GEVAAR VOOR MENS NIET ZO GROOT SPAREN GEEFT KRACHT Grieks en Turks leger terug in kampementen Ledeu Stateii-Generaal ongerust over apartheid Sowjetunie miste Venus twee maal VOOR T OPRAPEN! Stiptheidsactie op Franse luchthavens Oostzee een meer 5 woensdag 1 april 1964 Het socialistische lid van de Twee de Kamer, de heer J. J. Voogd uit Haarlem, heeft 91 leden van de Eerste en Tweede Kamer bereid ge vonden een verklaring te tekenen, waarin aan ongerustheid over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek uiting wordt gegeven. Sparen geeft kracht, vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. fracties van de P.v.d.A. (54). KVP (23). PSP i5>, WD (4). CHU '3) en ARP (2). De heer Voogd heeft niet aan CPN-Kamerleden gevraagd de verkla ring te ondertekenen. Aan deze verklaring hebben tweehon derd Nederlanders onder wie tientallen hoogleraren, juristen en geestelijken, ad hesie betuigd. De verklaring is toegezonden aan de ambassadeur van Zuid-Afrika in Neder land Zij behelst een beroep op de re gering van dit land om ..met represen tatieve vertegenwoordigers van de niet-blanke bevolking in overleg te tre den, ten einde gezamenlijk een uitweg te vinden uit de thans perspectiefloze AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT President Makarios eist: Regelingen zijn niet meer geldig Een woordvoerder van de Cyprische regering heeft gis teravond verklaard dat president Makarios de Griekse en de Turkse regering heeft meegedeeld, dat haar op Cyprus gelegerde militaire eenheden naar hun kampementen moeten terugkeren. Dit verzoek houdt in dat Turkije, bij inwilli ging ervan, zijn troepen ter sterkte van 650 man, die thans ter weers zijden van de weg tussen Nicosia en Kyrenia, in het door de Turkse Cyprioten beheerde deel van Cy prus, zijn gelegerd, in hun basis kamp, waar zij zich normaal be vinden, zou moeten doen terug keren. Dit kamp ligt, nabij het vliegveld van Nicosia, naast dat van het Griekse leger. Het Griekse leger heeft 950 man op Cyprus. De Griekse en Turkse mili tairen bevinden zich in Cyprus over eenkomstig de bepalingen van het Brits-Grieks-Turkse verdrag, waarbij de status van de republiek Cyprus werd gewaarborgd. De Cyprische woordvoerder zei ver der. dat Makarios maandag brieven ge zonden heeft aan de Griekse eerste mi nister Papandreoe en zijn Turkse ambt genoot Inönü, waarin hij schreef dat de De verklaring keert zich tegen apart- heidsbeleid, rassendiscriminatie, de ge- privilegeerde positie van de blanke be volking en de weigering om op verzoek van de Ver. Naties dit beleid te wij zigen. De verontrusten keren zich te gen de de rechtsstaat aantastende wet ten en de inbreuken op de verklaring van de rechten van de mens der V.N., zulks mede in verband met de justitië- Deze Kamerleden behoren tot de le bevoegdheden om verdachten zon- der rechtsbijstand 90 dagen vast te hou- De New York Times schrift vandaag dat de Sowjetunie in de afgelopen maanden twee maal tevergeefs heeft gepoogd een nut tige lading op de planeet Venus te brengen, waarschijnlijk als ge volg van een zich opnieuw voor doend probleem met een laatste trap raket. De lanceringen zijn waargenomen door het elektronische systeem dat de Ver. Staten gebruiken om de Russische ruim tevaartactiviteiten in het oog te houden Volgens de New York Times zijn de mis lukte pogingen in februari en medio maart gedaan en bestaat de mogelijkheid dat de Sowjetunie in de komende weken een nieuwe poging zal doen om Venus te onderzoeken. De planeet zal nog enkele weken in een gunstige positie zijn voor dergelijke pogingen. Gemeld is dat Russische volg- schepen nog steeds in de Stille Oceaan „op post" liggen. in december 1963 getroffen regelingen, waarbij de Griekse en de Turkse een heid op Cyprus onder Brits bevel wer den geplaatst, niqt meer geldig zijn. Volgens Makarios zijn deze regelin gen niet verenigbaar met het feit, dat zich thans een vredesmacht der V.N. op Cyprus bevindt, want hierdoor is het voortbestaan of het in actie komen van de in december in het leven geroepen militaire macht niet meer mogelijk". Eerder heeft de Griekse regering ver klaard dat zij bereid is haar contingent militairen uit Cyprus terug te trekken, mits Turkije dit voorbeeld volgt. De Griekse Cyprioten vieren vandaag „Eoka-dag" als uiting van hun wil om vast te houden aan hun standpunt in i het huidige conflict met de Turkse ge meenschap op het eiland. Vanmorgen werd verwacht dat grote menigten kerk diensten zouden bijwonen ter viering van de negende jaardag van de opstand der ondergrondse beweging „Eoka" tegen het Britse bewind. In Nicisia zouden jongerengroepen, vei ligheidstroepen en voormalige „Eoka"- strijders in optocht voorbij president Ma karios trekken. Vandaag is een juridische overeenkomst die dinsdag tussen Cyprus en de V.N. tot stand kwam aangaande de „status" van de V.N.-macht, gepubliceerd. Vol gens een V.N.-woordvoerder in New York heeft de overeenkomst betrekking op kwesties als de bewegingsvrijheid van de V.N.-macht, het gebruik van wegen, havenfaciliteiten en vliegvelden, en de rechten van de leden van de V.N - macht Sakari Tuomioja. de V.N.-bemiddelaar Dor Cyprus, is gisteravond na overleg i New York naar Londen en Genève vertrokken. In Genève zal hij enkele da- rust houden alvorens naar Nicosia 2e doos QA-VA-SEUL wrijfwas tijdelijk voor halve prijs met Carnauba-was: blijvende glans! f£E den en gevangenen na hun straftijd detentie te houden. Het personeel van de verkeerslei ding op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget heeft gisterochtend de voorgenomen staking van 48 uur op het laatste ogenblik afgelast, nadat de regering een derde van het be trokken personeel had „gevorderd". De staking zou aanvankelijk op vrij dag en zaterdag zijn gehouden, doch zij moest worden uitgesteld, omdat men het ministerie van verkeer en waterstaat niet bijtijds van de actie in kennis zou hebben gesteld. Het personeel van de verkeerstoren besloot toen gisterochtend wel tot een itiptheidsactie. als wapen in de strijd zoor hogere lonen en betere arbeidsvoor vaarden. Deze stiptheidsactie houdt in iat er tussen het opstijgen van twee vliegtuigen drie minuten moeten verlo pen in plaats van één minuut, zoals ge bruikelijk. Op Orly stond omstreeks het middaguur al een rij vliegtuigen te wachten op toestemming om op te stij gen. Binnenkomende vliegtuigen hebben van de stiptheidsactie geen last. De „vordering" van de adspirant-sta- kers betekende, dat zij de kans liepen tot gevangenisstraf of een boete te den veroordeeld als zij hun actie door- Neem mij nou. In Ver. Staten Daling verbruik sigaretten van 5,75 pet. 1 De rapporten en reportages over de gevaren van het roken hebben in de Ver. Staten geleid tot een daling in het sigaretttenverbruik met 5.75 procent. In 1963 werd het record-aantal van 524 'miljard sigaretten gerookt. De vraag jnaar sigaren steeg in de eerste maanden van dit jaar met liefst 25 procent en die Ivan sigaartjes van sigaretten-formaaf was 3,5 maal zo groot als in januari 1963. Volgens het Amerikaanse ministerie van landbouw zal het nog verscheidene maanden duren alvorens voldoende ge gevens beschikbaar zijn om een betrouw baar inzicht te hebben in de invloed van het rapport op het tabaksverbruik. 17 Oostduitsers naar Westen gevlucht Tijdens het Paasweekeinde zijn zeven tien Oostduitsers er in geslaagd naar het Westen te vluchten. De Westberlijnse politie meldde, dat gistermorgen vroeg aan de Oostberlijnse kant van de Muur bij de Franse sector schoten waren ge hoord en dat men later een ziekenauto had zien wegrijden. Op Goede Vrijdag hadden Westduitse douane-beambten ge zien dat een man, die bij Kessel de grens trachtte over te vluchten, door Oost duitsers werd neergeschoten en bewe gingsloos bleef liggen. Ook hij werd la ter met een ziekenauto weggehaald. Hongersnood treft delen van Nepal Het NepalDse parlementslid Rajbhar dari heeft verklaard, dat een achtdui zend Nepalezen door de hongerdood wor den bedreigd. „Zij houden zich nog in het leven door het eten van gras, doch ook dit gras wordt nu zeer schaars," zo zei hij tegenover een medewerker van een in de Nepalese hoofdstad Kat- mandoe verschijnend dagblad. Van officiële zijde wordt vernomen dat de Nepalese regering thans met de Ver. Staten onderhandelt over de levering van 15.000 ton voedingsgraan ter leniging van het tekort aan levensmiddelen dat, naar verwachting, nog wel drie maanden zal aanhouden. Op het ogenblik worden levensmidde- len per vliegtuig uit andere delen van' Nepal naar het gebied, waar hongers nood heerst, overgebracht. De Nepalese minister voor de levens middelenvoorziening houdt staande dat het tekort aan levensmiddelen door ver- voersmoeilijkheden is veroorzaakt. In bepaalde kringen wordt dit tekort echter toegeschreven aan te grote droog te in 1963. de toegenomen uitvoer van Nepalese rijst naar Tibet en het uitge ven van vergunningen voor rijstuitvoer naar Pakistan. Indianen weer op het oorlogspad In de Zuidperuviaanse provincie Madre de Dios belegeren 500 Indianen i een haciënda waar 50 mensen hun toe vlucht hebben gezocht Volgens in Lima ontvangen berichten zijn zes van de belegerden door pij len van de Indianen gewond. De aan vallers zouden het vliegveldje van de hacienda in handen hebben. Er zijn gewapende eenheden uitgezon- de belegerden te ontzetten. 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga. Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan beléven ho maar. Voor mij is dat bijverwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' Zo is het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN Deskundigen spreken over voor- en nadelen van bestrijdingsmiddelen Dat is 'n Amstelman! Amsti r T7ELE chemici, biologen, land- bouwkundigen, natuurbe schermers en industriëlen heb ben gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam gesproken over leven en dood. Het ging tijdens dit twee daags symposium over het gif, dat dagelijks in grote hoeveelhe- /ft egft tfjoyito, Ky, „Eet niet terwijl u kijkt", waarschuwt het Westduitse ministerie van voedselvoorziening de mensen die aan de te levisie verslaafd zijn. Het ministerie zegt in een verklaring dat deze verslaafden dikwijls liever haastig wat hapjes naar binnen werken dan een programma te moeten missen door normaal een goede maaltijd aan tafel te genieten. Hier door eten zij veel te veel verkeerd voedsel, waar door zij dik worden, wat weer verscheidene ziek ten veroorzaakt. Eten voor het beeldscherm is vooral schadelijk voor kinderen omdat zij zo ge spannen toekijken dat zij hun voedsel inslikken zonder het te kauwen, aldus de verklaring. I Ongeveer 200 km ten zuiden van de Australi sche stad Perth hebben de bestuurders van bijna 100 auto's met hun kop lampen de verlichting geleverd voor een „air strip". Zij hadden zich daarheen gespoed na een oproep van de plaatselij ke politie aan autobe stuurders. Op het nood vliegveldje kon toen een klein vliegtuig landen met een arts, die daarna een verpleegster naar een hositaal kon ver voeren, die gewond was bij een ongeluk. I Te Buenos Aires in Argentinië is op Tweede Paasdag een tentoonstel ling geopend van werken van Karei Appel, Cor- neille, Lataster, Ten Holt, Heyboer en Lucebert, in de Nederlandse ambas sade aldaar. I Op Oostduits© scheeps werven wordt momenteel een serie „plezicrsche- pen voor het wereldtoe- risme" gebouwd. De schepen kunnen 750 pas sagiers herbergen, ken nen geen systeem van klassen en bieden elke passagier dezelfde ver zorging voor dezelfde prijs. „Wij dromen erover ze op een Russisch-Ame- rikaanse lijn tussen Odessa en New York te laten varen", zo verklaar de de minister voor koop vaardij, Badayef. I De Eiffeltoren, die toen zij pas werd gebouwd werd uitgekreten voor ontsiering van het stads- schoon maar later het symbool van Parijs is ge worden is gisteren 75 jaar geworden. De laat ste van de 2.500.000 klinknagels, die de 18.000 staaldelen van de toren bijeenhouden, werd op 31 maart 1889 op zijn plaats gehamerd. De officiële verjaardag zal op 15 mei worden gevierd. Op die dag zal aan 75 inwoners van Parijs, die 75 jaar zijn, een lunch worden aangeboden in het res taurant op de eerste ver dieping van de toren. 1481) Finland staat bekend om het ontelbaar grote aantal meren dat de bodem bedekt, zodat het schert senderwijs wel eens het land van de tienduizend meren wordt ge noemd. Maar het aantal meren in Finland is veel groter, zodat een nog indrukwekkender telwoord in deze toer^tische slagzin zou moeten worden ingelast. Deze Finse meren zijn deels te danken aan de afschavende en uit hollende werking van het ijs, voor een ander deel aan de afsluitende werking van de eindmorenen, die kleine heuveltjes veroorzaakten, waardoor het wa ter belet wordt weg te vloeien. Hetzelf de kan trouwens worden gezegd TOCH IS RCT ZO! deel het Zweedse landschap, waarmee Finland in vroeger tijden één geheel moet hebben gevormd. De Oostzee, of liever gezegd, de Botnische Golf, die zich thans tus sen Zweden en Finland bevindt, is n.l. pas in latere t>jden ontstaan, toen het landijs zich uit deze stre ken terug trok. Het lijkt een hele stap, van Skan- dinavië naar Noord-Amerika. In werkelijkheid is dat ook inderdaad het geval, maar dc vergelijking dringt zich onweerstaanbaar aan ons op. zodat we over die afstand maar moeten heenstappen. De Grote Me ren op de grens van de Verenigde Staten en Canada zv}n te vergelij ken met de Oostzee, maar tevens met het Ladoga- en Onega Meer in Rusland. Al deze waterbekkens dan ken hun ontstaan aan het landijs, dat in de Ijstijd de bodem heeft ult- geschuurd tot diepe bekkens, waar in het water zich kon verzamelen. Dat het bekken van de Oostzee een verbinding met de Noordzee kreeg, en daardoor van een meer In een zee veranderde, doet aan het feit zelf niet© af. Ook de Grote Meren van Amerika kunnen met goed recht als binnenzeeën worden beschouwd. Het is juist de fout van dc eerste kolonisten geweest, dat z>j dat niet hebben gedaan. De scheepvaart op de Grote Meren heeft zich in het begin vrijheden veroorloofd, die duur betaald moesten worden. Want men meende aanvankelijk eenvoudige schepen op deze binnenwateren te kunnen laten varen, een vergissing die gemakkelijk kon worden ge maakt door de blanken die van over de Atlantische Oceaan kwamen en in deze streken de zilte geur van de zee misten. Maar de rekeningen die ge presenteerd werden, waren hoog. Want naar schatting heeft alleen al het Eric Meer 100.000 men senlevens geëist; hier werden alleen al In 1850 bijna 1100 schepen door het water verzwolgen. De vergelijking met het Scandina vische gebied gaat nog verder, want ook rond de Grote Meren ontbreken de kleinere meren niet. Dezelfde gletsjervorming als in Noord-Euro pa, heeft hier minstens 40.000 meren >n de bodem uitgeslepen. Minneso ta heeft er al meer dan 10.000, Wis consin ongeveer 7.000, en zo zou van alle randstaten een meer of minder waarheidsgetrouwe telling kunnen worden gegeven. In het bijzonder het noordelijke deel van Minnesota is dan ook niet Amerikaans, maar Zweeds of Fins. met de lange reek sen meren en smalle rotsranden die zich in vroeger tijden hebben opge stapeld aan de voet van de glet- Over kolonisten gesproken, het is onjuist te denken dat in de India nen-oorlogen de blanken altijd in de minderheid waren. Nadruk verboden. den wordt rondgestrooid ter be strijding van schadelijke insec ten en onkruid. Is de mens, zo luidde een van de vragen, eigen lijk niet bezig zichzelf heel lang zaam te vergiftigen. Want al die stoffen moeten toch ergens blij ven. En, zal het natuurlijk even wicht niet worden verstoord? Dr. D. van Dresden, directeur van het laboratorium voor insecticiden- onderzoek betoogde, dat de mens voortdurend bezig is de aarde meer geschikt te maken voor eigen bewoning. De bestrijding van plagen is slcchs één facet van deze millieu-belnvloe- ding. De landbouw schept gunstige voorwaarden voor het massaal optre den van schadelijke dieren. Bescher ming van de akkers, dus de bestrij ding van deze schade, is onvermijde lijk. De sterke bevolkingsgroei en de stijgende welvaart oefenen een sterke opwaartse druk uit op de produktivi- teit. Daarom moet gezocht worden naar steeds doeltreffender bestrijdings- methoden. Bij de moderne ontwikkeling van de chemische bestrijdingsmiddelen neemt het zoeken naar selectieve middelen, die alleen het schadelijk dier doden en alle andere ongemoeid laten, een centrale Gunstig zijn de eerste ervaringen met de lokstoffen, die een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefenen op be paalde insecten. Deze stoffen worden gebruikt om de dieren „in de val" te lok ken" naar plaatsen, waar ze worden ver giftigd. Zn kon het behulp van lokstof fen een zeer schadelijke fruitvlieg op het eilandje Rota in de Stille Oceaan on schadelijk worden gemaakt. Gering Nu is het niet zo, dat de chemische industrie op eigen gelegenheid econo misch aantrekkelijke bestrijdingsstoffen ontwikkelt en in de handel brengt. Men behoudt bijvoorbeeld nauw contact met de Wereldgezondheidsorganisatie wan neer het gaat om de bestrijding van overbrengers van ziekten. Dr. H. van Thiel, medewerker van het Woodstock Agricultural Research Centre 'Shell) Sittingbourne (Engeland) noemde als voorbeeld de malariamuggen. De cijfers, die het belang van het gebruik van be strijdingsmiddelen illustreerden, waren veelzeggend Door de anti-malariacam- pagne is het aantal sterfgevallen ten ge volge van deze ziekte in tien jaar ge daald van drie miljoen tot 1 miljoen mensen. Alleen al in Griekenland daal de het aantal gevallen met dodelijke afloop van 4.000 in 1944 tot 7 in 1951. Dr. van Thiel gaf verder de conclusie door, dat de gevaren van dc bestrijdings middelen voor de mens gering zijn. Van alle ongelukken met dodelijke afloop in de Verenigde Staten kwam in 1956 slechts 0,15 procent voor rekening van die be- strjjdir,?smiddelen. Dat is dan de gunsti ge keerzijde van de medalje. Wel waarschuwde deze inleider, dat in de toekomst de samenwerking tus- ©en de industriële en wetenschappe lijke laboratoria een gebiedende eis i*. Verder zal steeds goede voorlichting moeten worden gegeven zowel over de mogelijkheden als over de risico's van het gebruik van deze middelen. Ongewenst Een toon van ongerustheid viel te be luisteren in de bijdrage van prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar In de experimen tele dierkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Dieren kunnen de giftige stoffen door geven. In het lichaam van roofvogels, die andere vogels eten, kan het bestrij dingsmiddel zodanig worden geconcen treerd, dat deze vogel onvruchtbar© eieren legt of in het geheel geen eieren. Ook dc bestrijdingsmiddelen tegen on kruid kunnen ongewenste consequenties hebben, vooral wanneer ze worden ge bruikt om sloten van vegetatie te ont doen. Het is namelijk niet te voorspel len, waarheen het middel door het water 1 worden vervoerd. Het overmatig gebruik van gif tige stoffen, zei prof. Kuenen, verarmt de natuur en vernietigt planten en dieren in een mate, die sinds kort in zijn volle om vang aan het licht is gebracht. Wij moeten, zo luidde zijn waarschuwing, er naar streven een andere weg te vinden, die ons bestaan mogelijk maakt on der omstandigheden de mens waardig. Somalische stad gebombardeerd Vier Ethiopische vliegtuigen, waaron der twee zware bommenwerpers, heb ben gisteren tweemaal dc hoofdstad van het noorden van Somali, Hargeisa, gebombardeerd, zo is in regeringskrin gen in Somali vernomen. De Ethiopiërs ontketenden tegelijkertijd een massale aanval op de grenspost Toegwaaleh. Hargeisa ligt ter hoogte van het midden van de grens tussen Ethiopië en Somali. Maandag werd door iwee afgevaar digden van beide landen in Khartoem een bestandsovereenkomst gesloten. De Ethiopische minister van bui tenlandse zaken, Kifroe, die gisteren uit Khartoem in Soedan, waar hij met een Somalische delegatie over de grenskwes tie heeft onderhandeld, terugkeerde, verklaarde dat Ethiopië te beginnen op 1 april zijn troepen van de grens zal terugtrekken wanneer de militaire om standigheden zulks mogelijk maken. Hij twijfelde echter aan ac vredeswil van de Somalische regering. Frankrijk zal geen wapens meer verkopen aan Indonesië. Volgens een verklaring van de Maleisische regering heeft de Franse ambassadeur in Ma leisië dit te Jesselton in Noord-Borneo meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5