^Nieuwe Leidse Courant Geen relatie E.E.G. met van de Spanje L Ds. Bos buiten zijn boekje Geen akkoord over huurcompensatie LANCH n Mislukte boycot Cuba moet gestaakt worden Op feestdagen beperking van snelheid Gaat NVV aan politiek doen IEMCO N.V. Suriname in verdrukking CALEX Commentaar 25 2E a a Franz Josef: „Ik ben de Spaanse koning CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ^Untvailigh gheblavaa fflijo hert in leghenspoet" Donderdag 26 maait 1964, 44ste jaargang Veel bewolking Veel bewolking met aanvankelijk plaatselijk enige regen, morgen later op de dag mogelijk enkele opklaringen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen noordwest en noordoost. Aanhou- (Zie ook pag. 11) V. 3,3i, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 .J SENATOR FULBRIGHT MEENT: Is dit een Heiland naar mijn wens, Een veeg en afgefolterd mens? En kan dit zwartgeronnen bloed Een balsem zijn voor mijn gemoed? Toen heeft mijn ziel tot U geschreid In grote godverlatenheid: Heb met ons beiden medelij. O, Heer, verlos Uzelf en mij Toen doofdet Gij der zinnen schijn Als lampen die niet nodig zijn. En als een lauwe regen viel Uw bloed in mijn verlepte ziel. Toen zag ik, dwaze zwakkeling De Heer, Die voor de hemel hing Die al mijn zonden en mijn smart Leed aan Zijn doodbekropen hart. De boycot van Cuba is op een mis lukking uitgelopen. De Amerikaanse regering moet deze actie staken. Niemand minder dan William Ful- bright, de belangrijke voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse zaken, heeft dit gisteren in de Amerikaanse senaat gezegd. Zelfs een wereldboycot zou het bewind Fidel Castro nog niet ten val kunnen brengen, zolang de Sowjec- unie goederen kan blijven aanvoe ren. Een blokkade tegen Russische schepen zou tot een oorlog met kern wapens kunnen leiden. Sprekende over de handel van Enge land en andere landen op Cuba zei de senator, dat men niet kan verhelen, dat de boycotpolitiek van Amerika is mis lukt. Fulbright is voorts van mening, dat de Verenigde Staten bereid moeten zijn tot onderhandelingen over herziening van het verdrag over de Panamakanaal- zonc „We moeten niet doen, alsof de kwestie Panama een toetssteen zou zijn voor de moed en de vastberadenheid van de Verenigde Staten", aldus de senator, wiens rede was getiteld: ,,Oude mythen Spanje heeft geen schijn van kans op associatie met de EEG. Dit is gis teren gebleken in een bespreking in de ministerraad van deze organisatie. De Belgische minister Spaak zei, dat het oneerlijk zou zijn, bij Spanje il lusies te wekken die geen werkelijk heid kunnen worden. Behalve Bel- i waren ook Nederland, Luxem burg en Italië tegen de associatie van Spanje gekant. Zowel Frankrijk als de Duitse bonds republiek bepleitten de zaak van Spanje. De Duitser Lahr lokte felle kritiek uLt De goede ervaringen, in vorige jaren igedaan met de invoering van een im-snelheid gedurende bepaalde leriodes, waarin een bijzonder druk ver eer werd verwacht, hebben er toe ge lid, dat, naast de in de laatste tijd op bepaalde weggedeelten vastgestelde per manente maximum-snelheden, geduren de komende feestdagen een maxi- i-snelheid zal worden vastgesteld rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht- krnhem-Zevenaar-Duitse grens). Met uitzondering van die weggedeel- en. waarop reeds een permanente snel- leidsbeperking bestaat, zal de maxi- mum-snelheid op deze rijksweg wor- ien vastgesteld op 100 km per uur, gel dende van 8 tot 21 uur in de periodes 27 t/m 30 maart (Goede Vrijdag t/m asdag). van 30 april t/m 3 mei. Ï'op 7 mei (Hemelvaartsdag) en van 16 l/m 18 mei (Pinksterperiode-). Het is te verwachten, dat op enkele Jagen de drukte gedurende bepaalde Jren weer zo groot zal worden, dat snelheden van 100 km/u. uitgesloten zullen zijn, doch het is duidelijk, dat de jm-snelheid niet voor deze pe rioden is ingesteld. De snelheidslimiet s vastgesteld in het bijzonder voor de ijdvakken liggende voor en na de pe rioden waarin overbelasting optreedt. van groot belang dat men zijn snelheid aanpast aan die welke door het grootste deel van de automobilisten wordt aangehouden. Hierdoor wordt een groot mogelijke gelijkmatigheid in de afwikkeling van het verkeer verkre gen. De kans op ongevallen wordt klei- naarmate het aanital inhaalmanoeu vres wordt beperkt In een oogopslag „Ieder moet geweten vrij kunnen volgen" pag. 2 Weer Asjchanische opper rabbijn in Israël pag. 2 Wie is de bemiddelaar op Cyprus? pag. 9 Bonn-Moskou: slechter pag. 9 Grevelingendam eind van het jaar dicht pag. 11 Soekarno hatelijk tegen V.S. pag. 11 Wat voor (en hoeveel) brood eet u? pag. 11 Matzes voor Pesach pag. 11. Friesland gefilmd pag. 15 Sport pag. 17 (Van onze s DE looncommissie redactie) de Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren langdurig beraden over de vraag op welke wijze en in hoeverre de huur- erhoging die de regering per 1 juli vil doorvoeren, eventueel in de lonen moet worden gecompenseerd, doch zij kon over dit vraagstuk nog geen over eenstemming bereiken. Het beraad zal de volgende week vrijdag in een extra vergadering worden voortgezet. Tijdens de besprekingen van giste- n is gebleken dat de vertegenwoor digers van het NVV zich krachtiger verzetten tegen een huurverhoging dan het NKV en het CNV. Daarbij spelen politieke overwegingen stellig een rol. Zoals bekend heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid-fractie in de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, maandagavond verklaard dat zijn fractie tegen zal stemmen als het wets ontwerp-huurverhoging in behande ling wordt genomen. Drs. D. Roemers, de voorzitter van het NVV, maakt deel de Partij van de Arbeid-frac- tie. volgens onze inlichtingen dan ook niet uitgesloten dat het NW zich in de Stichting van de Arbeid alsnog tegen huurverhoging in 1964 zal verklaren, on danks het feit dat de heer Roemers vorig jaar na het bereiken van het loonak- koord, heeft uitgesproken dat het NVV zich (met het NKV en het CNV) niet tegen een matige verhoging van de hu ren zou verzetten, indien een volledige compensatie in de lonen zou worden ver kregen. Moeilijke positie Nu het wetsontwerp bij de Tweede Ka mer is ingediend en de Party van de Ar beid te kennen heeft gegeven alles in het werk te zullen stellen om de huurverho ging te voorkomen, schpnt ook het NVV van gedachten veranderd te zijn. De ver tegenwoordigers van deze vakcentrale wensen vooralsnog wel te praten over „compensatie voor het geval het wets ontwerp onverhoopt toch mocht worden aangenomen", doch zij zijn er kennelük in eerste instantie op uit de andere vak centrales mee te krijgen in een duide lijke uitspraak tegen de huurverhoging. Met name het NKV zou daardoor in een moeilijke positie kunnen geraken te meer omdat het wetsontwerp-huurver hoging door de rooms-katholieke min ter van volkshuisvesting drs. Bogaers, ingediend. Ook een formulering bij e akkoord over de huurcompensatie, waar uit blijkt dat bijvoorbeeld alleen het NW tegen de huurverhoging is. lijkt voor het NKV niet erg aantrekkelijk. Deze nieuwe moeilijkheden zullen er waarschijnlijk in elk geval toe leiden dat compensatie-akkoord in de Stichting de Arbeid langer zal uitblijven dan vorige week in kringen van vakbeweging werkgevers nog werd gedacht „Het kan nog best een aantal weken duren". erklaarfie een zegsman ons gister avond. Intussen heeft de voorzitter van het NVV. drs. D. Roemers, zich vanmiddag duidelijk uitgesproken voor een vol ledige huurcompensatie ook voor de werknemers die een duurdere woning hebben dan de huurders van de wo ningwetwoningen. In een rede, gehou- in de hoofdbestuursvergadering het NVV zei hij, dat er een harde strijd zal worden gevoerd voor deze volledige compensatie. Overigens zei hij de huurverhoging op dit ogenblik onverstandig te vin den. In Karlsruhe is dinsdagavond officieel bekendgemaakt dat de Westduitse poli- Tin is geslaagd een groep spionnen te ontmaskeren die voor oostelijke lan den werkte.De leden van deze groep •n speciaal voor sabotagedaden op geleid. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO O van de zijde van Spaak, toen hij ver klaarde dat het regime in Spanje steeds liberaler wordt. „Ik zie daarvan geen enkel teken. De jongste vonnissen zijn daarvan zeker geen aanwijzing", aldus Spaak. Het is naar zijn mening voor de EEG onmogelijk, het huidige Spanje, dat niet voldoet aan de democratische beginselen, waarop de gemeenschap is gebaseerd, te aanvaarden. Spaak zal nu naar een formule zoe ken voor een antwoord op de Spaanse stap. De basis daarvan zal zijn, dat associatie thans onaanvaardbaar is, maar dat de EEG wel bereid is te spreken over concrete vraagstukken, waarvoor Spanje zich als gevolg van het bestaan van de EEG ziet geplaatst. Van Neder landse zijde werd naar aanleiding hier van gesteld, dat daarbij van het begin af duidelijk moet zijn, dat een dergelijk gesprek onder de huidige omstandighe den niet tot associatie zal kunnen leiden. Fusie Intussen neeft de ministerraad ook geen overeenstemming kunnen bereiken over de fusie van de uitvoerende orga nen van de drie Europese gemeenschap pen. Nederland verdedigt alleen het standpunt dat het aantal leden van de België wil wel met Nederland meegaan en Luxemburg voelt wel wat voor vijf tien leden, maar Frankrijk en Italië wil len met negen volstaan Van Duitse zijde Luchtmacht-stunt- team op televisie ond (Van c vanavi >nze speciale verslaggever) Morgen Goede Vrijdag en maandag Ttceede Paasdag zal de Nieuwe Leidse Courant niet verschünen. Vrijdag zullen onze bureaus om 12 uur sluiten en maandag zullen ze de gehele dag gesloten Het Nederlandse luchtmacht-stuntteam Whisky Four zal vanavond met al zijn capriolen een uur lang op net televisie scherm te zien zijn. De uitzending wordt tegelijkertijd ook naar België gerelayeerd Gedurende twee dagen i vijftig man personeel vai de AVRO ,de NTS en de PTT met filmopnamen op de vliegbasis Woensdrecht bezig gewi -st, waar stuntteam thuis hoort Ook honderd leden van de luchtmacht hebben de helpende hand geboden. Van de grond af ei vanuit een helikop. ter van de marine hebben vier camera': het stuntwerk van Whi ky 1 jur geregi streerd. In de wentelwiek evond ziel neer dan een ton aan tv-apparatuur. De oroduktie en de egit zijn in handen Ger Roos, die vroeger straaljagerpiloot is geweest. De Gaulle niet naar Rusland De Franse minister van voorlichting. Peyrefitte, heeft gisteren na een kabi netszitting meegedeeld dat president De Gaulle, met uitzondering van de aange kondigde reis naar Latijns-Amerika, ab soluut geen reisplannen koestert. Peyre fitte deed deze mededeling in antwoord op een vraag of de president nog bezoe ken zou brengen aan Afrika en de Sow jetunie. Het vooraanstaande blad. France Soir, weet daarentegen te melden, dat Gaulle volgend jaar drie reizen Afrika wil maken. iieuwe realiteiten". Wat Zuid-Viet- betreft, steunt hij de politiek van de Amerikaanse regering, nl. het inten siveren van de strijd tegen de China heeft men zich nog niet definitief uitge laten. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat meh van die kant komt met eer compromis waarbij het aantal leden voo een overgangsperiode op veertien wordt gesteld. Frankrijk bleef zich ook ver zetten tegen uitbreiding van de bevoegd heden vart en het invoeren van directe verkiezingen voor het Europees parle- Fulbright zei het ook buitengewoon nuttig te vinden, dat Amerika soepeler wordt in zijn benadering van het vraag stuk rood China. Hij pleitte niet voor erkenning van dit land. noch voor toe treding er van tot de Verenigde Naties, maar zei: „Het is niet onmogelijk, dat onze betrekkingen met communistisch China te zijner tijd zullen veranderen, zt niet tot een vriendschappelijke verhou ding dan misschien tot een concurrerend naast elkaar staan. De senator steunt het standpunt van de vroegere onderminis ter Roger Hilsman, die heeft voorgesteld, de deur open te houden voor de moge lijkheid tot verbetering van de betrek kingen met Peking. Tweede maal Het is de tweede maal in de afgelopen weken, dat een vooraanstaand partijge noot van president Johnson zich tegen de buitenlandse politiek van de Ameri kaanse regering heeft uitgesproken. Mike Mansfield, de „meerderheidsleider" in d( Senaat stelde nog onlangs een bestude ring voor van de mogelijkheid tot neutra liseren van Vietnam. Over de toespraak van Fulbright was niet van tevorer functionarissen van het Witte Huis of het ministerie van buitenlandse zaken ge sproken. Een republikeins Congreslid verklaar de, dat de rede „het eerste wapen var de regering is in een campagne om zich zo pijnloos mogelijk los te maken u; moeras van blunders in de buitenlandse politiek van de afgelopen drie jaren' Polen heeft reisbeperkingen opgelegd aan de leden van de Amerikaanse bassade in Warschau. De maatregel een reactie op soortgelijke beperkingen Poolse vertegenwoordigers ii Verenigde Staten. Suriname Het parlement heeft gisteren princi pieel een absolute bescherming van de boeren in de gemeenschap geëist en ver klaard, dat de Europese boer ook tegen de invoer uit de geassocieerde landen moet worden beschermd. Als de minister raad van de EEG dit advies zou volgen, zou de Surinaamse rijst, die voornamelijk in de Beneluxlanden en Duitsland wordt ingevoerd, door de Italiaanse rijst wor den teruggedrongen De Nederlandse af gevaardigden verzetten zich echter te vergeefs. Zij zijn ook bevreesd, dat de rijstregeling een precedent zal scheppen voor andere, veel belangrijker landbouw- produkten. Official dealer Leiden e.o. Minister Luns heeft de Keukenhof geopend, die „fleuriger is dan de doorsnee internationale keukens zoals - hij zei. Onder toezicht van Jacobn van Beieren brachten na de plechtigheid een aantal „paashaas jes" hem een zanghulde, die hij verrast lachend in ontvangst nam. (Verslag elders in dit blad.) QP HAAR WIJZE weerspiegelt de krant de menselijke onvolkomen heid. Men leest er in van rampen, van oorlogen en dreigingen van oor log. Men leest erin de kleinere ver drietelijkheden die voor de betrok kenen nochtans zo wezenlijk zijn. Welke zin, welke betekenis, heeft het om dit alles te „verslaan"? Zal men er wijzer van worden? Bedoelt de krant alleen de nieuwsgierigheid of, in een gunstiger geval, de weel gierigheid te bevredigen? Of zou het misschien zo kunnen zijn, dat al dit gebeuren, groter en kleiner, de vraag te wezenlijker maakt naar dc zin zelf van he* leven, naar de beteke nis van ons mensenbestaan, wil men: naar de eigenlijke achtergrond van alle nieuws? Morgen is het weer Goede Vrijdag. Het lijkt ook dit Jaar een dag als alle andere. Minder dan andere ker kelijke dagen heeft hij ook naar het uiterlijk een eigen karakter. Zeker, de krant verschijnt niet En 's avonds gaan we naar de kerk. Maar er wordt op deze dag ook ve«' doorgewerkt En 'och Is hij anders. Zo anders, dat hij in staat is ook alle andere dagen van het jaar anders te maken. Hij is in staat, aan ons leven een andere kleur te geven. Want hier wordt in derdaad iets van de achtergrond ge toond en komt er iets van de zin en de betekenis van het mensenle ven naar voren. Eens is op deze dag de Zoon van God gestorven. Hij had op dezelfde aarde geleefd als wij. Hij had hetzelfde voedsel gegeten, was gegaan langs straten en wegen als ook wij volgen Het kruis dat hij droeg was van het hout als van onze tafel en onze stoel. De tekortkomingen waarvoor hij boet'e, waarvoor hij zelfs in de dood ging. waren die waarmee wij het nog te kwaad hebben alsof er niet reeds lang een oplossing voor was bereikt. Eigenlijk worden wij zo in beslag genomen door onze problemen en probleempjes, dat we onvoldoende beseffen dat ze in feite niet meer behoorden te bestaan. Misschien is ook de krant daaraan wel schuldig, tenzij zij bereid is, de aandacht niet te concentreren op zichzelf en op haar inhoud aan grotere en kleinere gebeurtenissen, maar die aandacht ook af te leiden van zichzelf en door te leiden naar waar de zin en de betekenis van het leven liggen. Uitzicht na inzicht. Minister De Jong: De hoofdlegerpredikant, ds. B. A- Bos. heeft met zijn aanwijzingen aan de legerpredikanten om de humanis tische raadslieden niet tegemoet te komen ten aanzien van het gebruik van ruimten en om er nauwkeurig op toe te zien, dat deze raadslieden ner gens de grenzen van hun bevoegdhe den overschrijden, een terrein betre den waarop hij geen bevoegdheid heeft. De minister van defensie, P. J. S. de Jong. heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Thomassen (soc Hij zegt in zijn antwoord dat hy de aanwijzingen onjuist acht en dat hü dit de legerpredikant heeft meegedeeld Wat de brief betreft, die de hoofd legerpredikant over de boodschap van het humanisme heeft geschreven aan de in werkelijke dienst zijnde legerpredi kanten. meent de minister, dat ds. Bos de vrijheid heeft over een dergelijk onderwerp een brief aan de predikanten te richten. De bewindsman meent bui ten deze kwestie te moeten blijven en hierover geen oordeel te moeten geven. In deze brief komt de volgende pas sage voor: „hier worden metterdaad stenen voor brood gegeven. Het is in zyn armoede bovendien anti-evangelisch en het meest troosteloze getuigenis dat gegeven kan worden. Dit is volgens minister De Jongs ant woord een uiting van de godsdienstige overtuiging van de hoofdlegerpredikant, deze overtuiging heeft ds. Bos op ver zoek van enige legerpredikanten uitge sproken. klassewagens bel voor proefrit 1 j Habsburg contra Bourbon-Parma 99 DE Oostenrijkse aartshertog Franz Joset Karl von Habsburg heelt gisteren verklaard, kennelijk naar aanleiding van dc publikaties na het bekend worden van de verloving van prinses Irene, dat hij dc wettige koning van Spanje is en dat hij «1e aanspraken van don Carlos op de Spaanse troon bestrijdt. Hij verklaarde verder dat Hugo Carlos geen wettige aanspraken kan laten gelden op de titel hertog van Madrid noch op de naam Carlos, die onwettig toegevoegd zou zijn aan het geboortebewijs van Hugo, twee jaar geleden in Parijs. Deze Habsburg ver klaarde verder, dat zijn carlistische partij „de grootste en sterkste in Spanje is met afdelingen in alle pro vincies. De groep van Xavier bestaat alleen maar in de provincie Navarra". Een woordvoerder van de familie Bourbon Parma heeft naar aanleiding van deze berichten niet ontkend dat Franz Josef Karl von Habsburg rechten op de Spaanse troon kan doen gelden, maar .hij is slechts een van de vele Spaanse troonpretendenten". De Spaanse regering heeft geen enkele aanspraak formeel erkend, aldus de woordvoerder,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1