Nieuwe Leidse Courant Wedloop naar gas en olie op de Noordzeebodem Vlucht van stuurman verijdeld Grieken: opheffing van niemandsland Internationale belangstelling: 46 gegadigden Boren na aanpassen van mijnwetgeving Verzet van Britse zijde Belg versloeg Kapt eij n Schip zonk in vijf minuten Russen voldoen aan Amerikaanse eis Andere twee komen vrij in naaste toekomst Geneefse conferentie heeft problemen Alpinisten na 5 dagen met helikopter gered Onenigheid over wie wel en wie niet Mr«c»*u*: F. MEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stanhrattigh ra gheblavaa mTjn hert in teghenjpoef" n. 3,35, p.kw. 10,05 Maandag 23 maart 1964, 44ste jaargang r-\ Hier en daar regen Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen en vooral aanvankelijk ook plaatselijk mist. Zwak ke, later matige, wind ln hoofdzaak tus sen oost en zuid Dezelfde of Iets hogere temperaturen. Zie verder pagina 9 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 .J JHR. J. H LOUDON wetten gevraagd, T7B ZIJN wel degelijk aanwijzingen, dat de Noorzeebodem olie en/of A-J aardgas bevat. De belangstelling van de internationale oliewereld voor deze eventuele bodemschatten is dan ook zo groot, dat in totaal 16 maatschappijen, in combinaties van tien groepen, waaronder ook de Kon. Shellgroep willen deelnemen aan de exploratie. Alleen de beitel, die in de Noordzeebodem doordringt, zal kunnen bevestigen of er olie of gas is, of niet en of de geïnvesteerde kapitalen als verloren moeten worden be schouwd dan wel hun rendement zullen opleveren. Deze veelbelovende woorden sprak zaterdag jonkheer mr. J. H. Loudon, president-directeur van de Koninklijke/Shell groep op het jaardiner van de Buitenlandse Persvereniging in Scheveningen. De Noordzee bedekt een zogenaamdoostkant in Nederland en aan de west- sedimentair bekken, waarvan de on- kant j,, Yorkshire, in Engeland. Uiter- dergrond bestaat uit bezinkingsge- aard wekte dit de hevige belangstel- steenten; olie en gas kunnen in dit iing. van de oliemaatschappijen, waar soort gesteenten voorkomen In zo'n door een „rush"' is ontstaan, bekken zijn thans aanwijzingen van( Een licatie hierbij is echter olie en gas gevonden, namelijk aan de - -J Incident verstoorde rust op Cyprus DE rust op Cyprus werd gisteravond een ogenblik verstoord door een Icbietpartij tussen Grieks- en Turks. [Cyprioten in één der buitenwijken van Nicosia. Na een half uur slaagden Britse militaire autoriteiten er echter in een einde te maken aan dit inci dent. De Griekse Cyprioten hebben zich gisteren, bij monde van de minister binnenlandse zaken. Qgorgkastjis, voor het eerst uitgesproken voor op heffing van de strook niemandsland tussen de Griekse en Turkse wijk in de hoofdstad. „Opheffing van de strook is nood- Mkelijk voor het herstel van de orde omdat zij de normale betrekkingen de twee volksgroeperingen be lemmert", zo staat in een verklaring. Er werd aan toegevoegd dat de strook niemandsland ..een element van schei ding is en niet van eenheid". De Britse militairen die tot dusver zo veel mogelijk de orde op het eiland heb ben gehandhaafd, hebben herhaaldelijk verklaard, dat de strook van essentieel belang voor de veiligheid is. De leiding de vredesmacht van de'V.N. die de k van de Britten gaat overnemen, wil strook ook handhaven. Er kunnen dus moeilijkheden ontstaan tussen de Cypn- „Bormanns broer" verzon verhaal Je man die sinds enkele dagen ver klaarde Richard Bormann. een broer van Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann te zijn, heeft bekend dat hij het verhaal beeft verzonnen. Dit is gisteren in poli tiekringen in de Braziliaanse stad Sao Paulo vernomen. )e man zegt nu Richard Rolnik te he- i. Met zijn verhaal over Bormann had bij, naar zijn zeggen, de jacht op Bor mann willen stimuleren die hij verant woordelijk acht voor het doden van zijn 'Rolniks) familie in de Tweede Wereld oorlog. Donderdag had Rolnik tegenover de Braziliaanse politie verklaard, dat Mar tin Bormann in de omgeving van Dou- rados in het binnenland van Brazilië zou Wonen, Hij zou zich Engel West-Duitsland verk* van Bormann daaro; broer Richard had. In één oogopslag Afscheid van J. K. van Eij bergen pag. 2 Geen kerketocht meer pag. 2 Songfestival pag. 5 Akkoord België-Kongo pag. 5 Sport op de pagina's 6, 7 en9 sohe regering en de troepen van de V.N Minister Georgkastjis deelde mede, d3t de Grieks-Cyprische leiders van de in ternationale vredesmacht verwachten, dat zij met de regering samenwerkt. „Zij verwachten ook van deze macht", aldus de minister, „volledige coördinatie op alle gebieden waar maatregelen nodig zijn om de orde te herstellen". Behalve het ene incident is het „zeer rustig" geweest op Cyprus. Turkse* Cy prioten profiteerden van het zachte voor jaarsweer door er met hun gezinnen op uit te trekken ten noorden van Nicosia. Op de grote weg die hier van Nicosia naar de bergen van Kyrenia loopt was veel verkeer. Op hoge punten en waar wegen elkaar kruisten, hielden gewapen de Turkse Cyprioten een oogje in het Voorzitter Europees parlement De Belgische christendemocratische oud-premier Duvieusart is zaterdag ge kozen tot voorzitter van het Europese parlement, dat de politieke controle uit oefent over de Europese gemeenschap. Hij kreeg 57 stemmen tegen dc Neder landse socialistische afgevaardigde 51. De heer Kapteijn werd later gekozen als een van de acht vice-voorzitters. De Europese christendemocratische fractie had zaterdagochtend, na lang durige moeizame onderhandelingen tus sen de fracties, toch nog geweigerd geen eigen kandidaat te stellen in ruil voor een akkoord over het stelsel van roulering van het voorzitterschap. De stemming over het voorzitterschap was geheim. Men neemt aan dat de heer Kapteijn steun had van zijn eigen fractie, een aantal liberalen en ver scheidene christen-democraten. Duvieu sart kon rekenen op dc meerderheid der christendemocratische afgevaardig den en de stem van de gaullisten. Op een door automatische knipper lichten beveiligde overweg tvssen Groe- nekan en Hollandse Rading is vanochtend een auto in botsing gekomen met een trein. De bestuurder van de auto, de 58- jarige L J H. J. N. Madlener uit Den Dolder, is Hierbi om het leven gekomen De trein was van Utrecht op weg naar Hilversum. Volgens de in .{5. werkten de knipperlichten normaal. In België worden hierover reeds on derhandelingen gevoerd met de gasdis- tributiemaatsehappij Distrigaz. Ook in Duitsland zijn onderhandelin gen gaande, doch de situatie is hier ingewikkeld, omdat de eigen aardgasre serves daar ook nog op de markt moeten worden gebracht. Met de British Gas Council wordt derzocht welke mogelijkheden bestaan tot levering van Gronings gas aan Engeland" zo verklaarde mr. Loudon Sahara „Maar er is in Europa nog We moeten terdege rekening houden met de ontwikkelingen in Noord-Afrika. Van verschillende kanten worden al plannen uitgewerkt, om aardgas van d( Sahara door pijpleidingen naar de Euro pese markt te brengen. De kosten var de aanleg van pijpleidingen etc. onder de Middellandse zullen echter veel ho ger zijn, dan voor een leiding over land. en daarom zullen hier economische fac toren een grote rol gaan spelen. „Het vervoer van grote hoeveelheden gas per schip zal daareentegen weldra beginnen. Zoals bekend wordt Sahara-gas in vloeibare vorm naar Algerije geland vervoerd en volgend jaar ook naar Frankrijk, terwijl wellicht ook vol- dat dit tussenliggende gebied door de Noordzee is bedekt- Aangezien het boren in zee - gesteld dal men daar- L,bie *ls voor toestemming krijgt aanmerke lijk duurder is dan op het vasteland, ligt het voor de hand dat men begint met boringen dicht bij de kust, op het land, om daaruit geologische gegevens te verzamelen, die het beeld onder de Noordzee verder aanvullen, aldus mr. Loudon. Hij vervolgde dat met de tot nu toe bekende gegevens in de hand inder daad goede gronden zijn om het on derzoek onder de Noordzee serieus aan te vatten. Juridische problemen Sprekende over de juridische vraag stukken, die naast de technische on een oplossing vragen, herinnerde mr Loudon aan de in 1958 gesloten Con ventie van Genève, die de soevereine rechten voor de uitoefening van dc mijnbouw op het zogenaamde ..conti nentale plateau" buiten de driemijls- zone toekende aan de aangrenzende kustlanden. Tot nu toe hebben 21 lan den deze Conventie geratificeerd. Na de 22ste ratificatie zal de inwerking treding pas kunnen geschieden. Toch zullen ook dan nog niet onmid dellijk de boortorens op de Noordzee verschijnen, want met deze nieuw ver kregen soevereiniteit dienen de Noord- zee-landen nieuwe aangepaste mijnwet gevingen voor de onderzeese gebieden ir te voeren. Vooral voor Nederland is di belangrijk, aldus mr. Loudon, want de thans bestaande vrijheid van boren zou tot reer onordelijke toestanden kunnen leiden. De vraag is zelfs, of de oliemaatschap pijen ooit 'bereid zullen zijn met een zo kostbaar opsporingsprogramma te begin nen wanneer er geen moderne wetgeving is, die deze opsporing in ordelijke banen leidt, zo vervolgde mr. Loudon. Regering Naar ib begrijp, aldus mr. Loudon, is de Nederlandse regering zich volkomen bewust van de urgentie van een nieuwe mijnwetgeving 'voor de Noordzee. Het is van het allergrootste belang, dat de on dernemer, alvorens aan de opsporing te beginnen, de voorwaarden kent, waar onder hü de winning ter hand zal ne- Behalve over de activiteiten van de olie-industrie op de Noordzee, sprak mr. Loudon ook over de betekenis van het grote aardgasvoorkomen in Groningen voor Nederland en Europa. „Nederland bezit thans een van de grootste aardgasreserves ter wereld, na melijk 1100 miljard kubieke meter. Te- genl975 zal de totale jaarlijkse produktie van het Groningse gas ongeveer 30 mil jard kubieke meter bedragen, waarvan vermoedelijk dc helft ln Nederland kan worden afgezet De rest zal voor uitvoer beschikbaar zijn. Enige tijd geleden is de N.A.M. Gas- export dan ook begonnen met het be studeren van de mogelijkheden van uit voer naar een aantal landen in de om geving van Nederland, namelijk België, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Ook daar zal in de toekomst aardgas van toenemend belang worden voor de ener gievoorziening. optreden. De heer Loudon wees op het stre ven van de oliemaatschappijen naai zekerheid en continuïteit van de ener gievoorziening. In dlit Licht moejt ook de exploratie van Nederland en de „rush" van de oliemaatschappijen naar de Noordzee worden gezien" besloot mr. Loudon. Gevechten India: 200 doden Bij de gevechten tussen hindoes ei mohammedanen ln de Indische steden Jamsjcdpoer en Roerkela. die drie dagen hebben geduurd, zyn 200 personen om het leven gekomen. De ongereldheden begonnen donder dag nadat een trein met hindoe-vluchte lingen uit Oost-Pakistan door de twee plaatsen was gereden, op weg naar Mid- den-India waar de hindoes een n leven willen opbouwen. Andere hindoes die met de vluchtelingen in de trein had den gesproken, vielen daarna mohamme daanse winkels en woonhuizen bij het station aan. De opwind,ng verspreidde zich over de achterbuurten en bazars de oude stad. De Indische regering heeft bevel geven treinen met vluchtelingen voort aan niet bij hoofdstations te laten stop pen, maar bij kleinere stations, or voorkorten dat de verhalen van vluchtelingen over wreedheden de hin does opnieuw zouden aanzetten wraakoefeningen op mohammedanen Aanvaring op de Maas Vermoedelijk doordat twee schippers elkaar verkeerd begrepen, ontstond er zaterdag rond het middaguur op de Maas onder Broekhuizen een aanvaring tussen twee motorschepen. Het 300 ton metende en met 276 ton zout stroomafwaarts varende schip Mar- garetha uit Rotterdam, werd aangeva ren door de 600 ton metende Rival uit Haarlem, dat met grint stroomaf- De Margaretha werd door een anker van de Rival in de flank opengereten en zonk binnen vijf minuten. De 36-ja- rige schipper Reindert Deekens uit An- lo, zijn vrouw en twee kinderen kon den zich met de roeiboot redden. Gewonde vlieger is al in vrijheid De Kussen hebben zaterdagmiddag de gewonde Amerikaanse vlieger Harold Welch (24 jaar) vrijgelaten De Amerikaanse luitenant-vlieger Harold Welch, die gewond raakte toen hij met de twee andere leden van de bemanning uit een R.B. 66 straalverkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht sprong, toen dat op 10 maart boven Oostduits gebied werd neergeschotenis door de Russen vrijgelaten. Zaterdagmiddag werd hij door een zie- wagen van de Amerikaanse luchtmacht van het Russisch militair cial in Maagdenburg naar West-Duitsland gebracht. Foto: Welch i draagbaar in het gips na zijn aankomst op het vliegveld Wies- baden-Ebbenheim De wer iJconferentic over handel en ontwikkeling is vandaag in Genève begonnen. Het doel is de levensstan daard van de ontwikkelingslanden te verhogen. Eerst moet echter een aan tal problemen opgelost worden, die met het onderwerp van de conferentie niets te maken hebben- Zo bestaat De vier alpinisten, die bijna vijf dagen op ruim 4000 meter hebben vast gezeten in het massief van de Dent d* hérens in Wallis, zijn gisteren gered Van de vier bergbeklimmers zijn er twee gewond, terwijl een derde ernstige bevriezingsverschijnselen vertoont. Zij zijn in een ziekenhuis in Zermatt opgenomen. De vierde man is ongedeerd. De redding geschiedde met hefschroefvliegtuigen, die bestuurd werden door de bekende piloten Herman Geiger en Martignoni. De weersomstandig heden hadden het de twee piloten onmogelijk gemaakt hun toestellen op 3900 meter op de berg neer te zetten. Dit lukte pas op een geïmproviseerd veld op 3300 meter hoogte, zodat de vier geredden met hun helpers eerst nog 600 meter moesten afdalen. Zaterdag waren de alpinisten door hefschroefvliegtuigen voorzien van levensmiddelen, dekens, brandhout en medicamenten. Tijdens het Eurovisie-songfestival in Kopenhagen, waaraan o.m. ook Spanje en Portugal deelnamen, stormde op een gegeven moment een man het toneel op met een spandoek waarop stond Boycot Franco en Salazar". Een technicus, die in zijn ene hand het verfrom melde spandoek houdt, probeert met zijn andere hand de demon strant van het toneel te verwij deren. (Zie pag. 5) 0 De 76-jarige A J. Harskamp uit Utrecht is gisteren bij een verkeersonge luk zo zwaar gewond, dat hij 's avonds is overleden. Hij werd, toen hij de Roo- i Utrecht overstak, aangere- grote onenigheid o\er de vraag, welke landen wel en welke niet aan de be sprekingen mogen deelnemen- Het ge sprek kan niet op gang komen, zolang hierover geen akkoord is bereikt. De mogelijkheid dat dit probleem spoedig wordt opgelost is echter vry groot, aangezien de ontwikkelingslanden zelf om de conferentie hebben gevraagd. Zij menen, dat de ontwikkeling van de wereldhandel hen armer in plaats van rijker maakt. Zij zeggen dat de pryzen van grondstoffen voortdurend dalen of op zyn best gelijk biy-ven, terwijl de in dustriële produkten, die zy moeten in voeren, voortdurend in prijs stijgen. De meerderheid van de 122 deelnemende landen (die 1500 gedelegeerden hebben gestuurd) zal er wellicht ter vermijding van onnodige vertraging op dat de procedure-kwestie snel van tafel wordt gewerkt. In de eerste plaats wil Frankrijk, niet Formosa, maar Pokin-g China tegenwoordigt. Op het ogenblik is er alleen Formosa. Voorts is wel West- Duitsland uitgenodigd, maar niet het be wind van de Oostzone. De Sowjetunie eist, dat ook het Oostduitse regime af gevaardigden kan sturen. Hetzelfde geldt voor Zuid-Korea en Zuid-Vietnam ener zijds, Noord-Korea en Noord-Vietnam anderzijds. Dan zal het probleem Zuid- Afrika vrijwel zeker ter sprake komen. De Afrikaanse en Arabische landen zul len ongetwijfeld protesteren als de Zuid- afrikanen gebruikmaken van hun recht, aan de besprekingen deel te nemen. Het Amerikaanse standpunt is, dat de uitnodiging voor de conferentie door de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties werden verzonden en dat deze con ferentie niet het recht heeft, daar verandering in te brengen. Vermelden we nog, dat de Verenigde Staten hebben aangeboden, hun binnen landse landbouwpolitiek tot het onder werp van een internationaal verdrag te maken in ruil voor een garantie van an dere landen, dat zy hun deuren zullen openen voor Amerikaans graan, en dat Chroesjtsjef een lange brief aan de con ferentiegangers heeft gezonden, waarin hy de huidige moeilijkheden van de ont wikkelingslanden beschrijft als een ge volg van de ^imperialistische exploitatie". aan de militaire vertegenwoordi gers van de Ver. Staten overgedra gen. Bovendien hebben zij gister avond officieel bekendgemaakt, dat de beide andere vliegers die zich nog in handen van de Russen bevinden, „in de naaste toekomst" zullen wor den vrijgelaten. De drie Amerika nen bevonden zich in het ongewa pende verkenningsvliegtuig, dait op 10 maart boven de Oostzone werd neergeschoten. De Sowjetunie nam dit besluit enkele dagen nadat de Amerikaanse regering had gewaarschuwd, dat het blijven vast houden van de drie vliegers de weder zijdse betrekkingen in gevaar zou bren gen. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die het nieuws bekendmaakte, zei niet hoe de terugkeer van de vliegers is geregeld. Wel verklaar, de hij, dat geen personeel uitgewisseld werd en dat de Ver. Staten ook geen con. cessies hebben gedaan. „Zij worden ge woon vrijgelaten. Dit is een normale gang van zaken De Russen zijn zelf tot de conclusie gekomen, dat deze mannen vrij gelaten dienen te worden," zei de minis ter. Van andere zijde werd vernomen, dat Rusk het nieuws van de vrijlating van de Sowjetambasade ln Washington ontving, maar dat de Russen niets had den gezegd waar en wanneer de mannen overgedragen zouden worden. Een moge. lijkheid is. dat zij via de Amerikaanse militaire verbindingsmissie te Potsdam naar West-Berlijn zullen gaan. Deze mis sie heeft ook de terugkeer van Welch ge regeld. Bevestiging Rusk bevestigde, dat de RB-66, waarin de drie vliegers zich bevonden, 200 km uit zijn koers was toen hij werd aange vallen. Hij zei te hopen, dat zowel de communisten als de westelijke mogend heden thans overeenstemming over een procedure kunnen bereiken om dergelij ke incidenten in de toekomst op een nor maler wijze af te handelen. „Communis tische vliegtuigen hebben het westelijke luchtruim ook geschonuen", aldus de mi nister. Hij zei voldaan te zijn over het feit dat de vliegers .-«rug keren en hij voegde eraan toe. dat over hun vrijlating niet met de vertegenwoordigers van het communistische regiem ln de Oostzone is onderhandeld. Rusk maakte geen mel ding van de eventuele teruggave van het wrak van de RB-66 (dit was een van de oorspronkelijke Amerikaanse eisen. De gewonde vlieger Welch werd bij Helmstedt aan de zonegrens aan de Ame rikanen overgedragen. Rus overboord in Kaapstad De eerste stuurman van een Rus- sicli koelschip. de Vladovistok, dat in de haven van Kaapstad ligt, is giste ren overboord gesprongen. Iiy zwom naar een even verder liggende Japanse treiler. De stuurman werd echter over meesterd door andere opvarenden van het Russische schip. Het incident gebeurde enige uren na dat de Vladivostok, een walvisvaarder van 17.149 ton, op de terugweg naar de Sowjetunie de haven van Kaapstad was binnengevaren om nieuwe voorraden in te slaan en een zieke zieke zeeman >n wal te brengen. Nadat de stuurman, die vermoedelijk politiek asiel wilde vragen, de 160 me ter naar de Taiyo Maru had afgelegd, renden de anderen over de kade naar het Japanse schip, waar zij de stuur man bonden, sloegen en naar de Vladi vostok terugdroegen. Zuidafrikaanse politiemannen, die dit wilden verhinde- ;n, werden opzij geduwd. Een Russisch sprekende zakenman, I. Shapiro, ging aan boord van de Vladi vostok. waar hij sprak met de kapitein en de huilende stuurman. Hij zei dat de kapitein hem gezegd had dat de eer ste stuurman al maanden lang werd bewaakt en onder medisch toezicht stond omdat hij tijdens de lange reis geestelijke afwijkingen vertoonde. De politie, die tegelijkertijd aan boord was gegaan om vast te stellen of de stuurman een aanklacht tegen zijn collega's wilde indienen, verliet het schip later. Men meent dat het inci dent hiermee is gesloten. De Vladivo- ak zou vandaag doorvaren. Soebandrio werd luchtmaarschalk Soekarno heeft zijn vice-premier en minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio bevorderd tot luchtmaar schalk. In 1962 werd Soebandrio vice- luchtmaarschalk. Hij heeft zijn maar schalksuniform gisteren voor het eerst gedragen toen hij te Bogor door Soe karno achter gesloten deuren werd ontvangen en instructies ontving voor de reerutering van vrijwilligers tegen Maleisië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1