Andere consequenties nu kerkbrand is gesticht? Roval Club Boger-schommel in rechtszaal getoond Denk aan aftrekposten en betaal niet te veel DAGBLAD WIL OMROEP VOOR AMSTERDAM ROTGANZEN ZATERDAG »1 MAART 1964 Gevangenen in latrineput geworpen Het meest gevreesde martel werktuig van het concentratie kamp Auschwitz, de „Boger- schommel", werd in het proces tegen 22 voormalige kampbewa kers gedemonstreerd. Het toestel is genoemd naar zijn uitvinder, Wilhelm Boger, een van de voor naamste beklaagden in het pro ces. Een voormalige politieke gevangene uit Auschwitz, Paul Leo Scheidel, toon de een door hemzelf vervaardigd mo del van de „schommel" toen hij als getuige werd gehoord. Het toestel be stond uit een ijzeren stang, die rustte op twee staken. Gevangenen moesten gaan zitten met hun knieën tegen de borst, waarna hun handen om de benen werden vastgebonden. De stang werd vervolgens tussen hun knieën en armen gewrongen, waarna de gevangenen met het hoofd omlaag werden opgehangen. In die positie werden zij verschrikkelijk mishandeld. „Ik herinner me nog als de dag van gisteren hoe Gustl (een vriend van hem> zo door Boger gemar teld werd", aldus de 57-jarige Scheidel. Later was Gustl Berger voor zijn ogen door Boger bij „de zwarte muur" dood geschoten. Diezelfde dag zag Scheidel Boger ook een andere gevangene met een nekschot doden. Vanuit de beruch te strafbunker. barak elf nekschot bunker genaamd zou de getuige ook gezien hebben, dat Boger aan de te rechtstelling van 26 Russische volks commissarissen deelnam. Volgens Scheidel heeft hij zijn leefd. De voormalige gevangene Severa deel de als getuige mee. dat hij eens Bo ger een vrouw een crematorium in had zien slepen. Later had een gevangene een kruiwagen met as naar buiten ge reden. Severa maakte ook melding van de terechtstelling van twaalf Poolse in- genieurs onder leiding van de beklaag de Oswald Kaduk. Ook sprak hij over het doodschieten van veertig S.S.-officie ren, wier kleding later in de wasserij had gelegen. De 43-jarige Duitse Jood Willi Leeu warden vertelde, dat hij eens deel had uitgemaakt van een „schoonmaak ploeg" die op bevel van een SS'er in een latrineput moest springen. Daarbij had de betrokken sadistische officier een gevangene zolang met zijn schop ondergeduwd dat deze stikte. Voorts deelde hij mee. dat een SS-of- ficier eens een klein Joods meisje in de mond had geschoten voor de ogen van honderden gevangenen, die dach ten dat hij haar een stukje chocolade ging geven. De officier had het kind ae bewuste dag de gehele tijd bij zich gehouden. Die avond stond het meisje naast hem op de appèlplaats. De officier Het papier ritselen en zei het kind, de mond open en de ogen j dicht te doen. „Wij dachten dat hij het! kind chocolade zou gaan geven, maar; hij trok zijn pistool en schoot het kind1 in de mond", aldus Leeuwarden. Hij vertelde verder nog, dat hijzelf j door Boger op de beruchte „schommel" j mishandeld was en dat hij Boger eens I een Pool had zien doodslaan. Op de vraag van de rechter of dit alles waar was. antwoordde Boger nors: „gedeel-i telijk waar, gedeeltelijk verzonnen". Noch hij noch iemand anders in de po-1 litieke afdeling van het kamp had ooitj een gevangene zo erg geslagen dat de ze stierf. Percv Foreman J optimistisch over zaak-Ruby Ruby's nieuwe advokaat, Percy Fo reman uit Houston, heeft gisteren het vertrouwen uitgesproken, dat zijn cliënt een nieuw proces zal krijgen en aan de electrische stoel zal ontsnappen. Hij verwachtte echter, dat het nog wel een Jaar of twee zou duren, voor Ruby weer voor zóu komen. „Wij zullen als dat moet de zaak voor het hooggerechtshof brengen, maar ik geloof niet dat dat nodig zal zijn", aldus Foreman. Er is gisteren intussen door de verdediging een verzoekschrift ingediend voor een nieuw proces de wettelijke inleiding tot een beroep bij het Hof van Appèl in Texas. Rechter Brown zal naar men ver wacht volgende week een beschikking geven op het verzoekschrift, waarin staat dat hij vier grote fouten heeft ge il 2> Hij stond toe, dat mensen die de moord op Oswald op de televisie had den gezien, zitting namen in de jury. 3} Hij weigerde, de kwestie van de geestesgesteldheid van Ruby voor het eigenlijke proces te laten behandelen. 4) Hij stond toe, dat agenten getui genverklaringen aflegden over Ruby's uitlatingen na zijn arrestatie. In een communiqué van de recht se legerleiding in Vientiane is mede gedeeld, dat in midden-Laos gevechten zijn uitgebroken. In de afgelopen twee dagen hebben twee bataljons, samenge steld uit strijdkrachten van de link se Pathet Lao en de communistische Vietminh, aanvallen gedaan op rechtse stellingen. Kwestie van de aansprakelijkheid Koning Constatijn van Grieken land heeft vrijdag zijn verloofde, de Deense prinses Anne Marie, naar het vliegtuig gebracht, waarmee zij van Athene terug keerde naar het Zwitserse Mon- treux: Daar gaat zij afscheid ne men van de school, die zij heeft bezocht. Prinses Anne Marie blijft dan enige tijd bij haar ouders in Denemarken, om daar na (nog dit jaar) in het huwe lijk te treden met de nieuwe Griekse vorst. Babies Inkomstenbelasting 1 (Van een onzer redacteuren) Sensationeel bericht van de afgelopen week: de brand in de I Haagse Laakkerk, waardoor dit I bedehuis volledig in de as werd i gelegd is niet door kortsluiting veroorzaakt. Een brandstichter Ivan 17 jaar is aan het werk ge weest; hjj stak de kerk met be hulp van twee flessen benzine in brand als „wraakoefening" om dat hem de omgang met een ge- ref. meisje door haar vader was verboden. Een merkwaardig bericht, dat met- ?en een merkwaardige achtergrond vormt uit verzekeringstechnisch op zicht. Althans in de ogen van menig een. die daar als leek tegenaan kijkt. Bij hem/haar rijzen allerlei vragen. Bijvoorbeeld: kan deze 17-jarige jongen nu door de brandverzekeringsmaat- schappij(en) waarbij de Laakkerk Commentaar van J. Kraaijeveld In boeverre is de jongeman die de Laakkerk te 's-Gravenhage in brand blijk» te behhen gestokei *«n i (h»j ïderjarigl sprakelyk? Met deze en aanver wante ATagen z»jn we naar een deskundige gegaan, die getrarht heeft in deze zaak voor de leek enig licht te verschaffen. Onze zegsman was de heer J. Kraaije veld, hoofd van het Bureau voor lichting schadeverzekering te Den op zijn be- itoor hen fi nancieel weinig perspectief in zit, door dat de wettelijk aansprakelijke(n) vol komen onmachtig zijn om finaneieel ook maar iets te doen. Wat dat be treft kan het verzekeringswezen bijzon der principieel zijn. Zo zijn er gevallen bekend dat een minderjarige die door zijn opzet scha de Veroorzaakte veroordeeld werd assuradeuren hadden het in dit geval op een rechtszaak laten aanlopen tot een regelmatige betaling van bijv. f 10 per maand tot zijn 2l-ste jaar aan de betrokken verzekeringsmaat schappij. Uit het hele betoog moge evenwel óök duidelijk zijn ge worden dat verzekeringsmaat schappijen er geenszins een soort ^IPHI boekhouding op nahouden van toe gegeven, maar wordt daar In de figuren waarop schade volgens praktijk ook gebruik van gemaakt? wettelijke aansprakelijkheid ver- Zo'n tien jaar geleden kon het gebeu- haald ZOU kunnen worden, doch ™mf4n""rab„rchrd"?andVw hS die daar «"ancieel in eerste Rechter Hofmeyer las vervolgens de verklaring voor die getuige Seefel voor de aanvang van het proces had afge legd en waarin hij beschreef hoe Boger ling, waren juist uit Tsjecho-Slowakije aangekomen. De tweeling lag in een grote kinderwagen. Zodra de moeder zag dat Boger op hun af kwam. boog zij zich over de babies en trachtte ze met haar lichaam te beschermen. „Boger smeet haar- tegen de grond en sleurde de twee babies uit de wa gen. In elke hand hield hij een baby aan het beentje vast. „Hij sloeg ze met zulk een kracht tegen een muur dat hun hoofdjes open barsten en zij onmiddellijk dood waren. „Hun ouders werden uiteindelijk ver- fast. De kinderwagen werd met 40 an- ere naar Berlijn gestuurd, waar zij werden overgedragen aan Duitse ouders met grote gezinnen." Rechter Hofmeyer volstond met het voorlezen van de schriftelijke getuigen verklaring van Seefeld. Deze kok in een restaurant in Stuttgart had ge weigerd zijn verklaringen mondeling in de rechtszaal te herhalen. Het proces staat de gasten in het restaurant niet aan, zo zei hij. Toen de rechter vróeg of hij bevreesd was voor wraak van ka meraden van Boger, die zelf uit Stutt gart afkomstig is,'gaf Seefëld geen ant- (Vai medewerker) De ervaring leert, dat velen, danks de uitvoerige Toelichting, die bij het aangiftebiljet A van de In komstenbelasting is gevoegd, verzui men volledig profijt van de zgn. af trekposten te trekken. Het gevolg hiervan is, dat meer inkomstenbe lasting wordt betaald dan nodig is. Op enkele van deze aftrekmogelijk heden willen wij de aandacht vesti gen. Ziektekosten kunnen als buitenger ne lasten in mindering van het belast baar inkomen worden gebracht, indien deze al dan niet tezamen met andere buitengewone lasten een bepaald per centage van het inkomen overschrijden. Voor de berekening van dit percenta ge verwijzen wij naar blz. 13 va Toelichting bij het aangiftebiljet A de Inkomstenbelasting 1963. Wat wordt onder ziektekosten staan? Hiertoe behoren niet alleen de kosten van de huisarts, specialist, kenhuis en medicijnen, maar o.a. in algemeen ook de kosten gemaakt de echtgenote, als gevolg van haar ziekte, in de huishouding te doen vangen en de kosten voor het bezoeken van de zieke. Het spreekt vanzelf, dat Indien deze kosten geheel of gedeeltelijk worden vergoed op grond 4 1 ziektekosten- Uitzending met reclameteksten Het Parool heeft een omroep organisatie voor de bevolking van het stadsgebied van Amster dam gesticht onder de naam „Stichting radio-omroep, en tele visiezender Het Parool". Aan. vragen voor een zendmachtiging zijn al gericht tot de ministers van o., k. en w. en van verkeer en waterstaat, zo heeft Het Parool gisteren bericht. 1475. We hebben verteld, dat In de dierkunde geleidelijk allerlei sluiers werden opgelicht en fouten werden rechtgezet (dat daarbij vaak weer andere fouten werden gemaakt, spreekt welhaast vanzelf, want dat gebeurt overal waar hard wordt ge werkt). Daarom is het ons werke lijk een genoegen vandaag onze land genoot Gerard van Veere eens in het zonnetje te zetten, omdat hij in 1598 het geheim van de rotganzen heeft onthuld. Hoe en waar de fabel is ontstaan dat er vogels aan bomen groeien, kan niet met zekerheid worden ont huld. Vermoedelijk moet de oor sprong van dergelijke fabels In het Oosten worden gezocht, waarbij het jaar 1000 een punt van oriëntatie biedt. De eerste man die het Wes ten met dit geheim vertrouwd maak te, is in ieder geval bekend. Op het eind van de 12e eeuw was deze fabel hier algemeen verbreid en in Engeland maakten bijna alle schrij vers er melding van. Nu leefde In Bologna van 1522 tot 1605 een zekere Aldrovandi. een man die oorspronkelijk voor de handel was bestemd, maar door zijn voor liefde voor de studie van de leven de natuur tenslotte arts en natuur onderzoeker werd. Hij legde gewel dige verzamelingen aan en schreef op het laatst van zijn leven een uit gebreid encyclopedisch werk, dat al le gebieden van de natuur omvatte. Wat ons in het werk van deze reus voor vandaag het meest interesseert, is zijn boek over vogelkunde. In dit deel. dat allerlei nieuwe Inzichten opende en uitmunt door uitvoerig heid, systematiek en nauwkeurigheid, komt Aldrovandi natuurlijk ook aan de rotganzen toe. Hij vertelt, dat een menigte schrijvers van naam beves tigen dat rotganzen aan bomen TOCH IS HET ZO! groeien, zodat het wel hoogst onjuist zou zijn het tegendeel te geloven. Daar staat echter weer tegenover, dat andere schrijvers deze opvat ting bestrijden en van mening zijn, dat de dieren uit rottende stoffen voortkomen. Weer anderen hebben de eieren van deze vogels gezien. Kort om. door al die te genstrijdige menin gen voelt Aldrovan di zich niet geroe pen een oordeel uit te spreken. Want „hfj zou liever dwa len. dan zoveel be- iemde schrijvers iets 4 te werpen"! (Aldro vandi voegt hier nog san toe. dat hR niet wil loeche- nen. dat er eieren van rotganzen zRn gezien, maar dat zegt op zichzelf niets, want levende dieren, uit rotting ont staan, kunnen later door paring voort telen, zoals blijkt uit „het allerge woonste voorbeeld der muizen")! We laten dit allergewoonste slip pertje natuurlijk rusten, maar kun nen toch niet nalaten te verklappen, dat de kwestie van de rotganzen bij het verschijnen van Aldrovandi's werk al lang en breed uit de doe ken was gedaan door de veel min der beroemde Gerard van Veere, die in 1598 schreef, dat het niet zo ver wonderlijk was dat nooit iemand de rotganzen had zien broeden, omdat hun broedplaatsen op Groenland lig gen, waar vóór 1597 geen West- Europeaan ooit voet aan wal had gezet. De Nederlanders kenden des tijds de rotganzen goed, omdat ze op Wieringen in grote aantallen voor kwamen. vanwaar ze zo bleek later vóór de paring naar Groen land trokken. Daarmee was het raad sel van de aan bomen groeiende vo gels opgelost. Maar wat Is nu de zigeuners? Nadruk verboden. de herkomst van H. Pétillon Het blad meldt verder: „de nieuwe omroeporganisatie wil haar aandacht en activiteiten richten op nieuws en in formaties over het plaatselijk gebeuren in al zijn facetten, zoals kunst en cul tuur, sport, politiek, verenigingsleven, ontspanning, amusement. Voor wat de televisie aangaat meent Het Parool dat exploitatie alleen mogelijk zal zijn wan neer in bescheiden mate ook reclame boodschappen kunnen worden uitgezon- Het bestuur van de nieuwe stichting bestaat uit dezelfde leden als die van de stichting Het Parool, te weten: Prof. mr. P. Sanders (voorzitter), de heren S. J. Carmiggelt en F. J. Goedhart, drs. J. Meijer, drs. Van Norden, prof. t - H vos, en mr. plechtighei TIEN KILOMETER De radioprogramma's zullen geduren de de gehele dag, de televisie pro gramma's om te beginnen enkele uren per dag worden uitgezonden. De stich ting zal de radioprogramma's gaan uit- zen via de fm-banden. Voor de televi sieuitzendingen zal gebruik worden ge maakt van de zg. decimëtergolven, die voor kleine geografische eenheden uit zendingen van goede kwaliteit mogelijk De toekomstige zender van Het Pa- ol zou een bereik moeten hebben van ongeveer tien kilometer, te rekenen vanuit de stadskern van Amsterdam. Hierdoor zullen ook Amstelveen. Bad hoevedorp, Tuindorp Oostzaan, Lands meer, Broek in Waterland. Diemen. Weesp en Abcoude de zender kunnen ontvangen. België draagt bases over aan Kongo teren tijdens een korte •opoldstad twee NAVO- overgedragen aan de centrale Kongolese regering: de marine-basis Ki- tona aan de monding van de Kongo en de basis Kamina in Noord-Katanga. Krachtens een vriendschapsverdrag. at in 1960 met Kongo werd gesloten voordat de crisis in dat land ontstond, behield België het beheer van de basis. Toen de Belgische troepen in opdracht van de VN uit Kongo moesten worden teruggetrokken, werden de bases over gedragen aan de internationale organi- Het verdrag waarbij de bases gisteren an Kongo werden overgedragen, werd getekend door minister van buitenland zaken Paul Henri Spaak voor Bei en premier Cyrille Adoela voor Kon go. Het verdrag moét nog worden be krachtigd. maar Kongo zal in de tus sentijd onmiddellijk gebruik mogen ma- Dood na innemen slaaptabletten I In het r k. ziekenhuis in Almelo is 1 gisteren de driejarige Marja Makel uit Almelo overleden. Het kind was don-1 derdagavond opgenomen, nadat het een grote dosis slaaptabletten had opgege- ten. Het meisje had die gevonden in een I handtasje van haar moeder. verzekering, slechts het deel dat niet vergoed wordt, afgetrokken kan Daarbij dient men te bedenken dat ook de premie voor een ziektekosten verzekering als buitengewone last aftrek in aanmerking komt. Ofschoon een bevalling in het alge meen gunstig verloopt en men deze niet als een „ziekte" pleegt te zijn alle bovengenoemde kosten, de kraamvrouw gemaakt, als buitenge wone lasten te beschouwen. Hiertoe worden ook gerekend de kosten van de kraamverpleegster of vroedvrouw en taxikosten, maar niet die van de babv- Velen hebben zich door aankoop eigen woning verworven. Na lezing de uiteenzetting gegeven op blz. 11 12 van de Toelichting, zal het In het algemeen niet moeilijk zijn vast te stellen de van de huurwaarde van de eigen woning af te trekken, in 1963 be taalde, kosten en lasten en de afschrij ving. Het gaat dus om de in 1963 betaalde kosten en lasten. Indien echter de kos- tennota weliswaar in 1963 is ontvangen, maar in 1964 is betaald, zullen in hel algemeen deze kosten niet ten laste van 1963 kunnen worden "gebracht." 'Een tiit- zondering op deze regel geldt geval in 1963 de gelden dehiteur "zijji geste.... de schuld rentedragend is geWotden. Dit zal b.v. het geval kunnen zijn met 1963 vervallen hypotheekrente, eerst in 1964, met rentevergoeding v< te late betaling, wordt voldaan. In mindering van de huurwaarde dient voorts te worden gebracht de kosten der hypothecaire geldlening, bv. die van de hypotheekakte. taxatiekos ten en afsluitprovisie en ook de nood zakelijke onderhoudskosten om de bij de woning behorende tuin „voor ver val en achteruitgang" te behoeden. Premies en koopsommen voor lijfren teverzekeringen in 1963 voldaan, kunnen tot maximaal 3600 in mindering van het belastbaar inkomen worden ge bracht. Zoals op blz. 13 van de Toe lichting is aangegeven geldt deze aftrek zeer voor premies van polissen levensverzekering, die van de z.g. lijfrenteclausule zijn voorzien. Uitkeringen krachtens dergelijke (lijfrente-i verzekeringen vormen ten volle belastbaar inkomen. Daarentegen zijn studierenten, erfrenten, opvoedings- jdeaalrenten nagenoeg niet enmin als kapitaaluitkeringen de lijfrenteclausule niet geldt. Laatstbedoelde rente en kapitaaluitke ringen zijn slechts voor een in deze uitkeringen begrepen ..interestbestand deel" belast. Deze interestbestanddelen geeft de betrokken verzekeringsmaat schappij desgewenst op. Men doet er trouwens altijd verstandig aan het ad vies van de levensvei zekeringmaat schappij te vragen wanneer men twij felt of betaalde premies aftrekbaar en ontvangen uitkeringen belast zijn. „ondergebracht" worden aangespro- verzfkerde probeerde dit schadebedrag instantie niet toe in staat bleken. ^aansprakelijk Z° P*2* Is. op zijn ouders te maken? kon wordenH gesteld. In tal van geval- aansprakelijk gestelde man in Nog andere vragen kunnen hieraan len ging de verzekeraar derhalve de goeden doen gekomen; we zullen worden toegevoegd. Bijvoorbeeld deze: moeeliikheid tot verhaalbaarheid r Aangenomen, dat ouders aansprakelijk naUwgezet na. hem nu eens gaan aanspre- kunnen worden gesteld, in hoeverre kan Echter heeft in 1954 bet overgrote ken.... Zodat de vragen die dan worden ingevorderd. Moeten die deö verzekeringsmaatschappijen in h zouden kunnen rijzen ons land besloten géén regres (dat is J verhaalbaarheid- meer op le nemen bij de leek gevoeglijk als acade- bij degene(n) die daarvoor in aanmer- mische vragen kunnen worden Het be- ouders hun hele verdere leven ook nog gebukt gaan onder deze finaciële schuld? En wat de jongen zélf betreft: verzekeringsmaatschappij ^'igU70uXen''k^nne"n "kómen, ingsmaatscnappijen een werd ]<mWr op gh)nd le overwegingen genomen. Ongetwijfeld zal ook een rol hebben gespeeld dat het praktische effect van het regres, van deze verhaalbaarheid, in de mees te gevallen weinig zoden aan de dijk zal hebben gezet. Dit besluit betekende, dat bij" of verzekering; claim op hem zouden hebben, blijft de ze dan gedurende het hele leven van die jongen gelden? Kortom: hoe meer een leek over deze dingen gaat denken des te nieuwsgieriger wordt hij naar de antwoorden. al onmiddellijk vooropge- dat het juridische t -prakelijkheid niet bepaald de eenvoudigste is. Echter: schrikt niet: met ingewikkeldheden willen a ccu ucul gcllo.ul llca„. niemand lastig vallen. Geprobeerd zal alleen zijn inboedel tegen brand worden op eenvoudige wijze enkele zekerd «n niet de opstallen van het be- drijf want dat kan alleen de eigenaar doen. Deze sluit dus een brandverzeke ring op de boerderij-zelf. Nu speelt op een ongelukkig ogenblik een kind van de pachter met lucifers, waardoor de boerderij in vlammen opgaat. bestempeld. hoofdlijnen met betreking tot de sprakelijkheid in verband met de be doelde kerkbrand te schetsen. Vergoedingsplicht Om te beginnen moet dan gezegd worden dat de aansprakelijkheid in het Burgerlijk Wetboek „geregeld" wordt in een zevental artikelen, om precies Hp+Z'vrnnHV»Pffin«lM^ vï? Itmcnralrilllk srniwe veroorzaaenae nanaenngen v»u Het grondbeginsel van aansprakelijk- zljn mjnderjarig kind; onder de „nieu- Onder de „oude bedeling" was het mogelijk dat regres kon worden geno men op de pachter, die immers sprakelijk kon worden gesteld vo< schade veroorzakende handelingen heid is, dat iemand die schade toe brengt aan derden deze schade dient te vergoeden. Dat is het eerste wat we moeten we ten en vervolgens Is voor ons geval van belang, dat ouders in principe ver- voordelijk zijn voor de daden schade, ontstaan door handelingen minderjarigen, op hun ouders verhaald k»n worden omdat zi| daarvoor* ook aansprakelijk zijn. bedeling" die dus nu ongeveer tien jaar geldt wordt geen verhaal toegepast. Opzet wèl Z "TT Vt "uitzonckriifgcn WantVceval van opzet i deze afspraak afstand kunnen s bekijken waardoor na hun vertrek het hele kan- ie vanbe- toor d9°r brand werd verwoest, zouden Laten we de zaak eerst van de kant van de comrm»ie vcuiiuv - heer der bedoelde kerk: hoe is haar We^jiegelijk: vóór regres in aanmerking juridische positie? Indien Voor het overige werd gisteren slechts van enkele branden in verschillende plaatsen op Cyprus melding gemaakt. De Cyprische minister van buitenland en- *e -«akéhr—Kyprianou, is gisteren uit Nicosia vertrokken, op weg naar New Vork voor besprekingen met secretaris- ééfaéraal Oè Thant over de crisis op het eiland. Hij zou een dag in Athene overblijven voor een onderhoud met zijn Griekse ambtgenoot Stavros Kostopou- brandverzekering kerk en dat is en die geeft dekking voor, laten zeggen zoveel honderdduizend gulden, dan staat het als een paal boven wa ter dat brandassuradeuren aan deze sn beheer beginnen met dat bedrag te vergoeden. - üiuicii ccu kunnen komen. Als derde uitzondering ■fgesloten voor d, het geval staat aansprakelijk kan worden gesteld. zonder r Met andere woorden, deze commissie van beheer krijgt net zo goed en even vlug haar geld indien kortsluiting oor zaak zou zijn geweest, dan wanneer, zoals^ dezer dagen is gebleken, de Om nu terug te keren tol het geval van de brandstichting in de Haagse Laakkerk; bij de minderjarige brand stichter was wel degelijk sprake van opzet, zodat de afstand van het regres- recht in zijn geval niet bestaat. En om dat hij minderjarig is kunnen in be ginsel inderdaad zijn ouders aanspra kelijk worden gesteld. nog een wettelijke moge- deze ouders om de con- sa s™ süïïi brand tot de activiteiten Toch if lijkheid sequenties oorzaak heeft een tegen brand kerde eigenaar van een object dus niets te maken, tenzij natuurlijk bij de eige naar opzet in het spel zou zijn, bijv. doordat hij moedwillig brand zou stich- v_n aan=nraK„m ten of laten stichten teneinde op deze ka hevriiden indien oneerliike wiize in het hezit van hef JJf" indien den, dat men als ouders Volste recht Dit dan voor wat betreft de positie »n de commissie van beheer der af gebrande kerk. Nu de juridische posi tie van de jongeman die de brand blijkt te hebben veroorzaakt. Is ver haal op die jongen mogelijk, of beter: op zijn ouders, omdat hij minderjarig blijkt te zijn? Wettelijk wordt s regres op deze ouders zouden wil len nemen, hetgeen nog maar hele- hiaat de vraag is te ontgaan. De wet zegt namelijk dat men ziet de aansprakelijkheid als ouders Wt. .BB - t aanspra kelijk geacht kan worden. Dit bete kent dat in feite op de betrokken ou ders de bewijslast komt te liggen om aan te tonen of aannemelijk te maken dat ze de handeling(en) waardoor hun kind de brandschade veroorzaakte niet konden voorkomen. Slagen zij daarin dan worden ze niet meer aansprakelijk geacht of zoals het officieel heet' ze worden gediscul- peerd. Een voorbeeld om dat wat duidelij ker te maken. In het geval deuren daar inderdaad het volste reebt bind dat met lucifers speelde zal het moeilijker zijn de ouders te disculpe- ren als blijkt dat het kind dat de brand veroorzaakte al eens een paar keer éérder met lucifers had gespeeld, dan wanneer het hier de eerste keer gold en het kind voor lucifers nooit eerder enige belangstelling had getoond. Want in het eerste geval hadden de (ge waarschuwde" ouders alles moeten doen om herhaling te voorkómen. Positie brandstichter Indian Tonic heeft „it" - heeft pit maakt fit Nu ook in grote fles! VRIJ RUSTIG OP CYPRUS Op Cyprus heerste gisteren een be trekkelijke rust na de gevechten van donderdag op het westelijk deel van het eiland, die minstens aan acht mensen het leven hebben gekost. In het dorp Ghaziveran, waar de gevechten het felst waren, hebben Turks- en Grieks- Cyprische ohderhandelaars overeen stemming bereikt over herstel van rust en orde. Voor de eerste maal hebben de Grieks-cyprioten er daarbij in toe gestemd, dat Britse troepen zonder Grieks-cyprioten patrouilleren in een Turks-cyprisch dorp. Britse militairen zullen thans stellingen in het dorp betrekken, terwijl de Turks-cyprioten op zich genomen hebben hun verster kingen te ontruimen en de wegversper ringen, die zij op de toegangswegen tot het dorp hadden opgericht, te verwij- los en premier Papandreou. Uit Helsinki wordt nog gemeld, dat het parlement een aanvullende begro ting van ruim zes miljoen gld. heeft aangenomen voor de financiering van het zenden van een Fins troepencon tingent naar Cyprus. GESPREK MET MINDSZENTY Volgens mededelingen van welinge lichte zijde zouden twee hoge Vaticaan se functionarissen kortelings besprekin gen hebben gevoerd over de kwestie- Mindszenty en andere kerkelijke pro blemen in Hongarije. Een van de twee functionarissen, mgr. Agostino Casaroli. plaatsvervangend hoofd van het Vacti- caanse secretariaat voor bijzondere za ken. zou naar verluidt gesproken heb ben zowel met hoge Hongaarse rege- rings-functionarissen als met kardinaal Mindszenty, de Hongaarse r.k. primaat die sedert de opstand van 1956 politiek asiel op de Amerikaanse legatie in Boe dapest geniet De besprekingen zouden, volgens aan- :ehaalde bronnen, wel vooruitzichten lieden maar uiterst moeilijk zijn en spoedig worden voortgezet Kardinaal Mindszenty zou er in beginsel mee heb ben ingestemd het land te verlaten zo dra de belangrijkste nog hangende kwesties betreffende de katholieke kerk in Hongarije geregeld zouden zijn. Daaronder vielen de benoeming van een opvolger voor de kardinaal, de wijding van nieuwe bisschoppen er zijn op het ogenblik minstens vijf vacatures de kwestie van de zogenaamde „vre- despriesters" en van het godsdienston derwijs op school. De conclusie is aan He lezer: geval zijn er voor de ouders kansen om aan het verhaalrecnt wegens a sprakelijkheid te ontkomen. Of dat derdaad gebeuren zal moet worden af gewacht. In elk geval is het niet zekeringsmaatschappijen in èlle geval len waar een vrerhaalmogeHjkheid 7ü een daafce Kij, I Een 44-jarige advocaat heeft gisteren te New- York op een openbare veiling een rekord-he- drag van 3.000 dollar be taald voor een brief van Jacqueline Kennedy, die zij op 13 januari 1955 ge schreven heeft aan een Engelsman. In de be wuste brief wees me vrouw Kennedy een ver zoek van de Brit om geld af. De Engelsman, Ronald Munrn uit Bir mingham, had in de brief aan mevrouw Ken nedy om een bedrag van 20.000 dollar ge vraagd. Twee Russische schrij vers beweren, dat licht- ignalen van hoogont wikkelde wezens van een andere planeet de aarde minstens driemaal heb ben bereikt. Volgens de ze schrijvers gebeurde dat in 1882, 1894 en 1908. De laatste maal was dat in antwoord op de uitbarsting van de Krakatau tussen Suma tra en Java op 27 augus tus 1883, die de wezens voor een signaal van de aarde hielden, zo zeg gen zij in een artikel in het tijdschrift „Zwez- da". De twee Russen ge loven. dat de signa'en af komstig waren van een der planeten van de 61-ster van het sterren beeld ..De zwaan". Vol gens hen is door de uit barsting van de Kraka tau een krachtig radio- en misschien wel licht signaal de ruimte in gezonden, dat elf of twaalf jaar later op de andere planeet werd ont vangen. I Mevrouw Hacer Sim- sek, die naar wordt ver nomen tussen de 149 en 169 jaar zou zijn, is gis teren in haar woning te Sivas, Oost-Turkije over leden. Vijf dagen eerder stierf haar broer Ali Simsek, van wie werd gezegd dat hij 113 jaar oud was. I Vastgesteld is dat twee schilderijen „Kop van een oude man" en „Portret van Karei de Eerste van Engeland en zijn vrouw Henriëtta-Maria" in een museum in de Roe meense stad Sibioe zijn geschilderd door Van Dijck, zo meldt het Roe meense persbureau „Ager". De hoofdadministra teur en vijf artsen van een ziekenhuis in Toron to zijn gisteren ervan be schuldigd, dat zij heb ben nagelaten een lijk schouwer te waarschu wen, toen na een sectie was komen vast te staan, dat een 32-jarige patiënte, die in het zie kenhuis is overleden, een kram in haar lichaam had. Zij zullen voor de rechter moeten verschij-1 nen. Relletjes tijdens rede De Gaulle De eerste toespraak van de Fran se president Charles de Gaulle op Guadeloupe is gisteren onderbroken door tientallen agitatoren die met spandoeken zwaaiden en onafhanke lijkheid van Frankrijk eisten. De president wachtte rustig tot de interruptie afnam en ging toen door met zijn rede. Aan het einde van zijn toespraak noemde hij de spandoeken- zwaaiers „een belachelijke groepje" en zei dat „het niets verandert aan de luister van deze bijeenkomst. Lang le ve Frankrijk." De Gaulle is gisteravond op Guade loupe aangekomen na een triomfaal of ficieel bezoek aan Mexico. Guadeloupe een Frans overzees gebiedsdeel. Er kwamen ongeveer 15.000 mensen ..aar de Gaulle luisteren. Terwijl de kleine groep om autonomie riep, schreeuwden anderen „Leve Frank- Arrestaties op Sabah De Maleisische regering meent dat I'Lk'i,'""14'16 >van Indonesiërs 1 bapah. een militaire ondergrondse rganisatie is opge-old. Dit is gisteren „1 een officiële verklaring in KoeaJa- loempoer bekendgemaakt. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de organisatie gesteund werd door 1 In,dftncsi*che consulaat in Sabah Dc leden van de ondergrondse wer den tijdens een razzia gepakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9