Nieuwe Leidse Courant Ondanks winterweer duizenden toeristen „Wonder dat zovelen het overleefden" r~ Koudste Paasdagen van deze eeuw Zelfs meer bezoekers op de Pier dan vorig jaar Vele dodelijke ongelukken met Pasen Dodental Anchorage: honderd W Dr. Soebandrio: nieuwe band met Nederland Melancholieke situatie Reiscliauer in levensgevaar Vliegtuig te pletter op Vesuvius: 45 doden Lavabed bijna onbegaanbaar Raadselachtige dood hotelier (46) uit Vaals Commentaar d"SikAfgenomen wordt dat d°be- StrKhw: MEMttt Hoofdredacteur: Dr. E. MEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBIAD _St*ntvi>tigh ia gheblevea mijn hert in teghenspoet" Dingdag 31 maart 1964, 44ste jaargang Veel bewolking Veel bewolking met plaatseiyk enig* regen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. (zie voorts pagina 9) K.. f 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezprging 18.00—19.00 ONDANKS het winterse weer met temperaturen die normaal zouden zij voor januari, hebben toch nog 450.000 buitenlanders de afgelopen Paasdagen een bezoek aan ons land gebracht. Het KNMI rekende uit, dat Pasen 1964 de koudste van de hele eeuw is geweest. Maar niettemin kunnen zij, die het van de toeristen moesten hebben, niet ontevreden zijn over de gang van zaken, gezien de vroege Paasdatum en de koude en sombere [weersomstandigheden. t was een Pasen met een record. Het werd niet warmer dan vier en een halve graad boven het vriespunt. In Den Helder Leeuwarden kwam men zelfs niet hoger dan drie graden. Bovendien waren de feestdagen de somberste van deze Het was in De Bilt nog nooit voor gekomen, dat twee Paasdagen voorbij gingen zonder dat de zon zich liet zien. Nederland, zo is de conclusie van de A.N.V.V. moet toch wel een aantrek kelijk land zijn. Want in de buitenlucht het slecht verblijven. Maar toch ze gekomen. Officieel zijn 450.000 buitenlanders geteld (in 1962: 750.000 1963: 650.000). Aangenomen mag echter worden, dat een half miljoen ize landsgrenzen zijn overgekomen. De Horeca-bedrüven hebben goede za ken gedaan. Ook de amusementsbedrijven De 46-jarige heer J. van der Zon uit Breezand (N.H.) is zondagavond in Anna Paulowna aangereden toen hij met zjjn vrouw en een ander echtpaar op de rech- rkant van de weg langs de Molenvaart ep. Hij kwam in het water terecht. Om- onenden wisten hem snel uit de vaart te naar op weg naar een ziekenhuis Den Helder is hjj aan de gevolgen schedelbasisfractuur overleden. De estuurder van de auto had de vier voet- angers door de duisternis niet opge- rkt. De 23-jarige D. B. van Campen uit trecht is vannacht om het leven geko- toen hij in zijn woonplaats in botsing n met een geparkeerde auto. Na zijn al werd hij door een achteropkomende to gegrepen. Zwaar gewond is hij over bracht naar het ziekenhuis, waar hij ter is overleden. Zondag kwam de 29-jarige mevrouw Koppel uit Leidschendam bij een auto- ngeluk op de Leidse weg te Voorschoten i het leven, doordat de bestuurder van 1 personenauto waarin zij zich bevond macht over het stuur verloor en tegen 1 lantaarnpaal reed. Van de acht inzit- enden van de personenauto werden er gewond naar het ziekenhuis te Leiden ebracht Op de middag van tweede Paasdag is p de Bestseweg te Oirschot de 74-jarige C. Vennix uit Middelbeers veronge- ukt, toen hij per bromfiets deze weg wil- oversteken. Hij werd aangereden door i Duitse personenauto, schoot met het oofd door de voorruit en werd ongeveer meter verder op het wegdek geslingerd. man was op slag dood. De bestuurder eeft door remmen en uitwijken nog ge acht een aanrijding te voorkomen. De 65-jarige J. Zonneveld uit Uitgeest gisteren door een personenauto aange- cden en op slag gedood toen hij met zijn iets de kruising van de provinciale weg Fitgeest-Limmen en de Castricumer weg verstak. Het ongeluk veroorzaakte een erkeersopstopping, waardoor nog een ngeluk gebeurde waarbij drie auto's wa rn betrokken. Twee auto's reden name- jk met volle vaart tegen een Duitse auto, krachtig afremde bij de plaats van et ongeval. Bij deze botsing liep niemand :tsel op, maar er was grote materiële :hade. De sinds 27 maart vermiste twee en half jaar oude Klaas Folkers uit uw Buinen is verdronken in het anaal in de buurt van zijn ouderlijk uis. De politie heeft vrijdag de gehele ag gedregd, doch zonder resultaat. Zater- nen opnieuw begonnen !J ags vond men het lijkje. smid- In één oogopslag Verslagen jeugddagen Felle Chinese aanval op Chroesjtsjef pag. 5. Het laatste artikel over do hulpverlening in Kameroen pag. 6. Roofoverval hebben geen reden tot klagen gehad. In de openlachtbedryven was het bezoek aanmerkelijk minder. Een uitzondering maakte de Pier van Scheveningen, v over 30.000 bezoekers wandelden. Dat waren er nog 1000 meer dan leden jaar. Een tweede uitzondering vormde de Efteling, die 8500 bezoekers telde in tegenstelling tot vorig jaar, toen er 7500 de controle passeerden. Keuken hof telde 22.500 bezoekers, Madurodam 25.400. Blijdorp 6000, Euromast 13.500. het Rijksmuseum 15.000, het Kröller Muller Museum 4000 en het openluchtmuseum Arnhem 2000. Op de grote wegen, waarop en ook waarboven de rijkspolitie druk patrouil leerde was het weer erg druk. Maar het verkeer had over het algemeen een rustig verloop. De snelheidslimieten en de ge leidelijke toe- en afvoer van de buiten landers hebben bijgedragen tot een regel matige en veilige afwkkeling. Hier en daar deden zich nog spectaculaire opstop pingen voor. De hotels en pensions hebben de stroom vreemdelingen over het algemeen vlot kunnen opvangen. Van de logies-infor- matiedienst maakten 11.000 gebruik tegen 22.000 het vorige jaar en 32.000 in 1962. Het vreemdelingenbezoek kwam voor ruim dc helft uit West-Duitsland. De Ne derlandse propaganda in Beieren en Ber lijn is hier niet vreemd aan. Op de KLM-manager in Kairo omgekomen De manager van de K.L.M.-vestiging te Kairo, de 48-jarige F. A. Cannemeyer en zijn echtgenote zijn gisteren bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Tijdens de terugtocht van een uitstapje naar Suez kwam de auto van de familie Cannemeyer in botsing met een andere wagen. Bij het ongeluk werden twee zoons van het gezin gewond. De heer Cannemeyer werkte al negen jaar voor de K.L.M. in Kairo. tweede plaats staan de Fransen, gevolgd door de Amerikanen, hoofdzakelijk ver lofgangers uit Duitsland. In de loop van donderdag kwamen vooral Scandinaviërs met bussen via Nieuwe Schans en Olden- zaal ons land binnen. Ook de Nederlanders zijn al die koude dagen niet binnen gebleven. De familie is weer vrij druk bezocht. Gisteravond wa ren de treinen van en naar het noorden en het oosten van het land druk bezet Omstreeks half negen bereikte deze druk- het een hoogtepunt. Maar door middel van extra treinen wisten de N.S. deze drukte goed op te vangen. Het buite nland bood ongeveer hetzelf de beeld als Nederland. Ondanks het win terse weer was er een redelijk toeristen verkeer. .vonder was, dat zoveel men ongedeerd waren gebleven' zei een vrouw uit Anchorage, nadat zij verteld had, hoe er in de grond op sommige plaatsen scheuren van tien meter diep en vijftien meter breed ontstonden. „Bijna iedereen viel de serene stilte onmiddellijk na de aardbeving op. Nadat alles gebeurd was was het dodelijk rustig. Niemand zei wat en van heel ver kwamen stemmen tot je. Die vroegen, of je in orde was. Wij stonden daar maar en bleven elkaar aankijken, zo wonderd waren we". Anchorage bood in de afgelopen dagen een melancholiek beeld. Militairen be waakten de straten, die verlaten zijn. Er gens anders stonden mensen met flessen, emmers, kruiken en dergelijke in de rij bij grote tankauto's met water. Anderen stonden voor een schoolgebouw te wach ten op injecties en weer anderen in het stadspark op soep. De stemming was ver bazend goed. Het gemeenschapsgevoel is gegroeid. Er wordt hard aangepakt; dat is wel nodig ook, want de schade in de stad is heel groot. De conservenindustrie, die van zo groot belang is voor dit deel DE MINISTER van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soe bandrio, is ervan overtuigd dat een nieuwe binding zal ontstaan tussen zijn land en Nederland. De betrek kingen zullen, naar hij verwacht, nauwer worden dan die tussen In donesië en andere Westerse landen. Volgens hem zal deze binding in wij der verband moeten worden gezien dan alleen maar het uitwisselen van ambassadeurs. Dr. Soebandrio zei dit in een interview met een Neder landse verslaggever in Parijs, dat gis teravond door de VARA-radio is uit gezonden. Tussen onze landen bestaat een we derzijdse sympathie. Bovendien ken nen de Hollanders Indonesië goed, met name de economische en de tech nische gesteldheid van het land, aldus de minister. Ze vinden in Indonesië geen onbekende toestanden, terwijl cIp Indonesiërs op hun beurt geurend zijn met de Nederlanders samen te werken. Het verleden vormt, volgens dr. Soe bandrio. geen hinderpaal voor het aan knopen van betrekkingen op een nieu we grondslag. De Indonesiërs koesteren geen wrok tegen Nederland. Wat in het verleden is geweest, zei hij, beschouw ik niet als tragisch. Elke jonge staat maakt, na het verkrijgen van de onaf hankelijkheid. een moeilijke tijd door. Er zijn dan immers, zowel op sociaal als op politiek gebied, veel problemen op te lossen. Op de vraag of zijn bezoek zal lei den tot het aanstellen van ambassadeurs antwoordde minister Soebandrio, dat de uitwisseling van ambassadeurs al in New York was overeengekomen. Gebrek aan een geschikte persoon aan de In donesische zijde was, volgens hem, de reden dat deze afspraak nog niet was nagekomen. „U weet", zei hij. „wij vin den Nederland een belangrijke post: wij kunnen daar niet de eerste de beste naar toe sturen." De Indonesische bewindsman ver klaarde dat de regering en 't volk van Indonesië het zeer op prijs stellen, dat hij door Hare Majesteit de Konin gin in audiëntie zal worden ontvan gen. Hij bevestigde dat hij hel afleg gen van wederzijdse staatsbezoeken op het hoogste niveau ter sprake zal brengen. Zwaartepunt Op een vraag, of het zwaartepunt van zijn bezoek zal komen te liggen op fi nanciële en economische problemen of op diplomatieke of politieke problemen, antwoordde dr. Soebandrio, dat hij zich niet in politieke aangelegenheden zal verdiepen. Onze belangen op politiek ge bied doorkruisen elkaar niet. De buiten landse politiek van Indonesië is voor al gericht op de jonge staten in Afrika en Azië. Nederland daarentegen is op Europa georiënteerd: uiteraard, zei hij, beschouwt het de betrekkingen met Afri ka en Azië alleen uit economisch oog- van Alaska, is voor de helft vernield maar in Washington is al bekend ge maakt, dat een massaal speciaal hulp programma wordt overwogen om zo spoe dig mogelijk het geteisterde Alaska weer op de been te helpen. Het aantal doden in geheel Alaska b nog niet bekend. Volgens de laatste be richten zijn er meer dan honderd doden en vermisten. De scheuren in de straten van Anchorage lopen zig-zag als enorme bliksemschichten. Er liggen puinhopen in en op de rand er van proberen huizen nog hun evenwicht te vinden. De ravage van puin, palen, bomen, hout, leidingen en auto's is enorm. In andere huizen komen nog steeds nieuwe scheuren, door- dat de fundamenten verder wegzakken De twee grootste gebouwen in de stad. beide veertien verdiepingen hoog. verto nen grote scheuren Vele oude gebouwen hebben de aardbeving veel beter door staan Verschillende gebouwen zijn om gevormd tot grote slaapzalen. De levens middelen voorraad blijkt voor een maand voldoende te zijn. Veel mensen zijn ech ter tot de onplezierige ontdekking geko men. dat zij niet tegen aardschokken ver zekerd zijn. Vloedgolven In de vissersplaats Kodiak hebben vis sers in de zwarte angstige nacht van vrij dag op zaterdag een verwoed gevecht ge leverd met de vloedgolven om te probe ren, open water te bereiken. Drie maal rolde de geweldige muur van water door de nauwe baai naar Kodiak en drie maal botste zij op de kleine haven, iedere keer krachtiger. Boten verdwenen in het kolkende zwarte water. Zo beschreven de overle venden de ergste nacht, die Kodiak mee gemaakt heeft na de zware aardschok, welke deze plaats vrijwel geheel verwoest heeft. Ook het havenfront van Seward heeft zwaar geleden van de vloedgolven en het plaatsje ziet er uit. alsof het ge bombardeerd is. Spoorwagons en lokomo- tieven zijn omvergebogen en de rails zijn Eerste Paasdag kwamen 45 mensen om het leven bij een vliegramp op de helling van de Vesuvius. Op de foto: soldaten bij de versplinterde wrakstukken van de Viscount van de Alitalia. verbogen of weggerukt. De industrie van Seward is bijna geheel verloren gegaan. Ook de havenplaats Valdez is bijna ge heel verwoest. Daar worden dertig men- (Voor vervolg zie pag. 12) In Oostenrijk is gisteren de Trans europa express van Milaan naar München in de nabijheid van het station Kufstein ingereden op een locomotief. Twaalf pas sagiers werden gewond. De botsing werd veroorzaakt door een verkeerde wissel stand, zo werd later De hoofdstraat van Anchorage. Een aantal huizen en auto's zijn in een enorme scheur verdwenen, zodat de balkons thans op dezelfde hoog te hangen als de weg. O De toestand van de Amerikaanse ambassadeur in Japan, dr. Edw Reischauer, op wie vorige week een aa slag werd gepleegd, is verergerd door een inwendige bloeding. Na enige uren kwam er een einde aa nde bloeding. De artsen achten de toestand ernstig maar niet Dinsdag jl. stak de 19-jarige Japanner Norikazu Sjioja de ambassadeur met mes in het rechterdijbeen, toen deze het gebouw van de kanselarij verliet. De jarige diplomaat die in Japan geboren is en hoogleraar is geweest aan de Har- vard Universiteit, werd na de aanslag ir een ziekenh-uis in Tokio geopereerd. Een Viscount-passagiersvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia met 40 passagiert en vijf bemanningsleden is zaterdag avond laat tegen de vulkaan Vesu vius te pletter gevlogen. Alle inzit tenden kwamen om het leven. Het toestel is in het gebied va „Cresto Casrdo" (Distelkamp) op de rand van de krater van de vulkaan terecht ge komen. Deze rand wordt van de vulkaan zelf gescheiden door de „Atrio del Cavall" (poort van het paard), waardoor bij de laatste eruptie de lava naar he dorp Massi di Somma aan de voet var de noordwestelijke helling van de vul kaan stroomde Later werden vlammen gezien in de richting van de Vesuvius. Het vliegtuig was van Napels onder weg naar Rome. Een kwartier voordat het toestel op de luchthaven Capodichino zou landen, viel de verbinding met hei vliegtuig weg. Reddingsploegen slaagden ondanks re gen en mist erin de plaats van het onge luk te bereiken. Gemeld wordt dat het vliegtuig tegen de berg was gevlogen en daarna omlaag was gegleden. Het lava- bed is bijna onbegaanbaar doordat het begroeid is met dicht struikgewas en bovendien had de zware regenval een dikke modderlaag veroorzaakt. De eer ste reddingsploeg die het wrak bereikte heeft de nog brandende wrakstukken ge blust. zo werd gezegd. Vernomen wordt dat de verkoolde en verminkte lijken naar een lijkenhuis zijn gebracht men zal trachten ze te identificeren. Alitalia gaf later een lijst van passa giers, waarop geen Nederlandse voorkwam. In totaal werden 40 n opgegeven, onder wie 18 Fransen. De overige slachtoffers zijn zes Zwitsers, zeven Amerikanen, een Engelsman acht Italianen. Het Italiaanse ministerie van verkeer en waterstaat heeft een onderzoek ge last naar de oorzaak van de ramp Echtpaar in arrest De raadselachtige dood van een hotel eigenaar in Vaals, de 46-jarige M. S. is r de rijkspolitie aanleiding geweest korte tijd daarna de architect C. cr diens vrouw, eveneens uit Vaals, te ar resteren. Hoewel na sectie op het sloffe .«verschot althans volgens geruch ten minder ernstige verdenkingen o[ het echtpaar is komen te rusten, is hei niet vrijgelaten. Zaterdagavond zouden de hotelier, het architectenechtpaar en nog drie anderen een avondje uit gaan. Een uur na mid dernacht keerde het gezelschap in twee auto's naar Vaals terug. De hotelier die mevrouw C. in wagen had zou eerst zijn buffetbediende huis brengen. Tot op het ogenblik dat de buffetbediende voor zijn huis was afgezet, was alles normaal. Maar daarna moet de hotelier om het leven zijn ge komen. Volgens de lezing van mevrouw C. zou de hotelier hebben gestopt en zich uit zijn wagen hebben begeven na de mededeling „Ik voel me niet erg goed". Mevrouw C„ het wachten moe zou na enige tijd op onderzoek zijn uitgegaan en de hotelier met een gapende hoofdwond even verder hebben aangetroffen. De bewusteloze man werd naar het iekenhuis overgebracht waar hij in de loop van zondagmorgen overleed. Kort daarna werden de heer en mevrouw C. arrest gesteld. Inmiddels heeft dr Zeldenrust uit Den Haag sectie verricht, waaruit ook de conclusie zou zijn te trekken dat de ho telier ook door een ongelukkige val zijn dodelijke hoofdwond kon hebben opge lopen. Het onderzoek wordt voortgezet. T\E met zekerheid te verwachten benoeming van prof. De Quay tot president-commissaris van de KLM be ekent de overwinning van de psychologie. De gewezen minister-president valt niet op door kennis van financiën en economie, al zal bij hem ook deze kennis vermoedelijk wel boven het gemiddelde liggen. Voor deze gebie den had hij in zijn kabinet bij uitstek bekwame ambtgenoten. Zijn eigen kracht lag in de psychologie en zo heeft hij er wezenlijk toe bijgedra gen dat zijn kabinet, aanvankelijk nogal zwak, he* toch bijzonder aar dig heeft gedaan. Het vormde onder zijn voorzitterschap een alleszins re delijk team. De KLM is waarliik niet uitsluitend, maar niettemin ook wel, een kwestie van psychologie. Het ontbrak niet aan bekwame krachten, maar in het bundelen daarvan schoot men tekort. Er is kennelijk hoop, dat de heer De Quay hierin slagen zal. In lijmen heeft hij al meer zijn vaardigheid la ten zien. QOK ENGELAND heeft nu voor de kust zijn eigen radio Veronica al heet ze daar anders. Een merkwaardig geval. Bij ons wordt wat men noemt het verzuilde bestel gebrandmerk' als de boosdoe ner die commerciële radio en tele visie tegenhoudt. En radio Veronica wordt dan beschouwd als een straf op de zonde. Dezelfde critici zouden het ten onzent geldende bestel gaar ne inruilen tegen een dat met het Engelse kan worden vergeleken. Wa* zien we nu? Dat ook voor de Britse kust een commerciële radio zender ooduikt. Waarmee opnieuw bewezen is dat het treffen van voor zieningen op dit gebied niet alleen aan Nederland is voorbehouden. Misschien wordt er nu ook wat meer haast gemaakt met de internationale regelingen. Al behoeft, naar wij meermalen hebben betoogd en zoals ook andere landen, even democra tisch als het onze, hebben bewezen, daarop het wachten niet te zijn. jyjEN moet het ons ten goede hou den dat wij niet verrukt zijn over de voorgestelde nieuwe rege lingen met betrekking tot de kans spelen. Een verhoging met honderd procent is trouwens nogal wat, al blijken ook nu nog niet allen tevre den. De liberalen, met hun in de geschie denis helaas lang nief altijd gerecht vaardigde optimistische kijk op de mens, menen wellicht dat geen gren zen behoeven te worden gesteld. Zonderling is het socialistische stand punt. Men is daar tevreden met de beperkt gehouden inleg. Dat met een uiterst geringe prestatie straks een buitensporige beloning in de wacht kan worden gesleept, daarmee heeft men, hoezeer het met de socialis tische denkwijze strijdig moet heten, intussen al even weinig moeite. Ook daar heeft men intussen aan een maximum-regeling geen behoefte. Bij zoveel ontevredenheid vraagt men zich af, waarom het wetsvoor stel toch moest worden ingediend. QP het tijdens de Paasdagen ge- houden congres van de commu nistische partij heeft de heer Paul de Groot ook op Rusland enige kri tiek mogen oefenen. Dat er kritiek zou komen op China, lag in de lijn der verwachMgen de communistische wereld heeft zich op gedeeld in twee groepen, waarvan de ene de zijde van Rusland, de ande re die van China heeft gekozen Maar eenmaal gekozen, plegen de 'volge lingen zich te onderschikken Dan prijzen voor het overige de kleinen wat de groten wijzen Het behoort blijkbaar tot dc ontwik kelingen die gaande zijn, dat men ook na de keuze nog to' enige kri tiek gerechtigd blijft Waarbij de vraag wel mag worden gesteld, of ook deze bescheiden zelfstandigheid een wezenlijke is en of zij niet veel eer door overwegingen van taktiek wordt ingegeven. ^,e('er'andse communisme is gehandicapt geweest door de afhankelijkheid van voorschriften die van elders kwamen. Di1 lag in werkelijkheid geen enkele Neder lander. Wij zien de schuchtere kri tiek van Paul de Groot als een poging om het communisme voor de Neder lander wat minder onaantrekkelijk te maken Zijn succes blijft overi gens twijfelachtig. T reinramp Japan: 145 slachtoffers In Nagoya. in centraal-Japan, heeft een sneltrein zich in het achtereinde van een andere personentrein geboord. By het on geluk. dat gistermorgen vroeg gebeurde zun volgens de eerste berichten 145 men sen gewond geraakt. Er zouden geen doden zun, zo wordt vernomen De re 3d;,bS"rs De politieverklaarde dat de personen tere.n op het station van Nagoya^pte toen zij door de sneltrein van achter werd •rehi een erot80 SMlheid vat> de snel- ïn ItafSV8 S™" heeft v°°rkomen «ricïL m °0stenrijk hebben zich In Tf!r° trelnongelukken voorgedaan In Italië ontspoorde de sneltrein van unjn naar Rome als gevolg van een kraehtVi'„n8„nDH 'rm°,ia' rced "et volle kracht in op de hoop natte aarde buiten ®en,t.un"eI Volgens de politie zijn er geen slachtoffers te betreuren. Slechts dertig passagiers liepen lichte verwondingen op. Zij zün intussen naar een ziekenhuis overgebracht voor een medische behan deling. De uit tien rijtuigen bestaande trein zat vol mensen die de Paasdagen op vakantie of op familiebezoek gingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1