Prins Jean is reeds jaren stedehouder Men weet erg weinig over discriminatie Vlamingen JEü een. éLoafce hJy llente...Plasticolör!] Interessant steekspel in Tilburg ZEEMONSTERS fant Verf Plasticolor! 1 Schilderen? Morgen Plasticolor halenII Janos Kadar: Wij kunnen Russen nu best missen VRIJDAG 20 MAART 1964 Groothertogin wil dit jaar aftreden Terugblik op bewind van 45 jaar (Van een onzer redacteuren) in Luxemburg meegedeeld, d^t Hare Koninklijke Hoogheid, Mevrouw de Groothertogin, over eenkomstig artikel 42 van de grondwet, prins Jean, erfhertog, tot stedehouder had benoemd. Als zodanig was de prins voortaan betrokken by de uitoefening van de groothertogelijke macht. Zyn moeder bleef Groothertogin, maar zonder af te doen aan haar prerogatieven, die volledig intact bleven, had de stedehouder van 28 april 1961 af het recht, alle soevereine bevoegdheden uit te oefenen als vertegenwoordiger van de Groothertogin. Drie jaar heeft prins Jean gelegenheid ge kregen, zich in te wyden in de geheimen van het bestuur van hot Groothertogdom Luxemburg. En nu acht zijn moeder de tijd geko men om afstand van haar rechten te doen cn het volk van Luxem burg in de gelegenheid te stellen haar zoon met de groothertoge lijke macht te bekleden. Niemand zal er vreemd van opkijken, want groothertogin Charlotte heeft op 23 januari jl. reeds de 68-jarige Groothertogin Charlotte van Lu- leeftijd bereikt. xemburg, die haar rechten aan haar zoon Jean zal overdragen. Vijf en veertig jaar heeft de groot- hertogin over Luxemburg geregeerd, xemburgse parlement afleg. In deze kinderen werden geboren. De oudste, prins Jean, vier meisjes en de twee de zoon, prins Charles. Terwijl de groothertogin zich wijdde aan de staatszaken, nam prins Felix specia le taken op zich. Hij was voorzitter van het Luxemburgse Rode Kruis, opperbevelhebber van het Luxem burgse leger en wijdde zich aan het werk van verschillende economische en charitatieve instellingen in het land. De tweede wereldoorlog maak te een afschuwelijk einde s vredig bestaan van de Luxemburgers en hun groothertogelijke familie. Deze ging via Engeland naar Ame- rika. Prins Felix en kroonprins Jean, namen dienst in het geallieerde le-1 ger. Groothertogin Charlotte raakte j in de Ver. Staten goed bevriend met president Roosevelt, wien zij in ont roerende woorden herdacht, toen zij in 1945 weer het Luxemburgse par lement opende. Indonesisch diplomaat vraagt asiel op ambassade Maleisië De regering van Maleisië heeft be kendgemaakt. dat de Indonesische diplo maat Sjahrial Latif, attaché van de Indonesische ambassade in Wenen die tijdens het afgelopen weekeinde met zijn gezin zonder achterlating van adres ver dween, asiel heeft gevraagd in de Ma leisische ambassade in Bonn. Premier Abdoel Rahman heeft zijn ambassadeur in de Westduitse hoofdstad toestemming verleend het gezin Sjahrial huisvesting te verschaffen en bescherming en alle hulp te verlenen totdat Sjahrial in staat zal zijn de nodige voorzieningen voor zichzelf en zijn gezin te treffen. Om veiligheidsredenen is het gezin echter uit West-Duitsland naar een an der land overgebracht. Hun huidige ver blijfplaats wordt geheim gehouden. In de Maleisische bekendmaking wordt voorts gezegd, dat Sjahrial als reden voor zijn uitwijken heeft opgegeven het niet eens te zijn met de Indonesische politiek van confrontatie tegenover Ma leisië en in het algemeen evenmin met de economische politiek en politieke lijn, die Indonesië volgt. Dr. Paardekooper contra dr. Geuljans zij het dan met een onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog, toen de groothertogelijke familie zich gedwongen zag, naar het vrije Engeland uit te wijken. De omstan digheden, waaronder zij haar taak in 1919 op zich nam, waren niet erg l bemoedigend. Zij kwam nl. op de [troon na de dramatische politieke I verwikkelingen, die zich rondom haar zuster Marie Adelheid hadden voorgedaan, die in februari 1912 groothertogin was geworden na de dood van haar vader, groothertog Willem. Marie Adelheid werd kwalijk ge- I nomen, dat zij tijdens de eerste wereldoorlog onder de Duitse bezet ting aan het bewind was gebleven toen de Duitsers verdreven wer- J den zag zij zich ten slotte op 15 ja- dij nuari 1919 genoodzaakt, afstand van dnf de troon te doen ten gunste van rej haar jongere zuster Charlotte. Zij k 1 trok zich in een klooster terug en stierf daar reeds in 1924. Referendum j J Enkele dagen voor haar 24ste ver- haaj! jaardag legde Charlotte voor het Lu- xemburgse parlement de eed der iaJ Nassau's af (,,Je Maintiendrai") en veI|voegde hieraan toe: ,,Ik ben fier over de eed, welke ik voor het Lu- eed ligt besloten, dat ik boven alles de welvaart van mijn volk zal stel len, dat ik zijn leven, zijn lijden, zijn vreugden en zijn smarten zal delen en dat ik zal werken met en voor Luxemburg". Zij heeft dit alles waar gemaakt. Temidden van de re publikeinse stromingen, die Europa teisterden, begon zij met een volks stemming te eisen, opdat onomstote lijk vast zou komen te staan, dat het Luxemburgse volk haar inder daad op de troon wenste. Daarbij werd, de kiezers de vrij heid gegeven, zich ook uit te spre ken voor eventuele aansluiting bij een der nabuurlanden, België of Frankrijk. Het was ook de eerste stemming, waarbij de vrouwen wa ren ingeschakeld. De uitslag was duidelijk: Meer dan tweederde deel van de uitgebrachte stemmen was voor Charlotte. De rest was verdeeld en de helft er van had zich voor een republiek uitgesproken. Prins Jean Na de tweede wereldoorlog ging langzaam maar zeker erfhertog (kroonprins) Jean meer op de voor grond treden, vooral nadat hij in april 1953 in het huwelijk was ge treden met prinses Josephine Char lotte van België. Uit dit huwelijk werden vier kinderen geboren, nl. prinses Marie Astrid (10 jaar), prins Henri, die nu kroonprins wordt (8 jaar), prins Jean (7 jaar) en diens tweelingzusje prinses Margaretha. Prins Jean, officieel Jean Benoit Guillaume, Marie Robert Louis An- toine Adolphe, prins van Nassau van Bourbon-Parma, werd op 5 ja nuari 1921 geboren. Een deel zijn opleiding genoot hij in Yorkshire (Engeland). Toen de Duitsers Lu xemburg overrompelden, wist d( groothertogelijke familie na veel om- zwervingen de Ver. Staten te berei ken, waar Jean gelegenheid kreeg, enkele grote reizen te maken, o.a. naar Zuid-Amerika. In 1943 nam hij als soldaat Jean Luxemburg dienst in het Britse le ger. Hij werd ingedeeld bij de Irish Guards. Als luitenant nam hij deel aan de landing in Normandië, met de troepen van de Amerikaanse ge neraal Patton. Bevrijding Jean had een aandeel in de be vrijding van Brussel en op 10 sep tember 1944 mocht hij het voorrecht genieten, als een van de eersten het De Gaulle gaat Franse eilanden bezoeken In de aula van het gebouw der „Katholieke Leergangen" te Til burg is gisteravond onder grote belangstelling dr. P. C. Paarde kooper, leraar te Eindhoven in fel debat getreden met dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Breda. Hoewel het programma aankondigde dat het over het al (Van een onzer redacteuren) gateiiiseren. t, Paardekooper: Dank of met bestaan van Belgen zou Franstaligen? Waarom kreeg dan in do periode 1961 '63 de provincie Luik vijf miljard francs voor verbetering en aanleg van wegen, terwijl de provincie Antwerpen amper het twintigste deel hiervan kon ontvangen? Dat alles noemt u „een cultus maken van sociaal onrecht". U moet me niet kwalijk ne men. maar dat klinkt mij behoorlijk ne gentiende eeuws in de oren... Geuljans: Ik wilde werkelijk niet ba- Hmvelijk Nog in hetzelfde jaar 1919 werd op 6 november in de stad Luxemburg het huwelijk ingezegend van groot hertogin Charlotte met haar neef, prins Felix van Bourbon-Parma. Het jonge paar vestigde zich in het kas teel Colmar-Berg, waar alle zes de 1474) De zee moet voor onze voorouders wel veel verschrikkin gen hebben gehad! Daaruit is niet alleen het geloof de middeleeuwen maar eveneens dat uit onze tijd. Een illustratie uit het slangenboek dus aan wal en leggen tje aan, waardoor het zijn rust wordt opgeschrikt. De te eging komt en zich ver boven het wateroppervlak verheft, welke handeling weinig 1589 demonstreert goeds belooft voor het in de nabij- TOCH IS HET ZO! bijv. op overtuigende wijze, hoe zeeslang een schip kan omstrenge len, teneinde op zijn gemak de le vende inhoud uit bet vaartuig te slobberen. Een an der plaatje laat een geweldig zee monster zien, Zi- phius genaamd, be zig een zeehond op te eten, terwijl een ander monster hem op zijn beurt van opzij aanvalt. Het is allemaal wel erg vreeswekkend bedoeld, maar de toeschouwer met een week hart kan toch moeilijk nalaten me delijden te krijgen met de arme Zi- phius die tijdens de maaltijd zo hardhandig wordt gestoord en een gezicht trekt als een verschrikte uil. tjes al het Tot de dieren die Gesner ver meldt, behoort natuurlijk ook de Kraak, die zó groot is, dat de zee vaarders hem voor een eiland aan zien en hun anker bij deze denk beeldige kust uitwerpen, waarna de Kraak als tegenzet zijn lange tenta kels om het schip slingert en het naar de diepte trekt. Gesner heeft al dergelijke voor stellingen niet zelf verzonnen, maar ze vaak met tekening en al verzameld cn overgenomen. De kostelijkste voorstelling is naar mijn smaak een soort walvis, voor zien van een paar schoorstenen die kennelijk als spuitgaten zijn be doeld. Het monster is voorts voor zien van klauwen en geweldige hoek tanden die voor de schepelingen niet veel goeds beloven. Het dier ls van zulke geweldige afmetingen, dat de zeelui zijn rug voor een eilandje heid voor anker liggende schip. De- e produkten van de verbeelding erden niet gedrukt in de middel- euwen, maar in het midden van de 16 eeuw. Gelukkig kende men in die dagen ook nog wat ver dedigingsmiddelen tegen dergelijke monsters. Wanneer nl. op een hoorn werd geblazen en enige tonnen wer den in zee gewor pen. kon het ge vaar worden gekeerd. Eenvoudig, maar doeltreffend! Over allerlei gedrochten die. naar men meende, het land bevolkten, be hoeven we het niet te hebben, want daarover is n uit vroegere artikel ander bekend. Het lijkt ons opbouwender en daar om vruehtdragender ook van enkele vriendelijke zeebewoners melding te maken. De roggen bleken de men sen destijds nl. welgezind te zijn, al thans. een van de figuren laat zien, hoe een grote rog komt aanzwem men om een man te helpen die door kleine hondshaaien in de diepte zal worden getrokken. In een dergelijk geval wil je de naam van de vrien delijke redder wel eens vernemen, vooral omdat van roggen niet zo erg veel gunstigs bekend is. Maar Ges ner vertelt er trouwhartig bij, dat hij niet weet, welke rog hier be doeld is, zodat van anonieme hulp sprake blijkt te zijn geweest. Zo hoort het trouwens ook! aanzien. De koene zeevaarders gaan Lang daarna groeiden de rotgan zen nog aan de bomen. H. Pétillon Nadruk verboden. Veroverend fris... after shave lotion gaan liep de discussie meer in het algemeen uit op de discrimi natie van Vlamingen in het hui dige België en op welke wijze het Vlaams-Waalse probleem wel licht dichter tot een oplossing ge bracht zou kunnen worden. Vooraf hield burgemeester Geuljans een doorwrocht betoog van meer dan andèrhalf uur. waarin als hoofdpunten naar voren kwam datgene wat wij gis teren al releveerden in ons artikel „Geen Belgische taal, dus zijn er ook geen I Belgen?" Bijzonder interessant werd het echter pas toen „de degens werden ge- De Franse president De Gaulle, kruist". Om iets van de sfeer te laten ie een officieel bezoek van drie da-[proeven volgen hieronder enkele delen ïn aan Mexico heeft gebracht, is gis- uit de discussie, teren vertrokken naar het boven windse eiland Guadeloupe, dat de eerste halteplaats is op zijn reis langs de Franse bezittingen in West- Indië: Guadeloupe, Guyana en Mar tinique. Generaal De Gaulle werd uitgeleide gedaan dor zijn Mexicaanse collega, Lopez Mateos en het kabinet. Het ver trek ging gepaard met het spelen van de respectievelijke volksliederen, sa luutschoten en ballonoplatingen. Er wer den geen toespraken gehouden. De Ca- ravelle zou in Merida (Venezuela) om technische reden een tussenlanding ma- Des ochtends voor zijn vertrek woon den president De Gaulle en zijn echt genote een kerkdienst bij. Het gezel schap ging vervolgens in een hefsehoef- vliegtuig naar de historische pyrami- den van Teotihaucan. bevrijde Luxemburg binnen te trek ken. Men bereidde hem een enthou siaste ontvangst. Nog enkele jaren bleef hij bij de Irish Guards. In juni 1945 werd hij kapitein en in mei 1946 nam hij afscheid van de Britten om zich in dienst te stellen van het kleine Luxemburgse leger. Drie jaar geleden nam hij een deel van de verplichtingen van zijn moeder over, toen hij tot „stedehouder" was be noemd. Nu is het dan 'zo ver, dat het volle gewicht van de groother togelijke verantwoordelijkheid op zijn schouders komt te/rusten. Luxemburg mag dan geen groot land zijn, dit neemt niet weg dat het zijn eigen problemen heeft, die ook in een betrekkelijk kleine gemeen schap om wijsheid vraagt van dege nen, die tot leiding geven zijn geroe pen. Op prins Jean zal dan ook als groothertog van Luxemburg, een land temidden van minder kleine en grote landen, een verantwoordelijke taak rusten. Paardekooper: Burgemeester Geul- ins. u hebt twee jaar de tijd gehad reactie op mijn brochure („Er zijn de KRO-microfoon en uitgegeven m 1962 red.) voor te bereiden en ik moest trachten mij in twintig minuten op mijn reactie te prepareren. Neemt u mij dus niet kwalijk, als mijn opmer kingen niet altijd „af" zijn. Welnu, u sprak in uw betoog over „een cultus van het sociaal onrecht in België", die ik volgens u steevast zou maken wan neer ik spreek over de verhoudingen tussen Vlamingen en Walen. Betekent dit, dat u meent dat er in Vlaanderen niet méér onrecht is, dan in andere Europese staten? Iedere staat Geuljans: Ik heb geen twee jaar, maar ongeveer twee maanden de tijd geno men om m'n weerwoord op uw brochu re te formuleren. Wat het sociale on recht in België betreft, in iedere staat zal onrecht op de een of andere ma nier in de een of andere vorm bpstaan. België zal daarop geen uitzondering maken. Paardekooper: Als dit betekent dat u meent dat het in Vlaanderen hiermee niet erger is gesteld dan elders mag ik u dan het volgende vragen? Is het u bekend, dat het ambtenarencorps in België voor 63.4 pet uit Franstaligen be staat en voor 36.6 uit Nederlandstaligen? Geuljans: Och, moeten we nu al maar door aan die neuzentellerij" blijven doen? Ik dacht dat dit heeft afgedaan. Het gaat er m.i. om: heeft een volksgroep voldoende bekwa me krachten op een bepaald niveau. Haakt u daarbij liever aan. Paardekooper: De ellende is, dat als er achterstanden zouden moeten wor den ingehaald er in België vanuit Brus sel alles op alles gezet wordt om dit inhalen op zijn minst te vertragen en als het kan onmogelijk te maken. Maar mag ik u ook deze vraag stellen: u sprak in uw lezing zojuist herhaalde lijk over „dat romantische taalflamin- gantisme". Wilt u deze kwalificatie ook volhouden met betrekking tot de drie grote marsen die door Vlamingen ge houden zijn teneinde op die wijze de zozeer begeerde gelijkheid te Geuljans: Mijn bezwaar is, dat in Bel gië praktisch op ieder gebied des levens de taalstrijd op het tapijt wordt ge bracht. Het wordt a.h.w. als hét histo rische middel tegen alle kwalen be schouwd. Ik meen, dat er betere mid delen zijn om „een vuist" te maken. Laten bijv. eerst maar eens de 19 elkaar onafhankelijke gemeenten w uit Brussel bestaat of de overige Belgische gemeenten, waarvan er 40 pet minder dan 1000 inwoners tellen, „federatie" of integratie gaan sti Dat lijkt me uit een praktisch oogpunt veel beter. En als u het dan per se over de taalkwestie wilt hebben: er zijn toch een groot aantal uitgebreide taalwetten in België? Sabotage Paardekooper: Inderdaad: alleen jammer dat het effect van die wetten gering is door de voortdurende sabotage op Belgische ministeries. Trouwens: die sabotage is er op allerlei gebied. In bet leger bijv. zijn er 42 Waalse en... 2 Vlaamse hoofdofficieren, terwijl het per centage dienstplichtigen in België 62 pet uit Nederlandssprekenden voor 38 procent uit Franssprekenden bestaat. Als overigens het „tempo" van thans om tot volledige democratisering tussen Vlamingen en Walen te komen wordt aangehouden, welnu, dan zal de volledige gelijkheid in het jaar 2000 zijn bereikt. Geen onrecht? Waarom subsidieert het Nationaal Fonds voor Weten schappen dan voor slechts 28 pet. Ne derlandssprekenden en voor de ,,rest" Prins Jean van Luxemburg met zijn gemalin, de vroegere prinses Jose phine Charlotte van België. „Wij gevoelen geen enkele vrees aangaande het lot van ons regiem in het geval dat de Sow- jet-strijdkrachten ons land zou den verlaten." Dit verklaarde de Hongaarse premier, Janos Kadar, gisteren op een congres van het patriottische volksfront in Boedapest. In het volksfront, een massa-organisatie, hebben de communisten de leiding. Lancering mislukt Een „explorer satelliet", die gister ochtend vanaf Cape Kennedy is gelan ceerd voor wetenschappelijke doelein den, is niet in de voorgenomen baan om de aarde terechtgekomen, wegens de De premier zei dit naar aanleiding van de vrees van „bepaalde mensen" dat het Sowjet-voorstel voor terugtrek king van buitenlandse troepen uit vreemde bases tot het vertrek der Sow- jet-troepen uit Hongarije zou leiden, hetgeen gevaar zou opleveren voor het regime in dit land. „Wij steunen alle voorstellen die be ogen het gevaar van een oorlog uit te schakelen", aldus de communistische leider, „Wij zijn ervan overtuigd dat het lot van het regime geen gevaar zou lopen door het vertrek der Sowj et- troepen." Kadar zei verder dat er thans een „klimaat van vertrouwen" in het land heerst. Acht jaar na de revolutie zijn de Hongaarse gevangenissen vrijwel leeg. De uitbreiding van de socialisti sche democratie betekent niet het libe ralisme van de revisionisten. Het „link se avonturisme" zal evenmin een Dlaats de Hongaarse samenleving krijgen, aldus de premier. federalisme noemen? Ik vraag U: wat verwacht u daar toch in vredesnaam van? Paardekooper: De unitaire regering van België is er in de 132 jaar van haar bestaan niet in geslaagd de dis criminatie uit de weg te ruimen. Het lijkt een onnozele Z3.ak nu nóg weer eens 132 jaar door te gaan met een zodanige staatsstructuur. Een mens mo ge verschrikkelijk veel geduld hebben, zijn gemiddelde leeftijd laat het hem eenvoudig niet toe dat hij het kan oefe- Samenwerking Geuljans: U noemde diverse tekort komingen. Maar die kunnen ook totaal andere oorzaken hebben, dan u meent. Ik denk weer aan het creëren van krachtiger Belgische gemeenten. Paardekooper: Er was een indruk wekkende samenwerking van gemeenten tijdens de tweede mars naar Brussel met 150.000 man. Bijna alle Vlaam se burgemeesters liepen mee. Wat zei premier Lefèvre? „Politici moeten el kaar niet op straat maar in het parle ment ontmoeten". Met andere woorden: de burgemeesters kregen voor hun sa menwerking van de premier een veeg uit de pan. Dat is de praktijk in Bel gië. Wijlen Kennedy praatte met leiders van een betoging; dat is er in België niet bij. Geuljans: Maar zelfs de kerk ls in België zeer unitair gericht. Paardekooper: Zelfs zodanig, dat bij de laatste verkiezingen Belgische bis schoppen druk trachtten uit te oefenen opdat toch maar op de CVP gestemd zou worden. Deed je het op de Volks unie (die zeer fel voor ontvoogding van Vlamingen strijdt red) nu, dan kwam dat voor de. clerus zo niet op doodzonde, dan toch op een dagelijkse zonde neer... Geuljans: De kerk in België zou du» een ondermijnende macht zijn? Paardekooper: In dit opzicht, ja! Werkelijk, de CVP bezit eenvoudig niet de moed om de sabotage tegen Vlamin gen van bovenaf te beëindigen. Kortom m.i. is de door u geroemde unitai re Belgische staat een bijzonder slecht voorbeeld van een democratisch-parle- mentaire staatsvorm. Geuljans: Ik moet u anders wel zeg gen dat het voor ons Nederlanders moei lijk is te begrijpen dat er zoals u elders betoogd „taalmisdrijven" kun nen bestaan. Natuurlijk, die taalwetten zullen best overtreden worden. Waar wetten bestaan zijn overtredingen.. Géén straffen dat b straffen volgt. In België is daar wat overtreding Van hogerhand der taalwet ten betreft geen sprake van. Integendeel. „9eH.'ians: .Maar die taalwetten in België op zichzélf zijn toch al uniek? Noemt u mij nu eens een ander land waar zulke wetten zijn? Paardekooper: In Zwitserland, waar overtreding wel wordt gestraft. Maar in Zwitserland bestaat dan ook een fede rale staat en daar moet het nu met België ook heen. Men weet nog niet half wat in België de Vlaamse discri minatie inhoudt. Wat te zeggen van de jonge Vlaamse betogers, die door gen darmerie 24 qur zonder eten of drinken worden gelaten na hun gevangenneming en daarna nog eens 5 a 6 weken wor den vastgehouden in de cel vanwege het „misdrijf": intimidatie van de po litie? terpelleerd worden Paardekooper: Is inderdaad beurd, alleen, toen was de kastijdii weer lang achter de rug.. Dat dus niet veel meer. Veel aanhang bestemd meest uitgebreide bestudering, die tot- dusverre is gemaakt, van de ionosfeer en had ook moeten dienen als doelwit voor krachtige „laser" lichtstralen, die van de aarde af zouden worden aange flitst. Twee uur na de lancering werd door het bureau voor lucht- en ruimtevaart 'NASA) bekendgemaakt, dat de volgsta- tions de satelliet dertig minuten na de lancering hadden verloren. Twee piloten hebben gisteren onaf hankelijk van elkaar boven de Atlan tische Oceaan een voorwerp gezien dat met een enorme lichtflits uit elkaar spatte. Witte rookslierten was het eni ge dat was blijven hangen nadat het voorwerp in het water was verdwenen. Verondersteld werd dat het hier een) raketmotor van een Russische satelliet betreft. De twee piloten waren in verschillen-! de vliegtuigen onderweg naar Londen en j Frankfurt toen zij het voorwerp op gro te hoogte zagen. Het bewoog zich van| - het zuiden Plotseling j :en geweldige licht- Dlt debat, waarvan we hierboven een aantal fragmenten gaven werd met gro- Vice-premler Gyula Kallai, voorzitter J te spanning door de vele aanwezigen het volksfront, zei dat de betrek-1 gevolgd. Er zullen ook gedeelten door L-.ri, Honga-1 de radio worden uitgezonden. Op een (je kingen tussen kerk en staat i rije goed zijn. Er zijn echter nog be-! vraag uit de zaal of dr. Paardekoper paalde mensen die de kerken willen ver- Un België wel enige aanhang zou heb- anderen in haarden van verzet tegen ben werd van onverdachte zijde het socialisme. Er zal geen plaats(namelijk door dr. Geuljans geant- zijn voor hun vijandige activiteit, al-j woord, „dat er bepaald veel aanhanr dus Kallai. I moet zijn". sprong het met i flits uit elkaar. I De missiezusters van een r.k. kloosterorde zul len zondag voor het eerst in hun nieuwe uniformen verschijnen. In plaats van het zwarte over kleed krijgen de zusters een grijs soort regenjas. De rokken zullen voort aan tot 25 a 30 cm bo ven de grond reiken. Ook de kap, welke nog uit de de dertiende eeuw da teert, wordt afgeschaft. Daarvoor komt in de plaats een hoofddoek, be vestigd aan een kroontje. De geheimzinnige py romaan. die een tiental jaren zijn sinister werk in Zürich verrichtte, blijkt een brandweerman te zijn. Gearresteerd om een heel andere reden, bekende de man, dat hij 35 branden had gesticht die een schade van één miljoen Zwitserse fr. veroorzaakten. I In Johannesburg is gis teren een twaalfjarig meisje moeder gewor den. Zij is, zover men weet, dc jongste moeder van Zuid-Afrika. Vorige maand bracht een 10-ja- rige Mexicaanse een ba by ter wereld en het re cord staat sinds 1939 op naam van een Peru viaanse die vijf jaar en de. I Artsen in Amerika zijn er gisteren in geslaagd door hartmassage me vrouw Adams uit Tulsa, weer tot leven te bren gen, nadat zij bijna was doodgevroren. Toen me vrouw Adams in een zie kenhuis werd opgeno men. klopte haar hart nagenoeg niet meer. Me vrouw Adams is reeds uit het ziekenhuis ontsla gen. 1 Het huwelijk tussen prinses Margaretha van Zweden en de Britse za kenman, John Ambler, zal op 30 juni plaatsheb- i ben in het koninklijke zomerpaleis „Solliden" j op het eiland Oland, al- dus is gisteren in Stock- j holm bekendgemaakt. In de stad Viterbo.j ten noorden van Rome, j heeft gisteren een boerin, mevrouw Elizabeth Ca- dai, een vierling, drie jongens en een meisje, ter wereld gebracht. Moeder en kinderen ma ken het goed. De kinde ren zijn naar een zieken huis overgebracht, waar] zij in een couveuse zijn gelegd. Het is de derde Italiaanse vierling, bin nen een maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5