Geen Belgische taal, dus zijn er ook geen Belgen? Uitwijzing Naupert was slechts tegenmaatregel Britse BAC-111 neergestort Dr. Paardekooper: INDERDAAD Dr. Geuljans: ONJUIST Johnson vraagt miljard iur> beïnvloeden minder dan Kennedy Onde dierkunde Langdurige straf geëist voor beroving van Brit hi een. &onte Kij. 5 DONDERDAG 19 MAART 1964 Westduitse diplomaat moet uit Rusland Geen politieke campagne van het Kremlin TN Bonn wordt vernomen, dat t de uitwijzing van de West duitse diplomaat, dr. Heinz Nau- pert, uit Rusland kan worden op gevat als het antwoord van het Kremlin op de uitwijzing van een Russische diplomaat uit de Bondsrepubliek. Deze uitwijzing, j de Russ» de heer Naupert weten zeer g het om gaat. Men blijft van de zijde van het ministerie verzekeren dat Naupert geen strafbare feiten heeft In Russische kringen in Moskou zei men niet-officieel dat Nauperts activi teit had gegrensd aan spionage, doch dat niet kan worden gezegd dat hij wer kelijk had gespioneerd. Westelijke waarnemers zijn van mening dat hier gedoeld wordt op het verzamelen van economische inlichtingen. Zij vonden de uitwijzing van de 47-jarige diplomaat opzienbarend, omdat deze als exponent voor een verdere uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de beide landen bekend staat. De Russische diplomaat. Morosov. werd op 15 januari uitgewezen. Zowel als de Westduitsers bew die de eerste-secretaris van de den hierover het stilzwijgen. Een woord je I voerder in Bonn verklaarde dat Mo- Russische ambassadeur nflorosov, i rosov zich bij een bespreking op het in Bonn trof. werd aanvankelijk I Westduitse ministerie van buitenlandse - - - zaken een pas van een Rus had toe geëigend. die in augustus van het vo rig jaar in West-Duitsland asiel had verzocht. geheim gehouden en pas gisteren, in verband met de uitwijzing van Naupert, bekendgemaakt maatregel tegen de Westduitse diplomaat wordt in Bonn niet op. gevat als het gevolg van een nieu we politieke campagne tegen de Bondsrepubliek, maar als een tegenmaatregel, zo wordt Naupert moet Rusland binnen vijf dagen verlaten. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat de Westduitse ambassadeur in Mos kou op zijn verzoeken om uitleg als enig antwoord had ontvangen: U Een van de twee prototypes van het Britse vliegtuig ..Bac 111" is gister middag op het vliegveld van Wisley in Surrey neergestort. Het vliegtuig ver loor bij de landing teveel vaart, raakte de grond, kaatste tien meter omhoog en kwam daarna op de neus terecht. Er zijn geen slachtoffers. Het eerste prototype van de Bac 111 was in oktober neergestort tijdens het beproeven van lage snelheden. Daarbij kwamen de zes bemanningsleden om het leven. N^ien leverde de fabriek nog twee van deze prototypes af en et daarvan is nu eveneens neergestort. De BAC I'll is een van de nieuws Engelse vliegtuigen, bestemd voor verbinding over korte afstand. Er zijn 68 toestellen besteld, waarvan 58 voor de politiek Fisher: vooruitzicht voor ontwapening is niet zo slecht De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève, Fisher, heeft in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP verklaard dat de vooruitzichten voor ont wapening niet zo slecht zijn als zij er uit zien. Mijn toespraak van dins dag moet niet worden gezien als een verwerping van het ontwapeningsplan- Gromiko, zei Fisher, die woensdag ochtend een gesprek had gevoerd met zijn Russische collega, Tsarapkin. De afwezigheid van Frankrijk bij de besprekingen aanroerend, zei Fisher, dat hij graag zou zien dat dit land de lege stoel aan de conferentietafel zal Zij die de Verenigde Staten kritise ren, zeggen dat dit land niet zo gebrand is op ontwapening als de communisti sche wereld vanwege de belangen der wapenindustrie en de moeilijkheid de ze in de economie te vervangen, zo werd door Fisher opgemerkt. Zijn antwoord hierop was, dat de Verenigde Staten hun vrijgekomen economische krachten zouden kunnen aanwenden voor verbe tering van de maatschappij. Hij vestig de in dit verband de aandacht op de omschakeling van de Amerikaanse eco nomie na de tweede wereldoorlog. In plaats van de depressie, die werd voor speld, kregen we inflatie, aldus Fisher. Russische Kosmos 26 gelanceerd Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat de Sowjetunie gisteren een onbemande kunstmaan, de Kosmos 26", heeft gelanceerd. De lancering vormt een onderdeel van een serie die tot doel heeft inlich tingen te vergaren over de omgeving de aarde, met inbegrip van haar ss werken de Kos- van de baan om de tot 271 km, den ten opzichte mend. De eerste satelliet in de reeks, Kos- los-1, werd 16 maart 1962 gelanceerd. (Van een onzer redacteuren) Op de keper beschouwd zijn er geen Belgen, want Belgisch als taal bestaat niet. Aldus dr. P. C. Paardekooper, Neerlandicus te Eindhoven. De mening dat er geen Belgen zouden zijn, omdat er geen eigen Belgische taal bestaat is voor ernstige bestrijding vatbaar, want staatsvorm behoeft nog niet noodzakelijkerwijze op taal eenheid te berusten. Aldus dr. R. M. A. A. Geuljans, burge meester van Breda. Wat is de visie van dr. Paardekoo per? Deze is te vinden in zijn brochu re ,,Er zijn geen Belgen", een bunde ling van een aantal lezingen die deze militante figuur enkele jaren geleden gehouden heeft voor de KRO-micro- foon. Causerieën die destijds heel wat stof deden opwaaien: in België zowel als in Nederland. Zoals men zal mer ken gaat dr. Paardekooper vooral uit van filologische gronden (filologie: de wetenschap van de taal en letterkunde, ook van de gehele cultuur van een be paald volk Red.) De Belgische taal bestaat niet. want, zo begint dr. Paardekooper, België be staat uit Walen, die Franse dialecten en soms ook Algemeen Beschaafd Frans spreken, èn uit Vlamingen, die (Vlaamse. Brabantse en Limburgse) dialecten spreken en soms ook Alge meen Beschaafd Nederlands. Waarom heet bij ons de provincie ten oosten van Zeeland NOORD Bra bant? Omdat er ook een Zuid Brabant is en zelfs een Midden-Brabant (pro vincie Antweroen) beide liggend in België. Op dezelfde manier vinden we in België en Nederland ,,Limburgen" en ..Vlaanderens". „Nederland", zo citeren we dr. Paar dekooper letterlijk, „heeft geen 11 pro vincies zoals de schooljuffrouw u ge leerd heeft, maar 16. Nederland is gro ter dan u dacht. Stop ik ben aan het annexeren. Dat gaat zo maar niet. Ik mag de betrekkingen met onze buur staat niet in gevaar brengen. Commentaren pro en contra Belgen? él of gé aas) bepaald niet academische vraag hopen de bekende dr. P. C. Paardekooper te Eindhoven en dr. R. M A. A. Geuljans, burgervader van Breda hedenavond de degens te kruisen. ;ebeurt in Tilburg in het kader 8 „Pri aldaar kwestie leek het ons goed, in afwachting van de discussie die plaats zal hebben en waarvan we vrijdag in de krant een verslag hopen te brengen, onze geïnteres seerde lezers in grote lijnen met de twee standpunten te confron- Voor de visie van dr. Paarde kooper bedienden we ons van zijn brochure „Er zijn geen Belgen", uitgegeven bij de Stan daard Boekenhandel an Antwer pen en voor die van dr. Geuljans hadden we inzage in materiaal van een onlangs door hem ge houden lezing Een in België door te voeren fede ralisme tussen Vlaanderen en Wallonië acht dr. Paardekoper een radicaal mid del om een einde aan de Waals-Vlaam- se moeilijkheden te maken, een cultu rele en politieke (niet een economi sche) scheiding tussen tafel en bed na 130 jaar gedwongen huwelijk", zoals hij het zeer beeldend formuleert. jans, dan zou dit op een totale mis lukking uitlopen indien er niet dat ver bindende element: „Belgen te zijn" zou bestaan. En Belgen bestaan inder daad! Nergens is namelijk nog het be wijs geleverd als zouden taalgrenzen ook steeds staatsgrenzen moeten zijn. Integendeel, volksverscheidenheid of taalverschil behoeft de eenheid van een staat niet in de weg te staan. Denk aan Zwitserland. Er worden vier ta len gesproken, maar niemand twijfelt eraan of Zwitserland wel een echte staat is, of de Zwitsers wel een hecht staatsbewustzijn hebben! Dit is een waarheid van fundamentele betekenis. Géén duizendpoot Ten onrechte worden begrippen als taal en volksgemeenschap vaak in het politiek mystieke, dus irrationele, vlak getrokken. De meest treffende kritiek hierop, aldus dr. G„ heeft nog altijd Chesterton geleverd, die eens schreef: „omdat iedere mens twee benen heeft zijn vijfhonderd mensen nog geen dui zendpoot"... Men kan voor dit verschijnsel niet genoeg op zijn hoede zijn. Toespitsing van de waarde der volksgemeenschap leidt al te gemakkelijk tot „racisme en pan-germaanse opvattingen" over volk en staat. Ook dit achtte dr. Geul jans een zaak van fundamentele bete- Biedt niet eerder dan een federale-, een unitaire parlementaire staatsvorm zoals België die thans (nog?) kent de meeste waarborgen? En voor België, èn voor een naar integratie strevend Europa?, aldus vraagt dr. G. zich af. Natuurlijk moet deze staat, evenals andere democratieën, er naar streven alle mogelijkheden en vormen van DE CENTRALISATIE, delegatie van be voegdheden e.d. te benutten door ze ook toe te passen. Leo belgicus PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER f 1.12 in beker of pot Amerikaanse hulp aan buitenland j Getuigen zouden I Ononharp aanlrlappr Henrv Wad< President Johnson heeft giste ren bij het Amerikaanse congres een programma voor hulpverle ning aan het buitenland inge- De eerste dierkundige in het Wes ten was een vrouw, t.w. de abdis Hildegardh van Blngen die van 1098 tot 1179 leefde. Volgens de verhalen zou zij visioenen hebben gehad die ze meestal aan een schrijver dicteer de, waardoor naast talrijke andere werken, ook merkwaardige hoofd stukken over natuur- en geneeskun de tot stand kwamen. Het merkwaar dige is daarbij, dat zij ook eigen op merkingen in haar •erhalen invlecht, tijd gekenmerkt werd door autori teitsgeloof. een gro te bijzonderheid is, vooral wanneer de ze opmerkingen uit een vrouwenmond afkomstig zijn. Nu heeft Hildegardh (of Hildegar- dis) destijds weliswaar veel gereisd, maar Afrika en Azië heeft ze toch beslist niet bezocht. Ook zal ze handschriften over dieren hebben ge lezen. die waarschijnlijk een grote indruk op haar hebben gemaakt. Maar natuurgetrouwe afbeeldingen van dieren zal zij waarschijnlijk zelden onder ogen hebben gehad. De werkelijkheid kan haar dus niet als voorbeeld hebben gediend, evenmin als de werken van andere schrijvers, zoals Aristoteles en Pllnius, die bo vendien niet geïllustreerd waren. Daardoor konden de voorstellingen die men hier in het Westen van al lerlei vreemde dieren had, niet an ders dan uiterst gebrekkig zijn en de beschrijvingen die Hildegardh van sommige dieren geeft, doen dan ook hoogst zonderling aan. Zo vertelt zij. dat de olifant zjjn warmte van de zon ontvangt en dat die hitte vaak zb groot is, dat de beenderen er door gekookt worden. Door die hitte wordt voorts het zweet van het dier zo sterk ingedikt, dat de opperhuid daaraan zijn stevigheid ontleent! In die trant werd in de volgende eeuwen dierkunde geschreven, >1 mogen we «iet verzwijgen dat vol gende generaties van geleerden steeds wel Jets hebben rechtgezet, al had dit In het begin nog niet veel om TOCH IS HET ZO! het lijf. Albertus Magnus, die een eeuw later leefde, schreef byv. on verdroten dat een vlieg 8 poten heeft, zoals Aristoteles destijds had opge merkt. Nu zal het ons wclilcht wat dwaas voorkomen, dat een vooraan staande geleerde als Albertus Mag nus niet eens zou hebben opgemerkt dat een vlieg maar 6 poten heeft, in- plaats van 8. Maar dergelijke ontspo ringen die we in de geschiedenis herhaaldelijk tegen komen, moeten nu eenmaal geschreven worden op rekening van de middeleeuw se gewoonte om meer naar de boe ken dan naar de beschreven voor werpen of wezens te De afbeeldingen van vreemde dieren die we in dergelijke oude ge schriften aantreffen, doen vaak dan ook hoogst zonderling aan. Een leeuw is getooid met een flinke schippers- baard. een olifant lijkt op een wild zwijn met een slurf, en de aap is niet anders dan een zwaar behaard mens. De neushoorn die Albrecht Diirer voor het werk van Gesner tekende, ljjkt een met stalen platen gepantserd monster. Desondanks kan de neushoorn in deze afbeelding dui delijk worden herkend, wat op zich zelf wonderbaarlijk is. Want Dürer had het dier nooit in levende lijve gezien. Volgens een moderne be schrijving heeft de Indische en Ja vaanse neushoorn diepe plooien aan de hals, evenals bij dc heupen en boven de poten, waardoor dc indruk van een pantser wordt gewekt. Dan moeten we er ons werkelijk niet vro lijk over maken dat Dürer, die uit sluitend op beschrijvingen moest af gaan, er een dier van heeft gemaakt dat bykans dezelfde wapenrusting draagt als de zwaar geharnaste rid ders van zijn tijd. De monsters waarvan men toen vertelde, waren natuurlijk wel een tikkeltje fraaier! H. Petition Nadruk verboden. diend, dat een miljard dollar la ger is dan dat van president Ken nedy van vorig jaar. President Johnson verzoekt het Congres 3,4 miljard dollar voor dit doel te bestemmen, waarvan 2,4 miljard voor economische en een miljard voor militaire bijstand. Vorig jaar verzocht president Ken nedy 4,9 miljard, moest dit terugbren gen tot 4,5 miljard en kreeg tenslotte slechts goedkeuring voor drie mil jard. In zijn 'boodschap aan het Congres zegt president Johnson dat de hulpver lening aan de ontwikkelingslanden ge lijkmatiger moet worden verdeeld en dat het Amerikaanse particuliere kapi taal hieraan meer kan bijdragen. De Amerikaanse president schrijft zijn boodschap dat voor het komende belastingjaar de Amerikaanse hulp niet voor de gehele wereld bestemd is. maar dat met zorg de landen zullen worden uitgekozen waarvan het essentieel is dat zij vrij blijven en die nieuwe kans op communistische veroveringen zouden geven wanneer zij ineenstorten. Tweederde van de miljard dollar voor militaire hulp zal worden verdeeld on der elf landen aan de oeriferie van het Chinees-Russische blok, Griekenland en Voor onderhoudshulp is 335 miljoen dollar bestemd, waarvan viervijfde zal worden verleend aan Zuid-Korea Zuid- Vietnam, Laos en Jordanië. Tweederde de gelden voor ontwikkeling gaat Openbare aanklager Henry Wade I heeft thans verteld waarom hij en zijn assistenten de grote beslissing hebben genomen in het proces te gen Jack Ruby om geen getuigen op te roepen die in het vooronder zoek hadden verklaard dat zij Ruby en Lee Harvey Oswald tezamen heb ben gezien voor de moord op presi dent Kennedy. Overal ter wereld zouden verklarin gen van deze getuigen voor het gerecht sensationeel nieuws zijn geweest en in dien de jury de verklaringen geloofd had, had er een motief voor de moord op Oswald uit geput kunnen worden. Wade zei dat de agenten van de FBI en andere onderzoekers hem een lijst van getuigen hadden verschaft die vol hielden dat zij Ruby en Oswald ver schillende keren tezamen hebben ge- Wade besloot deze getuigen niet op te roepen omdat hij twijfelde aar juistheid van hun verklaringen. dat drie der getuigen gefaald heb- in proeven met de leugenverklik ker. Wade zei, dat de verklaringen var deze getuigen grote invloed op de jury zouden hebben. Maar ik meende - meen dat nog dat er geen bewijzen voor zijn dat Ruby en Oswald elkaar kenden. Zoals de zaak is gelopen, ben ik echt blij, dat we de getuigen niet hebben opgeroepen. Chili. Columbia, Nigeria, Turkije, Pakistan en India. President Johnson zegt voorts dat al le noodzakelijke regeringsmaatregelen zullen worden getroffen om de beperk te hulp aan bepaalde landen zo doel treffend mogelijk te doen zijn. onder het motto „Geen verspilling maar ook geen opheffing". Luister: Nederland kan België niet meer annexeren, want België IS Ne derland. Want wat is de Nederlandse leeuw in het latijn? Juist: leo belgi- cus, ofwel: Belgische leeuw. Belglca is de latijnse naam voor Nederland, dus betekent België eigenlijk niets anders Wallonië) dan Nederland." Zeker een „polinationale" staat als België, wier diverse volksgemeenschappen als „na tionaliteiten" zijn te beschouwen, heeft redenen te over en is het Contra zelfs aan haar volksbestaan ver plicht, deze volksgemeenschap- pen voorwerpen van zorg, res- dr.' Paardeko- peet en rechtvaardige wetgeving te doen zijn. Aldus in hoofdlijnen de visie van dr. R. M. A. A. Geuljans. Welke mening stelt dr. Geuljai nu tegenover? Een mening, die genstelling met die van dr. Pa: per, gefundeerd is op juridische ciologische inzichten betreffende natie en volksgemeenschap. Om maar met een eventueel federa lisme in België (dat bij dr. Paarde- koper het laatst ter sprake kwam) te beginnen: dr. Geuljans stelt vast dat daarbij dr. P. in eerste instantie wel de middelpunt-VLIEDENDE krachten (zoals autonomie van Vlaanderen en Wallonië) van het federalisme voor ogen zullen staan. Maar weet wel, al dus dr. G„ dat men daarbinnen qus ar. u., aai men aaaruimieii even- i.Belgie aldus nog altijd letterlijk middelpunl ZOEKENDE krachten en gezaesor^ane„ hard V3„ „ode heeJt, Want hoe zouden eventuele „federale instanties en personen" ooit verant woorde besluiten kunnen nemen indien t9e* zij niet alleen geconfronteerd zouden mip- worden met „de eigen economische dr. Paardekooper, „is in werkelijkheid „Zuid-Nederland". Noord en Zuid w den bij de vrede van Munster, dus de 80-jarige oorlog, gewelddadig scheurd in twee brokken langs eer vallige militaire grens, een frontlinie. Wij zijn dus net zo'i w rea dat ook langs zo'n toevallige front linie bij wijze van vredescompromis in tweeën gescheurd werd. Of, als u een voorbeeld dichter bij huis wilt hebben: wij zijn net zoiets als Oost- en West- Duitsland. Noem Oost-Duitsland bijv. Germanië en West-Duitsland Duitsland, dan begrijpt u wat ik bedoel", zo zegt dr. Paardekooper, die vervolgens me moreert dat Nederland slechts nog tus sen 1815 en 1830 tijdelijk verenigd geweest. Daarna viel het brokken uiteen. i'n geval als Ko- ping en toekomstvisie van elk der deel- staten" maar deze ook nog eens zou den moeten beschouwen in het licht van filologische en andere aspecten der taalgrenzen? Wie zou in zo'n „kleinstaterij" nog een verkeersweg of een waterweg kun nen ontwerpen: wat zou er van indus triële- en streekontwikkeling terechtko men? Op elk gebied zou dan de taal kwestie van beslissende betekenis blij- 'twee ken te zijn en leiden tot een ONAF HANKELIJK (dus verkeerd) econo misch streven van dc deelstaten. Aangenomen dat er eens een fede- - komen, aldus dr. Geul- 16 Neder- In dat hele gebied landstalige provincies, waar 17 miljoen raai België mensen wonen wordt Nederlands ge sproken: Algemeen Beschaafd èn dia lecten. Dit Nederlandse taalgebied be hoort bij de middelgrote van Europa en is bijv. groter dan alle Skandina- vische taalgebieden samen. Het neemt vlug in betekenis toe, doordat de be volking zich snel uitbreidt en de posi tie van het Algemeen Beschaafd Ne derlands er met de' dag steviger wordt, vooral in Vlaanderen. Culturele bezetting Dr. Paardekooper stelt vervolgens de wat hij noemt „Franse culturele be zetting na 1830" in het licht. Vlaan deren leek een missiegebied waar veel zieltjes te winnen waren, want er wa ren daar toen enkel dialecten. Boven dien was een heel dun laagje Vlamin gen uit „de hogere standen" er al ver franst sinds de Napoleontische tijd: de z.g. Franskiljons, niets meer of min der dan culturele verraders! Hoewel hulp uit Nederland ontbrak ontstond er toch verzet: de Vlaamse Beweging kwam op, die volgens dr. P. beter N e d^e r 1 a n d s e Beweging had kun- Aan de hand van zeer vele prakti sche voorbeelden toont dr. P. de taai discriminatie van Vlamingen t.o.v. Walen aan. Zo deelt hij mede, dat pas sinds mei 1961 de maatregel doorge- oerd is, dat er in de Belgische minis terraad Nederlands gesproken MAG worden. En dit in een land. waarvan tweederden der bevolking Nederlands spreekt. Kortom: het onrecht blijft Vier Amsterdammers voor rechter DE I In een steenkolenmijn in de buurt van het Aus tralische plaatsje Rhondda, zijn gisteren voetsporen gevonden van wat de oudste dinosaurus van de wereld zou kun nen zijn. De twee voet afdrukken, die op ruim 235 meter diepte werden aangetroffen, zijn onge veer drie centimeter diep in een zandachtige lei steen en ze bevinden zich op een meter af stand van elkaar. Iede re afzonderlijke afdruk is ongeveer 42 cm lang en ruim 34 cm breed. Zij tonen drie tenen en een voetzool. I Amerikaanse geleer den zullen deze zomer proberen mannelijke in secten door valse „lief- desgeuren" zó in de war te brengen, dat zij niet meer in staat zullen zijn insecten van de vrouwe lijke kunne het hof te maken. Deze methode, die misschien een om wenteling zal veroorza ken in de strijd tegen dc insecten, is een voor beeld van de pogingen van het Amerikaanse mi nisterie van landbouw om middelen te vinden om de insectenplagen on der de knie te krijgen zonder gebruik te maken van chemische insec ten - bestrijdingsmidde len, die schadelijk kun nen zijn voor mensen, planten en dieren. I De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister middag een krediet ver leend van 100.000 ten behoeve van de herden king van het 100-jarig be staan van het Vondel park, op 15 juni 1965. Ter gelegenheid van dit ju bileum zullen zoals bekend een beelden tentoonstelling en een fo to-expositie in de open lucht worden gehouden. Voorts zal in het Vondel park een bollenbeplan- ting worden aangebracht. ,,B. W. hadden graag meer willen houden, maar financiële omstan digheden nopen de ge meente zoveel mogelijk te bezuinigen", aldus wethouder Den Uyl. I De Amerikaanse ac trice, Ruta Lee, is gister avond in gezelschap van haar ouders, in de Rus sische stad Kauna aan gekomen, om haar zieke 84-jarige grootmoeder te bezoeken. Ruta's groot moeder, die een kwaal in de bloedsomloop heeft, wilde aanvankelijk niet geloven dat haar klein kinderen helemaal uit Amerika waren overge komen om haar te bezoe ken. De dokter vroeg haar: „Wat zou u liever doen, sterven of uw fa milie terugzien", waar op zij antwoordde„Ster ven zou niet erg zijn, maar ik geef er alles voor om mijn kleinkinde ren terug te zien". „U had haar moeten zien toen de hele familie haar kamer binnenstapte...", zo vertelde Ruta. |E officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. J. H. Bergsma, heeft we gens beroving van de ongeveer 50-jarige Engelsman Arthur Ernst Birt langdurige gevange nisstraffen geëist tegen drie Am sterdammers. Zowel tegen de 30- jarige monteur Theo A. als te gen de 40-jarige schoorsteenve ger Fred M. W. J., die beiden al eerder met de justitie in aanra king zijn geweest, vroeg mr. Bergsma twee jaar gevangenis straf met aftrek. Tegen de 27- jarige kelner Meint K., die nog een blanco strafblad heeft, vroeg de officier een jaar en zes maanden met aftrek. Mr. Bergs ma achtte ten aanzien van dit drietal het samen en in vereni ging plegen van diefstal met ge weldpleging bewezen. Tegen de vierde verdachte in deze zaak de 22-jarige vishandelaar Corrie R., eveneens uit Amsterdam, eiste hij wegens opzetheling van twintig Engel se ponden zes maanden gevangenis straf en bovendien omzetting van twee vroegere voorwaardelijke straf fen van drie en twee maanden in on voorwaardelijke. Neergeslagen Amsterdammers waren op 29 november van het vorige jaar diep in de nacht met de Engelsman in de auto van Theo A. naar dc doodlopende Den Brielstraat in Amsterdam-West gereden. de heer Birt buiten de auto werd neergeslagen en beroofd van zijn porte feuille met 140 Engelse ponden en een rijbewijs. Na de beroving was het viertal naar woning van Theo in de Tuinstraat ge reden, waar de buit werd verdeeld. Corrie ontkent zijn deel daar te hebben aanvaard. Maar in zijn requisitoir zei Bergsman dit niet te aanvaarden Vrijspraak Voor Theo vroeg mr. C. A. Verkuyl vrijspraak van de tenlastegelegde dief stal met geweldpleging. Mr. R. van der Vijver was van mening, dat zijn cliënt, Fred, zich uitsluitend aan de subsidiair tenlastegelegde opzetheling heeft schul dig gemaakt. Mr. V. Wachter bepleitte voor Meint („zijn daad was een uitvloei sel van overmatig alcoholgebruik") een gecombineerde straf. De verdediger van Corrie, mr. W. de Gavere, achtte de op zetheling van zijn cliënt niet bewezen, vroeg daarvoor vrijspraak en geen ten uitvoerlegging van de gevorderde om zetting van de voorwaardelijke straffen in onvoorwaardelijke. President Nasser naar Jordanië President Nasser van Egypte heeft een uitnodiging van koning Hoessein om binnenkort Jordanië te bezoeken aan- Koning Hoessein zal Frankrijk bezoe ken op de thuisreis van een verblijf in de Verenigde Staten in april. In no vember brengt de Jordaanse koning een officieel bezoek aan Frankrijk. Een voorgenomen reis naar Saoedi-Arabië gaat niet door. Tito moest rust houden President Tito van Zuid-Slavië moet an zijn arts medisch behandeld worden n rust houden op het eiland Brioni, zo in Belgrado bekendgemaakt. Tito, die in mei 72 jaar wordt, is al uit Belgrado vertrokken. Naar verluidt wordt de president op Brioni geregeld behandeld voor een reumatische aandoe ning. De V.S. zijn van plan strengere con trole uit te oefenen op vluchten van vliegtuigen in het NAVO-gebied, aldus militaire kringen in Washington. Er zou onder meer gebruik worden gemaakt van een verbeterd radarstelsel. (Dit jaar zijn twee Amerikaanse vlieg tuigen Oost-Duitsland binnengevlogen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5