BIJ DE DOKTER Nederlandse jongeren vrijwilligers in Kameroen (6) Voorde polikliniek wordi gevochten Eén zes weken plat, twee gedetacM Hij was te jong voor postcommandant Vrije tijd Nederlander voert civiele actie in Oost-Duitsland EEG-welvaart ook van nu t voor Amerika DONDERDAG 19 MAART 1964 MATTIE REITSMA uit Exmorra (Fr.) moet zes weken plat liggen. Deze vrijwilligster kreeg op een van de vele „rammelritten" naar de dorpen last van haar Enkele dagen later constateerde de team-arts hernia. Zulke dingen overkomen op de plaatsen waar jonge vrijwilligers te velde gaan zelfs de fysiek besten die de strengste keuringen hebben overleefd. Omdat dat werk nu eenmaal geen vakan tiebezigheid is. Iedere avond komen bijna alle team-genoten even bij haar op bezoek. Mattie woont met vier meisjes samen in een klein huis, dat daarom bekend staat als „de vijf gezusters" zoals de slaapzaal herdoopt tot „de acht gebroeders". Mattie is huishoudschoollerares. Zij stelt zich veel voor van het tweede jaar hier, wanneer ze in de nog te stichten school les hoopt te geven aan „pientere leerlingen" die nu al worden geselecteerd uit alle dorpen, ledereen houdt haar minutieus op de hoogte van wat er allemaal tijdens haar afwezigheid gebeurt. de jongens verderop, Op dat avondappel in „De vijf gezusters" ontbreken echter meestal de twee teamleden, die los van de groep zijn gestationeerd in de hoofdstad van West-Kameroen, Buea. Dat zijn dan de 24-iarige sta tisticus Leen Los uit Huizen en de 25-jarige Haagse drukker Frank van Hilst. Zij hebben daar van de rest gescheiden door 'n dikke driehonderd kilometer oerwoud een heel eigen taak. Leen Los maakt een onderwijsstatistiek, op verzoek van de regering. Hij heeft op het departement een kamer waar hij vrijwel alles wat er omgaat onder ogen krijgt. „Er is nagenoeg niemand, die enig idee van organiseren heeft - ik moet alles zelf doen. Dat heeft wel voor delen, maar 't is ook vaak verdraaid lastig. Ik ben nu bezig te pro beren wat uniformiteit te scheppen, zodat we straks bepaalde cijfers met elkaar kunnen gaan vergelijken. Intussen ontwerp ik een stel formulieren, die in september zullen worden gebruikt als de scholen weer beginnen. De gegevens ervan krijg ik na een jaar weer terug, zodat het hele karwei precies rond kan worden gemaakt voor ik weer vertrek". Frank van Hilst woont met Leen Los sinds kort in een echt huis, waar ze 's avonds samen zitten te werken. Er is weinig of geen contact met andere nationaliteiten: die zijn er niet „we hebben trouwens weinig tijd voor sociaal verkeer". Ze werken allebei in straf tempo. Frank van Hilst is bedrijfsleider op de Staatsdrukkerij van West-Kameroen. „Een leuk bedrijf, met goed materiaal. We kun nen echt kwaliteitswerk leveren: formuliererv, de staatscourant en zelfs het telefoonboek. De opdrachten stromen binnen. Er is zeventig man personeel en we kunnen 't werk niet af hun tempo ligt zo laag. Mijn taak is te proberen de hele bedrijfsvoering zo te reorgani seren, dat alles wat efficiënter gaat. Dat moet kunnen. Maar 't kost zoals «bijna alles hier veel tijd" (Van een onzer redacteuren) rpWEE keer per week wordt er komt al die malaria vandaan? In gro te trekken weten wel. Maar ik zou zélf vast willen stellen. Er moet „Wij zijn uit Holland gekomen om dat natuurlijk helpen. Niet met geld, maar door deze streek werken. Wij kunnen raad geven ov< de babies gezond maakt en juli wij niets van. In Holland gevochten op de JVP-heuvel dorp voor worden uitgekozen, dat ik kunnen er ons ook vragen bij Bambui. Dat qebeurt dan voor ?an helemaal wil uitbenen". Dan pas Maar kom niet met problemen ov. ,J ii-i kan wetenschappelijk worden vastge- werk in de koffietuin of op het land. de ingang van een klein laag ste- steld wat er verbeterd dient te wor- Daar we' nen huisde polikliniek. Moeders den en in welke volgorde, 'n Vraag laten de komen met vaak doodzieke kinde- i^chmw^'med.sch^öien. ren urenlang gelopen en willen noemt een vrouw hier haar kind ge- dan direct naar binnen. Daar ver- i°"d'EVh°® k'" "J?" '5? Krijgen als ze zwanger is naar de Om raad te kunnen ceven zetten zich andere vrouwen tegen dokter te gaan ter controle - dus als huishouding moeten er wordt geduwd, gedrongen, ":"1' u T" K en ten slotte gewoon geknokt. Binnen werkt in toptempo het medisch vrijwilligers-team: de uit research-resultaten. Stafleider vuur gemaakt, Bij deze opmerking barst gegaran deerd een massale schaterlach los die minutenlang aanhoudt. eerst weten landbouwdeskundigen genoeg. Maar op hun handen uit kalebassen '- - bied van de voeding varen expert nodig". Naar kwartier in Den Haag is dan ook Djakarta afkomstige en in Am sterdam afgestudeerde 29-jarige arts Jane Kusin met haar assis tente, de 28-jarige verpleegster {^gebied' Suzanne de Vlas uit Leeuwarden. Ze letten al lang niet meer op aan™g'nonderw"g het gekibbel. Een inlands meisje twee gekwalificeerde moet de geschillen regelen en grote groene kaarten invullen met ven. gegevens over de patiënten. Buiten dit hoofdkwartier zijn in vier afgelegen dorpen nog spreek uren vastgesteld. Ook daarheen komen van heinde en verre drom men patiënten. zich niet ziek voelt. In haar ogen hoe alles hier zijn werk L dof h«1on»,o1„lr gen wg de huizen kQmen kjjken bj. het koken? Of is er misschien iemand, die dat hier buiten vóór kan doen?" Meestal volgt dan wel een openlucht- Niet alleen de arts heeft behoefte demonstratie. Er wordt hout gehaald dat belachelijk... MEER DESKUNDIGEN al met lucifers ■ordt at drabbig water bijgeschonken. Er Naar het hoofd- ontstaat een deegklont, die even wordt ook een gewarmd. Dan is de pap voor baby 0 mogelijk klaar. De moeder voert haar zuigeling gekwalificeerde huishoudkundigen door met de wijsvinger 1!1" r" Wachtmeester moest worden overgeplaatst Vijf jaar was de wachtmeester eer ste klasse Wouter Nijssen (47) com mandant van de twee-manspost der rijkspolitie in Lexmond, een dorpje in de buurt van Vianen. Toen moest hij van zijn functie worden ontheven en worden overgeplaatst naar een on dergeschikte positie bij de groep-Via- nen, omdat hij de anciënniteit miste voor de rang van opperwachtmeester, die na een reorganisatie bij de rijks politie (als gevolg van het „rapport- Boot") aan het postcommando werd gekoppeld. wachtmeester Was deze stap Nijssens superieuren nodig geweest? Had Mr. Kenemans wees er tenslotte nog op dat wachtmeester Nijssen wel rustig wil wachten tot aan de anciënniteit is vol daan. „Het gaat er alleen maar om dat hij de functie in Lexmond wil blijven behouden". Hij handhaafde zijn eis het overplaatsingsbesluit ongedaan te ma ken. Kolonel Canter Visser vertelde dat door de reorganisatie 22 wachtmees ters der eerste klasse van hun post commando moesten worden ontheven wegens onvoldoende anciënniteit. Eigenlijk kwam ook een andere cate gorie daarvoor in aanmerking wachtmeesters zonder hogere diplo ma's maar bij wijze van overgangs maatregel mochten zij hun functies blijven vervullen, mits zij de diplo ma's maar binnen een bepaalde tijd haalden. Mr. Kenemans haakte onmiddellijk in op de diploma-kwestie door zich af te vragen waarom wachtmeester Nijssen evenals de voor een diploma werkende politiemannen geen dispensatie kon wor den verleend. „De algemeen inspecteur heeft toch de mogelijkheid een wacht meester eerste klasse vroeger dan nor maal te bevorderen tot opper?" meester niet zijn functie als post' commandant in Lexmond kunnen laten behouden en desnoods de bevordering kunnen uitstellen tot aan de anciëhni- teit was voldaan? Dat waren de vragen die Nijssen's raadsman, mr. G. Kenemans (bestuurs lid van de centrale voor rijkspersoneel), gisteren aan het ambtenarengerecht, gepresideerd door mr. W. C. van Zwie- ten, in Rotterdam voorlegde bij de be handeling van zijn eis het overplaat singsbesluit ongedaan te maken. Begin november van het vorig jaar had men zich al geruime tijd met de behandeling van deze zaak bezig gehou den. De uitspraak werd bepaald op 26 november. Op 19 november echter werd bekend gemaakt dat de zaak voor onbepaalde tijd werd aangehouden, om dat nieuw feitenmateriaal aan het dos sier moest worden toegevoegd. Als gevolg van het rapport-Boot. dat voor de meeste politiemannen belangrij ke verbeteringen inhield, moest een aan tal wachtmeesters der eerste klasse van hun postcommando's worden ontheven, wegens onvoldoende anciënniteit. Dat lot trof ook wachtmeester Nijssen. Kolonel T. J. Canter Visser, dirigerend officier eerste klasse van de staf rijkspo litie. die als gemachtigde van de algemeen inspecteur optrad was evenals overste mr. J. P. van Steur drie maanden gele den. van mening dat het overplaatsings besluit. niet ongedaan gemaakt kon wor den. „Nijssen kon pas over vijf jaar voor promotie tot de daarvoor vereiste rang van opperwachtmeester in aanmerking komen. En daarom moest hij weg uit Lexmond". w-el beslist port-Boot is geschied in volledig overleg i I me' a"e organisaties van politieperso- neel", zo zei kolonel Canter Visser nog. Het ambtenarengerecht zal binnen drie weken uitspraak doen. Snuif en wrijf Uw verkoudheid Jane Kusin is nu twee maanden be zig. Verreweg de meesten hebben malaria en schurft. Verder krijg ik veel dysentrie-patiënten. ernstige ge vallen van bloedarmoede en ondervoe ding. Misschien wel de helft van alle vrouwen is geslachtsziek en daardoor vaak ook onvruchtbaar geworden. Daarnaast constateer ik nogal wat reu matische aandoeningen en hartafwij kingen". Meer dan honderd „klanten" per ochtend is hier niet ongewoon. Ze uiten hun klachten via een tolk. Jane Kusin onderzoekt Suzanne de Vlas „werkt af": geeft injecties en verstrekt wat medicamenten. „We zijn goed op el kaar ingespeeld: het gaat allemaal snel. Maar dit kan zelfs een paard niet volhouden. We moeten er een paar inlandse zusters bij hebben". Natuurlijk heeft de arts zich even moeten oriënteren. Ze ging daarvoor naar het enige ziekenhuis van de streek, in Bamenda. „Ik kwam daar in een gekkenhuis terecht. Het heeft bijna tweehonderd bedden. En er Was maar één dokter, die behalve de operaties en andere behandelingen ook nog elke dag polikliniek hield. Hij werd daarbij geholpen door één broe der en twee verpleegsters. De staf be stond verder uit hooguit dertig inland se zusters, die het vak nog moesten Gedurende twee weken heeft Jane Kusin daar polikliniek gedaan. Suzan ne de Vlas werkte zich tegelijkertijd in op het laboratorium. Ze kwamen el ke avond gebroken thuis. En dan ston den er altijd wel een stuk of wat dorpspatiënten voor hun deur die ze toch ook niet weg konden sturen... MET MELK Ondanks deze overbelasting denkt dit medisch duo binnenkort wat tijd vrij te kunnen maken voor een meer pre ventieve taak vooral' zuigelingen zorg. „We willen daarbij vooral het accent leggen op de voeding. De ba- bies hier raken snel ondervoed door gebrek aan eiwit. We moeten melk poeder hebben. Dat kunnen wij hier gebruiken als geneesmiddel. We kun nen dan cursussen organiseren, waar op we de moeders leren het klaar te maken. De melk moet dan natuurlijk in ons bijzijn worden opgedronken om te voorkomen dat ze wordt verkocht. Maar voorlopig kan 't nog niet: er is geen geld. We hebben minstens 500 pond per week nodig. Er is een aan vraag ingediend bij de Wereldgezond heidsorganisatie. Het kan wel een jaar duren voor daar een beslissing over wordt genomen. Zou er in Nederland ïen particuliere instelling zijn, die ons -olang uit de nood kan helpen?" Jane Kusin heeft nog meer plannen. „Ik hoop in deze twee jaar ook nog toe te komen- aan wat researchwerk. Er is hier nog zo weinig bekend. Waar Lang voor de deur van de polikliniek open gaat staan er al patiënten te wachten. Daarbij wordt vooral gedacht aan de tweede fase van dit project, die begint wanneer de verkenning is af gelopen. Op het ogenblik zijn de meisjes nog volop bezig met de vor ming van „naaikransjes". Dat ge beurt op verzoek van de vrouwen zelf. Ze willen graag hun kleren le ren verstellen. Dat spaart dan het geld uit voor de kleermakers, die op de markt met een aftandse naaima chine stukken in broeken zetten of op poten staat gescheurde jurken dichtstikken. Zo'n BABIES IN BAD Dit geldt natuurlijk niet alleen Ook zijn nu de eerste lessen in kin derverzorging gestart. Het duurde even voor de groepen waren samengesteld met eindeloos geduld moest worden uitgelegd wat «Je bedoeling is, telkens de mond van het kind te duwen. Een lepel komt er nog niet Na zo'n gebeurtenis moet dan een afspraak tot stand worden gebracht voor de eerste eigenlijke les. Dat is een hele toer. Meestal wordt geprobeerd met behulp van de fon of een raads man de opkomst wat af te remmen. Maar het is wel van doorslaggevend belang natuurlijk, dat dan dezelfde vrouwen wéér komen en niet steeds anderen. Soms duurt 't werkelijk weken voor dorp een representatieve „club" ïn staat en gewend is aan de regelmaat van elke week op dezelfde tijd een volgende les. Het is de bedoe ling dat de „leerlingen" straks hun kennis in eigen omgeving overdragen Zelfs vrijwilligers in Kame roen hebben soms vrije tijd. Wat doen ze ermee? Uiter aard ontbreken rondom Bam bui alle Westerse uitgaansmo gelijkheden bioscope7i of ca féterrassen. De jongelui moe ten zichzelf vermaken, en dat kost gelukkig weinig moeite. Ze spelen pingpong, ze draai en platen op batterij-pickups of maken zelf muziek. Ze schrij ven brieven en drinken koffie. Af en toe wordt er een tuin feest georganiseerd, bij het licht van lampionnen en dan wordt op houtvuur vlees aan pennen geroosterd, 's Zon dags gaan de meesten naar de kerk. Daarna worden bezoeken afgelegd of ontvangen, onder elkaar maar ook bij Afrikanen of Europeanen uit de buurt oj in Bamenda. Anderen maken wandelingen. En sommigen rijden paard. De liefhebbers zijn van plan er een te kopen dat kan hier al voor 'n tweehonderd gulden. Veel minder heeft intussen de aap gekost, die zich in de alge mene sympathie mag verheu gen. Er is voor hem een hok getimmerd tegen het gemeen schapscentrum op de heuvel waar iedereen elke dag ettelij ke malen passeert en vaak even stopt om het beest een banaan te geven. Pap eten met vinger. De eerste opgaaf: een rij doodgewone steken maken allemaal even groot en kaarsrecht Aanvankelijk werd er OUCTU vuui „huiswerk opgegeven. Maar de vrij- voedselbereiding. Óok de hygiëne staat - op het lesrooster. Die wordt geïntro- duceerd via het baden van babies. Ger- rie Schuetz uit Roosendaal en Diet Rip uit Bennekom hebben daar al ervaring mee opgedaan. Ze ontwikkelden snel een simpel systeem. Na het bad in een emaille kom wordt het kindje afgedroogd. Ziezo. Is de baby klaar? De vrouwen knikken stralend. Maar nee. wat hebben we vergeten? Ver schrikte gezichten. O ja, de oortjes zijn niet schoongemaakt van binnen. Joke Sybrandi uit Winsum in Gro ningen begint altijd met een toespraak. Ze spreekt dan Engels, dat door tolken wordt vertaald, zin voor zin. Vóór haar, op de grond, zitten zo'n zestig, zeven tig vrouwen uit de omtrek opgeroe pen door de fon. Zo klaar? Ja, alles ge beurd. Of niet soms? Ach, het neusje heeft nog geen beurt gehad. En zo ho pen de vrijwilligsters van de zuigelin gen eens ook de moeders zo ver te krijgen, dat ze wat meer aandacht zullen krijgen voor hun eigen lichaams verzorging. In het team ontluiken wat dit soort „verre verwachtingen" betreft nu de eerste twijfels. Zal het ooit lukken de ze mensen werkelijk wat verder te brengen? En wat dan nog? Zoals de zen zijn er miljoenen en iedere dag groeit hun aantal.... De staf heeft op het ontstaan van deze mineur-stemming gerekend. Dat is namelijk een bekend ver schijnsel, waarmee elke ontwikke lingswerker te kampen krijgt; een reactie op alle ellende, die h(j ziet. Gelukkig drijft zo'n bui ook weer over. Daarna pleegt de barome ter geruime tijd onveranderlijk te staan op: hard aanpakken wei nig of geen gepieker. Eerste gesprek met enkele vrouwen Joke Sybrandi uit Winsum (Gr.) aan het woord. Toch weg „Hoewel Nijssen een zeer goed politie man is, hij heeft dat telkenmale bewe zen, en een goed postcommandant was, moest h(j toch het veld ruimen", zo zei mr. Kenemans Hij kon zich goed voorstellen dat wachtmeester Nijssen de overplaatsing naar Vianen als een functionele degrada tie voelde, een degradatie die in de kleine kring van een dorpsgemeenschap niet onopgemerkt bleef. Mr. Kenemans kwam ook nog even te rug op de reorganisaties binnen het korps Rijkspolitie als gevolg van het „rapport- Boot". „Toen dit rapport-Boot werd be studeerd. heeft men kennelijk niet voor zien dat ondanks alle voordelen, het stuk ook punten bevatte die in strijd waren met de rechtszekerheid. Eén van die punten is nu in de zaak-Nijssen aan het licht gekomen." Ondeugdelijke machines geleverd gel baseerde zijn betoog voorts op de Oostduitse handelsvoorschriften, waarin hetzelfde wordt bepaald. „Iedere verte genwoordiger van de kapitalistische lan den zou geen overeenkomsten met ons willen aangaan, indien hij wist dat na dat hij er reis-, hotel- en administra tieve kosten aan had besteed, de ver- tpppn Hp OnctHiiitcp pvnnrt Pn 1 *50pers zouden weigeren te betalen om- tegen Oe uostauitse export- en dat dc overeenkomsten niet waren uit- handelorgamsatie DIA (Chemie).jgevoerd. zelfs ais dat een gevolg I mocht zijn van een fout bij de verko- Het gaat hier om een bedrag van pers zelf". 278.000 gulden, dat de heer Aerhout van I de Oostduitse organisatie vordert als i RT^TffV commissie voor door zijn tussenkomst"ixioiVjv/ door de Nederlandse sigarenindustrie ge-| plaatste order voor een groot aantal I Advocaat Ilans Laudin, optredend voor machines voor het automatisch in dek-j baseerde zich op een clausule in blad wikkelen van sigaren. Deze machl- °vereenkomst tussen DIA en de heer vinding van de tabak- Acrn<>ut, volgens welke betaling alleen zou plaats hebben als en wanneer de transacties voortgang vonden. De heer Aernout had de overeenkomst getekend Bij de aflevering van de eerste zen- zoals die er lag en zijn verlies als ge ding bleken de machines echter gebre- V0,K van het afspringen van de trans ken te vertonen, waarna geen verdere1 act,e was ecn „normaal handelsrisico", 'leveringen meer plaats vonden. aldus deze pleiter. Partijen besloten hun geschil aanhan- i Nadat de zitting drie uur had geduurd - te maken bij een scheidsgerecht In I zonder dat partijen nader tot elkaar wa- poging om zonder civiele procedure j ren gekomen, verzochten zij het gerecht Een scheidsgerecht in Oost- Berlijn is er gisteren niet in ge slaagd met succes te bemiddelen in een civiele actie, die de Am sterdamse importeur H. M. J. Aernout aanhangig heeft gemaakt I g»g sentijd willen zij trachten ondershands alsnog tot overeenstemming te komen. Slagen zij daarin niet, dan zullen zij het gerecht verzoeken de zaak aanhan gig te maken bij een arbitrage-gerecht. bindende uitspraak i SLACHTOFFER De juridische raadsman van de eiser, de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel, betoogde voor het gerecht, dat het een j H der fundamentele ppvattingen in het in- e< ternationale recht is dat een commissie-! voor j iu.uuu oenadeeld. De dader is dit agent niet het slachtoffer mag worden I uit eigen beweging komen melden bij van het onvermogen van een verkopen- de gemeentepolitie in F.mmpinnwi de partij om op tijd en volgens de vast-! zag geen uitweg gestelde kwaliteit te leveren. Dr. Vo-ldie hij zei te verwachten. De 46-jarige vertegenwoordiger H. uit Santpoort heeft zijn werkgever, fabrikant in de Noord-Oost Polder, r 10.000 benadeeld. De dader eigen beweging verkopen- de gemeentepolitie De president van het verbond van de Duitse industrie (B.D.I.), Fritj Berg, heeft in Washington verklaard, dat de Amerikaanse vrees voor pro tectionisme op de Europese gemeen schappelijke markt volkomen onge grond is. In een bijeenkomst van de nationale persvereniging zei Berg, dat de door de EEG in Europa teweeggebrachte wel vaart ook ten voordele van de Ame rikaanse economie is geweest en dat zeker zal blijven. Hij verzekerde, dat de Duitse bonds republiek de Verenigde Staten in de Kennedy-ronde zal steunen Naar zijn mening zijn thans ook de Franse pro ducenten, die op de gemeenschappelijke markt nieuwe posities hebben verwor ven, bereid grotere tariefverlagingen overeen te komen. Berg drong er op aan de uitzonde ringen op de voorgenomen tariefverla ging van 50 procent in het kader van de Kennedy-ronde tot een minimum te beperken. Hij zei te hopen, dat de op 23 maart a.s. in Genève beginnende we reldhandelsconferentie van de Verenig de Naties de in het kader van de Al gemene overeenkomst inzake handel en tarieven (GATT) bereikte resultaten, niet teniet zal doen. De wereldhandels conferentie betekent de confrontatie van de ontwikkelingslanden met de industrie landen. zo zei hij. Er zijn absoluut mogelijkheden de af zet van de ontwikkelingsgebieden in de geïndustrialiseerde landen te vergroten en daarvoor is een voortzetting van de financiële en technische hulp noodzake lijk. Desondanks zijn dc Verlangens van de minderontwikkeldc landen voor reor ganisatie van de markten en preferente rechten onrealistisch, zo verklaarde Berg. Engeland vraagt steun Gemenebest bij Gatt-gesprek Op een bijeenkomst die twee dagen zal duren en vandaag in Londen is geopend, zal Engeland aan de handelsministers van het Gemenebest vragen of zij bereid zijn hun traditionele voorkeurebe. handelingsovereenkomsten met Engeland op te geven in ruil voor ruimere regelingen. Dit geschiedt omdat de Engelse regering op de conferentie in Genève, die maan dag a.s. begint voorstellen wil steunen, inhoudende dat de rij kere industrielanden alle ontwik kelingslanden zouden helpen door hun produkten op voorkeursvoor- waarden toe te laten. Een voorwaarde van essentieel be lang is dat de landen van het Gemene best bereid zijn Engeland te ontslaan van zijn belofte aan deze landen al leen voorkeursbehandeling te geven. Engelse ambtenaren zijn over het al gemeen optimistisch dat de Engelse minister voor industrie, Edward Heath, de goedkeuring van het Gemenebest op de ministersconferentie zal krijgen wegens de voordelen, die waarschijn lijk zullen voortvloeien uit,een ruimer preferentie-stelsel. Zij verwachten echter niet dat er een verenigd Ge menebestfront voor de conferentie in Genève der 122 landen uit zal voort vloeien. Regering-Sendwe in Katanga afgezet Premier Jason Sendwe van Noord- Katanga en zijn rovinciale regering zijn. naar eerst thans wordt vernomen, zondag jl. afgezet op een buitengewo ne zitting van het provinciale parle ment. Het besluit werd met een over weldigend meerderheid genomen. Sendwe is de leider van de Baloebakat. die in Katanga 600.000 leden telt. Tot opvolger werd gekozen de voorzitter en oprichter van de PPC «Kongolese pro gressieve partij), Noembi. die een ge len nieuwe rege™g zal samenstel- Sendwe heeft zich naar Leopoldstad °m protesteren tegen het door de minister van binnenlandse za- Ken van de centrale regering, Maboti en door president Kasavoeboe goedge keurde besluit de buitengewone zitting Irfnïn w Noordkatangese parlement te doen houden. In Baloeba-kringen in Katanga heeft het afzetten van Send- Igewekt. Z^n regcring he'ige beroering

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7