Nieuwe Leidlse Coimraiiit Huurcompensatie: al spoedig akkoord? /^i Oe Thant houdt YN-macht onder zijn eigen bevel Stinkende moet verdwijnen fabriek Kans op compromis gestegen Engelsen nog niet gerust Groothertogin Charlotte legt haar ambt neer CALEX Commentaren Meer bouw kansen zonder voor steun Kotabaroe wordt nu Soekarnapoera Pkvctovr. f. WEMER Hoofdredacteur: Dr. E. WEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh M gheblevM mtjn hert in teghenspoet" Tfuinii (Ha a art 1964, 52*tc jaargang W eersomslag Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, aan de kust krach tige zuidoostelijke wind en koud. Daar na wind ruimend naar zuidelijke rich tingen en stijging van temperatuur. Van nacht geen vorst meer. Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, 3,34, p.kw. 10,05 Klachtendiönst bezorging 18.00—19.00 (Van onze sociaal-economische redactie) N AAR WIJ vernemen is het niet uitgesloten, dat de Stichting van de Ar beid ireeids ide volgende week een akkoord zal bereiken over de loon- compensatie voor de huurverhoging, die de regering, zoals wij gisteren meldden, 1 juli a.s. wil doorvoeren. Woensdagmorgen komt de looncom- misSie van de stichting bijeen om te proberen tot een compromis tussen werkgevers en werknemers te komen. De kansen op een vrij snelle over- i eenkomst worden thans heel wat gunstiger beoordeeld dan in oktober, toen de huurverhoging, het minimum-loon en de bouwvakionen de enige nog onopgeloste problemen waren in het loonakkoord-1964. uiteindelijk verschillend doorwerkt in verband met huurhoogte en inkomen. De technische aspecten van de verschil lende compensatiemogelijkheden zijn in- 1 middels reeds van alle kanten onder de I Zowiel over het minimum-inkomen !als over de bouwvakionen werd inmid dels overeenstemming bereikt het zich laat aanzien zijn de versorganisaties noch de vakcentrales du nog geporteerd voor een „gevecht op leven en dood" over de grootte van de komende huurverhoging en de om vang van de looncompsnsatie, temeer niet. omdat nog geen duidelijke lijnen I getrokken kunnen worden met betrek king tot de uitkomst van de huidige, I ietwat verwarde loon- en prijssituatie. Een gunstige omstandigheid in dit ver- i band is ook dat de huurverhogings plannen van de regering voor beide partijen wel aanvaardbaar zijn. „Niet meer dan 1 pet. Zoals bekend verlangden de werkge versorganisaties nog vorig jaar een huur verhoging van 15 a 20 procent, terwijl de vakcentrales zich tégen een huurstijging in 1964 uitspraken. In een later stadium van de onderhandelingen gal de vakbe- 1 weging te kennen geen overwegende be zwaren meer tegen een geringe huurver- hoging in 1964 te hebben, mits zij vol ledig door een compensatie in de loon- sfeer zou worden opgevangen. In het stichtingsakkoord kwam het ten slotte tot het volgende compromis: „Over de wenselijkheid van een huurverhoging in 1964 zijn de partijen in de Stichting van de Arbeid het niet eens geworden. Mocht op voorstel van de regering door de Sta ten Generaal worden besloten tot een huurverhoging in de loop van 1964 dan gaat de stichting er van uit dat deze huur verhoging, alsmede het effect van even tuele verdere regeringsmaatregelen, zo danig zullen zijn dat bij een volledige compensatie de loonstijging niet meer dan 1 procent zal bedragen". In het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp is kennelijk aan dit compromis tegemoet gekomen, aangezien de voorgestelde huurverhoging beperkt blijft tot 10 procent voor de gemeente- klassen 1 en 2 en tot 12,5 procent voor de overige gemeenten. Tussen 1,5 en 2 pet. Niettemin staat vast, dat een looncompensatie van 1 procent on voldoende zal zijn, om deze huur verhoging over de gehele linie „op te vangen". Uitgaande van een volledige compensatie zou 1 pro cent slechts een huurstijging van 5 a 6 procent kunnen dekken. Zou de thans aangekondigde ge differentieerde huurverhoging ge heel moeten worden opgevangen dan zou daarmee, zo vernamen wij, een loonstijging gemoeid zijn die ligt tussen 1,5 en 2 procent. Zou de compensatie echter worden ver- nd in de vorm van een „bijslag", dan i met ruim 1 procent kunnen worden volstaan. Voorts wordt gespeeld met de gedachte van een gedifferentieerde loon compensatie, omdat elke huurverhoging Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit' 'extra speling voor de doe-het-zelver In één oogopslag De kerken, de AR en CH pag. 2 Palaver 64 op Hemelvaarts dag pag. 2 Zijn er Belgen of niet? pag. 5 Johnson vraagt miljard min der pag. 5 J.V.P. in Kameroen pag. 7 Oostpriesterhulp: slaven ko pen? pag. 9 Zo wordt het luistergeld be steed pag. 9 Inflatie bij EEG erger pag. 11 Zilveren broodmand pag. 17 loep genomen door deskundigen, die de Stichting van de Arbeid al geruime tijd geleden heeft ge vormd. Nu de plannen van de regering op tafel liggen werkt deze spoed aan haar eindrapport, dat, Hoogstandje Tijdens de St. Patrick's duy- parade, die deze week in New York werd gehouden had niemand zo'n goed overzicht als deze glazenwas ser, die hoog boven de Fifth Avenue zijn werk deed op de 36ste etage van het International' Buil ding in Rockefeller Center. Een letterlijk hoogstaand man, deze glazenwasser ter ore kwam, nog deze week of anders in elk geval begin volgende week gereed moet zijn, omdat de stichting wil pro beren zo snel mogelijk spijkers met kop pen te slaan. Dat is trouwens ook wel nodig, want aangenomen moet worden dat het wets- ontwerp betreffende de huurverhoging pas door de Tweede Kamer in openbare behandeling zal worden genomen nadat het bedrijfsleven over de looncompensatie een basis van overeenstemming heeft be reikt. Géén hulpverlening aan Makarios President Makarios heeft het m'.s, als hij meent de VN-vredesmacht op Cyprus naar zijn hand te kunnen zetten. Want secretaris-generaal Os Thant zal zelf het mandaat van het O <3 O V.N.-legertje vaststellen en slechts aan de Veiligheidsraad tekst en uit leg geven. Hij heeft reeds doen we ten, tot „geen enkel handeltje be reid te zijn". Bovendien heeft hij bepaald, dat de termijn van drie maanden, die de V.N.- troepen op Cyprus kunnen doorbrengen, pas zal beginnen, als de vredesmacht „operationeel' is. Aangezien er nog i 400 Canadezen zijn gearriveerd ei Zweedse, Finse en andere troepen nog op zich laten wachten, kan dit laatste nog wel even duren. In de omgeving van aartsbisschop Makarios kon men de laatste weken de mening horen verkondigen, dat de V.N.- troepen slechts bedoeld waren on president te helpen bij het herstellen van de orde, „in de zin waarin dit hem voor de geest staat". Dit zou in feite zijn neergekomen op het ontwapenen van de Turkse minderheid, die verdeling van het eiland zou streven. Hoewel dit niet het geval zal zijn, maakt men zich in Turkse kringen toch wel bezorgd over de mogelijkheid, dat de V.N.-leiding de ongeregelde benden, die deze maand bij de politietroepen van Makarios zijn ingelijfd, als legaal zal beschouwen. In Engeland is men ongerust over de traagheid, waarmee de V-N.-macht tot stand komt. Zoals gemeld wil Oe Thant de helft van de Britse strijd krachten op Cyprus in de vredes macht van de VN. inlijven. Voordat dit kan gebeuren wil de Britse rege ring echter precies weten, of de V.N.- troepen straks het recht zullen krij gen, genoemde ongeregelde benden (ook Turkse! te ontwapenen, zelfs De tunnel onder de grote Sint- Bernhardpas, Europa's eerste tun nel voor wegverkeer onder de Alpen is vandaag officieel geopend. Aan deze tunnel van bijna zes kilometer hebben 1500 Italiaanse en Zwitserse arbeiders gewerkt. Bij arbeidsongevallen kwamen 17 mensen om het leven. Gisteren maakte een auto met genodigden een eerste tocht onder de Alpen. wanneer de Griekse „ongeregelde troepen" deel uitmaken van de politie van Makarios. Ook Ierland heeft een voorwaarde ge steld: het wil slechts troepen leveren als vaststaat, dat Engeland, Griekenland en Cyprus niet op het eiland tussenbeide komen, zolang de vredesmacht van de V.N. daar nog is. Intussen heeft Brazilië laten weten, i dat het 260 mariniers voor de V.N.- macht op Cyprus zal afstaan. West- Duitsland zal een half miljoen dollar aan de V.N. overmaken en Oostenrijk biedt een veldhospitaal aan. Nieuw- Zeeland kan geen troepen zenden, i levert een financiële bijdrage. GROOTHERTOGIN CHARLOTTE Nieuw pand van zes miljoen W/EGENS het verspreiden van een voor de naaste omgeving on dragelijke stank en wegens hinder lijke eigenschappen, o.a. het ver ontreinigen van het slootwater, zal fonkelnieuwe fabriek van de Naarden Chemie in Wormerveer, die zes miljoen gulden heeft gekost, moeten worden stilgelegd. De fabriek, een installatie voor de gefractioneerde destillatie van tallolie, verspreidt een stank, die voor de om wonenden niet te harden is en verder in een groot deel van deze 14.500 inwo ners tellende gemeente hinder veroor zaakt. Niet alleen voor de inwoners maar ook voor andere industrieën, met name de fabrieken van eetbare waar Deze fabrieken hadden erover ge klaagd. dat hun produkten naar di fabrieksstank gingen ruiken. B. en W. van Wormerveer. die gisteren hun beslissing hebben genomen, hebben bepaald, dat de fabriek met ingang 21 maart 1964 moet worden gesloten, dat zij in werking is met onduldbare hinder voor de omgeving en in verband niet-naleving van de in de vergun ning gestelde voorwaarden". Wat dit laat ste betreft wordt o.a. gedoeld op het feit, dat de fabriek afvalstoffen loost op een sloot, waardoor het water in de gemeente wordt verontreinigd. Proefdraaien Toen de fabriek zou worden gebouwd, as gezegd, dat niemand er enigerlei hinder van zou ondervinden. Men zou het bestaan van de fabriek niet opmer ken, zo werd toegezegd. Omstreeks medio 1963 werd met de bouw van de fabriek een aanvang gemaakt. Sedert drie weken laat de onderneming de installatie proef draaien. it is overigens niet te verwachten, dat de directie van de Naarden Chemie zich zonder meer neerlegt bij dit besluit van B. en W. van Wormerveer. Om te begin nen zal zij vandaag een gesprek hebben met de burgemeester. En verder staat haar. naar zij ons mededeelde, nog de weg open van een beroep bij de Kroon. -SLflS- +SR Fl- O'lala Cl MIIIII Ij Official dealer Leiden e.'o. f Advertentie) VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 Groothertogin Charlotte vau Luxemburg heeft de Luxemburgss regering gisteravond ki kennis ge steld van haar wens af te treden, zo heeft een zegsman uit paleiskringen vanmorgen bekendgemaakt. Haar oudste zoon, prins Jean trad reeds geruime tijd als zijn moeders stad houder op. De Groothertogin heeft woensdag premier Pierre Wenner en regerings leden ontvangen en haar besluit mee gedeeld. Verwacht wordt dat zij zal aftreden vóór 7 juni, de dag waar op algemene verkiezingen worden ge- „Maleisië verpletteren'" Oudste dochter Soekarno wil meevechten De oudste dochter van presi dent Soekarno Megawati Soe- jarnopoetra, heeft gehoor gege ven aan de oproep van haar va der en zich als vrijwilliger ge meld om „Meleisië" te verplet teren". Haar voorbeeld werd door haar klasgenoten gevolgd. Na de rede van de Indonesi sche president van maandag zijn woensdag in Djakarta vrachtauto's vol vrijwilligers aangekomen om zich te laten in schrijven. Het hoofdkwartier van het nationale front kreeg een telegram uit Zuid-Sumatra, waarin gemeld werd dat 950.000 jongelui zich hebben opgegeven om een jeugdregiment te vor- houden. De premier zal de Luxem burgse Kamer van afgevaardigden een van de komende dagen van het besluit van de Groothertogin op de hoogte brengen, aldus de zegslieden. De Groothertogin, die thans 68 jaar is, kwam in 1919 aan de regering, als op volgster van haar zuster Marie Adelande, die moest aftreden wegens haar wel willende houding jegens de Duitsers in de eerste wereldoorlog. De Groothertogin is gehuwd met prins Felix van Bourbon Paxma, oom van don Carlos, verloofde van prinses Irene. Prins Jean, die zijn moeder zal op volgen. is 43 jaar. Hij is gehuwd met prinses Josephine Charlotte van België, met wie hij vijf kinderen heeft. Sinds 1961 is de erfgroothertog stadhouder, in welk ambt hij zijn moeder veel waar neemt. Prof. Linschoten (39) overleden Prof. dr. J. Linschoten, hoogleraar in de experimentele algemene psychologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is dinsdag plotseling overleden. Prof. Lin schoten werd in 1925 te Utrecht geboren. ticale prijsbinding in volle hevigheid ontbrand. De industrie, alsmede de groothandel en de middenstand zijn eendrachtig in het geweer gekomen tegen het voornemen van de regering om zowel de collectieve als de indivi duele vormen van verticale prijsbin ding met verbodsmaatregelen te treffen. De scherpe kritiek, die van deze zijde de laatste weken op de plannen van minister Andriessen en staatssecre taris Bakker is uitgeoefend, is voor een deel zeker gerechtvaardigd. We behoeven slechts te wijzen op de on bevredigende wijze waarop van over- heidszijde het overleg daarover met het betrokken bedrijfleven wordt gevoerd. In haar algemeenheid echter lijkt ons de kritiek bepaald nog wat voor barig. Zij wordt kennelijk voor een niet onbelangrijk deel ingegeven door de vrees voor mógelijke maatre gelen. Immers, het is nog volkomen onduidelijk welke branches en wel ke artikelen door een verbod van door de fabrikant bepaalde verkoop prijzen zullen worden getroffen. Met name de middenstand gaat uit van de veronderstelling dat liet in de bedoeling van de bewindslieden van economische zaken zou liggen om uiteindelijk te komen tot een verbod van alle verticale prijsbindingen doch dit staat geenszins vast. Staats secretaris Bakker heeft verklaard dat slechts zal worden opgetreden tegen ongezonde prijsbindingen en hij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat overwegingen van con- eurrentie-mogelijkheid daarbij een belangrijke rol zullen spelen. Veel van de thans heersende ongerustheid bij de ondernemers komt overigens zeker voort uit de geheimzinnigheid, die de overheid te dien aanzien be tracht. Verticale prijsbindingen hebben on getwijfeld vele voordelen, waarvan met name wel genoemd mag worden het houvast dat ze de consument in een praktisch onoverzichtelijke scala van prijzen bieden. Zo gauw daarbij echter de concurentic (het hart van alle gezonde handel) opzettelijk wordt uitgeschakeld, wordt een ge vaarlijke weg betreden, omdat dan de mogelijkheden voor het grijpen liggen om de prijzen onnodig hoog op te schroeven. Als de overheid erin zou slagen der gelijk gebruik doeltreffend tegen te gaan, is er geen vuiltje aan de luclit. Dat daarbij niet „in het wilde weg", niaar zeer voorzichtig en weloverwo gen te werk moet worden gegaan, lijkt ons zo vanzelfsprekend, dat wij ons niet kunnen voorstellen dht de regering daarvan niet evenzeer over tuigd zou zijn. TAE omroepverenigingen, zo schre- ven wc gisteren reeds, kunnen rustig wat meer openheid betrach ten. We leven met z'n allen nu een maal in een tijd die onder meer door openheid wordt gekenmerkt. Die openheid is een normaal verschijn sel en dan valt het te sterker op wanneer er gebieden zijn ten aan zien waarvan de betrachting ervan te wensen overlaat. Dat roept dan weerstanden op, die vaak in het ge heel niet nodig zijn. De omroepverenigingen en wij verheugen er ons over zijn diep genoeg in ons volk geworteld. Zij vormen een bestel dat wij, zeker voor een geestelijk geschakeerd volk als he* onze, nog altijd het beste ach ten. Men heeft er hier en daar wel zijn kritiek op en ook kritiek behoort op haar waarde te worden beoor deeld, maar wat ons in plaats van liet bestaande bestel wordt aangebo den is voorlopig alleen maar minder. Bij de fouten die ook zij zeker maken kunnen de omroepen de toets der vergelijking doors'^aan. Maar waarom dan ook niet meer openheid beoefend? Het maakt de verdediging van het bestel doeltref fender, het geeft minder reden tot ge- irritteerdlieid. Het zal integendeel tot oog kunnen openen voor de toewij ding en offerbereidheid die in deze voor ons volk zo belangrijke tak van arbeid zijn gestoken. Wij hebben de overtuiging dat het ervan komen moet. Wij hebben bo vendien de verwachting dat het er toe komen zal. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, zal als de omstandighedi daartoe aanleiding geven, toestaan dat op korte termijn goedkeuring FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA verkrijgbaar bij I Nieuwe Rijn 49. LTET officiële Indonesische persbureau Aniara heeft gemeld dat de hoofdstad van voormalig Nederlands Nieuw-Guinea (West-Irian) voortaan Soekar napoera zal lieten. Hollandia werd na de overdracht op 1 mei 1963 van Nieuw- Gulnea aan Indonesië omgedoopt in Kotabaroe, met ingang van 1 mei wordt de nieuwe naam gevoerd. Kolonel Soetjipto, minister voor West-Irian, zei dat de naam Kotabaroe „door buitenlanders" was gegeven en dat bovendien ver scheidene plaalsen in Indonesië die naam dragen. De Tsjechische ambassadeur in Djakarta, Emil Palek, lieeft dinsdag met de derde vice-premier Tsjaeroel Salen gesproken over de mogelijkheid van deelneming van Tsjechoslowakije aan de ontwikkeling van West-Irian. Tsjeeho- slowakije heeft reeds drieduizend elektromotoren en materiaal voor wegen bouw geleverd. Het heeft ook 4460 spoorwagens naar Indonesië gezonden. wordt verleend voor de bouw van een bescheiden aantal woningen bo ven het thans verstrekte contingenf. Het gaat hier met name om wonin gen in de ongesubsidieerde sector. De minister meent, dat het niet op zijn weg ligt alle aannemers volledig van werk te voorzien dan wel de acquisitie van hen over te nemen. Op het terrein van het inschakelen van onbenutte bouw capaciteit zullen waarschijnlijk ook re sultaten kunnen worden geboekt door het geven van meer „speelruimte" in de ongesubsidieerde sector, uiteraard voor zover het gaat om vormen van woning bouw, die de sociale woningbouw veran deren en mits dc voortgang van de ge subsidieerde woningbouw niet in het ge drang komt. Voor zover de maatregelen niet voldoende effect mochten sorteren, is de minister bereid in de loop van dit jaar de mogelijkheid te openen om. uiter aard onder voorbehoud, rijksgoedkeuring te verlenen voor de bouw van ongesub sidieerde woningen boven het thans aan de provincies toegekende contingent, (Voor vervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1