteren ruim aange voerd. Over het algemeen was de stem ming lui en de handel flauw. Toch was en blijft ook hier alles duur. Notering: liohte varkens 110/135,biggen 80/ 90/95,zeugen 525/625, Kaasmarkt: Aangevoerd drie partijen Goudse kaas handel goed; notering tot ƒ2,82. Algehele revisie orgel Lutherse kerk in Leiden LEIDEN In zijn laatstgehouden vergadering nam de kerkeraad van de Lutherse Gemeente de beslissing, af te zien van een restauratie van het kerk orgel en in de plaats daarvan aan de fa. Jac. v. d. Linden Co. te Leider dorp opdracht te geven voor een alge hele revisie. Deze beslissing Is na ca. 8 jaar van onderzoek en overleg ge nomen. Van restauratie werd afgezien, omdat de daaraan verbonden kosten van jaar tot jaar stijgen. No worden deze reeds geraamd op ca.f 45.000. Zelfs al zou een restauratie door de Overheid worden gesubsidieerd, dan zouden dc daaraan verbonden kosten niet door deze Gemeente kunnen worden opgebracht. Er moet echter wel iels gebeuren. Dat wordt dan nu een verantwoorde revisie. Hiervoor staan de volledige instemming der beide deskundigen, de heren A. Blankenstein en A. Engels, met het res tauratieplan en de gekozen orgelbouwer borg. Beiden zullen op de revisie en de herplaatsing van het orgel toezicht uit oefenen. Voor deze revisie besloot de kerkeraad een lening groot f12.000 aan te gaan. Deze moet in tien jaar worden terugbetaald. Rente en aflossing bedra gen f 1500 per jaar. In januari 1965 wordt met de revisie, die ca. 4',-i maand in be slag zal nemen, begonnen. Men schrijft one: Steunt jaarlijkse Simavi-collecte LEIDEN In de week, die In het teken stond van hulp aan die vluchtelin gen, die door een hevige brand hun laat ste schamele bezit hadden verloren, ver scheen een heer, van wie Ik vermoedde dat hü geld kwam brengen voor de slachtoffers. Maar het bleek, dat h(j hulp kwam vragen voor de Simavi-collecte, die nu volgende week wordt gehouden in heel ons land. Mijn eerste reactie was nee maar plotseling doemde een ta fereel van jaren geleden voor m(j op: een gouvernementsziekenhuis in Singaradja op Bali, waar ik een jonge inheemse kraamvrouw bezocht: ze lag op vod den, de naakte baby eveneens, en overal zag men bloedsporen. Dit simpele voorval werd aanleiding, eerst tot hulp aan dat ziekenhuis, later tot het oprichten van een kraamkliniek, waarvoor een Javaanse vroedvrouw, moe der van acht kinderen haar geliefde Java verliet. Samen bouwden wij dit kliniek- je op, met veel particuliere hulp, maar bovenal met de door Simavi geschonken outillage. Zo, en op veel groter scihaal, hielp en helpt Simavi in al die tropische landen waar mensen en kinderen worden geteis terd doo:r de afschuwelijkste ziekten en epidemieën, die wij niet eens meer ken- Daarom wil en durf ik deze collecte van harte bij u aan te bevelen, al zal me nigeen natuurlijk verzuchten: al weer gebedel! Maar wanneer u even de hart verscheurende plaatjes bekijkt van de folder over het werk van Simavi, dan zal zeker ook uw aanvankelijke „nee" in „ja" overgaan en hopelijk bent u blij, dat er een betrouwbare instantie is, die zorgt dat uw geld daar komt, waar u het zelf zoudt willen, maar niet kunt brengen en waar elke gulden op zegenrijke wijze wordt besteed. Moge ook de blijdschap over eigen ge zondheid of in geval van ziekte om de goede medische verzorging u gul doen schenken, wanneer in dc komende week jonge mensen op straat u aanklampen of zelfs bü u aanbellen: ook zij doen dit bewogen door de grote nood. Namens Simavi. voor Leiden, L.* Gerth van Wük-Kruyt, dr. E. A. Franken-Duparc LEIDEN. De Leidse Jazz-So- ciëteit, na de vereniging met Leider dorp „The Beat" geheten, roert zich zonder ophouden. Rust roest, ook in de muziekbeoefening. Wie jazz liefhebber is, kan lid worden, als toehoorder of als actief muzikant, in een coihbo. Het nagestreefde doel is edel: de jeugd doen beseffen, dat er nog wel wat beters bestaat dan(noem maar op). Deze keer hadden de organisatoren een goede twintig amateur-jazzmusici uit allerlei plaatsen, van Amsterdam tot Den Bosch en Eindhoven toe, uitgeno digd, in combo-verband te komen spelen. Deze jongelui kenden elkaar dus niet of nauwelijks, wüe mot wie samen zou den optreden werd even voor het optre den pas uitgemaakt en de thema's, waar op moest worden geïmproviseerd, hoor den ze niet eerder, dan bij de inzet door i melody-muzikaat. Waagstuk Men noemt zo'n onberekenbaar waagtuk een jamsession, een zitting dus met een verkeer dat tot opstop pingen kan leiden. Natuurlijk waren de thema's wel bekend (anders zou de zaak al bij het begin deraileren) en was er als regel maar één melodie bewerker, ritmisch begeleid, bezig. Dit ging door, tot men leeggespeeld was. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. De balans van de Nederlandsche Grondbriefbank toonde in 1963 een belangrijke toeneming van de post onroerende goederen en aangekoch te projecten tot f 169,2 (vorig jaar 131,1) miljoen, zowel door verdere investeringen als door waardestij ging. Geïnvesteerd werd door aan koop van panden f 17,4 min., in ge contracteerde projecten f 13,4 min. De waardestijging bedroeg f 10,8 min. VeripcJ^trj y/?r4 aan panden voor een boekwaarde van f 3,55 min. tegeh éerfTerkcto{)f>H5§ Vhh' *f 6,26 min., zodat de post toenam met f38,1 min. Hiervoor werden de bij de Zwolsman- groep rentegevend geplaatste middelen gebruikt alsmede de bij verkoop en ex ploitatie vrijgekomen middelen, Lerwijl de rest werd geleend van de Exploitatie Mij. Scheveningen. Deze lening ;s begin 1964 grotendeels afgelost dank z;j een bij derden geplaatste schuldbekentenis, welke weer ter zijner tijd zal worden omgezet in grondbrieven. Voor latente belasting is 45% van de waardestijging gereserveerd. Het door herwaardering toegenomen vermogen zal nog worden vermeerderd uit de winst Deze bedraagt f2,89 (1,92) min. Reeds voorgesteld is 15 (15) dividend. Het jaar zal belangrijk worden. Men verwacht een redelijk saldo van huren rente boven alle uitgaven, met inbe grip van rente en aflossing op de uit te geven grondbrieven. De raad heeft ver trouwen, mede wegens de belangrijke gecontracteerde projecten en blijft waakzaam voor verkrijging van nieuwe projecten. Men vertrouwt dat najaar 1964 het tweede deel van liet winkelcentrum In de Boogaard te Rijswijk geopend zal worden, en is overtuigd dat dit een bijzonder goede belegging zal blijken. In het voorjaar kan de bouw van het grote kantoorpand aan de Wibaut- straat te Amsterdam beginnen. Voor het totaal der projecten beliepen de verplichtingen eind 1963 f 100 min., waarvan in 1964 f20 min. zal vervallen. Zou het eigen vermogen ontoereikend blijken voor de topfinanciering, dan zal men het aandelenkapitaal uitbreiden. De verlies- en winstrekening biedt nog geen normaal beeld. De voornaamste posten zijn in mil joenen guldens: Winstverk'óöp "önroerénd goed 2,71 (1,06), exploitatie idem 0,77 (1,74), intrest 1,61 (031), opbrengst ef fecten 0,12 diverse baten 0,74 (10), tegenover alg. kosten 0,45 (0.43), rente last 0,59 (0,64), afschrijving 0,05 (0,04), latente belasting 2,99 (2,9), dotatie alg. reserve (10). Bijna het gehele kapitaal is in handen van de E.M.S. en de aandelen zijn uit de notering genomen. Thans wil mei voorgenomen statutenwijziging ver kelijken, met invoering van prioriteits aandelen en van een raad van comm rissen. De omschrijving van het doel wordt veranderd. Thans is voor f 13,8 min. aan grond brieven geplaatst In de structuur van de E.M.S. krijgt de bank de taak van be leggingsmij. voor onroerend goed. Daarbij kan zij een keuze doen uit door de E.M.S. zelf ontwikkelde projecten. Ook kan zij aantrekkelijke projecten kopen. In 1963 werd het geplaatste kapitaal verdubbeld tot f10 min. door een agio- bonus en het maatschappelijk kapitaal werd verhoogd tot f40 min. Kritiek op deze moedige, zich in een ongewis avontuur stortende jazz-muzi- kanten is eigenlijk niet ter zake. Bij de ene combo slaagde de doorwerking beter dan bij de ander®, Het lag er ook maar aan of de geestvaardig werd, of de spelers elkaar vonden. Was dit laatste niet of in geringe mate het geval, dan groeide de wanorde. Eén meer dan mid delmatige muzikant in een combo was wel nodig, om te animeren en te regelen. Het werd ons overigens wel duidelijk, dat jazz geen middelmatigheid verdraagt. Wie er zich aan geeft, moet hard op zijn techniek, zijn toon en aanslag studeren. Verrassingen De waarde van een avond als deze is moeilijk te overschatten. Zo'n muzikaal avontuur zit vol verrassingen, hel hoelt cn het Is nog bijzonder leerzaam ook. Als contrast trad ook nog ccn „geor dende", dus vaste, Leide combo op. Joh. van W» Afscheid voorzitter Raiffeisenbank Leiden - Oegstgeest tevreden LEIDEN De coöp. raiffeisenbank LeidenOegstgeest hield haar 75e jaar vergadering onder leiding van voorzit ter P. J. Kolderman. Deze ging uitvoerig in op dc financiering va nhet bedrijfsle ven cn speciaal dc agrarische bedrijven, door deze bankinstelling. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. G. Meijer en Th. C. Deckers her kozen. Wegens bedanken van de heer Kolderman koos men de heer M. Verhaar als bestuurslid. In diens plaats werd de heer J. v. d. Gevel in de raad van toe zicht gekozen. De heer A. P. van Egmond sprak de scheidende voorzitter hartelijk toe. Hij memoreerde diens 36-jarige bestuurslid maatschap en de tien jaar voorzitters- „praktijk". Namens het bestuur werd de heer Kolderman tot erevoorzitter be noemd. De heer L. Snoeker bood na een lovende toespraak een polshorloge aan. Uit het financiële verslag van kassier A. Jansen bleek een aanwas van de mid delen met 2,2 miljoen. Samen met een vermeerdering van de uitzettingen met 1,9 min., bracht dit de balans op 16 min. Een bedrag van 233 min. werd omgezet Door de winst by het reseverfonds te boeken overschreed dit fonds de vier ton. De balans werd goedgekeurd. TFJ ARMOND. Tekenaar-ont- werper A. Blok (32), klein en gedrongen van postuur, lijkt me een nerveuzer doorbijter met een avontuurlijke inslag. Twee jaar lang bouwde deze man in de achtertuin van zijn huis aan de Sweilandstraat aan zijn ide aal: een eigen jacht. Deze week hebben rijdende kranen van Van Leeuwen uit Leiden de 7 meter lange en 2,5 ton zware Roël te water gelaten. Kort erna, terwijl het pittige scheepje rusteloos lag te dobbe ren en een paar monteurs, met het Zweedse woord Sabb op hun overall de motor op gang brach ten, ben ik even bij de heer Blok in de kajuit neergestreken. Het was echt maar „even", want bou wer Blok popelde van verlangen om een proefvaart te gaan maken met het produkt van zijn fantasie en vrije uren. Dit tekende ik in die luttele ogenblikken op uit zijn mond: „Geboren als Leidenaar. Vroe ger scheepstimmerman geweest in de jachtbouw bij Van Lent in De Kaag. Daarna als jachtbou wer naar Nieuw-Zeeland gegaan met z'n verloofde, die nu m'n vrouw is. Ik kreeg een ongeluk, brak een been, raakte een knie schijf kwijt ei moest tenslotte naar Nederland terugkeren. We Zelden zag ik zo'n mooi zelfgebouwd jachtje als dat van de heer A. Blok te Warmond. Nu heeft hij er wel een beetje kijk op want voordat hij naar Nieuw-Zeeland emigreerde en daar een ongeluk kreeg, dat hem terugbracht naar Nederland, was hij scheepstim merman, terwijl hij nu tekenaar-ontwerper is op een scheeps- bouwbureau. Maar dat laat toch allemaal niet na, dat het een hele prestatie is om een zeven meter lang kajuitjacht als de Roël zo maar in je achtertuintje te bouwen met je handen en wat simpel gereedschap. waren ondertussen al getrouwd. Werk sindsdien bij het ontwerp bureau De Voogt in Haarlem en tekende onder meer aan het jacht voor Henry Ford en aan de Gazal voor de sjeik." MIJ WIJZEND op een paar praktische details in de knusse kajuit, zoals een koelkast je: „Het water is altijd m'n ideaal geweest. Vroeger heb ik al eens een zeilboot in de Vrijheidsklasse gebouwd. Dit motorjacht had ik eigenlijk 5 meter lang willen heb ben, maar het werd 7 meter, 't Is een stalen kajuitmotorvlet ge worden en het casco heb ik laten maken. Met de hand zaagde ik al het hout, mahonie en teak. Mis schien leuk te weten voor u, dat ik van Van Gend en Loos in Lei den de teakhouten kozijnen en andere pui-onderdelen kocht, toen deze bij dg verbouwing aan de Breestraat vrijkwamen. Alle maal met de hand op maat ge zaagd in een schuurtje van 3,18 x 2,50 meter. Het schip is 2.50 meter breed en ik heb er een nieuwe Sabb- dieselmotor in laten zetten, één cilinder en 10 pk. 'k Verwacht zeker met een snelheid van 12,5 km te kunnen varen. De naam Roël komt van onze twee kinderen, Ronald en Eline. Vier slaapplaatsen hebben we aan boord. Wat het me alles bij el kaar heeft gekost? Zeg maar f 10.000, de motor mee gerekend dan. Als ik het niet zelf had ge bouwd, had ik er pak weg f 29.000 voor neer moeten leg gen. Gauw verdiend dus. Maar ik ben er dan ook twee volle jaren mee bezig geweest in m'n ach tertuintje, ook vorige winter, toen het zo hard vroor. Eerlijk gezegd, ben ik 'm nu zat. Maar als we straks varen, ben ik alles vergeten. Wilt u nog meer weten, dan belt u me maar." Enkele minuten later begon de Roël, snel en gemakkelijk wend baar, aan zijn proefvaart met een blij zwaaiende eigenaar in het gangboord. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie» VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente heeft besloten de volgende wegen en weggedeelten geslo ten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en 1. de Korte Mare in de richting van de Oude Singel: 2. de Nieuwe Mare in de richting van de Marepoontsbrug; 3. de verbindingsweg tussen de Zoeter- woudseweg en het geprojecteerde benzinestation aan de noordwestzijde van het Lammenschansplein in de richiting van het benzinestation: 4. de Planteynstraat, voorzover gelegen tussen de Lammenschansweg en de gemeentelijke beheersgrens. in de richting van de Lammenschansweg. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Hoe Leiden spaarde LEIDEN In maart werd bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f 4.600.821,17 en terugbetaald f 3.994.715,99. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 802 en het aan tal afbetaalde 398. Op 6.455 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 189.743,— bijgeschreven. Er wer den 1.276 spaarbusjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f 45.349,58. Het tegoed der 56,269 inleggers bedroeg aan het eind der maand f 60.455.508,54. Maart is op de Amsterdamsche beurs niet belangwekkend geweest. De handel was lusteloos en zonder grote prikkels. De aanhoudende verkoopneiging van de Amerikanen oefende een diruk uit, vooral met aanbod in Philips, doch de koersen bleven betrekkelijk stabiel en de geringe zaken brachten geen koers verliezen van betekenis. Voorzover deze voorkwamen, vielen zij betrekkelijk mee en over het algemeen had dc markt zelfs een vrij goede ondertoon. De nominale aandelenomzct was f. 64,7 miljoen, of f. 10 min. minder dan een jaar tevoren, in het eerste kwartaal f. 224,2 (vorig jaar 216,7) min. De obli gatie-omzet was aanzienlijk beter dan in februari en maart vorig jaar. Over het eenst kwartaal was deze f. 254,3 min. of f.20 min. hoger dan een jaar tevoren. Per beursdag werden gemiddeld ver handelde 445 fondsen, waarvan 219 hoger, 202 lager cn 24 onveranderd. Aku was punten hoger dan eind februari, Hoog- /ens 45, K.L.M. f.11, Philips bleef vrij wel onveranderd, Unilever was f. 3',2 lager. Kon. Olie f. 5. H.V.A. steeg 8 pun ten, Kon. Zout-Ketjen 36. Het algemeen Anp-CBS beursindex- cijfer steeg van 393 tot 401. met een hoogste stand van 419 op 15 januari en laagste stand ^an 394 op 2 januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3