Nieuwe Lekke Courant Goulart vlucht - opstand lukt Luns en Soebandrio: heden informeel zakendoen Pleegmoeder vlucht met kind (7) Spanje naar Alleen derde leger trouw Erhard weer naar de V.S. Minder kinderbijslag voor baby's en meer voor 11-17-jarigen Eerste ontmoeting in goede sfeer zeer Piraat „Caroline" in de rug aangevallen Koffiesmokkel via Suriname „Desnoods gaan we naar 't buitenland Parlement moet beslissen Commentaren Donderdag 2 april 1964,45ste jaargang r~ F. MEMER ifdredacteur: Dr. E. WEM ER CHRIST ElIJK-NATIONAAL DAGBLAD lligh it ghebl*v*a I in feghenjpoef" Noordoosten wind Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Matige. In het Waddengebied af en toe vrjj krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Zie voorts pagina 7) Ti. 3.3J, p.kw. 10,05 haar reven jaar oude pleegdochtertje Freekje naar Spanje gevlucht, daar de Haagse r.k. voogdijvereniging „Pro Minore" zonder opgave van redenen eist dat het kind uiterlijk zaterdag moet worden teruggegeven aan het kindertehuis van de vereniging aan de Scheveningseweg in Den Haag. De pleegvader, de heer O. B. Barte- lings (49) heeft volgens de Tel. het ver zoek gekregen op kosten van „Pro Mi nore" het kind terug te halen. Dat ver zoek bereikte hem kort voor zijn vertrek naar de Nederlandse Antillen als ser geant-vliegtuig-telegrafist bij de Marine Luchtvaartdienst. Hij verklaarde niet aan dit verzoek te zullen voldoen: „Freekje kwam zeven jaar geleden, ais vier maanden oude baby van een onge huwde moeder bij ons. Sindsdien hebben wij haar verzorgd. Het kind werd toege wezen aan de voogdij vereniging ,tPro Mi nore", die pas iets van zich liet horen toen Freekje drieëneenhalf jaar oud Begm 1961 verschenen drie dames van Pro Minore bij de familie Bartelings. die verklaarden, dat de vereniging het kind terug wilde hebben, doch voor dit ver zoek geen reden opgaven. Toen het kind ruim vier jaar oud was, kreeg het gezin een ondersteuning van f 100 per maand van de vereniging. Zo verstreek de tijd. tot plotseling de vereniging eiste dat het kind zo gauw mogelijk zou worden te ruggegeven. Doodsbenauwd dat het kind haar zou worden afgenomen, vluchtte mevrouw Bartelings naar Spanje. Aldus nog steeds de Telegraaf. De enige func tionaris van ..Pro Minore" die hierover inlichtingen kon of mocht verschaffen, was vanmorgen onbereikbaar. 0 Op hun verzoek is aan de heer L. H. H. R. van Wensen met ingang van 1 mei eervol ontslag verleend als burge meester van Eibergen, Aan de heer D. Torensma als burgemeester van Menal- dumadeel. en aan de heer D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht als burgemeester van Rozendaal (Gld.). Een beeld van de toestand in Bra zilië, waar het legergarnizoen van Juiz de Fora, in de staat Minas Gerais, in opstand is gekomen tegen president Goulart en „ter verdediging van de democratie". De residentie van Carlos Lacerda, gouverneur van de staat Guana- bara, versterkt met zandzakken, werd door soldaten van de garde van de gouverneur bewaakt. De opstand tegen de Braziliaanse president Joao Goulart is gelukt. Goulart zag zich genoodzaakt, uit te wijken naar Porte Alegre in het zui den van het land, waar het derde le ger hem trouw is gebleven. Van daar uit wil hi.i de strijd om de macht voortzetten. Het lijkt er echter op, dat hij voor een verloren zaak vecht. Want Ranieri Mazzili. de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, is reeds tot president in zijn plaats uitgeroepen. En tien oorlogsschepen varen thans in de richting van Porte Alegre om de haven van deze stad te blokkeren. Bondskanselier Ludwig Erhard van Wes -Duitsland zal begin juni naar de V.S. gaan en daar voordrachten houden aan de Harvard-universiteit. Het zal het derde bezoek van Erhard aan Amerika worden na zijn benoe ming tot bondskanselier. In novem ber van het vorig jaar woonde hij de begrafenis van president Kennedy bij en eind december was hij de gast van president Johnson op diens boerderij in Texas. S.E.R.-advies aan dr. Veldkamp (Van onze sociaal-economische redactie) 1~AE Sociaal-Economische Raad is van mening dat het aanbeveling verdient om de kinderbijslagen gedurende de eerste vijf levensjaren van de kin deren met 20 procent te verminderen en de uitkeringen van het elfde tot en met het vijftiende jaar te verhogen met he bespaarde bedrag. De SER geeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid in overweging naar deze mogelijkheid een nader onderzoek te laten instellen. Ook vraagt de S.E.R. zich in zijn dezer dagen gereed gekomen advies over de hoogte en de structuur der kinderbijslagen af of het geen aanbe veling zou verdienen de differentiatie van de vakantietoeslagen te effec tueren via de kinderbijslagregeling bijvoorbeeld door de uitkeringen over het tweede kwartaal met 16 procent te verhogen. Wat dit laatste betreft is het de S.E.R. bij besprekingen over de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in verscheidene bedrijfstakken gebleken, dat de wens leeft om voor gezinnen met kinderen de vakantietoeslag te bereke nen over het gezamenlijke bedrag van loon en kinderbijslagen. Deze wens is gegrond op de overweging dat de va kantiekosten voor gezinnen met kinde ren hoger zijn dan voor alleenstaanden en voor gezinnen zonder kinderen De raad heeft hierover echter geen uitspraak In één oogopslag CHU-vergadering: vrijheid van evangelieverkondiging in het leger; Oranje en het protestantisme pag. 2 Prof. Van Ttterzon voor de schoolraad pag. 2 Brazilië: de achtergrond pag. 5 Franco stelt premier aan pag. 5 Werknemers als „mensen"' pag. 7 Monteux viel flauw en diri geerde weer pag. 7 verdient de kinderbijslagen met het inkomen Ook acht de raad voorshands een verhoging van de alge mene leeftijdsgrens van 15 tot 16 jaar voor kinderen die volledig of partieel onderwijs genieten niet nodig. Wel acht de S.E.R, het nuttig advies te vragen aan de Sociale Verzekeringsraad over het meer en beter objectiveren der critici voor het recht op kinderbijslag en voor de zgn. dubbeltelling van studerende en gebrekkige kinderen van 16 tot 27 jaar. Redelijk niveau Volgens de S.E.R. hebben de kin derbijslagen gedurende 1959/1960 een re delijke tegemoetkoming gegeven in de kosten van het levensonderhoud en de opvoeding van de kinderen in het ge middelde arbeidersgezin. De ontwikke ling daarna geeft naar de mening van de raad evenmin aanleiding een wijziging van het niveau der kinderbijslagen overweging te nemen De S.E.R. vi: het redelijk dat het welvaartspeil van gezin met kinderen lager is dan dat i een gezin zonder kinderen met eenzelfde basisinkomen, omdat ook in materieel opzicht de verantwoordelijkheid ouders voor het levensonderhoud de opvoeding der kinderen niet geheel mag worden weggenomen. GE (Van onze parlementsredactie) EASSISTEERD door enkele van hun naaste medewerkers hebben minis ter Luns en zijn Indonesische ambtgenoot dr Soebandrio, die een drie daags bezoek brengt aan ons land, vandaag op het ministerie van buiten landse zaken besprekingen gevoerd over een aantal tussen beide landen hangende kwesties. Gisteravond bood mr. Luns de Indonesische gasten een diner aan in het Scheveningse Kurhaus. Vanavond zou dr Soebandrio gast heer zijn op een receptie van de Indonesische ambassade in kasteel Oud- Wassenaar. Morgenochtend wordt hij door Koningin Juliana op pale-s Soestdijk ontvangen Morgenmiddag hoopt hij een persconferentie te geven. Na zijn aankomst heeft de Indone sische minister gistermiddag protoco- beleefdheidsbezoeken gebracht aan achtereenvolgens minister-president Ma- ijnen. minister Luns, en de voorzitters an Tweede en Eerste Kamer. mr. Van Thiel en mr. Jonkman. Mr. Luns ver klaarde. dat de eerste ontmoeting met zijn collega in zeer goede sfeer was •rlopen. Er was geen agenda voor de besprekingen van vandaag opgesteld. Het overleg zou een min of meer in formeel karakter dragen. Kamervoor zitter Van Thiel verklaarde 1 „een heel vriendelijk man" te hebben gesproken. „Ik geloof, dat hij van goeden wille zo voegde hij eraan toe. Geheel zonder enig rumoer is de eer ste dag van het Indonesisch bezoek niet verlopen. Een met vlaggen en span doeken gewapende groep jonge nationa listische Papoea's (ongeveer twintig man) heeft bij Soebandrio's aankomst op Schiphol en later voor het departe ment van buitenlandse zaken en de In donesische ambassade gedemonstreerd handhaving van het zelfbeschik kingsrecht van West-Irian. Zij behoren de Papoea-jongerenorganisatie Ko be Oser" (De Eenheid). De demonstra- n Den Haag, die zeer ordelijk ver liep, ging gepaard met de aanbieding een petitie aan de twee ministers. Het stuk icas ondertekend en werd iverhandigd door 3 bestuursleden van .Kobe Oser", de heren Ben Af. Tang- ghama, Ben Th. Kaisiepo en Jos Fr. In de petitie wordt gezegd, dat de demonstranten er niet mee akkoord kunnen gaan dat Indonesië West-Irian ;r beheert. De Indonesische rege- zou daar gewelddaden plegen, dwang uitoefenen op vooraanstaande Papoea's, de gezondheidszorg verwaar lozen en de lessen op de scholen rich- op politieke indoctrinatie en mili taire vorming. „De opbouw en de ont wikkeling in alle lagen van de bevol king is tot stilstand gekomen", aldus de petitie. De Papoea-jongeren zeggen willen vasthouden aan de overeen komst van New York, waarvan het zelfbeschikkingsrecht van West-Irian de kern is. Zij wensen geen afstand te doen van het plebisciet waarin de over eenkomst voorziet. De petitie, die op buitenlandse zaken door een ambtenaar en op de Indonesische ambassade door de secretaris in ontvangst werd geno men, zal ook aan de secretaris-gene raal van de V.N. Oe Thant worden ge zonden Aan het diner in het Kurhaus zaten behalve de ministers Luns en Soeban. hun echtgenoten ook aan: de And nessen. Veldkamp, Bot. Schouwenaar-Franssen, de staatssecre tarissen Diepenhorst. De Block en Bar- tels. de voorzitters van Eerste en Twee de Kamer mr. Jonkman en mr. Van Thiel. de gevolmachtigd minister van De Britse posterijen hebben aan de ITU (internationale unie voor tele communicatie in Genève hulp gevraagd om een einde te maken aan de „piraten"-uitzendingcn van radio Caroline, zo is gisteren door de ITU i gedeeld. Daar de Caroline de Panamese vlag voert, zal de ITU de directeur-generaal van de Panamese posterijen wijzen op de internationale voorschriften tegen piratenuitzendingen en hem vragen een onderzoek in te stellen naar de zend vergunning van het schip, dat op de Noordzee bij de Engelse kust voor anker ligt, zo deelde een ^woordvoerder van de ITU mee. Hoewel de ITU nakoming van haar voorschriften niet kan afdwingen, hebben dergelijke stappen er in het verleden toe geleid dat piraten-zenders niet langer de Panamese vlag mocht voeren. Emanuels. de regcrings- >or Indonesische aange„ legenheden mr. Blom. en de Belgische ambassadeur baron Van der Straeten Waillet i deken van het Corps Diploma tique'. Minister-president Marijnen was verhinderd. Hy zat in Amsterdam aan een diner t.g.v. het 150 jarig bestaan van de Nederlandse Bank. Van Indo nesische zijde waren in het Kurhaus onder meer aanwezig: de tweede vice- minister van buitenlandse zaken dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de vice-mi nister voor de strijdkrachten generaal Moersid, de tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag dr. Sjarif. en de ambassa deurs in Kairo en Tokio, de heren Is- man en Reksoatmodjo. Een vrolijk moment tijdens het diner in het Scheveningse Kur haus, dat de regering de heer en mevrouw Soebandrio gisteravond aanbood. Van links naar rechts: minister Luns, minister Soeban drio, mevrouw Soebandrio. me vrouw Luns en mevrouw Jonkman, echtgenote van de voorzitter van de Eerste Kamer Goulart, die zich nog steeds als pre sident van Brazilië beschouwt, hoop: olijkbaar nog steeds op een soort „volks opstand". die nog een dramatische wending aan de voor hem zo teleurstel lende ontwikkelingen zou moeten geven. Blijkbaar hoopt hij tevergeefs. De mili taire autoriteiten hebben 'alrijke arres taties laten verrichten, ook onder vak bondsleiders. Demonstraties ten gunste Goulart hebben zich loi dusver nog niet voorgedaan leiders van de opstand hebben kiaard. dat Mazzili tot president werd uitgeroepen, nadat Goulart officieel zijn afgetreden. Goulart heeft d:t echter ontkend. Hij is uit Rio de Janeiro naai de officiële hoofdstad Brasilia vertrok ken. nadat gebleken was, dat het eerste leger naar de opstandelingen was over gelopen. In Brasilia wilde Goulart pogen, weer stand te bieden aan de opstand om tc oorkomen, dat het parlement zou wor den gedwongen, hem af te zetten. Maa: >ok in die stad was Goulart niet langer rcilig. Per vliegtuig ging hij naar Porte Alegre. waar hij via de radio bekend maakte. de strijd tot het bittere einde te zullen voortzetten. In die stad had een zwager van Goulart, Leonel Brizola, het bevel over het derde l^ger op zich genomen. Hoewel het derde leger bijzonder groot is. kan het de leiders van de opstand nog veel moeilijkheden bezorgen. Het is evenwel de vraag of dit leger Goulart trouw zal blijven, Mazzili als afgeva; Mazzili. die tot president is uitgeroe- ?n en is beëdigd, is lid van de sociaal- demoeratisehe partij en staat bekend ah een gematigd man en als atiti-commu- nlstisch. Hij werd voor digde gekozen ir op als voorzitter financiën. In maart van dit jaar werd hij voor de zevende achtereenvolgende maal tot voorzitter van het Hui Afgevaardigden gekozen. Mazzili. die de zoon is van Italiaanse emigranten afkomstig uit de staat Sao Paulo Hij studeerde rechten, is getrouwd en heeft twee zoons Hij is ongeveer 50 jaar. Maz zili wordt beschouwd als bijzonder be kwaam op economisch en financieel ter rein. Hij heeft twee-en-een-half jaar geleden, toen Quadros plotseling zijn ambt neerlegde, het presidentschap waargenomen, tot Goulart in het land was teruggekeerd om dit op zich - pag. Een Braziliaanse missie heeft in Para maribo de medewerking ingeroepen van de Surinaamse regering voor de vestiging een controlepost, die toezicht moet houden op in Suriname ingevoerde Bra ziliaanse goederen. De laatste tüd zou den grote partijen Surinaamse koffie, die water worden vervoerd van de ene Braziliaanse stad naar de andere, hun bestemming niet hebben bereikt, doch uit Suriname zijn verscheept naar de Verenigde Staten en Europa. Er zou niet alleen sprake zijn van smokkel maar ook van grote diefstallen. Hiervan ondervindt de Braziliaanse eco nomie grote schade De missie zal tegen het einde van de week doorrijzen naar Nederland. De zaak is naar voren gekomen door dat ruim een week geleden het schip Guarany In Paramaribo aankwam onder de vlag van Paraguay, hoewel het een Braziliaanse thuishaven moet hebben, met 50.000 tot 60.000 balen koffie. Het koos onmiddellijk ligplaats langszij het ms Jason van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Mij. aldus wordt gemeld. Enige dagen geleden zou de Ja son met 8000 balen naar Amsterdam zijn vertrokken. Een ander deel van de lading zou met de Chrion, eveneens van de K.N.S.M., naar Europa verscheept wor den en het overige met de Ulysses van de K.N.SM. naar de Verenigde Staten. Stakende Belgische artsen volharden "TJE Belgische artsen, die gisteren in ■L' staking zijn gegaan uit protest tegen de nieuwe ziekte- en invalidi teitswet, zullen niet aan het werk gaan, voordat het parlement aan hun wensen tegemoet is gekomen. Meer dan 90 procent van de ongeveer 10.000 praktiserende artsen doen zij het met niet al te veel geestdrift aan de staking mee. Naar aanleiding van het dreigement, dat de regering de artsen zal „vorderen" werd meegedeeld, dat het overgrote deel van hen zich dan in het buitenland zal bevinden. De regering heeft gisteren een „laatste beroep" op de artsen gedaan zich aan hun plichten te onttrekken. Zij n< het standpunt in, dat zij het overleg met de artsen wil voortzetten, op voorwaarde echter, dat de staking wordt opgeheven. Dat er weinig hoop hierop bestaat, bleek echter uit een mededeling van de zijde van de regering, die niet kan inzier waarom de artsen de ene dag de bespre kingen willen hervatten, die zij de vo rige dag zelf hebben afgebroken. De art- sen lieten weten, dat verdere besprekin gen onmogelijk zijn, indien de gespreks partners hun houding niet wijzigen. Hoe er een eind moet komen aan het conflict is dan ook een vraag, waarop het ant woord vooralsnog voor de hand ligt. De artsen zijn van mening, dat het par lement een eind aan de moeilijkheden kan maken door gebruik te maken van zijn initiatiefrecht. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de parlementsleden iets voor voelen om het gebruikelijke overleg te doorkruisen, gesteld al dat zij van mening zijn. dat aan de eisen van de artsen tegemoet moet worden geko- AVER het bezoek van minister Soe- bandrio zal wie een volledig herstel van de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen en vernieuwing van oude banden voorstaat, oprecht verheugd zijn. Temeer omdat het be zoek niet alleen symbolische beteke nis heeft, maar tevens gelegenheid biedt tot het bespreken van hangende kwesties. Het overleg LunsSoebandrio zal. mag men verwachten, niet beperkt blijven tot diplomatieke frases, maar concrete perspectieven openen. De twee ministers spreken ook over de mogelijkheid van wederzijdse statie- bezoeken op het hoogste niveau. Maar bij zijn aankomst reeds gaf dr. Soe bandrio te kennen, dat een juist kl«- maat voorwaarde moet zijn voor een reis van de Indonesische president naar ons land. Dit lijkt ons verstan dige en nuchtere taal. Ook wie voor zichzelf tegen zulk een bezoek geen bezwaar heeft daartoe behoren ook wij weet dat er gevoelens zijn. welke te negeren onverstandig moet heten. De betrek kingen kunnen beter overwogen dan stormachtig worden nagestreefd. TAE doktersstaking in België is een bedenkelijke zaak. ook wanneer het zo zou zijn .dat de doktersstand er niet naar waarde wordt gehono reerd, dan is hier minder dan waar ook een staking het juiste verweer. Onvermijdelijk moet zo de dokter inboeten aan het gezag en het ver trouwen. welke beide niettemin de kenmerken behoren te zijn van zijn beroep. Er zijn ook in onze samen leving dingen die men nu eenmaal niet doet, en tot die dingen behoort wat thans niettemin daar in België geschiedt. Iets anders is ,of in deze tijd de vrije beroepen, en dus ook dat van de arts .als zodanig niet al te spoe dig in het gedrang dreigen te komen. Hoe deze beroepen harmonisch op te nemen, zo men wil: te integreren, in het maatschappelijk geheel? Dat vergt van beide kanten begrip en te gemoetkomendheid- Maar een staking moet meer scha den dan baten, trouwens ook de art sen zelf. LT ART VER WARMEND was de wij- ze waarop deze week onze kroonprinses ten besluite van de her denking van honderdvijftig jaar ko ninkrijk de jongeren heeft toegepro- ken. Wij mogen ons gelukkig prijzen met een prinses die zozeer het jonge hart weet te raken. Zij drong er bij haar gehoor op aan, belangstelling te hebben voor de problemen in de wereld. En zulk een belangstelling toont men het bes te door iets te geven van zichzelf- Belangstelling betekent openstaan, betekent het verwerven van kennis omtrent situaties en toestanden el ders. Dat behoort tot onze verant woordelijkheid. mensen als wij zijn. die leven in een wereld waarin de grenzen van onze verantwoordelijk heid vervagen. Hoe deze kennis te verwerven? Hoe elke dag opnieuw op de hoogte te zijn? Welnu, de Prinses deed de jongeren een middel aan de hand. eenvoudig en doeltreffend. Lees de krant, zei zij. en doe dat gewoon iedere dag. Zij gaf zelfs in overwe ging er twee te nemen. Het is niet in de eerste plaats uit overwegingen van zelfbelang dat wij dit advies toejuichen, maar omdat het reeds op zichzelf zo verstandig is. TAE N.R.C. van gisteravond bevat een artikel ter gelegenheid van het feit dat in Nederland een halve eeuw geleden het eerste geval van crematie zich voordeed. Er staat on der meer in, dat destijds bij de cre matie van Louis Couperus „een anti revolutionair Kamerlid Scheuring" de regering kapittelde over haar vertegenwoordiging hierbij. Het blad besluit: „Dat Couperus onsterfelijk is gebleven en dat de heer Scheuring totaal vergeten is, mogen wij vandaag wel als een zege voor de crematiegedachte beschou- Een kleine notitie is hier wel ge boden. Het Kamerlid heette niet Scheuring, maar Scheurer. Misschien denkt het liberale blad bij anti-rivo- lutionairen wat gemakkelijk aan scheuring, maar dat is dan niet vriendelijk. Bovendien is dr. Scheurer geluk kig niet vergeten. Reeds allen wie de zending ter harte gaat, denken om dit nu maar alleen te noemen aan de man van het Petronella-hospitaal; maar er ware meer te vermelden. Wij willen nu niet in een discussie treden over de crematie. Maar wij hebben een vermoeden dat het ver weer van dr. Scheurer ertegen meer verband hield met gedachtegangen waarop hij juist als zendingsman was gestoten. Heffingsaanslag voor „weerspannige" boeren rVan onze soc.-econ. redactie) Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren met algemene stemmen de registratieverordening zodanig gewij zigd. dat boeren, die weigeren het in ventarisatieformulier in te vullen, een ambtshalve opgelegde heffingsaanslag zullen ontvangen en dus niet meer door de justitie zullen worden vervolgd. Hiertoe werd, zoals bekend, reeds in een vorige vergadering in principe be sloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1