Nieuwe Leidse Courant Ook perschef verlaat Commentaren het Witte Huis Op 24 mei Hollandse nieuwe Fietsen om Gouden Rijder Ziekenfondsen krijgen loonstop te maken met Expeditie in Peru gered van Indiaanse bedreiging Positie van Johnson wordt moeilijker Aftreden van groothertogin Bormanns broer gaf zich aan bij politie Percy Foreman verdedigt nu Jack Ruby Oe Tliant en Makarios weer gewaarschuwt c t. MEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DfEMER CHRfSTElIJK-NATIONAAl DAGBLAD |h u ghebleve* i ttghempocf" Vrijdag 20 maart 1964, 44ste jaargang Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. f 3,3i, p.kw. 10,05 Zuidelijke wind Half tot xwaar bewolkt met hier ea daar wat regen. Plaatselijk mist, voorna melijk in de kustgebieden. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis, is afgetreden. Hij heeft president Johnson vertelt, zijn besluit om persoonlijke redenen te hebben genomen, maar hij deelde die niet mede, welke die waren. Verklaard werd slechts, dat hij die in de nabije toekomst zou mededelen. Er doen geruchten de ronde, dat hij zich kandidaat zal stellen voor de zetel in de Senaat, die thans bezet wordt door de Californiër Cl air Engle, die herstellende is van een hersenoperatie. De Grumman Tracker van de Marine Luchtvaart Dienst waar mee vliegtuigmaker Th. van Eyck een pleziervlucht heeft ge maakt van Malta naar Benghazi, is uit Lybië aangekomen op het marinevliegkamp Valkenburg. Van Eyck blijft nog in Lybië. De Tracker op Valkenburg, met daarvoor de bemanning, die de machine thuisvloog, v.l.n-r. luite nant ter zee tweede klasse O.C. F. L. v. Strien sergeant-majoor W. Veenis, korporaal-vliegtuig telegrafist M. J. Nijpels en korp.-vliegtuigmaker B.Smeenk (Zie ook pagina 9) De Luxemburgse regering is wat in verlegenheid gebracht door het uitlek ken van het nieuws, dat groothertogin Charlotte wil aftreden ten gunste van baar zoon Jean. Dit nieuws kan name lijk niet worden vrijgegeven, als het niet officieel in het parlement is be kend gemaakt. Vandaar verklaringen van de zijde van premier Werner en hofkringen, dat er geen sprake van is „dat de groothertogin binnen enkele weken zal aftreden". (Zie ook pag. 5) Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het demonstratieve op treden van de perschef verband houdt met de moeilijkheden die er zijn tussen minister van justitie Robert Kenhedy president Johnson moeilijkheden die thans voornamelijk verband zouden Staatssecretaris grijpt in Overeenstemming helpt niet Tj^EN aantal besluiten van de Zieken fondsraad tot goedkeuring honoreringsovereenkomsten tussen de algemene ziekenfondsen en de organi saties van medewerkers aan het zie kenfondswezen, zijn geheel of gedeel telijk voor drie maanden geschorst, dit op voordracht van staatssecretaris dr A. J H, Bartels en in overleg met minister Andriessen (econ. zaken). In de schorsingsperiode zal worden derzocht of, en in hoeverre de geschorste besluiten wegens strijd met het algemeen belang aan de Kroon ter vernietiging worden voorgedragen. Staatssecretaris Bartels heeft de voorzitter van de Zieken- Beu onder druk te leven De politie van een kustplaatsje in de buurt van Sao Paolo, in Brazilië, heeft gisteren meegedeeld dat een man die zich bekendmaakte als de broer van de nazi Martin Borman, zich bij de politie heeft gemeld, „omdait hij het beu is onder de druk van zijn naam te leven". De politie verklaarde dat de man, 'die zich Richard Bormann noemde, haar ver teld heeft dat diens broer na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland was gevlucht naar Brazilië. Twee jaar geleden zou Richards broer nog in Matoo Grasso aan de westelijke grens, -hebben gewoond. De politie voegde er aan toe. dat Ri chard Bormann voor een nader verhoor naar het hoofdbureau van de staatspoli tie zou worden overgebracht. Een politieman uit Sao Vicente, waar Bormann zich had aangegeven, wist te vertellen dat de man al ruim tien jaar Brazilië woont. Richard zou aan de agent hebben verteld dat hij kort na het einde van de tweede wereldoorlog door de Russen was gepakt en naar een werk kamp in Siberië was gestuurd. Hij zou echter kans hebben gezien uit het kamp te ontvluchten en naar Duitsland terug te Daar trouwde hij met een zekere Assnam Marai Axtner, maar in 1952 scheidde hij zich van haar en vertrok naar Monte video. In 1954 vestigde Richard zich in Porte Alegre, maar later verhuisde hij aar Sao Paulo. De agent, die Carlos Vascocellos heet, :i voorts dat Richard Bormann geen pa pieren bij zich droeg, maar slechts een identiteitskaartje op naam van Richard Rolnik. Hij zou voorts volgens de agent tatoeëring op zijn arm hebben, vol gens hem het kenteken van de nazi (SS). Richard Bormann vertelde voorts nog, dat hij zijn broer na de oorlog voor het laatst had gezien in Berlijn in 1945. kort voordat de stad in handen viel vai Russen. In één oogopslag Ex-priester verdwenen pag. 2 Proces om TV op school pag. 2 De regering van de groot hertogin pag. 5 Paardekooper, Geuljans en de Vlamingen pag. 5 Zeldzame gebeurtenis: Rosenkavalier pag. 7 Granpré Molière en Riet veld geëerd pag. 7 Koloniale toestanden in Kanaalzone pag. 9 Gevaren voor onze ge- zondheid? pag. 9 Dit zijn de Songfestivallers pag. 15 Interieur en levensstijl fondsraad om een nadere toelichting op de honoreringsovereenkomsten gevraagd. De schorsing richt zich tegen de met de apothekers overeengekomen automa tische doorberekening van zich in 1964 voordoende verhogingen van praktij k- kosten. Verder tegen de clausule om. wanneer de algemene loonindex boven de 10 procent stijgt, het meerdere in de loop van 1964 in de honoraria van alle medewerkers op te nemen, dit met een beroep op bijzondere omstandigheden. Ook richten de bezwaren zich tegen de niet exacte doorberekening van vijf procent algemene loonsverhoging in de Belli itslagen Percy Foreman voorzitter het Amerikaanse genootschap voor advocaten heeft er gisteren in toe gestemd Meivin Belli als verdediger in de zaak van Jack Ruby te vervangen. De familie van Ruby heeft Belli als verdediger ■ontslagen, omdat zij bij zonder ontevreden was over de wijze waarop Belli de verdediging heeft gevoerd. Nog erger hadden zij. zijn uitlatingen gevonden voor de televisie na het pro ces. Percy Foreman heeft reeds meer dan 700 halsmisdaden behandeld en slechts één keer is hij er niet in ge slaagd zijn cliënt van de elektrische stoel te redden. De verdediger heeft het contract ge tekend met drie broers en een zuster van Jack Ruby. Hij zegt deze zaak niet aanvaard te zullen hebben, indien hij niet geloofde de straf gewijzigd te kun nen krijgen. Hij zal zijn verdediging ba seren op twee feiten: 1. Dat de rechtbank 11 juryleden heeft beëdigd die de moord op Oswald voor de televisie hadden gezien; 2. Dat de rechtbank het getuigeni van een politieman aanvaardde die derden gehoord had dat Ruby na arrestatie gezegd had gemoord te hebben om de wereld te laten zien dat „Joden wel durven". door de ziekenfondsen te betalen prak tij kkosten, waarbij met alle medewerkers een niet nader gemotiveerd gelijk per centage van 3.33 is overeengekomen De Nederlander Anton de Water, die als Robinson Crusoë op een van de Aves-eilanden voor de kust van Venezuela gaat leven, is gisteravond met de KLM van Schiphol naar Caracas vertrokken. Uit die stad zal hij door een boot naar zijn eiland worden gebracht. Voor zijn vertrek toont hij op Schiphol zijn jachtgerei voor on der en boven water. (Zie elders in dit blad) ugde verdwijnen. Naar verluidt wa- tocht door het oerwoud, waar- honderd. Een woordvoerder ren blanken, smokkelaars en in de Indianen zich mogelijk van de expeditie verklaarde 14 l„l„i van de cxnedltie in handelaars in verdovende mid- hebben verschanst om op- niet te rveten hoeveel mannen Oost-Peru die meer dan een delen, hun leiders. nieuw toe le slaan. aan de omsingeling hebben week reeds door wilde Coca- Na een kort rustpauze begon Hoeveel Indienen reeds zun f •Indianen waren omsingeld, de gezamenlijke mars naar de gesneuveld zal wel nooit be- belette ons waar te gistermiddag hun redders, dichtstbijzijnde rivier, waar kend worden. De plekdie de nemen hoevee Indianen zijn Zonder slag o[ stoot bereik- een marinevaartuig gereed ligt e.rped.tie heeft verlaten, rs ge- Sddood Wel W d. „linie militairen de om allen naar de bewoonde markeerd door de graven non scneiaenen geweesl open plek in de Groene Hel" wereld, de stad Iquitos. te twee gidsen, gedood door gij- De reddingsoperatie heelt van Cocameros in de onmid- brengen. Vliegtuigen hadden lipc pijlen Pon de Coeama s. v.jf dagen beslag genomen van Arocameros eerder voorraden voor de Dc toestand van de gewonden en werd pas ingezet toen cx- züiaante grens Dc Indianen, expeditie-leden uitgeworpen, .cos zodanig dat zij zelfstandig peditieleden via de radio ver- die het offensief tegen de ex- Om de Indianen op de vlucht aan de tocht konden deel- twijfelde oproepen hadden uit- nPdiïiV van weeenbouwkun- te jagen was ook de omgeving nemen. gezonden. Reeds enkele malen digen hadden ontketend om- reeds diverse malen gebom- Dc aanvoerder van de mili- hadden dc militairen de hoop dat zij bang waren dat dc bardeerd. De weg, die de met tairen verklaarde er zeker van °P redding minimaal geacht, vreemdelingen hun door de de vijftig militairen versterkte te zijn dat zijn groep tijdens Vooral toen de radio van de regering verboden teelt van expeditie zal volgen, wordt de door tropische regens zo expeditie uitviel en zij zich papavers zouden ontdekken, eveneens gebombardeerd en zware tocht door het oerwoud niet meer precies op grond gaven er de voorkeur aan met beschoten De mannen wacht door dc Indianen was bespied, van de radioberichten konden stille trom in het oerwoud te namelijk nog een moeilijke Hij schatte hun aantal op vyf- oriënteren. de i november van dit jaar te houden presidentsverkiezingen. Hierover is uiteraard niets met zekerheid te zeg gen. En in Washington hoopt men dan ook maar, dat Salinger in de nabije toe komst inderdaad de redenen voor zijn heengaan als perschef zal opgeven. Pierre Salinger, wiens ontslag gister avond is ingegaan (terwijl zijn opvolger Reedy nog met galblaasklachten in ziekenhuis ligt) is vroeger journalist ge weest. In 1959 trad hij toe tot de staf van de familie Kennedy, toen de eerste voor bereidingen werden getroffen voor de presidentsverkiezingen van I960, waarin John Fitzgerald Kennedy zo'n belangrijke rol speelde, dat hij de plaats van Eisen hower in het Witte Huis ging innemen. In die verkiezingscampagne heeft Salinger zich ontpopt als een bekwaam campagne leider. Hij trad toen vooral op naast Ro bert Kennedy, de broer van de overleden president, die een machtige organisatie rondom de presidentskandidaat vormde. Salinger is 38 jaar. Zijn opvolger Reedy, die vroeger ook journalist is geweest, is 47 jaar. Hij behoort al vele jaren tot de staf van Johnson. Salinger is de derde functionaris van de staf van wijlen president Kennedy, die het Witte Huis heeft verlaten. Voor hem vertrokken de speciale adviseurs Ted Sorensen en Arthur Schlesinger. Gisteren werd ook het bericht gelanceerd, dat Dean Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, voornemens zou zijn ont- Onderzoek naar stank van de Naarden Kemi In een voortgezette bespreking tusse: het gemeentebestuur van Wormerveer ei de directie van de Naarden Kemi zo> vanmiddag worden nagegaan of het mo gelijk is dat B. en W. hun besluit om d fabriek te sluiten opschorten. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft- het ge meentebestuur bevolen de nieuwe fa briek, die zes miljoen gulden had gekost te sluiten, omdat hy een hinderlijke stank voor de omgeving verspreidde. In deze fabriek wordt tallolie gedestilleerd. slag te nemen, zij het dan na de verkie zingen van november. De betekenis, dit dit bericht werd toegekend was, da Rusk zich niet zou willen binden voor eer lieuwe ambtsperiode, zolang niet zoi aststaan, welke democratische kandidaat an de presidentsverkiezingen zal deel- Minister Rusk heeft de berichten ontkend. „Ik ben helemaal niet van plan af te treden, verklaarde hij. Ik blijf ter beschikking van de president. Tussen de president en mij is hierover geen woord gevallen". teelt, in het begin waar van de vissersvloot ter haringjaclit zal trekken om zo snel mogelijk weer de echte Hollandse nieuwe aan te voeren, zal woensdag 29 mei om acht uur ingaan. De gehele drijfnet- vloot mag na dit tijdstip uitvaren. In de periode van 20 tot 25 mei zal maar de helft van de trawlervloot aan de nieuwe teelt mogen deel- i vergade- Aldus is gistermiddag in ring van het Produkitschap visprodukten via de regeling haringteelt 1964 '65 vastgesteld. Het aantal drijfnet ten waarmee de vleetloggers mogen varen wordt voor de periode van mei tot 13 juli op een maximum tachtig. Vorig jaar bedroeg dit aanital honderd. De eerste zoute hairing zal niet eerder dan 24 mei aan de wal mogen komen en de verkoopdatum is op een dag later gesteld. Tot 4 juni mogen de trawlers niet meer dan 100 kantjes zoute haring per reis aanvoeren, daarna tot 6 juli niet meer dan 175 kanitji gang van 7 juli niet meer dan 301} kant jes Bij meeraanvoer moeten tegenover elk kantje twee kisten verse haring kunnen worden gesteld. Van 13 april lot 31 augustus zal de verse haring niel in tonnen mogen worden aangevoerd, tenzij de vangst na aanvoer onmiddel lijk in de halkisten wordt gestort of iets van dergelijke strekking. I Tot 12 september, ook vanaf 13 april geldt een walkaak met walzout verbod voor de haring van de ni< teelt. Kazernes, kloosters, ziekenhuizen, taurants etc zullen in de gesloten tijd van 13 april tot 20 mei nog geen v haring kunnen krijgen, evenals dus rig jaar het geval was. Turkije vreest hevige gevechten gewaarschuwd dat het op Cy prus tussenbeide zal komen als de aanvallen op Turkse bevolkings groepen op het eiland nieit worden gestaakt. Het zond boodschapper ran deze strekking aan secretaris generaal Oe Thant, president Ma karios en de commandant van dc V.N.-vredesmacht op Cyprus, naar aanleiding van de gevechten die zich gisteren in het dorp Ghaziviran en later ook in andere plaatsen hebben oorgedaan. Premier Inönü van Turkije meent, dat gevechten op grote schaal op Cy prus op handen zijn. Hij meent, dat de Grieks-Cyprische ongeregelde troepen, die bij de politie van Makarios zijn in gelijfd. hun kans zullen waarnemen,- zolang de vredesmacht van de Ver. Na ties nog niet „operationeel" is. Zij weten, dat de Engelsen niet mogen schieten en dat z(j hun gang kunnen gaan. ook al omdat z(j menen dat Turkije oor het optreden van de Veiligheidsraad iet langer het recht heeft, gewapender hand tussenbeide te komen. Inönü ver klaarde echter met nadruk, dat Turkije in geval van een massale aanval op de Turkse Cyprioten geen andere keus zal hebben dan tussenbeide te komen. Medewerking Inönü heeft de hoop nog niet opgege- »n, dat de Vredesmacht van de V.N. er zal slagen, de veiligheid van de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus te verzeke- Hij verklaarde dat Turkije vasthoudt aan zijn recht, tussenbeide te komen als de toestand op het eiland dit zou ver- ar zich gaarne te willen hou- de internationale maatregelen, overeenstemming is bereikt en die thans ten uitvoer worden gebracht. Hij meent, dat deze maatregelen met suc- toegepast kunnen worden, als de Griekse Cyprioten zich van vijandelijke daden onthouden Turkije zal zeker al het mogelijke doen om het slagen van he» VN.-optreden te verzekeren. Op het ogenblik is het weer betrekke lijk rustig op Cyprus. Spinelli, de verte genwoordiger van secretaris-generaal Oe Thant en Mike Carver, de Britse com mandant op Cyprus, begaven zich naar Ghaziviran, waar inmiddels een wapen stilstand was gesloten. Zij bleven er om een permanente vredesregeling tot stand te brengen. Bij de gevechten van giste ren zouden enkele Turken om het leven zijn gekomen. Enkele Grieken liepen verwondingen op. De Grieks-Cyprische „troepen" zouden zich in dorpen in de omgeving van Ghaziviran hebben terug getrokken. Unilever vrii-uit in Pi anta-affaire De Planta-affaire is voorbij. In raad kamer heeft het Haagse gerechtshof, evenals half oktober 1963 de Rotterdam se rechtbank, beslist, dat Unilever niet vervolgd zal worden, aldus meldde de Volkskrant vanmorgen. De negen verdachten in deze zaak. allen werkzaam bij Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, zijn opnieuw bui ten vervolging gesteld. Zoals men zich zal herinneren, maakte minister Veld kamp in 1961 bekend dat er een oor zakelijk verband was gevonden tussen het nieuwe anti-spatmiddel in de Planta- margarine en het ontstaan van een soort jeukziekte. /~\P ONZE defensie gaat worden zuinlgd. Daar zijn er die zeggen dat dit noodzakelijk is omdat zij bij het befaamde Akk. van Wassenaar onvoldoende sterk uit de bus zou zijn gekomen. Bij dat akkoord zouden andere prkoblemen. de woningnood en de landbouw bijvoorbeeld, de de fensie wat hebben verdrongen. Wij hopen en vertrouwen dat het ook anders mag worden gezien. Er gaat bezuinigd worden wijl het mo gelijk is. Bezuinigd omdat de orga nisatie zelf van de defensie het toe laat. Bezuinigd ook omdat de om standigheden. in wijder verband ge zien. daaraan niet in de weg staan. Misschien is men teveel buiten staander wanneer men het gevoel heeft dat bij de defensie hetzelfde resultaat bereikbaar is met minder kosten. Dat gevoel is er overigens wel bij velen. Het zou niet behoeven te verwonderen, indien het werke lijk ook zo was. De defensie bete kent een uiterst omvangrijk appa raat. dat bovendien ambtelijke trek ken vertoont. Dan is de waarschijn lijkheid van uitgToei als het ware ingebouwd. Maar gegeven is tegelijk de mogelijkheid van bezuiniging- En daarnaast de omstandigheden. In de internationale verhoudingen zijn de spanningen gelukkig minder ge worden. De ontspanning kan zelfs worden bevorderd door getoonde bereidheid om van de apparaten iets af te doen, in de verwachting dat de overzijde zal volgen. De paraat heid blijft intussen wel geboden. Aan haar zal geen bezuiniging nog wezenlijk afbreuk mogen doen. Van daar dat nog onlangs, de voorgeno men bezuiniging ten spijt, de minister van defensie de noodzaak van die paraatheid opnieuw heeft onder streept. Mogelijkheid van bezuini ging en noodzakelijkheid van pa raatheid behoeven elkaar trouwens niet uit te sluiten. Ergens liggen zij integendeel in hetzelfde vlak. TJET aangekondigde bezoek van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken betekent een nieu we stap ln de toenadering tussen onze beide landen. Reeds daarom moet het ons welkom zijn. Die toenadering voltrekt zich lang zaam maar zeker. Er zit niets ge dwongens in. Nederland en Indone sië staan vrij tegenover elkaar. En juist op deze basis van wederzijdse vrijheid zijn reeds economische en culturele betrekkingen tot stand ge komen. Van stonde aan hebben wij gesteld, dat het verstandig zou zijn indien aan meer officiële betrekkingen op diplomatiek niveau een zekere pe riode van meer onofficieel karakter vooraf zou gaan. In deze periode heeft Nederland, als geheel geno men. geen opdringerige houding aangenomen. Goede verhoudingen worden op prijs gesteld, maar voor miljoenen Nederlanders gaan er da gen voorbij dat zij niet aan dc be trekkingen met Indonesië denken. Toch is juist in deze sfeer een on bevangen toenadering mogelijk, en mogelijk zijnde wordt zij bovendien toegejuicht. Omdat er nog veel is dat de volken van Indonesië en Neder land verbindt. Met de benoeming van ambassa deurs hebben beide regeringen geen haast gemaakt. Er is echter geen reden waarom het er toch niet eens van komen zou. Overhaasting zou te denken kunnen geven, onnodig uit stel echter eveneens. Wij vermoeden dat het bezoek van de Indonesische bewindsman juist in het raam van dc gestage toenadering haar posi tieve waarde kan hebben. Metaalwerkgevers vrezen toekomst Waar de voortekenen van het ten einde lopen van de hoogconjunctuur reeds vóór dc loonexplosie min of meer duidelijk zicht baar werden, kan de economische toekomst in het licht van de thans bestaande situatie slechts met zorg worden tegemoet ge zien. zo schrijft dc Contactgroep van werkgevers in dc metaalnijverheid onder het hoofd ..Toekomstverwach tingen" in haar jaarverslag over 1963. (Advertentie) Voor VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. RIJWIELHANDELAREN in Groningen organiseren in samenwerking met de V.V.V. een Gouden Rijder-actie die beoogt de populariteit van het fietsen te vergroten. Er zijn twaalf routes uitgestippeld (stempelkaarten en routes kan men verkrijgen bij de deelnemende rijwielhandelaren) door Noord- Groningen, die per fiets moeten worden gereden. Na twee routes ontvangt men een metalen rijder, zes ritten zijn goed voor een zilveren rijder en na twaalf ritten wordt men onderscheiden met dc „Gouden Rijder". De „Gouden Rijder", het symbool van de actie, is een munt uit de zeven tiende eeuw, ter grootte van een kwartje. Morgen valt het startschot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1