jDpenheid „morele plicht van omroepverenigingen L.Z.C. speelde zich in de kwartfinales 99 VVD-motie ingetrokken LEXINGTON Borussia - verlies van Dukla - in halve finale Schaatskampioenen op Houtrust gehuldigd Kangeroes-heren klopten REVA in Amsterdam2-3 Kansen voor bouw zonder steun Luisterbijdragen we rden (in 1961) zó verdeeld 19# :\TWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 196* Hoger luistergeld (f 18) aanvaard (Van parlementsredactie) pii^VE Tweede Kamer is gistermiddag met 85 tegen 40 stemmen akkoord v"f-/ gegaan met een verhoging van de jaarlijkse luisterbijdrage van f 12 |ot f 18 per 1 juli a.s. Vóór stemden KVP, VVD, ARP, CHU, zeven socialis- en-jen en de heer Jongeling (G.P.V.). Zonder veel bezwaar nam minister Bot p.K.W.) het amendement-Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) over, waardoor vanjjet hem onmogelijk werd gemaakt om t.z.t. zonder voorafgaande parle- UWÏïientaire bekrachtiging de luisterbijdrage tot f 24 per jaar op te voeren. pe poging van de WD om de beraadslagingen en de beslissing over de ——ierhoging uit te stellen totdat meer inzicht zou zijn verkregen in de finan- nële positie van de omroepinstellingen, heeft geen succes gehad. Mevr. Van fomeren-Downer (lib.) trok haar desbetreffende motie in nadat de Kamer meerderheid er zich tegen had verklaard. slechts vertrouwelijk aan de Kamer willen voorleggen met de vermelding, dat de Federatie bezwaar had tegen publicatie. Spreekt de minister dan een onwaarheid?", zo wilden mevr. Van Someren en V.V.D.-fractieleider Geertsema weten. De bewindsman handhaafde z'n verklaring: de omroep verenigingen stonden alleen vertrou welijke informatie toe. De discussie over deze motie heeft gis teren het grootste deel van het Kamer debat in beslag genomen Zoals bekend werden er nadere inlichtingen in ge waagd over de samenstelling van het ge heel van inkomsten en uitgaven bij de verschillende omroepinstellingen. Met andere woorden: de omroepen zouden volgens de motie niet alleen openbaar verantwoording moeten afleggen over de besteding van de luistergelden, ze zou den nok verplicht moeten worden tot openbaarmaking van het eigen huis houdboekje", dus van de herkomst, om vang en besteding van eigen inkomsten (abonnementsgelden, contributies e.d.). De vaste Kamercommissie voor o. k. en w. had dinsdag intern beraad over de motie gevoerd en bij de hervatting van het debat deelde commissievoorzitter prof Versteeg de Kamer mee. dat minis ter Bot zich bereid had verklaard de cij fers over de besteding van de publieke middelen door de omroepen over 1961 en voorafgaande jaren openbaar te maken (over '62 en '63 js dat technisch nog niet mogelijk). Maar mevr. Van Someren had in deze toezegging nog geen aanleiding gevonden haar motie te wijzigen of in te trekken Zij kreeg hiervoor de volledige [teun van de heren Van Dis (sg Harm- m (boerenpartij) en Burggraaf (pac.- Tegenover de gedachte van de liberale motie bleken gisteren ook de heren Al- bering (kath. v.), Kieft (ax.). Voogd (soc.). freule Wttewaall van Stoetwegen (eJi.) en minister Bot niet afwijzend te staan. Zjj waren het erover eens, dat de omroepen zelf opening van zaken over hun hele financiële positie behoren te i en de minister beloofde daarop met kracht te zullen aandringen. H|j meende, dat de omroepen moreel tot deze openbaarheid verplicht zijn omdat zjj hun eigen inkomsten alleen kunnen krij gen doordat zij met de luistergelden, die door de gemeenschap worden opgebracht, het omroepbedrijf kunnen uitoefenen. „Ik heb", zo zei hij. ,,wel begrip voor het standpunt van de Kamer, omdat de luis teraars met hogere bijdragen worden be last terwijl de omroepinstellingen rijke Inkomsten hebben uit een produkt, dat pit de luistergelden wordt betaald, ook al storten de omroepen onverplicht grote bedragen uit eigen middelen in het om- roepbedrfif'. Maar iets anders is. dat men de om roepverenigingen niet wèttelijk kan ver plichten hun boeken op tafel te leggen. Het kan alleen op basis van vrijwillig- rid. De motie-Van Someren-Downer liskent dit en daarom achtten de heren Albering. Kieft, Voogd en minister Bot de liberale uitspraak formeel onuitvoer- en dus niet aanvaardbaar. „Wij zjjn". aldus de heer Kieft, „niet van plan deze verkorting van de rechtén van de omroepen mee te werken". Overigens wilde hij de eis van grotere (vrijwillige) openbaarheid ook uitstrekken tot de ker- »n politieke partijen voorzover die als omroepinstelling werkzaam zijn. De heer Kieft (die als secretaris van de N.C.R.V, de omroepwereld goed kent) onthulde nog. dat de Federatie Omroepverenigingen hoogstwaar schijnlijk helemaal geen bezwaar zou den hebben gemaakt tegen openbaar making van de bedragen (ruim f 30 miljoen), die de omroepen sedert. 1947 uit eigen middelen hebben bijgedragen. Minister Bot heeft het betreffende stuk een korte onderbreking van het debat deelde mevr. Van Someren mee, dat zij haar motie introk, omdat de Ka- met de inhoud en de gedachte mo reel had ingestemd. Er zou daarom ivere en onduidelijke situatie staan als de Kamer de motie op grond de tekst zou verwerpen. De liberale spreekster lichtte haar bedoelingen op nogal uitdagende wijze toe. Zij zei, dat ze gemakkelijk een nieuwe motie kon maken, die wél in overeenstemming met het standpunt van de Kamermeerderheid i zijn. Maar dan zou men zich weer allerlei bochten moeten wringen om tegen die twee motie's te kunnen stern en die „beschamende vertoning" e mevr. Van Someren de-Kamer be sparen. Deze uitspraak lokte natuurlijk felle eacties uit. Mevr. Van Someren werd uitgenodigd toch maar met die motie te komen. „Doe dat zelf luidde haar antwoord. „U hoeft niet uit maken wat de Kamer wil, Kamer dient zelf te bepalen het al dan niet eens is", interrumpeerde K.R.O.-voorzitter mr. Van Doorn. Na de motie te hebben ingetrokken verklaarde mevr. Van Someren nog. dat haar fractie „zich alle rechten voorbehoudt indien het overleggen van gegevens door de omroe pen niet mocht plaatsvinden". Hetgeen de V V D -ster ondenkbaar achtte, gezien het standpunt van de Kamer. Geen uitstel Met 78 tegen 47 stemmen verwierp de "Kamer hierna hfet amendement socialist Voogd om de verhoging van dc iterbijdragc p^s op een nader te be palen tijdstip, maar in leder geval niet vóór 1 juli volgend jaar te doen ingaan, omdat dan meer zekerheid over het om roepbestel en het derde radionet bestaat. KVP, WD, ARP. CHU en de heer Jon geling (gpv) stemden tegen. Minister Bot noemde verder uitstel van de verhoging erantwoord. De radio-omroep zou z(jr taak dan niet meer goed kunnen vervul- uit de zuiverste tabakken Stichting akkoord met c.a.o. grafici (Van onze soc.-econ. redactie» De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het technisch personeel in het grafisch be drijf, nadat gisteren de werkge vers- en werknemersvertegenwoordigers in deze bedrijfstak nog een toelichting op de overeengekomen verbeteringen hebben gegeven tijdens een hearing, die ook werd bijgewoond door een afgevaar- diede van het college van rijksbemid delaars. De nieuwe c.a.o., waarbij onge veer 45.000 werknemers betrokken zijn, gaat met terugwerkende kracht per 3 fe bruari jl. in. Dc belangrijkste verbete ringen in de arbeidsvoorwaarden zijn: een verhoging van de contractuele uur lonen met tien procent (inbegrepen de vijf procent loonsverhoging per 1 januari jl), mogelijkheid tot ondernemingsge wijze differentiatie met een m; van vijf procent, uitbreiding van kantie met twee dagen voor dege: een vijfdaagse werkweek met drie da gen voor hen die nog zes dagen per week werken. De cao's voor het administratief personeel van het grafisch bedrijf wach ten nog op goedkeuring. Ingetrokken dat de V.V.D.-fractie ten slotte toch en bloc voor het wetsvoorstel stemde. En ia al het rumoer dat ze had gemaakt! De „fundamentele bezwaren" die mevr. Van Someren dinsdag tegen de verhoging aangevoerd, bleken dus toch niet zó fundamenteel te zijn. „Zonder veel ent housiasme zullen we vóórstemmen, gelet op de toezegging van grotere openheid en n de noodzaak om de salarissen van het omroeppersoneel op te trekken, maar wij doen het met grote aarzeling, en bij enkele leden van onze fractie is die aar zeling wel heel groot", aldus mevr. Van Someren. Namens een kleine minderheid van de P.v.d.A-fractie verklaarde de heer Kley- wegt voor de verhoging te zullen stem- omdat het niet-doorgaan daarvan onverantwoord zou zijn met het oog op de financiële situatie bij de radio-omroep. De meerderheid van de socialisten acht de financiële reserves echter groot ge noeg, zo had voordien de heer Voogd ver klaard. Na afloop van de vergadering werd in stencilvorm een vrij nauwkeurig gespe cificeerd overzicht rondgedeeld van de bestedingen der luisterbijdragen door de omroepen in 1961. Daarin kan men b.v lezen, dat de AVRO dat jaar vooi f 2792,50 aan verbandtrommels heeft be taald. de KRO voor f 2555,- de NCRV voor f 2405 en de VARA voor f 28.871,05 Voor aanschaffing en onderhoud van fiet. is door de omroepen tezamen (incl. NRU. RVD e.d.) f 3260,44 uitgegeven, r minister Bot wees er gisteren op, dat alleen de loopjongens van KRO NCRV fietsen, terwijl die van AVRO VARA lopen. Het t i eigenlijk wel een verrassing, In de Bollenstreek vier kampioenen SASSENHEIM Vier kamptoet de KNBB ce de laatste wedstrijden pas bekend word De uitslagen luiden: Klasse C I: Oude Haven—Centraal 8—0 Oude Haven kampioen): De TurkCoi dia 44; De EngelOude Post 44. z Klasse C TI: Piet Gljs—De Turk 4 4—4 Turk 2Passage 5—3. ZeekantFlora 6— Stand in kopgroep: De Turk 4 18 10 6 2 90—54 Piet Gijs 18 8 5 5 Luto 17 10 4 3 Royal Sport 17 8 5 4 74—82 Klasse C III: Royal—VIOS 3 0—8; Co dia 2—VIOS 2 2—6: Soldaatje 2—VIOS 2 6—2; Soldaatje 2—De Beurs 62; Passage 2— citia 3 2—6 (Amlcitta kampioen) Klasse C TVa; Sportrust—Luto 2 Ro.val Sport 2—De Engel 2 2—6; Oude I Zeekant 3 80; Zeekant 2—De Bei 2—6: Luto 2—De Parel 6—2 (Luto 2 P'Klasse C TVb: Sportrust 2—Centraal 2 0—8: VIOS 4—Piet Gijs 3 44: Oude Havei Zeekant 4 44 (Zeekant 4 kampioen): —Concordia 3 6—2: De Parel 2—Amia 2—6; De Parel 2—Centraal 2 41 Klasse C IVc: Soldaatje 3—De Engel 3 3—5. Voetbal In de returnmatch voor de voorronden van het int. militaire voet baltoernooi heeft het militaire elftal van Duitsland gisteren in Athene met 10 van hun Griekse collega's gewonnen. Deze stand was reeds bij rust bereikt. De Duitsers (winnaars van de eerste wed strijd met 40) hebben zich hiermee voor de volgende ronde geplaatst. Engels voetbal In de eerste divisie van de Engelse league is woensdag de wedstrijd Leicester CityWest Ham United gespeeld. Het werd een gelijkspel 2—2. Een team van de Engelse league speelde in Sunderland een ontmoeting tegen hun Schotse collega's. Ook hier werd het resultaat 22. De spelers van de Tsjechische kampioensploeg Dukla Praag verlieten gisteren in Dortmund het met 42.000 toeschouwers uitverkochte stadion van Dultslands voetbalkampioen Borussia met opgeheven hoofden. Zij hadden de Duitsers eigen, opvallend sterk meelevend publiek, verdiend met 31 verslagen. Er Iets rechtgezet. Want Dukla kreeg twee weken geleden In Praag een ongewoon l,0)tc o4 nederlaag van datzelfde Borussia te verwerken en was daardoor in feite kansloos geworden voor een plaats In de halve finales van het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen. De strijd In Praag was echter voor een groot deel beïnvloed geweest door het uitvallen van record-International Novak, die reeds na 3 minuten het veld moest verlaten, waardoor de Tsjechische legerploeg met Hen man moest opereren. In Dortmund zou Dukla laten zier het beter kon Een bepaald niet slecht Borussia kon niet op tegen de „hogeschool-voetbal" spelende Tsjechen. Vooral in de tweede helft sneden de verrukkelijk combinerende Masopust. Geleta en Roeder door de paniekerige Duitse defensie. Twee treffers drukten de Tsjechische meerderheid in de tweede helft uit maar die 3—1 zege bleek niet genoeg voor een plaats in de halve finales, waarvoor reeds Inter Milaan, FC Zürich en Real Madrid zijn gekwalifi ceerd. Borussia begon met slechts één doel. Het verwachte offensief van Dukla op vangen en zichzelf met snelle aanvallen kansen scheppen Die opzet lukte volle dig. „Tiano" Konietzka schoot reeds na 10 min. uit vrije positie hard tegen de paal en 3 min. later bracht Knesl op de lijn redding, toen al weer de overigens niet bepaald imponerende Komietzka poging waagde. Na 19 min. was het ech- Zuidhollandse K.N.S.B. sloot seizoen „Wat jammer, dat er zo weinig vrouwelijke Nederlandse kampioenen zijn", vond de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. tijdens de huldiging van de Nederlandse schaatstop, kort nadat hij een stevige zoen op beide wangen van zowel Stien Kaiser uit Delft als van Jopic Wolff uit Den Haag had gedrukt. De huldiging Van de Ne derlandse schaatskampioenen vond gisteravond plaats aan het slot van de schaate-finalc. waarmede het gewest Zuid- Holland van de Kon. Ned. SchaatsenrUdersbond In de Haagse Houtrusthallen het seizoen sloot. Met vele autobussen waren belangstellenden uit Rotterdam en omgeving naar Den Haag getogen en met de Hagenaars zorgden z\j er voor. dat dc Houtnisthal geheel bezet was. Het werd een avond, waarop menig goed staaltje schaatssport ten beste werd gegeven ten besluite vond dan de huldiging plaats. Eerst werden de Zuidhollandse kam pioenen gehuldigd door mej. F. Hem stede, directrice van de Houtrusthal. Het erelint werd omgehangen bij J. Jorritsma uit Rotterdam (kampioen junioren A), P, de Joog uit Roelofarendsveen (jnioren B) C Verkerk uit Puttershoek (senioren) Wouter Toledo uit Den Haag (kunstrij den heren). Magdaleen Hendriks (kunst- rijden dames) en Jopie en Nico Wolff uit Den Haag (ijsdansen). Vervolgens sprak Puck van Duyne- Brouwer, die bij de Olympische Spelen van 1952 een zilveren medaille had ge wonnen, de Olympische deelnemers. Ru- Li eb rechts. Cees Verkerk en Peter Nottet toe. Zij bracht hen dank voor hun opofferingen en bood hun behalve bloe men ook een reiswekkertje aan met de welgemeende raad: laat je tijd niet voorbij gaan. Trek je muts diep over je oren indien er kritiek is en gebruik je benen. Ten slotte werden als kampioenen van Nederland Rudie Liebrechts (heren). Stien Kaiser (dames). Wouter Toledo (kunstrijden) en Jopie en Nico Wolff (ijs- dansen) gehuldigd door mr. J Klaasesz. die zeide, toen de kampioenen op de baan stonden, zich vaker op glad ijs te hebben begeven. Hij wees er op. dat zij ook in een berekuil stonden; de beren zitten rondom, want zo zeide de Com missaris. het publiek mag dan momen teel welwillend zijn. dat kan in één dag veranderen, wanneer niet aan de ge stelde verwachtingen wordt voldaan. Zorg echter in balans te blijven en ga gewoon door. Stuk voor stuk sprak hij de kampioenen toe. bood hun bloemen, alsmede een geschenk aan. Gememoreerd werd nog dat van dc zeven Nederlandse kampioenschappen, die verreden zijn. er vier In Zuid-Hol land, twee in Noord-Holland en één lil Friesland rijn terechtgekomen, hetgeen voor Zuid-Holland zeer bevredigend Niet alleen de kampioenen, maar andere rijders.en rijdsters hadden tijdens avond goede prestaties geleverd. Grote groepen jeugdige rijders waren met hun oefenmeesters op het ijs ver schenen om enkele rondjes te rijden. ■na de acht oefenmeesters: C. v. d. Eist. W. de Graaf E. J. van 't Oever. A. Adrichem. A. v. Herpen, P. Keijzer. C. Nedereveen en P. Zwanenburg waren gehuldigd, niet alleen met woorden, maar ook met een actetas. Eveneens werden de trainster en de trainers van het kunst- n in de huldiging betrokken. Jeanine Ferir mocht een reiswekker. de heren A Dam en J. Bauer eveneens een actetas i ontvangst nemen. Leden van de Nederlandse ijsdansclub toonden hoe het vroeger bij paarrijden teeging en hoe dat nu geschiedt. Een kortcbaanwedstrijd werd een de monstratie van valse starts, doch uitein delijk moesten Cees Borst en Den Braber le eerste plaats rijden, die door Cees Borst werd bezet. Na afloop kregen de rijders een enveloppe met naar we aannemen inhoud! Een hardrijwedstrijd voor mannen werd door Liebrechts gewonnen. Direct na de start op de uiteraard korte baan nam hij dc kop. Alleen Cees Verkerk trachtte hem nog even te passeren doch dit was door de zeer korte stukken rechte baan niet m.ogelijk zodat Rudi eerste was en bleef Cees Verkerk de tweede plaats latende. En tussen de nummers door werden prachtige demonstraties kunstrijden ge geven. zowel door senior-dames, junior dames als door Wouter Toledo. Amoud Hendriks en de paren Jopie en Nico Wolff en Truusje Geradts en Roland du Burk Vooral bij de junioren bleek dui delijk dat er beter gereden werd dan de avond tevoren, toen zij in een wedstrijd uitkwamen. Nu. vrij van zenuwen, wer den de küren beter afgewerkt. Zo verliep de avond zeer gevarieerd en met de kampioenshuldiging werd dan het schaatsseizoen 1963 1964 officieel gesloten. ter wel raak. Linksbinnen Rylewicz schoot onverwacht van ver buiten het strafschopgebied hard en hoog in: 10. Van dat moment werd Dukla steeds ster ker. Harde schoten van Geleta en Jeli- nek gaven doelman Tilkowski handen vol werk. Vier min. voor rust viel de verdiende gelijkmaker Een fraaie pass van uitblinker Masopust werd door de lange rechtsbinnen Roeder rustig benut: 1—1. In de tweede helft deden zich enkele sensationele momenten voor beide doe len voor. Roeder en de Duitse rechts buiten Wosab schoten tegen de paal en de Tsjech Vacenowsky had uitgesproken pech toen een prachtig schot tegen de paal belandde Na 20 min. had linksbuiten Jelinek echter wel succes, toen hij een van de lat terugspringende bal van Roe der rustig inkopte: 12. In het laatste half uur was Dukla uitgesproken de beste ploeg. Eerst 3 min. voor het einde vond dit technische meesterschap zijn belo ning, Een zeer fraaie pass van Masopust werd door Jelinek via de paal inge schoten: 13. Voetbal Het Mexicaanse voetbalelf tal zegevierde gisteravond in Mexico met 60 over Suriname in een wedstrijd van het voor-Olympisch voetbaltoernooi. Bij rust was de stand 00. De tweede wedstrijd, die op dezelfde avond in Mexico werd gespeeld tussen het team van de Verenigde Staten en Panama, eindigde in een 4—2 zege voor de Ame rikanen. Bij rust had Panama een 1—0 voorsprong. Eur. beker bekerwinnaars Halve finalisten thans bekend De Hongaarse vereniging MTK uit Bu dapest, Sporting Lissabon en de Franse bekerhouder Olympique Lyon hebben zich gisteren geplaatst voor de halve fi nales van het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders. Voor de halve finale had zich reeds geplaatst Glasgow Celtic, dat Slovan Bratislava uitschakel de. MTK heeft in een extra wedstrijd in Rome met 10 van Fenerbahce uit Tur kije gewonnen. Na twee wedstrijden ston den de ploegen precies gelijk: 33. Het enige doelpunt in de derde westrijd werd n. voor tijd gescoord door midvoor Kuti. Sporting Lissabon behaalde in de twee de wedstrijd tegen Manchester United 50 overwinning. Bij rust was de stand 20. De eerste wedstrijd in Man chester werd door Manchester United met 4—1 gewonnen. De doelpunten 6 te gen 4 gaven dc doorslag in het voordeel in de Portugezen. Olympique Lyon versloeg op eigen veld Hamburger SV in de tweede wed strijd met 20. De eerste wedstrijd was :n 11 gelijk spel geëindigd. Krappe zege op eerste klusser 't Gooi (9-8) na enerverend duel lende LZC'ers, toen gisteravond de vierde speel tijd van de water polo-ontmoeting in de vijfde ronde van de strijd om de KNZB-beker aanbrak. De span ning drukte als een benauwend warme deken op de Leidse Overdekte: op de kant de onpartijdig lebdiende Haagse scheidsrechter Joop Brokke en het in „extase" gebrachte Leidse publiek, in het bassin de vermoeide ploegen van 't Gooi en de LZC. Coach MooUiuijzen had alles op alles gezet en de LZC in de sterkste opstelling het water in gestuurd. Een zevental, dat zou moeten proberen ook in de laatste speel tijd de met zo veel moeite veroverde voorsprong te behouden. Want alleen een overwinning op de Naardense eersteklasser kon de Leidse tweede klasser bij de laatste acht waterpoloteams brengen, die blijven strijden voor de beker LZC behield zijn doelpuntjc voor sprong op 't Gooi. Maar vraag niet hoe. Want nadat 't Gooi de achterstand in een 78 voorsprong had omgebogen, rag het er voor de LZC slecht uit. Tocli ls LZC bij de laatste acht gekomen. Een doorslagbal van Roland Koedoder op Gerard de Leeuw en een beheerst schot van Hans Slooter deden de ba lans ten slotte nog In het LZC-voor- deel doorslaan: 98. Een ongekende prestatie van een tweedeklasser Voori sprong Het begin was voor 't Gooi. Voordat LZC het besefte, hadden de bezoekers een 02 voorsprong genomen door Lust en Beugelaar. En wat eigenlijn niemand van de LZC-supporters meer voor mo gelijk had gehouden, gebeurde: LZC toonde de kracht om er „tegenaan" te gaan. te „vechten" voor elke bal. Het succes bleef niet uit Dick Timmermans (2x). Cees Schoof en Roland Koedoder bogen de achterstand nog in de eerste speeltijd in een 4—2 voorsprong om. Het Gevaarlijk zonder gevaarlijk) wist zich twee maal van Koedoder te ontdoen (44), maar toch hielden de LZC'ers het heft (voor lopig) In handen. Schoof zorgde voor 54, terwijl de derde speeltijd toch nog met een gelijke stand Inging. Weer was het Beugelaar die doelpunte: 5—5. Toen de gevaarlijke 't Gooi-aanvaller kort na de hervatting 56 van maakte leek het met de Leidenaars gebeurd. „Im- Jong Oranje zaterdag tegen België De samenstelling van het elftal van Jong Oranje (onder de 23), dat zaterdag in Rotterdam tegen België speelt, is als volgt: Doesburg (Sparta): Romeyn (Feijen- oord), Eykenbroek (Sparta). Pronk (Ajax), en Kemper (PSV); Theunissen (PSV) en Vriens (Willem 2); Giessen (PSV), Geurtsen (DWS), Bosveld (Sport, club Enschede) e" Heynen (ADO). Reserves: Van Zoghei (DOS), de Jong en Israel (beiden DWS) en Ter Mors (Go Ahead). mers, men hal al zo lang moedig volge houden....". Niets was echter minder waar. n een storm van enbhuosiasme werden de spelers opgezweept. Timmer mans maakte gelijk en kort voor het ver strijken van dit derde spelgedeelte ken de het enthousiasme geen grenzen, toen Hans Slooter er met een boogballetje Spanning „Zou LZC het houden". De span ning was voelbaar. Ondanks dat 't Gooi door Lust en Bultman op 7-8 kwam, heeft LZC het weten te red den. De tumultueuze finale met tref fers van Gerard de Leeuw en Hans Slooter was er goed voor. LZC dat als enige tweede klasser de vijfde ronde haalde, had het nu ook ge presteerd zich in de kwart finales te werken. Zaterdagploeg oefent dinsdag tegen BW Komende dinsdagavond speelt het acht in Den Bosch ren oefenwedstriid deze eerste trainingspartij is het bonds- tegen de eerste divisieclub BW. Voor voorlopig Ned. zaterdagelftal om half elftal als volgt samengesteld: Woudsma (DES); Korving (SHSt en. Koelewijn ilJsselmeervogels); J. Nieuw- straten (Zwart Wit), Visser (Heerjabs- dam) en Kerkdijk (Sparta E): De Kluiver (HCSC), Pannen (WVF), Bosma (VVT), Kaars (NDSM en Slagboom De Zwer- Alle overige spelers van de trainings- ploeg zijn reserve. Inmiddels heeft rechtshalf Locht van Be Quick uit Zwolle zich om gezond heidsredenen uit de centrale trainings groep moeten terugtrekken. (Hoofdbestuurslid C.H.U.) A. van der Marei plotseling overleden De heer A. van der Marei, een voor aanstaand figuur in kringen van de C.H.U., is gisteravond getroffen door een hartverlamming en kort daarna over leden. Hij is zeventig jaar oud geworden. De heer Van der Marei was reeds veer tig jaar lid van de C.H.U. en naast be stuurslid van de Kamerkring Den Haag. ook lid van het hoofdbesuur. Een trieste omstandigheid was, dat d® heer Van der Marei gisteravond aanwe zig zou zijn op de jaarvergadering van de C.H.-kamerkrlng Den Haag. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter, de heer Wm. C. de Kruijf mee. dat de heer Van der Marei even tevoren door een hartverlamming was getroffen, korte tijd later moest hij het overlijden bekend maken. Nadat er enige minuten stile in acht waren genomen, werd de vergadering voor vijf minuten geschorst. De begrafenis is vastgesteld op morgen om half een op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. VOLLEYBAL LEIDEN Het herenteam van Ranj roes heeft na de prachtige overwinni op het Amsterdamse REVA het behoud van een plaats in de hoofdklasse weer volledig In eigen handen. Dc Leidenaren klopten de Amsterdammers In eigen huis met 23. Een moeilijk verkregen 22 ge. lijk spel deed de dames van SVL aan de gradatie ontsnappen. liet felle slotoffen- sief van het Delftse CSVD werd de Leid se dames bijna noodlottig. REVA—KANGEROES. De Amsterdam mers namen met opmerkelijk gemak de eerste set voor hun rekening (1512). In de tweede set lukte het allemaal veel beter bij de Leidenaren, die Koole in de gelederen hadden voor de geblesseerdi Nap Broersma, Taconis. Van der Leeden en Pasman voerden de REV A-ploeg een 1015 setnederlaag. REVA nam dit niet cn dank zij inspi rerend spel van oud-internationaal Jelle Hoogland werd een 159 zege bereikt. Kangeroes was niet aangeslagen en (Vervolg van pagina 1) Men moet hierbij echter onderscheid maken tussen maatregelen op korte en op lange termijn. Wat het laatste betreft, denkt de minister aan het doen entame- van projecten voor woningen voor eigen bewoning. Daarenboven kan wor den overwogen rijksgoedkeuringen voor bouwwerken met een bouwsom beneden f 100 000 versneld af te geven waarbij, behalve op de urgentie van de aanvrage, scherp zal moeten worden gelet op het gestelde doel. namelijk het inschakelen van onbenutte bouwcapaciteit. Geen vrees Minister Bogaers vreest niet, dat min der kleine ondernemers (met veertig ;en in dienst en een produktie van zestig woningen per jaar bijvoorbeeld) de woningbouw naar andere sectoren zullen uitwijken. Een dergelijke ontwik keling behoeft zijns inziens niet te wor den gevreesd, omdat de bedrijven die zich aan de veranderde omstandigheden aan passen, door de aanvullende maatregelen nieuwe mogelijkheden krijgen. Dat de zogenoemde toetsingsprijs woningwetwoningen niet is aangepast aan de ontwikkeling van de lonen en prij- s volgens de bewindsman geen hin derpaal voor het realiseren van het toe gewezen contingent in sommige gemeen- achi drs. Bogaers ongegrond. De achter stand is in de laatste maanden van 1963 teruggelopen van ongeveer rond 5.500 tot rond 2.750. In januari van dit jaar wer den reeds machtigingen tot gunning af gegeven voor 3.670 woningwetwoningen of voor bijna een twaalfde van het voor ten doel gestelde Pakketten De vorming van „pakketten" (het aan besteden van woningwet-, premie- en vrije sectorwoningen) is in een aantal gevallen toe te juichen. Hiermee kunnen De minister van O., K. cn W. heeft heeft krachtens zijn toezegging in de Tweede Kamer het overzicht van de be stedingen uit de opbrengst van de luister bijdragen over 1961 vr'jgegïven. Over de daarop volgende Jaren had h|j nog geen gegevens. Uit f 12 per jaar luistergeld kwam f 49,8 miljoen binnen, waarvan na aftrek van inningskosten en van de kosten voor de regeringscommissaris en van de Radio- raad ruim f45,5 miljoen beschikbaar kwam. De zenders binnenland vergden f 1,8 miljoen, die van de Wereldomroep f 2 min Ongeacht de bijdragen, die de omroepverenigingen uit middelen (lid maatschappen. abonnementen) voor uit zendingen beschikbaar stelden, werden de overblijvende f41,6 miljoen luistergeld als volgt besteed: NRU f 17.065 009; AVRO f2 198.434; KRO f2.124 535; NCRV f2.039.750; VARA f 2.122.293: VPRO (340 709; IKOR f 149.373; RVU f17.636; RVD f20.869; CVK f44.351. Totaal f26.132.969; Wereldomroep f 4.129.126. Totaal f30.262.095; Overschot 1961. f 11.409.337. Van dit overschot werd gestort in de reserve binnenlandse omroep f9.037.099 en in de reserve Wereldomroep f 2.372.238. immers „bouwstromen" op gang komen, die uit het oogpunt van continuïteit efficiency in de bouwnijverheid noodza kelijk zijn, aldus stelde minister Bogaer in de Kamercommissie. Ten slotte nog een bericht over dc on wettige bouw van woningen. Gedeputeer de Staten van Gelderland hebben beslo ten do strijd aan te binden tegen deze vorm van huizenbouw in de provincie. Z|j hebben de gemeentebesturen laten weten, dat de verdeling van de woningen zal worden gerectificeerd als dit jaar weer gevallen bekend worden van handhaafde onwettige bouw. Nagegaan zal worden welke invloed dc onwettige bouw voor 1964 heeft gehad op dc be rekening van de woningvoorraad. Zo nodig zal een algehele herziening van dc huizentoewijzing worden overwogen. Christenvrouwen te Valkenburg over nood onder kinderen VALKENBURG In de zaal bii dc herv. kerk vergaderde gisteravond de af deling Valkenburg van de Ned. Christen Vrouwenbond. De presidente, mevi LckkcrkerbcrVan Petegem, hield meditatie over Johanngs 13 120 „De voetwassing". Na de pauze sprak de heei J. Eggink uit Den Haag over „kinderen in achtergebleven gebieden". Omstreeks 1900 telde de wereldbevol king ongeveer een miljard zielen, nu drie maljard. waarvan een miljard kinderen. Per seconde worden er drie kinderen ter wereld gebracht, of wel 100 miljoen per jaar. In minder ontwikkelde gebieden kan daarom eerer worden gesproken over een kinderdreiging dan over een kinderzegen. Over het geheel sterft ongeveer 20 pet. oor het vijfde levensjaar. Deze sombere toestand hoeft echter niet o te blijven: de Ver. Naties en in het bijzonder het kinderfonds van de VN, de Unicef, doen wat zc kunnen om verbete- te brengen in de erbarmelijke toe standen. Aan de hand van dia's liet de heer Eggink iets zien van deze toestan- De Unicef tracht de nood te lenigen, aar ziet als voornaamste taak het kind te voeden voor zijn plaats in een be- re maatschappij. De stelling van de Unicef is: Alleen weggeven helpt niet. Alleen als men zichzelf ook in wil span en, wil de Unicef hulp verlenen. Slechts weinig minder ontwikkelde lan den hebben een goed plan voor de ont wikkeling van het kind. Hierin probeert de Unicef ook verbetering te brengen. Helaas kan de Unicef door gebrek aan geld niet genoeg doen. Voor de vrouwenorganisaties zag dc heer Eggink dan ook een taak in dc be studering van het kinderprobleem in de minder ontwikkelde gebieden. Dan moet men een stem laten horen, waardoor de samenleving zich bewust wordt van haar verantwoordelijkheid ook ten opzichte van deze kinderen. antwoord in de vierde set liet aan dui delijkheid niets te wensen over. Met 6—15 ging deze set naar Leiden. In de be slissende fase werd verwoed om de pun ten gestreden. Kangeroes nam een 0fi voorsprong, maar REVA kwam keihard terug. De Leidenaren hieven echter met 1315 aan de gunstige z|jde van de score; SVLCSVD Het stoppen van de Delftse service gaf in de eerste set vait deze ontmoeting de doorslag. De Leidse dames wonnen die set met 1510. In de, tweede set leek de fut er enigszins uit te! zijn. De aanval van CSVD kwam beter op toeren en de SVL-dames werden via! 1115 en 815 naar een achterstand ge-: speeld. Het ging aanvankelijk iets beter in de vierde set, Xandri Kikkert, Hanna Bos-! boom, Wil v. d. Wijngaarfi èn Jlanna ,vanj Gellecum zorgden op een regelmatige) wijze voor een 11—8 voorsprong. De felle* eindsprint van CSVD verraste de Leidse dames bijna, doch bij 1114 konden zij" het initiatief hernemen om ten slotte met een 1715 setzege het gelijke spel uit" het vuur te slepen. Weersomslag FJET komende etmaal is te verwach ten dat er een weeromslag zal plaats vinden. De koude continentale lucht wordt namelijk steeds verder teruggedrongen. Dc begrenzing met de zachte oceaanlucht bevond zich donderdagochtend even ten noorden van Parijs en strekt zich vandaar naar Ierland uit, Dc luchtdruk daalt ge-- stadig als gevolg van randstoringen van een omvangrijke oceaandepressie,, Een van deze randstoringen is bijzon.-, der actief en bevindt zich voor de Ierse kust. Aan zijn oostelijke flank' breidt zich een storm veld over de, Noordzee uit. In ons land wordt ver wacht dat de frontale begrenzing met regen zal passeren, daarna ruimt de wind van zuidoost naar zuid tot zuid west en stijgt de temperatuur. Hier mee komt een einde aan de periode van droog en koud voorjaarsweer die bijna drie weken geduurd heeft. De komende nacht zal vrijwel nergens meer vorst voorkomen. ZON EN MAAN Vrijdag 20 maart: zon op 6.43. onder 18.53: maan op 10.17, onder 2.01. Vrijdag 20 maart: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur if Is ii IS z! Berlijn Frankfort München Madrid Mallorc» Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9