Ziekenfondsraad beslist: vrije apothekerskeuze Verolme is zeer somber over onze scheepsbouw Invoer groeit sterker dan de uitvoer Morgenavond Italiaanse opera stereofonisch Kleine winst chr. zang en oratoriumverenigingen 7 WOENSDAG 1 APRIL 1961 Geschil Haags fonds-apotheker De Ziekenfondsraad hee ft dezer dagen uitspraak gedaan in een ge schil tussen het in Den Haag geves tigde „gesloten" ziekenfonds „De Volharding" en een Haagse apothe ker. Deze uitspraak zal tot gevolg hebben dat voortaan alle verzeker- Jen in Nederland zelf de apotheek tullen mogen kiezen van wie zij hun »eneesmiddelen wensen te betrek- een. De verzekerden bij de zogenaamde ge floten fondsen met eigen instellingen •n met medische en farmaceutische me iewerkers in loondienst zullen dus liet meer verplicht zijn gebruik te ma ten van de eigen apotheek van deze ondsen. Het geschil, dat tot deze beslissing eidde was ontstaan doordat „de Volhar- llng" geweigerd had de Haagse apothe- ;er op zijn verzoek toe te laten als mede werker van dit ziekenfonds. Reeds in 1961 werd deze kwestie aan iet rollen gebracht, toen alle in Den laag, Rijswijk en Voorburg vrij geves- ïgde apothekers zich tot ..De Volhar- ling" wendden met het verzoek toege aten te worden als medewerkers aar it fonds. Toen dit verzoek werd efge wezen, heeft een Haagse apotheker be- oep aangetekend bij de ziekenfondsraad, .et orgaan waarin vertegenwoordigers an de overheid, het bedrijfsleven, de iekenfondsen en de medewerkersonga- isaties zitting hebben. Op dit beroep is thans de bindende •eslissing genomen, waarbij „De Vol- .arding" wordt verplicht aan het ver- oek van deze apotheker om als mede werker aan dit ziekenfonds te worden 'erbonden, te voldoen. Vérstrekkend Deze uitspraak is met name gebaseerd ip de door de overgrote meerderheid der •lederlandse ziekenfondsen ook in de iraktijk aanvaarde wettelijke grondste eën van het ziekenfondswezen, waarbij •nerzijds de fondsen hun verstrekkingen egenover de verzekerden moeten garan- leren door vrij gevestigde medewerkers lan zich te verbinden en anderzijds de /erzekerden het recht hebben tot vrije keuze ten aanzien van hun geneeskun dige behandeling. De beslissing zal ook verstrekkende gevolgen kunnen hebben voor alle andere gesloten fondsen in Nederland. Want op grond van deze be slissing zijn deze verplicht onder meer om vrije gevestigde apothekers als medewerkers toe te laten, ook al exploi teren deze fondsen reeds een eigen apo theek. Zowel van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring van de geneeskunst als van Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter be vordering van de pharmacie zijn al jaren lang ernstige bezwaren geuit tegen de situatie zoals deze bij de besloten fond- heerste omdat men in deze kr\jen meende dat zij hun medewerking aan de ziekenfondsen niet in ondergeschikt heid behoorde te verlenen maar als vrije medewerkers met hun eigen beroepsver antwoordelijkheid zo wordt gezegd in een communiqué, dat door de Maat schappij ter bevordering der pharmacie is verstrekt. Eens met Japan over KLM-routes De KLM-vliegroute AmsterdamBiak -Tokio is als resultaat van Ned.-Japanse besprekingen gewijzigd in een route Am sterdamTokio. De KLM zal tweemaal per week zo wel de zuidelijke als de Pooldiensten vliegen. Vijf kooplieden mishandelen één agent Na afloop van de dinsdagochtend- markt hebben vijf inwoners van Breda op de hoek CatharinastraatGrote Markt te Breda de 33-jarige politieagent W. Roovers aangevallen en mishandeld. De agent zal geruime tijd geen dienst kun- doen. Bij het gevecht liep hij onder r een gebroken pink en een blauw Het incident deed zich voor even na dat de agent een jongen van een jaar of twaalf had gewaarschuwd omdat hij zijn handen niet aan het stuur van zijn fiets had. Het vijftal, dat kennelijk iets gedronken had, stond op een afstand toe te zien. Een van hen, de 38-jarige auto handelaar A. van D. schold de agent plotseling voor hongerlijder uit. Toen de politieman de man sommeer de mee naar het bureau te gaan om zich daar te verantwoorden voor het be ledigen van een ambtenaar in furctie, ontstonden de moeilijkheden. De auto handelaar gaf de agent een klap in het. gezicht. De agent sloeg terug. Daarop mengden ook de andere vier zich in het gevecht: de 31 jarige koop man W. van D. (een broer van de auto handelaar). de kooplieden J. R. (33 jaar) en H. van O. (28 jaar) en de 33- jarige textielhandelaar M. H. Het vijftal zit nu in de cel. De agent is op het hoogtepunt van het gevecht ontzet door twee collega's, die toevallig in de buurt waren. Aanhoudend koud FR ZIJN geen tekenen, die wijzen op een verandering in de algemene circulatie. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren naar Rusland en blokkeert de doortocht van oceaandepressies. Aan de flank van dit hogedrukgebied houdt met noordoostelijke winden de aanvoer van koude lucht uit Duitsland en Oostzeegebied naar onze omgeving In deze luchtstroming komen plaatse lijk neerslaggebieden voor, waarbij regen soms met natte sneeuw is ver mengd. De neerslag hangt samen met een storing in de hogere luchtlagen, die vanochtend juist boven Nederland lag. De storing beweegt slechts heel langzaam. Daarom blijft ook morgen de kans op neerslag in ons land aan wezig. ZON EN MAAN Donderdag 2 april: zon op 6.13, onder 19.15: maan op 0 06. onder 8.44. Zondag 5 april: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 april: 6.12 v.m.; 18.30 n.m. Hier wordt Blett gebruikt ...om goed electrisch te scheren - om écht "clean-shaven" te zijn. Blett heeft het in zich: een gepatenteerd ingrediënt, dat alléén in Blett voorkomt. Het werkt direct op het baardhaar. Het baardhaar richt zich hoog uit de huid op en dit blijft zo tijdens het scheren. Groot voordeel: het baardhaar wordt nu 0,1 tot 0,2 mm diepet afgeschoren. En d££r komt het op aan Daarom Blett! En ook nog om andere rede nen: Blett verfrist, ontvet en verzorgt de huid. En de Blett-geur is aangenaam. Dus: Blett vóór het scheren en... 's avonds nog zo schoon als 's morgens! Tien jaar geëist tegen geestelijk gestoorde voor moord op oom De officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle, heeft tien jaar en een onvoor waardelijke t.b.r. geëist tegen de 28-jarige ongehuwde fabrieksarbeider R. S. uit Kampen, die zijn oom, D. Kanis, om het leven bracht. Sdie geestelijk gestoord is. woonde te Kampen in bij zijn ouders, bij wie ook het slachtoffer in huis was. Hij was al enkele malen ontsnapt uit een psychiatri sche inrichting, omdat hij iets had tegen de Kampenaar Van Loo. die hij wilde doden. De politie had hem hier al eens weggehaald en S. was mede daardoor erg gebeten op de politie. In de nadit van 19 op 20 augustus van het vorig jaar, toen iedereen naar bed was, ging hij de kamer van zijn oom binnen met de helft van een schaar in de handi. Verdachte wilde, zo verklaarde hij de president, zijn oom om een sigarettenpapiertje vragen, maar toen hij K. voor zich zag begon hij in het wilde weg te steken. S. trof het slacht offer in het hoofd en in de borst, waar bij K. een dodelijke steek in het hart opliep. „Toen begreep ik pas wat ik ge daan had", aldus verdachte. De officier achtte doodslag met voorbe dachte rade bewezen. Hij was van me ning dat terbeschikkingstelling niet vol doende was om de maatschappij tegen mensen als verdachte te beschermen, om dat het vrij gemakkelijk is uit een in richting te ontsnappen. Academische examens AMSTERDAM. Gem. Univ. Bevorderd tot. rats: J A Lindner. K J A M M land, G r Lo. L BGorensztajn en F J M den Berg (Amsterdam) en ztjn gesli artsex le ged mej. JAC Oud, i H W t idonk (Rotterdam): arts: mej. tboei (Oldenzaal) en de heer (Rotterdam). ik zie de toekomst van de Nederlandse scheepsbouw zeer pessimistisch. Dank zü zeer efficiënt werken en goede arbeids prestaties kunnen de Japanners cn Zwe den goedkoper bouwen dan w(j. Dit zei de heer C. Verolme bij de doop van de door hem gebouwde 53.000 tons tanker Mosli voor de Noorse Mosvold Shipping Company in Christiansand op zijn werf in Rozenburg. De reder heeft geen nieuwe orders bü hem geplaatst maar wel twee schepen besteld in Japan. Ook de K.P.M., die juist bij hem een schip heeft besteld, zal zich voor verdere orders waarschijn lijk tot Japan wenden. Het prijsverschil tussen Wcstcuropesc en Japanse werven maakt verdere bestellingen in West- Europa onmogelijk- HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Onze arbeiders aldus de heer Verol me werken niet meer met de volle inzet van hun energie. De arbeidspresta ties zijn ondanks de loonsverhogingen er rerbeterde sociale voorzieningen niet be er geworden. De vakbonden zouden ei ;oed aan doen niet in de eerste plaats tc 'echten voor betere lonen voor allen, naar voor betere arbeidsprestaties. Er dient een onderscheid te komen tusser hen die willen werken en hen, die in hel gras gaan zitten. Worden de arbeidspres taties niet verhoogd, dan is het onher roepelijk gevolg: werkloosheid. Het schip is in het dok gebouwd alle stilte uitgevaren. De aflevering moet in juni geschieden. De buitenlandse handel van Neder land is in 1963 met tien procent toege nomen (in 1962 vijf procent). De toegenomen betekenis van de EEG >or de export werd geflatteerd door de omvangrijke export van vliegtuigen naar West-Duitsland en een sterke stijging de uitvoer van landbouwprodukten de Euromarktlanden als gevolg van de strenge winter. Het dalend aandeel de EVA-landen werd behalve hier door, voorts nog geaccentueerd door een deels incidentele vermindering van de afzet van schepen en aardolieprodukten. aldus het C.B.S. Doordat vooral de invoer steeg, nam het tekort op de handelsbalans toe van 2.75 tot 3.65 miljard gulden. Het dek kingspercentage daalde van 86 tot 83 De invoer liep op van 19.35 tot 21.6 miljard gulden. De uitvoer steeg van 16.6 tot 17.95 miljard gulden. De ontwikkeling van de handelsbalans Incasseerder wist dertig mille te verduisteren De rijkspolitie in de Drentse plaats Ruinerwold heeft het onderzoek in de zaak van een in 1952 in die gemeente gepleegde „overval" op een wisselloper, heropend. De wissellcvper vertelde toen voor enige duizenden guldens te zijn beroofd. De zaak werd nooit opgehel derd. De politie vermoedt thans, dat de man de overval heeft gefingeerd. De toenmalige wisselloper, de thans 47- jarige H. K. uit Ruinerwold, is n lijk onlangs gearresteerd wegens duisterin/g van 30.000 gulden ten nadele van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel waarbij hij als incasseerder- tegenwoordiger in dienst is. Hij is de officier van justitie te Meppel geleid en heeft bekend sindt het najaar van 1962 in de boeken van zijn werkgever te hebben geknoeid. Het geld verbraste hij i.n Amsterdam. Toen kortgeleden de datum bekend werd waarop de accountants van de Co- operatie de boeken zouden komen con troleren, sloeg K. de schrik om het hart en ging hij op de vlucht Later bedacht hij zich en deed bij de Meppeler politie aangifte van zijn verduisteringen Uitreiking vaandels bij de marine De Koningin is voornemens op dinsdag 14 juli het aan de onderzeedienst dei- Koninklijke marine toegekende vaandel uit te reiken. Prins Bernhard zal drie dagen later op 17 juli het vaandel uit reiken, dat aan de marineluchtvaartdienst werd toegekend. De pleohtigheden vin den plaats resp. bij de onderzeedienst te Den Helder en het marinevliegkamp Val kenburg. in de loop van 1963 leidde ertoe, dat, al thans rekening houdend met seizoen- en bijzondere factoren, in het derde kwar taal niet meer van een surplus op de lopende rekeningen van de betalingsba lans sprake was en dat deze in de laatste maanden zelfs voor het eerst na zes jaar ;n aanwijsbaar tekort vertoonde. De ruilvoet met het buitenland bleef vrijwel gelijk zowel het invoerprijs- peil als het uitvoerprijspeil liepen iets op als gevolg van hogere landbouwprijzen. In de tweede helft van 1963 was er waar schijnlijk van enige achteruitgang van de ruilvoet sprake als gevolg van de in- voerprijsstijgingen voor landbouwpro dukten en industriële eindprodukten. Giulietta e Romeo Operaliefhebbers vóór! Morgen hel handhaven van con levendige spae- q nr ning en door een gloed waaruit vonken (donderdag-javond om o.Uo uur, siaan Natuurlijk horen ook Italiaanse zendt de AVRO over Hilversum II stemmen daarbij zo zo zingen daar de opera Giulietta e Romeo van Edy Amedeo. een donker getimtoreerde, Zandonai uit, in een stereofonische +'SSiï£S*. f" weergave nog wel. En na de eerste rando Ferrari, een fraaie tenorstem maten weet ieder het. dit is on- me vervalste Italiaanse opera met de breed stromende, lyrische melodie- en in een Puccini-achtig orkestraal gewaad, met de warmbloedige Ita liaanse stemmen, die zo heerlijk wen-ke^ welluidend klinken. Enige luister- stralende hoogte in de Romeo- Guido Mazzini, een indrukwek kende volle en krachtige baritonstem, in de rol van Tebaldo. Naast hen staan o.a. Mario Carlin, tenor, Giovanni Foiani. bas en onze Sophia van Santé, die geen slecht figuur slaat. Verder het Omroeporkest en het Groot Omroepkoor. Over de inhoud behoeven wij weinig te vertellen. Het verhaal van Romeo en Julia is algemeen bekend en de libret tist Arturo Rossato heeft de stof in drie bedrijven gegoten. Wie wat Italiaans verstaat, kan gemakkelijk de handeling volgen, zo duidelijk wordt er gezongen. Commentaar Jeugdforum moeilijkheid werpt deze opera niet Dat komt niet altijd voor! op, ook al kent men haar niet. Want ze borduurt geheel en en al op bekend en tradioneel stramien. Toch is het van de AVRO een goede gedachte geweest deze Zandonai-opera eens te presenteren. Zandonai kent men hier ternauwernood en dit werk is een van de beste voorbeelden uit de na bloei van de 19de eeuwse Italiaanse opera. Zandonai, leerling van Mascagni, heeft zich van de moderne stromingen niets aangetrokken en al zal men hier en daar wat impressionistische kleu ringen treffen (invloed van Respighi?), zijn taal is door en door romantisch. En aan deze stijl is hij trouw gebleven tot aan zijn dood in 1914. De zegging: kracht de originaliteit sohrijft is bekwaam, breed gepenseeld en voor de stem heerlijk geschreven. Wat wil de echte operaliefhebber dan Tl'/IJ juichen het toe, dat de NTS gis termiddag ruim twee televisie uren heeft gewijd aan een reportage van de grote jongerenbijeenkomst, wel ke in Rotterdam werd gehouden tot besluit van de actie in verband met het nationale herdenkingsjaar Het was goed. dat de stemmen van Puccini zal vele jongeren op deze wijze de huis- wat Zandonai kamers binnendr ongen, opdat ook oude- Vonkengloed Voortaan zal de jaarvergadering van die Kootimklijke bond van christe lijke zang- en oratoriumverenigingen slechts één dag in beslag nemen en niet meer twee dagen, aldus werd gis teren te Utrecht op de girote jaarver gadering van de Koninklijke bond besloten. Hiermee is een einde geko men aan een lange en vaste traditie. Maar de uitgaven aan deze twee dagen verbonden, bleken te hoog en de pro pagandistische waarde te gering. Alles zal ziah dan nu op een dag afspelen: de jaarvergadering, de gemeenschap pelijke maaltijd, het bondsooncert, en dan zal er toch voldoende gelegen heid tot contact tussen de bondsleden overblijven. Van teruggang in het ledenaantal is geen sprake. Integendeel, de bond boek te alweer een kleine winst en telt nu 40.000 zangers. Als leden van het hoofd bestuur werden herkozen de heer H. F. Brune, voorzitter, en mevrouw H. P. van der Bilt-Kok, tweede penningmees- teressc. Verder bekrachtigde de verga dering de benoeming tot hoofdbestuurs lid van de heren H. Stam, H. de Vos, M. Bakker en mej. Hiensch, respectievelijk voorzitter van de ringen Noordholland, Leiden. Aalsmeer en de groep Christe lijke oratoriumverenigingen. De dag te voren, op Tweede Paasdag dus, hadden de bondsleden in de Utrechtse Domkerk kunnen luisteren naar een concert van zestien koren uit Utrecht en omgeving. Dit grote geheel stond afwisselend onder leiding van Arie Oudhof en Nico van Vliet, waarbij leden van het Utrechts Stedelijk Orkest en de organist Mees van Huis begeleidden. Muziek van Bach, Schütz. Preatorius, Vulpius en Röntgen werd uitgevoerd en dit klonk lang niet slecht. De sopraan Maria van der Slikke zong de Bach-aria: „Mein Herze schwimmt in Bluf en een klein koor samengesteld uit leden van enkele Utrechtse koren liet onder leiding van Maarten Kooy horen de cantate „De ISsjSal a-si Vlissingen gh. bew Eelde gh bew De Bilt gh. bew Frankfort gh. bew indstil 5-2 0 2 windstil 9 5 wzw 2 21 6 windstil 20 13 18 Tjeerd had zijn glas bjer half leeg gedron ken, maar het smaakte hem niet en hu bestel de een fles Franse brandewijn. Door het dunne beschot hoorden ze de beide vrouwen de mannen, die weer waren gaan spe len, af en toe luid uitvallen. „Goed, Joop, dan zeg je mets. Ben je nog in Embden geweest?" Johannes van Laar was in Embden geweest. De vorige dag nog. En in een stuk of wat an dere plaatsen aan de Duitse waddenkust, waar hij voorraden alcohol liet verschepen, die door de vissers naar Holland werden gesmok keld. Hij kwam er geregeld. De Duitsers lever den de alcohol, alcohol van negentig procent, in bussen van tien liter, die door de Hollanders op het wad overgenomen en verder gebracht We Wou je een vrachtje halen? Het kan!" „Ik? Met mijn ene poot?" vroeg Rooie Tjeerd. „Je kunt met je ene poot altijd nog wel een motorboot besturen. Tjeerd." ras waar. Zelfs na het ongeluk, waarbij hij zijn rechterhand had afgekneld, had Rooie Tjeerd nog vaak genoeg een botter met een flinke motor van de een of ander geleend en daar een vracht alcohol mee binnengesmok keld. Je kunt er veel geld mee verdienen, drong Jopie aan. „Dat zal wel," gaf Tjeerd toe. „Maar dat heb ik niet nodig. Dus Piebe Lap werkt voor jou?" Tjeerd schonk bedachtzaam een paar borrels. Jopie zei. „Het gaat je eigenlijk niets aan. „Dat zeg jij." Ze hieven hun glazen en knikten elkaar toe. Ze dronken en toen zei Jopie: „Het was niet zo moeilijk om dat te ra den. De lui bij jullie vandaan werken bijna al lemaal voor my." „Ik zal je eens wat vertellen, Jopie. Je weet dat ik geeji herrie met je wil hebben." Een van de beide vrouwen lachte zo schaterend, dat Tjeerd even ophield. Waarschijnlijk waren er nog een paar mannen binnengekomen; ze hoorden de kastelein achter de tapkast iets zeg gen met zijn zware, onverschillige stem. Toen wilt drinken. En laten we er verder niet over praten." De ander schonk in- Tjeerd zag, dat zijn hand wat beefde; dat kon van ingehouden nau welijks beheerste woede zijn, maar ook van verlegenheid, van opwinding. „Jij ook?" „Nee, dank je Tjeerd dronk zelden en nog zo weinig mogelijk, al werden er in het dorp wel andere dingen van hem verteld. „Zoals je wilt. Maar ik kan Piebe Lap wer kelijk niet laten schieten. Als hij dit vrachtje van vannacht heeft afgeleverd en bij me komt vragen of ik nog meer voor hem te doen heb vervolgde Tjeerd: „Maar je moet Piebe laten schieten." Joop leunde voorover met beide el lebogen op dc ronde tafel, waarop vetvlekken en kringen van vocht zaten. Hij keek Tjeerd niet aan- Hij keek slechts naar de fles brande wijn. En hij glimlachte even. Als hij dat deed, kwam er op zijn gezioht van een eenvoudig groenteboertje of kruideniertje uit het een of an dere kleine dorp een geslepen uitdrukking. Toen hij weer opkeek en zijn blik die van Tjeerd ontmoette, zei hij: „Dat meen je niet, Rooie." „Ik meen het. En je krijgt een hoop last als je het niet doet, Joop." „Wat wil je daarmee zeggen?" Hij probeerde het op onverschillige, bijna uitdagende toon te vragen, maar Tjeerd merkte toch, dat zijn stem enigszins bezorgd klonk. „Ik weet niet voor wanneer je met Piebe een afspraak hebt gemaakt." „Hij zou vannacht een kleine tweehonderd bussen voor me aan wal brengen. Moet ik je ook nog vertellen waar?" „Dat hoefde niet," zei Tjeerd. „Maar laat dit de laatste keer zijn, dat je hem een zaakje laat opknappen. Voorlopig tenminste." „Tot wanneer?" „Tot ik je een seintje geef, dat het wel weer mag." Het leek een dreigement en Joop wist, dat Tjeerd niet dreigde als hij het niet waar kon maken. Toch kon hy er maar niet zonder meer in toestemmen. „Ja, hoor eens, Tjeerd „Schenk je gerust in Joop, als je nog meer „Zeg je „Als ik i zeg, zoekt hij een ander voor 1 hij aan de slag kan gaan!" Tjeerd lachte. „Je weet best. dat jij vrijwel de enige bent die de zaak in het groot drijft. Joop." „Ik kan niet nee zeggen. Weet je, hoeveel alcohol ik elke week over de grens, dat wil zeggen over het wad laat brengen?" „Ik weet het niet en wil het ook liever niet van je horen." Joop van Laar zei, dat het elk geval een behoorlijke voorraad was en Piebe Lap daarvan het grootste gedeelte v voerde. Toen viel Tjeerd iets in. „Je wilt me zeker niet vertellen, hoeveel hij aan je verdient?" „Jawel. Ik weet. dat je er niet over kletst Het moet, over een heel jaar gerekend, een tweehonderd gulden per week zijn. Misschien nog heel wat meer." Tjeerd floot tussen zijn tanden door. Hij dacht, dat hij wel eens zou willen weten wat Jakob Thomsen daarvan kreeg als zijn aandeel voor het gebruik van zijn botter. Zeker heel wat minder dan tweederde waarop hij recht had. „Best," stemde hij toe. „Maar nu moet het voorlopig afgelopen zijn. Joop." „Ik wou je wijzer hebben. Tjeerd. Als ik Piebe eruit trap. kan ik de zaak wel opgeven. Er is geen vent die de moed heeft om te doen wat hij doet." (Wordt vervolgd) heeft weer haar loop volbracht" Buerle en dan was er natuurlijk samenzang van het bondslied. De bezoekers van deze bondsdag kon den voorts de demonstratie meemaken „Van speeldoos tot pierement" of het Spoorwegmuseum bezoeken en na de jaarvergadering stond een autobustocht te wachten naar kasteel Haarzuilen en naar het Mulderslot, Minister wenst niets te beloven over de diensttijdverkorting De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong. meent dat hij op het ogenblik geen blijk kan geven van een bepaalde voorkeur voor enige richting in de ontwikkeling van het dienstplicht- beleid, derhalve ook niet in die van de dienstplichtverkorting. De minister wil eerst beschikken over het advies van de op 4 december 1963 ingestelde interde partementale commissie dienstplichtvoor- zieningen. Dit heeft de minister meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer W. Wierda (soc.). De commissie heeft tot taak een on derzoek in te stellen naar voorzieningen bij de dienstplicht, waardoor een even wichtige samenhang kan worden ver kregen tussen het in 1966 beschikbaar komende contingent dienstplichtigen en de behoefte van de krijgsmacht. Van de Water zal het nog eens als Crusoë proberen Anton van de Water, de Nederlandse Robinson Crusoë, zal morgen opnieuw proberen om vier maanden op een on bewoond eiland te verblijven. Van de Water, die door de Venezo laanse marine bij Tesoro werd afge zet in plaats van het hoger gelegen ei land Sotavento. heeft een onplezierige ervaring gehad, voordat hij door eer. vissersvaartuig gered werd. Hij was door de vloed gedwongen naar het enige stukje van het eiland te klauteren dat bij vloed nog droog bleef Hierbij heeft hij schaafwonder, op gelopen waarop onbarmhartig de zon nestralen gebrand hebben. Een woordvoerder zei dat de twee eilanden, welke 24 km van elkaar ver wijderd liggen ten westen van Bonaire, volkomen op elkaar gelijken, ofschoon Sotavento groter is. Op Tesoro heeft Van de Water een deel van zijn uitrusting verloren. Hij wacht op een nieuwe tent en een wa terzuiveringsinstallatie. Hof in Arnhem Supermarkets zijn geen „kruideniers" Het gerechtshof in Arnhem heeft con form de eis twee grootwinkelbedrijven vrijgesproken van overtreding van de winkelsluitingswet bij een vakantierege ling. Gezien de tedhnische ontwikkeling, onder andere, door diepvries cn ver groting van het assortiment, past het begrip ..kruidenier" bij de supermarkets hier niet meer, zo overwoog het ge rechtshof. O. F. baron Bentinck van Schoonhe ien, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3e klasse is benoemd tot ge zant in Tsjechoslowaky*. die gelegenheid hadden de middag uitzending te zien. op boeiende wijze konden vernemen, hoe de hedendaaase jeugd weet door te denken en te dis- cussiëren over lang niet eenvoudige onderwerpen. Dit plaatst een positieve bijdrage van de jeugd teaenover zoveel negatiefs. Er zal verwondering, maar ook be wondering zijn gerezen bij het consta teren van de vrijmoedigheid, waarmee stellingen werden geponeerd en aan vaard of weerlegd. Het was een prettige confrontatie met een zaal vol jongens en meisjes, die zich rekenschap geven van situaties op velerlei gebied dat vroegere genera ties niet konden betreden. Hoe ernstig de zienswijze van de jon geren kan worden genomen, bleek de genen die thuis toekeken en -luisterden volop uit de belangstelling, welke vooraanstaande volwassenen ter plaat se betoonden. Het van zo dichtbij luisteren naar de vlotte rede van prinses Beatrix zal ook door zeer vele kijkers hogelijk zijn gewaardeerd. De NTS znrnde voor goede afwisse ling in de beelden en juist voldoende commentaar om de kiikers wegwijs te "maken bij deze manifestatie. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Leger des Heilskwartier 19 30 Radiokrant 19 50 Zigeunerorkest (gr) 20.10 muziek 21.00 Actualiteiten 21.15 Lichte gram 21 30 Operetteklanken (gr) 22.00 Pla noduo: moderne muziek 22 30 Nws 22 40 Avondoverdenking 2 255 Metropole orkest romantische muziek 23.30 Lichte gram 23.40 Harpspel (gr) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kinderen 111(1 Meisjeskoor ]i r.n Licht orkest en "0.05 Tango-rumba 20 35 Saint Just 2145 Jazzmagazine liefhebbers (opn) kindci NTS: AVRO: 20 21 laandelijks r jurnaal 22 41 WèVAii vanavond lagazinc 2200 Lite- lingen. NTS: 22.35—22 40 -22.45 Sport in beeld. ta, filmdocumentaire. Programma voor morgen Hilversum I. 402 tn. KRO: 7.00 Nws 7 10 Morgengebed 7 15 Ouverture radio voor vroege mensen 7 55 Overweging 8 00 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8 25 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9 35 Wateretan- den 9 40 Lichte gram 10 00 V d kleuters 10 10 Gewijde muziek (gr) 1100 V d zie ken. VPRO. 11 45 Lichte gram 12 15 Leven op het land. gesprek 12 30 Meded ten be hoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze NCRV: 14 15 Repoi ing 18.50 Halve eeuw i dc Ned Chri Bijbeloverdenking 16 30 Koorzang 17 00 V rubriek 18.30 Koe NCAB: samenvattende Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nwe 7 10 Ochtendgym 7. 20 Lichte gram. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 Programma-overzicht, aansluitend: lichte gram 9 00 Ochtendgym 9 10 De groenteman 9 15 Klass gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Lichte gram 10 50 V d kleuters 11 00 Huis- luziek 11.45 Sha- ezing 12.00 Dans- Ilstcn 12 30 Meded ten ld- cn tuinbouw 12 33 13 00 Nws 13 15 Meded. izlek 14.30 AVRO's g van 31-3-64) 15 25 Lichte gram 17 00 V d jeugd 17 55 Gespro ken brief 18 00 Nws 18.15 Eventueel ac tueel 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid Een programma van de Partij van de Arbeid, waarin iedere luisteraar 5 45 Pauze 16 00 -16.15 Voor de kinder

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7