„Onwettig bouwen zal u huizen gaan kosten..." Tuomioja definitief arbite in geschil op Cyprus Parlement gaf bevel tot arrestatie van rechters Jats als voorouders hn een. WOENSDAG 25 MAART 196* Ierse regering WIE SPAART BOUWT BURCHTEN stuurt ook militairen Engeland, Griekenland of Turkije interventie plegen of pogen het eiland met geweld te verdelen of een oplossing op te leggen". Een woordvoorder van het Griekse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gis teravond gezegd, dat zeven Griekse in woners van Istanboel het bevel hebben gekregen Turkije onmiddellijk te verla ten. De woordvoerder noemde dit „een verscherping van de Turkse koude oor- log tegen Griekenland". kari Tuomioja, de Finse am- >assadeur in Zweden, aanvaard ils bemiddelaar in de kwestie Cyprus, aldus is gisteren door Ie Griekse minister van buiten- andse zaken, Kostopoulos mee gedeeld. De minister verklaarde ater een telegram uit Cyprus te ïebben ontvangen waarin hem1' je-meld werd, dat president Ma- tarios de Finse diplomaat even- tens als bemiddelaar aanneemt. >it betekent dat alle vier recht streeks bij de kwestie betrokken ianden (Cyprus, Griekenland, Engeland en Turkije) Tuomioja ils arbiter hebben aanvaard. Secretaris-generaal Oe Thant, die met het oog op de wereldhandelscon ferentie in Genève was, wilde giste ren aanvankelijk naar New York te rugkeren, maar had zijn vlucht 24 uur uitgesteld om de benoeming van Tuomioja te regelen. De Ierse regering heeft inmiddels be kendgemaakt, dat zij waarschijnlijk be gin april 600 soldaten naar Cyprus zal «turen. De Ierse minister van buitenland je zaken. Aiken, heeft dit aan Thant meegedeeld in een brief. Aiken voegde er aan toe. dat de Ierse militairen „onmiddellijk zullen worden teruggetrok- Engeland: Zaak-Cambodja niet voor wereldforum Engeland wil samen met Rusland er bij Cambodja, Thailand, Amerika en Zuid-Vietnam op aandringen, zo spoedig mogelijk de vier-partijenon- derhandelingen te beginnen als voor gesteld door het Cambodjaanse staatshoofd, prins Shihanoek. In een gisteren gepubliceerde nota aan de Sowjetunie zegt de Britse regering, dat zij niet veel heil ziet in het be leggen van een internationale confe rentie over Cambodja, zonder dat daartoe de nodige voorbereidingen zijn getroffen. (Engeland en Rusland traden geza menlijk op als voorzitter van de Ge- neefse conferentie van 1954 die een ein de maakte aan de oorlog in de toen malige Franse staten Vietnam, Laos Cambodja.) De Britse regering acht het tot stand brengen van voornoemde vier-partijen- onderhandelingen de nuttigste bijdrage die de twee voorzitters van de Geneef- se conferentie momenteel kunnen leve ren tot een vermindering van de span ning in het betrokken gebied en de voorbereiding van de internationale con ferentie. Intussen zond Shihanoek een brief in niet mis te verstane bewoordingen de Britse minister van buitenlandse ken, Butler, waarin hij deze van dub belzinnige houding beschuldigde en ver weet het voorstel voor een Geneefse conferentie over Cambodja ln de ijskast te bebben gestopt. Het Cambodjaanse staatshoofd zei, deze houding niet te kunnen begrijpen daar Cambodja nog steeds te lijden had van „bloedige agressie van Ameri- kaans-Zuidvietnamese troepen". Shiha noek merkte op, dat eerdere voorstel len over conferentie in kleinere kring waren getorpedeerd en dat een grote conferentie in Genève nu de enige nog openstaande weg is voor het verkrijgen van de „wettige garanties waar aan vasthouden". Brazilië komt in Genève met nieuw voorstel De Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken, Araujo Castro, heeft gisteren op het Geneefse ont- wapeningsoverieg voorgesteld, het gedeeltelijke kernstopverdrag van Moskou uit te breiden tot onder grondse kernontploffingen van boven een bepaalde sterkte, die door de bestaande registratiesystemen ge meld en gelocaliseerd kunnen wor den. De bewindsman zei voorts dat de ingewikkelde kwestie van de controle, het voornaamste struikel blok voor een dergelijke overeen komst blijkt te vormen. Araujo Castro toonde zich verder voorstander van het plan om het voor gestelde niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en van het Pact van Warschau te verruimen tot een uni verseel niet-aanvalsverdrag, dat door alle landen zou moeten worden onder tekend. De Indiase afgevaardigde, Trivedi, ïi, dat de conferentie in principe het plan-Gromiko. dat voorziet in omvang rijke vermindering van wapens in de eerste fase van de ontwapening en in i streng beperkt aantal kernraketten het bezit van de V.S. en de Sow jetunie tot de ontwapening voltooid is, moet aanvaarden. Tsarapkin, de Russische afgevaardig de, juichte de Indiase verklaring toe. die, naar hij zei, in aanzienlijke mate het werk van de conferentie ten goede Uit doorgaans goedingelichje kringen i Genève wordt vernomen, dat de Brit- minister Thomas, die zich morgen tot de conferentie zal richten, met een belangrijk Brits voorstel voor de dag zal komen. Vuurgevecht in Kasjmier: 24 doden Vierentwintig gewapende Pakistani zijn maandag na het overschrijden van de bestandslijn in Kasjmier door Indische militairen gedood, zo heeft een officiële Indische woordvoerder dinsdag meege deeld. Het incident gebeurde niet ver van Oeri aan de bestandslijn. Volgens de officiële Indische lezing was een groot aantal Razakars (leden van een moham medaanse vrijwilligersstrijdmacht) maan dagavond laat Indisch gebied binnenge drongen en ongeveer twee kilometer van de bestandslijn op een Indische patrouille gestuit. De Razakars hadden het vuur geopend, dat door de patrouille beant woord was. Na een vuurgevecht van een halfuur vluchten de Razakars naar Pa- kistaans gebied terug met achterlating van vierentwintig doden. De Indiërs maakte zes geweren, drie voorladers, een bajonet en enkele granaten en patronen buit Van Indische slachtoffers wordt geen melding gemaakt. Luchtkastelen kunnen reële burchten worden, solide en hecht. Door te sparen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AUTOMATIC AEU TOASTERf69. "1 Franse raketbasis op Frans-Guyana? Frankrijk overweegt in Frans-Guyana een basis te vestigen voor proeven met intercontinentale raketten en raketten met een gemiddelde draagwijdte. De sis zou ook gebruikt kunnen worden voor proeven met ruimteraketten. Dit heeft het Fransé blad France Soir giste ren bekendgemaakt. In Parijs was geen officiële bevestiging van dit bericht tc verkrijgen. Zoals bekend heeft generaal De Gaulle vorige week een bezoek o.a. Frans-Guyana gebracht. Volgens goedingelichte kringen was langs een plan om een maanraket te lan ceren vanaf een basis in Frans-Guyana aan premier Pompidou voorgelegd. Het voorstel was echter afgestuit op de kos- Het Franse nationale centrum voor ruimte-onderzoek is doende met de voor bereiding van projecten voor ruimte-sa tellieten, doch volgens genoemde kringen Doordat de tweede trap van Thor Delta-raket niet op het gewenste ogenblik functioneerde is gisteren de lancering van een Asset-ruimtevoertuig vanaf Kaap Kennedy mislukt. De raket had het ruimtevoertuig naar een hoogte van 60 km moeten voeren. G.S. Gelderland tegen gemeenten: (Van een onzer redacteuren) Och, het is allemaal zo te be grijpen: een ouder wordend landbouwersechtpaar wordt zie. kelijk. De man kan zijn bedrijf steeds moeilijker aan, maar ge lukkig is daar de 21-jarige zoon, die hem van lieverlede al meer werk uit handen neemt. De jon geman, die op een gegeven ogen blik de gehele verantwoordelijk heid voor het bedrijf draagt gaat trouwen, maar het woonhuis bij de boerderij is toch eigenlijk te klein voor twéé gezinnen, temeer daar enige tijd later in het jonge gezin een kind wordt verwacht. Constitutionele crisis in India twee rechters van het Idiase hooggerechtshof, dat maandag door de raadgevende vergadering van de Noordindiase staat Oettar Pradesj werd uitgegeven, heeft een constitutionele crisis in India veroorzaakt en de uitvoerende en de rechterlijke macht voor het eerst openlijk met elkaar in con flict gebracht. In het Indiase parlement vroegen de. leden, onder groot tumiclt, om schorsing van het parlement van de staat Oettar Pradesj en om instelling van het presidentiële gezag omdat, aldus deze leden, dit parlement de grondwet een slechte naam had be zorgd. De Indiase minister van binnenlandse zaken. Nanda, zei dat de minister van justitie zo spoedig mogelijk de Indiase president van advies zal dienen. De crisis was tien dagen geleden ont staan toen een socialistische arbeider op last van het regionale parlement hoofdpijn? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! Hoewel de zigeuners ln het Engels die der Hindoes. Wellicht zal dit gypsies worden genoemd, is het laatste u weinig interesseren, omdat toch hoogst twijfelachtig dat zij uit u voldoende meent te hebben aan Egypte stammen. En hoewel de zl- het bewijs dat de zigeuners en de geüners elders als bohémiens te Jats oorspronkelijk tot één cn de- boek staan, kan Bohemen evenmin zelfde stam hebben behoord. Laten hun vaderland worden genoemd. we uw geestdrift dan enigszins mo- Maar waar komen zij dan van- gen afremmen, want een werkelijk daan? Lange tijd heeft men over bewijs is niet geleverd. De taalkun- deze vraag ln het duister getast, dige overeenkomsten leveren geen Tot de Duitse taalgeleerde Grell- bewijs, want het zou zeer wel moge- mann in 1780 op het heldere idee lijk zijn, dat de zigeuners kwam de zigeuner taal eens terdege te onderzoeken. Hij merkte, dat onge veer één-derde van de woordenschat der zigeuners tot één van de Hindoe- talen behoort, en door nauwkeurige vergelijking met erschillende talen TOCH IS HET ZO! dialecten die in India worden gesproken, kwam hij tot de conclusie dat de kern van de zigeunertaal voor een deel iden tiek is met het Soerat-dialect dat in lijk dat de Jats Noord-West India wordt gesproken. Andere onderzoekers hebben zich bij deze opvatting aangesloten en ten niet. slotte is men tot de vrij algemeen aanvaarde opvatting gekomen, dat het volk, hier bekend staande als zi- kers die weten te beredenei geuners, elders als Tiganes, Gyp- de Jats in het verre verleden de sies, Zin pari. of Bohémiens, afkom- oorspronkelijke bevolking bij de In- verleden zich die taal hebben eigen gemaakt, zon der deel te hebben gevormd van de stam der Jats. Iets dergelijks is in de geschiedenis her haaldelijk gebeurd. eenkomsten in vorm en afmetingen van de schedel even min het wettig en overtuigend bewijs. Maar deze twee argumenten samen maken het toch wei zeer waarschijn- de zigeuners tot hetzelfde volk hebben be hoord. Maar volkomen zeker is dit dus-monding zouden hebben uitge maakt. Maar door de Hindoe-verove raars zouden de Jats zijn onderwor pen en tot de vierde kaste der on- gedegradeerd. Mocht dit juist zijn en we kunnen volks- °P deze moeilijke kwestie helaas niet dieper ingaan dan zouden de Jats (en dus de zigeuners) de De antropologen hebben zich ge- autochtone bevolking bij de Indus- monding zijn geweest. stig moest zijn van de stam der Jats, die sinds onheuglijke tijden leven bij de monding van de Indus. (Hier bij moet uitdrukkelijk worden aange tekend. dat de naam Jat in India aanraakbaren zijn uiteraard een andere betekenis heeft, dan men er buurten aan hecht.) haast de uitkomsten van de taalkun digen te ondersteunen, door tonen dat de hoofden van de zigeu- We moeten dit laatste verder laten i afmetingen sterk rusten. Aannemende dat de zigeu- :en en hetzelfde dezelfde stam werden geacht voor een parlementslid. De socialist werd, gekleed in zijn witte overhemd waarop in rode letters de „onderdrukking" werd veroordeeld, voor het parlement geleid. Toen de voorzitter hem vroeg zijn verontschul digingen aan te bieden gaf hij geen ant woord. Hij werd hierop tot een week gevangenisstraf veroordeeld. VRIJGELATEN Allahabad Het hooggerechtshof liet de man, nadat hij ven strafdagen had uitgezeten, op borgtocht vrij krachtens de habeas- corpuswet, waarbij elke gearresteerde verzekerd wordt dat hij in persoon voor de rechter zal worden gevoerd, een wet die een waarborg inhoudt tegen wille keurige arrestatie en gevangenhouding. Vorige week zaterdag nam het re gionale parlement een resolutie aan waarin de twee rechters van het hoog gerechtshof op beschuldiging van onge hoorzaamheid voor de rechtbank wer- hun erf naast het bestaande woonhuis een proper woninkje zetten. Dat wil zeggen: ze volgen daarbij ge makshalve de procedure die wel meer in deze streek wordt toegepast, nl. door bouwvergunning voor een schuur (of ook wel een hoenderhok) aan te vra gen. doch die schuur of dat hok dus danig in te richten en te verfraaien dat deze een woning wordt. Een wo ning overigens, die zonder de vereiste bouwvergunning, dus klandestien wordt gebouwd. Een woning waarvan het he lemaal niet zeker is, dat zij beant woordt aan de gemeentelijke bouw voorschriften die er nu eenmaal voor moeten gelden. Echter: de gemeente waar dit huis eer(jer waarschuwingen aan het adres Merkwaardig boetebeding Gedeputeerde Staten van Gel derland hebben besloten de strijd aan te binden tegen de onwet tige bouw van woningen. Zij hebben de (hun) gemeentebe sturen laten weten, dat de wo ningverdeling zal worden gerec tificeerd als dit jaar wéér ge vallen bekend worden van door gemeenten gehandhaafde onwet- Dit korte bericht uit de kran ten van enkele dagen geleden heeft ons naar Arnhem gevoerd, waar we enkele deskundigen, on der andere de gedeputeerde dr. H. J. van Eek, om nader com mentaar vroegen. Hoe kan de ze illegale bouw in vredesnaam vóórkomen? Hoe groot is de omvang? Treden gemeenten dan onvoldoende op tegen dit euvel? Is illegale bouw in feite een lo kaal verschijnsel?, waren enkele vragen waarop door onze zegs lieden werd ingegaan. Ook al moet laatstgenoemde vraag be vestigend worden beantwoord toch leek ons deze zaak belang rijk en interessant genoeg om in bijgaand artikel onder de loep te worden genomen. Er is daar al eerder officieel gewaar schuwd dat streng tegen klandestien bouwen zal worden opgetreden en nu moest het er maar van komen. De beslissing was: AFBRAAK, maar na veel heen en weer gepraat ook in de gemeenteraad viel ze iets voordeliger het keetachtige bouwsels; uit. - rend bij een landbouwbedrijf om per manent bewoond te worden „omdat Piet wil gaan trouwen en hij andera maar moeilijk aan een woning kan komen...." „Gewoontevorming" Van de tweede wereldoorlog af tot op de dag van vandaag ls derhalvo In verscheidene gebieden ten plattelan- de bij sommige mensen zoiets als een gewoontevorming gaan ontstaan om hün woningnood maar op eigen gele genheid op te lossen. De redenering was dan: op bet erf van vader of schoonvader is altijd wel een piekje; het cementen vloertje is vlug gelegd en het houten huisje staat er in een oogwenk. Werkelijk: er kunnen boerderijen worden aangewezen, waar van liever lede „dorpjes" van vier, vijf houten huisjes zijn ontstaan. De praktijk daar bij was dat als het hele geval er maar eenmaal stónd en de gemeente kwam erachter plattelandsgemeenten zijn vaak gróót en boerderijen èfgelegen! dat zij het in vredesnaam maar zo liet.... Maar dit alles mocht onmiddellijk na de oorlog nog vergoelijkend wor- den aangezien omdat de woningnood toen helemaal nog een oeverloze zaak was; in de huidige tijd dient hieraan toch wel door iedere gemeente paal en perk te worden gesteld, zo rede neerde de provinciale overheid. Want niet alleen gaat het om «en overtreding van de wet, die men nu lang genoeg door de vingers heeft ge zien; het peil der illegale woningen beantwoordt meestal in de verste ver te niet aan de eisen die de gemeen telijke bouwverordening stelt. En ten slotte is het uit een oogpunt van bil- gemeentebesturen hadden gericht, Ult e s menen met sancties te moeten Ujkheid toch op zijn minst gaan werken. Voor zover ons bekend juist dat de brutalen zich maar een een unicum in ons land. woongelegenheid verschaffen, ten kos- Meestal seldt deze nieuwbouw" nog ™chtaT^Vt'\uT)££t "et-' niet eens een kwal telt zoals die op g„„ van gem„Dte„ n'og bijgaande foto te zien is, maar zijn komt od de Draktiik dat een ïnnr het keetachtige bouwsels; in het beste echtpaar pas voor ien eigen woninf geval een houten opbouw op een ce- jn aanmerking kan komen indien het ?A.£.5i«n kind ot kinderen heeft. Echter, naast tal van gemeen ten die doelbewust optreden tegen de ze misstanden zie het voorbeeld Ede zijn er óók een respectabel De oudjes moeten muren worden geslecht, evenals de schoorsteenmantel, de kozijnen worden eruit gelicht en de ontstane grote raam gaten dichtgemetseld, zodat het hele bouwsel nu niet alleen lijkt op ook geworden is tot wat e is aangevraagd: een schuur. Onrechtvaardig? Wie ervan kennis neemt hoe op het platteland met name op zandgronden, soms in één gemeen te honderden en nog eens bonderden klandestiene behuizingen al of niet on- deze gebieden L der de benaming „noodwoning", zijn elk geval op plaatsen die door de ge- voudig. Immers: het overigens op vol- die heden ten dage onder de naam vakantiebungalows in zogenaam de bouwpakketten aanbieden. Heel ge schikt waarschijnlijk om er enkele va kantieweken in door te brengen, maar destijds nog niet om ze als permanente behui zing te gaan gebruiken. Deze huisjes, zelf ontworpen dan wel kant en klaar besteld, mogen natuur lijk wél verrijzen in kampeercentra, ap vakantie-bungalowterreinen of hoe O, zo menselijk... Nu is optreden heten mogen. In ln dit soort zaken niet altijd een gemeente e t wei tot de conclusie meenten hiervoor worden aangewezen. komen dat het euvel bouw hetzij onder het schuur, een kippenhok; hetzij hele maal zonder een enkele vergunning rigoureus dient te worden bestreden. Zódanig dat er binnen de kortst mo gelijke tijd een einde aan komt. Want hoewel in een provincie als Gelderland, waar men met dit ver schijnsel te maken heeft, exacte cijfers ontbreken zijn er overduidelijk aanwij zingen dat de omvang in de loop der jaren niet alleen de moeite waard is geworden, maar nog steeds toeneemt! Verscheidene gemeenten treden fors tegen het euvel op, andere weer niet, vandaar dat Gedeputeerde Staten van Gelderland, die in dit verband al eens illegale Maar niet op een stukje grond, beho- Dat onwettige bouw niet alleen iets is uit een ver of uit een nabij verleden bewijst de actualiteit in Ede. Op de bovenste foto een vrij riante illegale woning volgens de vergunning is het een schuur! die B. en W. aldaar 18 maart jl. zouden laten afbreken. Na am pel overleg werd. ter elfder ure besloten het geheel zijn oorspron kelijk bedoelde althans aange vraagde bestemming te geven: het werd een heuse schuur. Onderste foto: het bouwwerk na de gedaanteverwisseling. De 28 rechters van het hof van Iahabad besloten maandag dc uitvoe ring van deze resolutie op te schorten maar de voorzitter van het parlement tekende de bevelen tot arrestatie van de twee rechters en gaf opdracht ben in hechtenis te nemen. Of dit is ge schied is niet bekend. Ambassadeur buiten gevaar Japanse regering biedt excuus aan voor aanslag Blijkens een mededeling van de zijde van de Amerikaanse ambassade in To kio verkeert de Amerikaanse ambassa deur Edwin Reischauer buiten gevaar en maakt hij kans op een spoedig her stel. Zoals gemeld werd ambassadeur Reischauer door een jonge Japanner met een mes in zijn been gestoken. De Japanse eerste-minister. Ikeda. heeft persoonlijk zijn verontschuldigin gen aan mevrouw Reischauer aangebo den terwijl hij dit eerder per telegram bij president Johnson had gedaan. De 53-jarige ambassadeur verklaarde in het ziekenhuis, te hopen dat de aan slag de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Japan niet zal schaden. Hij merkte op. dat overal ter wereld geestelijk gestoorde mensen rondlopen en herinnerde in ditl verband aan de tragische dood van pré sident Kennedy. Van welingelichte zijde in Tokio is ll vernomen, dat het hoofd van de Japan- se veiligheidsdienst. Takasji Hayaka- wa. van plan is zijn ontslag in tc die nen omdat hij zich mede verantwoorde lijk acht voor de aanslag, die hij niet kon voorkomen. I Jongelui in de Noord limburgse gemeente Hel den zullen binnenkort een soort paspoort op zak moeten hebben wanneer zij willen gaan dansen. Het gemeentebestuur heeft namelijk besloten een strengere controle te gaan uitoefenen op het bezoek aan danszalen wegens „ongewenste toe standen, die de aanwe zigheid van te jeugdige personen in de zalen heeft teweeg gebracht". Jongelui zullen aan de hand van een legitimatie bewijs, voorzien van een foto. moeten aantonen dat zij zeventien jaar of ouder zijn. Er wordt overleg gepleegd met na buurgemeenten om ook daar tot een strenger toezicht op het dansen te komen. I Het Russische blad „Prawda van Leningrad" heeft gemeld dat de Sow jetunie weer luchtsche pen gaat bouwen, „het enige vervoermiddel door de lucht, dat met de supersone vliegtuigen, een toekomst heeft". Een speciale sub-commissie van het Russische aard rijkskundige genootschap beschikt, aldus het blad, over een dossier dat hon derden brieven van bos wachters, ontwerpers, geologen en artsen bevat, waarin op de bouw van luchtschepen wordt aan gedrongen. Volgens de artsen is het luchtschip een uitmuntend vliegend sanatorium. I Gisteren zijn in de V.S. miljoenen halve-dollar- munten met de beeltenis van wijlen president Kennedy in omloop ge bracht. Deze munten hebben grote belangstel ling van de muntverza- melaars. De voorraad van de munten is inmiddels bijna uitgeput en de re gering heeft geen zin om nieuwe munten te slaan. I De entree van plastic vuilnisemmers in de grote steden (met meer dan 100.000 inwoners) zal het werk van het per soneel van de reinigings dienst verlichten, plastic vuilnisemmers zijn namelijk drie kilo gram lichter dan de me talen en aangezien elk personeelslid gemiddeld een 700 a 800 emmers per dag kan ledigen, bete kent dit, dat ruim twee ton per dag minder be hoeft te worden getild. De eerste emmers zijn gisteren verzonden naar Rotterdam, Amsterdam, Nijmegen en Maastricht. zijn uiteraard roestvrij en volgens de fabrikant gemakkelijk schoon te houden en be stand tegen aantasting door zuren. komen wettige gronden" ener gemeentelijke overheid ln klan destiene woningbouw, inclusief het uit deze woningen doen verdwijnen van haar bewoners, is een zaak met ty pisch ménselijke kanten, die ook ve le „omstanders" zich kunnen aantrek ken, bijvoorbeeld om het meelljwek. kende karakter ervan. Het moge duidelijk zijn naar wie dan bij voorkeur de algemene sym pathie uitgaat. AI heel gemakkelijk kan zoiets vervolgens uitgroeien tot een gemeentelijke politieke zaak. In clusief de daaraan verbonden conse quenties! Was het dezer dagen zelfs in Ede bij het in de aanhef aangeduide ge val niet eén der partijfracties die een brief richtte tot alle andere leden van de gemeenteraad, waarin met klem verzocht werd ertoe te willen mede werken de illegale woning niet af te breken vanwege „familie-omstandighe den van de overtreder", alsmede „ge zien het nijpende tekort aan woon ruimte in onze gemeente?" In deze situatie heeft het provinci aal bestuur van Gelderland, dat zich terecht medeverantwoordelijk voelt voor de bestaande misstand, gemeend het zijne te moeten bijdragen om tot een oplossing van deze zaak te ko men. Uit een bestuurlijk oogpunt ech ter ook al weer geen eenvoudige zaak! Want weliswaar zou de commissaris van de Koningin met gebruikmaking van politiedwang zo nodig in kunnen grijpen inzake onwettige bouw van woningen; praktisch is deze mogelijk heid bijzonder lastig te verwezenlijken en bovendien werd ze tot op heden slechts bij hoge uitzondering toegepast. GS zijn nu gekomen met sancties. Ze hebben de gemeentebesturen (in fei te gerekend vanaf het schrijven der provinciale overheid) laten weten, dat, indien dit jaar nieuwe gevallen be kend mochten worden van onwettige bouw die door een betrokken gemeen te om de een of andere reden werd gehandhaafd, zij (GS) de woningtoe wijzing aan zo'n gemeente in het daar op volgende jaar kunnen rectificeren. I®*s: verminderen (met hoeveel, zal dan nader worden bezien). volg van klandestiene woningbouw een gemeente in feite een grotere wo ningvoorraad bestaat, dan die welke de officiële cijfers aangeven. En aan gezien het provinciaal bestuur in nau we samenwerking met de hoofdinge nieur-directeur van de Bouwnijverheid bij de jaarlijkse woningtoewijzing per gemeente onder meer uitgaat van die officiële woningvoorraad dus (ex clusief de eventuele illegale) waaruit dan w<*r het woningtekort-percentage Nog méér Maar Gedeputeerden willen nog meer. Ze zullen laten nagaan welke invloed de onwettige bouw voor 1964 de woningvoorraad, waaraan nog wordt toegevoegd: Zo nodig zal een algehele herziening van de woningtoewijzing worden overwogen Laatstgenoemde maatregelen beogen een stimulans te zijn tot bet doen dw J n e,n. van d* illegale bouw sels. Hetgeen inhoudt dat ofschoon nu *et verleden tot stand ge komen Illegale woningbouw géén dlrec- ?n?"ZgeJea (Jneer) za,,en er °.0r.de *em*er>ten alles aan gedaan dient te worden die Illegale bouw-ult-de-verleden-tijd waar nodlr en mogelijk uit de wereld te helpen. Dit betekent in de praktijk voor de gemeenten, die zich dit aan moeten trekken dat zij, indien iL legale woningen binnen haar grenzen worden verlaten omdat de bewoners elders onderdak hebben gevonden deze (meesten. tijds nood-) woningen onmiddel lijk laten afbreken. Opdat de pro vincie niet tot in het oneindige met die veredelde kippenhokken en schuren wordt opgescheept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5