"Nieuwe Leidse Courant Vriiie landen worden niet eensklaps rijk Eén Cubaan overleefde barre tocht Minister Andriessen in Genève: Industriële produktie niet alleen in westerse landen Proeftocht van Rijndam met emigranten(ouders) Johnson: totale oorlog nn een onmogelijkheid Zeven jaar cel voor Zwitserse zenuwspecialist Geïsoleerd in de E.E.G. Bonn houdt vast aan zijn hoge graanprijs Den Haag heeft gebrek Commentaren Dier gaat voor het huis Dr. E. WfWCT CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBIAD „SUi»fv»»tigh U gKeblavM mijn Kort in tegKenspoef" Woemsdafc 55 maart 1964, 44<st* jaargang Noord-westelijke wind In het noordoosten van het land veel bewolking en vooral aanvankelijk enige regen, elders opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot vrü krachtige aan de kust van Holland en Zeeland tij delijk krachtige noordwestelijke wind. Iets kouder. (Zie voorts pagina 7) klof tussen de arme en de rijke landen zal voor 1970 niet overbrugd zijn. Daarvoor zal men de rest van deze eeuw ook nog wel nodig hebben. Wat men op het ogenblik kan doen, is het geven van een krachtige duw in de richting van de oplossing van het ontwikkelingsprobleem. Dit verklaarde vanochtend minister Andriessen in een knappe en eerlijke rede voering voor de Wereldhandelsconferentie in Genève. De minister zei dat de veronderstelling als zou de produktie van ruwe grondstoffen en tro pische produkten gereserveerd zijn voor de ontwikkelingslanden, terwijl industriële produktie het privé domein van de westerse landen zon zijn, tot de verleden tijd behoort. Er moeten nieuwe verhoudingen komen, waar- aiHinillHllllliyiinninilllinnilttillimummUllfflllllMITO bij het westen moet leren, industriële produkten van Azië, Afrika en La- Prinses Irene naar Parijs Met deze mening als uitgangspunt, somde de minister enkele doelen op, die nagestreefd moeten worden ter versterking van de economie van de ontwikkeingslanden. De grondstoffen- prijzen moeten een gerechtvaardigd peil bereiken en daarna zp stabiel mo gelijk blijven. De technische en finan ciële hulp moeten bijdragen tot een betere verspreiding van de economie der ontwikkelingslanden. En er moe ten reële afzetmogelijkheden gescha pen worden voor de industriële eind- produkten van de ontwikkelingslan- Prins Bernhard en prinses Beatrix terug uit V.S. I la een bezoek van tien dag.n aan de zijn prins Bernhard en prinses rix vanmorgen om kwart voor acht K.L.M. uit New York teruggekeerd Schiphol. De laatste drie dagen van in bezoek besteedden zij aan de Bilder- kerg-conferentie in Williamsburg (Virg.). a Prinses woonde de zittingen als toe- jorster bij. Van bijna honderd vooraan- taande figuren uit de gehele wereld was ij de enige vrouwelijke aanwezige. Op de terugweg naar paleis Soestdijk Ier auto kwamen de Prins en zijn oudste ochter een andere hofauto tegen, w i prinses Irene was gezeten, die egen uur per K.LJI. van Schiphol i arijs vertrok voor een kort bezoek aar aanstaande schoonfamilie. Nog deze (reek wordt de Prinses in Nederland te- lugverwacht. Don Carlos zal, indien hij feich vrij kan maken, met de Prinses mee \komen en de Paasdagen op paleis Soest- nijk doorbrengen Onderzoek naar nationaliteit van Carlos afgesloten De rijksvoorlichtingsdienst bevestigt ins desgevraagd, dat het onderzoek naar de nationaliteit (en) van don Carlos is afgesloten. Er is nog geen beslissing ge nomen of de resultaten van dit onder zoek openbaar zullen worden gemaakt. Het onderzoek was erop gericht om vast te stellen of de verloofde van prinses Irene, behalve de Franse ook nog een andere (de Spaanse) nationaliteit bezit. (Van een onzer redacteuren) Bij de directie van de Holland- Amerika Lijn leeft het plan in het late najaar of in het begin van de winter met het ss Rijndam een „proeftocht" te maken naar Austra lië en Nieuw-Zeeland, dit als gevolg van het feit dat dit vaargebied door de verkoop van de Willem Ruys van de Koninldijke Rotterdamsche Lloyd de Oranje van de stoomvaart- maaschappij „Nederland" voor de Nederlandse scheepvaart is vrij ge komen. den. Minister Andriessen herinnerde er aan, dat vele landen, die de afgelopen jaren politieke zelfstandigheid hebben gekregen, maar economisch nog niet onafhankelijk zijn, zich in een beslis send stadium voor hun bestaan bevin- Prof. Andriessen zei, dat de rijsschom- melingen voor vele ontwikkelingslanden oorzaak van grote moeilijkheden zijn ge wee9t. Op die manier bereikt men nie veel met het verlenen van hulp. ,,Men is niet ver naast de waarheid, als m< meent, dat de geïndustrialiseerde land» met de ene hand nemen, wat ze m de andere hand geven, ook al geschiedt dat niet met opzet," zo merkte hij op. Er moet volgens de minister dan ook ge streefd worden naar een verbreding van de grondstoffenovereenkomsten en een zekere compensatie bij ernstige ver slechteringen in de handelsverhouding. Het Franse voorstel om de prijzen op een hoog peil te stabiliseren wees hf van de hand. „Op korte termijn lijkt het aantrek kelijk, maar op den duur is het niet in het voordeel van de ontwikkelings landen. Een hoog peil brengt het ge vaar van overproduktie met zich mee en leidt tot de produktie van vervan gingsmiddelen," aldus de bewindsman. Naar Australië-N. Zeeland In één oogopslag „Vakcentralen méér samen werken" pag. 2 De Ruytermedaille voor durf en zeemanschap pag. 2 Onwettig bouwen pag. 5 Parlement laat rechters ar resteren pag. 5 Roken en rijden na Pasen duurder pag. 15 „Kruispunt'-poging tot oecumene pag. 15 Vraag naar schoenen stijgt meer dan inkomens pag. 17 vanmorgen deed voegde eraan toe, dat in Nederlandse scheepvaartkringen en groot verlies zou worden be schouwd als dit vaargebied in zijn ge heel aan Nederland werd onttrokken. Het plan verkeert echter nog in een begin stadium. Zo weet men op dit ogenblik nog niet welke de aanloophavens op de route naar Australië en Nieuw-Zeeland zullen worden. Toen enkele maanden geleden bekend werd, dat de Willm Ruys en de Oranje een Italiaanse rederij waren verkocht de Kon. Rotterdamsche Lloyd ei stoomvaartmaatschappij „Nederland"' hun ii rond de wereld zouden staken, bracht dit in ons land een grote schok teweeg. Vooral onder de emigranten- ouders en de emigranten was er duide lijk sprake van teleurstelling. De Willem Ruys en de Oranje waren de schepen mee zij of hun kinderen gingen be zoeken of waarmee die kinderen verlof naar Holland kwamen. De directie van de HollandAmerika Lijn wil nu proberen toch de mogelijk heid te scheppen, dat deze categorie zigers van Nederlandse schepen gebruik kan maken. Proef Zoals gezegd is er slechts sprake in proef. De HollandAmerika Lijn wil met deze eerste tocht het terrein verken- om aan de hand van ervaringen prognoses een beslissing te nemen, heeft het ss Rijndam voor deze proef uitverkoren omdat dit schip een emigran- tenschip is en de gang van zaken er op geheel op het emigrantenvervoer is in- De Willem Ruys en de Oranje bleken uiteindelijk te duur in het gebruik. De vaart was niet meer rendabel te maken. Vermoedellijk zal de Rijndam wel renda bel kunnen varen omdat het schip speciaal vervoer is gebouwd. Overigens vindt men er dezelfde accommodatie, die ook op de vlaggesehepen van de Neder landse en Amsterdamse maatschappij aanwezig zijn. „Een algemene oorlog is in onze tijd van kernwapens een onmogelijkheid", aldus president Johnson gisteren op een te Washington gehouden vakbondsbü- eenkomst. Hij vervolgde: „De volken moeten be reid zijn door rede tot overeenstemming te komen, in plaats van hun toevlucht te nemen tot agressie. Er zijn mensen die mij troepen willen laten zenden, zo dra zich ergens een internationale crisis voordoet". Er is mogelijk een tijd geweest, waar de opperbevelhebber zijn onderheb benden kon gelasten de strijd te begin nen. Doch de wereld is veranderd en dat geldt ook voor de wijze, waarop men moet optreden tegen bedreigingen van de vrede", aldus Johnson. De president zei ook dat armoede en werkloosheid in de Verenigde Staten slechts kunnen worden overwonnen wanneer er einde wordt gemaakt aar het rassenonderscheid. De Zwitserse zenuwspecialist dr. Ge rad Savoy is gisteren tot zeven jaar cel lulaire gevangenisstraf veroordeeld \vi gens moord op één van zijn patiëntei de Amerikaanse miljonalre mevrou' kunnen worden. Men mag echte "volgens Winnif,rcd M«jorie Bird. HU werd vr( minister Andriessen bepaald niet zo ver ScsPr°kCI1 van het plegen van moord stellen dat de Gatt-regels verruiming van de afzetmogelijkheden de ontwikkelingslanden getuigen kortzichtigheid en egoïsme. Daarom staat Nederland positief tegenover hel actieprogramma van de Gatt. Het ver lenen van zekere preferenties op het ge bied van de tarieven aan de ontwikke lingslanden zou in overweging genomen die op het terrein van de meest- begunstigings-clausule, zonder een be paald doel overtreden mogen worden. Duidelijk geformuleerde uitzonderingen op deze regels zouden in de tariefo» eenkomst wel opgenomen kunnen v den. Deze mening wijkt sterk af van Franse standpunt, dat de Gatt-regels als min of meer verouderd moeten worden beschouwd. De houding van Frankrijk is dan ook volkomen in strijd met het gemeen schappelijke standpunt, dat door de E.E.G. (waar Frankrijk toch ook lid van is) wordt ingenomen. De E.E.G. namelijk van oordeel, dat stabilisatie pas dient te geschieden als bepaalde mumniveaus niet worden bereikt. niet voorbedachte rade, poging tot moord en fraude, maar werd schuldig bevonden aan zeven andere punten van de ten lasteiegging, waaronder het ernstig ver wonden van mevrouw Bird en het uit schreven van een valse overlüdensakte De trouwe metgezel van mevrouw Bird, de in Roemenië geboren Nicholas Sturdza die zichezlf de titel van „prins" had toebedacht, werd tot vier jaar cel lulair veroordeeld wegens diefstal juwelen van mevrouw Bird ter waarde van 250.000 dollar. Sturdza mag boven dien tien jaar lang Zwitserland niet bin nenkomen. Beide veroordeelden moeten boven dien de proceskosten van 39.200 Zwit serse frank (f 32.000) aan de erfgenamen Bird betalen, rarrest, 19 maanden voor maanden voor Sturdza, zal aftijd worden afgetrokken De regering van de Bondsrepu bliek blijft weigeren, in de komende twee jaar de Duitse graanprijs te verlagen. Gisteren hebben de anders vijf leden van de EEG de Duitse delegatie nog eens heel duidelijk ge maakt, dat de houding van de rege ring te Bonn de EEG voor grote moeilijkheden plaatst en onderhan delingen over landbouwprodukten in het kader van de Kennedyronde on mogelijk maakt. De Duitse delegatieleider, minister Schwarz. beloofde de mening van de vijf EEG-partners in een rapport aan zijn regering te zullen voorleggen, aan de hand waarvan het kabinet in Bonn zich erder over de kwestie van de graan prijzen zal beraden. Van 13 tot 15 april komt de ministerraad van de EEG in Brussel bijeen. Dan moet een definitieve beslissing vallen Men hoopt nu maar. dat tegen die tijd een oplossing mogelijk zal blijken, die ook voor de regering te Bonn aanvaardbaar is. Intussen zijn de ministers er wel in ge slaagd. de minimum- en maximumprijzen voor melk vast te stellen, nl. op resp. 31,80 pfennig per kg en 38,64 pfennig per kg. Italië en Luxemburg mogen nog ge durende een jaar de hoge prijs van 42 pfennig aanhouden. Deze hoge prijzen zullen echter niet van invloed zijn op de uiteindelijke eenheidsprijs in de EEG Rassenonlusten in Jacksonville duren voort In Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida is het gisteravond weer tot gewelddaden gekomen. In de stad werd geschoten en op verschillende punten werden brandbommen geworpen. Zeven mensen werden gewond. Negers vielen blanke automobilisten aan. F vrouw werd uit haar auto gesleurd moest, naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het stadsbestuur heeft om ver sterkingen voor de politie gevraagd. In de loop vart de avond werden ruim honderd mensen gearresteerd. Bij onge regeldheden werden gisteren een neger vrouw gedood en drie mannen gewond. (Van onze Haagse Ondanks het feit, da' er 860 miljoen losse cen ten in Nederland in om loop zijn, wat neerkomt op een zeventig losse centen gemiddeld per in woner. heeft men er in Den Haag en omgeving niet genoeg van. Er zijn bij de Haagse Kamer van Koophandel de laatste tend namelijk klachten binnengekomen over een ernstig gebrek aan pas munt. met name aan cen- Dit is voor de Haagse Kamer van Koophandel aanleiding geweest eens nader te informeren bij 's Rijksmuntmeester in Utrecht Deze heeft in een vriendelijke en lange brief teruggeschreven, dat een tekort aan personeel en bovendien de lange lever tijden van apparatuur voor het slaan van munten van uit het buitenland het bij houden van de vraag be- Wat niet wegneemt, dat er vorig jaar totaal 150 miljoen munten zijn gesla gen, waarvan zeventig mil joen losse centen. Deze aantallen zijn toegevoegd ten, v i de 1539 miljoe r 797 ljoen losse op 1 januari van h jaar in omloop 's Rijksmuntmeester schuift een groot deel tekort aan centen af op de verkoopautomaten, de wis selautomaten en de auto matische wisselkassa s die veel pasmunt opslokken en voor enige tijd blokkeren. HU ziet overigens wel een verlichting van het probleem als prijsstellin gen in de geest van 59. 69 em 99 cent opgetrokken werden naar zestig, zeven tig cent en een gulden. De losse centen zouden dan vrokomen, wellicht zoveel dat 's RUksmuntmeester meer tijd zou krijgen voor het slaan van munten van een andere eenheid. Gerrit Jan Houw uit Bredevoort in Gelderland maakt voor het raam van het KLM-kantoor in New York klompen. Mary van Driel Figlozzi, als „boerendoch ter". slaat zijn verrichtingen ga de. terwijl buiten tientallen toe schouwers de legendarische wooden shoes" zien vervaardi gen. Op de befaamde Fifth Ave nue, waar het KLM-kantoor ge vestigd is. zal Houwer nog een week of twee zijn talent als klompenmaker tonen. Dr. J. H. Van Rooyen. adviseerde onlangs echter bij zijn vertrek als Ne derlands ambassadeur in Was hington: Ophouden met de klompen- en molenslegende En dat is nog maar heel kort geleden jr melk. In 1970 dient de eenheidsprijs Dr melk in de EEG-landen tot stand zijn gebracht Men zal gedurende de komende jaren geleidelijk trachten, de prijzen te harmoniseren. Vermelden we nog. dat de Franse pre- ier, Pompidou, gewaarschuwd heeft dat :n inflatie in FrankrUk het einde van de EEG zou kunnen betekenen. „Als er ins land geen prijsstabilisatie is, zal er Europa geen stabilisatie zUn. Het de van de welvaart en ook van de EEG komt dan in zicht, of wU worden leugeld door de Duitse industrie", aldus Pompidou. Van honger en dorst 17 mensen omgekomen Een 29-jarige Cubaanse vluchteling de enige overlevende van een gezel schap van achttien Cubanen, die onge veer drie weken geleden in een vis sersbootje hun eiland verlieten. Hij ligt thans in een ziekenhuis om zijn ontberingen bij te komen. De man dreef vier dagen geleden met de vissersboot bij het eiland Grand Kay- man, 320 kilometer ten noord-westen van Jamaica toen hij werd opgemerkt. Zijn overleden vrouw bevond zich nog aan boord. De Cubaan zei dat hij geen kracht meer had bezeten om haar lijk overboord te zetten. Hij had dit wel gedaan met de lijken van de zestien andere opvarenden, die allen waren gestorven door gebrek aan water en voedsel. De motor van het vissersvaartuig was onderweg defect ge raakt en men dobberde toen, onopge merkt door passerende vaartuigen, dagen lang rond terwyl de voorraadjes water er voedsel spoedig waren uitgeput. De eer na de ander stierf door ontbering tot ten slotte de 29-jarige alleen over was. Britse regering wankelde. Een conservatieve revolte over eei wetsontwerp tegen de prijsbinding heeft premier Douglas-Home gister avond in het lagerhuis op één stem na een nederlaag gekost en een mogelijk aftreden. Meer dan 20 conservatieven stem den met de labour oppositie samen. Labourafgevaardigden riepen spreekkoor „treedt af, treedt af". De stemming kwam tijdens een debat over een wetsontwerp van de regering dat tot doel had de vaststelling van kleinhandelsprijzen af te schaffen. Vol gens dit systeem stellen de fabrikanten de prijzen vast waartegen kleinhandela ren hun produkten moeten verkopen. Conservatieve rebellen sloten zich bij de oppositie aan door een amendement te steunen dat bedoeld was om geneesmid delen buiten het ontwerp te houden. De regering verzette zich tegen het amende, ment en kwam met de hakken over de sloot: 204 tegen 203 stemmen. Was de stemming anders uitgevallen dan zou de regering niet verplicht zijn geweest af te treden daar het punt tech nisch geen vertrouwensvotum was. De conservatief Sir Frank Markham vertelde zijn leiders echter openlijk, da*, tenzij het wetsontwerp verder zal blijven rusten de regering gedwongen zal den af te treden. Dit wetsontwerp is dood. Als de i ring zich dat niet realiseert zal zij door haar eigen partij worden verslagen, ge holpen door de oppositie". Edward Heath, minister voor handel en industrie en de belangrijkste pleiter voor het wetsontwerp, herinnerde aan vorige debatten waarbij amendementen ook met klein verschil door de regering werden afgeslagen. Hij noemde in het bijzonder een ge val waarbij sir Winston Churchill als premier was aangebleven door een meerderheid van slechts drie stemmen. Sir Winston, aldus Heath, had bij die gelegenheid als commentaar gegeven: „Een is genoeg". De 19-jarige motorrijder C. Goed uit Amsterdam is gisteren bij een botsing met een bestelauto om het leven geko men. De bestelauto, kwam bij eer haalmanoeuvre in aanraking met personenauto en daardoor op het linker weggedeelte in frontale botsing met de motorrijder, die op slag werd gedood. "DIJ de voorzitterswisseling van het Christelijk Nationaal Vakver bond zijn gisteren ook gedachten ge wijd aan de publiekrechtelijke orga nisatie- Beklemtoond werd de nood zaak van democratisering. Feit is. dat de publiekrechtelijke or ganisatie onder ons nog te weinig leeft. Bij de invoering heeft het mo gelijk geschort aan een psychologi sche aanpak. Ons volk staat nu een maal met reserves tegenover zaken waarvan het meent dat het hem op enigerlei wijze krijgt opgelegd. Interessant was de overweging van de nieuwe staatssecretaris van sociale zaken de heer De Meyer, eens te denken aan een nieuwe naam voor de bedrijfsorganisatie. Hij bleek er de voorkeur aan te geven, te spreken van samenwerking in de bedrijven. Geen gek voorstel, zo dunkt ons: de bestaande naam schijnt bij velen nog de suggestie te wekken, dat zij, soms zelfs tegen hun wil, in een grote organisatie worden opgenomen. En toch is de organisatie zelf niet het beslissende, maar datgene waarvoor zij het raam wil vormen. Het beslissende is de samenwerking: maar waarom dat dan niet al in de naam onderstreept? TN Amerika, met name In de stad Jaeksonvilc. woeden opnieuw ras- sentwisten. Men behoort er met leedwezen kennis van te nemen. Wat blijft het toch een vreemd ding dat onder de mensheid de harmonie zo vaak ontbreekt. Wat ziet men ge makkelijk voorbij aan hetgeen we zenlijk is, namelijk dat het ook in de rassenkwestie mensen zijn, mensen misschien van onderscheiden kleur, maar mensen, die in het geding zijn en die onderling strijden. Beschamend blijft de moeite die de Amerikaaase overheid heeft om de rechtsgelijkheid tot alle burgers uit te breiden. Niet zelden ondervindt de centrale regering tegenstand van regionale of plaatselijke autoriteiten. Eens, zo vermoeden en hopen wij, zal men alleen met zelfbeschuldiging kunnen terugdenken aan strijdhou- dingen die nu worden aangenomen. In deze week denken wij er in eer bied aan dat de Zoon van God het leven gaf opdat er voor de wereld mogelijkheid van verzoening zou zijn. Verzoening met God, en dus ook ver zoening onderling. Wanneer dat ook in deze week zo moeilijk blijkt zich dat bewust te zijn, bewijst het pijn lijk als iets de menselijke nood. TAE Franse president is naar zijn land teruggekeerd van zijn reis naar Mexico en dc Franse eilanden in de West. Hij heeft opnieuw ge toond, ditmaal zelfs letterlijk, zijn eigen weg te willen blijven gaan. De Gaullc doet dit niet in de laatste plaats door duidelijk af te wijken bijvoorbeeld van de Amerikaanse po litiek. De verschilpunten nemen nog steeds in aantal toe. In Azic zoekt de Franse president toenadering tot het Rode China en heeft hij zijn eigen opvattingen over Vietnam waar Amerika in een ern stige worsteling gevangen is. Zijn relaties met Afrika zijn niet minder duidelijk. En nu is hij erop uit ge weest zich eveneens in Midden-Ame- rika waar Amerika ook al zijn problemen heeft een eigen naam te vestigen. Het komt erop neer, dat de Gaulle onverdroten voortgaat, met de neus in de wolken, een politiek te voeren waarvan men zich moet blijven afvra gen of zij niet bijzonder onwerke lijk is en of hij, dus doende, tege lijk niet bijzonder veel op het spel zet. Reeds ook behoort men zich af te vragen wat zijn volgende zet zal zijn. Of is het woord „zet" misplaatst en moet men denken a«n een visie? Dat de Gaulle het zelf stellig zo ziet, ontneemt naar veler oordeel aan zijn politiek niet haar zorgwekkend ka rakter. Integendeel, misschien. Treinbrieven weer vijftien cent De directie van de Nederlandse Spoor wegen deelt mede. dat zij na overleg met de minister van economische zaken heeft besloten, de prijs voor het vervoer van treinbrieven met ingang van 12 april weer te brengen op f 0.15. Het tarief is op 1 maart met 35 cent verhoogd tot 50 cent. De spoorwegen stelden toen. dat het bedrag van 15 cent, dat al sinds 1946 voor een treinbrief werd gevraagd, ver beneden de kostprijs was komen te liggen. Er zijn inmiddels al nieuwe 50 cent-zegels gedrukt. De N.S.-directie wenste geen commen taar te geven op haar besluit. Vanmorgen is het vijfjarig zoontje van de familie Van Dinter uit Valkens- waard op weg naar school bij het over steken door een auto aangereden en gedood. \P EEN vergadering van de brandweercommandanten in Noord-Limburg, werd de vraag gesteld wat in deze tijd van hevige woningnood nu wel het eerste gered dient te worden bij een brand: dieren of huizen. Regel is éérst de dieren, doch tegenwoordig komt het vaak voor dat sommige land bouwers gaarne zien dat hun moeilijk vervangbare opstallen allereerst wor den gered. Het is onlangs in Maasbree voorgekomen, dat dc plaatselijke brandweercommandant voor de keus stond óf het vuur aan te vallen, óf een aantal varkens te redden. Er was toen géén andere mogelijkheid: de brand weercommandant in kwestie bepaalde toen dat eerst de varkens gered moesten worden. Een onverwachte meevaller was het daarna voor hem dat door een bijzondere omstandigheid het huis tóch nog gespaard bleef. Na een langdurige discussie, waarbij alles gewikt en gewogen werd, besloot de vergadering het standpunt te huldigen om bij een brand waar men voor zo'n keus gesteld wordt, in beginsel éérst de dieren te redden, ook al gaat het desnoods ten koste van een huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1