Studenten paasspel speelden in Leiden Zuid-Holland kreeg nog geen goedkeuring voor woningbouw Japanse houtsneden zijn no« steeds boeiend Leids het nam jeugdparlement op voor reclame-t.v. Kritische geluiden bij CHU-Leiden Financiële gemeenten toestand van verontrustend Lezing in Volkenkunde STRAATBEPLANTING BENDER Koren van Akse op de plaat JUEUWK LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 19KI LEIDEN Er dreigt een soort zwarte handel in de woningbouw door de stimulering van de bouw van woningwetwoningen naast die in de vrije sector. De plannen van minister Bogaers dragen het karakter van een show. De provincie Zuid-Holland heeft nog geen enkele goedkeuring gekregen voor de bouw van woningwetwoningen. De financiële toestand van de ge meenten verwekt ongerustheid. De gemeentelijke begrotingen dreigen een farce te worden. Deze en andere kritische opmerkingen moest het Tweede- Kamerlid, drs. H. D. W. Tilanus uit Arnhem, verwerken. Na zijn inleiding over het onderwerp „Na de derde dinsdag in september". De heer Tilanus hiëld deze inleiding op een redelijk goed bezochte bijeenkomst van de af deling Leiden van de CHU. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Bovenzaal Bevrijdingskerk (Zuid- West), 8 uur: afdeling Leiden Zuid-West Ned. Christenvrouwenbond, maj. A. M. Boschardt over „Het Legers des Heils donker Amsterdam". Rest Van der Heyden, Breestraat 2.30 en 8 uur: modeshow De Groot (Bree straat 113). Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-concert Re sidentie-Orkest Uto Ughi, viool. Schouwburg, 8 uur: extra voorstelling van „Twee in één klap" door toneelgroep Centrum. Academiegebouw Rapenburg, 8 uur: Centre Culturel Frangais de Leyde, de heer Jean Porcher, hoofdconservator de Bibliothèque Nationale, over „Rabelais et Brueghel". Pieterskerk 7.30 uur: belijdenisdienst Herv Studentengemeente, voorg. ds A. Eekhof, medewerking van koor orkest Collegium Musicum. Oegstgeest, bovenzaal Geref.kerk, 8 uur: zendingscommissie Geref. Kerk, de dames De Kock-Friesema en Goed hart over hun werk onder de verstrooi de Joden in Londen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Nieuw Rotterdams Toneel met Schakels, besloten voorstelling. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur Alfons en Aloys Kontarsky, piano. Den Haag: Goede-Vrijdagkerk, 8 uur geref. zangvereniging Asaf m.m.v. Zuid hollands Orkest. Vrijdag School Lammenschansweg 6 (tegen over geref. kerk), 8 uur: Contactcommis sie Kinderbescherming Leiden en Om streken, prof. mr. L A. Diepenhorst, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, over „Waarheen met onze strafrechte lijke sancties?" Pieterskerk, 7.15 u: -ctraite en avond maalsviering Herv. studentengemeente: na afloop muziek van Collegium Musicum in de consistorie. Volkshuis, Apothekersdijk 33, 8 Leidse Smalfilmliga. Utrechtse smalfil- mers vertonen hun films. Boerhaavezalen, 8.30 uur: opening ten toonstelling schilderijen, beeldhouwwerk en grafiek door de heer J N van Wes- sem, dir. De Lakenhal. Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: afdelinj Leiden-Oegstgeest Ver. voor Intern Rechtsorde, mr. A. C. A. Dake over „In drukken uit de Sowjetunie". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagse Comedie met Mesaillance. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Yonty Solomon, piano. Zaterdag Warenmarkt: standwerkersconcours. Herv. Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 u.: sociëteitsavond in Franse stijl, chansons van Jos van Stel ten. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdcentrale, filmavond. Zuiderkerk, 8 uur: concert Jeugdka- tnerorkest Leiden, solisten Leny Stevens —Ridderhof sopraan en Henny Ravestein viool. Bordes station, 1. 45 uur: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek wan deltocht Meyendel, Rijfhoek en Bierlap. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Het donker is licht genoeg. Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera, Don Carlos. Welke apotheek? Geopend van spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, teL 21060 (ook voor apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp) en de Oegstgeester Apotheek. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Minnares sen en intriges (18 jaar); woensdag: The Marilyn-Monroe-story (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorro blijft Zoito (14 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Cleopatra (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Sappho, de Venus van Lesbos (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Hellegebroed (14 jaar). Studio (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De grote Stilte (18 jaar). Voorzitter G. v. d. Vliet was bijzonder verheugd over de opkomst van de jon geren. Hij zag hierin mogelijkheden vooi een opbloei van het jongerenwerk var de C.H.U. in Leiden. Vervolgens be sprak de heer Van der Vliet de agenda voor de algemene Unievergadering, die op 31 maart en 1 april in Krasnapolsky in Amsterdam zal worden gehouden. Op die vergadering zullen voorstel len ter tafel komen betreffende wij ziging van beginselprogramma en sta tuten, een nauwer contact met d< Kerken, een betere voorlichting van voor en over legerpredikanten. eer betere coördinatie met de C.H.U-ge zinde pers, een drastische wijziging van de uitreiking van koninklijke derscheidingen en het voortgaan de besprekingen aangaande de san werking tussen C.H.U. en A.R.P. Bij dit laatste merkte voorzitter Van der Vliet op, dat het gesprek wel n lijker is geworden nu bij de A.R. groep verontrusten is ontstaan. Overi gens zal dit op de algemene vergadering geen punt van discussie zijn. Ook werd verteld, dat een aantal voorstellen inzake de veiligheid en het opkomen voor de belangen het protestantisme in Spanje het doorbreken van de intolerante houding van de Spaanse staat r.k. Kerk in Spanje aan een commissie ter bestudering zullen worden voorge legd. Miljoenendans Drs. H. D- W. Tilanus begon zijn in leiding met het weergeven van zijn in drukken, opgedaan op de derde dinsdag in september. Vrij uitvoerig ging hij op het voorlezen van de troonrede het aanbieden van de miljoenennota. Vervolgens zette hij de moeilijkheden rondom die miljoenendans uiteen. Hij vertelde, dat de regering een speling had van 280 miljoen gulden en wat daarmee gedaan zou kunnen worden. Tienduizend huizen meer bouwen per jaar kost de regering 200 miljoen gulden, de A.O.W. optrekken tot een sociaal mi nimum kost 700 miljoen gulden en een verlaging van de belastingen met een kwart procent kost per jaar nog eens 125 miljoen gulden. Van de speling blijft dus niets meer over, aldus de heer Ti lanus, die aan belastingverlaging maar niet te gauw wilde denken. Er zou volgens hem uit volgen, dat er minder woningbouw zou plaats heb ben, of dat de verbetering en aanleg van wegen zouden moeten worden gestopt. Ook waterwerken, onderwijs en salaris sen van onderwijspersoneel zouden on der een dergelijke verlaging lijden. De heer Tilanus was ervan overtuigd, dat de regering op het punt van de be noeming van staatssecretarissen van CH.U.-zijde enigszins tekort was ge schoten. Hij was voorts van mening, dat de regering geen bestedingsbeperking heeft aangekondigd, doch slechts heeft gewaarschuwd voor een overbesteding- financiële positie der gemeenten. Eerst genoemde schetste de vaststelling var de uitkering uit het gemeentefonds als een momentopname van de periode 1 juli 1962 tot en met 30 juni 1963. Volgens hem heeft de regering toen gesteld, dat de gemeenten negen procent op dit to taal van uitgaven moesten beperken. Die negen procent is inmiddels door loonronden en andere factoren twintig procent geworden, aldus de heer Van der Kwaak. Aardgas De heer Harmsen gooide daar een schepje aardgas bovenop. De investerin gen. inzake het aardgas, aldus de Leidse wethouder, komen voor rekening van de gemeente. Voor Leiden betekent dit een uitgave in eerste aanleg van tien miljoen gulden. „Als die ook uit de rest van de 91 procent, die geen 91 procent meer is, moet komen, dan blijven we nergens", aldus de heer Harmsen. Voorts kwamen ook nog even de ge loofsovergang van prinses Irene en de meningsverschillen bij de legerpredikan ten ter sprake. Niet op alle vragen en opmerkingen kon de heer Tilanus. die in het parlementaire werk de voetsporen van zijn vader drukt, ingaan. Hij er bijvoorbeeld niet van overtuigd dat minister Bogaers een show opvoert. Hij was echter met de heren Harmsen Van der Kwaak eens, dat de gemeenten momenteel in de mist varen en hieraan iets moet worden gedaan. LEIDEN Voor de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum •voor Volkenkunde 'hieid drs. C. Oivwéhand, conservator van de afdeling Japan, gisteravond in de aula van het museum een causerie met kleuren dia's over Japanse prenten. De voordracht was tegelijk bedoeld als lei- onderzoek wordt inge- draad voor de daarna volgende bezichtiging van* de tentoonstelling „Ja ms geldende financiële.' Panse prentkunst", die op initiatief van de Vereniging voor Aesthethsche Vorming bij het Onderwijs is ingericht voor leerlingen aan scholen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Fabeltje Dit laatste waren de heren D. der Kwaak en P. S. Harmsen niet helemaal met hem eens. De heer Van der Kwaak was met name bezorgd over de situatie rondom de woning- bouwpolitiek van minister Bogaers. De kosten van 200 miljoen gulden voor 10.000 woningen extra noemde de gedeputeerde een fabeltje, want waar blijft dan de huuropbrengst? Ook was bij hem enige wrevel ont staan over het toestemming geven de bouw van woningen mits hiervan contingent wordt bestemd voor defen siepersoneel. Deze ruilhandel tussen twee ministers vond de heer Van der Kwaak iet erg aanlokkelijk. De heren Van der Kwaak en Harmsen aren beiden niet erg gerust krijgt in Leiden (11.000 bomen) volle aandacht LEIDEN Tijdens en na de laatste wereldoorlog is een zeer groot aantal bo men in onze stad aan de straatbeplan ting onttrokken. Het moest dienst doen als brandhout Daardoor heeft Leiden ijn bijnaam „bomenstad" verloren. Deze aam had het (niet ten onrechte) te dan- en aan de oude, reusachtige bomen, die zich in alle singels en vele grachten stonden te spiegelen. Maar de gemeente lijke plantsoenendienst is met het her- an de toen aangerichte schade toch •er gevorderd, dat we over een tien tal jaren weer zachtjes van „Leiden bomenstad" kunnen spreken. Nieuwe wijken Vooral de ineuwe stadswijken worden nu goed in de boompjes gezet. Sinds oktober vorig jaar heeft de plantsoenendienst er ongeveer 900 veelbelovende boompjes geplant. In de ruime straten en wegen worden hiervoor linden, populieren, kastan jes en esdoorns gebruikt, die zich mogen uitbreiden zoveel ze kunnen. De smallere straten krijgen voorname lijk meidoorns, vele soorten van de lijsterbes, goudenregen en. prunus sen, kortom de wat bescheidener boomsoorten, die in de loop van het jaar toch iets van kleur in bloem of vrucht krijgen. Dan Reparaties :er hier, dan weer daar. zijn de plantsoenendienst te zien. Ze zijn bezig met het ..her stellen" van vernielde of zieke bo men. De meeste hiervan zijn het slachtoffer geworden van aanrijdin gen, sommige ook van baldadigheid. Bij elkaar zijn het er toch wel een paar honderd, die moeten worden vervangen. Ook hebben de gemeentelijke tuin lieden een aantal bomen gerooid. Ongeveer dertig grote, oude bomen moesten worden geveld, omdat ze ziek waren, omdat ze verzakten en een gevaar voor het verkeer kon den worden, of omdat de wortels een wegdek gingen openbreken. Kostbaar bezit De straatbeplanting in Leiden omvat nu ongeveer 10 a 11.000 bomen en boompjes. Een nieuw boompje komt de gemeente ongeveer op dertig gul den per stuk, doordat er een steun paal bij moet en het planten ook niet voor niets gebeurt. De elfduizend bomen zijn dus ccn kostbaar bezit, ook al doordat een goede stadsbeplanting het woonkli maat verbetert. Voldoende argu- men'en dus om de Leidenaars (en vooral de jeugdige) op het hart te binden vooral de jonge bomen te ontzien. Wanneer elk jaar enkele honderden moeten worden vervan gen door nieuwe, blijven we altijd tussen het „grut" zitten. Ouders, kinderen enhet geld 3IDEN De maandelijkse ledenver- iring van de Christelijke Plattelands- Meisjesbond, afdeling Lei den gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis gehouden droeg ditmaal niet alleen weer een gezellig, doch een in structief karakter De belangstelling van de leden ging ditmaal uit naar een inlei ding van de heer A. J. Voortman. weten schappelijk ambtenaar van de afdeling rechts- en staatswetenschappen van de Landbouwhogeschool te Wageningen, die sprak over: De financiële verhouding tus sen ouders en kinderen. De heer Voort man vertelde dat vanwege genoemde af deling in het bijzonder onder de leden van de plattelandsvrouwen- en jongeren verenigingen steld naar de thans geldende financiële,' verhouding tussen de ouders en de al dan niet zelf verdienende kinderen. Deze onderzoekingen in verenigings verband gaan vooraf aan een groot scheeps onderzoek, dat in circa 80 ge meenten zal worden gehouden. Na deze inleiding stelde de heer Voort man een onderzoek in naar de mening van de leden van de Leidse afdeling bepaalde situaties. Bij de beantwoording ontstond een levendige discussie. Zondagmorgen in de Gehoorzaal LEIDEN Lichtend Kruis. Onder de ze samenvattende titel spreekt dr. P. L. Schoonheim zondagmorgen half elf in de Stadsgehoorzaal, ingang Breestraat, over de bijbelse hoofdgedachten die Johann Sebastian Bach in zijn Matthaus-Passion op onovertroffen wijze heeft vertolkt. Projectie van schilderijen van de Zwit- r Willy Fries zal het Passie-verhaal in de evangelist Mattheüs op bijzondere wijze illustreren. Mevrouw L. Stevens-Ridderhof zal met begeleiding van fluit en piano, in aan sluiting op het thema .Lichtend Kruis", solozang geven. De bijeenkomst begint om half elf en wordt omstreeks half twaalf beëindigd. De expositie laat het publiek in grote lijnen kennismaken met de ontwikkeling van de Japanse kleurenprentkunst, die van het midden van de vorige eeuw af inspirerend werkte op de westerse kun stenaars. Zo hadden o.a. Bracquemond. Gauguin, De Toulouse-Lautrec. Maurice Denis en Vincent van Gogh grote waar dering voor de ..crèpe-prenten", zoals men ze toen noemde. In de nalatenschap van de broers Van Gogh zouden zich nog zo'n 650 Japanse houtsneden bevin den. De sterk decoratieve werking van kleur 1 lijn in een leeg vlak, de asymmetrie, het ontbreken van schaduw- en diepte- Voorlichtingsavon d LEIDEN Nog steeds groot tekort aan jeugdleiders LEIDEN Gezinnen leren leven, kinderen gaan spelen, massa gaat ge meenschap worden, moeders gaan hun hwshouden in orde brengen, en aan de armen wordt het evangelie gepredikt. Dit gedichtje is van ds. Firet en u kunt het vinden in de brochure „Leven en laten leven", een uitgave van de Nederlandse Jeugdgemeenschap met vele fraaie foto's over het club-, wijk- en buurthuiswerk in Nederland. Bovenstaande regels omvatten de taak, die op de schouders van een jeugdleider (ster) rust. Over dit interessante er boeiende beroep werd gisteren in jeugd havenclubhuis „De Mirt" een voorlich- ngsavond gehouden voor Gereformeerde jongeren o.l.v. bestuursleden van Jeugdhaven". De heer J. Bosch, voorzitter vai Jeugdhaven opende de avond en de heer W. Herstel, bestuurslid, zorgde voo een documentaire in kleuren het jeugdzorgwerk eveneens on'dcr dc titel „leven en laten leven". Doen Allang voordat de massa media de massajeugd hadden uitgevonden, had een actief groepje van organisaties begrepen. t wat aan de jeugdproblemen moest worden gedaan inplaats van erover pra ten. Het resultaat van hun jarenlange inspanning is over heel Nederland zicht baar: 500 club-, wijk- en buurthuizen, Vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Studio, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brocnure nr. 60 A Leiden. Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem - Breda Rotterdam deskundig in klank Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De ge heimzinnige ruitenvrouw (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg 73: ten toonstelling Van der Heyden, van 28 febr. tot 25 maart Openbare bibliotheek Rcuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en n 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur; openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag vaD :ot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot r, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 550 uur woensdag van 12 tot 450 uur en zaterdag 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen 650 tot 850 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Mamixstxaat 102: vrijdag van 350 tot 5.30 uur De Lakenhal: 200 affiches uit de pe riode 1837—1917 (tot 20 april). Boerhaavezalen: Lente-tentoonstelling jn schilderijen, beeldhouwwerk en gra fiek. exposanten: Marry Hoving. Jolanda Mulder. Frans de Wit. Vincent van Mas- trigt, Hans Barends. Ernst Nagel en Pie- an Delft (van 21 maart tot 10 april, dag. geopend van 10 tot 6 uur). Wassenaar: Kunstzaal Hcuff Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen Adrian Stahlecker cn keramiek vaD Jan Ooster- (van 9 maart tot en met 26 maart dag. van 10—17 uur en woensdagavond 8—10 uur, 's zondags gesloten). LEIDEN Het Leidse jeugdparlement heeft gisteravond in het stadhuis harde noten gekraakt over de commerciële televisie. „MinisterNico Booij kreeg het flink te verduren. Zijn voorstellen om de Nederlandse luisteraars en kijkers te behoeden voor omroepreclame werden door de oppositie ge torpedeerd en het parlement sprak zich bovendien zij het met een kleine meerderheid uit voor reclametelevisie volgens het Beierse systeem. Om te beginnen de fractievoorzitter van Arjos, die de omroepverenigingen en dc NTS wel wat meer geld gunde voor verbetering van de program ma's. Hfj zei tot de minister: „Kom. gezien het landsbelang en de vraag van het volk, alsnog met een voorstel voor reclame-televisie". De CHU en KVP sloten zich b(j Tit standpunt aan. De CPN voelde meer voor een com promis: reclame-t.v. van omroepen cn commerciële organisaties onder parle mentaire controle. Opmerkelijk was de grote opkomst. Er aren bijna vijftig jongeren aanwezig, zodat men een grotere zaal moest opzoe ken. Door deelneming van PSP en VVD as het aantal fracties op zeven gebracht „Minister" Booij had zijn voorstellen zodanig ingekleed, dat er wel een fel debat moest volgen: De vrijheid van meningsuiting van de omroepverenigin gen dient gewaarborgd te zijn in de wet; de verzuilde omroep is te prefereren boven een nationale omroep die in Neder land onvermijdelijk een neutrale omroep zijn: omroep-reclame bevordert het impulsieve kopen en dc materialistische mentaliteit: omroep-reclame is alleen be taalbaar voor grote maatschappijen; wij dienen piratenzenders en commerciële uitzendingen van het buitenland uit te De fractieleider van de PSP, die het debat opende, verklaarde zich principieel tegen elke vorm van reclame in de tele- maar hij was wel voor een natio nale omroep A la BBC „waar meer orga nisaties beter aan het woord kunnen komen". Lachertje woordvoerder van de WD was als enige, naar later bleek voor com merciële televisie „omdat er praktisch gesproken niets tegen is" (gelach). De sprekers na hem maakten een streng on derscheid tussen commerciële tv. (uit- le van een commerciële maatschap en reclame-tv. (uitgaande van niet- commerciële instellingen). Voor de reclame-televisie wierpen zich verscheidene verdedigers op. een zijdelingse discussie over het doel van de omroep (VVD: „het verschaf- /an entertainment") kwam „minister" Booij een deel van de oppositie wat tege moet door te zeggen „meer tegen com merciële tv. dan tegen reclame t.v." te zijn. Dat bleek echter niet voldoende. De AR. KVP. CHU en VVD dienden een motie in, waarin zij uit spraken voor reclame-televisie volgens het Beierse systeem (uitzending van reclame-bood schappen vóór de aanvang van de normale zendtijd), in handen van de omroepver enigingen en de NTS. De motie werd met 14 tegen (5 PvdA, 5 PSP cn 1 KVP) stem men bij vijf onthoudingen (CPN) aange nomen. Een motie van de PSP en de PvdA tegen elke reclame in de omroep werd met 15 tegen 10 stemmen verwor- Weg minister De CHU stelde voor alle voorstellen van de minister te vervangen door de genoem de motie. Dit werd met 14 tegen 10 stern- bij 6 (CPN en 1 KVP) onthoudingen aanvaard. De voorstellen van Booij. apart in stemming gebracht werden met 15 (5 AR. 5 KVP. 3 VVD en 2 CHU) tegen 6 (5 PvdA en 1 PSP) stemmen bij 8 (3 PSP en 5 CPN) onthoudingen verworpen. De zaken namen een principië' keer, toen de CPN voorstelde ook aan de communisten politieke zend tijd te verlenen. De VVD probeerde te voorkomen dat de motie in stem ming zou worden gebracht door het aanslepen van allerlei parlementair- technische bezwaren, maar een PSP'er hakte de knoop door: „Het gaat erom de mening van de jeugd eens te peilen". Het resultaat moet de jonge communisten wel zijn mee gevallen. Behalve de CPN stemden voor de PvdA, de PSP, de AR en een lid van de CHU. Tegen stemden de VVD en een lid van de CHU. De KVP onthield zich van stemming. waar de „straat" Jeugd opgevangen wordt. Vijfhonderd „tehuizen" waar jongeren in leeftijdsgroepen verdeeld, veel kunnen leren over koken, handwerken, biljarten, toneelspelen, schoonheidsverzorging en zelfs bromfietsreparatie. Voor de ouderen is er dikwijls een ..clubhuispartij" eigen clubhuiscombo. En eik jaar het zomerkamp. Een factor van onschatbare waarde is de persoonlijke verhouding tussen jeugd en jeugdleider. Deze laatste moet de speelgenoot en vertrouwens man van elk kind zijn. Men moet nuchter genoeg zijn om het als een beroep te zien. maar ook idealistisch genoeg om er Iets als een roeping In te voelen. Dan pas wordt je een goed jeugdleider. Kies je het als beroep dan heb je ee driejarige studie nodig aan een sociale academie of aan een van de drie specialiseerde instituten. De vakken riëren van groepspsychologie en sociolo gie tot kampeertechniek en vertellen. Maar .ie kunt ook vrijwilliger worden en dan kijk je de kunst van je beroepscol lega af. Op het ogenblik zijn er 1350 beroepskrachten en bijna 6000 vrijwil ligers werkzaam bij de 9 organisaties. Nieuwe jeugdleiders zijn van harte wel kom want er is een enorm tekort. Clubhuizen in Leiden zijn: Oude Mirt (Oude Vest), Mirt (Lage Rijndijk). Mie rennest (Lage Morsweg), Kajuit (Meer hof), De Zevensprong (Bernhardkade). Hoofdleider van alle clubhuizen is de heer A. Barendrecht. die op deze avond nog wat nadere toelichting gaf op het werk van de Jeugdhaven. Muzikale me dewerking verleende de rock-and-roll band The Sunny Beats clubhuiscombo o.l.v. Ruud Kraats Men kan het Jeugdhaven werk steunen door oude postzegels naar een van de clubhuizen te sturen. De in het buiten land gemaakte opbrengst komt aan de jeugd ten goede. perspectief, deze kenmerken van de Ja panse kunst, hebben bijgedragen tot het ontstaan van de Art Nouveau cn Jugend stil. De bloeitijd van de Japanse prent om vat ongeveer twee eeuwen (1670—1870). De vroegste houtsneden (achtste eeuw) waren bestemd voor godsdienstig (boed dhistische) gebruik. Als belangrijke bron van de prentkunst (houtsneden) moet de schilderkunst worden genoemd. Lang zaam ontwikkelden de schilders zich tot de kunstenaars, die in nauwe samenwer king met (hout) bloksnijdcrs en druk kers de prachtigste ontwerpen in grote oplagen onder de mensen brachten. De grootste landschappen van Hokusai, de imeer poëtische van Hiroshige. de his torische feiten op de prenten van Ku- niyoShi, de meerkleurendruk-platen van Harunobu. erotische prenten en werken uit de periode van de ukiyo (het vlie tende. vlotte leven rond 16611 en andere voorbeelden worden door de heer Ou wehand toegelicht. Scholieren De educatieve afdeling van het mu seum werkt overigens in deze maanden op volle toeren. Dr. G. D. van Wengen en de drie rondleidsters staan voor de opdracht ongeveer zesduizend leerlingen van het voorbereidend hoger middelbaar onderwijs op de expositie rond te leiden Tot eind mei komen byna elke dag 100 a 150 scholieren onder auspiciën van de VAEVO cn onder leiding van leerkrach ten naar het museum, dikwijls in bussen aangevoerd uit alle delen van Nederland De vereniging VAEVO wijdde haar jaar lijkse kalender voor de middelbare scho len ditmaal aan reprodukties van Japan se prenten uit de verzameling van het Leidse museum; de scholieren komen thans de oorspronkelijke kunstwerken LELDEN Naar wij vernemen, zal op 22 mei in de Willemskerk te Den Haag een gramofoonopname worden gemaakt van zang van het bekende Haagse Paul- Pul-koor dat thans onder leiding staat van de Leidse dirigent Henk Akse. Op deze plaat, uit te brengen door Philips, zullen vier geestelijke liederen worden samengebracht. Het is de bedoeling, na deze opname nog opnamen te maken van de gezamen lijke koren onder directie van de heer Ak.se..-Dit zijn meisjeskoren en gemeng de koren te Leiden, Den Haag en Hazers. GOUDEN RING dame of heer Bestuur S.S.R. Leiden LEIDEN Het bestuur der Leidse So- cietas Studiosorum Reformatorum is voor het jaar 19641965 als volgt samenge steld: K S H v Doeland, praeses; J van Veelen, ab-actis I. A Kuyvenhoven. quaestor: mej. M J de Jong, ab-actis Ila; R J Hoekstra, assessor: E H Woltjer, as- P H Engels, assessor; T v Dorp, G Kuiper, assessor; J Elshout, Ageiidaiiieuws Warmond WARMOND Vrijdag houdt de school met de bijbel een schoolavond voor de ouders. Het programma vermeldt ver scheidene schetsjes en spelen, uit te voe- :n door dc leerlingen. Voor de leden van alle verenigingen op kerkelijk terrein zal maandag in 't Tref punt een paaswijding worden gehouden. ïn gesproken en gezongen liturgie zullen dia's worden vertoond, die betrek king hebben op het paasgebeuren. LEIDEN „Neemt licht van 't licht, neemt licht van 't licht", deze roep waarmee de rouwengelen van het graf heengaan, is een oproep tot alle mensen. Het is het punt waar het hele spel van Nijhoff op gericht is. Dit paasspel is geconcentreerder dan het kerstspel. Alles speelt zich af bij het graf. Daardoor vinden we hei krachtiger en overtuigender, afgezien van Nijhoffs interpretatie van: „nedergedaald ter helle". Als de winter wijkt voor de ientef dri-kt voorjaarsmoeheid vaak als een zware last op do schouders Sanatogen nemen I Het zenuwsterkend middel Men behoeft het niet met alles ee jn om toch onder de indruk te komen in Nijhoffs werk, waarin hij in de fi guur van Maria Magdalena een scherp beeld geeft van de zoekende en gedesil lusioneerde mens. Op weg naar Jezus struikelen w< tijd weer over onze eigen gedachten hem. Dat deden de Emmaüsgangers al: „Wij dachten dat" en nu ligt Hij in het graf. En daarbij zit Maria haar verdriet uit te huilen. Naar Galilea gaan wil niet, want bij het graf wil ze met Jezus zijn. Doch dan komt de soldaat, die haar het kleed van Jezus geeft, dat hij dobbelen heeft gekregen. Nu vindt zij zich door dit kleed met Jezus verbon den. Nu kan ik eindelijk naar Ga lilea gaan zonder bevreesd te zijn, dat Hij niet met mij isl" Ze gaat niet ,want het ledige graf maakt haar van streek. Naar Galilea gaan. Maar nu het de ure is, blijf ik hier we nend staan. Ik ruilde dc ijdele wereld voor dit ijdele graf". weer zit daar Maria Magdalena bij het graf, omdat zij dacht Eerst wan- er ze Jezus ontmoet heeft kan ze zeg- ,Ik heb gezien". Wat? Dat ze het licht met zijn schaduw had verward. Doch nu is ook in haar hart, het hart in die vertwijfelde mens, het licht ont stoken. Na het avondgebed in dc Pieterskerk hebben studenten onder leiding van H Zondervan, de boodschap van het licht op deze manier en in de deze vorm ge bracht. doorgegeven aan de medestuden- V'as koud in de kerk, weggedoken in de kragen luisterde men, toch geboeid, de boodschap van het licht, stra- uit een ledig graf. A. C. Bouwman

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3