ELWA oudste christelijke radiostation van Afrika viert tweede lustrum ZOEKERS NAAR DE WAARHEID Een groene Pasen De god van het Krahnvolk DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD Oude zekerheden Hoe vaak hebben we het al niet gehoord? Hoe vaak heb ben we het al niet moeten lezen? Het staat er weer, zwart op wit in ..Sola Fide", het blad van de Calvinisti sche Studentenbeweging: „Men kan vandaag spreken van een duidelijke malaise in gereformeerde kring." Zulke woorden zijn wel vaker gesproken. We vinden ze bij herhaling in de geschriften van mannen als Smytegeld •n Comrie. in artikelen en boeken van de Brakels. En als we sommige mensen nu mogen geloven dan was dat een hoogtepunt in de kerk geschiedenis. Maar laten we eens zien waar over geklaagd wordt. Het staat er duidelijk bij: ..De aloude zekerheden, de kracht van overtuiging waarmee eens werd opgetreden, waar mee „onze groten" leiding gaven en gevolgd werden, schijnen op velerlei gebied aan het wankelen te zijn ge- Daar is de kern van ons hui dig probleem, en niet alleen maar is gereformeerde kring, maar tot ver daar buiten- Onze „oude zekerheden" (voor de gereformeerde de gereformeerde zekerheden, voor de socialist de socialis tische) zijn zoek. Het gevolg is onzekerheid, on rust. zoeken naar nieuwe we gen. En voor mensen die zich eens op zulk een vaste grond meenden te bevinden lijkt dat ontstellend. Ze willen met alle geweld terug naar die oude zekerheden. En dat juist kan een vloek zijn voor ons geestelijk leven. Waarom zou het zo slecht zijn dat we die zekerheden kwijt zijn? Als we ze kwijt geraakt zijn, dan zal er wel een oorzaak voor zijn. Na tuurlijk kan die oorzaak bij. ons liggen, kunnen wij zelf van Christus afgedwaald zijn. Maar het kan even goed aan die zekerheden liggen. Mis schien zijn ze wel wegge zonken onder ons. omdat God ze onder ons weggeslagen heeft. Misschien zijn zij ver worden tot afgoden. waar wij afgoderij mee bedreven hebben. In de bijbelse boodschap een oproep te standhouden op de zekerheden? Allerminst Je zus prijst zalig wie niét zal zien en nochtans zal geloven. Ons leven mag niet geba seerd zijn op zekerheden. Tien tegen één komen die niet van God. Juist het ver lies ervan is een grote op roep tot geloof. Geloof is de enige zekerheid die God ons schenkt. Alle andere zeker heden kunnen een vijand worden van geloof. Wat ve len „malaise" noemen is een goddelijke oproep tot beke ring van valse zekerheden tot geloof. DRUKFOUTENDUIVELTJE We nemen maar aan dat het zetfoutenduiveltje weer een» aan het werk ia geweest en dat de vol gende zin in de kerkbode van de christelijke gereformeerde kerk van Zwolle niet precies bedoeld ia zoals de pastor van deze kerk haar afgedrukt zag: „Laten we de onder linge bijeenkomsten niet nalaten en getrouwd zijn als de Here ons ZATERDAG 21 MAART 1964 (Van onze kerkeradetie) Het christelijke radiosta tion ELWA in Liberia weet dat het gewaardeerd wordt. Het weet dit nu meer dan ooit. Want kwamen niet duizenden trouwe luiste raars uit eigen en andere Afrikaanse landen naar de hoofdstad Monrovia om daar samen het tienjarig bestaan te vieren? Dit sta tion wist dat overigens toch al. In de afgelopen jaren werden brieven ontvangen uit 107 verschillende landen. Vele brieven stromen alleen maar over van dankbaar heid voor de godsdienstige uitzendingen, maar er zijn er ook bjj vol moeilijke geestelijke problemen, vol I ele luisteraars naar het christelijke radiostation ELWA in Liberia hebben hun dank willen betuigen door een klein geschenk. Maar tussen al die geschenken heeft een bepaald stuk houtsnijwerk een heel bijzondere plaats in het kleine museum van dit jonge radiostation. Op een goede dag kwam uit het binnenland van Liberia een negerpredikant, ds. Zawe Kpau om op zijn manier de diepe dank baarheid te tonen van zijn Krahnstam. Hij bracht een prachtig gesneden kop van een Afrikaanse eend. Toen hy met de leider van het station, de heer La Hayre, voor de microfoon stond legde hij uit tertdjl in de wildernis zijn eigen mensen naar de uitzending luisterden waarom hij dit geschenk aan het station kwom brengen. „Dit", zei hij, toen hij de kop overhandigde, „was eens de god tan onze stam. Maar de radio-uitzendingen hebben onze harten veranderd. Vele leden van myn stam hebben ingezien dat alleen Jezus Christus ons kan brengen bij de echte, de levende God en daarom komen uy u deze god brengen, die geen god ia." vragen van mensen die meer willen weten van het Evan gelie. Tijdens de bijeenkomst in hel prachtige „Centennial Pavilion" van Monrovia haalden de leden van de staf vorige maand nog eens herinneringen op aan het be gin. Het station werd gesticht door een geloofs zending, de Soe dan Interior Mission, een zen ding die zich vele jaren gericht had op pionierswerk. Het station moest een nieuw hulpmiddel zijn om de mensen ver weg in de binnenlanden te bereiken met het evangelie. En juist dezer dagen is de zending dankbaar voor dit radiostation, want in de afgelo pen weken zijn alle zendelingen uit de Soedan gezet. Maar de ra dioprogramma's kunnen niet bui ten de grenzen van dat land ge houden worden, dat op het ogen blik onder de overheersing van de islam staat. LIBERIA De zending is ook dankbaar dat het station juist niet in het land is gekomen dat het oorspronke lijk zendingsrerrein van deze zen ding was. want dan had zij dit station ook moeten overdragen aan de islamitische overheersers. Het was echter juist Liberia, ge regeerd door de christelijke pre sident Tubman, dat een zendver gunning verleende. President Tubman was zelf aan wezig toen het station officieel in gebruik genomen werd. nadat het reeds enkele maanden met proef- uitzendingen in de ether was ge weest. Hij zei toen: „I find the broadcasts of ELWA convincing, convicting and converting Naar mijn mening zijn de uitzendingen overtuigend. ze bewegen tot schuldbesef en er komen mensen door tot bekering." Die drie Engelse woorden heb ben steeds geschreven gestaan bo ven deze moderne technische zen- dingstaak. Zij werden het Ide aal van dit christelijke station dat na veel moeilijkheden, werk en spanningen eindelijk in begin '54 de eerste programma's kon uit zenden en in mei van datzelfde jaar door president Tubman offi cieel geopend werd. De kleine studie ruimte groei de uit tot een radiodorp. dat al spoedig radiostad werd genoemd. De zender werd versterkt. Naast de uitzendingen in de middengolf ging al spoedig een kortegolfzcn- der de ether in. Steeds nieuwe stafleden zowel op technisch, ad ministratief als geestelijk gebied moesten worden aangetrokken en weldra was er een modern radio station midden in de jungle. Op een klein stukje na kan ge heel Afrika de zender goed beluis teren. De programma's worden dan ook in vele talen uitgezonden. Het aantal zenduren groeide uit tot 406 per week. 's Nachts wor den er twee, overdag drie pro gramma's tegelijkertijd uitgezon den over vier verschillende zen ders. in niet minder dan 44 ver schillende talen waaronder na tuurlijk Engels, Frans, Arabisch en Portugees. STAMTALEN Juist onlangs werd de vierde zender in gebruik genomen. Het is een zender die met een kracht van 10 kilowatt alleen maar pro gramma's uitzendt in de stamta len van Nigeria zelf. Deze nieu we zender werkt nauw samen met de regering, maar is geheel zelfstandig en onafhankelijk in de keuze van de programma's De paar mensen die in 1954 het werk begonnen, zijn reeds nu aan gevuld tot een staf van 60. Velen komen uit het land zelf of uit de Kameroen, (voor Franse uitzen dingen). maar er zijn ook Ame- dJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH| Uit aarzelend begin groeide j radiostad ^tiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ rikanen, Canadezen. Fransen. Zwitsers. Australiërs en zelfs een Nieuwzeelander. Zij zijn werk zaam als technici, regisseurs, se cretaressen. maar aan het sta tion zijn ook predikanten verbon den. Bovendien komen iedere dag uit Monrovia nog een hon derdtal Liberiaanse jongeren die op allerlei manieren hulp verle nen met de programma's, bij voorbeeld door aan te kondigen, om programma's in bepaalde dia lecten te leiden en om bepaalde nieuwsuitzendingen te verzorgen. REACTIES Met de uitzendingen kwamen de reacties. In de afgelopen tien jaar zijn uit 107 landen brieven binnengekomennaar aanleiding van bepaalde pro gramma's. Alleen het vorig jaar werden reeds in postbus 192 meer dan 115.000 brieven ont vangen. Velen schrijven: „El- wa is de trouwste gast in mijn huis geworden." Of men schrijft: Vroeger wisten we niet eens wat er in Liberia ge beurde. nu weten we wat er in de hele wereld gebeurt. Maar tussen de vele brieven die getui gen van dankbaarheid zijn er ook vol moeilijke problemen, vol geestelijke vragen. Vanaf de eerste uitzending kwamen er ook brieven van patiënten met vragen om medische hulp. Het gevolg was dat er een kli niek werd gesticht. Een dokter en drie verpleegsters zorgden al leen al in het afgelopen jaar voor 18.500 mensen. Een zieken huis met dertig bedden is op het ogenblik in aanbouw. SCHOOL Er werd een school gesticht voor kinderen van de stafleden, maar al spoedig kwamen er ook Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllliillllllllllllllillllllllllllllllillllll>ll»l«»l>l»»l» kinderen uit de omgeving zich aanmelden. Er is nu al een voor opleiding voor de middelbare school en als deze kleuter- en la gere school nog verder groeit zal een eigen middelbare school ook nodig worden. Er is tevens een opleiding voor eigen technici. Nedébland heeft een goede naam in deze radiostad. Meer dan duizend Philips-transistorra- dio'S Zijn ovéral in het binnen land van Liberia uitgezet op stra tegische plaatsen en ook in de omliggende landen. Vaak is zo'n radio het centrale punt voor heel het dorp dat naar bepaalde pro gramma's komt luisteren. Door de godsdienstige uitzen dingen kwamen er uit de omge ving steeds weer aanvragen voor een prediker om het dorp te be zoeken. Het gevolg is dat er een hele organisatie in het leven is geroepen die predikers uitzendt naar omliggende dorpen om er Zoekers naar de waarheid. door B. van Gelder. Uitgave serie Natuur en Cultuur door A. W. Sijthof, Leiden. Ds, B. van Gelder, leraar bij belkennis en cultuurgeschiede nis aan liet Coornhert-Lyceum te Haarlem heeft een inleiding geschreven tot „de zogenaamde sekten godsdienstige bewegin gen en stromingen in Neder land." Hij bespreekt daarin dus niet alleen geïnstituticmeerde sekten, die meestal een zeer af gezonderd leven leiden, maar ook bepaalde geestelijke bewe gingen, die geleid worden door mensen uit de bestaande ker- Het eerste hoofdstuk is gewijd aan degenen die „op jacht" zijn naar een levende gemeente. Daar onder schaaTt ds. Van Gelder: hernnhutters, baptisten, vrij-evan- gelischen en pinkstermensen. Het tweede gaat over mensen die het uitzicht hebben op de voleinding zoals de Zevendedagsadventisten, apostolischen, Jehova's Getuigen en het Zoeklicht Dan komen be wegingen der liefde aan de orde zoals de Möttlingenbeweging, Youth for Christ, Leger des Heils, en de genezingsbeweging. In de verdere hoofdstukken (Op zoek naar een nieuwe gemeente. Op de grenzen van geloven en weten, ch Oosters licht) gaat het om de niet-, of zelfs anti-christelijke groepen. Over het algemeen geeft ds. Van Gelder een objectief beeld. Ons dunkt dat in zijn gedeelte over de Vrije Evangelische Ge meenten hij zich heeft laten lei den door inzichten die daar een generatie of meer geleden 'sterk opgeld deden. Het hoofdstuk over Youth for Christ gëeft eigenlijk geen inzicht in het Nederlandse Youth for Christwerk, maar in het Ameri kaanse. Het Nederlandse is zelf standig van 1947 af en heeft een geheel eigen en ander beeld. Ds. Van Gelder heeft bezwaar tegen allerlei Indelingen in ker ken en sekten. Terecht zegt hij dat sekten op de duur uitgroeien tot kerken of verdwijnen. Hij heeft echter nu toch baptisten, en vrij-cvangelischen tot de sekten gerekend, want dit boek wil im mers een inleiding zijn tot sekten bewegingen en stromingen. Wij vragen ons af waarom. Waarom wel de vrij-evangeli- schen (die uit de Afscheiding stammen) en niet andere kerken I uit die zelfde tijd? Het gevolg van deze indeling is dat uiteindelijk j deze kerken, en ook christelijke I bewegingen als Youth for Christ, I Möttiingen. evenals de Hernnhut ters en het Leger des Heils irf de gedachten van de lezers op een lijn worden gezet met spiritisten, antroposofen, Lou-mensen, etc. Juist omdat de kerken niet ter sprake komen is dit niet slechts onrechtvaardig, maar ten ene male onjuist. Een groene Pasen, door ds Okke Jager. Uitgave N.V. Zo mer en Keuning, Wageningen. Op de hem eigen manier geeft ds. Okke Jager in dit boekje zijn lezers en het is te wensen, dat dit er velen zullen zijn een ver frissende geestelijke douche. Wars van gemeenplaatsen, waar nodig heilige huisjes omver schoppend, origineel en beeldrijk dwingt hij vol levensblijheid de haastige mens van deze tijd tot bezinning. Niemand, die „Een groene Pasen" leest, kan er zomaar aan voorbij gaan, dunkt ons. Ds. Jager redeneert in dit boekje veel over de dood, zoals alleen hij dit kan doen. Maar hij schrijft ook, dat Christus de dood niet heeft overwonnen ten koste van de rijkdom van het aardse leven En daarom zegt, aldus ds. Jager, een Paaschristen „Ha!" tegen het leven. teleurstellingen verwerkt en veel hindernissen genomen hebben en nu mag men genieten van de zichtbare resultaten van het werk en de toewijding en dit dienstbe toon. Het is een periode geweest waarin deze dienst aan de natie gegroeid, uitgedijd en zozeer ver beterd is dat Radiostad nu een centrale plaats heeft in het werk dat geleid heeft tot de godsdiensti ge. opvoedkundige, sociale en cul turele vooruitgang die het land geboekt heeft. Hij besloot met de woorden: „U kunt zeker zijn van onze voortdurende steun en be moediging, opdat u nog beter in staat zult zijn ons land te die- op zondag kerkdiensten te hou den. Zowel blanke zendelingen als Liberiaanse predikers gaan er iedere zondag op uit. Door hun prediking is in menig dorp reeds een zelfstandige kerkelijke ge meente ontstaan. PRESIDENT President Tubman was aanwe zig en sprak bij de openings plechtigheid. Hij was er ook weer toen vorige maand het tweede lustrum werd gevierd. Hij zei: „Wij voelen ons één met de lei ding en het personeel van ELWA in Radiostad. die het eerste chris telijke radiostation en radio-on derwijsprogramma vertegenwoor digen. nu zij hun tiende verjaar dag vieren. Het is een periode ge weest waarin geloof en zweet vele moeilijkheden overwonnen, veel Streven naar politieke oplossing in Zuid-Vietnam Is het al te laat voor een nieuw begin WAT GAAT er In Zuld-Vlet- nim gebeuren? Dat was de vraag, die we vorige week in deze rubriek stelden. Een af doend antwoord kan er nu nog niet op worden gegeven. Want president Johnson heeft na de terugkeer van zijn minister van defensie. McNamara. slechts medegedeeld, dat de hnlp aan Zuid-Vietnam ral worden ver groot. Hieruit kan men lezen, dat Amerika nog helemaal niet van plan Is, zich uit dit veelbe zochte land terug te trekken. Maar men mag er ook uit op maken, dat er op liet ogenblik nog geen plannen bestaan om de oorlog ook tot Noord-Vietnam uit te breiden. En dit laatste is een geruststellende gedachte na de geruchten van de afgelopen we ken. als zouden de Verenigde Staten op het punt staan, de op slagplaatsen en aanvoerlijnen van de communistische guerril la's In Noord-Vletnam te bom barderen. Hoe men de kracht var de vijand wil breken ls niet helemaal duidelijk geworden. Blijkbaar wil men In Washing- i de strijd te lokalii Oplossing Zuid-Vietnam beslissend worden verslagen. Lukt het echter niet, dan ziet de toekomst van dit land er somber uit. de regering van premier Nguyen Khanh. Zuijl-Vietnam een gezon de politieke, economische en mi litaire basis te geven, zodat dc communisten niet alleen tot staan gebracht maar ook versla gen kunnen worden. Dit betekent, dat men in Zuid-Vietnam een po litieke oplossing wil bereiken, hetgeen slechts mogelijk zal zijn. als de regering in Saigon er in slaagt, de gehele bevolking ach ter zich te krijgen. En dit kan op zijn beurt pas worden ver wezenlijkt. als de regering te Sai gon de gelegenheid krijgt. de Zuidvietnamezen te bewijzen, dat het de moeite waard is, zich te gen de communistische infiltra ties te verzetten. En wanneer het eindelijk zo ver is, dan bestaat er een reële kans, dat de communisten ln Zuid-Vietnam er niet alleen een is tussen regeringstroepen en uit Noord-Vietnam geïnfiltreerde re bellen. Het is een bekend feit. dat ook vele Zuidvietnamezen actief deelnemen aan de onder grondse strijd tegen de regering in Saigon. En het is juist de strijd tegen deze teleurgestelde mensen, die op de een of andere wijze de kant van de commu nisten gekozen hebben, waar door de regering in Saigon ten slotte in een bijzonder lastig par ket terecht is gekomen. We za gen dezer dagen een foto. die genomen werd in een Zuidvietna- mees dorp, waar regeringstroe pen honderden mannen gevan gen hadden genomen omdat zij van het verlenen van hulp aan Deze mensen worden bepaald niet zachtzinnig behandeld en als zij niet worden terechtge steld, dan belanden zij toch in elk geval in een gevangenen kamp. Hun vrouwen en kinderen zien zij voorlopig niet terug, ook ai hebben zij niets gedaan. Onthullend Of de foto zien we hoe een Zuidvietnamese soldaat een vrouw tegenhoudt, die met een kind op haar arm en een kleine jongen aan haar hand haar man achterna wil lopen, die door de regeringstroepen wordt wegge voerd. Het is duidelijk, dat een dergelijk optreden in de dorpen, waar de communisten zijn ge ïnfiltreerd en de bevolking meer uit vrees voor de guerrilla's dan uit sympathie voor hen handelt, veel kwaad bloed zet. Dit is niet de manier om een oorlog te win nen, ook al zal men van de zijde van de regeringstroepen bewe ren. dat zich talrijke rebellen van de Viet Cong onder de ge vangenen moesten bevinden. Zo lang zonder pardon dorpen wor den platgebrand, waar zich rebel len hebben schuilgehouden en zich tonelen blijven afspelen, waarvan genoemde foto op ont hullende wijze getuigt, vecht men in Zuid-Vietnam voor een verloren zaak. Alleen wanneer de Zuld-Vist- namese autoriteiten er ln sla gen, het vertrouwen van deze mensen te (her) winnen, bestaat de mogelijkheid, dat de kansen ln de bloedige strijd keren. Tijd en geld Uit de verklaring van president Johnson mag wellicht worden op gemaakt, dat het nieuwe bewind van generaal Nguyen Khanh oog heeft voor dit grote probleem, dat de positie van de regering haar strijdkrachten onder- of generaal Khanh nog gelegen heid zal krijgen, zijn goede be doelingen in daden om te zetten. En men houdt rekening met de mogelijkheid dat onder aller lei invloeden van buiten in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon een drastische en drama tische stap wordt voorbereid. doen wat mogelijk regering van premier Khanh in het gehele land populair te ma ken. Dat zal veel geld kosten, want er valt in Zuid-Vietnam heel wat schrijnende armoede te bestrijden. Wat de Amerikanen samen met Khanh en diens me dewerkers willen ondernemen is dan ook niet van vandaag op morgen te verwezenlijken. Het zal ook veel tijd kosten. Van groot belang is echter, dat er een nieuw begin wordt gemaakt. De politiek van Ngo Dinh Diem. die er op neerkwam, dat de be volking van de dorpen in zgn. „hamiets" bij elkaar ging wonen om beschermd te zijn tegen com- munistische aanvallen, was tot mislukken gedoemd. Terugkeer naar normale om standigheden, gepaard gaande met nieuwe militaire krachtsin spanningen om de bevolking te beschermen tegen rode chanta gepogingen. is een eerste ver eiste. Te laat Voor velen is het echter de vraag, of het hiervoor thans niet te laat is. Men vraagt zich af, Men verwacht nl. een nieuwe militaire staatsgreep, die niet al leen gericht is tegen de persoon van generaal Nguyen Khanh, maar ook tegen zijn politieke doeleinden. Deze greep naar de macht zou tevens een slag in het gezicht van de Amerikanen zijn, omdat zij bedoeld zal zijn als een poging, Zuid-Vietnam te neutraliseren, zoals reeds ge beurd is met Laos en wellicht binnenkort ook het geval zal zijn met Cambodja. Het ls mogelijk de vrees voor weest, die generaal Khanh en de Amerikaanse regering er van weerhouden heeft, drastische maatregelen te nemen om zo snel mogelijk een eind te kunnen maken aan het verslechteren van de situatie in Zuid-Vietnam. Amerika Voor de Amerikaanse regering en uiteraard niet voor haar al leen staat in Zuid-Vietnam veel op het spel. Als zij er in slaagt verbetering in de situatie in dat land te brengen, zonder de oorlog ook tot Noord-Vietnam uit te breiden, behoeft zij in eigen land geen moeilijkhe den te verwachten. Slaagt de nieuwe opzet niet, waarvan pre sident Johnson dezer dagen mel ding maakte, dan ziet het er bij de presidentsverkiezingen (die pas in november worden gehou den) niet best uit voor de De mocratische partij. En wat er ger is: voor Zuidoost-Azië zou een communistische overwinning in Zuid-Vietnam rampzalige ge volgen hebben. De derde moge lijkheid is een staatsgreep, die gericht is op neutralisering van Zuid Vietnam, waarvan we al melding maakten. Het zou een enorme klap zijn voor het Amerikaanse prestige met name in Azië. En het zou koren op de molen zijn van ge neraal De Ganlle. De ontwikke lingen in het vroegere Frans Indochina sedert het „vredesak koord" van 1954 hebben echter geleerd, dat dc politiek van Dc Gaulie geen uitkomst biedt, doch slechts op uitstel van executie neerkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14