Koninklijk bezoek aan WOrsljih^töh viert jaarlijks t ,kerse()lffesemfestml ZATERDAG 21 MAART 19M GASTEN VAN PRESIDENT ALFONSO LOPEZ MATEOS Ook Beatrix en Irene gaan mee A LS KONINGIN JULIANA over enkele weken met prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene in Mexico arriveert, zal zij daar worden verwelkomd als een ,,oude bekende". President Lopez Mateos van Mexico bracht (zoals men zich zal herinneren) vorig jaar met zijn vrouw en doch ter een bezoek aan ons land. Het was een bezoek, dat ge- kenmerkt werd door de gro te hartelijkheid, waarmede men elkaar tegemoet trad en door de ongedwongen wijze, waarop het hoge bezoek uit dat verre vreemde land" zich als gevolg daarvan kon gedragen. De leden van het Koninklijke gezin zullen zich in Mexico dan ook be paald niet als vreemden voe len. Integendeel. Het staat wel vast, dat zjj zich heel vlug thuis zullen voelen, ook al omdat prins Bernhard op zijn reizen naar Latljns- Amerika herhaaldelijk be zoeken aan het land van pre sident Lopez Mateos heeft gebracht. Hierdoor zijn eveneens persoonlijke vriendschapsbanden ge groeid. Ook deze banden zullen nauwer worden aan gehaald, vooral nu ook de prinsessen Beatrix en Irene de reis zullen meemaken. Laatste jaar Het is overigens voor onze Ko ningin vrijwel de laatste gelegen heid om de heer Lopez Mateos als president van Mexico te ontmoe ten. Dit jaar (op 30 november) loopt zijn ambtstermijn van zes jaar af. En het is in zijn land een goede gewoonte dat de presi dent niet opnieuw verkiesbaar is. Door deze in de grondwet opgeno men bepaling zijn al veel moeilijk heden voorkomen. De verleiding om zich „alvast van een tweede ambtstermijn te verzekeren", zo als dat in de Latijnsamerikaanse landen helaas nogal eens is voor gekomen. bestaat in Mexico een voudig niet. En het is dan ook heel waarschijnlijk, dat dit land juist daarom niet van de ene staatsgreep in de andere terecht komt. De bezwaren, die verbon den kunnen zijn aan het feit. dat een staatsman vele jaren achter een aan het bewind is. kunnen zich in Mexico moeilijk voordoen. En zo zijn er dan ook dit jaar geen moeilijkheden, nu het land Prins Bernhard is een goede be kende in de Latijns-Amerikaan se landen. Tijdens een van zijn reizen beoefende hij onder het motto ,,'s lands uijs, 's lands eer" de ruitersport. nog maar enkele maanden ver wijderd is van nieuwe presidents verkiezingen en president Lopez Mateos weet, dat „zijn dagen ge teld zijn". Nu zou het bepaald geen ramp zijn. als de heer Alfonso Lopez Mateos wel voor een tweede ambtstermijn in aanmerking zou komen. Zowel in als buiten zijn land is hij zeer populair en ge niet hij groot aanzien. Dat is voornamelijk een gevolg van de gematigde politiek van de presi dent, die Mexico in de vijf jaren die achter ons liggen geen wind eieren hebben gelegd. Goed. Me xico is nog altijd wat wij noe men een ontwikkelingsland en grote delen van de bevolking de len nog lang niet in de welvaart, die de Mexicanen in de geïndus trialiseerde gebieden kennen. Maar er werd en wordt heel wat gedaan om de enorme achter stand in te halen. Niet voor niets van Latijns-Amerika nog moet aanleggen is voor een belang rijk deel te danken aan de wij ze, waarop president Lopez Ma teos in de meer dan vijf jaren, waarin hij president is. de Mexi caanse zaken heeft geleid. De eco nomie van het land is ieder jaar levenskrachtiger geworden. er werden meer grote verkeerswe gen gebouwd, die het land moe ten ontsluiten, zodat iedereen een redelijk bestaan kan verwerven, en de mogelijkheden, die het land biedt, volledig kunnen worden be nut. Er is veel gedaan voor de kunstmatige bevloeiing van land bouwgronden. die in het uitge strekte Mexico nogal schaars zijn. Er werden nieuwe hydro-elektri- sche centrales gebouwd om de zich snel uitbreidende industrie gelegenheid te geven, zich te ont plooien met behulp van goedko pe energie. De strijd tegen het analfabetisme, die nog yele jaren zal vergen, werd energiek voort gezet, maar moest zich vooral nog beperken tot de grote steden ea de omgeving daarvan. Vrijheid In een land. waar ,.de staat" al vele tientallen jaren een heel grote rol speelt, is het dan goed uit de mond van een president, die al vijf jaar aan het bewind is te horen, dat de vorderingen, niet alleen door het optreden van ,,de staat" werden bereikt. ..De regering, verklaarde hij, hecht het grootste belang aan de rol. die het particuliere kapitaal heeft gespeeld en wil spelen in de ont wikkeling van het land. Als de ..vrije onderneming" in staat is. alles te doen wat voor het land nodig is. zal de staat haar niets in de weg staan, maar haar inte gendeel stimuleren". En dit is zoals iedereen kan weten thans in Mexico het geval. Dit is ook het geheim van het vertrouwt dat andere landen in Mexico heb ben. We wezen al op het feit, dat generaal De Gaulle het eerst zijn keus op dit land liet vallen. Ook de Amerikanen maken zich niet ongerust over v/at zich op politiek K6V0lUtl6 en economisch terrein in het land van Lopez Mateos afspeelt. En men gelooft, dat ook de opvolger van deze president dit vertrouwen niet zal beschamen. wet. die zich richtte tegen het ker kelijke bezit. Deze leidde tot een strijd tussen kerk en staat, die door Juarez werd gewonnen. De Mexi caanse eenheid kon echter pas na de zgn. Maximiliaanse periode (1864—1867) haar beslag krijgen. De strijd, die Juarez tegen de po litiek van Napoleon III voerde maakte hem tot een nationale held. Toen de Franse troepen in 1866 waren vertrokken en keizer Maximiliaan het jaar daarop de dood had gevonden voor een exe cutiepeloton. nam Juarez het be wind weer in handen. Hij behield de leiding tot zijn dood in 1872. heeft generaal De Gaulle Mexico uitgekozen als eerste pleister plaats op zijn moderne verove ringstocht door Latinns-Amerika die dit jaar een feit moet wor den. Zijn adviseurs hebben hem blijkbaar heel goed ingelicht over de positie van het land. te midden van de Latijns-Ameri kaanse landen en als buurman van de Verenigde Staten. Energiek Dat het Mexico goed gaat gerekend althans naa'r de maat staven, die men voor de landen Amerikanen Hoepel de Amerikanen pas in de vorige eeuw een rol zijn gaan spelen in de Mexicaanse politiek, is hun invloed er nog groot, al moet worden gezegd, dat veel Mexicanen nu niet bepaald vrien delijk over htm noordelijke buren denken. Dat komt vanzelfsprekend omdat het economische leven in Mexico nog voor een belangrijk deel wordt beheerst door de Ver enigde Staten. Het is echter ook een gevolg van het feit. dat de Noord-Amerikanen in de vorige eeuw bezit hebben genomen van Texas. Nieuw-Mexico, Californië en Arizona. Niet dat er iemand in Mexico rondloopt, die meent dat de regering in Mexico City aanspraken op deze delen van de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika moet laten gelden. Maar ge voegd bij de onprettige ervarin gen, die de arme buurman van een welgestelde familie nu een maal opdoet, blijft deze „verove ring uit het verleden" toch wel een woordje meespreken. Het verleden, ja, daar valt wat Mexico betreft, nog wel het een en ander te vertellen. En we zul len ons dan wat de plaatsruim te betreft moeten beperken tot de „geschreven geschiedenis" van het land, die begon met de komst van de Spanjaarden. Na hem kreeg Mexico de ..meest efficiënte Latijns-Amerikaanse dictator", nl. Porfirio Diaz. On der hem beleefde het land een merkwaardige en spectaculaire groei, waarvoor overigens de ba sis was gelegd tijdens het optre den van Juarez. Mexico leek tij dens zijn regiem (tussen 1876 en 1910) een welvarend land. Later bleek echter, dat achter de scho ne facade een sociale omwente ling gaande was, die de grondslag zou leggen voor de bloedigste re volutie. die Mexico heeft gekend. De niet-bezittende klasse verpau perde en werd rijp voor een op stand, die tenslotte in 1910 los brak. Bijna tien jaren heeft de broederstrijd geduurd en nog vele jaren daarna waren de sporen er van nog niet uitgewist Pas in de dertiger jaren bleek Mexico her steld te zijn van de slagen, die het zichzelf had toegebracht. Sindsdien hebben zich geen bij zondere moeilijkheden voorge daan. Sinds president Car denas in 1934 aan het bewind kwam zijn achtereenvolgens Avi- la Camacho, Aleman, Ruiz Corti- nez en de huidige president Lo pez Mateos op wettige wijze aan de macht gekomen. Toen begon de periode van po litieke en sociale vrede, die gede monstreerd wordt door het merk waardige feit, dat de staatsmacht in feite in handen van één partij is. nl. de Partido Revolucionario Institucional (PRI), waarvan Lo pez Mateos thans de hoogste vertegenwoordiger is. Ook zijn op volger zal uit die partij voortko men. dat lijdt geen twijfel. De partij heeft een linker- en een rechtervleugel, die elkaar vrijwel in evenwicht houden. Lopez Ma teos heeft evenals zijn voor ganger Cortinez een midden koers gevolgd, waarvan men aan neemt, dat die ook na het af treden van de huidige president zal worden voortgezet. Wel brengt elke nieuwe president veranderin gen in het ambtenarencorps, dat hem terzijde moet staan, waar door een periode van onzekerheid kan aanbreken. Dat behoeft ech- Dat prins Bernhard in de lan den tan Midden- en Zuid-Ante- rika een welkome gast teas, laat deze foto zien. Het uordt bij zonder op prijs gesteld, dat hij zich zo gemakkelijk „aanpast". ter geen moeilijkheden op te Die kunnen slechts komen van de zijde van de peons, de van het platteland naar de stad gekomen Indianen, die als ongeschoolde ar beiders een karig loon verdienen en van de hand in de tand moe ten leven, met hun vrouw en vaak talrijke kinderen. Er is voor de Mexicaanse leiders nog veel werk aan de winkel. De agenten van Fidel Castro hebben het juist voor zien op de steun van deze dood arme, niets verwachtende peons, aan wie de welvaart nog steeds voorbijgaat. Mijlpalen ter niet altijd even sterk gen het eind van de achttiende eeuw viel er al een verzwakking van de positie van Spanje te be speuren. In 1810 was het eindelijk zo ver, dat de laatste fase op weg naar de onafhankelijkheid van Spanje kan worden afgelegd. In de moderne wordingsgeschiedenis van Mexico is 1810 een van de vier jaartallen, die een grote rol hebben gespeeld. De andere jaar tallen zijn 1857, 1910 en 1917. In het jaar 1857 wist Benito Juarez, die van Indiaanse afkomst was. zijn „liberale" staatkunde door te voeren. De grootgrondbezitters en de roomskatholieke kerk werden aanzienlijk in hun politieke macht beknot. Daardoor kon een midden klasse ontstaan, die thans is uit gegroeid tot het econ langrijkste volksdeel. Het jaar 1910 markeerde het be gin van de sociale revolutie, die de levensvoorwaarden van de ar beiders belangrijk verbeterde, ter wijl 1917 een nieuwe grondwet bracht, die Mexico tot een fede rale republiek verklaarde, de Es- tados Ünidos Mexicanos. Juarez Toen in 1810 de eerste opstand togen Spanje begon, was Mexico in veel opzichten nog een achter lijk gebied. De opstanden waren slecht voorbereid en de politieke toestand was tientallen jaren zeer verward als gevolg van staatsgre pen. Conflicten tussen kerk en staat waren toen schering en in slag, ook onder het bewind van generaal Santa Ana, dat 23 jaar (tot 1855) duurde. Twee oorlogen met de Ver. Staten teisterden het land en daarbij gingen zoals al werd opgemerkt Texas, Nieuw-Mexico, Arizona en Cali fornië verloren Santa Ana moest ten slotte het land verlaten. Hij werd opgevolgd door Juarez, die zich deed kennen als een groot hervormer en organisator. Reeds in 1857 kwam hij met een grond- TTET vandaag begonnen voorjaar betekent, dat er in Washington, deze door de Franse majoor Pierre L'Enfant ontworpen stad, feest gevierd zal worden, dit jaar van 7 tot 12 april. Dan vindt weer het jaarlijk se ,,Kersebloesemfestival" plaats. Wij moeten teruggaan tot 1912 om de oorsprong te vinden van deze feestelijkheden. In dat jaar werden door mevrouw William Howard Taft, echtgenote van de toenmalige president der Verenig de Staten, en de hertogin Chinda, de vrouw van de Japanse am bassadeur, twee Japanse kersebo men geplant. Het waren er twee van de drieduizend, die het ge meentebestuur van Tokio had ge schonken en die een plaatsje heb ben gekregen rondom het Tidal Basin en langs de oevers van de Potomac tot aan Hain's Point. Men zegt, dat in de bijzonder zachte winter van 1941 de Japan se kers voor een tweede maal heeft gebloeid. Was het een voor teken? Enkele dagen later vond de aanval op Pearl Harbour Parade In 1927 werd het planten van de Japanse kers rond het Tidal Ba- sin voor de eerste maal herdacht. In dat jaar namen schoolkinderen het besluit om jaarlijks een nieu we kerseboom te planten. Dit ging zo door tot 1933. In het jaar daar op besloot het bestuur van het District of Columbia (wat ver klaart, waarom de naam Wash ington altijd wordt gevolgd door de letters D.C.) om een „Cher ry Blossom Festival" te organi seren, dat drie dagen zou duren en besloten zou worden met de verkiezing van een „Kersebloe- semkoningin". De eerste „koningin" was me juffrouw Eleanor Roosevelt, doch ter van Henry L. Roosevelt, de vice-minister van Marine. Ter gelegenheid van dit festival boden de organisatoren de inwoners van Washington een geweldige parade aan langs de gehele Pennsylvania Avenue en een buitengewoon vuur werk, dat de hemel boven de stad fel verlichtte. „Landing" Als een bijzondere attractie sprong een parachutist uit een boven de stad rondcirkelend vlieg tuig. Hij maakte een geslaagde „landing" in het Tidal Basin... Zeilwedstrijden, theatervoorstellin gen en tot slot een groot bal wa ren andere hoogtepunten van dit eerste Kersebloesemfestival. Van jaar tot jaar werd de belangstel ling voor deze manifestatie groter. Het mooiste feest was waar schijnlijk dat van 1939, op het ogenblik van de wereldtentoon stelling in New York. En toen kwam 1940... Het duurde tot 1947 voor dit festival weer een plaatsje kreeg onder de jaarlijk se evenementen in de hoofdstad van de Verenigde Staten. Het werd een triomf: meer dan 450.000 men sen verdrongen zich rond het Ti- dal Basin. Lantaarn Sedert 1954 beginnen de fees telijkheden met het ontsteken van een driehonderd jaar oude lantaarn, die de stad Tokio in dat jaar als blijk van vriend schap aan Washington heeft geschonken. Dit jaar zal de Kersebloesemkoningin worden gekozen uit 52 „prinsessen, af komstig uit de vijftig staten en twee territoria, waaruit de Verenigde Staten bestaan. De traditionele parade zal niet minder dan twee uur duren en over het gehele land door alle radio- en televisiestations ioor den uitgezonden. De grootste ve dettes uit Hollywood, Miss Ame rica en Miss Universe zullen het festival bijwonen. Fosfor Het leger van de Verenigde Sta ten draagt eveneens bij tot het succes van het Festival door mid del van een kleurrijk schouwspel „Prelude to Taps". De „Oude Garde", de eerste ge vechtsgroep van het Derde Regi ment Infanterie, en het muziek- uitbeelden door middel van histori sche tonelen, waarin het défilé van de vijftig vlaggen van de Unie de historische groei van de Ame rikaanse natie duidelijk zal ma ken. De hoogtepunten van de 179-jari- ge geschiedenis van het Ameri kaanse leger, de oude uniformen, die werden gedragen tijdens 145 veldslagen, zullen vooraf gaan aan een uitbeelding van een gevecht in de toekomst, waarbij alle in het zwart geklede deelnemers zullen manoeuvreren met fosfori- serende wapens en zullen gehoor zamen aan lichtsignalen, die door een semafoor worden gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13