De golvende essen ZUIDWEST-BRABANT.- MYSTERIEUZE SFEER „Het land van herwaarts over" in „d olde lantschap" .AU/EL ZULLE ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1964 VIER TE WEINIG BEKENDE VAKANTIEQEBIEDEN Onze speciale verslaggever heeft voor dit Zondagsblad-in-vakantiesfeer vier vader landse streken verkend, die weliswaar een grote toeristische attractie zouden moeten hebben, maar die door de vakantiegangers nog te veel worden vergeten. Zijn im pressies van deze vier tè weinig vakantie- gebieden vindt U op deze bladzij. Hij bezocht Drenthe, Twente, Zuid-West-Bra bant en Zeeuws-VIaanderen, waar natuur schoon en rust hand in hand gaan. VAN TWENTE, RIJKDOM AAN LANDSCHAPPELIJKE SCHOONHEID GOLVENDE essen, water molens, oude boerenerven, omzoomd door hoog geboomte, havezaten, dorpen, rondom kerken van eeuwen her, mo derne steden met brede parkaanleg, een grillig ri viertje, beekjes, die uit de grond opborrelen, een bevol king, sterk in oude gebruiken. Dat is Twente, het meest oostelijk deel van Overijssel, provincie met een rijk ge schakeerd landschapsschoon. De streek, waarin o.m. de plaatsen Almelo, Hengelo en Enschede liggen, is weliswaar niet van toerisme ontbloot, maar druk is het er nu ook weer niet. Een ideaal gebied dus om er eens wat in rond te darren, als fietser, auto mobilist, wandelaar, 't doet er niet toe. Een dicht net van wandel- en fietspaden, zomede van autowe gen, brengen de bezoeker door het hele gewest. Er zijn jeugdherber gen en tal van kampeerterreinen en kampeerboerderijen. Er zijn zwembaden, speeltuinen en wat al niet. Hotels en pensions, ingesteld op de meest verscheiden beurzen, bieden aangename avond- en nachtrust en goede maaltijden. Steden Van de drie grote, Twentse ste den is Hengelo wel 't meest ge havend uit de oorlog gekomen. Geen reden overigens om er niet heen te gaan. want de stad is weer helemaal opgebouwd. Stede- bouwkundige ..chirurgen" hebben er weer een totaal nieuw hart in gemaakt. Dit en de nieuwe „huid" der moderne buitenwijken hebben het karakter totaal veranderd. Voor de oorlog „de minste onder de groten" is Hengelo thans een plaats geworden, die door zijn ruime, pleinen eh markante gebou wen aanspraak op de titel „city zou kunnen maken. Bij Oldenzaal, één van de oud- ate plaatsen van Twente de stadsplanvorm is nog altijd Mid deleeuws! ligt Losser met zijn historische boerenhuizen. De Lut- te en het Lutterzand maken in druk op de meest verwende toe rist. Daar kronkelt de Dinkel door een landschap van zandverstuivin gen, heide, dennen en jeneverbes sen. De Hel. het Duivendal en de zeventig meter hoge Tankenberg zijn alle plaatsen met een bijzon dere bekoring. Van Losser uit zijn uitstapjes te maken naar Gildehaus en Bent- heim beide plaatsen op Duits grondgebied. Westfalen grenst trouwens aan het hele gebied van Twente. Dagtochtjes over de Srens worden in het seizoen door uizenden gemaakt. Almelo is de verzorgingsstad van een groot deel van Twente. Het heeft een aantrekkelijk win kelcentrum en gezellige markten. In het Waaggebouw en 't Achter hoes worden regelmatig exposi ties gehouden. De hele zomer door is er een Klank- en Lichtspel. Het centrum van de stad ondergaat thans een schoonheidsbehandeling met de daaraan verbonden wanorde van sloop en herbouw om zich aan de eisen van het moderne verkeer te kunnen aan passen. Kastelendorp Diepenheira, 't dichtst bij de Gelderse grens gelegen, is hét kastelendorp van Twente. In een krans liggen om de plaats heen Het Warmelo (verblijf plaats van de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard), het kasteel Diepenheim, Het Nijenhuis en Huize Westerflier. Daarnaast bezit de plaats een opvallende watermolen d'n Halier met een molenkolk en een theeschenkerij. De bossen rondom de kastelen bieden een industriestad Enschede vandaan. Vakantie-pleisterplaats in optima forma; ongerepte natuur bij Buur- se en het ruige natuurreservaat „Buurserzand". Groen is je weide, omzoomd door je dennen Paars is je hei, aan de rand van je vennen, Je hemel een lachende lente. Geel is de brem in 't wit van margrieten En alles omlijst door vergeet- menieten, Haaksbergen, Lusthof van Twente. nu^,rV,VrV"«Hir,i1|i''i,iP Bloeiende anemonen in het Liesbos bfj Breda. Het Lutterzand, een sandverstuivingsgebied nabij Loss dichte bossen, waar men uren kan dwalen, hetzij als wandelaar, of als fietser. Ootmarsum in Noord-Oost Twen- typisch *e is een plaats van geurende In Markelo, ten Westen van Goor, leeft de folklore o.m. voort in de boerendansen en het ver vaardigen van „goastokken" (wandelstokken). Dit typisch -- - - - Twentse dorp plaatst de bezoeker dennen en van een eindeloos af- telkens voor verrassingen, o.a. wisselend landschap. Men vindt er door de afwisseling van oude boer- weide, heide en korenvelden, Sak- derijen en moderne huizen, zon- sische boerenvestes, water- en der dat er sprake van sfeeraf- windmolens en rijk versierde ge- breuk is. Het is gelegen in een vels- heuvelachtig gebied met talrijke Niet ver er vandaan ligt Tub- vergezichten. Er staat een 167 bergen, verdeeld in dertien buurt- meter hoge televisietoren, maar schappen en met een oppervlakte niet ver er vandaan kan men op van vijftienduizend hectare. Een de heide een schaapskudde aan- golvend gebied met veel bos en treffen. een rijke verscheidenheid van Enter, ten Oosten van Markelo. houtsoorten, met uitgestrekte hei- werd pas de laatste jaren door develden en een zeldzame plan toeristen „ontdekt". Het is een tengroei. Ook hier watermolens en rustig plattelandsdorp met een boerenhoeven, waarvan de namen aantal klompenmakerijen en veel, al in de tiende eeuw werden ge- afwisselend natuurschoon. noemd. Bijzonder mooi landschap J ji Moderne autowegen en wat contouren. Het kunnen spoorlijnen voeren van Rand- kerktorens zyn, bossen, een stad Holland naar het Zui- eenzame hoeve, een land- den, naar Brabant. Men is bouwwerktuig op grauwe tegenwoordig in Antwerpen, bonken aarde, voor men 't eigenlijk weet. uer mooi is net de buurtschappen over zoals net gebied be zuiden de Moerdyk wel eens i Reu- Water en bossen dertigen. Mander Wierden, slechts vijf kilometer Haaksbergen ten slotte, schil- wordt genoemd, ziet de jach- aii Almelo vandaan, biedt aan derachtig gelegen in het Zuiden het Twentekanaal veel mogelijk- van Twente, niet al te i de tige reiziger weinig meer dan ke streekvreemde kent de deldorado's van „de Baronie": de Vraggelse Heide onder Oos terhout. de Strijbeekse Heide bij Strijbeek, de Chaamse boS- sen bij Chaam en het onverge lijkbare Mastbosch onder Bre da? Het toerisme is als de mo de. Of iedereen is er door ge raakt, of niemand, op een paar enkelingen na. Er is plaats, veel plaats, daar in de Brabantse grensstreek, die ingeklemd zit tussen de beide Schelde's en de snelweg Breda- Antwerpen. Men kan uren en nog eens uren de eenzaamheid beleven, zelfs in 't drukste zo merseizoen. De zeewind ruist er als het ware door de bossen; gezellige, dikwijls zelfs vrolijke steden en dorpen, bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid. De Deltawerken, het eenkenni ge, Zeeuwse eiland Tholen, het is allemaal binnen „handbe reik". Het jubelstadje Bergen op Zoom ligt op de heuvels aan de rand van de zandstreek, aan de zoom daarvan dus. De omge ving is zonder meer prachtig en bovendien van een haast ver bijsterende schoonheid. In het landschap is elke kleur te vin den. En achter de heuvels, de bossen, de heidevelden, de la nen met rhododendrons en de boerentuintjes met dahlia's klinkt altijd het lied van de zee. Plantage ligt tussen de Nieuwe Dreef en de Bergse Dreef, waar het zwaar beboste terrein tevens heuvelachtig is. Ook buiten de natuurreservaten komen wandelaars en fietsers (automobilisten desnoods) ruim schoots aan hun trekken. Huij- Niet alleen Bergen even rustig. Aan de ene zijde van het dorp strekken zich de vlakten en polders van de Oos- terschelde uit; aan de andere kant de bossen en de heiden, de vennen en de licht golvende korenvelden. bergen is een ideaal vakantie oord. waar weliswaar nog geen hotels te vinden zijn, maar wel kampeerterreinen en kampeer boerderijen. In Ossendrecht, niet ver van Huijbergen, is het eveneens goed toeven. De plaats is gele gen op de overgang van het Deltagebied en het Brabantse plateau. De kom ervan, zome de de gehuchten Calfven en Ha- geland, zij nop vooruitspringen- op Zoom, ook Roosendaal ligt in da nabijheid. Ten zuiden van de ze stad, waar één-tiende deel van de bevolking van de spoor wegen leeft Roosendaal heeft het langste spoorwegemplace ment van ons land vindt men de stille Rucphense heide en da nóg stillere Buisscheheide. Bos, hei en water het zijn de bes. te componenten, die recreatie gebieden de vakantieganger kunnen bieden. Veluwe «n he. Zuiden - dit zijn golvend en voeten, stijglnd het «r°tc- «e.bied van de B«" en dalend, langs akkers en gaarden, langs wit gepleisterde hofsteden, en langs puntfen, waar men een verrassend uitzicht op de Scheldevlakte heeft. Putte, op de grens van België, is al even mooi. Er zijn denne- bossen en heidevelden^ zandver- „Ti<™iuizend bomen Tuisen in de wind de Prinsenplas- stuivingen en schrale akkers. Van de Galgenberg en de Hu- zarenberg af kan er gezellige en gastvrije ste- ken. Niet minder dan vijftig ko- heuvels. De Balloër-kuil: plaats dorpen. In Dwingeloo staat lonies kap- of kokmeeuwen broe- van vroeg-Germaanse rechtsple- den in deze „veentjes". Kleurige ging. Bungalowbedrijf. libellen, die op glinsterende vleu- R„taen; Op de Eenderse heide deren: grafheuveltjes uit prehisto- gels boven het wateroppervlak scheper met schapenkudde. Ah- -'"v- Bungalows. Kamperen. VT7IE Drenthe zegt, denkt a^olï.dTitLcW.CïlSr.: d» machtige radio-telescoop. wie „d olde lantschap hoort, msn kan |r tevens tumili bewon- proeft iets van een mysteneu- - ze sfeer. Het water van ka nalen en vennen is donker. Olie en turf twee soorten met onvergetelijke recreatiege- gras het geheel i brandstof uit wel heel ver. bieden ge:tegend Niet alleen de schillende tijden - ls van een Kv™ zelfde geheimzinnige jdeur. den in het wijde, nog bijna ..witte" Zo maar ee De hunebedden, vier- tot vijf- hart. Het is er goed wandelen, tische centra: duizend jaar oud er zijn er vooral ook goed fietsen, in totaal 53; de vierenvijftig- Niet minder dan vijftien toe- ste ligt net over de provincie- ristische rijwielroutes zijn in de grens, in het Groningse Noord- mooiste gebieden uitgezet. Behal- laren lijken ook de omge- ve rustige wegen, die van het ene vi»g, te verstillen. De bomen ^dorp* "sp'ecia'aS "X.Vgdé S&! zijn laag, de £r0"^en-SC™"* fietspaden, die geen auto in hun de korhaan roept in de verte. nabijheid dulden. Van de geplan de vierhonderd kilometer rijwiel- De uitersten raken elkaar in pa(j js reec}s h< Drenthe; elke verkenningstocht voit0oid, terwijl -bessen, serzand. n wolle- Havezaten. sen com- sieen: In centrum der ge meente het mooie Sl~»»ierzand. -n het Noorden. bU Schoonoora. net openluchtmuseum „De Zeven greep uit toens- barken". Hunebedden. Paarden- sportcentrum. Westerbork: Een agrarische gemeente met veel natuurschoon. Zu^dlaren: Hondsrugdorp. Have zaten. Watersport. Hunebedden. Borger: Een Hondsrug-gemeen- Zwembad, te met mooie uitzichtpunten. Elf Zuidwolde: Agrarische gemeen- hunebedden, waarvan vijf, bij el- te. maar geen cultuursteppe. reeds honderd kilometer kaar in het Bronnegerveld. Een Klein Zwitserland. De Falieberg. het reste- prachtig recreatiegebied vormt De Wildenberg. Het Reestdal. De wordt hierdoor een boeiend avon- rende gedeelte hard wordt ge- het uitgestrekte Drouwenerzand zandplaten in het vroegere ,erkt €n „Lunsven", in de bossen ten gebied behoren tot de oudst be- Overweldigend is de schoonheid westen van het dorp. Zwembad en woonde gedeelten van Drenthe, de Drentse vennen. Ze zijn openluchttheater. Bungalows. Grafheuvels. In Drenthe zijn nog vier schaaps> kudden. Op de foto de scheper van de Kralose Heide. idyllisch gelegen tussen donkere dennen en sparren, of vormen een harmonieus geheel met een gol vende zee van paarse heidestrui- Diever: Gelegen in de bossen van Zweeloo: Schilderachtig. Rijen- zuidwest-Drenthe. Bekend door grafveld uit de tijd van de volks- de openluchtopvoeringen van Sha- verhuizing. Mepperdennen. „Het kespeares werken. In de bossen witter Zand". Zwembad, het zwembad, het bungalowpark Op negen kilometer afstand van Bergen op Zoom, en van deze stad gescheiden door van groen, ligt één van aie Brabantse plaatsen, waar geen uitzichttorens zijn, geen toering- car-ondernemingen, die rondrit ten organiseren, geen groot-toe- risme, zelfs geen berm-toeris- me. Wel vindt men er intieme rust, uitzonderlijke schoonheid, absolute stilte. Deze plaats heet Huijbergen: een aaneenschake ling van bonte landerijen, fris se weidevelden, uitgestrekt hei degebied, witte zandheuvels en een brede krans van bossen tot ver in de rondte. Drie natuurreservaten liggen er omheen. In de richting Putte vindt men de Grote Meren, in de richting Wouw de Wouwse Plantage en, even over de lands grens, de vierhonderd hectare grote Kalmthoutse heide. De Wouwse Plantage mag nie mand vergeten te bezoeken. In het centrum ervan staat een villa met verschillende wonin gen in Zwitserse stijl. Straals gewijs gaan hier boswegen naar alle richtingen, zoals de Beu- kendreef (Wouw), de Nieuwe Dreef (Bergen op Zoom), de Bergse Dreef (Hoogerheide), de Huijbergse Dreef (Huijbergen) en de Moerkantse Dreef (Kalmt- hout). Het mooiste stuk van de der pen zien. r de torens van Antwer- bij hel- achter Effen t sen, de bremstruik bloeit waar 't gordel En dan Woensdrecht, beter be- mastebos begint n die kend als een militaire vliegba- en luide krekels krieken m de sis en om deze reden niet altijd grassen Oost-Zeeuws-Vlaanderen het voorjaar. Prachtig bosgebied en heidereservaat. zo genaamde natte heide. Bungalow- en kapipeercentra. Bosbad. Ha vezaten. Gasselte: Bij het Drouwenerzand en bossen met -de mooie plas „Het Hemelrijk". Niet Cadzand, niet Sluis, niet een ver-vlaamsing Gieten: Zwembad en kampeer- Oostburg, niet Retranchement. Franse woord „course" en er terrein in. respectievelijk bij het Wel Axe. we! Hulst, wel Zuid- worden wielerronden mee be- Zwanenmeer. Uitgestrekte bossen dorpe wej Kloosterzande. Want doeld. Wat schaatsen heet met zogenaamde verbergmgskm Zee^s.VUand„en mas da„ rijn „00r de Friezen, is wiel. wielren- „derde Zeeland" zijn, het nen voor de Vlamingen. oostelijk deel ervan is nog on- Vlaanderland in Oost-Zeeuws- bekender dan het westelijk deel Vlaanderen. Men vindt het er met z'n mooie stranden. Ach, terug in vele facetten. En dan Belgen komen er genoeg. De niet alleen in „het leutige", grens is weliswaar een echte maar ook in het landschaps- grens, maar Vlaanderenland schoon en in het culturele vlak. oerbos. Bossen rondom. Zwem- gaat totaal onmerkbaar in Wat te zeggen van een bloeien- bad. Kampeerterrein. Paarden- Zeeuws-VIaanderen over. Uit de „Camere van Rhetorica", zo- markten. „Holland" daarentegen komen als Hulst die kent? Helemaal in OdoornHondsrug-gemeente slechts weinig vakantiegangers de oude trant zelfs de „hooft- mo°i? ver8ez'chten. Hune- over de Schelde. Zeker Oost- man" ontbreekt niet komt de- Grote bossen met stille Zeeuws-Vla anderen is voor 99 ze vereniging jaarlijks met een procent van de landgenoten aantal toneelopvoeringen, die er maagdelijk gebied. Havelte: Hunebedden. Het Ha velterzand en de Havelterberg In het Uffelveld het ven „Brande veen", eigendom van de Neder landse Vereniging voor Natuur monumenten. Norg: Hunebed. Restant Zo kan hel zijn, daar aan de waterkant in Oost-Zeeuws-Vlaanderei in Belgisch Vlaanderen. Er is Stil en mooi in de betekenis van nog een „Reinaertspad"voe- het Vlaamse woord „schoon", rend van Hulst via vele nijvere In Axel vindt men een zwem- dorpen naar het Casteel van bad en de zogenaamde Kleine Maupertuus in het hart van Kreek. In Zuiddorpe. Oude Mo- V laander enland,. len, Heikant, Zaamslag, Bosch- kapelle, Lamswaarde en Sint- - - Blond is Oost-Zeeuws-Vlaan- Janssteen kan men de mooiste mogen zijn, en die tot ver buiten deren, blond door het golvend wandelingen maken. Het is alle- de eigen provincie een goede graan, en voor „Hollanders" o maal nog onontdekt, liefelijk naam hebben. zo apart. In de Westerschelde, rustig. HHi. In dat zelfde Hulst vindt men tussen Perkpolder - veerverbin- En welk een prachtig punt om Roden: Veel natuurschoon. Zuiddorpe. En de „koers" is ook het monument van de be- ding met Kruiningen - en de in Vlaanderenland dagtochtjes Jeugdherberg. Kampeerterrein. een evenement, dat slechts door kende en voor alles slimme Vos Belgische grens, ligt het ver- te ondernemen. Brugge Gent Rolde: Landschappelijk zeer weinigen gemist wordt. Nooit Reinaerde, die zijn bakermat dronken land van Saeftinge. Het ze behoeven wel geen 'aanbeve- aantrekkelijk. Hunebedden. Graf- gehoord van de „koers"? Het »s heeft in het zoete land van Waes is stil daar aan de waterkant, ling meer. plekken. Peize: Nog geen veertien kilo meter van Groningen. Afwisseling van landschap door het stroom- dal van het Peizerdiep. de made- landen en het wilde Bunnerveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15