J en benzine duurder Sigaretten dinsdag Vrije arts Koppert wint geding van ziekenfonds KRO's „Kruispunt55 een poging tot oecumene Modieuze stijlvolle grapjes en modellen FE WOENSDAG 3S MAART J9A» Bierverbruik blijft stijgen Het bierverbruik per hoofd van de bevolking in Nederland bedroeg in 1963 31,1 liter tegen over 27,7 liter in 1962. Ondanks de reeds jarenlang toenemen de vraag naar bier (in 1949 10,1 liter) benadert het bierverbruik hier te lande nog lang niet het aanzienlijk hoger liggende peil van het verbruik in onze na buurlanden. Zo bedroeg het bierverbruik per hoofd van de bevolking in België 113, in Duitsland ruim 107, in Frankrijk bijna 37, in Engeland 87 en in Zwitserland 72 liter. De Nederlandse brouwerijen zijn er niet in geslaagd de eerste plaats op de ranglijst van grootste bier- exporteur op Duitsland te her overen. Nederland verloor die „titel" in 1961. Ook het plan-Mans- holt voor een gemeenschappelijke graanprijs zal de bierexport aan zienlijk benadelen. In de gistermiddag gehouden vergadering van het produktschap voor bier, heeft mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg, zijn functie als voorzitter aanvaard. Hij is de opvolger van mr. H. J. M. Loeft Mevr. Bacli: goud mijnen wellicht in Limburg (Van onze speciale verslaggever) Achtentwintig gulden kreeg de Am sterdamse mevrouw Bach voor een veer tien gram wegend glinsterend klompje dat ze onder het verstopte rooster van haar haard ontdekt had. De man, die dit betaalde, was een juwelier bij wie ze haar vondst liet toetsen en daarna ver kocht. Toen ze nog eens ging porren en we derom een klompje van dezelfde subs tantie vond nu van twintig gram snelde ze weer naar de juwelier, die er echter niets meer voor wilde geven. Hij had zich vergist, luidde het commentaar. Het „goud" was geen goud. Mevrouw Bach wil dit laatste niet geloven. Zij blijft vasthouden aan haar theorie dat ze een goudmijntje heeft ontdekt, dat volgens haar in de kolen zit. Haar ko lenhandelaar deed overigens niet al te enthousiast. Hoewel hij onmiddellijk in de as van z'n eigen haard ging porren, vond hij niets. Hij gelooft dan ook dat er een of ander gouden sieraad in de kachel van mevrouw Bach is gevallen. „Dat kan niet", verklaarde de laatste. ,'AIs er iets in gevallen was, zou ik iets moeten missen". En ondertussen zoekt ze. samen met haar man, kolenkitje na kolenkitje na. Vandaag zou ze naar een andere juwelier gaan om het tweede klompje, dat ze vond, nog eens te laten onderzoeken. „Misschien heb ik een geweldige ont dekking gedaan", zei mevrouw Bach. „Misschien zijn er in Limburg wel goud mijnen. Dat zou prachtig zijn na de aard gasvondsten Senaat aanvaardt voorstellen (Van onze parlementsredactie) De minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, heeft gistermid dag vergeefs uitgebreide pogingen in het werk gesteld om de Partij van de Arbeid-fractie in de Eerste Kamer te winnen voor de voorstellen van de regering tot tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en van het bijzonder invoerrecht op benzine. Met staatssecretaris mr. dr. W. H. van den Berge zag hij de bei' de wetsontwerpen wel aangenomen, doch met 25 PvdA- en PSP-stemmen tegen. De enige communiste, die in de senaat is overgebleven, was afwezig. De overige fraetics bleven de rege ring trouw, zodat er 32 voorstemmers konden worden genoteerd. De libe raal mr. H. van Riel had er behoeft< aan om te verklaren, dat hij met vreugde voorstemde, omdat hem was gebleken, dat de regering vasthoudt aan de belasting-prioriteit, die in het akkoord van Wassenaar is vastge legd. Nadat de minister langdurig met prof. dr. L. F. Polak had gediscussieerd, kwam diens partijgenoot ïr. H. Vos na mens de socialisten verklaren, dat zij niet overtuigd waren. Zij konden niet inzien, dat de conjunctuur een verdere belastingverhoging noodzakelijk maakt een belastingverhoging, die prijsver hogend werkt. Bovendien had de minis ter verklaard, dat de grotere belasting opbrengst niet kon dienen voor uitga venverhoging, dus niet voor verhoging van de A.O.W. en evenmin yoor ver hoging van het belastingvrije minimum. christelijk-historischen brachten hun stem vóór de ontwerpen zonder élan en zonder enthousiasme". Mr. R. Pollema, die dit verklaarde, was over de minister en diens staatssecretaris niet best te spreken. Hij wees erop, dat een belangrijke belastingverzwaring wordt voorgesteld zonder dat daar ook maar iets tegenover wordt gezet. Hier bij dacht de Friese senator vooral aan de verhoging van de belastingvrije voet en de optrekking van het gedeelte der niet-ambtelijke weduwenpensioenen, dat /an successierecht is vrijgesteld. De .droeve vertoning" met betrekking tot de neutralisering van de progressiefac tor wilde hij dan nog buiten beschou wing laten. Waarschijnlijk doelend op het feit dat bij het akkoord van Wassenaar aan de belastingverlaging grote prio riteit is toegekend, zei de Leeuwar der afgevaardigde: „Mijn fractie helt over naar de mening, dat het akkoord reeds op losse schroeven De president van de rechtbank Utrecht, mr. J. J. Plugge, heeft gister middag vonnis gewezen in een kort geding dat de Utrechtse arts P. C. Koppert had aangespannen tegen de Utrechtse ziekenfondsen. De heer Kop pert was het namelijk niet eens met besluit van deze ziekenfondsen, hem als medewerker te ontslaan. Mr. Plugge bepaalde, dat de ziekenfondsen hun besluit ongedaan moeten maken straffe van een dwangsom van 20C gulden per dag. De ziekenfondsen werden ook veroor deeld tot publikatie van de intrekking hun ontslagbesluit in de dagbladen, die zij nog voor het verzenden ontslagbrief op 17 februari van deze maatregel op de hoogte hadden gesteld ieder geval in het Nieuw Utrechts dagblad. De ziekenfondsen moeten ook de kosten van het geding betalen. De heer Koppert werd in het kort geding vertegenwoor digd door mr. L. C. Wesseldijk uit Utrecht de ziekenfondsen door mr. J. Jolles uit Amsterdam. Particulier De relatie tussen de chirurg en de fond- :n werd verbroken, nadat zich moeilijk heden hadden voorgedaan over de hono rering die de heer Koppert ontving voor de behandeling van ziekenfondspatiënten. De ziekenfondsen beschuldigen hem ervan, dat hij zijn patiënten liet bijbe talen. De arts heeft echter altijd ver klaard, dat de kosten die aan een behan deling verbonden zijn, voor hem vaak hoger waren dan de vergoeding die hij van de ziekenfondsen kreeg. In dergelijke gevallen weigerde hij de behandeling en dan kwam het voor, dat hij de patiënt op diens eigen verzoek als particulier patiënt hielp. Enkele van deze patiënten zijn zich later met de reke ningen die zij van dokter Koppert ont vingen bij de ziekenfondsen gaan bekla gen. Volgens de arts heeft hij echter nooit de verwijsbriefjes bij de fondsen gede- clareerd wanneer hij de patiënten parti- n It culier een honorarium in rekening bracht Het besluit van de ziekenfondsen, hem als medewerker te ontslaan, had voor Medon verloor op oceaan roer Het motorschip Medon (4500 ton) van de K.N.S.M., dat onderweg is van Vene- I zuela naar Canada, heeft op de Atlan tische Oceaan op 400 mijl oostelijk van New York zijn roer verloren. De weers- I omstandigheden zijn van dien aard dat or geen direct gevaar bestaat, zo deelde de rederij in Amsterdam mee. Van het 91 schip werd bericht ontvangen dat alles wel is aan boord. Gepoogd wordt om de Medon naar New York te slepen voor ff reparatie. Welke sleepboot het schip V sleept was in Amsterdam nog niet be kend. dokter Koppert tot gevolg, dat hij veel minder mensen op zijn spreekuur kreeg. Leden van ziekenfondsen maakten name lijk zeventig procent uit van zijn totaal aantal patiënten. De socialist Polak zag heel duidelijk een tegenstelling tussen de wetsvoorstel len en het akkoord, maar hierin werd hij krachtig bestreden door A.R. prof. Zijlstra, aan wiens betoog de minister later op diverse punten kon refereren. Prof. Polak, die plagend opmerkte dat hij soms drie bewindslieden voor zich zag, hoewel hij echt alleen maar koffie had gedronken, kreeg van de V.U.-hoog- leraar te horen, dat hij het fout zag. In zijn voorganger had minister Wit teveen een bijna fervent medestander. Prof. Zijlstra vond dat de belasting-, voorstellen geheel passen in het rege ringsprogramma ter stabilisering van onze economie en zette nogmaals uit een van hoeveel belang het evenwichts herstel voor de werkgelegenheid op lan gere termijn is. Wanneer er geen ont spanning op de arbeidsmarkt optreedt, krijgen we een tweede loonexplosie en het gevolg is Engelse ziekte, zo zei hij. We komen dan op een te hoog kostenniveau, vertaalde de minister. De a.r. woordvoerder was ervan over tuigd, dat de werkgelegenheid als ge volg van het regeringsprogramma geen gevaar loopt; deze loopt integendeel ge- door een loonexplosie, gevolgd door prijsinflatie en liquiditeitskrapte. Vanaf de regeringsbrug wordt nu aan de ma chinekamer het bevel „achteruit" ge geven om te voorkomen, dat de wal het schip keert. Het betoog als het aanvullend, zei de minister nog, dat het beter is om bij het treffen var maatregelen ter beperking van een U sterke inkomensstijging iets te ver t< gaan dan niet ver genoeg. Het is na melijk vrij gemakkelijk om op een ge geven ogenblik stimulerend op te tre den. Prof. Polak, die het werkloosheids- spook van Colijn al weer zag rondwa- r hij verklaarde, toonde zich gerustgesteld. De minister zei verder uitdrukkelijk, dat het akkoord van Wassenaar niet de ijskast is opgeborgen. We zijn als bezig de belastingverlaging thans „in te verdienen". Ten stelligste ontkende hij tegenover prof. Polak, dat minister Andriessen een prijsverlager hijzelf een prijsverhoger. Prijsverho gende belastingmaatregelen hebben deflatoir effect omdat zij de vraag minderen, terwijl prijsverhoging door het bedrijfsleven slechts een inkomens verschuiving betekent. Een gesprek mét Robert Marjolin, eer in 'de vice-voorzitters van de Euro pese commissie, had prof. Witteveen overtuigd, dat de stabilisatie maatregelen van de Nederlandse rege ring volkomen passen in de bestrijding het inflatiegevaar in de EEG. Her innerend aan zijn uitspraak, dat we in de mist varen, zij hij nu: plaatselijk is de mist opgetrokken, maar op grotere afstand zijn nog wel wat mistbanken, die het zicht benemen. Staatssecretaris Van den Berge zette zich tegen de „lege handen-theo- van mr. Pollema en herinnerde zijn toezegging zo mogelijk nog het zomerreces en wijziging van succesiewetgeving te zullen indienen. nu ook door de senaat aangeno- wetsvoorstellcn leveren de schat kist f200 miljoen meer op. Zij moeten uiterlijk 1 april in het Staatsblad staan De benzine wordt ongeveer vier cent per liter duurder. De verhoging de omzetbelasting op sigaretten wordt gecombineerd met een prijsverhoging; het gezamenlijk effect is een prijsstij ging van 25 procent. De ruime, zuinige gezinsauto. Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. 5.295,- I incl. ruitensproeiers. I buitenspiegel, verwarming. I airconditioning, lichtseiner. I verstelbare rugleuning, luxe I bekleding en anti-diefstal slot Wim Quint met 25 dierenstemmen in hoorspelserie De leider van de KRO-jeogdulteen- dingen voor de radio Wim Quint Is knap In het maken van dierenstem men. Hoe knap. zult a kunnen horen in een nieuwe Jeugdreeks „Dierenpar- lement". welke op zaterdag 4 april be gint In het programma „Studio II'. en waarnaar vast ook vete volwaas enen meeluisteren. „Dierenparlement" is een fantasie rijke verbeelding van de UNO, geschre ven door H. von Beckenrath en be werkt door Fiet van Leeuwen. Er ko men 25 verschillende dieren aan het woord en al deze stemmen worden door Wim Quint gemaakt. Op de avond van zaterdag 4 rooms-katholieken er een gewoon*» april ai. zal de KRO voor de 25ste van«emsaln: het discussiëren laat stemmen door versnelde of traagde opname hoger en lager 4e laten klinken, helpt mee om zulk een ver scheidenheid te bereiken. Bij het construeren van zulke stem men is echter de hulp van een bekwa- technicus nodig en deze hulp komt fa* 11 geestelijke onderwerpen en vraagstuk» maal ©en gesprek uitzenden in de ken aan de geestelijkheid over te laten De moderne techniek, welke het toe- reeks „Kruispunt", welke een half en eenvoudig de meningen a- jaar Keleden de mbrtek i Wlj luvdea priesters te- volgen. de zondag in" heellt vervangen. DB..to »ea™teUfag de ten, die veel en graag over geestelijk» Recente peilingen hebben ulitge- onderwerpen spreken en een eigen, ge* maakt, dat er bijna net zoveel re- fundeerde mening hebben gevormd b) formafcorische als roomse christe- het luisteren naar wat theo®''8« bij dit spel van de NRU-technicus nen, maar ook een flink aantal bui- Uniform voor de meisjes van Schiphol. Henk Glebbeek. die samen met Wim Quint vele uren aan het maken van deze serie besteedt. De techniek maakt het ook mogelijk, dat men alle dieren in de zaal samen kan laten lachen, roepen en klappen. Dan moeten er eindeloos opnamen over elkaar heen worden gemaakt en dat eist wel zorgvuldig en geduldig „Dierenparlement" is bedoeld voor grotere kinderen, de kleintjes zal het wat boven de pet gaan. Extra sport via K.R.O.-radio Zaterdag (28 maart) zal de KRO twee extra radioreportages op sportgebied geven. Leo Pagano zal tussen 5.05 en 5.25 uur in Dublin verslag uitbrengen van de daar te houden hockey-ontmoe- ting IerlandNederland en Dick de Vree geeft tussen 7.22 en 7.30 uur een reportage van de voetbalwedstrijd wel ke het Nederlands jeugdelftal in het raam van het UEFA-jeugdtoernooi in Arnhem speelt tegen de verliezer van de wedstrijd West-DuitslandZweden. Op andere wijze tenkerkelijken deze gesprekken, Er js n" van eigen mening» vorming bij de roomsen, vooral bh welke een poging tot oecumene be- jongeren. Pas wann^ men m tekenen, volgen. kring gewend raakt aan het uitspreken Wie al eens naar deze radiouitzen- van eigen verantwoorde inzichte«x ding luisterde, zal weten dat Kruis- hoopt men aan oecumenische gesprei* punt een discussierubriek van 25 mi- hen voor de microfoon te kunnen bte nuten lengte is. waarin actuele zaken ginnen, al of niet in samenwerking van godsdienstige, levensbeschouwelij- met de NCRV. ke en algemeen menselijke betekenis worden besproken door een kleine groep vertegenwoordigers van ver schillende religieuze richtingen en overtuiging en dat Joop Reinboud zo ocecdwongen mcgeWk dez. gesprekken opwSmde^k. to dè'sSSkSÏ den heeft men de meningen over ven» In de 25ste uitzending op 4 april schillende rubrieken bij beide omroe» zal er een voor velen belangrijk pen gepeild en daarbij ook die ore» onderwerp aan de beurt komen, nl. Kruispunt, de vraag welke speciaal rooms ka tholieken bezighoudt naar aanleiding van de opvoeringen van en reacties Let Ti c-, ikumieii uereuken aan net pereent* op het toneelspel „Der Stellvertre- nirhihpid Ha» t-r" van r in dichtheid dat alle religieuze radio- Skïtof tof°deCjSe„^oSbto 1" de tweede wereldoorlog gelaakt Hierbij dient ook nog in het oog te Dit gesprek sluit aan op de première worda? gehouden, dat de uitzending van het stuk, welke het Nieuw Rotter- van dams Toneel op 3 april a.s. zal geven. (Van onze moderedaotrice) ERRY Offerman neemt in de Ne derlandse modewereld een apar te plaats in. Hij is namelijk confec tionair en couturier en ontwerpt voor beide categorieën. En nu is hij er nog iets bij geworden, namelijk ontwerper van uniformen. De meisjes in dienst van de luchthaven Schiphol zullen binnenkort gekleed gaan in aardige uniformen van zacht grijs kamgaren: rechte rok, double- breasted jasje dat met een schootje tot de heup reikt en witte overhemd- blouse, waarvan de manchetten juist onder de driekwart manteltje uitkomen. Is het erg warm, dan kan het jasje uit en komt „heren"-vest te voorschijn over overhemdblouse. Een grappige kantige baret ontworpen door Co Hoving com pleteert het keurig geheel. Dat manteltje met schootje zagen we overigens ook menigmaal verschijnen in de couturecollectie van Offerman. De ceintuur erboven was dan echter ingezet, zodat het manteltje eigenlijk drie „verdiepingen" telde. In de boutique collectie enige mantels met korte mouw in lentekleuren: één geel en één lindegroen. Er was een dubbele knoopsluiting, die slechts tot borsthoogte reikte, een beetje empire dus. Enig was een rose pakje van pop lin rok, en poplin zakklepjes, kraagje en manchetopslagen op een wollen jasje. De mantels in de couture hadden bijzon der veel distinctie vooral door de lange gerende doorlopende banen met klein accent van de taille. De mantel japon kwam veelvuldig voor. Daar was er één van donkerblauw kamgaren met een opgeknoopt voorpand, er werd een ovaal wit kraagje op gedragen. r zij- witte organza, heel groot en liefst drie dubbel. Over zo'n japon wordt dan na tuurlijk een kraagloze mantel gedragen. Het is beeldig, maar het is wel veel „show" en heeft iets onnatuurlijks, dat heel zedige donkerblauw en lange mou wen met die wufte kraag- Een andere manteljapon zagen we in zacht blauwe wol. Het leek een mantel, die alleen in de taille dichtgegespt was met daaronder een japon met klein plat kraagje. Inplaats van de traditionele combinatie van japon en Jasje ontwierp Offerman een wollen rok met mouw loos hes, dat in de rug bolde en op een band gezet was, die even onder de taille gestrikt wordt. De halslijn van het hes verloopt met een zachte ovale lijn aan de voorzijde. Onder zo'n hes wordt dan line blouse met wijde weer aan de pols sluiten, gedragen. Minder mooi vonden we de japon van wol, waarop aan voor- en achterzijde over de corsage fijne mousseline ton sur ton geplooid was. Een onlogische en overdadige versiering. Een collectie met allerlei grapjes, zoals twee nauwe japonnen met tippeltjes, versierd door ruches tule op de en om de mouwen, die juist tot onder de elleboog reikten. Of een japon zwarte raffia gevlochten bies langs hals, mouwen en als brede ceintuur. Meeluisteren Hoewel de KRO met deze gesprek ken telkens weer tot oecumenische ont moetingen komt (er nemen dikwijls protestantse predikanten of hooglera ren aan deel) zijn de uitzendingen wel in de eerste plaats gericht op het rooms katholieke volksdeel, dat er pas aan begint te wennen zelf over gees telijke vragen te discussiëren, maar te vens bedoeld voor iedereen, die maar meeluisteren wil om zodoende ook meer begrip te krijgen voor andere stand- Voor de avond fantastische toiletten, sc migen met kokemauwe rok, zodat alleen in geschuifeld kan worden dan een mousseline cape, die niets ders was als een enorme rechte lap op een band gerimpeld en tot de grond reikend. De mooiigheid komt pas tot haar recht als de draagster er arm: rend mee rondmanouvreert, wat op de galagelegenheden nu juist niet pleegt te doen. Maar ach, waar zouden we met de mode wezen, wanneer de fantasie nu en dan ons geen parten speelde? 14 Ze had ook Jakob Thomsen, haar man, gauw genoeg leren kennen en wist, dat ze niet op hem zou kunnen steunen maar dat hij slechts steun van haar verwachtte. Ze wilde hem die graag geven als het tenminste in haar vermo gen lag. In het begin kreeg ze echter dikwijls het gevoel, dat hij meer van haar vergde dan ze ooit voor hem zou kunnen zijn. Een gevoel, dat haar wel eens bezwaarde omdat ze be greep, dat hij teleurgesteld zou kunnen zijn en dat zou ze willen voorkomen. Maar om het te voorkomen, moest ze voortdurend op haar hoede zijn. Het was geen machtige, alles overheersen de liefde, geen onstuimige hartstocht geweest, waardoor ze zich al dadelijk tot hem aangetrok ken had gevoeld. En na de eerste verbijstering, toen ze allebei bijna overweldigd waren ge weest door nieuwe, ongedachte ervaringen, die ze putten uit hun samengaan, was ze al gauw genoeg weer ontnuchterd. Het waren toen nog geen hechte banden van gemeenschappelijk ge dragen leed en gedeelde vreugden, die hen aan elkaar bonden. Ze had beseft, dat het leven.haar een vrij schamel geschenk in handen had ge geven, een man bij wie ze alleen een beetje ge negenheid zou .vinden, waarvoor ze hem dan alles moest geven wat ze bezat en waarschijn lijk meer dan dat. Zelfs dat schamele ge schenk leek haar echter een rijk bezit, dat ze zich niet weer wilde laten ontnemen. Ze gaf zich heel goed rekenschap van de moeilijkheden die haar wachtten en waarvan hij geen besef scheen te hebben, ook niet kon hebben. Ze had geen vriendin gehad, met wie ze vertrouwelijk omgegaan was en geen moeder, die haar als iets anders beschouwde dan als een wezentje waarop ze haar wrok kon uitleven. Over haar vader was voor zover ze zich nog herinnerde, nooit gesproken. Er was een vreemde, donkere leegte in haar verleden, die als een schaduw over haar wezen lag. Bij haar moeder thuis had een vergroot por- et aan de wand gehangen. Het protret van een an met een gezicht dat haar niets zei en dat naar alle waarschijnlijkheid ook niet zou heb ben herkend als ze het in werkelijkheid had ge zien. Dat moest de man zijn geweest, die bij het ongeluk in de haven omgekomen was, toen zij zelf nog niet was geboren. Als kind had ze wel getracht zich een beeld van hem te vor men, maar ze was daar nooit in geslaagd. Ze had alleen aan hem kunnen denken als aan iemand die haar een zekere angst inboezemde of als aan iemand tegenover wie ze iets had misdreven. Dat was waarschijnlijk het gevolg van de manier waarop haar moeder lang gele den soms iets over hem moest hebben verteld. Pas toen ze zelf getrouwd was, dacht ze onbe- vangener aan hem en om het een of ander meende ze in haar man. in de toon waarop Ja kob iets zei, in een onwillekeurige beweging die hij maakte, zijn oogopslag en zijn manier van lopen, iets van haar vader te vinden en hoewel ze dat natuurlijk onmogelijk kon weten, ver sterkte het toch het gevoel, dat ze bij elkaar hoorden, dat zyn leven een stuk van het hare was. Toen ze gewaarschuwd werd voor Piebe Lap, die ze slechts een paar maal heel even had gezien en gesproken en over wie ze zelf geen oordeel had gevormd, maakte ze zich daarover niet dadelijk al te veel zorgen, maar ze sloeg de waarschuwing tooh ook niet in de wind. Ze liet zich evenmin geruststellen, toen ze er met Jakob over sprak en hij. een beetje te luchthartig, zei, dat er natuurlijk over ieder een gekletst werd. Piebe smokkelde soms en als hij de kans kreeg, haalde hij ook wel eens wat lading uit een boot die ergens gestrand was, maar wie doet dat niet? Niemand zag daar iets verkeerds in. Het mocht niet, goed, maar de commiezen, strandvonders en rijksveldwachters waren er om op te passen, dat het niet gebeurde ook als zij het niet konden verhinderen, stond het iedereen vrij om het te doen. Zo werd dat op gevat. Meer had het niet te betekenen, beweer de Jakob Thomsen. Bovendien moest Marthe toegeven, dat de omgang met Piebe hem geen kwaad deed. Er kwam tenminste geld binnen, meer dan Jakob ooit zou verdienen als hij al leen of met een ander voer. Dat gaf ze ook toe, maar ze probeerde wel erachter te komen, waarom er niemand in het dorp was, die ooit iets goeds van Piebe vertel de. Gemakkelijk was dat niet. Ze wilde zich niet vernederen door er ronduit naar te vragen. En als ze dit al gedaan had, zou er waarschijnlijk toch een ontwijkend antwoord hebben gekre gen. Ze kon alleen toevallig wat opvangen en verder af en toe eens iets afleiden uit dingen die Jakob zich liet ontvallen. Daaruit maakte ze ook op, dat Piebe en Jakob nogal eens het wad of een van de eilanden aan de o kant gingen stropen. En dat ze soms op honden jaagden. Maar dat deed iedereen en daar was dus niet veel op te zeggen. Pas toen Marthe haar eerste kind verwachtte en dat verpleegstertje geregeld bij haar kwam, hoorde ze meer. Het waren geen losse geruchten, die Ina op ving en gedachteloos oververtelde. Zo overdreef ook niet. Wat ze vertelde, moest waar zijn. Piebe Lap stroopte en smokkelde niet, zoals an dere vissers dat bij tijd en wijle deden als de vangst weinig opleverde en ze toch moesten zorgen, dat hun vrouwen en kinderen zes, ze ven en acht kinderen hadden de meesten! te eten kregen en dat er brandstof in huis kwam voor de lange, barre winter. Daar zou niemand aanmerkingen op hebben gemaakt. Zelfs de rijks veldwachters in de dorpen langs de kust en het volk van de rechercheboot zouden dat wel door de vingers zien, tenminste zoveel mogelijk. Maar Piebe maakte er een beroep van. Ze konden het hem nog niet bewijzen. Niemand had inder tijd ook kunnen bewijzen, dat hij een jachtop ziener door de benen geschoten had, zodat de man zijn hele verdere leven op een paar kruk ken moest rondstrompelen en nog blij mocht zyn, dat hij er zo goed afgekomen was. (Wordt vervolgd) Kruispunt op een voor vele go» zinnen ongunstig uur van de zaterdag avond valt, nL na 10.40 uur. In plm. 50 pet. van de gezinnen staat dan de televisie nog aan en bij talloze andere heeft men dan de zaterdagse gezellig» heid tot een vrolijk hoogtepunt opge voerd. Vrolijk Paasspel Op de Tweede Paasdag is de NCRV er op uit, zoveel mogelijk radioluiste raars aan het toestel te binden, door een vrolijk Paasspel, getiteld „Passen op de Paas" over de gehele dag uM punten van levensbeschouwelijke aard tc smeren. Men kan er als hoofdprijs Bü dt KRO komtn ovër Kruispunt r'jikst(-rv,kanll, in rlEfn landmen ook vrij veel brieven binnen van pro- wümen' testantse luisteraars en daarop wordt De West-Friese folklorist Gent Pater hoge prUs gesteld. De leider van de ,Schagen zal op deze dag acht toe- godsdienstige rubrieken bij de KRO. "stische trekpleisters in Nederland be de heer M. van Buuren, die zelf gees telijke Is, vertelde ons gisteren dat hU graag nog een tweede rubriek erbij zou willen hebben, waarin hij voor de microfoon over de vele en verschillen de reacties op de gesprekken kon in- «caan. HU ervaart de belangstelling van de protestantse luisteraars (welke uiter aard ook kritisch ingesteld mag zijn) als een gewenste verwantschap met re formatorische christenen en met de NCRV. Toch zou de KRO er nog niet toe kunnen komen, de NCRV voor te stel len samen een discusslerubrick over oecumenische vraagstukken op te zet- a<1 c ten en daarin ook luisteraars te laten L^ger^des Heilskwar„=x nuuu«rai» meespreken. 19.50 Koorzang (gr) 20.00 -Passse-Kerk to het Vëriëdm, hebben zeer vele SI KSjgf"5 „"5, iek (gr) 22.30 Nws 22 40 Avond zoeken en dan telkens een paar minu ten in sappig Noordhollands dialect aan het mijmeren slaan, zonder de Plaats waar hij is, te noemen. De luisteraars moeten dan raden, waar hij zich bevindt. De uitzendingen zijn vastgesteld op de tijdstippen 12.30 en 1 uur. 3.15 en 3.45 uur en 's avonds 8.30 tot 9.35 uur. fel Minister Scholten: Stilettoverbod in voorbereiding De minister van justitie, mr. Y. Scholten, heeft een wetsontwerp in voorbereiding, dat bet verbieden van ojn. stiletto's mogelijk maakt. Over dit wetsontwerp wordt thans interde partementaal overleg gepleegd. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.) over een mogelijke invoering van een vergun ningenstelsel voor de verkoop van schiet gerei, stiletto's en dergelijke. Minister Scholten zegt in zijn ant woord een vergunningenstelsel voor luchtdrukwapens ondoelmatig te achten. Het geeft z.L ook aanleiding tot een ad ministratieve belasting, die in geen ver houding staat tot het te verwachten re sultaat. Hij zegt, dat het aantal gevallen waarin met luchtdrukwapens ongeluk ken zijn veroorzaakt, dermate gering is dat naar zijn oordeel niet gesproken kan worden van een situatie, die noopt tot wetgevend ingrijpen van preventieve Naar de mening van minister Scholten ligt de situatie bij de stiletto's geheel an ders. Volgens de bewindsman hebben de stiletto's geen maatschappelijk aanvaard bare bestemming en levert hun aanwe zigheid in handen van het publiek, ook al door de daaruit blijkende mentaliteit, reeds een gevaar op tot het plegen van ernstige strafbare feiten. Er is dan ook reden deze wapenen, waarvan de verspreiding geleidelijk toe neemt, behoudens hoge uitzonderingen, geheel te verbieden, aldus Scholten. Voor kindermoord zes jaar geëist De officier van justitie bij de Roer- mondse rechtbank mr. W. Uyterwaal, heeft gisteren tegen de 36-jarige me vrouw Th. G. uit Siebengewald in Noord- Limburg, zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De vrouw werd ervan ver dacht dat zij samen met de opzichter de wegenbouw P. H. J„ met wie zij verhouding had. in augustus van en in april van 1963 telkens een uit deze verhouding geboren kind van het leven heeft beroofd, waarna de lijk jes door J. klandestien werden begraven. Wat verdachte J. betrof, wien subsidair moord ten laste was gelegd, zei de offi cier niet verder te kunnen komen dan het bewezen achten van het heimelijk begraven van de twee kinderen. overdenking 22.55 Klass gram 23.15 De le vensstijl van protestanten in de stille w< lezing 23.35 Oude kamermuziek (gr) 23 S 10.10 Huisvroui 19.00 V d kinder er lief. mijn Nederland, klank beeld 20.50 Concertgebouworkest en solist: moderne muziek. In de pauze Licht instrumentaal s weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt 20.45 Piste, variété-programma 21.25 Wonder a de Donau, TV-spel 22.00 Het land van onze irt 2230 Programma voor morgen KRO: 7.00 Nws 7 Nws 8.15 Moderne gr ar door een vriend, overweging rond het mysterie van Witte Donderdag 9.35 Wa terstanden 9.40 Moderne orkestmuziek (gr) 10.00 V d kleuters 10.10 Klass gram 10.45 Kerkorgelmuziek 11.00 V d zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis; plaatjes, die verschijnen, blijven en verdwijnen 12.15 Leven op het land, gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week, lezingen 13.00 Nws 13.15 Pia norecital (gr): klass muziek 13.45 Voor de vrouw. NCRV; 14.15 Klass gram 14.30 Ge sprekken van Nicodemus. hoorspel 15.45 18.15 Spoi cn solistei Oude kamermuziek 17.00 V t Sehoolzang 17.45 Klass ubriek 18.30 Vocaal ensemble geestelijke liederen (stereofo- ïding) 18.50 Sociaal perspektief Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro gramma-overzicht: aansluitend lichte gram 9.00 Ochtendgym 9.10 De groenteman 9.15 Klass kamermuziek (gr) 9.35 Christus Rcx. hoorspel (III) 10.00 Lichte gram 10.50 V d kleuters 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing 11-15 Orgelrecital: oude muziek 11.40 Mo derne gram 12 00 Licht ensemble met zang. soliste 12 30 Meded ten behoeve van land- linbouw 12.33 Uit het bedrijfsleven. ntueel actueel of g 14.30 Klank-omrankte le\ fie 1530 Operamuziek (gr) 16.00 Van vier tot vijf. gevar programma 17.00 V d jeugd 17.55 De gesproken brief 18.00 Nws 18 15 Eventueel actueel 18 20 Uitzending van de Unie: Onderwijs- 16-0d-.16.15 V c

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15