Musea: Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is 0pen briel ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1964 iiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Landen informatie van Engeland 1 tot Griekenland iiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is elk land heeft z'n eigen regels en bepalingen. In alfabetische volgorde laten we hieronder de meeste Europese landen de revue passeren met opgave van de belangrijkste verplichtingen. De automobilist en zijn wagen is ons uitgangs punt, zeg maar: het motor voertuig en zijn berijder. Ook de bromfietser komt aan bod. BELGIË en LUXEMBURG Documenten: paspoort, groene ITALIË kaart, Nederlandse motorrijtuig- 1 fc papieren, NL-plaat Benzine: vrije invoer van tank- inhoud plus 25 liter reserve brand stof. Normale benzine 59,2 cent per liter, super 63,8 cent. Voornaamste, afwijkende ver- keersbepalingen: binnen de be bouwde kom heeft het verkeer van rechts voorrang: buiten de be bouwde kom het verkeer op de hoofdwegen. GRIEKENLAND Documenten. paspoort, of iden titeitskaart (toeristenkaart), of een niet langer dan vijf jaar verlo pen paspoort, groene kaart (niet, strikt genomen, voor Italië, wel voor andere landen, die men door moet), een tijdelijk toe gangsbewijs voor het voertuig 'gratis verstrekt aan de grens), Nederlandse motorrijtuigpapieren, NL-plaat. Benzine: tankinhoud plus rede lijke hoeveelheid reserve vrij in voerbaar. Normale benzine 57.6 cent per liter, super 63.6 cent. Aan toeristen wordt een belang rijke reductie verstrekt, indien Documenten: paspoort, groene gebruik wordt gemaakt van de kaart, Nederlandse motorrijtuigpa- Carta Carburante e Turistica pieren plus internationaal rijbe- de CCT met benzine-kortings- wijs (verkrijgbaar op vertoon van bonnen, zowel in Nederland als eigen rijbewijs), NL-plaat. aan de grens verkrijgbaar. Benzine: alleen tankinhoud vrij omslag invoerbaar. Normale benzine. 53.9 per liter, super 61.9 cent. Documenten: paspoort (alleen visum, indien men langer dan twee maanden in het land blijft), groene kaart (niet, strikt geno men, voor Portugal, wel voor de andere landen, die men door moet), Nederlandse motorrijtuig papieren, NL-plaat. Benzine: alleen tankinhoud vrij invoerbaar. Normale benzine 66,7 cent per liter, super 75,6 cent. Voornaamste, afwijkende ver- keersbepalingen: doorlopende strepen mogen niet worden over schreden. SPANJE deze CCT, indien bij de ANWB gekocht, doet tegelij kertijd dienst als tijdelijk toe- Voornaamste, alwijkende ver- '"Joornaamste. afwijkende ver. de bebouwde keersbepalingen: Voorrang keersbepalingen kom heeft verkeer voorrang; buiten de bebouwde kom het verkeer op de hoofdwe gen. Verkeerspleinen zijn voor rangswegen. Op steile wegen heeft voii het ^klimmende verkeer voorrang luidssignalen zijn verplicht, kruising rechts het vcrkeer op genummerde rijks- keersbepalingen: a wegen. In de bebouwde kom openbaar heeft het verkeer Documenten: paspoort, groene kaart, inventarislijst voor kam peerwagens, Nederlandse motor rijtuigpapieren, NL-plaat. Benzine: alleen tankinhoud vrij invoerbaar, evenals een normale hoeveelheid smeerolie. Normale benzine 57 cent per liter, super 60 cent. Voornaamste, afwijkende ver- jertuigen voor hebben voor rang. Zowel automobilisten als be- rang. Bij inhalen gebruik maken rijders van tweewielers geven het ■er keer. Documenten: een geldig pas- dal.ndp poort. of. voor toeristen, een niet op het aaienae langer dan vijf jaar verlopen pas- poort, een geldige identiteits- FRANKRIJK kaart, of een geldige toeristen- kaart. Een geldige groene kaart voor het voertuig, ook voor een bromfiets als bewijs dat er een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid is. Geldige Ne derlandse motorrijtuigpapieren, zoals rijbewijs, kentekenbewijs en motorrijtuigenbelastingkaart (uit gezonderd voor bromfietsen). De NL-plaat. Benzine: alleen de tankinhoud mag vrij worden ingevoerd (ook een normale hoeveelheid smeer olie). Voor normale benzine be draagt de prijs 53 cent per li ter, voor super: 56,8 cent. Voornaamste, afwijkende ver- papieren, NL-plaat. Toeristen*kun- keersbepalingen: Alle verkeer nen 00k volstaan met een iden- van rechts, ook de fietser heeft titeitskaart, een toeristenkaart, of voorrang. Bij het inhalen dienen een paspoort, dat niet langer dan de richtingaanwijzers te wor- vijf jaar verlopen is. Een carnet, den gebruikt. Doorlopende ver- 0f triptiek ia o.m. vereist keersstrepen aan de zijde van de voor aue soorten kampeer-aan- gebruikte rijstrook mogen niet hangswagens. Bromfietsers dienen J !1 i bewijs op zak te dragen dat richtingaanwijzer. Ook inhalen elke weg- overal. waar het uit zicht belemmerd wordt. Een ge- reflecterend sagier verboden. varendriehoek materiaal bevinden. JOEGOSLAVIË rechts afslaan wel aan met de linkerarm schuin omhoog, en het linksaf slaan met de linkerarm naar beneden. Voor bromfietsers duopas- de wagen ZWEDEN hfuseumbezoek kan zelfs heel gezellig zijn., steeds meer trekpleister in de vakantie gENT u ergens op vakan tie, maak dan ook eens gebruik van de gelegenheid, ter plaatse of in de omgeving van uw recreatieverblijf de bezienswaardigheden te be kijken. U bent toch in de buurt en waarom dan niet iets meer meegenomen dan zonnebad (of regen), berm- pret, een ,,mooi klussie vis- van-eigen-hengel" of een spütje op een terrasje. Misschien hebt u er geen idee van hoevele schatten op de meest uiteenlopende terreinen overschreden worden tenzij Documenten: paspoort sum, groene kaart. in1 ment (wagen, radio, fototoestel etc.), te verkrijgen aan de grens. Nederlandse motorrijtuigpapie ren, NL-plaat. Benzine: tankinhoud vrij in- Documenten: paspoort, groene kaart, Nederlandse motorrijtuig- invoerdocu- papieren, NL-plaat. Benzine: alleen de tankinhoud vrij invoerbaar. Normale benzi ne 54,3 cent per liter, super 56.4 Voornaamste, afwijkende SJSSS: 55 rrluig Nederland sfkom" per liter, super 58 cent. Geen recht4 ^halen. Verkeer DENEMARKEN Benzine: tankinhoud tot maxi- benzine-reductiebonnen mum 50 liter vrij invoerbaar, verband met de gunstige toeris- Normale benzine 73,1 cent per li- tenkoers voor de dinar, ter. super 76,6 cent. De benzine- Voornaamste, afwijkende reductieregeling voor toeristen is keersbepalingen: buiten dit jaar opgeheven! bouwde kom hee Voornaamste afwiikende ver- de hoofdwegen voorrang op iE&n: tTXbouwde «cunda.re kom heeft het verkeer van rechts verkeer i links heeft voorrang, uitgezonderd op voorrangswegen. autosnelwegen en door borden aangegeven hoofdwegen. Richting aangeven ■erplicht bij het wisselen van rij- trook en het wegrijden na stil- Documenten: paspoort, groene kaart. Nederlandse motorrijtuig- papieren. NL-plaat. Voor brom fietsers is een internationaal rij bewijs en een HH-kentekenbewijs aanbevolen, daar anders een af stelling tot 30 kilometer per uur ia vereist. Benzine: alleen tankinhoud vrij Invoerbaar. Normale benzine 53,5 cent per liter, super 56,1 cent. Voornaamste, afwijkende ver keer sbepalingen: Het verkeer op hoofdwegen, of in hoofdstraten heeft voorrang boven het verkeer, komend van secundaire wegen, of uit zijstraten. Doorlopende ver- keersstrepen mogen niet over schreden worden. Voor bromfiet sers, die geen duopassagier gen meevoeren. voorrang: daar 'buiten het keer op de hoofdwegen. Snelver keer heeft geen voorrang op lang zaam verkeer. Doorlopende ver- keersstrepen mogen met worden overschreden. Bij inhalen is het gebruik van richtingaanwijzer ver plicht GR.-BRITTANNIË en NOORD-IERLAND =..Biribï£'Z ZWITSERLAND voorrang rechts. Motorrijtuigen, rijdend met militair escorte, mogen niet worden ingehaald. NOORWEGEN Documenten: paspoort, of iden titeitskaart (toeristenkaart), of een niet langer dan vijf jaar ver lopen paspoort, groene kaart (met kopie!), Nederlandse motorrij tuigpapieren. NL-plaat. Benzine: alleen tankinhoud vrij invoerbaar. Normale benzine 43,5 cent per liter, super 47,7 cent. Voornaamste, afwijkende ver- keersbepalingen: binnen de be bouwde kom heeft verkeer van rechts, ook het langzame verkeer voorrang. Buiten de bebouwde kom heeft verkeer op hoofdwe gen (blauwe borden met wit te letters en nummers) voor rang op verkeer, komende van se cundaire wegen (witte borden met zwarte letters). Op hellende wegen heeft het stijgende ver keer voorrang op het dalende verkeer, dat zo nodig moet stop pen. of terugrijden. Doorlopende witte strepen mogen nooit over schreden worden. Richting aan geven ook verplicht bij inhalen, stoppen, of wegrijden. Bergaf waarts met uitgeschakelde motor is niet toegestaan. Een gevaren driehoek dient zich in de wagen te bevinden. Voor bromfietsers is het gebruik van autosnelwegen en rijwielpaden verboden. Alleen kinderen tot zeven jaar mogen op een kinderzitje worden meege- Docunientzn: paspoort, groene kaart. Nederlandse motorrijtuig papieren, NL-plaat. Benzine: tankinhoud vrij in voerbaar. Normale benzine 52,9 cent per liter, super 54,9 cent. Voornaamste, afwijkende mr- zijn uitgestald in onze musea en particuliere verzamelingen. Het aantal officiële instellingen loopt tegen de vijfhonderd, ver spreid over ruim tweehonderd gemeenten. In Friesland kunt u in eenen twintig plaatsen bijzondere, in teressante en waardevolle din gen vinden. Groningen bezit ze ven centra. Drente zes. Overijs sel achttien, Gelderland vijfen dertig. Noord-Holland negenen dertig (met alleen al in Am sterdam veertig musea en open bare collecties). Zuid-Holland bewaart in vijfentwintig ge meenten vele schatten, Utrecht in achttien. Zeeland in elf, Noord-Brabant in twintig en Limburg in zeventien plaatsen. De verscheidenheid is on voorstelbaar groot; van archeo logie tot zoölogie is onder elke letter van het alfabet een reeks van gespecialiseerde verzamelin gen te vinden, te veel om in dit bestek compleet te vermelden. Wij doen hier slechts een greep uit de talrijke Nederland se musea die wereldfaam bezit- AMSTERDAM. Rijksmu seum: rijkste overzicht van de Nederlandse schilderkunst van de vijftiende eeuw tot 1900, met hoofdaccent op Gouden Eeuw vele werken van Rembrandt (De Nachtwacht) en van ande re grote meesters. Daarnaast voorbeelden van Europese schil derscholen. met als belangrijk ste Vlaamse, Italiaanse, Spaan se en Franse meesters. Het Rijksmuseum bezit voorts een van de beroemdste prentenkabi netten ter wereld, ook een afde ling beeldhouwkunst, schitteren de stalen van meubelkunst en andere kunstnijverheid en een museum voor geschiedenis (van 1400-1815). Het Stedelijk Museum van Amsterdam is internationaal een van de toonaangevendste bolwerken van moderne kunst met o.a. de meest uitgebreide Van Gogh-collectie ter wereld. Befaamd in de hoofdstad zijn voorts: het Bijbels Museum, het museum in het Waaggebouw met stedelijke en Joodse histo rische collecties, het Tropen- de verzameling van de Six-Stichting, het Rembrandt- huis en het Toneelmuseum. ARNHEM: Oude en moder ne kunst alsook vele erfstukken uit Gelre's geschiedenis vindt dfers is daar voorts het Nedei lands Openluchtmuseum dat on ze volkscultuur in de loop der eeuwen toont. DELFT: Hoogst interessant als bouwwerk en geschiedkundig als residentie van Prins Willem van Oranje, is het voormalige, uit 1400 daterende St. Agafha- klooster. thans Stedelijk Muse um ,,Het Prinsenhof" te Delft. Het herbergt ook het Oranje- Nassau Museum. Men verzui- me evenmin in Delft te bezich tigen de Oude en de Nieuwe Kerk. het Huis Lambert van Meerten (met veel aardewerk) en het nog authentieke Hofje van Gratie aan de Van der Mastèn- straat met herinneringen aan de bekende adellijke familie Gras- winckel. DORDRECHT: Bezit waar devolle stukken in het Dordrccht3 Museum (vooral van Dordtse. Romantische en Haagse School). Voorwerpen uit Dordts roemrij ke historie zijn in het Museum Mr. Simon van Gijn. EINDHOVEN: Presenteert vooral beeldende kunst van deze eeuw in het Stedelijk Van Abbe- Museum. GOUDA: Conserveert ons rijkste bezit op het gebied van glazenierskunst in de St. Jans- kerk. De stedelijke historie wordt levendiggehouden in het Catharina Gasthuis dat in de ze ventiende eeuw werd gebouwd. 's-GRAVENHAGE: Biedt een internationaal overzicht van schilder- en beeldhouwkunst en kunstnijverheid uit de vorige en deze eeuw in het Gemeentemu seum. Aparte afdelingen voor oude kunstnijverheid, muziek- historie, prentenkabinet, stijlka mers en oudheden uit Den Haag en omgeving. Het mooiste trefpunt met oude Documenten: paspoort, of iden- k„pr«.henaHneen- het verkeer van titeitskaart (toeristenkaart) plus heeft voorrang, ook lang- u het gebruik zogenaamde visitorscard, groene zaam verkeer, tenzij door borden rijwielpaden in de bebouwde kaart, Nederlandse motorrijtuigpa- anders aangegeven. Voor brom- DUITSLAND fietsers is het gebruik van rijwiel paden niet toegestaan. Een duo passagier mag niet worden mee gevoerd. pieren, NL-plaat. Voor een brom fiets is een HH-kentekenbewijs en een internationaal rijbewijs vereist Benzine: tankinhoud vrij in- voerbaar voorzover de versche- OOSTENRIJK pingsmaatschappij geen bezwaren heeft. Normale benzine 48,1 cent per liter, super 56 cent. Voornaamste afwijkende ver- keersbepalingen: links houden, rechts inhalen. Snelverkeer heeft voorrang op langza Het verkeer op nooia wegen heeft voorrang op net verkeer. komende uit secundaire wegen Bij een T-kruising heeft het recht doorgaande verkeer voorrang Doorlopende strepen mogen aan de kant van de rijrichting niet den. Voor ore papieren, NL-pli kunnen ook volstaan met een identiteitskaart, een toeristen kaart, of een paspoort, dat niet langer dan vijf Jaar verlopen is. Benzine: alleen tankinhoud vrij invoerbaar. Normale benzine 51.1 cent per liter, super 57,9 cent. Voornaamste, afwijkende ver- keersbepalingen: snelverkeer heeft geen voorrang op langzaam verkeer. Op verkeerspleinen heeft het zich daarop bevindende ver keer niet aat, komend van rechts dus voorrang. Doorlo pende verkeersstrepen mogen niet overschreden worden. Voor bromfietsers is het gebruik van rijwielpatte" en dat van Auto bahnen verboden. Een duopassaj gier mag worden mits «en duozadel, IERLAND Documenten: paspoort, of iden titeitskaart (toeristenkaart). ol een niet langer dan vijf jaar ver- heeft ver„aueri lopen paspoort, groene kaart Ne- d zjj Jrinkt «larioniiea motorrijtuigpapieren L EEN tijdje heb lk brieven be- waard van vla-vla-vrlendln- nen. Dat zijn vriendinnen die de krant niet krijgen maar een Open Brief, uitgeknipt, ontvangen van een vriendin. ,,Nèt wat JU laatst zei", „precies zo'n geval als dat van je schoonmoeder", „zie Je dat mijn mening nog niet zo ver schilt van die van Christine", en zovoort. 'bij-blijven en ..och' het is er bij gebleven" ligt mijn daaglijks leven. En dan vliegen de weken en maanden. Buur vrouw wipt in. wil ik morgen de was voor haar aannemen, zij [adering in Amster- in de wereld van de te schrij- leden honderd gram ven brief. Gek, dat er nog zo mocht niet) groene koffiebonen veel tot stand komt. Gek als je naar vrienden en moest hiervoor verricht, noten, veel beleefd. Wat zijn er kosten. Maar zij bedankten ondanks alles toch nog veel men- der een woord daarover o, sen in je leven geweest, zelfs bij censuur vertelden dat de heer de°schalen"vuUen' en draeen de het moeten-laten-wachten. Mag des huizes heel .gelukkig met de ?aak naar binnen, ondertussen. oude bloes terugkomen, zodat ze daarmee de bijna niet te betalen invoerrechten zouden ontgaan maar aan „verzendkosten" zou dat voor menigeen van ons te zwaar zijn, en in ieder geval veel te incidenteel maar hoe gaat het verder, daarachter? Is het nog ^„ideüjk te maken d-' u~* in Jezus Christus ders is, ook voor hen? Is nood nog heil? Tegelijk? Kunnen zij, wij, ootmoedig in beide le en? (wij gaan er nu maar even an uit dat wij het kunnen). Als ik 's avonds het eten op de gong sla, ko men van de kinderen die naar be neden daveren er altijd wel een paar de keuken in; ze helpen deriands. NL-plaat. Benzine: alleen tankinhoud vrij invoerbaar. Normale benzine 44,8 Kpijidpnic dóen? (-en) „Ar ut Ar miner 51.8 cent. belijdenis doen. voetsteunen aanwezig zijn. MÊ tenmin- bromfietsers is rijwielpaden ver- mëëgevoerd teitskaart (toeristenkaart). groe- boden. Eenj duopassagier mag handgreep ne kaart, alleen uitgeschrev' je koffie mee. we zien elkaar ook te weinig, ja, zij had zorgen zoonlief, hij wilde immers ienis doen? en nu zegt hij de laatste weken dat hij het toch maar niet doet, hij komt tot het besef dat hij nauwelijks weet geloven is en nu is vader en kan dit niet even laten rusten, aan tafel zijn ze allebei ant Dora mei w» weauum- f k d_t iuj,i nu het zo'n Doorlopende verkeerssfrepen ^fe ««d U worden; zij tracht te sussen, probeert vader te overtuigen dat elk kind eigen cent per liter, super 51.8 cent. Voornaamste, afwijkende vei- keersbepalingen: het verkeer van rechts heeft voorrang, uitgezon- derd op de voorrangswegen, die mogen niet worden overschreden. FINLAND slechts worden meegevoerd. door een verzekeringsmaatschap- er een duo, of budayseat, zon pij, die een bijkantoor in Ier- de voetsteunen aanwezig zijn. land heeft, Nederlandse motorrij- tulgpapieren. NL-plaat. Bromfiet- PORTUGAL sers moeten In het bezit zijn van een HH-kentekenbewijs en een Internationaal rijbewijs. Benzine: tankinhoud vrij invoer baar voor zover de verschepings maatschappij geen bezwaren heeft. Normale benzine 51,2 eent per liter, super 55,2 cent. Voornaamste afwijkende^ yer- keersbepalingen: links houden. rechU inhalen. Op hoofdwegen heeft het verkeer voorrana op verkeer, komend uit secundaire wegen. spanningen kent. ook al ls hij nog zo open, probeert zoon duidelijk te maken welk een teleurstelling vader, en ook zij, ondervindt, en dat wij allemaal wel eens... Ik droom weg naar een briefvrien- din die me een bijna zelfde ver haal schreef over een dochtertje. Koffie. „Moeder, voor schooltijd greep een leukerd me bij m'n jack, de linkerzak is uitge scheurd". De brief die ik schrij ven wilde, ligt op tafel, onder het naaien schrijf ik alle woor den, en wat wordt het een goede brief! maar het papier blijft blank. dezelfde stad woont ik in de maanden van het nieuwe jaar éénmaal zag en toen was het II uur 's avonds en begaf de fie om wakker te blljvenbïji zijn „wc Jiauucu Irei W1ÜW goasuit ute.aire arbeid. Overdag heeft hij onderwijs over de Zondag, een zeer verantwoordelijke func- weet u wat J Hij brandde op Turk- kletsen ze over school en wat niet al; zo zei een dochtertje laatst: hadden het onder gódsdienst- tie. En dan denken wij wel dat wij hard werken! Maar nee, zo is het niet hele. tclw maal. Als ik ophoud en de verlei- maal Je móet twee keer naar de kerk want de Zondag moet je besteden in dienst God. Nu, wij riepen alle- I:. moet. moet! Vindt u dat niet bespottelijk?" ,Och" zei ik, „het is allemaal lar een wijze van zeggen. Heel leven staat in dienst van ding weersta een stuk nacht af te happen voor werk (en wie nachtelijke stilte en werk kent, weet hoe groot de verleiding is), dan is dat omdat er voor mij ieyen .s^aa^, zeer beslist nog een morgen is. G°d' aUe dagen Ik moet fit zijn. Ik wil graag nog wat jaartjes mee. Mijn ogen den minder, ik kan zwarte draad meei krijgen of er moet een wit iets is het. Dienst achter. Ik word grauw en rimpe- sluit lig als ik constant laat ben. Niet den doen, er is een „morgen" „En WAT" zei toen _w_._ terwijl hij voorzichtig de aard- avonds geen appels in de schaal schepte, „is -- wel djenst-van-God". En j; God is geen sluitstuk meer aan mooie woor den van een moeder. Het is soms niks, een voos stukje stichtelijk MAAR VOOR HEN? zy zijn veel meer alleen van het heden moet ik erbij zeggen, ook e zijn zij? Verdiept dat leven In e trieste Open Brief-post éérst te geschonken heden hun geloof? behandelen was, wat klusjes op- de Friese voornaam. Zij woordde op de regel van ergens Natuurlijk ben ik met in de herfst: „hoe staat het met dat materiële hulp al zoveel het kleine getal Hongaarse Chris- teiyke kommer zou O] tenen, wat maken ze door." Har- moest eigenlijk stuk [evoel. Het is soms hard. zoals daar in Hongarije, nauwelijks te zien. niet te beleven dan op je knieën, in je strijd teger jalouzie. Het is overal, maar vooral hier, in ons gezegend land: waar ma ken, waar zijn. Van klusje gesproken... het is al weer een hele brief. ;e siga- meesters heeft Den Haag in het Mauritshuis (het beroemde „Ge zicht op Delft" van Vermeer, Rembrandts laatste zelfportret en tal van andere hoogtepunten). Talrijke bezoekers trekken in Den Haag verder Panorama Mesdag, het Planetarium en voor gruwelijke historie de Gevangenpoort. GROESBEEK: Trekt door de befaamde Heilig-Land-Stich- ting met "reconstructies van beüe plaatsen. HAARLEM: Beroemde stuk ken van Frans Hals in het seum dat zijn naam draagt. Daar zijn ook meesterstukken uit de zestiende en de zeventiende eeuw, moderne kunst, een ver zameling betreffende de uitvin ding van de boekdrukkunst en een oude apotheek. Kunsten en wetenschappen zijn gerepresen teerd in het Teylers Museum. Overige bezienswaardigheden: o.a. de St. Bavo. het Bisschop pelijk Museum, Huis Van Looy en het Stadhuis. LEIDEN:. De Lakenhal (vooral Leidse meesters), het beroemde Rijksmuseum voor Volkenkunde, Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwe tenschappen, Rijksmsueum voor Natuurlijke Historie, Rijksmu seum voor Oudheden (vooral van opgravingen afkomstige voor werpen uit Egypte o.a. mum mies Palestina, Mesopotamië, Perzië, de Nederlandse prehisto rie en de Grieks-Romeinse be schaving). MAASTRICHT: Limburgs Provinciaal Museum voor Kunst en Oudheden Bonnefanten (se dert prehistorie), Bisschoppelijk Museum en voorts schatkamers O.L. Vrouwe-basiliek en St. Ser- vaaskerk. OTTERLO (gemeente Ede G.): toont in het Rijksmuseum Kröller-Muller idyllisch gele gen op de Hoge Veluwe de ontwikkeling van de beeldende kunst sedert plm. 1860 mei kern 270 werken van Vincent van Gogh. Voorts verzamelingen oude Italiaanse, Duitse en Hol landse meesters, oude en moder ne grafiek, keramiek, Chinese kunst en meubelcollectie. ROTTERDAM: Bezit in het Museum Boymans-van Beunin- gen een van de rijkste en ver- maardste verzamelingen van beeldende kunst ter wereld (overzicht van zes eeuwen) en een schitterend prentenkabinet. Belangwekkend zijn eveneens: Museum voor Land- en Volken kunde, Historisch Museum, In stituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Maritiem Museum „Prins Hendrik", Stichting Atlas van Stolk (duizenden prenten), Museum voor Ouders en Opvoe ders, Brandweermuseum, Belas tingmuseum, Erasmuszaal en Collectie Van der Vorm. UTRECHT: Centraal Mu seum met oude schilderijen, voornamelijk Utrechtse School, sculpturen, kunstnijverheid, stijl kamers en cultuurhistorische af deling. Kerkelijke kunstschatten van de dertiende eeuw af zijn in het Aartsbisschoppeiyk Mu seum. Voorts o.a.: Spoorwegmu seum, Onderwijsmuseum en Uni versiteitsmuseum. Goede raad Neem per dag nooit teveel hooi op de vork: museumbe- zoek is hoogst interessant en verrijkend, indien men zich tot een deel van de collectie be perkt. Veel willen zien in wei nig tijd is dodelijk vermoeiend. Komt u in een voor u nog vreemde plaats, wendt u zich dan voor (kosteloze) inlichtingen tot het kantoor of de vertegen woordiger van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Uitvoerige folders meestal met plattegrond wijzen u vrij wel overal de weg. Koop als het er maar even af kan een gidsje of catalo gus. Al wat u aan de hand daarvan bezichtigt, zal u dan meer aanspreken. Wie alle mogelijke inlichtin gen over alle musea en verza- melinge-» in ons land wenst te verkrijgen, stelle zich in het bezit van de gids „De Neder landse Musea", die in op dracht van het ministerie van O., K. en W. is uitgegeven door de Staatsdrukkerij te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16