Waar haalt Alphen in toekomst zijn drinkwater vandaan? troeven Dl IEEF Ramp in Alaska VROOM DREESMANN ALPHEN B. en W. hebben de raad een nota over de drinkwatervoorziening doen toekomen. De bestaande drinkwatervoorziening in de wingebieden Bodegra ven, Boskoop. Gouda en Alphen aan den Rün zal in verband met de te verwachten groei van de bevolking en de ontwikkeling van de industrialisatie, zowel kwalita tief als kwantitatief op de duur tekortschieten. Het verdient dan ook (aldus de „studiecommissie organisatie drinkwatervoorziening Zuid-Holland" van Gedepu teerde Staten) aanbeveling de wateronttrekking te spreiden en te beperken. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het gewenst is voor de verzorgingsgebie den van Bodegraven, Boskoop. Gouda, Oudewater en Alphen (met een voor 1981 geraamd inwonertal van 215.000) één wa- terwinplaats in de Krimpenerwaard te stichten. Het water zou dan in gezuiver de toestand door een nog aan te leggen transportleiding naar de gemeentelijke reservoirs kunnen worden gevoerd. Gouda verkeert in de meest precaire situatie. De andere gemeenten zouden nog tot 1975-1980 kunnen wachten met de exploitatie van een winplaats in de Krimpenerwaard. Alphen zou tot onge veer 1980 het wingebied bij Avifauna in bedrijf kunnen houden; tussen 1970 en 1980 zal echter ook water van elders moeten worden aangevoerd. Het moet dan ook worden verwacht dat in de be ginperiode (tot 1970) alleen Gouda water van het nieuwe pompstation zal betrek ken. Wat de verdeling van de lasten over de vier gemeenten betreft, moet worden onderscheiden (aldus de studiecommissie) tussen de periode waarin alle deelnemers water van het station betrekken en de periode voordien. De definitieve situatie moet zo zijn dat de vier deelnemers in de geest van samenwerking van het ogen blik af, waarop zij hun waterbehoeften volledig uit het nieuwe pompstation be trekken, dezelfde prijs per kubieke me ter water betalen. Een gelijke prijs betekent dat Gouda mede de lasten draagt van het transport net ten noorden van die plaats, b(j welk net Gouda geen belang heeft. De com missie is van oordeel dat het financiële nadeel voor Gouda zo gering is. dat het samengaan van Gouda met de drie ande re gemeenten mag worden verlangd. Het is redelijk dat in de periode waarin nog niet alle gemeenten water uit de nieuwe waterwinplaats betrekken. Alphen. Bode graven en Boskoop de meerkosten die Gouda in verband met de samenwerking als kapitaalsuitgaven moet maken, voor hun rekening nemen. Gouda ivil niet Soekamo spreekt tegen de honger Soekamo heeft de nationale raad voor de produktie geïnstalleerd toaar- bij hij beweerde dat de rijstproduktie sinds de Nederlandse koloniale tijd verdrievoudigd zou zij laar nog meer vergroot moet worden. Sinds de Ne derlandse tijd zou de levensstandaard gestegen zijn en de bevolking zou nu drie maaltijden per dag hebben tegen vroeger een. Hij noemde het belache lijk dat een rijk land als Indonesië niet in staat zou zijn de eigen bevolking te voeden en hij zeide dat Indonesië nooit afhankelijk mag worden van buiten landse hulp. en dat het ziel. zelf nooit zal verkopen voor dollars. Vice-pre mier Chaeroel Saleh spoorde de parti culiere banken a. alle geldmiddelen te mobiliseren voor 'e produktiestij- ging. Soekamo heeft tevens bevel gegeven tot een algemene veldtocht tegen het hoofd der opstandelingen in Zuid-Cele bes Kahar Moezakkar. Hij wil dat deze dood of levend voor de 17de augustus (de 19de onafhankelijkheidsdag gevangen zal zijn genomen. Kaha» Moezakkar zou in 1954 gedood zijn, In 1956 werd zijn gevangenneming gemeld en weer tegen gesproken. In 1961 werd opnieuw gemeld dat hij gevangen genomen was). Hedenmorgen is Soekamo naar Ma kassar vertrokken voor een bijeenkomst van Indonesische burgemeesters. De am bassadeurs van de Verenigde Staten, De nemarken, de Philippijnen, Frankrijk, Mexico, Sowjetunie, comm. China, Japan en Zuid-Slavië vergezelden hem. Inmiddels bestudeert men fe Washing ton Soekarno's afwijzing van Amerika'! hulp. Ambtenare van het ministerie var buitenlandse zaken menen dat hij wat onbekookt gesproken heeft Diplomatieke waarnemers te Djakarta menen, een stemmig dat Soekamo het zich niet kan veroorloven de westelijke hulp af te snij den. Amerika's hulp heeft sinds 1952 2,5 miljard bedragen, de hulp van de geza menlijke westelijke landen 5,5 miljard en die ingevolge het Colombo-plan 5.6 miljard, de communistische hulp 2,4 miljard. De Baltimore Sun noemt Soekamo' bewering waanzinnig, nu twee milj mensen honger lijden en honderden dood vallen van de honger in dc straten. Vol gens het blad zou een welslagen van de besprekingen met Nederland de redding van Indonesië zijn. van de transportleidingen naar de drie noordelijker gelegen gemeenten. Gouda is van mening dat door de vier gemeen ten een gelijke prijs bij de bron, derhalve ni de winning en de zuivering, dient te worden betaald, en dat de transportkos ten op basis van ieders afstand tot de bron dienen te worden berekend. Wanneer Gouda zijn standpunt hand haaft, zullen de transportkosten voor de overige drie gemeenten zo hoog worden dat ernstig dient te worden overwogen of het niet wenselijk is eerst te zoeken naar andere mogelijkheden tot water winning, bijvoorbeeld in de omgeving van de Oude Rijn. Tussen Alphen en Ha- zerswoude en wellicht ook meer in oos telijke richting is zoet grondwater aan wezig. Aldus de hoofden van de waterlei dingbedrijven van Alphen, Bodegraven en Boskoop. Het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening onderzoekt thans globaal de wa terwinningsmogelijkheden in de Rijn streek, waaruit een meer diepgaand on derzoek zou kunnen voortvloeien. Het rapport van het instituut zal moeten wor den afgewacht. Inmiddels is de gemeente Gouda (de N.V. Goudse Waterleiding Maatschappij) doende met het treffen van Nieuw soort dessertkaas Een kleine Gelderse zuivelfabriek. („De Liemers N.V." in Zevenaar), heeft een nieuwe dessertkaas ontwik keld, die „Subenhara" is gedoopt, dat is de oude naam voor Zevenaar. Het geen schimmel- of ..zweetkaas", m£ een zogenaamde meshanger, een vol vette kaas met een smeltend zuiver, waarmee men speciaal de gunst van de binnenlandse consument hoopt te verwerven. Dat zou dan een compensa tie betekenen voor het verlies aan ex port, dat de fabriek als gevolg van Franse beschermende maatregelen heeft geleden. Twee jaar geleden al begon ,,De Lie mers" met de export van dessertkaas naar Frankrijk en België. Ongeveer vijf ton per week ging naar die lan den, totdat Frankrijk subsidie begon te geven aan zijn eigen producenten. -Toen zakte het exportcijfer tot vijfhonderd kilo per week. Of de nieuwe, op Ne derland afgestemde dessertkaas de fa briek uit de impasse zal helpen? Ze heeft goede hoop van wel. Ze heeft een aantal bedrijven vorig jaar bereid gevonden, een stukje van de nieuwe kaas aan de kerstpaketten personeelsleden toe te voegen. Ze st de ook enquêteformulieren mee kwam zo aan de weet dat neg* procent der begiftigden enthousiast was voor het nieuwe produkt. Student vast twee weken voor de hongerbestrijding Een kleine Amsterdamse groep van jongeren christen-pacifisten, die actief wil bijdragen in de bestrijding van de honger in de gehele wereld is een landelijke actie begonnen tot steun aan de geweld loze strijd van Vinomba Bhave tegen de armoede en de honger in India en Pa kistan. Deze volgeling van Ghandd trekt reeds meer dan tien jaren door deze lan den met als doel grootgrondbezitters te bewegen stukken land af te staan ter ver deling onder de armsten van de talloze armen, en poogt vooral overal de mid delen te vinden om die gezinen in staat te stellen hun stukje land lonend te bewerken. Vele duizenden van deze gezinnen bereikten zo reeds zelfwerk zaam een redelijk bestaan, Voor dat ver strekken van de middelen ervaart Vinoba Bhave's activiteit sedert kort de daad werkelijke belangstellig van het westen. Niet lang geleden heeft een actie in Engeland daarvoor omstreeks 2,5 mil joen gulden opgebracht. Naar dit Engelse voorbeeld is thans, onder het motto: „Help India zichzelf helpen" in ons land een soortgelijke actie begonnen. In de hoop mede daardoor voor deze actie de nodige en gewenste, weerklank te vinden heeft de leider van deze groep de 34-jarige T. J. R. P. Bijlsma besloten van vandaag af ge durende twee weken geen voedsel te ge bruiken. Beslissing en W. spreken de hoop uit dat zij binnen afzienbare tijd de raad definitief de vraag ter beslissing kunnen voorleg gen of met de gemeenten Gouda, Bode graven en Boskoop tot de aanleg en ex ploitatie van een waterwingebied te Bergambacht moet w-orden overgegaan of dat in de Rijnstreek voor Alphen. Bode graven en Boskoop een nieuwe winplaats dient te worden aangelegd. Wanneer de raad met het door B. en W. gevoerde beleid zijn instemming zou betuigen, zou dit inhouden dat hij in principe tot deelneming in de centrale waterwinning besluit, onder het voorbe houd dat, wanneer mocht blijken dat door Alphen op een andere wijze voordeliger water kan worden betrokken, de ge meente het recht heeft zich terug te trekken. De dan reeds door de combina tie van gemeenten gemaakte kosten zul len dan uiteraard gedeeltelijk voor reke ning van Alphen komen. Deze worden voor de jaren 1965—1970 op f 8.350 per jaar geraamd. Voor het onderzoek van de studiecommissie en de o.m. in de Krimpenerwaard verrichte boringen heeft de raad (in 1959 en 1960) reeds in totaal f 7665 beschikbaar gesteld. RtliCM CN XCILCM ligtvoet Meubel Toonkamerj BURG Eetkamc Bankstel Fab «TEEG 3—5—1» rs - Slaapkamer en - Clubs, en; rieksprijzen. bekwame automonteurs Aanm. bedr. GEBR. SCHOULS N.V. Kanaalweg 171—177 LEIDEN Tel. 01710—20848 en 20849. GESPREKKEN OVER DE EREDIENST WO*. IH». H. KMMM LITURGISCHE ORIËNTATIE De boeiende reeks zondagavond- lezingen, gehouden onder de ti tel „Door een geopende dew 'm de hemel", In boekvorm. Dit boek geeft een prachtig in zicht in de belangrijkste Wtw- glsche vragen. Professor Jonker voert een we*- f 8.90 MKUWK LEIDSE COURANT (Vervolg van pagina 1) De vloedgolven, die door de aardbe ving waren ontstaan, bereikten in het afgelopen weekeinde ook de kusten van Chili, Australië en Nieuw-Zeeland, zon der daar schade te veroorzaken. In de omgeving van Sydney trad in de water hoogte een verschil op van ongeveer een meter. In Californië kwamen zaterdag echter meer dan tien mensen om het le ven als gevolg van onverwacht toeslaan de vloedgolven. Vooral Crescent City werd getroffen. Een Zweeds geleerde heeft vijf maanden geleden de aardbe ving van vrijdagnacht voorspeld. Hij voorziet nieuwe bevingen in de aardkorst in de tweede helft van april. De geleerde ziet de natuurrampen als een gevolg van de Russische kernbomproeven in 1962. Deze zouden hebben geleid tot een ver hoogde zonnevlekactiviteit, die zich on geveer honderd dagen later voor doet. Het echo-effect hiervan zou weer 100 dagen later de aarde treffen, waar nieuwe seismische bewegingen en uitzonderlijke weersomstandigheden zouden worden veroorzaakt. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika: ss Westerdam (1/4): Argenti nië: ms Alnai (1/4): Brazilië: ms Alnati (1/4); Voor Brits-Oost-Afrika: ms Europa (2/4): Canada: ms Svanefjell (1/4); Ned. Antillen: ms Prins der Nederlanden (1/4): Suriname: ms Ladon (1/4): Z-Afrika (Rep.) VISSEBIJss EN MABKTNIEUWS Visserij KATWIJK AAN ZEE Woensdag hoog water 7.01 en 19.18 uur. laag water 2.40 en 15.02 uur. SCHEVENINGEN. 31 maart Visserijbe- richten Totaal aan de markt: 450 kisten verse haring. 800 kisten makreel, 470 kisten kabeljauw 600 kisten koolvis, 350 kisten schol. 245 'kisten wijting. 220 kisten schel vis, 30 kisten diversen. 7590 kg tong en tar bot. Markten BODEGRAVEN. 31 maart Kaasmarkt Aanvoer 10 partijen Goudse kaas. Prijzen (in guldens per kg): 2 702.83, handel goed. BARNEVELD, 31 maart Vette kalveren- markt. Aanvoer 529 .stuks, handel vlug. Prijzen (in guldens per kg levend gewicht): topkwaliteit tot 3.50, le kwaliteit 3.15—3.35. Journalisten uit Indonesië naar Nederland Een groep van tien Indonesische jour nalisten onder leiding van de heer Alex Alatas, plaatsvervangend hoofd van het directoraat voor voorlichting en culturele betrekkingen van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken, zal naar Nederland komen ter gelegenheid van het bezoek van de eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken van Indonesië dr. Soebandrio. De journalisten zijn in West-Duitsland op uitnodiging van de Bondsregering. Zij zullen dinsdag per vliegtuig van Ham burg naar Schiphol reizen. De groep blijft hier drie dagen. Tijdens het bezoek zal de chef van de direotie voorlichting buitenland van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag de Indonesiërs een diner aanbieden. O De rechtbank te Arnhem acht de 32-jarige installateur D. M. te Zelhem die op 5 mei 1963 heeft gepoogd de fa brieksarbeider R. Koot, aldaar, van het leven te beroven, niet strafbaar. De rechtbank gelastte opname in een krank zinnigengesticht voor de tijd van max. een jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Schattig kleuterjurkje, van vrolijk imprimé. Met verlaagde taille en contrasterende bies en knoopjes. Leeftijd 2 tot 4 jaar 4.95 Het moderne nylon foamback- jacket. Aan twee zijden te dragen. „HELANCA" manchet ten. Wind dicht en waterafsto tend. Leeftijd 6 tot 14 jaar. 6 jaar 19.75 14 jaar 29.75 Royaal vallende dubbele stolp plooi met 6 cm. plooi. Terlenka dus plooihoudend. Leeftijd 5 tot 13 jaar. 5 jaar 8.95 13 jaar 14.95 Bijzonder koket meisjesjurkje met leuke petticoat. Mooie, fleurige dessins. Korte mouw tjes en afwasbaar plastic kraag je. Leeftijd 5 tot 10 jaar. 5 jaar 8.95 10 jaar 9.95 Schattig Bel-o-Faöt meisjes bloesje met korte mouwtjes en leuk Italaans; kraagje. Leeftijd 3 t/m 14 jaar. .Zelfstrijkend. 3 jaar 3.95 14 jaar 5.75 Heerlijk warme kleuterparka van zware kwaliteit waterafstotend poplin. Geheel op ruit gevoerd. Capuchon van dubbel poplin. Leeftijd 2 tot 6 jaar. 2 jaar 16.75 6 jaar 19.75 LEIDEN - ALPHEN Jongensbloesje van Tricot-Nylon. Vaak wassen - niet strijken. Leeftijd 2 t/m 6 jaar. 2 jaar 3.90 6 jaar 4.90 Grappig Pupshort van oersterke denim. Voorzien van lvanhoe-em- bleem. Heel gemakkelijk te wassen en zó droog. Staat overal even leuk bij. Leeftijd 2 t/m 6 jaar. 2 jaar 2.50 6 jaar 3.50 Sportieve jongens-weekender van blue denim. Voorgekrompen. Leef tijd 4 t/m 14 jaar. 4 jaar 3.90 14 jaar 5.90 Vlot model short van IJzersterk 100% katoenen Twill. In grijs, beige of mos groen. Leeftijd 4 t/m 12 jaar. 4 jaar 3.90 12 jaar 5.90 Sportief jongensjack. Wind- en wa terafstotend. Fantasievoering en ver stelbare manchetten. Diverse kleu ren. Leeftijd 6 t/m 14 jaar. 6 jaar 14.75 14 jaar 20.75 Zware kwaliteit jongenssportpantalon van 100% voorgekrompen denim. Leeftijd 6 t/m 16 jaar. 6 jaar 7.90 16 jaar H.75 Exclusief voor V D: vlot dresshemd van blijvend witte Bel-O-Fast. Leef tijd 5 t/m 14 jaar. 5 jaar 4.90 15 jaar 7.50 Pullover van 100% Shetland-wol. Fully-fashioned, raglan style, 4 mooie kleuren. Leeftijd 4 t/m 14 jaar. 4 jaar 9.50 14 jaar 13.50 Slanke pantalon. 50% wol en 50% polyester. In moderne multi-colors.. Leeftijd 5 t/m 15 jaar. 5 jaar 12.75 14 jaar 19.50 DINSDAG 31 MAART 1» IN HEEMSKERK EGKS-krediet voor woningbouw De Hoge Autoriteit van de EGKS heet besloten een krediet van 3,9 miljoen gu' den beschikbaar te stellen als bijlag voor de bouw van 400 woningen t Heemskerk. Dit krediet maakt deel ul van het vijfde EGKS-program voor nanciële steun van woningbouw voo arbeiders van de kolen- en staalindusth in de zes landen der gemeenschap. Bel gië krijgt een soortgelijk krediet voo: 400 woningen te Genk, Frankrijk voo 400 woningen in Creusot, Italië voo 400 woningen in Piombino en Duitslanc voor 700 woningen in Salzgitter-Freden berg en 300 in Wulfen. De looptijd van de kredieten varieer van 20 tot 29 jaar. Voor prof. Drion vier opvolgers Vermoedelijk zal spoedig worde j voorzien in de plaats die is opengevalle door het overlijden van prof. mr. J S Drion, die commissaris voor het nieuw* z burgerlijk wetboek was. Minister Schol ten wil deze functie over enige rechts geleerden verdelen. h De benoeming is te verwachten vai mr G. E. Langemeijer, procureur generaal bij de Hoge Raad, als commis W saris voor de boeken 3 en 6 (vermogens recht en algemeen deel verbintenissen v recht), prof. mr K. Wiersma, te Leidei ej voor boek 4 (erfrecht), prof. mr. J .b M Beekhuis, Groningen, voor boek 5 (za e* kenreöht) en te zijner tijd voor boek t di (zeerecht, luchtrecht en binnenvaart D recht) prof. mr. H. Sohadee, te Leiden k'

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 12