Elf hoofdsteden bustrip ZATERDAG 4 APRIL 1964 Van onze speciale verslaggever IN M'N OREN KRAAKT HET. IK VOEL ME VERDOOFD, MAAR IK BEN WERELDREKORDHOUDER /WWWW^\^^^V^/W^/VWWVWWVW\Art/W Maak voor deze vakantie- en reisbijlage eens een bus tocht met de wagens van de gewone lijndiensten door Nederland. Doe hierbij alle provinciehoofdsteden aan en schrijf een verhaal. Zo luidde het verzoek, dat onze spe ciale verslaggever kreeg. JT'at hij op die reis ondervond, vertelt hij u op deze eerste pagina van ons Zondagsblad. Dat van zo'n gewone bustocht boeiende foto's te maken zijn, laten de prenten, die het verhaal illustreren wel overduidelijk zien. JAREN heb ik er van gedroomd eindelijk heb ik het be reikt. Ik kan het wel uitschreeu wen van plezier: Ik ben wereld- rekordhouderZonder meer kan ik me thans scharen in de kich steeds uitbreidende club van zonderlingen, die zo graag Iets bizars willen doen om op te vallen. De Italiaan, die 288 uur op de benen bleef om te bewijzen dat Morpheus slechts een betrekkelijke grootheid is, mag ik nu bij de voornaam noemen. Het zelfde geldt voor de Duitse juffrouw, die een vol etmaal op de dansvloer stond te trappelen, voor de Amsterdammer, die aan z'n sigaar zeventien centimeter as produceerde, voor de Zweed, die 87 eieren naar binnen sloeg en nog altijd gebrek aan eiwitten heeft. Totale vervoerskosten (zonder fooien, want denk aan de chauf feur) 42.60. Bijkomende kosten (logies, maaltijden, verteringen, fooi en) circa 100. Langste traject met één bus: AlkmaarLeeuwarden in 3 uur en 37 minuten. Langste wachttijden: Norg (110 minuten), Breda (110 mi nuten), Sittard (109 minuten). Kortste traject met één bus: WateringenDen Haag in 21 minuten. Langste reisdaginclusief wachttijden: Van 7.28 uur (Mid delburg) tot 17.26 uur (Den Haag). Grootste moeilijkheid: Steeds UÊüWARDÊH-* j In vijf dagen: Nederland per lijnbus DfcN HAAv- jgpCH* y DEN BOSCH 0^ r -> y TV7ERELDREKORDHOUDER - jazeker: Met de bus trok ik ln ons eigen vaderland van de ene provincie-hoofdstad naar de andere, tot ik ze allemaal had gehad. Ik nam de kortste weg en de snelste reisgelegenheid. Niettemin deed ik er vijf volle dagen over; niettemin heb ik er twaalfhonderd kilometer op kitten. Niet alleen m'n hart trilt van Itots, ook m'n .vingers. Mag 't misschien? Alles schokt en ram melt toch in een bus. M'n jasje is verkreukt, m'n pantalon moet naar de stomerij. Daar, waar on der de gordel spieren zitten, die voor het buigen van de gewrich ten zorgen, bevinden zich plekken, die als verdoofd zijn. En in m'n oren kraakt het en giert het en boemt het. Ik heb gerekend en gestaffeld, steeds maar weer op een bloc note gekrabbeld. In Utrecht be gon het al, toen in Haarlem, ver volgens in Leeuwarden, in Gro ningen, in Assen, in Zwolle, in Arnhem, in Maastricht, ten laat ste in Den Bosch, in Middelburg en in Den Haag. Nooit heb ik de ,jky line" van de Residentie met meer vreugde begroet. Den Haag: Eindpunt van m'n Elf Provinciëntocht, of, zo men wil: Elf HoofdstedenBustrip. Cijfers Totale reistijd: 104 uur. Aantal plaatsen, dorpen en gehuchten, door welke ik werd gesleurd: 261. Aantal vervoermaatschappijen, waarvan ik gebruik maakte: 18. In de achteruitkijkspiegel van zijn bus, ziet de chauffeur niet alleen de weg achter hem. maar ook de (meestal zwijgende) passagiers. Onze fotograaf bracht dit op fraaie wijze in beeld. Buspassagiers andere gezichten vanwege het moto rlawaai zwijgen en alleen maar naar buiten kijken naar het •oorbijglijdcnde landschap. op tijd te zijn om de bus te halen. „Het plan is van een gek", was het korte, maar bondige commen taar van een buschauffeur van de GADO, met wie ik in Hotel van der Scheer in Surhuisterveen sprak. Hij keek me daarbij zó ver wijtend aan dat ik het gevoel kreeg, of hij dacht dat ik die mon sterbustocht verzonnen had. Ik deed geen moeite me te verweren. Ook als ik gezegd had dat ik alleen maar uitvoerder was, zou ik nog altijd niet bewezen hebben dat ik nu toevallig géén gaat je in m'n hoofd had. Al na het eerste traject, dat van U- trecht naar Haar lem voerde, werd me duidelijk dat geen zinnig mens, ook geen buschauf feur, iets in het project zag. Toen ik aan een NACO- functionaris vroeg, of ik zijn dienstre geling misschien den mocht houden de boekjes wa ren uitverkocht en ik moest toch de plaatsnamen over nemen was zijn vriendelijke weder vraag, of hij me misschien kon hel pen. „Ja, nee", stot terde ik. ,,'t Gaat om de plaatsnamen als u begrijpt, wat ik bedoel". „De plaatsnamen?" zei hij. „Waar moet u naar toe?" „Naar Alkmaar en daarna naar Leeuwarden", bracht ik naar vo- „Effe kijke", bromde hij. „Dat kost één gulden vijfendertig naar Alkmaar, en drie gulden negentig naar Leeuwarden. Bij elkaar vijf gulden vijfentwintig dus. Een kaartje?" „Graag", was m'n antwoord. „Maar-re u zou me toch een groot genoegen doen, als ik even uw dienstregeling vast mocht hou den. Voor de plaatsen, waar we doorkomen, ziet u". „Of ik het zie, maar u ziet het ook. Gewoon uit het raam kij ken." „Ja, jnaar-re ik zou ze zo graag op «en rijtje willen hebben". Ik kreeg het boekje, maar de man keek me aan, of hij er aan twijfelde, of ik ze wel allemaal op een rijtje had. Het zelfde de den een paar grinnikende omstan- Geheim Ik nam me dan ook meteen voor de rest van de dagen en nachten het eigenlijke' reisdoel ge heim te houden. Zo nu en dan kwam ik er echter niet onderuit. Ook dienstregelingen, zo consta teerde ik, worden kostbaarder naarmate ze schaars zijn. En om dat ik de pech had dat het bijna april was zenuwentijd in elke vervoermaatschappij, omdat dan de zomerdienstregeling van stapel moet lopen kreeg ik meerdere malen de woorden: „Die zijn er niet meer", te horen. Om Groninger te zijn met de Groningers, of Limburger met de Limburgers, kan ik niemand aan bevelen een vijfdaagse Elf Hoofd steden Bustocht te maken. Dan moet men er toch wel tien dagen van maken voor elke provin cie liefst. Buspassagiers, zo heb ik name lijk gemerkt, zijn zwijgzame we zens. Alleen als ze naast beken den zitten, doen ze de mond wat meer open. De vreemdeling krijgt op z'n hoogst te horen dat het „mooi weertje", of „slecht weer tje" is. Voor 't overige kijkt men naar buiten zeg maar: ver veeld of verlustigt men zich met de eigen gedachten. Het waarom Men behoeft er beslist niet lang over te filosoferen, waarom het in een bus niet één kwekkende horde is. waarom de broeder schap. die elk mens begeert, op gesloten lippen en dovemansoren stuit. Er zijn ordinaire, praktische bezwaren, zoals het lawaai, dat de motor en de carrosserie produ ceren. De plaatsmdeling is ook al niet bevorderlijk voor de conver satie. tenzij men een reigerhals heeft. En dan de bochten, de vaak scherpe bochten op de smalle, niet al te effen wegen van het platteland. Men kan onverhoeds een enorme zwieper krijgen, waar bij men zich afvraagt, of de nie ren wel goed in het vet zijn blij ven zitten. Men kan, midden in een zin, opeens een andere rich ting uit schuiven, waardoor het gesprek tenminste stokt. Een Elf Hoofdsteden Bustocht, ook de snelle, die ik heb gemaakt, vormt daarentegen wel een on overtroffen leerboek voor iemand, die zich thuis wel eens met het bekende, alfabetische aardrijks- kundespelletje vermaakt. Omdat van hoofdstad tot hoofdstad nooit de kortste route, of wel de snel weg wordt genomen indien dit zo was, had geen. vervoermaat schappij een bestaan rijdt men door de meest onbekende dorpen en plaatsen. Onbekend voor de streekvreemde dan. wel te ver- Namen Neem het korte traject tussen Groningen en Assen bijvoorbeeld. Behalve de dorpen Haren, Norg en Zuidwolde voor Iedereen nog wel een vage herinnering nit Hoewel ik slechts twaalfhon derd van de ruim tien miljard passagierskilometers, die jaar lijks in Nederland worden ge registreerd, heb uitgereden de gezamenlijke busonderne mingen slaan de Spoorwegen met drie miljard betaalde kilo meters! is me opgevallen hoe subliem de organisatie in elkaar zit. Overal en meestal vlak voor de stations zijn mo derne busgebouwen met ruime wachtkamers verrezen. Kort sluiting is er zo goed als ner gens. Ook in de kleinere plaat sen komt men, op enkele uit zonderingen na, vrij vlot ver der. Aansluitingen naar het kleinste huisje in de verste uit hoek zijn minutieus ingecalcu leerd. Vooral 's avonds, als „de laatste bus" gaat, wordt al les gedaan om „overstappers", die misschien een paar minu ten te laat zijn, toch nog naar huis te brengen. Meesters Wat de chauffeurs betreft, dit zijn meesters in hun eigen rech ten. Hun status, in 't bijzonder op het platteland, is niet weg te cijferen. Ie dereen kent ze als „Jan" of „Piet", of in het sappige Brabants als „Loewike". Zoals iedereen in de van .busvervoer afhankelijke plaat sen de chauffeurs kent. zo kennen de chauffeurs iedereen. Vooral dege nen, die altijd net op het nipper tje zijn en hard moeten hollen •- om de bus te halen. Als ze als hulpzaam en rustig het zon verwarde vlekken in de verte ko- alle karakteristieken, die op bus- Jaarlijks: Tien miljard passagiers-kilometers men aanzeilen, wordt op hen ge wacht. Goedmoedig, grollig, be- chauffeurs van toepassing kunnen „We hebben er eens één gehad", vertelde een personeelslid van de BBA met een binnenlands lijn- net van meer dan duizend kilo meter en met een personeelsbe stand van meer dan duizend per- de grootste particuliere streekvervoeronderneming in ons land die de chauffeur, die een kop koffie was gaan drinken, kwam vertellen dat de deur van z'n bus zo klemde. Bij het trek ken en rukken er aan, zo zei hij, was de klink gebroken. Hij toon de het ding, dat hij in de handen had. Het Ibleek pgeen klink, maar een richtingaanwijzer te zijn... Niet gesloten Wie mocht denken dat elke pro vincie-hoofdstad, van welk punt van Nederland uit ook. per bus kan worden bereikt, is er naast. Van een gesloten net is net geen sprake. Tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath overigens dé invalsplaatsen van Zeeland dient men de trein te nemen, tenzij men op een donderdag reist. Die dag is er namelijk markt in Ber gen op Zoom en alleen dan wor den er bussen ingezet. Van Zeeuws-Vlaanderen uit be staat voorts een lijndienst op Bre da, die door de Brabantse Buurt spoorwegen en Autodiensten, zo mede de Zeeuwsvlaamse Tram weg Maatschappij gezamenlijk wordt geëxploiteerd. Deze binnen landse busdienst heeft een buiten lands tintje, omdat hij voor een groot deel door België voert, waar overigens niemand in of uit mag stappen. Ter controle op dit laat ste ging er vroeger altijd een dou ane-beambte mee, maar tegen woordig functioneert de chauffeur als onbezoldigd douanier... Al met al houd ik rekening met de mogelijkheid dat mijn wereldrekord over niet al te lange tijd wordt gebroken. Niet omdat het sneller kan straalbussen, of Hover craft-zwevers komen er wel niet maar omdat Neder land er misschien een twaalf de provincie bij krijgt. Ik geef me dan ook onmid dellijk gewonnen, als er iemand is, die straks Emme- leroord in de snelroute op neemt. Bij voorbaat wil ik namelijk verklaren dat ik me niet laat uitdagen. Om heel eerlijk te zijn: voorlopig heb ik de buik vol van bussen. WACHTWOORD, spel voor tent en trein Wie met een stel jongelui op stap gaat zal altijd veel ple zier beleven aan gezelschaps- Ons Zondagsblad draagt vandaag een karakter, dat op vele punten afwijkt van het normale. Onze redacteuren zijn er op uitgetrokken om U via vijf pagina's alvast in de vakantiesfeer te brengen. Alle aspecten van het reizen en trekken in vr\je dagen zijn vanzelfsprekend in dit nummer niet belicht, maar het staat wel vast, dat in de diverse artikelen in teressante ideeën zijn verwerkt, die U op het spoor kunnen brengen van nieu we vakantiegebieden, dat U tips vindt, nodig voor Uw reis naar het buitenland en bovenal, dat U in deze bqdrage enige ogenblikken van gezellige en boeiende lectuur zult vinden voor het vrije week einde. En nu maar hopen, dat het in 1964 eens echt zomer zal mogen worden met veel zonneschijn, als de tijd is aangebro ken om er echt op uit te trekken met de tent, de caravan, naaf- het hotel of het pension, dat de vakantieganger voor een paar dagen of weken in een volkomen andere sfeer brengt. Misschien hebt U Uw plannen al lang gereed. Zo niet, dan geeft dit Zondagsblad U wellicht een spoor naar een vakantie, die anders dan anders is. spelletjes. We hadden eens een buitengewoon natte pinkster vakantie, het was in 1953, en in onze herinnering hebben we nooit zoveel plezier beleefd in enig andere zonnige week, dank zij het in de dorpswinkel ge kochte ganzenbord. Wilt u met iets origineels op de proppen komen, dan is er een heel nieuw spel namelijk „Wacht woord". Misschien kent u van de beeldbuis het spel van die naam. Het is een voor de huiskamer be werkte editie, die ook in tent of trein de nodig onspanning-door- inspanning brengt. Aan de hand van sleutelwoorden, opgegeven door spelers van één ploeg aan de andere, raad je wachtwoorden. Die wachtwoorden zijn vastge steld, bij het spel behoren twee etuis met woordenlijsten. Net als bij alle spelletjes: hoe strenger de regels worden gehandhaafd, hoe spannender de wedstrijd verloopt. Hebt u weinig plaats, wel, stop woordenlijsten, scorebord en spel regels in een enveloppe, het past precies. Een goede raad: bewaar het echt als een verrassing, laat de woordenlijsten niet van tevo ren lezen, voor een speler met een goed geheugen wordt het dan wel erg makkelijk gemaakt. Overigens kunt u ook zelf wachtwoorden gaan verzinnen als de etuis „uit gespeeld" zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13